HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 14 lis 2019, 13:35. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
megica

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pet 30 tra 2004, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo ima jedna molitva Majke Tereze meni jako draga (ne znam Jo da li govorimo o istoj Wink ) :

ƈovjek je nerazuman, nelogiĆØan i sebiĆØan
- Nije važno. Voli ga!

Ako ĆØiniÅ” dobro, pripisat Ʀe to tvojim sebiĆØnim ciljevima
- Nije važno. ƈini dobro!

Ako ostvariÅ” ciljeve svoje, naƦi ƦeÅ” lažne prijatelje i iskrene neprijatelje
- Nije važno. Ostvaruj ciljeve svoje!

Dobro koje ĆØiniÅ” sutra Ʀe biti zaboravljeno
- Nije važno. ƈini dobro!

PoÅ”tenje i iskrenost uĆØinit Ʀe te ranjivim
- Nije važno. Budi iskren i poŔten!

Ono Å”to si godinama stvarao u ĆØasu bi moglo razruÅ”eno biti
- Nije važno. Stvaraj!

Ako pomažeÅ” ljudima možeÅ” loÅ”e proƦi
- Nije važno. Pomaži im!

DajeÅ” svijetu najbolje od sebe, a on Ʀe ti uzvratiti udarcima
- Nije važno. Daj najbolje od sebe!

BVB!

.. tvoja sam, Bože moj, ĆØuvam te u sebi, nikada viÅ”e nisam sama jer živim u tebi, hvala ti Bože Å”to tako me ljubiÅ”, i dajeÅ” sebe cijeloga, zauvijek tvoja ostajem, sama viÅ”e nikada ..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
jzekic

PostanoPostano: pet 30 tra 2004, 19:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dodao bi.

Ako svjedoĆØiÅ” za Krista, progonit Ʀete i omalovažavat.
No nije važno, SVJEDOƈI, jer svjedoĆØiÅ” za Život!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
igor

Spol: muško
PostanoPostano: sub 01 svi 2004, 8:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRASTAJTE, ako ni zbog ceg drugog, bar cete se vi osjecati dobro
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Sanders

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 10:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

trebamo prastati jer je i On prastao, a pozvani smo da budemo slicni Kristu ili Kristoliki..
BVB!

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 20:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prastanje... jedan moj prijatelj pise diplomsku temu "Prastanje". Ako tko zna neku znanstvenu radnju ili ĆØlanak koji bi mu mogao pomoƦi, neka mi napiÅ”e, please u njegovo ime....

Wink

"mala"
sike

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 11:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je od Hannah..

"Da ne duljim, reƦi Ʀu vam jedan primjer, kad se netko prema tebi odnosi bazobrazno iz dana u dan i ti opraÅ”taÅ”,stalno, kad treba sati na loptu i reƦi ne, ne može viÅ”e tako samnom i reƦi mu/joj sve u facu ili....trpiti i dalje?
Å ta bi mi,kao SVJETLOST SVIJETA I SOL ZEMLJE, trebali uĆØinit?"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 11:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

..a ovo od Darije-trsat

"ja smatram da bi trebalo oprostiti sve sto nam drugi naprave,ali mi kao ljudi toga se ne drzimo;ja recimo sve oprostim ,pa da ne znam sta da mi napravi ta osoba, pa i najgore,jer ta osoba nije svjesna sta radi ,jer ne radi to nama ona ,nego sotona,a u redu je reci na lijepi nacin ako ti nesto smeta nesto u odnosu te osbe i tebe,ako ona to prihvati to je u redu- idemo dalje,a ako se naljuti na nas, nismo nista izgubili ,nikakvo prijateljstvo, jer ga ionako nismo imali.To je moje misljenje koje proizlazi iz mog vlastitog iskustva"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

..i na kraju,neŔto od Mash

"Nato, lijepo si to rekla...
Mislim da uvijek trebamo jasno i glasno reƦi osobi kod koje nas neÅ”to smeta Å”to nas smeta, pogotvo ako nas je neĆØime povrijedila, to je teÅ”ko, teÅ”ko je biti do kraja iskren kada se radi o nekim neugodnim stvarima, no to je najbolje... Potrebno je i toj osobi oprostiti, no ne smijemo nikome dozvoliti da nas gazi! Bog je dobar, ali nije dobriĆØina- velika je razlika izmeĆ°u biti dobar i biti dobriĆØina...
No, to isto ne znaĆØi da možemo kada nas netko udari kamenom, osvetniĆØki vratiti sa kiÅ”om kamenja i jedva ĆØekati priliku da stostruko vratimo jednakom mjerom toj osobi...
Potrebni su: mir, ljubav, oprost i mudrost- ne biti zgažen, a ne postati osvetnik pun gorĆØine i bijesa... Tako jednostavno, a taaakooo teÅ”ko!
Srki

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 14:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, to bi trebalo biti tako, ali, nažalost, nije kod svakog.
I.v.a.n.a, ono od Majke Terezije je jako lijepo. Šteta Ŕto to nemam, zato si se ti sjetila da napiŔeŔ to.

Mislim da bi trebalo uvijek oprostiti osobama koje ti neÅ”to uĆØine, a svjesne su toga. Ja npr. možda nisam bio u takvoj situaciji da mi je netko neÅ”to straÅ”no uĆØinio ili sam zaboravio, ali zato znam zle ljude koji su mojoj obitelji ĆØinili teÅ”ke stvari, ali njima se ne može oprostiti jer to su zaista zli ljudi.
Možda piÅ”em gluposti, ali jako mi je vruƦe... place
sekica

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 17:13
PostNaslov : NAKON 4 GODINE
Citiraj i odgovori

Evo, ja Ʀu vam ispriĆØati kako ja nisam mogla oprostiti 4 godine. A i nisam ja direktno bila povezana s tim sluĆØajem. A zvala sam se pobožnom krÅ”Ć¦ankom. Naime, jednu Novu godinu, tj. na doĆØeku, mog prijatelja, koji je Novu ĆØekao u jednom kafiƦu, vlasnik kafiƦa je ubio nehotice ispaljujuƦi metke iz piÅ”tolja. Nisam bila tamo.
Ali zarekla sam se da nikad neƦu uƦi u taj kafiƦ, ni u njihovu trgovinu, koja je bila u blizini. Ponosila sam se time, i gotovo sam pred svima govorila kako ja ne idem u tu trgovinu. Mislila sam kako time ĆØuvam uspomenu na njega.
Ali on je umro, a mene ja mržnja izjedala, uživala sam kad sam mogla nekome reƦi da je ne zalazim u taj kafiƦ.
Prijateljica je to primjetila i rekla mi istinu: "Kako se možeÅ” zvati krÅ”Ć¦ankom, a ovako se ponaÅ”aÅ”? Znam da ti je teÅ”ko, ali ne možeÅ” mrziti, a pozivati se na Krista!"
RazmiÅ”ljala sam o njenim rijeĆØima. ZakljuĆØila sam da sam dopustila mržnji da preuzme moje srce. A vjerovala u Krista. To je nespojivo.

Zato, oprostite, jer od koga Ʀe drugi uĆØiti nego od nas, naÅ”eg primjera...

Oprostite, ne budite srce tvrda...

"Da ni za ĆØim ne žalis kad se budeÅ” zadnjim pogledom rastajao od zvijezda..."
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam je napravila prije dvije godine. Doslo je spontano...naime,u tosam vrijeme nekako spontano pocela intezivno raditi na sebi, kroz razgovore sa jednim svecenikom, i njegovim domacim uradcima...i uvidjeli smo da mi mnogo repova iz proslosti samo otezava zivot nprijed, i tako sam nekako napravila reviziju greÅ”aka koje sam ja uĆØinila drugima, i drugi meni... nakon toga sam ispovijedila svoje grijehe, ne jer sam mislila sa mi prije nije bilo oproÅ”teno, veƦ je to bilo "u kompletu" kada sam molila da oprostim svima koji su meni nanijeli zlo...
mislim da je zivotna ispovijed vrlo dobra stvar, ali se mora i dobro pripremiti. Mozda cak i sa svecenikom. Postoje neke opasnosti prilikom revizije života, jer npr.kada si malo dijete ĆØiniÅ” grijehe koje su ti tada dopuÅ”teni i nisu grijesi. Iz sadaÅ”nje perspetkive možda ih vidiÅ” takvima, ma je pitanje treba li ih ispovijediti... i sl,. Najbolje je, kažem, razgovarati sa sveĆØenikom...

"mala"
sike

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki,ma možeŔ ti to!Ako treba,mi smo tu da ti pomognemo u tome!

Ovo je jedna od najljepŔih i najiskrenijih tema ovdje pa mi je posebno draga.
JuĆØer smo baÅ” na molitvi ĆØitali EvanĆ°elje o Isusu i greÅ”nici koja je doÅ”la u farizejevu kuƦu i prala noge Isusu svojim suzama. Puno smo i priĆØali o oproÅ”tenju i lijepo je Daniel rekao da kad ne opraÅ”tamo nekom,tog nekog zarobljavamo svojom mržnjom,nemirom.BaÅ” je u svemu tom procesu opraÅ”tanja bitan kraj,kad to uĆØinimo,a to je MIR.Mislim da to može biti svakom od nas provjera da li smo oprostili,tj.da li osjeƦamo mir u sebi,u svojem srcu ili ne. Isus je toj greÅ”nici rekao: "Vjera te tvoja spasila!Idi u MIRU!"
MIR vama!
Zlatousta

PostanoPostano: ned 27 lip 2004, 22:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PlaĆØete li dok opraÅ”tate?
PlaĆØete li kad vama opraÅ”taju?

Moji su roditelji odavna u svaĆ°i s jednim susjedom. Å ta im bi, ne znam. Tko je kriv, ne zanima me. Bila sam joÅ” dijete i bilo je za oĆØekivati da i ja prekinem svaki kontakt. Tako je i bilo.

Kad sam uÅ”la u zajednicu prije pet godina, ispriĆØala sam to pred braƦom kao veliki teret. i cijelo vrijeme plakala dok sam govorila. al se makla s mjesta nisam.
Prije nekih pola godine, vidjeh ženu tog susjeda u crkvi, pružim joj mir. isto se rasplaĆØem. al opet niÅ”ta. ne pozdravljamo se iako se viĆ°amo skoro svaki dan. tužna sam.

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
wind

PostanoPostano: pon 28 lip 2004, 2:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad place covjek najdublje osjeca. i kad je tuzan i kad je veseo, suze najiskrenije govore. one ne glume.
ako je covjek u dusi oprostio i svojim suzama zamolio oprost Boga onda je i Bog njemu oprostio. ako je ona ruka na misi bila znak pomirenja, onda je s tvoje strane sve ucinjeno. ostaje ti jedino da molis za svoje roditelje i susjede, da i oni ucine svoje, a za to ti iz osobnog iskustva mogu poruciti da djeluje. ti i dalje pozdravljaj susjede, tko zna mozda im srce omeksa kada vide da je tebi stalo!

Svako MIR I DOBRO!
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 28 lip 2004, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uvijek. to je nekakva emocionalna 'katarza', padanje kamena sa srca, i Å”to je najvažnije - misao 'zaÅ”to je uopƦe trebalo do toga doƦi'. ali ne volim puno rijeĆØi. radije pogled i osmijeh koji sve govore.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Daniel

PostanoPostano: uto 06 srp 2004, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvijek kada nekome oprostim osjeƦam veliko duhovno olakÅ”anje, kao kada meni Gospodin na ispovijedi opraÅ”ta moje grijehe. Poseban je to osjeƦaj nekome oprostiti osjeƦam se kao da sam oslobodio i njega/nju i sebe.
nata

PostanoPostano: sri 03 stu 2004, 23:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam dosta iskustva s ljudima koji se osjeƦaju uvrijeĆ°eni bez razloga. I onda sebe muĆØim pitanjima Å”to sam to rekla ili napravila? Preispitujem sebe i nakon Å”to se dobro oznojim viÅ”e puta zakljuĆØim da je to bilo iz ĆØiste oholosti jer je ta osoba htjela biti 'u pravu'. Jer, kad tražiÅ” argumente njihove uvrijeĆ°enosti, nema ih, samo glupe trice i kuĆØine njihovog vlastitog nerazumijevanja samih sebe.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Natty

PostanoPostano: čet 04 stu 2004, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najbolje je osobi koju uvrijedimo ispriĆØati se, a nakon toga Ʀe ta ista osoba lakÅ”e prigrliti istinu. Ljubavlju protiv oholosti !!! jako sretan

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sike

PostanoPostano: uto 23 stu 2004, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako je na EMRI-ju divno bilo Ʀuti svjedoĆØanstvo jedne djevojke koja je nakon dugo godina uspjela oprostiti svome ocu za sve Å”to je uĆØinio njoj i njezinoj majci.
Koliko ĆØovjek doista mora prigrliti Boga da bi mogao oprostiti drugome i to tako snažno osjetiti u svome srcu
jzekic

PostanoPostano: uto 23 stu 2004, 17:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti, znaĆØi pobijediti svijet!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 5:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malo tema iz naftalina... eto, sluÅ”am tako Gibu i "moglo bi bit da je lakÅ”e umrit, nego ljudima reƦ: oprosti..."...

ProĆØitah sve napisano i moram reƦ da sam i ja od onih koji misle da možeÅ” oprostiti, ali ponekad ne i zaboraviti... Neke stvari oprostiÅ”, ali ostaju u tebi... I ne mislim da nisu oproÅ”tene zato Å”to je trag u nama ostao. Bitno je KOJI OSJEƆAJI se u nama javljaju dok se prisjeƦamo nekih ne baÅ” ugodnih stvari koje su nam drugi uĆØinili. Ako pri sjeƦanju ne osjeƦam ljutnju, gorĆØinu - mislim da je praÅ”tanje i te kako na djelu.

No, Å”to kad drugi tebi ne želi oprostiti iz samo njemu znanih razloga? Kako dalje, pogotovo ako tu osobu voliÅ” iz dubine duÅ”e? A tvoj "grijeh" je da si želio biti uz nju u trenutku kad mu nitko nije trebao? I shvatiÅ” da si ga nenamjerno možda guÅ”io svojom ljubavlju, moliÅ” ga da ti oprosti (nakon Å”to te dobrano izvrijeĆ°ao), no on te jednostavno otkanta?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
zvonĆØica

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...evo, proĆØitala sam prethodne postove i moram reƦi da sam ja osobno osoba koja voli opraÅ”tati, jer jednostavno... tada osjeƦam veliko olakÅ”anje...jer jednako tako, znam da sam i ja samo ĆØovjek, i da jednako tako mogu i ja nekog povrijediti..i da Ʀe mi tada njegov/njezin oproÅ”taj biti takoĆ°er olakÅ”anje kao Å”to je meni kada ja nekom oprostim....pa i On je nama opraÅ”tao i joÅ” uvijek opraÅ”ta...ne znam, osjeƦam tada veliko ispunjenje...kad pružim nekome drugu priliku..jer koliko je samo drugih prilika meni pruženo???

BVB Smile

UmijeƦe života je i u tome da cvijeƦe tražimo i tamo gdje i ne slutimo da bi ga uopƦe moglo biti
sike

PostanoPostano: sub 23 tra 2005, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
No, Å”to kad drugi tebi ne želi oprostiti iz samo njemu znanih razloga? Kako dalje, pogotovo ako tu osobu voliÅ” iz dubine duÅ”e? A tvoj "grijeh" je da si želio biti uz nju u trenutku kad mu nitko nije trebao? I shvatiÅ” da si ga nenamjerno možda guÅ”io svojom ljubavlju, moliÅ” ga da ti oprosti (nakon Å”to te dobrano izvrijeĆ°ao), no on te jednostavno otkanta?

Mislim da je u tom sluĆØaju Klara ta druga osoba zarobljena u svom srcu jer ne može/želi oprostiti. Ti možeÅ” biti mirna pogotovo kad se radi o takvom "grijehu" kojeg si navela.
Ali istina je da ĆØesto svojom ljubavlju možemo guÅ”iti druge osobe,to sam i ja osjetio pa je onda bolje se maknuti
klara

PostanoPostano: sub 23 tra 2005, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma sve je to meni jasno... i makla sam se... al BOLI...
Ipak, radije Ʀu se maknuti nego nastaviti guÅ”iti, pogotovo ako mi se da do znanja...
No, u ĆØovjeku ostane velika praznina... I mogu jedino Božju ljubav zamoliti da sve to zakljuĆØa u dno srca, daleko od svijesti, misli i osjeƦaja - da tamo ĆØeka dan kad Ʀe moƦi biti sve Å”to srce poželjeti može... OĆØito je bilo u pogreÅ”no vrijeme, na pogreÅ”an naĆØin... Ne žalim, ni za jedno jutro u kojem sam ga s ljubavlju "položila" u srce Isusovo, blagoslivljajuƦi ga. Ni za jednu devetnicu... Ni za jednu svetu Misu, u kojoj sam ga toliko puta prinijela kao dar u Isusove otvorene RUKE - Oltar... Ni za jedno klanjanje Presvetom, u kojem sam molila Isusa da ga pohodi svojom ljubavlju, istinom i mirom! I dok se premiÅ”ljam (o vjeĆØnom pitanju) Å”to je to Božja volja za mene, pitam se - je li on možda trebao baÅ” takvu (moju) ljubav, je li uopƦe želio da budem tu... Istina, htjela sam ga voljet kao iskreni prijatelj, al možda u vremenu kroz koje sam ga voljela (i joÅ” uvijek volim), on nije bio potreban baÅ” takve ljubavi, ljubavi koja se izlijevala u blagoslovnim molitvama (no, ipak je guÅ”ila...)... I okreƦem svoj pogled k Raspetoj Ljubavi, moleƦi za sve "prazne posude" srca, moleƦ Ga, da ih napuni ljubavlju, kako bi se u Njegovo Ime i u Njegovoj Ljubavi - u srcu te osobe ponovno dogodilo ĆØudo iz Kane Galilejske...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sike

PostanoPostano: sub 23 tra 2005, 13:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara,ovakve iskrene rijeĆØi koje si uputila izlijeĆØile bi svaku ranu, donijele mir gdje je mržnja,oprost gdje ga nema..Uz ovakvo veliko srce kakvo imaÅ”, blagoslovljena je ta osoba jer ima tebe!Doista ga Bog po tebi blagoslivlja,mada on možda to ne shvaƦa!
Ali Ʀe shvati jednom,vjeruj..i oprostiti..ne može se nitko oduprijeti takvoj ljubavi i Ljubavi
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.