HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 23 lis 2019, 19:14. Pogledaj neodgovorene postove
Veliki problem DubrovaĆØke Biskupije
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
robert

Spol: muško
PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 22:21
PostNaslov : Veliki problem DubrovaĆØke Biskupije
Citiraj i odgovori

Nedostatak sveĆØeniĆØkih i redovniĆØkih zvanja.

Veliki problem na koji se veƦ godinama ukazuje, ali pomaka nema. U cijeloj Biskupiji svega imamo par sveĆØenika iz naÅ”eg kraja.
Župnik nas upozorava da bi lako mogli i ostati bez sveĆØenika po župama, jer su ljudi oholi, dvoliĆØni, traĆØavi, uvijek pronalaze samo mane, pa je realna bojazan i od neodazivanja sveĆØenika sa strane.

Mislim da je oĆØito i iz odaziva DubrovĆØana na ovom forumu, da je problem malo veƦih razmjera.
Redovito sa poziva na molitve za Sveta zvanja.

Kako je kod drugih biskupija?
Ima li netko iz Dubrovnika kakav protuargument ili kakvu dobru vijest?

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 20:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Robertom... Jel ti znaŔ funkcionira li viŔe sjemeniŔte kod isusovaca? Tamo sam iŔao u Ŕkolu a ne znam, sram me je Embarassed Mislim da ne radi... Nisam siguran...

U mojoj župi (sv. Ilar u Mlinima) se dogodilo da je prije nekoliko godina otiÅ”ao duuuugogodiÅ”nji sveƦenik. Prebacili su ga u Cavtat, u novu i nepoznatu sredinu. Bilo mi je jako žao Å”to je don Mirko otiÅ”ao, on me je i krstio i priĆØestio i krizmao, držao mi vjeronauk... ƈovjek koji je iskrojio moju vjeru jer je tumaĆØio Bibliju tako da laici razumiju u potpunosti (ili drukĆØije reĆØeno, govorio je "zdravo seljaĆØki").

Nedostaje mnogo sveƦenika u Dbk... Mislim da bi trebalo "aktualizirati" to zvanje s viÅ”e vjerskih dogaĆ°anja, susreta. Toga je jako malo.

Zadnja promjena: Kristijan; pet 19 lis 2007, 18:06; ukupno mijenjano 1 put.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
robert

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AkomisliÅ” na ovo
SjemeniŔte
20000 DUBROVNIK
Poljana RuĆ°era BoÅ”koviƦa 6
rektor: Bernardo PleŔe
tel.: 323 903

Radi ali nema DubrovĆØana. tuzan

Takvi smo... Rolling Eyes na žalost.
Ali vrijeme se promijenilo. Nitko viÅ”e s tom namjerom ne odgaja djecu, a kad ugaze u život... ne žele taj poziv, a osobito kad doma sluÅ”aju priĆØe protiv sveƦenika.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 4:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da... To je moja draga ex Å”kola... I moj ravnatelj, ĆØudo od ĆØovjeka... Dok sam ja tamo bio prije par godina, bila su dva bogoslova iz Afrike, to su ti ona dva crnca koje se ĆØesto može vidjeti da služe misu ili ĆØitaju na festi sv. Vlaha.

Vremena su se promijenila. Prije je svaka obitelj imala viÅ”e djece i jedno je uvijek (gotovo uvijek) bilo odgajano s namjerom da ide u sveƦenike... A sada? Ljudi se valjda sve teže odriĆØu svjetovnih užitaka, tko Ʀe ih znati...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 05 lip 2007, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eh...tako je svugdje...npr...varaždinska biskupija je ove godine imala 1 reĆ°enje za sveƦenika...a proÅ”le 2...a na zagrebaĆØkoj bogoslovije je samo 90 tak bogoslova iz 3 biskupije...s tim da se joÅ” svi niti ne zarede...iz koprivnice je samo 1 bogosov na bogosdloviji
meni je vrlo drago da je moj prijatelj odluĆØio u salezijance...ali iz 5 koprivniĆØkih župa samo 2 buduƦa sveƦenika...to je premalo...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Maki

PostanoPostano: uto 05 lip 2007, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Ć°akovaĆØkoj nemaju toliko problema sa zvanjima. Trenutno ih je blizu 70 Å”to je trenutn kapacitet i bogoslovije. ProÅ”le godine su imali 6 reĆ°enika Å”to je lijepa brojka.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 06 lip 2007, 9:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:
U Ć°akovaĆØkoj nemaju toliko problema sa zvanjima. Trenutno ih je blizu 70 Å”to je trenutn kapacitet i bogoslovije. ProÅ”le godine su imali 6 reĆ°enika Å”to je lijepa brojka.

heh blago vama....kod nas kroniĆØno fali sveƦenika( i bogoslova)..pogotovo u podravini( 2 ili 3 bogoslova iz podravine)...veƦina bogoslova varaždinske biskupije je iz zagorja...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.