HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 17 kol 2019, 23:12. Pogledaj neodgovorene postove
Zadarska nadbiskupija-metropolija???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
bodul

Spol: muško
PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 11:53
PostNaslov : Zadarska nadbiskupija-metropolija???
Citiraj i odgovori

Trenutno izuzetno stanje Zadarske nadbiskupije koja ima titulu nadbiskupije a nije metropolija i nema sufraganih biskupija te je izravno podvrgnuta Svetoj Stolici traži rjeÅ”enje. Podsjetimo se Zadar je izgubio metropoliju za vrijeme Talijanske okupacije u proÅ”lom stoljeƦu.Zanima me Å”to vi mislite treba li Zadarska nadbiskupija ponovno biti sjediÅ”te metropolije sa sufraganim biskupijama tako da ne ĆØini izuzetak???
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zadarska nadbiskupija je povijesna nadbiskupija, ja sam položio u grob prvog nadbiskupa nakon II. svjetskog rata dragu osobu Msgr Matu GarkoviƦa.
A moj negdaÅ”nji biskup (koji me je krizmao imao je titulu nadbiskup-biskup Miho PuÅ”iƦ - koji je nakon rata uz hvarsku upravljao i zadarskom nadbiskupijom.

Svjedokom sam žalosnih posljedica u zadarskoj nadbiskupiji nakon gubitka trke sa Splitom za metropoliju. Split je dobio metropoliju a sveƦeniÅ”tvo je napustilo odjednom 18 sveƦenika (neki su mi bili i profesori mnogo mi je stvari poznato - ĆØak kad sam neÅ”to bio povjerio msgr. FraniƦu nije mi htio vjerovati...
Zadar nije htio (s titule nadbiskupije uƦi u metropoliju - nego je izabrao direktnu jurizdikciju Vatikana i time strahovito potpomogao nikad umrlu iridentu.
I danaÅ”nji pokuÅ”aji vraƦanja metropolije puÅ”e u jedra iridente iako to nadbiskup PrenĆ°a ni u snu ne želi. Ali želje su jedno povjesna stvarnost drugo, a situacija Crkve u Hrvata danas treƦe.

Moje miÅ”ljenje je da bi se Zadar trebao prikljuĆØiti metropoliji Splitskoj - koja bi se mogla nazvati Južnohrvatska metropolija pa da metroppolita naizmjeniĆØno bude splitski i zadarski nadbiskup. I ovo bi bilo najlogiĆØnije rjeÅ”enje i Crkvi u Hrvata najkorisnije.

P. s. Hvarska biskupija je prije 850 godina nastala iz borbe za matropoliju pa su se stvarali biskupi sufragani...danas treba ozbiljno postaviti pitanje potrebe opstojnost Hvarske biskupije!

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Coje

PostanoPostano: sub 25 ožu 2006, 23:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rivalitet Splita i Zadra je opƦe poznata stvar i traje veƦ tisuƦljeƦima. Samim time je jasno da Ʀe svaki od njih nastojati biti equal onom drugom, a nipoÅ”to ispod onog drugog.
RjeÅ”enje po kojem bi dvije nadbiskupije bile u jednoj metropoliji mi se ne ĆØini izvedivim - prema "CIC"-u.

Meni bi osobno bilo najdraže da Zadar postane nadbiskupija i da joj sufraganske biskupije budu GospiƦ i Å ibenik. U Zadru nema opasnosti od iredente, jer Zadrani viÅ”e i ne znaju talijanski jezik (za razliku od jednog dijela Istre) - a, usudio bih se reƦi da je taj grad nacionalno priliĆØno osvijeÅ”ten. Stoga, navoditi stari iredentizam kao razlog pokoravanja Zadra Splitu - je potpuni promaÅ”aj. Nakon Å”to u Italiji umru svi ezuli iz tih podruĆØja neƦe se niti znati da su Venecijanci bili u Zadru (osim po umjetnosti). To Ʀe se uskoro dogoditi.

Zadar je zaslužio dobiti veƦu važnost. Zato se ja nadam da Ʀe mu stvaranje metropolije dati na snazi i važnosti u naÅ”oj domovini. Osim toga, logika prostora smjeÅ”ta Zadar na izvrsnu lokaciju za metropoliju: GospiƦ i Å ibenik su blizu Zadru i mogu dijeliti zajedniĆØku sudbinu. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 28 ožu 2006, 13:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Rivalitet Splita i Zadra je opƦe poznata stvar i traje veƦ tisuƦljeƦima. Samim time je jasno da Ʀe svaki od njih nastojati biti equal onom drugom, a nipoÅ”to ispod onog drugog.
RjeÅ”enje po kojem bi dvije nadbiskupije bile u jednoj metropoliji mi se ne ĆØini izvedivim - prema "CIC"-u.

Meni bi osobno bilo najdraže da Zadar postane nadbiskupija i da joj sufraganske biskupije budu GospiƦ i Å ibenik. U Zadru nema opasnosti od iredente, jer Zadrani viÅ”e i ne znaju talijanski jezik (za razliku od jednog dijela Istre) - a, usudio bih se reƦi da je taj grad nacionalno priliĆØno osvijeÅ”ten. Stoga, navoditi stari iredentizam kao razlog pokoravanja Zadra Splitu - je potpuni promaÅ”aj. Nakon Å”to u Italiji umru svi ezuli iz tih podruĆØja neƦe se niti znati da su Venecijanci bili u Zadru (osim po umjetnosti). To Ʀe se uskoro dogoditi.

Zadar je zaslužio dobiti veƦu važnost. Zato se ja nadam da Ʀe mu stvaranje metropolije dati na snazi i važnosti u naÅ”oj domovini. Osim toga, logika prostora smjeÅ”ta Zadar na izvrsnu lokaciju za metropoliju: GospiƦ i Å ibenik su blizu Zadru i mogu dijeliti zajedniĆØku sudbinu. Cool

Neke stvari bi danas mogle i biti (istina je Å”to se tiĆØe talijanaÅ”enja u zadru sa hrvatske strane ali sa talijanske strane? Hm?
Ne bih baÅ” rekao da je Å ibenik okrenutiji Zadru nego Splitu.
Ne zanm Å”to metropolija znaĆØi danas na nekom ekonomsko politiĆØkom planu?
Ja bih glasao za dvije metropolije u Hrvatskoj sjevernu i južnu hrvatsku metropoliju. To bi viÅ”e doprinosilo ujedinjavanju razjedinjenog i rascjepkanog politiĆØkog narodnog biƦa, a i mnoge druge okolnosti govore u prilog ovakvoj teoriji.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
bodul

PostanoPostano: uto 28 ožu 2006, 17:59
PostNaslov : Bez splita niÅ”ta naravno!
Citiraj i odgovori

Da naravno, uvijek Split mora biti prepreka a Å”to nije SpliƦanima dovoljna
i Hvarska biskupija i DubrovaĆØka biskupija i Kotorska biskupija?! ZaÅ”to Rijeka ne ĆØini tolike prepreke jer ako bi Zadar dobio metropoliju Rijeci bi ostale "samo" PoreĆØko-Pulska i najveƦe kulturno bogatstvo KrĆØka biskupija? Confused
Coje

PostanoPostano: sri 29 ožu 2006, 10:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razumijem ideju Snenoga - o ujedinjavanju nacionalnog biƦa. Ipak, rekao bih da su krajevi oko Zadra sada jako dobro nacionalno osvijeÅ”teni. Stoga, nema bojazni da bi stvaranje Zadarske metropolije dovelo do razjedinjavanja narodnog biƦa. DapaĆØe, samo bi se bolje povezali krajevi koji su povijesno imali zanimljive veze.

Ideja o stvaranju dviju metropolija mi je totalno antipatiĆØna - jer ne mogu zamisliti Istru niti pod Zagrebom, niti pod Splitom. Jednostavno nema smisla. Istra, Rijeka, Krk, i Zadar imali su sliĆØnu povijst - razliĆØitu od ostatka domovine. Zato ovi krajevi zaslužuju poseban tretman. Cool

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mat

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nažalost, zadarska nadbiskupija Ʀe se radije razlomiti na dvije biskupije, tako da jedna bude sufragan zadarskoj nadbiskupiji, nego Ʀe otiƦi pod krilo splitske. Å ibenska odbija apsolutno postati sufragan zadarskoj.

Da svi budu jedno!
magivek

PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 19:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, da o konkretnom sluĆØaju ne znam previÅ”e, ali se, kada vidim crkveni ustroj u Hrvatskoj stvarno pitam, jel tu sve stvarno na mjestu.
Dok u kontinentalnom djelu Hrvatske jedva da imamo pet biskupija (ako uzmemo i križevaĆØku, koja je ustvari ritualna biskupija za katolike istoĆØnog obreda, ako se ja ne varam), na primorju i otocima ih ima ĆØitavih devet (iako veƦina stanovnika živi u kontinentalnom djelu Hrvatske).
SjeƦam se, kad je objavljen osnutak gospiƦke biskupije, da je naÅ” župnik rekao, da je "joÅ” jedan kapelan postao biskup".
A pitam se, zaÅ”to se, kad se veƦ trese po promjeni strukture ne napravi ovako: otoĆØke biskupije (hvarsko-braĆØko-viÅ”ka i krĆØka) bi se mogle pripojiti Zadru. To ne bi smetalo ostalima, a Zadar bi dobio metropoliju.
Nadalje valja stvarno razmiÅ”ljati o ideji osjeĆØke nadbiskupije i o osnutku nekakve biskupije u srijemu (dio, koji pripada Republici Srbiji). Ta nova biskupija bi mogla, s Ć°akovaĆØkom i požeÅ”kom uƦi u sastav Slavonske ili istoĆØnohrvatske metropolije (sjediÅ”te metropolije, kako rekoh, Osijek).
A pitam se i to, dali su biskupi biskupi katoliĆØke Crkve, kada im je važnije nekakvo politiĆØko ustrojenje od pastorala i potreba povjerenog im puka???
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mat

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Premda je nekad davno u 12. st. kad je hvarska biskupija osnovana, ona bila sufragan zadarskoj, to se danas ne može dogoditi jer je previÅ”e geografski udaljena i previÅ”e razliĆØita da bi se tako neÅ”to dogodilo.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 14:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi moji, a Ŕto je vama?
Najprije valja malo i povijesno razmiÅ”ljati. Zaboravljate da je u 7. st. nastala splitska biskupija, zaboravljate da je nasljednik Dmitra Zvonimira otrgnuo dio splitske nadbiskupije, osnovao zagrebaĆØku biskupiju 1094.g. i podredio je maĆ°arskoj Crkvenoj pokrajini i da je tek Haulik uspio da Zagreb postane nadbiskupija i metropolija.
Ako je gospiĆØka biskupija kapelanija, a Å”to se onda s drevnim ranokrÅ”Ć¦anskim biskupijama?
BraĆØ i Hvar prirodno su orijentirani Splitu, kakav odlazak u Zadarsku nadbiskupiju (uz put ona jest nadbiskupija, ne treba to tek postati). Problem je Å”to se ona ne želi podvrgnuti splitskoj metropoliji, valjalo bi pitati zaÅ”to. Po ĆØemu bi to Zadar treba postati metropolija, a da bi se to postiglo treba cijeli niz radnji kojima mnogi nisu skloni?
Ne izmiŔljaju li se nepotrebni problemi?

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
magivek

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh.. ono s gospiƦkom biskupijom nisam izjavio sam od sebe, to je rekao moj župnik i ja sam ga samo citirao.
RazmiÅ”ljanja su dopuÅ”tena, a mi ionako ne možemo niÅ”ta odluĆØiti niti Ʀe nas itko pitati, tko se kome treba zaÅ”to kad podvrgnuti. To Ʀe odluĆØiti drugi i ja ih ne želim ni na Å”to nagovoriti...
mrvica85

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 18:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nadan se da neƦe bit rivalstva izmeĆ°u mene i Snenog zbog toga poÅ”to sam ja iz Splita Laughing

NiÅ”ta ne vuĆØe tako snažno i ne povezuje tako ĆØvrsto kao tanka nit ljubavi.
Coje

PostanoPostano: pet 06 tra 2007, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaŔto bi Zadar trebao biti metropolija?

Zato Å”to je stoljeƦima bio centar tog dijela Dalmacije, zato Å”to ima vrlo vrijednu i dugu kulturnu i spomeniĆØku baÅ”tinu i zato Å”to mu prirodno gravitiraju gospiƦka i dobar dio Å”ibesnke biskupije, te dio krĆØke biskupije.

Ako pogledamo samo brzinu razvoja Zadra i Splita u zadnjih pet godina ĆØini mi se da Zadar opet ulazi u trku oko preuzimanja samog ĆØela Dalmacije.

Jasno je da je vjeĆØni rivalitet Zadra i Splita nepremostiv. Zato i jest dobro rjeÅ”enje osnivanje Zadrske metropolije. To neƦe promjeniti niÅ”ta bitno u odnosu granica crkvenih pokrajina (biskupija) - a može nam pomoƦi u razvoju snažnije decentralizacije. Cool

Felicita

PostanoPostano: uto 23 vel 2010, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel itko Å”to ĆØuo ovih dana Å”to bi moglo bit sa Zadrom sad kad Ʀemo kroz ove mjesece dobit novog nadbiskupa? OƦe Zadar ostat podvrgnut Svetoj Stolici ili pod Splitsku metropoliju (protiv ĆØega je bio pok. nadb. Ivan) ili Å”to? OƦe se neÅ”to prominit?

Znam da bi ja to kao trebala znat, jel, ipak sam u Zadru...Ali baŔ i nisam naiŔla na te informacije, svi raspravljaju a nitko ne zna... Pa ako netko od vas zna neŔto o tome, bila bih zahvalna za podjelu tog znanja Wink

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Živac

PostanoPostano: pon 10 svi 2010, 1:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, mislim da premalo gledate na povijest, koja je ovdje ipak jako bitna.

Dakle, ovako ja gledam na stvar. Splitska-makarska nadbiskupija je najstarija biskupija u Hrvatskoj (možda je starija PoreĆØko-pulska, no ona veƦim dijelom povijesti, toĆØnije do '45., nije bila u Hrvatskoj) i nekada sjediÅ”te hrvatskog primasa (izgubljeno u 19. stoljeƦu pod politiĆØkim pritiskom MaĆ°ara). Prema tome nema dileme prvenstva izmeĆ°u nje i Zadarske nadbiskupije. Drugo, Dalmacija povijesno i prirodno gravitira da bude jedna metropolija. Prema tome, najprirodnijim rjeÅ”enjem mi se ĆØini pripajanje Zadarske nadbiskupije Splitskoj metropoliji, uz ostajanje na razini nadbiskupije iz povijesnih razloga. Druga moguƦnost je osnivanje nove Zadarske metropolije uz eventualno sufraganske biskupije Å ibensku i/ili GospiƦko-senjsku. Ali Å ibenska ipak viÅ”e gravitira Splitu, a GospiƦko-senjska nije u Dalmaciji, pa je to malo nategnuto.

Nadbiskup PuljiƦ je bivÅ”i sufragan Splitu, pa bi se možda to pripajanje moglo sada izvesti.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.