HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 20 lip 2019, 15:39. Pogledaj neodgovorene postove
Mrtva biskupija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Mat

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 14:54
PostNaslov : Mrtva biskupija
Citiraj i odgovori

Uvijek kada razmiÅ”ljam o ovoj biskupiji i njenoj evangelizaciji spopadne me tuga. Dok druge hrvatske biskupije imaju razne crkvene i karizmatske pokrete, ova biskupija umire živeƦi na tradiciji. Gdje su u ovoj biskupiji Neokatakumeni, teĆØaj Kursilja, karizmatski pokreti, hagijoterapija T. IvanĆØiƦa, itd? A to ova biskupija treba. Jer njen ustroj po župama kao zajednicama vjernika - putnika naprosto nestaje. Mladi bježe iz crkve, umiru u drogi i alkoholu. Ovo biskupija treba ponovno otkriti tko je Isus Krist, Å”to on može danas uĆØiniti za nas, jer ĆØini mi se da ljudi njega ne poznaju. Jer Isus je tu i danas i On djeluje jednako kao i kad je hodao po zemlji, On nas nikad nije napustio, samo smo mi napustili Njega. Kako su naÅ”i biskupi zaljuĆØili, a ovdje to posebno dolazi do izražaja treba nam "nova evangelizacija". Trebaju nam misionari viÅ”e nego u Africi.
Ova biskupija treba novi navjeÅ”taj Božje utjehe i milosrĆ°a.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
mrvica85

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako poznajeÅ” ljude koji su spremni pokrenit stvar, okupite se, organizirajte, razgovarajte sa sveƦenicima koji su vam spremni izaƦ u susret...možeÅ” na laiĆØkoj razini neÅ”to pokrenit, jako sretan bar Å”to se tiĆØe mladih

NiÅ”ta ne vuĆØe tako snažno i ne povezuje tako ĆØvrsto kao tanka nit ljubavi.
sneni
iskljuĆØen

Spol: muško
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 9:12
PostNaslov : Re: Mrtva biskupija
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

Uvijek kada razmiÅ”ljam o ovoj biskupiji i njenoj evangelizaciji spopadne me tuga. Dok druge hrvatske biskupije imaju razne crkvene i karizmatske pokrete, ova biskupija umire živeƦi na tradiciji. Gdje su u ovoj biskupiji Neokatakumeni, teĆØaj Kursilja, karizmatski pokreti, hagijoterapija T. IvanĆØiƦa, itd? A to ova biskupija treba. Jer njen ustroj po župama kao zajednicama vjernika - putnika naprosto nestaje. Mladi bježe iz crkve, umiru u drogi i alkoholu. Ovo biskupija treba ponovno otkriti tko je Isus Krist, Å”to on može danas uĆØiniti za nas, jer ĆØini mi se da ljudi njega ne poznaju. Jer Isus je tu i danas i On djeluje jednako kao i kad je hodao po zemlji, On nas nikad nije napustio, samo smo mi napustili Njega. Kako su naÅ”i biskupi zaljuĆØili, a ovdje to posebno dolazi do izražaja treba nam "nova evangelizacija". Trebaju nam misionari viÅ”e nego u Africi.

Nikako se ne slažem ovakvim pisanjima. Biskupija u ovom preduskrsnom vremenu živi, mladi se angažiraju, sveƦenici ulažu snage,
pripremanje i sudjelovanje u obredima Velikog tjedna, posebno u procesijama "Za križem" u Hvaru pod vodstvom kapelana osnovan bend mladih, u Hvaru djeluju dvije bratovÅ”tine sv. Križa i sv. Nikole u koje su ukljuĆØeni brojni mladi.
Organizaran je susret biskupa i krizmanika otoka Hvara u SvirĆØima.
sudjelovalo dvijestotinjak srednjoŔkolaca krizmanika.
Velo Grabljani - stari i mladi sudjeluju u voĆ°enju župe, dapaĆØe sami sve vode i ureĆ°uju...da mi se župnik hvali.
Na BraĆØu je ove godine prvi put organiziran križni put mladih od pustinje Blaca do vrha nad Dragom Vodom (sudjelovalo stotinjak mladih
usprkos loŔeg vremena)
U Dolu na BraĆØu - mladi sto postotno dolaze na nedjeljnu misu, svake subote imaju vjeronauk, sutra dolaze kod mene na ruĆØak (sveƦeniĆØki dan - ima peĆØene janjetine na ražnju, salate, vina). Sudjeluju u liturgiji, a sami su izrazili želju da pjevaju sami "Pomiluj mene Bože u Barabanu.
U Postirima su mladi vrlo aktivni imaju sastanke, vjeronauk, nedjeljna misa - sami sviraju... na Uskrs vidim organiziraju u novosagraĆ°enom pastoralnom centru zabavu za mlade BraĆØa.
Dakle iz svega ovoga je jasno da se i u naÅ”oj biskupiji radi a da li najbolje i dovoljno treba osuditi onaj koji prosuĆ°uje svaĆØije nakane.
Ovoj biskupiji nisu potrebne nikakve moderne hagioterapije, niti neokatekumeni ni karizmatici. Dovoljno je samo oživotvoriti ono Å”to imamo. U mojoj župi je doÅ”lo u oĆØi Cvjetnice 90% župljana na ispovijed (mladi su se ispovjedili kod župnika!)
U Postirima Ʀe ljudi biti u crkvi ovog tjedna viÅ”e od 15 sati! (i to dupkon puna crkva mladih i starih - sluÅ”am preko radija "Karmel" - Postira, upravo sada zavrÅ”etak 40 satnog klanjaja sa bolesniĆØkim pomazanjem.

KritiĆØari koji misle da je samo neÅ”to moderno dobro, da su neki karizmatiĆØki putovi ili neokatekumenski putovi ovoj biskupiji potrebni, neka drugi put malo objektivnije sagledaju stvar, pa piÅ”u. Ili nije po njihovu "guÅ”tu" pa ne valja.
Da možda negdje ne bi moglo biti bolje - moglo bi!

Ovo napisah radi istine!

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mat

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 10:02
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Mat napisa:

Nikako se ne slažem ovakvim pisanjima. Biskupija u ovom preduskrsnom vremenu živi, mladi se angažiraju, sveƦenici ulažu snage,
pripremanje i sudjelovanje u obredima Velikog tjedna, posebno u procesijama "Za križem" u Hvaru pod vodstvom kapelana osnovan bend mladih, u Hvaru djeluju dvije bratovÅ”tine sv. Križa i sv. Nikole u koje su ukljuĆØeni brojni mladi.
Organizaran je susret biskupa i krizmanika otoka Hvara u SvirĆØima.
sudjelovalo dvijestotinjak srednjoŔkolaca krizmanika.
Velo Grabljani - stari i mladi sudjeluju u voĆ°enju župe, dapaĆØe sami sve vode i ureĆ°uju...da mi se župnik hvali.
Na BraĆØu je ove godine prvi put organiziran križni put mladih od pustinje Blaca do vrha nad Dragom Vodom (sudjelovalo stotinjak mladih
usprkos loŔeg vremena)
U Dolu na BraĆØu - mladi sto postotno dolaze na nedjeljnu misu, svake subote imaju vjeronauk, sutra dolaze kod mene na ruĆØak (sveƦeniĆØki dan - ima peĆØene janjetine na ražnju, salate, vina). Sudjeluju u liturgiji, a sami su izrazili želju da pjevaju sami "Pomiluj mene Bože u Barabanu.
U Postirima su mladi vrlo aktivni imaju sastanke, vjeronauk, nedjeljna misa - sami sviraju... na Uskrs vidim organiziraju u novosagraĆ°enom pastoralnom centru zabavu za mlade BraĆØa.
Dakle iz svega ovoga je jasno da se i u naÅ”oj biskupiji radi a da li najbolje i dovoljno treba osuditi onaj koji prosuĆ°uje svaĆØije nakane.
Ovoj biskupiji nisu potrebne nikakve moderne hagioterapije, niti neokatekumeni ni karizmatici. Dovoljno je samo oživotvoriti ono Å”to imamo. U mojoj župi je doÅ”lo u oĆØi Cvjetnice 90% župljana na ispovijed (mladi su se ispovjedili kod župnika!)
U Postirima Ʀe ljudi biti u crkvi ovog tjedna viÅ”e od 15 sati! (i to dupkon puna crkva mladih i starih - sluÅ”am preko radija "Karmel" - Postira, upravo sada zavrÅ”etak 40 satnog klanjaja sa bolesniĆØkim pomazanjem.

KritiĆØari koji misle da je samo neÅ”to moderno dobro, da su neki karizmatiĆØki putovi ili neokatekumenski putovi ovoj biskupiji potrebni, neka drugi put malo objektivnije sagledaju stvar, pa piÅ”u. Ili nije po njihovu "guÅ”tu" pa ne valja.
Da možda negdje ne bi moglo biti bolje - moglo bi!

Ovo napisah radi istine!

Nije važan moj guÅ”t, nego Isusova RijeĆØ!
Sve je to lijepo Å”to si naveo, ali to je sve izraz vanjskog stanja , u duÅ”i se niÅ”ta ne dogaĆ°a. Sve je isto, nema put Gospodinu, svaka godina se vrti u krug. A On je rekao "Po djelima Ʀete ih prepoznati", a ja se bojim djela ovih koji su oko nas. BratovÅ”tine, procesije itd. sve je to lijepo, ali pitanje kakvo je to u Božjim oĆØima dobro. Sve Å”to je dobro sastoji se u njegovoj rijeĆØi "Primjer sam vam dao da i vi ĆØinite kao Å”to ja vama uĆØinih". Samo nasljedovanje Isusa je važno, a sve drugo niĆØemu ne vodi. Ono Å”to je Isus ĆØinio ostavio je svojim uĆØenicima i svojoj Crkvi. (ne sjeƦam se da im je pekao janjetinu??!)
Trebali bi se zapitati da li slijedite ono Å”to je Isus rekao, ili slijedite vaÅ” tumaĆØene onog Å”to vi mislite da to znaĆØi!
Koliko toga je prisutno u ovoj biskupiji???
Nažalost ovakvi prezbiteri koji misle da nove stvari ne valjaju ostali su na predkoncilskoj razini: To je zavijet posluÅ”nosti koji oni ispoljavaju. Svi ovi novi pokreti imaju odobrenje i poticaj Svete Stolice, a eto koliko je ova biskupija posluÅ”na!!! Prepoznat Ʀete ih po djelima njihovim! A to Å”to ne volite nove pokrete pokazuje koliko ljubite braƦu svoju u Kristu.
Gdje su darovi s Pedesetnice danas? Nigdje, ako ih nema to znaĆØi da neÅ”to ne Å”tima u biskupiji ovoj! Ali njih ima negdje drugdje i hvala Bogu Å”to nam je ostavio Svoga Duha i oni koji su ih primili to nikad neƦe zaboraviti...
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 11:46
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

Sve je to lijepo Å”to si naveo, ali to je sve izraz vanjskog stanja , u duÅ”i se niÅ”ta ne dogaĆ°a. Sve je isto, nema put Gospodinu, svaka godina se vrti u krug. A On je rekao "Po djelima Ʀete ih prepoznati", a ja se bojim djela ovih koji su oko nas. BratovÅ”tine, procesije itd. sve je to lijepo, ali pitanje kakvo je to u Božjim oĆØima dobro. Sve Å”to je dobro sastoji se u njegovoj rijeĆØi "Primjer sam vam dao da i vi ĆØinite kao Å”to ja vama uĆØinih". Samo nasljedovanje Isusa je važno, a sve drugo niĆØemu ne vodi. Ono Å”to je Isus ĆØinio ostavio je svojim uĆØenicima i svojoj Crkvi. (ne sjeƦam se da im je pekao janjetinu??!)
Trebali bi se zapitati da li slijedite ono Å”to je Isus rekao, ili slijedite vaÅ” tumaĆØene onog Å”to vi mislite da to znaĆØi!
Nažalost ovakvi prezbiteri koji misle da nove stvari ne valjaju ostali su na predkoncilskoj razini: To je zavijet posluÅ”nosti koji oni ispoljavaju. Svi ovi novi pokreti imaju odobrenje i poticaj Svete Stolice, a eto koliko je ova biskupija posluÅ”na!!! Prepoznat Ʀete ih po djelima njihovim! A to Å”to ne volite nove pokrete pokazuje koliko ljubite braƦu svoju u Kristu.
Gdje su darovi s Pedesetnice danas? Nigdje, ako ih nema to znaĆØi da neÅ”to ne Å”tima u biskupiji ovoj! Ali njih ima negdje drugdje i hvala Bogu Å”to nam je ostavio Svoga Duha i oni koji su ih primili to nikad neƦe zaboraviti...

Ovoj biskupiji je potrebno pastzoralnog rada, potrebne su mlaĆ°e sveƦeniĆØke snage, kojih na žalost nema... ali nama ne trebaju danas darovi s Pedesetnice kad mi imamo ljepÅ”i izraz a ne protestantski, Duhovske darove... da jer ti darovi nisu prema tvom ukusu ... i ti bi da radije vrag odnese hvarsku biskupiju nego priznati da je ovog ĆØasa milost Božja na djelu... daleko si moj dragi od iskrenog krÅ”Ć¦anstva...daleko.. a zaluĆ°en nekakvim novim penetekostalnim pojavama, koje se ne pokazuju baÅ” puno djelotvornima..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 14:41
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

A po ĆØemu ti sudiÅ” da su sve ove stvari samo vanjÅ”tina? Ja sam se pak, osobno, na vlastitoj koži, uvjerila koliko veliko karizmatsko "moljenje" može biti Å”uplja tikva. Plodovi pokazuju stablo - Å”to su plodovi ove stare tradicije, a Å”to novih pokreta? Po ĆØemu treba brisati sve staro?
A Å”to se novih pokreta tiĆØe... ima i imala je Sveta stolica puno pitanja i primjedaba, poĆØni samo sa neokatekumenima koji su na mnogim mjestima neka zatvorena "elita".
Kakvi su ti to darovi s Pedesetnice, o ĆØemu priĆØaÅ”? Valja razlikovati darove i plodove. Ajde, malo reda unesi u priĆØu.
A Duha Svetoga smo primili svi koji smo krŔteni i krizmani samo Ŕto neki ne znaju Ŕto bi s njim, a drugi su uvjereni da s njim "piju kavu".
NB Isus nije pekao janjetinu, ali jest ribu!

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Mat

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 18:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žao mi je Ŕto ste pomislili da nisam katolik. Naprotiv, presretan sam da sam katolik, ne bi se mogao nikako zamislit neŔto drugo. Bogu hvalu na tome. ZaŔto? Zato Ŕto samo mi imamo prekrasan sakrament Pomirenja u kojem se opraŔtaju grijesi.
Isus hoƦe da mi svi budu jedno. I zato sam mislio ovdje razviti jednu normalnu diskusiju o nedostatcima ove biskupije. Kako kaže sv. Pavao "Treba doista da i podjela bude meĆ°u vama da se oĆØituju prokuÅ”ani meĆ°u vama". Podjele su samo da se bolje proslavi Krist.
To Ŕto sam upotrijebio termin Pentekostalni a ne Duhovske je samo stvar terminologije, a ne naklonjenosti.
Mara

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 19:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej, hej, a hrpa mojih postavljenih pitanja? Može makar koji odgovorĆØiƦ?!

Mat

PostanoPostano: čet 05 tra 2007, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odgovorim ti ĆØim proĆ°e Vazmeno trodnevlje.
Drafom Snenom želim sretan dan uspostave službe ministerijalnog sveƦenstva.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 06 tra 2007, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SinoƦ u Dolu na BraĆØu obredi mise veĆØere Gospodnje kako se samo poželjeti može. Masa svijeta (viÅ”e u crkvi no Å”to selo ima duÅ”a) mladima i ministrantima župnik pere noge.. a prije toga u propovijedi naglasio: Mladi Isus se sada sagiba preko mene i pere vam noge. Idete po svijetu punom svakakvih krivih nauka, zabluda, nude vam se razne opasnosti kao spasonosni lijek: alkohol, droge, sekte, izopaĆØeni seks. Vi ste izabrali put s Isusom. On vas u veĆØeras Å”alje u svijet. Vi ste ĆØisti, oprani njegovom miloÅ”ĆØu, ali hodajuƦi po svijetu ovakvom kakav jest možete uprljati noge, i Isus vam ih je uvijek spreman oprati.
PoĆ°ite vaÅ”im vrÅ”njacima i budite svjedoci Isusove ljubavi.. Nakon mise slijedio je obred pohrane, mladi u bijelim tunikama nose baldahin... a nakon toga slijedi obred Barabana, a mladi sami pjevaju i odgovaraju u mraĆØnoj crkvi - smiluj mi se Bože.
Jutros u 6 smo krenuli na procesiju po braĆØkim brdima, mladi prvi put preuzimaju "odgovaranje" na Gospinom plaĆØu, kako su samo zduÅ”no pjevali puna dva i pol sata pjeÅ”aĆØenja i pjevanja "Nut mislimo o tem danas, ki na križu umri za nas." A kako je bio tek impresivan zavrÅ”etak.. U procesiji sudjelovalo preko 16o ljudi pretežno mladih i djece, a selo ima samo 113 stanovnika.

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sub 07 tra 2007, 4:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Djeca "Å”krgojkama " pozivaju na veĆØernje Bogoslužje. pred golim oltarom bacam se licem prema zemlji, a ministranti, dva srednjoÅ”kolca, viÅ”i razredi osnovne i 4 niži razredi. U tiÅ”ini zapoĆØimamo, nakon ĆØitanja pjevanje Muke - sudjeluju samo muÅ”karci - mladi i stari - kako zanosno kako prekrasno, dojmljivo, evanĆ°elista pjeva prvi put jedan mladi otac...a tek pjevanje Pilata - kakav glas svako njegovo pjevanje kosa se ježi na glavi.. pa ono :Krv njegova na nas i na djecu naÅ”u - a pjevaju zduÅ”no svi mladi župe...(molim samo da ne bude na vama kao i nad Židovima)
U propovijedi naglaÅ”avam : Posebno veĆØeras vama, moji dragi mladi prijatelji želim reƦi: možda mislite da je smrt daleko od od vas. Nitko to za sebe ne može reƦi, i to je jedna zamka života i svijeta. Da nam ne dopuÅ”ta pravilno gledati u svoj život. No kad vi napravite neko zlo, onda kidate odnose meĆ°u ljudima, odnose meĆ°usobno onda umirete, jer smrt je u stvari prestanak odnosa. I zapamtite veĆØeras: Nemojte biti mrtvaci prije nego umrete. Ovih dana ste se sami uvjerili koliko vam snage daje Isus, a mnogo toga Ʀete kasnije otkriti, zato shvatite vaÅ” život, vaÅ”e nastojanje, da budete dobri i plemeniti, da ne odgovorite pomamnim pozivima i ponudama svijeta, kao umiranje sa Isusom. Zato ste se sinoƦ priĆØestili pod obje prilike sa presvetim Tijelom i krvlju Isusovom. Kad shvatite da umiranje s Isusom nije smrt nego dijeljenje života drugima onda Ʀete poĆØeti sa Isusom živjeti i njegovo uskrsnuƦe.

Vama svima moja braƦo i sestre Veliki petak dan Muke i smrti Isusove, neka bude poticaj da shvatimo i prihvatimo patnju i trpljenje u naÅ”em životu kao naÅ”e vlastito ukorjenjivanje ucjepljenje u Isusovu smrt, ako to shvatimo i prihvatimo onda Ʀemo u teÅ”kim trenucima bolesti i patnje, kad budemo možda poput Krista vapili "Bože moj, Bože moj, zaÅ”to si me ostavio." predati Bogu svoj život kao ĆØin ljubavi i naÅ” život i smrt pretvoriti u ĆØin molitve kao Å”to ga je to pretvorio Isus Krist. A tada Ʀe se i za nas reƦi:" Doista ovaj ĆØovjek je bio dijete Božje." Tu milost neka veĆØeras udijeli umiruƦi Isus vama i meni. Amen

Velike molitve predvodi jedan pjevaĆØ - koja vjera - koje oduÅ”evljenje - tiÅ”ina u Crkvi pokazuje da svi utapaju svoje molitve u kristovu patnju. Klanjanje i ljubljenje križu protjeĆØe uz gromoglasno pjevanje: PuĆØe moj...a sjedinjenjem sa trpeƦim, umrlim i uskrslim Gospodinom prati pjevanje tugaljive pjesme:"Prosti moj Bože, jer sad se kajem, i mene žalost sva
pridobi....ne samo suze neg i krv istu za teb'Isuse htio bih prolit..."

Onda slijedi ono Å”to Veliki petak ĆØini Velikim petkom...procesija sa presvetim pjevaĆØi pjevaju posebno tugaljivi napjev pun kajanja pun ljubavi: smiluj mi se Bože.. izlazimo vani.. zvijezdano nebo, oko crkve sve jedan plamen od brojnih vatrica... prolazimo kroz vatru, na nebu zvijezde blistaju Uz veliko PropeƦe mladi nose dva velika svijeƦnjaka "Pobuke" svijet u ruci svijeƦe.. Ulazimo u Crkvu oltar "Božjeg groba" u moru svijeƦa: pjevaĆØi predvode Ispovid te se Gospodinu jer je dobar, narod odgovara jer je u vike milosrje njegovo...kakvo zanosno pjevanje povijesti Božjih djela kroz povijest spasenja...a onda držeƦi u ruci presveto prekriveno prozirnbim velom...pjevam PuĆØe moj Å”to uĆØinih tebi.. a narod gromoglasno odgovara: Klanjamo se tebi Isukrste... I blagoslov sa presvetim kao nada u naÅ”e uskrsnuƦe. Srce ne može a da ne kuca od radosti a na oku suza...

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 09 tra 2007, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I da zaokružim:
Uskrsno bdijenje deĆØki pripremili vatru - oko vatre se skupljaju ljudi (oko 150 prisutnih u župi od 113 stanovnika) blagoslov vatre..svijeƦe ulazimo u tamu prostora Svijetlo Kkristovo pjevam a pjevaĆØi odgovaraju Bogu hvala - svjetlo se Å”iri prostorom - ulazi u srca i duÅ”e.. Pjevam Exultet a nastravak nastavlja jedan pjevaĆØ - malo me izdaje glas! Bdijenje prvotno sam htio skraƦeni oblik a mladi su zahtijevali duži oblik i svi su sudjelovali u ĆØitanju. (Oni su me natjerali i na kasniji sat poĆØetka bdijenje "HoƦemo da zavrÅ”i poslije pola noƦi - da imamo guÅ”t ĆØestitati Uskrs) Pjevam sveĆØano slava - svi zvonĆØiƦi u rukama ministranata zvone..a ja prenosim iz oltara Božjeg groba presveti sakramenat u tabernakul. Jasno naglaÅ”avam da je ovo samo simboliĆØki ĆØin... Obnovu krsnog zavjeta zapoĆØimaju mladi pjevanjem Litanija svih svetih - predivno ih je bilo vidjeti a joÅ” ljepÅ”e ĆØuti - u njihovom pjevanju osluÅ”kujem glasove njihovih pradjedova i djedova, ali i potvrdu njihove vjere..Obnova krsnog zavjeta - a onda se prolomi s kora: "Radujmo se krÅ”ani..."
OsjeƦamo prisutnost Uuskrslog:to se osjeƦa i u rijeĆØima propovijedi:
" A nama koji smo ova tri dana razmiÅ”ljali o VeĆØeri, Križu i danas o UskrsnuƦu, mislim da postaje jasno VeĆØera je preddogaĆ°aj smrti, smrt je ispunjenje reĆØenog na VeĆØeri ali i ispunjenje ljubavi do kraja koja pobjeĆ°uje smrt. A sada slavimo UskrsnuƦe, ali ne samo Isusovo, nego slavimo i naÅ”e uskrsnuƦe, jer po svetoj priĆØesti posijano je u naÅ”e tijelo i naÅ”u krv sjeme, koje Ʀe preko naÅ”eg umiranja jednog dana i nas zahvatiti. Jer je veƦ ljudsko tijelo postalo dio božanstva.

Vi mladi, koji ste tako obilato i lijepo sudjelovali u ovim obredima i vjerujem da ste u sebi osjeƦali i sada osjeƦate taj zov vjeĆØnog Uskrsa. Zapamtite svaki od vas je Bogu toliko vrijedan, da je poslao u svijet svog Sina da uĆ°e u najtežu dubinu ljudske tragedije da bi tu tragediju mogao okrenuti u najveƦu pobjedu ljubavi. Ne zaboravite to nikada pa i ako se budete nalazili u najveƦoj tami života da Ʀe i vama svanuti zora Uskrsa samo ako s Isusom budete umirali.

Vama pjevaĆØi, koji ste ovih dana ispunjali ovu crkvu i ove prostore naÅ”eg mjesta, vaÅ”im pjevanjem i navjeÅ”tajima otajstva muke i smrti Isusove i sada njegovog UskrsnuƦa. Znajte da Ʀe i Vama svanuti zora vjeĆØne pobjede iako sada pritisnuti križevima života možda govorite poput onih uĆØenika iz Emausa : " A mi se pak nadasmo" Budite ĆØvrsto uvjereni da Ʀe sjeme Uskrsa, posijano u vaÅ”im duÅ”ama i vama jednog dana postati radost pobjede.

Svima Vama koji ste na bilo koji naĆØin ovih dana sudjelovali, bilo u spremanju crkve, bilo u kuƦnim pripremanjima za Uskrs i kad ste možda u srcu pitali poput Marije Magdalene: "Reci mi gdje su ga stavili." Pa Ʀe te i vi ĆØuti gdje i vas po imenu zove kao Å”to je pozvao ženu iz evanĆ°elja:"Marijo"

A tada Ʀemo shvatiti da je on kod Boga sa naÅ”im ljudskim tijelom. To vam noƦas želim nazivajuƦi vam: Na dobro vam i na spasenje doÅ”lo UskrsnuƦe Gospodinovo."

Umjesto "pružimo mir jedan drugom" pozivam: A sada ĆØestitajmo jedan drugom sretan Uskrs."

I sada slijedi blagolsov jela...
A onda zavrÅ”no "Kraljice neba raduj se...! pa uskrsna zvona razlijevaju se dolinom u polnoƦ zavrÅ”avamo (zapoĆØeli u 22 sata) oganj pred crkvom gori, ražarena lica žure kuƦama da sada podijele radost uskrsnog doživljaja u obitelji...
A SveĆØana misa u 11 sati puna raspoloženja, oduÅ”evljenog pjevanja (iako nam nedostaje orguljaÅ” - zbog starosti). Mladi opet iznanĆ°uju prisutne: OblaĆØe se u tunike i donose "torce" oko oltara.. Na oĆØima mnogih vidim suzu radosnicu , zahvalnicu , a procesija sa presvetim oko crkve (mladi opet u tonikama nose baldahin) je zahvala Kristu za dar vjere i uskrsnuƦa.
Trostrukim blagoslovom, koji postoji, koliko znam, samo u Dolu - nakon procesije sveƦenik držeƦi presveto pjeva tri puta svaki put viÅ”im tonom: "Spasi puk svoj Gospodine" pjevaĆØi odgovaraju "I blagolsovi baÅ”tinu svoju" kako to zvuĆØi na Uskrs...
Vesela zvonjava -- selom se Å”iri miris peĆØene janjetine na žaru...
I za blagdanskim obiteljskim stolom je uglavnom tema veliki tjedan i doživljaji.
A danas, uskrsni ponedjeljak, mali uskrsni zeko posakrivao ĆØokoladna jajca i neke poklone, pa traženje starih i mladih uz obilno smijeha...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 27 srp 2007, 11:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima li iŔta ljepŔe od lijepo njegovane tradicije!
Ja sam ponosan Ŕto mi u Hercegovini jako držimo do tradicije !
Da ljudi malo viŔe drže do svojih korijena i odgoja nebi im trebali razni pokreti... da shvate da imaju neŔto Ŕto je ionako bilo tu pred nosom...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 27 srp 2007, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na žalost ono Å”to je stoljeƦima hranilo i održavalo naÅ”e djedove i pradjedove da ostanu na ovim prostorima i da budu vjerni Crkvi i narodu (a okolnosti nisu bile tako jednostavne) to danas viÅ”e ne vrijedi - nudi se jeftino uvezena penetkostalno aneriĆØka mixtura. Zar treba puno pameti za znati Å”to je pravo.

nego prije 20 godina navaljivali na ovaj narod ĆØupajte smokve, loze, masline sadite kivi, mandarine.. to je buduƦnost. I mnogi posluÅ”aÅ”e. nestalo vinograda, nestalo smokava, viÅ”nje naÅ”e braĆØke ni za lijek...
a onda tržiÅ”te zasiƦeno sa proizvodima iz drugih krajeva svijeta (doista nije kvaliteta kao braĆØka - ali tko te pita) i sada veƦ neki ĆØupaju mandarine, kivi je davno iÅ”ĆØupan i opet sade masline loze, viÅ”nje... ali dok one doĆ°u do roda ... kolika je Å”teta nastala znaju samo oni koji imaju glavu i znaju raĆØunati...
Zar je usporedba potrebna...

neos

PostanoPostano: ned 09 ruj 2007, 19:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni, obrati se! ja sam potreban obraĆØenja viÅ”e nego ti, ali zaÅ”to misliÅ” da je sve u redu, a neki od onih koji žive u tvojoj biskupiji misle da nije, zaÅ”to je tako teÅ”ko sluÅ”ati druge? možda stvarno neÅ”to nije u redu u vaÅ”em kraju, zaÅ”to se nebi razmotrile neke stvari, ne kažem da kod vas treba doƦi neokatekumenski put, ali možda FRAMA ili tako neÅ”to sliĆØno. za uskrs i božiƦ uvijek su crkve pune, ispovijedaonice gotovo se ne prazne, procesije predivne, ALI OSTALI DIO GODINE zar smo krÅ”ĆØani samo desetak dana u godini, ti vidiÅ” samo lijepi broj za velike blagdane, ali Å”to je sa mladima, brakovima koji možda propadaju a sklopili su sakramenat ženidbe u tvojoj crkvi i ostalima, Å”ta ĆØeÅ” za njih reƦi; ah nisu uspjeli!
lijep broj ne znaƦi da stvari su uredu. mir s vama!
Mara

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 6:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro poznajem braĆØku situaciju, kod Snenog u župi je na blagdane viÅ”e ljudi u crkvi nego stanovnika u mjestu, a inaĆØe valjda oko 80% stanovnika Dola ide redovito na misu.
Ne ljuti se, od neokatekumena ne vidim (bar za sada) puno dobra. SuviÅ”e eksluzivizma, zatvaranja. Taj mi se put ĆØini jako dobrim u misijama gdje je katolika vrlo malo, ali u župama mislim da nisu faktor integracije.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne može frama djelovati u župi gdje su dijacezanski sveƦenici... dijacezanski sveƦenici na druge naĆØine animiraju mlade... npr. upoznao sam don KreÅ”u iz mostara (župa sv Petra i Pavla) i on je npr. osnovao dvije zajednice Bios(mladež) i Duga(za osnovnoÅ”kolce)... i te zajednice djeluju vrlo uspjeÅ”no... sliĆØno kao frama...

ne kužim, zaŔto ljudi uvijek misle da je kod nekih drugih bolje...

neos

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ipak mislim da sneni previÅ”e vremena troÅ”i na internetu s obzirom da je sveĆØenik i dosta se voli hvaliti ja ovo, ja ono..a znamo svi da takvi su veƦ primili plaƦu, samo jedan Ʀini stvari kako treba a to je Gospodin mi smo samo oruĆ°e u njegovim rukama, slava pripada samo Njemu, ne želim nikoga blatit samo želim reƦi svoje miÅ”ljenje, nadam se da se nitko ne ljuti.
I nisu važni samo blagdani veƦ svaki dan, svaka nedjelja, nema mjesta gdje za blagdane crkve nisu pune, ali kada doĆ°eÅ” drugim danima?
Ja se nadam da Ʀe kod snenog uvijek biti crkva puna, jer bez obzira na opredjeljenje (neosi, fokolarini itd.) svi smo pred Gospodinom isti!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E vidiÅ”, ja ovako mislim. Bogu hvala da na ovom forumu imamo sveƦenika!

little_angel

PostanoPostano: sri 12 ruj 2007, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ipak mislim da sneni previÅ”e vremena troÅ”i na internetu s obzirom da je sveĆØenik ...

Nije moja biskupija, niti poznam snenija (osim Å”to smo bili jednom u duelu zivio ) ali komentirat Ʀu ovo kao da uopƦe ne znam koji je to sveƦenik, tj. skroz objektivno. Ovaj komentar za jednog sveƦenika je sasvim suviÅ”an po meni... Prvo zbog toga Å”to ti ne možeÅ” znati Å”to neki sveƦenik radi, koliko radi, makar ga viĆ°ao ĆØesto na internetu Wink A drugo (mnogo viÅ”e zbog ovog) - jer je i internet mjesto gdje se može djelovati kao sveƦenik (i kao laik), mjesto gdje se susreƦu razliĆØiti ljudi, a to je sasvim dovoljno da ĆØovjek djeluje. Svatko ima neko mjesto, neki naĆØin na koji Ʀe najbolje djelovat, a ne vidim zaÅ”to internet ne bi mogao biti takvo mjesto. Samo ovaj forum i sva svjedoĆØenja, misli, molitve, zahvale, utjehe koje su proizaÅ”le iz njega dovoljan je dokaz za to. Vjerujem da Bogu nije važan naĆØin, bitan je trud i volja, u skladu s Njegovom voljom. Bitno je da djelujemo, da budemo apostoli, naĆØin je samo naĆØin.

A sve ovo govorim jer znam iz vlastitog iskustva koliko mi je internet (naravno - ljudi unutar njega) bio važna stanica u mojem shvaƦanju vjere, u prenoÅ”enju iste drugima... Možda baÅ” neka moja ili tvoja rijeĆØ potakne nekoga, možda nekoga i probudi. Mnogo toga se može na taj naĆØin uĆØiniti.

Ali dobro, ovo je veƦ svakako offtopic, iako mislim da bi bilo zanimljivo otvoriti neku temu tipa Djelovati putem interneta... ili sliĆØnog naslova... Wink

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Bro

PostanoPostano: čet 13 ruj 2007, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ipak mislim da sneni previÅ”e vremena troÅ”i na internetu s obzirom da je sveĆØenik

Ne zelim nagovarati snenog da visi cijele dane na netu Smile, ali kad bi bar vise "svestenih lica" bilo prisutno na netu kao oni koji ce odgovarati ljudima na nedoumice koje se ticu crkvenog nauka i sl.

Bro

Abrakadabra rumpenstilski
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 19 ruj 2007, 8:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne brini ja Ʀu se pojavljivati prema raspoloživom vremenu i vlastitom nahoĆ°enju!

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 01 stu 2007, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo zavrŔio dan Svih svetih pa nekoliko dojmova:

Jutarnja kiÅ”a je mnoge natjerala da ostanu kuƦi a ne idu u berbu maslina pa je u Å kripu (inaĆØe mjesto vjerski siromaÅ”no) bilo vrlo mnogo ljudi na Misi u starohrvatskoj (trobrodnoj) bazilici Duha Svetoga na groblju. BaÅ” lijep dojam. Nakon Mise smo imali zajedniĆØku molitvu za pokojne.

Dol- jutros rano je bilo predivno sluÅ”ati "pjevanje" zvona za Zdrave Marije, potom se javiÅ”e ptice.. potom na lokalnom radiu prenos pjevanja Jutarnje iz Postira... baÅ” sam uživao... onda odlazak u Å krip. U 11 u Dolu sveĆØana Misa Svih Svetih. Propovijedao sam: Javna je tajna da postoje svjetske krize . A to zato Å”to nema svetaca (moto uzet iz JM Escriva: Put). Prisutnih preko 150 (a selo ima 113 duÅ”a) ZavrÅ”ismo pjevanje mise sveĆØanim blagoslovom i sa "Idite u miru aleluja, aleluja" A pjevaĆØi joÅ” nastaviÅ”e i pjesmom HoƦemo Boga..
VeƦ u pola dva javiÅ”e se zvona pozivajuƦi najprije zvoneƦi veselo za VeĆØernju Svih svetih , a onda mrtvaĆØki za VeĆØernju mrtvih i procesiju na groblju.
SveĆØanu veĆØernju smo pjevali na stari naĆØin (5 psalama) i incensacija svih oltara. Mladi pjevaĆØi su se prvi put integrirali sa starima. Bilo je sveĆØano i gromoglasno.
Grad živih uputio se procesijom u posjete gradu mrtvih. Veoma veliko mnoÅ”tvo, putem smo pjevali veĆØernju mrtvih. Molitvom i pjesmom na groblju sjetismo se dragih i svih pokojnika, a pjesmom Kraljice neba raduj se zavrÅ”ismo ovaj lijepi blagdan: kojeg naÅ” narod zove Mali BožiƦ - pa bio vam sretan!

Mat

PostanoPostano: sri 28 sij 2009, 23:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovdje je sve mrtu, po starom! Ni sveƦenika ni vjernika!

Gospodine, tko smije prebivati u Ŕatoru tvojemu?
davorseljan

PostanoPostano: čet 29 sij 2009, 8:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å teta.

U radu je spas.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.