HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 20 srp 2019, 11:56. Pogledaj neodgovorene postove
Odnos Crkve i države, kršæani u javnom životu
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
ja

Spol: ensko
PostanoPostano: et 21 lip 2007, 14:11
PostNaslov : Odnos Crkve i države, kršæani u javnom životu
Citiraj i odgovori

Kako ocjenjujete trenutni odnos Crkve i države?
Ako smtrate da je loš, što bi se, po vašem mišljenju, trebalo napraviti da se taj odnos popravi?
Što bi mi, kao vjernici, mogli napraviti?
Smatrate li da su vjernici opæenito premalo angažirani u javnom životu, politici?

Ljubiti nekog èovjeka znaèi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
*Nina*

PostanoPostano: et 21 lip 2007, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje je mišljenje je da se Crkva pokušava izblatit na svakom koraku, ne samo Crkva nego i sve ostale vrijednosti kao obitelj, vjera, zajednica, tradicija, po svemu se pljuje, a najviše od strane medija (tv, novine...), nažalost se više ništa ne cijeni. Crkvi se ne daje dovoljno prostora u medijima kao ni u državi.

Živi i nedaj se,
Radostan budi, prijatelju
Život izazov je.
Odvaže se i kreni,
Snaga je u tebi
Treba te svijet !
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
angelous

Spol: muko
PostanoPostano: et 21 lip 2007, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, jedna zanimljiva rasprava o sjedištu sisaèke biskupije na http://www.sisak.info ...naime, grad Sisak je Zagrebaèkoj biskupiji 'poklonio' Veliki Kaptol (..velika zgrada, u centru)..ali, graðani misle da bi se sjedište trebalo premjestiti, negdje na drugi kraj grada, što bi bilo malo nelogièno..
Kod nas gradska vlast ima dobar odnos s Crkvom ( nekoliko humanitarnih i dr. akcija koje organizira neka župa sponzorira grad itd.. )..ali graðani se ovdje bune na sve i svašta, ali je nekak najviše prosvjeda vezano uz dogaðanja s Crkvom itd.. Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i èist.''

Otk 19, 11,14
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
delfinica

PostanoPostano: pet 22 lip 2007, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja iskreno mislim da je Crkva sama po sebi vrlo nepopularna..
npr.kad ja nekom kazem da idem u crkvu na misu ljudi misle da zelim postat casna sestra ????
a odnos izmedju Crkve i Drzave nije nista losiji od nekih drugih institucija.
Smatram da je Crkva ponekad i sama kriva zato sto je se blati.Svi bi trebali biti puno vise racionalniji i priznat si da nitko nije savrsen i zato kad se s bilo koje strane da kritika,trebalo bi joj nepristrano pristup.
ja osobno necu uvijek stati na stranu Crkve zato sto sam vjernik.Pa nitko nije savrsen!
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Angelus

Spol: neodreen
PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 7:32
PostNaslov : Vlada Crkvi oprašta milijunski dug?
Citiraj i odgovori

UDBINA – Nakon današnje sjednice Odbora za izgradnju Crkve hrvatskih muèenika u Udbini, na kojoj je bio i predsjednik HBK Josip Bozaniæ, predsjednik Sabora Vladimir Šeks najavio je da æe Vladi predložiti da Crkvi na ukupnu investiciju od 55 milijuna kuna oprosti 12,1 milijun kuna PDV-a.

Ako to Vlada prihvati, ona æe sa 15 milijuna kuna postati najveæi donator CHM-a, jer su Banski dvori veæ uplatili tri milijuna kuna donacije za ovo hrvatsko hodoèasnièko mjesto. Šeks je rekao da novac neæe biti uzaludno baèen jer se radi o nacionalnom projektu koji podržava Sabor i HBK.

– Do sada je prikupljeno 17 milijuna kuna, moramo Crkvi dati svježe financijske krvi za završetak ovog projekta – rekao je Šeks koji je s kardinalnom Bozaniæem obišao veæ sagraðene temelje crkve koja bi se trebala otvoriti 2009.

– Ovo mjesto gdje se gradi crkva je posebno, ovdje povijest nešto govori...To æe ujedno biti i uèionica hrvatske povijesti – rekao je nadbiskup Bozaniæ. Biskup Mile Bogoviæ objasnio je da su troškovi gradnje porasli za 20-ak milijuna kuna, jer se gradi spomenik vremena, i da je arhitekt crkve umjetnik koji uvijek nešto dodaje u projekt.

Izvor: http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,7,11,vlada_crkva,81725.jl
prvo, molim da ne shvatite ovo kao provokaciju .

ne mislite li da bi se svi ti milijuni mogli bolje iskoristiti za kupnju novih aparata u bolnicama, za pomoæ siromašnima....
je li stvarno prioritet tolke crkve sagraditi i još k tome biti tolko rastrošan...
Coje

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 7:51
PostNaslov : Re: Vlada Crkvi oprašta milijunski dug?
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:

– Ovo mjesto gdje se gradi crkva je posebno, ovdje povijest nešto govori...To æe ujedno biti i uèionica hrvatske povijesti

Mislim da ti ovo dovoljno govori. "Siromah uvijek imamo" - ali ovaj projekt je projekt koji æe biti od nacionalnog i vjerskog znaèenja.

Ako bi razmišljali tvojom logikom, ne bismo u cijelom svijetu imali lijepih crkava, nego bi sve bile obiène potleušice - dok bi siromasi i dalje ostali siromasi...

Ne slažem se s pretjeranom rastrošnošæu, niti sa tranim ulaganjem iskljuèivo u zidine, ali u svemu valja imati mjeru. Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 8:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Udbina je mjesto tolike patnje Hrvata da samo crkva kao mjesto osobite Božje prisutnosti može tu bol ublažiti. Država koja nije baš nešto osobito napravila za žrtve tih stradanja i te kako treba podmetnut leða pod tu gradnju, tim više što je to i mjesto sjeæanja na sve hrvatske žrtve.
Ili misliš država neæe imati ništa s izgradnjom sinagoge u zagrebu?

Ljubi i èini što hoæeš
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 9:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ljudi treba samo postaviti ovo pravilno:
Naime na prvom mjestu treba da uvijek bude Bog a onda ljudi....
Prvo treba da se brinemo za duševno a onda tjelesno....
ako tako prmislimo onda je odgovor jasan... Šta vrijedi ako nekom pomognemo tjelesno ako smo mogli nekom pomoæi duhovno...

Rekao si da ti tema nije provokacija i vjerujem ti , ali moram reæi da je ovakav stav pogrešan i nažalost javlja se uglavnom kod katolika... neæe ovo izjavit komunista...

Ovakvim razmišljanjem možemo iæi do kraja i reæi, zašto nebi prodali cijeli Vatikan i nahranili gladne...
Ako misliš da treba nekoj bolnici pomoæi , pokušaj organizirati neku akciju i ukljuèi sebe i bližnje... To je stav katolika!
sike

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Podržavam ovu odluku Vlade jer ona nadilazi samo neku vjersku stranu prièe iz hrvatske povijesti,a mnogima je kao trn u oku samo zato jer je Crkva inicijator tog projekta

Inaèe,nisam više za tolike gradnje crkava u nas,dok za obnovu postojeæih jesam

Tako æe se naæi i dovoljno novaca u Crkvi i za siromahe i za graðevine

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nadam se da se obnavljaju crkve u ratom stradalim podruèjima,napose u Vukovarsko-Srijemskoj županiji. Mislim da se u Ðeletovcima mora obnoviti.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Angelus

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 16:05
PostNaslov : Re: Vlada Crkvi oprašta milijunski dug?
Citiraj i odgovori

Coje napisa:

Ako bi razmišljali tvojom logikom, ne bismo u cijelom svijetu imali lijepih crkava, nego bi sve bile obiène potleušice - dok bi siromasi i dalje ostali siromasi...

OK, nisam struènjak za katolièku logiku, al možda bi Bogu bilo draže da se one potrebne pomaže ( a ima ih i previše) nego da se i 1000 crkava optoèenih zlatom sagradi. nije li lijepa Crkva ona koja je živa Crkva a ne ona koja je samo estetski lijepa crkva?

Zadnja promjena: Angelus; sri 11 srp 2007, 16:14; ukupno mijenjano 5 put/a.
Angelus

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 16:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Udbina je mjesto tolike patnje Hrvata da samo crkva kao mjesto osobite Božje prisutnosti može tu bol ublažiti. Država koja nije baš nešto osobito napravila za žrtve tih stradanja i te kako treba podmetnut leða pod tu gradnju, tim više što je to i mjesto sjeæanja na sve hrvatske žrtve.
Ili misliš država neæe imati ništa s izgradnjom sinagoge u zagrebu?

Sjeæam se nekog citata da jednom je Isus rekao nešto kao da ako su i dvojica skupljena u moje ime ja sam s njima .. il tak nešto...
dal ta crkva onda mora tolko skupa biti i dal bude Bog prisutniji u toj crkvi ak se više novaca potroši na njezino ureðenje?
Angelus

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 16:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Naime na prvom mjestu treba da uvijek bude Bog a onda ljudi....
Prvo treba da se brinemo za duševno a onda tjelesno....

svakako, al pitanje sam postavio da shvatim di je granica izmeðu toga da se sagradi crkva kao mjesto okupljanja vjernika, duhovne obnove i božje prisutnosti u odnosu na preveliku rastrošnost s novcima koji su možda i primjerenije mogli biti upotrijebljeni
sv.Franjo legenda napisa:
Ako misliš da treba nekoj bolnici pomoæi , pokušaj organizirati neku akciju i ukljuèi sebe i bližnje... To je stav katolika!

kolk mi je poznato nema bolnica puno u hrvatskoj kojima nije potrebna pomoæ
puno ih grca u dugovima
zdravstveni sustav loše funkcionira, dugovi su veliki za lijekove, liste èekanja na pretrage za koje nema dovoljno opreme...
Mara

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 17:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vidim uopæe da se silno troši na tu crkvu, tako da vidim takvu raspravu bespredmetnom.

Ljubi i èini što hoæeš
sike

PostanoPostano: et 12 srp 2007, 13:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus dragi,Crkva može puno više pomoæi nego što to èini iako su silna djela zadnjih 15 godina uèinjena kroz Caritas na svim razinama,ali to je dato Crkvi za usavršavanje..

No,reci ti meni,koja još druga vjerska zajednica na taj naèin pomaže?

Možda da protestanti,ali uglavnom kroz sredstva iz SAD-a i sl.

Znam da sad želiš prikazat Crkvu kao onu koja pliva u novcu dok drugi kraj nje umiru od gladi..

Možda bi ti pametnije bilo potaknuti sve sekte pa i gay aktiviste da malo i oni pomažu drugima, ha? Wink

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Angelus

PostanoPostano: et 12 srp 2007, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svaka èast Crkvi na karitativnom radu, sve 5
nisam implicirao da Crkva pliva u novcu ( iako ukupno nemaju baš malo i država dosta financira)
samo me zanimalo kolko je opravdano troštiti na neka luksusnija ureðenja.
inaèe me potaknuo primjer jednog sveæenika iz mojeg mjesta koji gradi neku kapelicu.
u toj kapelici bude misa valjda jednom godišnje( slièno ko i još jedna koju je veæ izgradio) a nisu to mali novci.
postoji glavna crkva koja je ok i ima tamo misa i sve redovito.
i svake nedjelje kolko èujem se žali da nema love i poziva ljude da nose...
pa ak nije bilo novaca, ne znam èemu se uopæe graditi išlo. a niti vidim smisla u toj kapelici koja faktièki ne bude imala baš neku funkciju( velim slièno ko i jedna od prije)

tak je i ovaj gore primjer u poèetnom postu. pa znalo se kolko se novaca ima pa se moglo u tim okvirima i graditi, a ne onda za vrijeme projekta tolko poveæavati troškove pa onda vladu natezati da se PDV oprosti..
pa tolke firme imaju problema s plaæanjem poreza, a u državnoj blagajni nikako dovoljno za zdravstvo...
zar se ne može nešto onda napraviti u okvirima financijskih moguænosti ove zemlje koja sama nije bogata?

inaèe nemam baš kontakta s drugim sektama da bi ih poticao, a gay aktivisti isto jedva skupe lovu.. nema se ni za pristojan server na kojem je stranica, stalno je preoptereæen...
Pink Panther

PostanoPostano: uto 17 srp 2007, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ja ne bih imao ništa protiv trošenja i veæih svota na gradnju crkvi, kad bih samo znao da æe ta crkva na nešto i slièiti.

Al sve me nešto strah da æe i ovo biti neka totalno ne-sakralna grdoba poput one "Svete mati slobode" u Zagrebu.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Angelus

PostanoPostano: sri 29 kol 2007, 1:35
PostNaslov : Eu traži ukidanje olakšica za crkve u Hrvatskoj
Citiraj i odgovori

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,8,28,crkva_olaksice,87834.jl

što mislite?
merkat

PostanoPostano: et 06 ruj 2007, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najglupje nešto što sam prioèitao u zadnje vrijeme.

U crkvi novac od države dobija samo onaj dio koji se bavi pastoralom.
Humanitarno, beskuènici, najsiromašniji, samohrani roditelji, brojne obitelji, napušteni, zlostavljani, siromašni uèenici i studenti, domovi i vrtiæi za djecu, caritas, poduèavanje, njegovanje....znaèi stvari koje država ionako kilavo ili nikako ne radi nit ima kadra koji bi se time bavio a i pitanje tko bi htio se baviti tim teškim poslovima...dok kontemplativci ne dobijaju ništa...država dakle nije ništ humanitarna nego praktièna...jedino crkva daje svima bez ikakvog raèuna i koristi.

Nadalje, dok crkva nije dobijala ništa od države èesto su ljudi davali milodare što danas nema tolike potrebe. Znaèi graðani nemaju potrebu toliko davati za aktivnosti crkve ( koje su opet za graðane ) jer ionako nemaju. Dakle i oni tako štede to malo.
Oporezivanje crkvenih aktivnosti i zarade bi bio veliki promašaj jer crkvena baština jaaaaaako pridonosi kulturnoj i turistièkoj baštini i ponudi.

A što je tek s oduzetom imovinom i izgubljenim novcem od toga plus kamate više desetljeæa ?
Tko je stvorio mnoga sveuèilišta, bolnice i druge ustanove ?
Tko je organizirao pomoæi svih vrsta u vrijeme stvaranja države i poslije ?

To naime traži EU, masonska EU želi oslabiti crkveni utjecaj, ali ne politièki nego društveni koji se oèituje u humanitarnom i opæedruštveno korisnom. jer ljudi vjeruju crkvi jer vide èim se bave.
A umanjivanjem crkvenih djelatnosti bi oslabio njen utjecaj potaknut dobrim primjerom.
Kad bi država imala najveæi utjecaj na najsiromašnije, mogla bi njima lakše manipulirati, a danas se još mnogi oslanjaju na crkvu po tom pitanju.

Jednom je Živko Kustiæ rekao kada bi se crkvi vratila sva oduzeta imovina da joj pomoæ države i nebi trebala.
Porezi ?
Na humanitarni rad-nikada !

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Kristijan

PostanoPostano: et 06 ruj 2007, 18:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opæenito mi je idiotski imati ikakav porez na humanitarne akcije ili donacije... Nebitno radi li se sada o Crkvi ili ne. Strašno me ljuti kada èujem na vijestima kako je otvoren telefon za pomoæ (npr. onda kada su bile pužnice u pitanju) i da je cijena 5 kn PLUS PDV?!!? I onda kaže Vlada: "Mi æemo obraèunati PDV darovati akciji ali æemo novac uzeti iz proraèunske prièuve". Dakle, Vlada nije donirala ništa drugo nego ono što su graðani veæ dali... Što nije bilo jednostavnije ne obraèunavati PDV i umjesto toga actually dati nešto iz proraèuna mimo graðana? Veoma bezobrazno...

Nadam se da EU neæe poèeti oporezivati i onih 5 kuna koje dam za lemozinu preko mise, mislim stvarno! A svima je najjaèi argument: "Uh, koliko se Crkva nakrala tijekom povijesti!" Tragièno je što se danas Crkva gleda kao velika multinacionalna kompanija s ogromnim profitom (èujem to svaki dan od mnoštva ljudi i ide mi na živce prepirati se s njima više!), umjesto kao zajednica ljubavi i kao put prema vjeènosti...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pet 07 ruj 2007, 7:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako ova naša vlada radi kako EU kaže, siguran sam da æe do ove gluposti doæi.
Na žalost je tako.

U radu je spas.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 ruj 2007, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što crkvi bude teže to æe se više truditi da bude sveta... Bog nikada ne daje veæi križ nego što ga možemo nositi... Very Happy

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
andeli apokalipse

PostanoPostano: sub 08 ruj 2007, 13:09
PostNaslov : Sada bi Crkva trebala pozvati vladu da oprosti dugove naše
Citiraj i odgovori

Sada bi Crkva trebala pozvati vladu da oprosti siromašnim gradanima dugove za režije koje ne mogu platiti ako se drži rijeèi Božje zapisane u Bibliji Ako nam milostivi Bog oprasta dugove nase ili grijehe nase, onda i mi moramo oprostiti onima koji su nama duzni ili su se o nas ogrjesili.Oèe naš, koji jesi na nebesima, sveti se ime Tvoje. Doði kraljevstvo Tvoje. Budi volja Tvoja, kako na nebu, tako i na zemlji.

Kruh naš svagdanji daj nam danas. I otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim. I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla. Amen.Ovoga se treba držati vlada i crkva prema svojem narodu a ne samo medusobno da si opraštaju dugove a ne opraštaju onima kojima je najteže.Sada je Crkva na potezu da pozove vladu da oprosti dugove socijalno ugroženim obiteljima sa djecom ali i samcima koji žive u teškim životnim uvjetima.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.