HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 17 lip 2019, 9:54. Pogledaj neodgovorene postove
Božji (duhovni) poziv
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 19 sij 2006, 7:56
PostNaslov : Božji (duhovni) poziv
Citiraj i odgovori

Da mi je netko rekao prije 3 godine da cu zavrsit u samostanu rekla bi mu da je lud i da nema shanse.
Eto me danas kod sestara Kceri Marije Pomocnice...u formaciji... i super mi je ljudi!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Nemo

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 19 sij 2006, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo!

Pomolit Ʀemo se da i dalje bude kroz tvoj život tako dobro i super!!!

BTB pljesak pljesak pljesak pljesak pozdrav pozdrav pozdrav pozdrav pozdrav

Ja sam uskrsnuƦe i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet Ʀe.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neƦe umrijeti nikada
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: čet 19 sij 2006, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivio ti meni Nemo (nosis nick mog najdrazeg crtica!!)...e hvala hvala...molitva stvarno dobro dodje - ne samo zbog mene, nego i zbog svih onih kojima me Isus salje!! Uvijek sam iskusila njeno genijalno djelovanje u trenucima suhoce i tvrdoglavosti!!

Bb i tebe i sveee
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 10:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slijede postovi koji su prebaĆØeni na temu:

Nemo napisa:

Lijep pozdrav svima u Kristu Isusu!

Da ne duljim previÅ”e, odmah Ʀu prijeƦi na stvar.

Naime, jedan dragi prijatelj mi se povjerio i otkrio mi da misli
da je pozvan od Boga u sveƦenike. PriĆØao mi je da mu se to
jednom dogodilo prije par godina, ali je bio mlad i neiskusan
pa nije znao Ŕto napraviti pa je intezivno molio za joŔ jedan
znak. Naposlijetku to se sve "ugasilo" i onda je bio uvjeren
da je to bio "lažni znak". Da bi mu se to sad ponovno dogodilo
i da opet nije siguran Å”to i kako. Možda Ʀe ovo ovako napisano
djelovati kao da je on nedovoljno hrabar ali mi je rekao da
je to snažno osjetio, odmah bi znao Ŕto napraviti. On mi tvrdi
da ima osjeƦaj kao da se nalazi opet tih nekoliko godina unatrag
u istoj situaciji samo s jednom BITNOM iznimkom; ovaj put
on ima curu. Ona je veƦ poĆØela neÅ”to sumnjati da mu se dogadja,
a on se ponaŔa kao da nije niŔta jer ne zna Ŕto joj kazati i kako
joj to najblaže priopƦiti.

Dragi ljudi, ja uistinu nemam pojma Ŕto da mu kažem. Znam da ovdje
bude ĆØesto osoba koje su osjetile zvanje i poziv, pa vas svih
molim da me nekako savjetujete da bih ja mogao njega utjeŔiti
i pružiti mu prijateljsku potporu.

Recite mi kako ste vi to osjetili...kako ste znali da se treba odazvati?
Njega to najviÅ”e muĆØi...ne može razluĆØiti da li je to bio stvaran
poziv ili možda zanesenost(mada ja sumnjam da je to zanesenost).

Uistinu je tjeskoban i izbezumljen jer nije siguran Ŕto napraviti. On je
sad na sredini svog fakulteta i ne zna kud se okrenuti.

Dobri ljudi, hvala vam i Bog vas blagoslovio i molite se zajedno sa mnom
za njega!!!

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 10:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:

Mogu misliti kako mu je.

Ja mislim - ako nije joŔ siguran nek i dalje traži odgovor. Vjerojatno prije takve odluke treba puno znoja proliti. To vrijedi i za njegovu curu - za veliku odluku uvijek mora pasti neka žrtva.

------------------------------------------------------------------

coje napisa:

Nemo, svom prijatelju najviÅ”e možeÅ” pomoƦi molitvom i savjetom neka se obrati nekom dobrom duhovniku s kojim Ʀe iskreno porazgovarati - taj duhovnik Ʀe mu pomoƦi razaznati o ĆØemu je to kod njega rijeĆØ i predložiti mu kako se može uvjeriti u to Å”to je volja Božja za njega.

Jednako sveta su oba poziva: obiteljski i sveƦeniĆØki - oĆØito je da ti prijatelj ima sposobnosti u oba pravca. Neka uz pomoƦ duhovnika utvrdi Å”to je volja Božja za njega - pa ako ima snage vrÅ”iti to Å”to je otkrio neka uĆØini tako.

ƈuo sam mnogo priĆØa o zvanjima i 99% njih su vrlo razliĆØite, makar se neki momenti skoro kod svih pojavljuju.

-----------------------------------------------------------------

Annabel napisa:

Mislim da je to lako usporediti sa zaljubljenoÅ”Ć¦u... tu zanesenost... jer zaljubljenost nije dugotrajna... a ljubav jest, tako isto-ako on osjeƦa taj poziv i osjeƦaj je snažan... onda nek se malo strpi... i vidi hoƦe li to potrajati, jer ako Ʀe potrajati vidjet Ʀe da to nije samo ta zaljubljenost nego da je možda i ljubav-prema takvom naĆØinu života.
Ali uz vrijeme koje je važan faktor za njegovu odluku... mislim da je molitva joŔ i važnija...

E i složila bi se (mislim da je to Coje gore rekao) da porazgovara s nekim duhovnikom... svakako.

-----------------------------------------------------------------

Ycteris napisa:

Eh Nemo, to je veƦ dosta komplicirano i dosta teÅ”ko za savjetovati. Najbolje i zapravo nakorisnije Å”to može uĆØiniti je da se moli na tu nakanu! Jako važno bi i bilo kao Å”to su veƦ prije rekli da razgovara sa nekim duhovnikom jer kroz razgovor s ljudima koji su to veƦ proÅ”li može najviÅ”e saznati i oni mu mogu najviÅ”e pomoƦi. Al nije to samo tako, priĆØaj pa ƦeÅ” vidjet jel je il nije il priĆØekaj malo pa ƦeÅ” vidjet. Ja tako radim cijeli život, otkad sam bio veƦ malo ozbiljniji uvijek sam bio na toj granici, malo s jedne pa malo viÅ”e s druge strane. Neko vrijeme osjeƦaÅ” takvu blizinu s Bogom, takvu odluĆØnost i želju da to uĆØiniÅ”, dok nakon toga znaju doƦi razdoblja kad se to kao Å”to si rekao zna "ugasit". I onda ostaneÅ” zbunjen, neznaÅ” ni sam kaj bi sa sobom i sve si misliÅ” da valjda to joÅ” nije to, ako treba biti tako s vremenom ƦeÅ” valjda znati. A možda i ne, možda bi ovo trebalo ispitati tvoju odluĆØnost da se u potpunosti predaÅ” Bogu, zbunjujuƦe...

Da mene prijatelj pita Å”to da uĆØini, ja bih mu rekao da se moli da mu Bog pruži tu milost da spozna Å”to je za njega pripremljeno i da mu poda snage da krene na taj put ako je to pravi put za njega, neka se prepusti volji Božjoj. Neka u toj svojoj odluci slijedi svoje srce, neka dobro razmisli Å”to on stvarno želi i Å”to mu srce govori da je ispravno, da je stvarno za njega, da bi ga to ĆØinilo sretnim i ispunjenim. Možda to nije sveƦeniƦki poziv, ima i drugih naĆØina na koje se može služiti Bogu...

"Ne brkaj moje planove, ne nameƦi mi svoje ideje, pusti da budem tvoj Bog i da slobodno djelujem u tvom životu.
Sve mi povjeri i svoju buduƦnost stavi u moje ruke."

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:

Slažem se sa ostalima, razgovor s ljudima koji su kroz to proÅ”li uistinu pomaže, ali treba biti strpljiv. Osoba koja osjeti poziv proĆØi Ʀe kroz puno kuÅ”nji i teÅ”kih vremena dok ne donese pravu odluku, budi uz svog prijatelja jer Ʀe te on uistinu trebati kroz vrijeme proispitivanja samoga sebe, ali može proƦi i nekoliko godina dok ne doĆ°e do pravoga odgovora(a opet i ne mora).
Jedno sa sigurnoÅ”Ć¦u mogu, reƦi kad bude vrijeme znat Ʀe Å”to i kako treba uĆØiniti.
Neka se ne forsira u niĆØemu, ako je uistinu rijeĆØ o pozivu Bog Ʀe se pobrinuti da sve ide po planu, ali kroz jako puno kuÅ”nji, no neka se time previÅ”e ne zabrinjava jer zna Bog Å”to radi i zaÅ”to.

PoÅ”to je ovo zapravo i osobno iskustvo, možda da mi se javiÅ” preko PP-a ili maila, možemo malo viÅ”e o tome priĆØati. Ja takoĆ°er joÅ” tražim odgovore na neka pitanja, možda si možemo meĆ°usobno pomoƦi!

----------------------------------------------------------------------

Mash napisa:

Kada razmiÅ”ljam o tvome prijatelju i njegovu problemu jedino Å”to osjeƦam je da bi trebao moliti i jednostavno postati slobodan (Å”to je jako teÅ”ko, jer to znaĆØi u potpunosti sve ispustiti iz svojih u Božje ruke..) i biti otvoren da ta ljubav u njegovu srcu raste i sazrijeva u onome smjeru kojeg je Gospodin za njega zamislioā€¦ sa vremenom i kroz molitvu Ʀe mu Gospodin sigurno progovoriti , a i kroz mnoge situacije i osobe..

Naravno, potrebno je i duhovno vodstvo, jer drugaĆØije je kada sve kažeÅ” sveƦeniku , a drugaĆØije kada to isto govoriÅ” prijatelju, naravno i jedan i drugi aspekt su jako bitni i neizostavniā€¦.

TakoĆ°er Ʀe vjerojatno doƦi i tren kada Ʀe trebati donijeti odluku o posjetu nekom samostanu na neko vrijeme, tek toliko da upozna taj život i u tim trenucima Ʀe mu vjerojatno Gospodin i najviÅ”e progovoriti o tome Å”to toĆØno želi od njega!

Å to se pak cure tiĆØeā€¦ eh, to je dosta osjetljivo, ali sve dok joj ne kaže istinu o svemu i dok joj ne kaže kako mu se isprepliƦu osjeƦaji, neƦe biti slobodan i to Ʀe ga jako zamarati i guÅ”iti , jer Ʀe znati da nema ĆØist odnos sa njomā€¦ sigurna sam da Ʀe ona sve to razumjeti i sigurna sam da Ʀe imati joÅ” veƦu potporu u njoj , jer Ʀe moƦi za sve to zajedno moliti , naravno kako i za njihov odnos , a i za njegove osjeƦajeā€¦

No, prvo Å”to bih savjetovala je da se posveti svome studiju ili Å”to veƦ radi, jer prije bilo kakve odluke , mora se formirati i u tom smjeru.. i upravo kroz taj rad, kroz to uĆØenje Ʀe takoĆ°er dolaziti odgovori na njegova brojna pitanja, jer upravo je rad vrijeme takoĆ°er posveƦeno Bogu i kao odricanje i kao žrtva i kao vapijuƦa molitva u Neboā€¦.

I neka nikada ne zaboravi na trenutak PriĆØesti, na trenutak kada u Kalež Njegove Krvi i Tijela može sve predati, kada doslovno Krist živi u njemu i on u Kristu kojem niÅ”ta nije nemoguƦe!

Budi mu uvijek blizu i molitvama i prijateljstvom, kad mu možda nemaŔ Ŕto savjetovati ili ne znaŔ Ŕto bi rekao, samo ga sluŔaj i u sebi sve za njega predaj Bogu,
budite oboje u Miru i radujte se !

klara

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:

Jako je važno da kad osoba razmiÅ”lja o tom putu, nije pod pritiskom okoline jer se onda može roditi u njoj "lažni" poziv. Tu mislim na situacije kada nam niÅ”ta ne ide od ruke,svi nas gnjave,križ nam je pretežak..onda reƦi Bogu DA u toj situaciji može biti bijeg od stvarnosti,slabost suoĆØavanja sa svojim križom i križevima drugih. A Bog želi da tu snagu usmjerili na život u svijetu ili samostanu.Naravno da imamo pravo biti slabi ali mislim da moramo osjetiti radost Å”to se na takav naĆØin života odluĆØujemo.
Na kraju i ono najvažnije po meni,važno je da osoba bude u Miru i i u tom Miru preda Bogu sebe,svoj život u Njegove ruke,da ga On vodi kao sveƦenika ili redovnika/cu.
Ne zaboravite moliti na te nakane

Ljuda Baba

PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemo,
S obzirom na slucaj frenda kojem ne znas sto bi rekao...heh - ono sto ja mogu podijelit s tobom ovdje je ono sto sam primjetila kod nekih svetaca koji su poznati bas po vodjenju dusha i razlucivanju...a i po eto nekim knjigama iz duhovnosti danas, po primjeru don Bosca....to su izvori iz kojih vidim slijedece:
1. U kojoj god fazi se nalazis, izvrsavati svoje svakodnevne duznosti (ako si na faksu - uciti, na poslu - raditi...bla bla). Koliko god glupo zvucalo - to je ful ful vazno.
2. Eh obicno - tu je i duhovnik imao veliku ulogu (ali nisu ga svi sveci imali kad su se odlucivali). No od velike je pomoci ukoliko se s nekim najprije prodje - Poznavanje sebe - da bi se onda moglo spoznati i Bozji plan nad nama.
3. Jedno odredjeno vrijeme puno moliti po toj nakani. Dat si neki rok za odluku.
4. Unatoc magli, strahu i nesigurnosti uciniti nekakav korak (mozda ne kljucan, ali korak koji ti omogucuje upoznati izbliza ono za cim ceznes ili te muci). Npr. don Bosco je (prije nego je postao svecenik) mislio da treba ic u franjevacki samostan. Nije imao duhovnika...i bio je sav jadan u totalnoj panici jer nije bio siguran u nista. I onda je odlucio moliti devetnicu, puno je razmisljao, preispitivao sam sebe...i na kraju je odlucio nastaviti skolovanje, odlucio je postati sjemenistarac (kao i hrpa mladih tog doba koji su se nakon skolovanja u sjemenistu odlucivali gdje i kako) sto mu je omogucilo vise kontakta sa stvarnoscu koja ga je privlacila, a opet bio je i slobodan. Od svih tih silnih svecenika i prijatelja koje je sretao na putu znao si je izabrati prijatelje koji su ga svojim zivotom usmjeravali do onog sto je postao. Dakle - nije odmah radikalno usao u fratre, a opet nije panicno pobjegao od svega. Ucinio je korak koji je njega samog stavio u ambijent u kojem je mogao iznutra spoznati neke stvari u odredjenom periodu...koji mu je omogucio da raste u mudrosti i milosti i nakon par godina je i njegova odluka bila zrela.

Heh ne znam hoce li ovo sto pomoc!? Sve u svemu...vidim danas da - ili bjezimo ili se bojimo ili sve odgadjamo. Trazimo sigurnost, a vjera je hod u nesigurnosti.
Ja bi rekla tvom frendu da se kao prvo ne boji onog sto osjeca u sebi, pa to nije nista strasno. Nek bude faca...nek se suoci s tim...pa ako se osjeca pozvan ici za Isusom neka proba (bar neko iskustvo izblizeg - pa ne mora odmah "na oltar")...pa taman i da pogrijesi - vrlo brzo ce spoznat jel to to. Ja znam da je to rizik i da se neke stvari gube (pa i sama sam ostavila i stan i posao i svu sigurnost koju sam imala). No Bog daje na drugaciji nacin i to genijalno!!!

Isusovci su face u razlucivanju kroz povijest u Crkvi...pa ukoliko vas zanima citajte njihova djela.
A i sv.Franjo Saleski je faca - i pise jako jednostavno. Citajte Filoteu.

pa i ti dosta pametno zboris dok savjetujes druge...ne boj se...samo uvijek imaj na pameti da ima radost i radost, mir i mir...jedno je od Boga a drugo nije. Uistinu je vazno da se osoba poznaje kako bi raspoznala te 2 stvari - upravo tu djeluje i Bog i vrag u odlukama.

Sorite svi na duzini maila il ak se ponavljam...al bas sam u toj fazi formacije kad i ja sama proucavam razlucivanje i kad razlucujem pa mi je fora podijelit s vama
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 06 vel 2006, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PreporuĆØam naÅ”eg Sandersa u vaÅ”e molitve da na ovom putu doista razazna Božji poziv koji mu je upuƦen,kako bi uĆØinio pravu stvar jako sretan

Zadnja promjena: sike; pon 08 svi 2006, 11:45; ukupno mijenjano 1 put.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Sike...a di je Sanders??
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 17:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sanders je od ove jeseni u franjevaĆØkom samostanu u Samobru. KreƦe Franjinim stopama... jako sretan

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 18:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a ja sam osjetio Božji zov 16. VIII. 1955 oko 13 sati poslije podne na sprovodu biskupa Andre Å tambuka koji je bio biskup samo 30 dana a umro iznenada od posljedica od zadobivenih udaraca kad su njega i druge sveƦenike napali komunisti u Hvaru.
Nekakvu simpatiju sam osjetio (dok sam bio u bolnici u Zadru) u 3 razredu gimnazije ali je bolniĆØarka ĆØasna Marta (tada u civilu) opazila da se sastajem sa tom curom u bolniĆØkom parku pa me "otpremila" na kuƦnu njegu u sjemeniÅ”te i simpatija se ugasila.
Na poĆØetku 3 semstra teologije sam se dugo i krvavo odluĆØivao za "biti sveƦenik" ili "Ona" volio sam je i voljeli smo se (sve Å”to je meĆ°u nama bilo je bio po koji dodir rukom o ruku - vjerovali ili ne) I sada kad se sjetim tog odluĆØivanja...I odluĆØio sam se za sveƦeniÅ”tvo. Ona se udala. Prijatelji smo! Njena djeca i unuci znaju za naÅ”u bivÅ”u ljubav i upravo to im daje moguƦnost da sa mnom razgovaraju o svim proiblemima. A ja se znam naÅ”aliti "da bih morao spavati sa bakom, a ja joÅ” mladiƦ..." No ipak svaki ĆØovjek mora donijeti svoju odluku.
Danas imam svoju viziju sveƦeniĆØkog svog života i znam da ju je teÅ”ko slijediti.
Vjerujem da Ʀu ipak na kraju sa Pavlom moƦi reƦi: Boj bio, trku dovrÅ”io na kraju Ʀu primiti neuveli vijenac, kojeg Ʀe mi dati on kome sam vjerovao.
Tko može shvatiti neka shvati.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjano Sneni !

SjeƦam se jednog intervjua od don Zbutege kad su ga pitali jeli se kada zaljubio i kako se nosio s time, tj. kako je to i da li je razrijeÅ”io.
Rekao je da naravno da se je zaljubio ali da je to rijeÅ”io na naĆØin da je tu ljubav prema ženi predao Isusu i samo se njemu posvetio.
Tko se nije zaljubio, tko nije i plakao za ženom i nije ĆØovjek ali tko se svega toga odrekne za Isusa, taj Ʀe biti umiven u Njegovim suzama i suzama mnogih kojima Ʀe kroz život služiti !

Sanders i Ljuda Baba s vama sam u molitvama !

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
little_angel

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 10:06
PostNaslov : Božji poziv
Citiraj i odgovori

Isus je otkrio svoj životni poziv u ostvarenju OĆØeva Božjeg Kraljevstva na zemlji. Zapovjedio je da se svatko tko se osjeƦa pozvan odazove pozivu Oca za sveƦeniĆØku i redovniĆØku službu. Svakome od nas važno je otkriti svoj životni poziv, da se u njemu ostvarujemo u zajedniÅ”tvu s Bogom i ljudima.

Kako vi gledate na Božji poziv? Kako ga ostvarujete? Da li mislite da ste ga prepoznali? Kako se taj poziv, a osobito redovniĆØki poziv, uopƦe prepoznaje? Da li Božji poziv u sveƦeniĆØku službu svatko doživljava na jednak naĆØin?

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali ja bi samo htjela ĆØuti sveƦenike ili redovnice koje posjeƦuju ovaj forum kako su prepoznali poziv Wink Da li je ĆØovjek siguran u ono na Å”to ga Bog poziva da živi? Možda sam premlada da to kažem, ali vjerujem da je moj poziv osnovati brak, imati djecu... jako sretan Naravno da niÅ”ta nije konaĆØno dok se ne ostvari. I mislim da se cijeli život naÅ” poziv ostvaruje. Bog nas uvijek iznova poziva na neÅ”to novo. Cijelog života moramo biti spremni prihvatiti taj poziv. Možda Ʀe nekada biti i protivan naÅ”im željama i planovima, ali vjerujem da Ʀe biti najbolji za nas.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Cijelog života moramo biti spremni prihvatiti taj poziv. Možda Ʀe nekada biti i protivan naÅ”im željama i planovima, ali vjerujem da Ʀe biti najbolji za nas.

Ovo misliÅ” na sveƦeniĆØki, tj. redovniĆØki poziv? Ako se osjeti poziv, zar to ne postaje dio nas, dio naÅ”ih želja i buduƦih planova? Ako se poziv protivi naÅ”im željama, nije li to onda neÅ”to prisilno? Mislim da Bog nije onaj koji Ʀe prisilit...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 25 sij 2007, 20:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
little_angel napisa:
Cijelog života moramo biti spremni prihvatiti taj poziv. Možda Ʀe nekada biti i protivan naÅ”im željama i planovima, ali vjerujem da Ʀe biti najbolji za nas.

Ovo misliÅ” na sveƦeniĆØki, tj. redovniĆØki poziv? Ako se osjeti poziv, zar to ne postaje dio nas, dio naÅ”ih želja i buduƦih planova? Ako se poziv protivi naÅ”im željama, nije li to onda neÅ”to prisilno? Mislim da Bog nije onaj koji Ʀe prisilit...

Ne mislim tu iskljuĆØivo na sveƦeniĆØki poziv. Jednostavno nam se u životu npr. ukaže prilika da idemo misionariti u neke daleke zemlje. To svakako nije bilo u naÅ”im planovima, ali shvaƦamo da smo tamo potrebni. ShvaƦamo da je to uistinu Božja volja. I iako nije bilo ono Å”to smo mi možda od života željeli, odemo misionariti. To ne znaĆØi da Ʀemo mi biti prisiljeni i nezadovoljni time. Možda Ʀemo neko vrijeme biti tužni Å”to nije potpuno kako smo zamiÅ”ljali, ali ako je Bog odluĆØio da je to naÅ” poziv, mi Ʀemo se u tom pozivu potpuno i ostvariti ako ga prihvatimo i živimo.

Primjer je i sama Marija, kojoj je Bog na put stavio Josipa kojeg možda nije zamiÅ”ljala kao svoga muža, osobito ne onako mlada, zatim Božji sin kojem je postala Majka. Na poĆØetku je sigurno bila pomalo tužna i zamiÅ”ljena, ali ona se u svom pozivu potpuno ostvarila. Jedan od najsavrÅ”enijih primjera posluÅ”nosti prema Božjoj volji.

Eto, ne znam dal sam uspjela objasniti Å”to sam time mislila. Pa i sami znamo da neke stvari ĆØesto ne ispadnu kako smo zamislili, po naÅ”oj volji. Ali prije ili kasnije shvatimo koliko je to zapravo bilo savrÅ”eno za nas.

prvi znaci su pobjedi
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pet 26 sij 2007, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
little_angel napisa:

Pa ĆØuj, ĆØesto se dogodilo da su takvi pozivi bili protivni njihovim planovima i željama za buduƦnost. Onda je sigurno teÅ”ko u poĆØetku prihvatiti takvu promjenu, a i kasnije sigurno nije lako tako živjeti. Ali to nipoÅ”to nije prisila, Bog je tebi dao izbor i dao ti je poziv, na tebi je odluĆØiti Å”to ƦeÅ” uĆØiniti. On te zove, poziva da sljediÅ” Njega, ne nareĆ°uje.

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Zvijezda

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Ako se osjeti poziv, zar to ne postaje dio nas, dio naÅ”ih želja i buduƦih planova? Ako se poziv protivi naÅ”im željama, nije li to onda neÅ”to prisilno? Mislim da Bog nije onaj koji Ʀe prisilit...

Eto poznata je ona rijeĆØ: ā€žNe izabraste vi mene, nego ja izabrah vasā€œ. I Å”to tada uĆØiniti? ZnaĆØi, inicijativa je Božja, to je neÅ”to Å”to nije poteklo od ljudi, nije uobiĆØajeno i samim time je teže jer nailazi na razne predrasude i negativne priĆØe.

Potrebno je shvatiti da smo svi ljudi i da samim stupanjem u redovniĆØki i sveƦeniĆØki stalež ljudi ne gube svoju ljudskost i ne postaju sveti. To se postiže godinama rada na sebi i produbljivanjem svog duhovnog života. Nitko ne kaže da je to lako iako neki smatraju da u takvom naĆØinu života cvatu ruže. Pa Å”to onda svi ne probaju mirisati te ruže, ako je to tako divno i ako je to bijeg od života!?

Poziv je ĆØesto neÅ”to na Å”to se i ne misli dok se ne dogodi i samim time je to neÅ”to neplanirano, neÅ”to Å”to ĆØovjek ne želi. Pa i Petar je rekao: Odlazi od mene, Gospodine, grjeÅ”an sam ĆØovjek. Ali ta iskra koju je Gospodin zapalio u njegovu srcu nije ga prestala proganjati dok konaĆØno nije poÅ”ao za Gospodinom. Ili kako kaže sv. Augustin: Nemirno je naÅ”e srce dok se ne smiri u Gospodinu.

Naravno da Bog nikoga ne prisiljava! Pa dao nam je slobodnu volju! Ali pitanje je koliko Ʀemo mi biti mirni u svojoj savjesti ako osjetimo da nas možda Bog ipak treba na drugom mjestu!? Tko to uspije ignorirati taj i nije pozvan na tako neÅ”to, a tko ne uspije nego se stalno vraƦa na tu misao, e taj bi veƦ trebao promisliti da je bolje da nastavi hod za Gospodinom tamo kamo mu misao leti. Sjetimo se samo Pavla, gorljivog Jahvina sluge, dok nije shvatio da on ne brani Gospodina, nego ga progoni. Mogao je i on ignorirati taj glas, ali nije i svi znamo tko je on postao!

Ne mislim da ĆØovjek ne može biti pobožan i svet u obiteljskom naĆØinu života, ĆØak Å”toviÅ”e to bi bilo pogreÅ”no misliti, jer smo svi pozvani na svetost. Isus je govorio: Budite sveti jer sam svet ja!. To nije govorio samo pozvanima, nego svima koji su iÅ”li za njim, znaĆØi svim ljudima.
Ali kad se netko osjeti potaknutim na ostvarenje Božjeg poziva u redovniĆØkom ili sveƦeniĆØkom pozivu, on može taj glas ignorirati, uÅ”utkati na neko vrijeme, misleƦi da to nije ono Å”to on želi, jer ima svoje planove za život, ta misao Ʀe se vraƦati tako dugo dok se na taj poziv ne odgovori.

Rijetki su ti sveƦenici, redovnici i redovnice koji nisu ni na trenutak osjetili da to nije za njih i da je to samo prolazna misao jer oni imaju bolji plan za svoj život. Bog zove koga hoƦe, kad hoƦe i kako hoƦe na ostvarenje tog poziva, a na nama je hoƦemo li se odazvati. I važno je znati da on za to daje i milost i snagu i ne ostavlja ĆØovjeka sama. Kad samo pogledamo apostole i druge svete sveƦenike i redovnike kroz povijest Crkve vidimo da im nipoÅ”to nije bilo lako, da im nisu cvjetale ruže, ali su toliko ljubili Gospodina da sve oko njih nije bilo važno, dapaĆØe svakog su dana sve viÅ”e rasli u ljubavi prema Gospodinu i to im je bio jedini cilj.

Naravno, uvijek se postavlja pitanje, a Å”to s onima koji iako su u duhovnom staležu, nisu baÅ” ā€žuzorniā€œ. NiÅ”ta. Treba moliti za njih jer se negdje dogodilo da su se umorili i smalaksali. Za njih treba moliti kako bi ponovno prepoznali poĆØetni žar koji su imali kad su krenuli na taj put. Možda prolaze kroz krize koje i nas i njih trebaju joÅ” viÅ”e približiti Gospodinu, tko zna? Važno je to da je poziv od Boga, a ne od ljudi. Tko to zaboravi i misli iƦi u tu duhovnu avanturu samo radi materijalnih dobara, uskoro Ʀe se razoĆØarati jer samo Bog je temelj naÅ”ega života. Svi oni koji se uhvate za neÅ”to drugo ne žive ono na Å”to su pozvani ili nisu shvatili bit takvog života.

Ovo Å”to piÅ”em nije kritika, nego ispit savjesti meni samoj kako bih si Å”to bolje posvijestila Božji plan s mojim životom. A to je najvažnije: osluÅ”kivati Božji glas i ostvariti njegov plan iako se ĆØesto protivi naÅ”im željama!
Želim nam svima uspjeha u tome!
BVB!

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
little_angel

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:
Naravno da Bog nikoga ne prisiljava! Pa dao nam je slobodnu volju! Ali pitanje je koliko Ʀemo mi biti mirni u svojoj savjesti ako osjetimo da nas možda Bog ipak treba na drugom mjestu!? Tko to uspije ignorirati taj i nije pozvan na tako neÅ”to, a tko ne uspije nego se stalno vraƦa na tu misao, e taj bi veƦ trebao promisliti da je bolje da nastavi hod za Gospodinom tamo kamo mu misao leti.

Da, baÅ” sam na to mislila. Å to ako shvatimo da nas Bog treba na drugom mjestu... Zato moramo biti otvoreni za sve moguƦnosti, bez obzira na naÅ”e trenutne planove.

A uvijek sam si razmiÅ”ljala Å”to se tiĆØe redovniĆØkog poziva, kako se on prepoznaje? Da li je ĆØovjek uvijek siguran da ga Bog poziva na redovniÅ”tvo? Ili su to ipak stvari neobjaÅ”njive rijeĆØima... Wink

prvi znaci su pobjedi
dodododoprecjednik

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 14:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo da ja tui napisem po koju rijec...
nedavno mi sinula jedna misao:
ja zelim jednog dana biti suprug i otac...tako ja sebe vidim i to je ono sto JA zelim,a nedavno mi je palo na pamet:ok,to je ono sto ja zelim,ali zeli li to Bog za mene?
je li to njegov plan koji ima za mene...tako da se moram slozit sa gore napisanim,da bas treba bit otvoren Duhu i pustit njemu nek vodi,a ne forsirat svoju volju jer ce ionako na kraju bit kako On hoce...
BVB

Hvaljen budi, Gospodine moj....
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:
Ali pitanje je koliko Ʀemo mi biti mirni u svojoj savjesti ako osjetimo da nas možda Bog ipak treba na drugom mjestu!? Tko to uspije ignorirati taj i nije pozvan na tako neÅ”to, a tko ne uspije nego se stalno vraƦa na tu misao, e taj bi veƦ trebao promisliti da je bolje da nastavi hod za Gospodinom tamo kamo mu misao leti.

little_angel napisa:
Å to ako shvatimo da nas Bog treba na drugom mjestu... Zato moramo biti otvoreni za sve moguƦnosti, bez obzira na naÅ”e trenutne planove.

blago onima koji su sigurni da su na pravom putu!!!!

ima ona jedna od p. Luke (mislim da sam ju ĆØak i zapisala meĆ°u mudrim mislima): "ne razmiÅ”ljaj o putu kojim nisi poÅ”la. Bog je bio s tobom (na ovom putu kojim si krenula). I bio bi s tobom (i na onom drugom)." to je neÅ”to Å”to si priliĆØno ĆØesto ponavljam. ali, ipak, i dalje se propitkujem jesam li na pravom mjestu.

ali, Zvijezdo, nisam baŔ sigurna da se spoznaja da si zalutao/la može ignorirati

little_angel napisa:
A uvijek sam si razmiÅ”ljala Å”to se tiĆØe redovniĆØkog poziva, kako se on prepoznaje? Da li je ĆØovjek uvijek siguran da ga Bog poziva na redovniÅ”tvo? Ili su to ipak stvari neobjaÅ”njive rijeĆØima... Wink

mislim da je to neÅ”to Å”to se, jednostavno, o s j e t i (bar si ja to tak zamiÅ”ljam) i da se ne može drukĆØije objasniti, ali o tome bi drugi trebali reƦi koju (mi možemo samo mislit o tome). ali, (isto tako) mislim da se, i nakon svih zavjeta i obeƦanja, i redovnici ĆØesto propitkuju jesu li dobro shvatili poziv. Å”to nikako nije loÅ”a stvar jer se tako uĆØvÅ”Ć¦uju: isto kako (na filmovima) doktor pada u bed kad zezne operaciju, pa razmiÅ”lja, promiÅ”lja i na kraju ipak shvaƦa da drukĆØije nije moglo bit. bilo bi jako loÅ”e da nam sveƦenici ne razmiÅ”ljaju o svom pozivu i da ne zapadaju u krize (pa ako mi možemo, zaÅ”to i oni ne bi smjeli?!Wink)

i, baÅ” dok ovo piÅ”em, i razmiÅ”ljam si da li da poÅ”aljem (jer dosta mojih tekstova ne doživi slanje), primjetih da me moj susjed Domac (za kojeg sam tek neki dan saznala da smo iz istog kvarta, a joÅ” uvijek ne znam da li se i znamo) preduhitrio u slanju i napisao neÅ”to o ĆØemu si ja razmiÅ”ljam. ja Njega molim za neÅ”to Å”to si ja želim, a Å”to On želi za mene nikako ne mogu skužit (valjda mi pretiho govori Wink).

i, da: naravno da Ʀe bit kako On hoƦe (iako bi se tu moglo uplesti pitanje Å”to je sa slobodnom voljom ĆØovjeka ako Ʀe ispasti sve po Njegovom, a i problem fatalizma mi se nekako nazire, ali - neƦu o tome), samo bi sve bilo puno, puno lakÅ”e kad bi i nama rekao Å”to hoƦe Laughing

Zadnja promjena: teta Jeja; sub 24 vel 2007, 7:51; ukupno mijenjano 1 put.

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Zvijezda

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 19:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Leli napisa:
Zvijezdo, nisam baŔ sigurna da se spoznaja da si zalutao/la može ignorirati

Pa to sam i ja rekla, ako si pažljivo ĆØitala.
A Å”to se tiĆØe slobodne volje, mislim da mi nipoÅ”to tu nismo prikraƦeni ni u ĆØemu, jer slobodna volja, po mome je tamo gdje ti osjeƦaÅ” u duÅ”i mir nakon onoga Å”to si uĆØinio jer znaÅ” da drukĆØije ne bi bio miran. ZnaĆØi da radiÅ” po savjesti, a iskljuĆØiti savjest ne možemo, ona je tu. Dakle, sloboda pretpostavlja sreƦu, tamo gdje osjeƦamo mir tamo smo i sretni, barem ja.

Ha, naravno, možemo mi slobodno odluĆØiti neÅ”to Å”to je loÅ”e i koliko se puta to i dogodi svakome, no tu ne treba stati i plakati jer nas Bog zbog toga ne napuÅ”ta , nego nam pomaže da iz toga izvuĆØemo pouku, pa onda "ispadne" da je i to bilo dobro jer smo stekli jedno iskustvo koje nas je opametilo.

I nije potrebno toliko forsirati i analizirati i ubijati se tražeƦi grĆØevito Božju volju. Božja volja je prvenstveno to da svjesno i savjesno živiÅ” sadaÅ”nji trenutak najbolje Å”to možeÅ”, bez stalnih analiziranja, je li sad ovo bila Božja volja ili nije. Ako i nije bila njegova volja, bilo je od njega dopuÅ”teno da mi nauĆØimo viÅ”e ljubiti. Nijedan trenutak naÅ”ega života nije promaÅ”en ako mi iz njega kasnije znamo izvuĆØi ono najbolje "kad doĆ°emo k sebi". I zbog toga ne treba oĆØajavati, nego radovati se svakom danu, susretu, uspjehu, pa i neuspjehu i padu ako Ʀe nas on dovesti bliže Bogu.

Å to se tiĆØe pak kuÅ”nji, sumnji i propitivanja nakon donesene odluke, o, naravno da je to prisutno, jer kao Å”to sam rekla, nakon odaziva redovniĆØkom/sveƦeniĆØkom pozivu, ĆØovjek ne gubi svoju ljudskost i ne postaje odmah svecem ili nekim biƦem od onoga svijeta, to je posao cijeloga života.

To Å”to je p. Luka napisao je apsolutno toĆØno, ali stvar stoji do nas. To se mora promisliti sabrano i u molitvi. Dobro je zamisliti i jedno i drugo i onda "pobjeĆ°uje" ono kod ĆØega ti osjeƦaÅ” unutarnji mir, mir duÅ”e. To bi trebao biti dobar pokazatelj. Ali stvar je u tome da ne možeÅ” kalkulirati pa sad bi li ovo ili ono, pa Å”to ako mi se ne svidi to, mogu li ja drukĆØije?... Ma možeÅ”, ali ne možeÅ” cijeli život skakati s jedne odluke na drugu. Treba kod jednoga stati i onda prionuti svim srcem uz to, ako to voliÅ” i osjeƦaÅ” da je to za tebe Božja volja. Tada nema viÅ”e kalkulacija, nego rad na usavrÅ”avanju života, ili obiteljskog ili redovniĆØkog/sveƦeniĆØkog. NeƦe te Bog "kazniti" ni zbog koje odluke, ta on prvenstveno želi da mi budemo sretni, a ako smo mi sretni onda znaĆØi i da je to njegova volja.

Dokle god netko ne ODLUƈI ili jedno ili drugo, dotle Ʀe biti nesiguran. Kad se odluka donese, onda viÅ”e nema nesigurnosti. Kod svega toga je NAJVAŽNIJE puuuuuuno moliti i osluÅ”kivati glas Božji jer neƦe on doƦi, uzeti ĆØovjeka za ruku i reƦi: To moraÅ” biti i to je moja volja! A ne, to bi bilo prejednostavno i protiv slobode. Zato smo dobili razum da sami dolazimo do rjeÅ”enja uzdajuƦi se u njegovu pomoƦ i blagoslov, a on Ʀe uvijek blagosloviti kad vidi da je ĆØovjek iskren i da istinski traži. On Ʀe u odluci i pomoƦi, ali mi moramo imati hrabrosti prihvatiti da smo neÅ”to odluĆØili, moramo biti iskreni sami sebi, i onda odluke i provoditi.
Nigdje nije lako živjeti ni u obitelji ni u redovniÅ”tvu/sveƦeniÅ”tvu ako ĆØovjek uistinu želi biti svim srcem tamo gdje se nalazi.

Jao, svaŔta sam sada "namljela". Nadam se da nisam baŔ previŔe zakomplicirala.

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
banana

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sada bez veze upadam.. Rolling Eyes
Ne znam koliko osoba sa 15,16 godina može biti svjesna toga..
Al' mene je tak iznenadilo kada mi je upravo jedna takva rekla da želi biti ĆØasna sestra.. Shocked jako sretan ( a meni pametne koju bi joj trebala reci ni odkuda Rolling Eyes )
Ok?! Možda neka prolazna faza, možda pravi poziv.. Na njoj je da otkrije.. Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvenstveno se trebamo upitati da li odgovaramo na prvi i glavni Božji poziv:jesmo li na Njegovom putu ili na putu Twisted Evil Ne vjerujem da postoji neki treƦi put..

E sad,unutar ovog prvog puta,jasno da trebamo prepoznati kako Gospodina Å”to bolje slijediti, kako bi sebe ostvarili u Crkvi. Jasno da to nije jednostavno i to treba osluÅ”kivati kroz duboku i ustrajnu molitvu i onda donijeti konaĆØnu odluku..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.