HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 16 pro 2018, 4:54. Pogledaj neodgovorene postove
Mrtva biskupija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Mat

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 16:54
PostNaslov : Mrtva biskupija
Citiraj i odgovori

Uvijek kada razmišljam o ovoj biskupiji i njenoj evangelizaciji spopadne me tuga. Dok druge hrvatske biskupije imaju razne crkvene i karizmatske pokrete, ova biskupija umire živeći na tradiciji. Gdje su u ovoj biskupiji Neokatakumeni, tečaj Kursilja, karizmatski pokreti, hagijoterapija T. Ivančića, itd? A to ova biskupija treba. Jer njen ustroj po župama kao zajednicama vjernika - putnika naprosto nestaje. Mladi bježe iz crkve, umiru u drogi i alkoholu. Ovo biskupija treba ponovno otkriti tko je Isus Krist, što on može danas učiniti za nas, jer čini mi se da ljudi njega ne poznaju. Jer Isus je tu i danas i On djeluje jednako kao i kad je hodao po zemlji, On nas nikad nije napustio, samo smo mi napustili Njega. Kako su naši biskupi zaljučili, a ovdje to posebno dolazi do izražaja treba nam "nova evangelizacija". Trebaju nam misionari više nego u Africi.
Ova biskupija treba novi navještaj Božje utjehe i milosrđa.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
mrvica85

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 03 tra 2007, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako poznaješ ljude koji su spremni pokrenit stvar, okupite se, organizirajte, razgovarajte sa svećenicima koji su vam spremni izać u susret...možeš na laičkoj razini nešto pokrenit, jako sretan bar što se tiče mladih

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 11:12
PostNaslov : Re: Mrtva biskupija
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

Uvijek kada razmišljam o ovoj biskupiji i njenoj evangelizaciji spopadne me tuga. Dok druge hrvatske biskupije imaju razne crkvene i karizmatske pokrete, ova biskupija umire živeći na tradiciji. Gdje su u ovoj biskupiji Neokatakumeni, tečaj Kursilja, karizmatski pokreti, hagijoterapija T. Ivančića, itd? A to ova biskupija treba. Jer njen ustroj po župama kao zajednicama vjernika - putnika naprosto nestaje. Mladi bježe iz crkve, umiru u drogi i alkoholu. Ovo biskupija treba ponovno otkriti tko je Isus Krist, što on može danas učiniti za nas, jer čini mi se da ljudi njega ne poznaju. Jer Isus je tu i danas i On djeluje jednako kao i kad je hodao po zemlji, On nas nikad nije napustio, samo smo mi napustili Njega. Kako su naši biskupi zaljučili, a ovdje to posebno dolazi do izražaja treba nam "nova evangelizacija". Trebaju nam misionari više nego u Africi.

Nikako se ne slažem ovakvim pisanjima. Biskupija u ovom preduskrsnom vremenu živi, mladi se angažiraju, svećenici ulažu snage,
pripremanje i sudjelovanje u obredima Velikog tjedna, posebno u procesijama "Za križem" u Hvaru pod vodstvom kapelana osnovan bend mladih, u Hvaru djeluju dvije bratovštine sv. Križa i sv. Nikole u koje su uključeni brojni mladi.
Organizaran je susret biskupa i krizmanika otoka Hvara u Svirčima.
sudjelovalo dvijestotinjak srednjoškolaca krizmanika.
Velo Grabljani - stari i mladi sudjeluju u vođenju župe, dapače sami sve vode i uređuju...da mi se župnik hvali.
Na Braču je ove godine prvi put organiziran križni put mladih od pustinje Blaca do vrha nad Dragom Vodom (sudjelovalo stotinjak mladih
usprkos lošeg vremena)
U Dolu na Braču - mladi sto postotno dolaze na nedjeljnu misu, svake subote imaju vjeronauk, sutra dolaze kod mene na ručak (svećenički dan - ima pečene janjetine na ražnju, salate, vina). Sudjeluju u liturgiji, a sami su izrazili želju da pjevaju sami "Pomiluj mene Bože u Barabanu.
U Postirima su mladi vrlo aktivni imaju sastanke, vjeronauk, nedjeljna misa - sami sviraju... na Uskrs vidim organiziraju u novosagrađenom pastoralnom centru zabavu za mlade Brača.
Dakle iz svega ovoga je jasno da se i u našoj biskupiji radi a da li najbolje i dovoljno treba osuditi onaj koji prosuđuje svačije nakane.
Ovoj biskupiji nisu potrebne nikakve moderne hagioterapije, niti neokatekumeni ni karizmatici. Dovoljno je samo oživotvoriti ono što imamo. U mojoj župi je došlo u oči Cvjetnice 90% župljana na ispovijed (mladi su se ispovjedili kod župnika!)
U Postirima će ljudi biti u crkvi ovog tjedna više od 15 sati! (i to dupkon puna crkva mladih i starih - slušam preko radija "Karmel" - Postira, upravo sada završetak 40 satnog klanjaja sa bolesničkim pomazanjem.

Kritičari koji misle da je samo nešto moderno dobro, da su neki karizmatički putovi ili neokatekumenski putovi ovoj biskupiji potrebni, neka drugi put malo objektivnije sagledaju stvar, pa pišu. Ili nije po njihovu "guštu" pa ne valja.
Da možda negdje ne bi moglo biti bolje - moglo bi!

Ovo napisah radi istine!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mat

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 12:02
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Mat napisa:

Nikako se ne slažem ovakvim pisanjima. Biskupija u ovom preduskrsnom vremenu živi, mladi se angažiraju, svećenici ulažu snage,
pripremanje i sudjelovanje u obredima Velikog tjedna, posebno u procesijama "Za križem" u Hvaru pod vodstvom kapelana osnovan bend mladih, u Hvaru djeluju dvije bratovštine sv. Križa i sv. Nikole u koje su uključeni brojni mladi.
Organizaran je susret biskupa i krizmanika otoka Hvara u Svirčima.
sudjelovalo dvijestotinjak srednjoškolaca krizmanika.
Velo Grabljani - stari i mladi sudjeluju u vođenju župe, dapače sami sve vode i uređuju...da mi se župnik hvali.
Na Braču je ove godine prvi put organiziran križni put mladih od pustinje Blaca do vrha nad Dragom Vodom (sudjelovalo stotinjak mladih
usprkos lošeg vremena)
U Dolu na Braču - mladi sto postotno dolaze na nedjeljnu misu, svake subote imaju vjeronauk, sutra dolaze kod mene na ručak (svećenički dan - ima pečene janjetine na ražnju, salate, vina). Sudjeluju u liturgiji, a sami su izrazili želju da pjevaju sami "Pomiluj mene Bože u Barabanu.
U Postirima su mladi vrlo aktivni imaju sastanke, vjeronauk, nedjeljna misa - sami sviraju... na Uskrs vidim organiziraju u novosagrađenom pastoralnom centru zabavu za mlade Brača.
Dakle iz svega ovoga je jasno da se i u našoj biskupiji radi a da li najbolje i dovoljno treba osuditi onaj koji prosuđuje svačije nakane.
Ovoj biskupiji nisu potrebne nikakve moderne hagioterapije, niti neokatekumeni ni karizmatici. Dovoljno je samo oživotvoriti ono što imamo. U mojoj župi je došlo u oči Cvjetnice 90% župljana na ispovijed (mladi su se ispovjedili kod župnika!)
U Postirima će ljudi biti u crkvi ovog tjedna više od 15 sati! (i to dupkon puna crkva mladih i starih - slušam preko radija "Karmel" - Postira, upravo sada završetak 40 satnog klanjaja sa bolesničkim pomazanjem.

Kritičari koji misle da je samo nešto moderno dobro, da su neki karizmatički putovi ili neokatekumenski putovi ovoj biskupiji potrebni, neka drugi put malo objektivnije sagledaju stvar, pa pišu. Ili nije po njihovu "guštu" pa ne valja.
Da možda negdje ne bi moglo biti bolje - moglo bi!

Ovo napisah radi istine!

Nije važan moj gušt, nego Isusova Riječ!
Sve je to lijepo što si naveo, ali to je sve izraz vanjskog stanja , u duši se ništa ne događa. Sve je isto, nema put Gospodinu, svaka godina se vrti u krug. A On je rekao "Po djelima ćete ih prepoznati", a ja se bojim djela ovih koji su oko nas. Bratovštine, procesije itd. sve je to lijepo, ali pitanje kakvo je to u Božjim očima dobro. Sve što je dobro sastoji se u njegovoj riječi "Primjer sam vam dao da i vi činite kao što ja vama učinih". Samo nasljedovanje Isusa je važno, a sve drugo ničemu ne vodi. Ono što je Isus činio ostavio je svojim učenicima i svojoj Crkvi. (ne sjećam se da im je pekao janjetinu??!)
Trebali bi se zapitati da li slijedite ono što je Isus rekao, ili slijedite vaš tumačene onog što vi mislite da to znači!
Koliko toga je prisutno u ovoj biskupiji???
Nažalost ovakvi prezbiteri koji misle da nove stvari ne valjaju ostali su na predkoncilskoj razini: To je zavijet poslušnosti koji oni ispoljavaju. Svi ovi novi pokreti imaju odobrenje i poticaj Svete Stolice, a eto koliko je ova biskupija poslušna!!! Prepoznat ćete ih po djelima njihovim! A to što ne volite nove pokrete pokazuje koliko ljubite braću svoju u Kristu.
Gdje su darovi s Pedesetnice danas? Nigdje, ako ih nema to znači da nešto ne štima u biskupiji ovoj! Ali njih ima negdje drugdje i hvala Bogu što nam je ostavio Svoga Duha i oni koji su ih primili to nikad neće zaboraviti...
sneni
isključen

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 13:46
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

Sve je to lijepo što si naveo, ali to je sve izraz vanjskog stanja , u duši se ništa ne događa. Sve je isto, nema put Gospodinu, svaka godina se vrti u krug. A On je rekao "Po djelima ćete ih prepoznati", a ja se bojim djela ovih koji su oko nas. Bratovštine, procesije itd. sve je to lijepo, ali pitanje kakvo je to u Božjim očima dobro. Sve što je dobro sastoji se u njegovoj riječi "Primjer sam vam dao da i vi činite kao što ja vama učinih". Samo nasljedovanje Isusa je važno, a sve drugo ničemu ne vodi. Ono što je Isus činio ostavio je svojim učenicima i svojoj Crkvi. (ne sjećam se da im je pekao janjetinu??!)
Trebali bi se zapitati da li slijedite ono što je Isus rekao, ili slijedite vaš tumačene onog što vi mislite da to znači!
Nažalost ovakvi prezbiteri koji misle da nove stvari ne valjaju ostali su na predkoncilskoj razini: To je zavijet poslušnosti koji oni ispoljavaju. Svi ovi novi pokreti imaju odobrenje i poticaj Svete Stolice, a eto koliko je ova biskupija poslušna!!! Prepoznat ćete ih po djelima njihovim! A to što ne volite nove pokrete pokazuje koliko ljubite braću svoju u Kristu.
Gdje su darovi s Pedesetnice danas? Nigdje, ako ih nema to znači da nešto ne štima u biskupiji ovoj! Ali njih ima negdje drugdje i hvala Bogu što nam je ostavio Svoga Duha i oni koji su ih primili to nikad neće zaboraviti...

Ovoj biskupiji je potrebno pastzoralnog rada, potrebne su mlađe svećeničke snage, kojih na žalost nema... ali nama ne trebaju danas darovi s Pedesetnice kad mi imamo ljepši izraz a ne protestantski, Duhovske darove... da jer ti darovi nisu prema tvom ukusu ... i ti bi da radije vrag odnese hvarsku biskupiju nego priznati da je ovog časa milost Božja na djelu... daleko si moj dragi od iskrenog kršćanstva...daleko.. a zaluđen nekakvim novim penetekostalnim pojavama, koje se ne pokazuju baš puno djelotvornima..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 16:41
Citiraj i odgovori

Mat napisa:

A po čemu ti sudiš da su sve ove stvari samo vanjština? Ja sam se pak, osobno, na vlastitoj koži, uvjerila koliko veliko karizmatsko "moljenje" može biti šuplja tikva. Plodovi pokazuju stablo - što su plodovi ove stare tradicije, a što novih pokreta? Po čemu treba brisati sve staro?
A što se novih pokreta tiče... ima i imala je Sveta stolica puno pitanja i primjedaba, počni samo sa neokatekumenima koji su na mnogim mjestima neka zatvorena "elita".
Kakvi su ti to darovi s Pedesetnice, o čemu pričaš? Valja razlikovati darove i plodove. Ajde, malo reda unesi u priču.
A Duha Svetoga smo primili svi koji smo kršteni i krizmani samo što neki ne znaju što bi s njim, a drugi su uvjereni da s njim "piju kavu".
NB Isus nije pekao janjetinu, ali jest ribu!

Ljubi i čini što hoćeš
Mat

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žao mi je što ste pomislili da nisam katolik. Naprotiv, presretan sam da sam katolik, ne bi se mogao nikako zamislit nešto drugo. Bogu hvalu na tome. Zašto? Zato što samo mi imamo prekrasan sakrament Pomirenja u kojem se opraštaju grijesi.
Isus hoće da mi svi budu jedno. I zato sam mislio ovdje razviti jednu normalnu diskusiju o nedostatcima ove biskupije. Kako kaže sv. Pavao "Treba doista da i podjela bude među vama da se očituju prokušani među vama". Podjele su samo da se bolje proslavi Krist.
To što sam upotrijebio termin Pentekostalni a ne Duhovske je samo stvar terminologije, a ne naklonjenosti.
Mara

PostanoPostano: sri 04 tra 2007, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej, hej, a hrpa mojih postavljenih pitanja? Može makar koji odgovorčić?!

Ljubi i čini što hoćeš
Mat

PostanoPostano: čet 05 tra 2007, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odgovorim ti čim prođe Vazmeno trodnevlje.
Drafom Snenom želim sretan dan uspostave službe ministerijalnog svećenstva.
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 06 tra 2007, 11:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sinoć u Dolu na Braču obredi mise večere Gospodnje kako se samo poželjeti može. Masa svijeta (više u crkvi no što selo ima duša) mladima i ministrantima župnik pere noge.. a prije toga u propovijedi naglasio: Mladi Isus se sada sagiba preko mene i pere vam noge. Idete po svijetu punom svakakvih krivih nauka, zabluda, nude vam se razne opasnosti kao spasonosni lijek: alkohol, droge, sekte, izopačeni seks. Vi ste izabrali put s Isusom. On vas u večeras šalje u svijet. Vi ste čisti, oprani njegovom milošču, ali hodajući po svijetu ovakvom kakav jest možete uprljati noge, i Isus vam ih je uvijek spreman oprati.
Pođite vašim vršnjacima i budite svjedoci Isusove ljubavi.. Nakon mise slijedio je obred pohrane, mladi u bijelim tunikama nose baldahin... a nakon toga slijedi obred Barabana, a mladi sami pjevaju i odgovaraju u mračnoj crkvi - smiluj mi se Bože.
Jutros u 6 smo krenuli na procesiju po bračkim brdima, mladi prvi put preuzimaju "odgovaranje" na Gospinom plaču, kako su samo zdušno pjevali puna dva i pol sata pješačenja i pjevanja "Nut mislimo o tem danas, ki na križu umri za nas." A kako je bio tek impresivan završetak.. U procesiji sudjelovalo preko 16o ljudi pretežno mladih i djece, a selo ima samo 113 stanovnika.

sneni
isključen

PostanoPostano: sub 07 tra 2007, 6:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Djeca "škrgojkama " pozivaju na večernje Bogoslužje. pred golim oltarom bacam se licem prema zemlji, a ministranti, dva srednjoškolca, viši razredi osnovne i 4 niži razredi. U tišini započimamo, nakon čitanja pjevanje Muke - sudjeluju samo muškarci - mladi i stari - kako zanosno kako prekrasno, dojmljivo, evanđelista pjeva prvi put jedan mladi otac...a tek pjevanje Pilata - kakav glas svako njegovo pjevanje kosa se ježi na glavi.. pa ono :Krv njegova na nas i na djecu našu - a pjevaju zdušno svi mladi župe...(molim samo da ne bude na vama kao i nad Židovima)
U propovijedi naglašavam : Posebno večeras vama, moji dragi mladi prijatelji želim reći: možda mislite da je smrt daleko od od vas. Nitko to za sebe ne može reći, i to je jedna zamka života i svijeta. Da nam ne dopušta pravilno gledati u svoj život. No kad vi napravite neko zlo, onda kidate odnose među ljudima, odnose međusobno onda umirete, jer smrt je u stvari prestanak odnosa. I zapamtite večeras: Nemojte biti mrtvaci prije nego umrete. Ovih dana ste se sami uvjerili koliko vam snage daje Isus, a mnogo toga ćete kasnije otkriti, zato shvatite vaš život, vaše nastojanje, da budete dobri i plemeniti, da ne odgovorite pomamnim pozivima i ponudama svijeta, kao umiranje sa Isusom. Zato ste se sinoć pričestili pod obje prilike sa presvetim Tijelom i krvlju Isusovom. Kad shvatite da umiranje s Isusom nije smrt nego dijeljenje života drugima onda ćete početi sa Isusom živjeti i njegovo uskrsnuće.

Vama svima moja braćo i sestre Veliki petak dan Muke i smrti Isusove, neka bude poticaj da shvatimo i prihvatimo patnju i trpljenje u našem životu kao naše vlastito ukorjenjivanje ucjepljenje u Isusovu smrt, ako to shvatimo i prihvatimo onda ćemo u teškim trenucima bolesti i patnje, kad budemo možda poput Krista vapili "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio." predati Bogu svoj život kao čin ljubavi i naš život i smrt pretvoriti u čin molitve kao što ga je to pretvorio Isus Krist. A tada će se i za nas reći:" Doista ovaj čovjek je bio dijete Božje." Tu milost neka večeras udijeli umirući Isus vama i meni. Amen

Velike molitve predvodi jedan pjevač - koja vjera - koje oduševljenje - tišina u Crkvi pokazuje da svi utapaju svoje molitve u kristovu patnju. Klanjanje i ljubljenje križu protječe uz gromoglasno pjevanje: Puče moj...a sjedinjenjem sa trpećim, umrlim i uskrslim Gospodinom prati pjevanje tugaljive pjesme:"Prosti moj Bože, jer sad se kajem, i mene žalost sva
pridobi....ne samo suze neg i krv istu za teb'Isuse htio bih prolit..."

Onda slijedi ono što Veliki petak čini Velikim petkom...procesija sa presvetim pjevači pjevaju posebno tugaljivi napjev pun kajanja pun ljubavi: smiluj mi se Bože.. izlazimo vani.. zvijezdano nebo, oko crkve sve jedan plamen od brojnih vatrica... prolazimo kroz vatru, na nebu zvijezde blistaju Uz veliko Propeće mladi nose dva velika svijećnjaka "Pobuke" svijet u ruci svijeće.. Ulazimo u Crkvu oltar "Božjeg groba" u moru svijeća: pjevači predvode Ispovid te se Gospodinu jer je dobar, narod odgovara jer je u vike milosrje njegovo...kakvo zanosno pjevanje povijesti Božjih djela kroz povijest spasenja...a onda držeći u ruci presveto prekriveno prozirnbim velom...pjevam Puče moj što učinih tebi.. a narod gromoglasno odgovara: Klanjamo se tebi Isukrste... I blagoslov sa presvetim kao nada u naše uskrsnuće. Srce ne može a da ne kuca od radosti a na oku suza...

sneni
isključen

PostanoPostano: pon 09 tra 2007, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I da zaokružim:
Uskrsno bdijenje dečki pripremili vatru - oko vatre se skupljaju ljudi (oko 150 prisutnih u župi od 113 stanovnika) blagoslov vatre..svijeće ulazimo u tamu prostora Svijetlo Kkristovo pjevam a pjevači odgovaraju Bogu hvala - svjetlo se širi prostorom - ulazi u srca i duše.. Pjevam Exultet a nastravak nastavlja jedan pjevač - malo me izdaje glas! Bdijenje prvotno sam htio skraćeni oblik a mladi su zahtijevali duži oblik i svi su sudjelovali u čitanju. (Oni su me natjerali i na kasniji sat početka bdijenje "Hoćemo da završi poslije pola noći - da imamo gušt čestitati Uskrs) Pjevam svečano slava - svi zvončići u rukama ministranata zvone..a ja prenosim iz oltara Božjeg groba presveti sakramenat u tabernakul. Jasno naglašavam da je ovo samo simbolički čin... Obnovu krsnog zavjeta započimaju mladi pjevanjem Litanija svih svetih - predivno ih je bilo vidjeti a još ljepše čuti - u njihovom pjevanju osluškujem glasove njihovih pradjedova i djedova, ali i potvrdu njihove vjere..Obnova krsnog zavjeta - a onda se prolomi s kora: "Radujmo se kršani..."
Osjećamo prisutnost Uuskrslog:to se osjeća i u riječima propovijedi:
" A nama koji smo ova tri dana razmišljali o Večeri, Križu i danas o Uskrsnuću, mislim da postaje jasno Večera je preddogađaj smrti, smrt je ispunjenje rečenog na Večeri ali i ispunjenje ljubavi do kraja koja pobjeđuje smrt. A sada slavimo Uskrsnuće, ali ne samo Isusovo, nego slavimo i naše uskrsnuće, jer po svetoj pričesti posijano je u naše tijelo i našu krv sjeme, koje će preko našeg umiranja jednog dana i nas zahvatiti. Jer je već ljudsko tijelo postalo dio božanstva.

Vi mladi, koji ste tako obilato i lijepo sudjelovali u ovim obredima i vjerujem da ste u sebi osjećali i sada osjećate taj zov vječnog Uskrsa. Zapamtite svaki od vas je Bogu toliko vrijedan, da je poslao u svijet svog Sina da uđe u najtežu dubinu ljudske tragedije da bi tu tragediju mogao okrenuti u najveću pobjedu ljubavi. Ne zaboravite to nikada pa i ako se budete nalazili u najvećoj tami života da će i vama svanuti zora Uskrsa samo ako s Isusom budete umirali.

Vama pjevači, koji ste ovih dana ispunjali ovu crkvu i ove prostore našeg mjesta, vašim pjevanjem i navještajima otajstva muke i smrti Isusove i sada njegovog Uskrsnuća. Znajte da će i Vama svanuti zora vječne pobjede iako sada pritisnuti križevima života možda govorite poput onih učenika iz Emausa : " A mi se pak nadasmo" Budite čvrsto uvjereni da će sjeme Uskrsa, posijano u vašim dušama i vama jednog dana postati radost pobjede.

Svima Vama koji ste na bilo koji način ovih dana sudjelovali, bilo u spremanju crkve, bilo u kućnim pripremanjima za Uskrs i kad ste možda u srcu pitali poput Marije Magdalene: "Reci mi gdje su ga stavili." Pa će te i vi čuti gdje i vas po imenu zove kao što je pozvao ženu iz evanđelja:"Marijo"

A tada ćemo shvatiti da je on kod Boga sa našim ljudskim tijelom. To vam noćas želim nazivajući vam: Na dobro vam i na spasenje došlo Uskrsnuće Gospodinovo."

Umjesto "pružimo mir jedan drugom" pozivam: A sada čestitajmo jedan drugom sretan Uskrs."

I sada slijedi blagolsov jela...
A onda završno "Kraljice neba raduj se...! pa uskrsna zvona razlijevaju se dolinom u polnoć završavamo (započeli u 22 sata) oganj pred crkvom gori, ražarena lica žure kućama da sada podijele radost uskrsnog doživljaja u obitelji...
A Svečana misa u 11 sati puna raspoloženja, oduševljenog pjevanja (iako nam nedostaje orguljaš - zbog starosti). Mladi opet iznanđuju prisutne: Oblače se u tunike i donose "torce" oko oltara.. Na očima mnogih vidim suzu radosnicu , zahvalnicu , a procesija sa presvetim oko crkve (mladi opet u tonikama nose baldahin) je zahvala Kristu za dar vjere i uskrsnuća.
Trostrukim blagoslovom, koji postoji, koliko znam, samo u Dolu - nakon procesije svećenik držeći presveto pjeva tri puta svaki put višim tonom: "Spasi puk svoj Gospodine" pjevači odgovaraju "I blagolsovi baštinu svoju" kako to zvuči na Uskrs...
Vesela zvonjava -- selom se širi miris pečene janjetine na žaru...
I za blagdanskim obiteljskim stolom je uglavnom tema veliki tjedan i doživljaji.
A danas, uskrsni ponedjeljak, mali uskrsni zeko posakrivao čokoladna jajca i neke poklone, pa traženje starih i mladih uz obilno smijeha...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 27 srp 2007, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima li išta ljepše od lijepo njegovane tradicije!
Ja sam ponosan što mi u Hercegovini jako držimo do tradicije !
Da ljudi malo više drže do svojih korijena i odgoja nebi im trebali razni pokreti... da shvate da imaju nešto što je ionako bilo tu pred nosom...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 27 srp 2007, 15:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na žalost ono što je stoljećima hranilo i održavalo naše djedove i pradjedove da ostanu na ovim prostorima i da budu vjerni Crkvi i narodu (a okolnosti nisu bile tako jednostavne) to danas više ne vrijedi - nudi se jeftino uvezena penetkostalno anerička mixtura. Zar treba puno pameti za znati što je pravo.

nego prije 20 godina navaljivali na ovaj narod čupajte smokve, loze, masline sadite kivi, mandarine.. to je budućnost. I mnogi poslušaše. nestalo vinograda, nestalo smokava, višnje naše bračke ni za lijek...
a onda tržište zasićeno sa proizvodima iz drugih krajeva svijeta (doista nije kvaliteta kao bračka - ali tko te pita) i sada već neki čupaju mandarine, kivi je davno iščupan i opet sade masline loze, višnje... ali dok one dođu do roda ... kolika je šteta nastala znaju samo oni koji imaju glavu i znaju računati...
Zar je usporedba potrebna...

neos

PostanoPostano: ned 09 ruj 2007, 21:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni, obrati se! ja sam potreban obračenja više nego ti, ali zašto misliš da je sve u redu, a neki od onih koji žive u tvojoj biskupiji misle da nije, zašto je tako teško slušati druge? možda stvarno nešto nije u redu u vašem kraju, zašto se nebi razmotrile neke stvari, ne kažem da kod vas treba doći neokatekumenski put, ali možda FRAMA ili tako nešto slično. za uskrs i božić uvijek su crkve pune, ispovijedaonice gotovo se ne prazne, procesije predivne, ALI OSTALI DIO GODINE zar smo krščani samo desetak dana u godini, ti vidiš samo lijepi broj za velike blagdane, ali što je sa mladima, brakovima koji možda propadaju a sklopili su sakramenat ženidbe u tvojoj crkvi i ostalima, šta češ za njih reći; ah nisu uspjeli!
lijep broj ne znaći da stvari su uredu. mir s vama!
Mara

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 8:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro poznajem bračku situaciju, kod Snenog u župi je na blagdane više ljudi u crkvi nego stanovnika u mjestu, a inače valjda oko 80% stanovnika Dola ide redovito na misu.
Ne ljuti se, od neokatekumena ne vidim (bar za sada) puno dobra. Suviše eksluzivizma, zatvaranja. Taj mi se put čini jako dobrim u misijama gdje je katolika vrlo malo, ali u župama mislim da nisu faktor integracije.

Ljubi i čini što hoćeš
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne može frama djelovati u župi gdje su dijacezanski svećenici... dijacezanski svećenici na druge načine animiraju mlade... npr. upoznao sam don Krešu iz mostara (župa sv Petra i Pavla) i on je npr. osnovao dvije zajednice Bios(mladež) i Duga(za osnovnoškolce)... i te zajednice djeluju vrlo uspješno... slično kao frama...

ne kužim, zašto ljudi uvijek misle da je kod nekih drugih bolje...

neos

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 20:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ipak mislim da sneni previše vremena troši na internetu s obzirom da je svečenik i dosta se voli hvaliti ja ovo, ja ono..a znamo svi da takvi su već primili plaću, samo jedan ćini stvari kako treba a to je Gospodin mi smo samo oruđe u njegovim rukama, slava pripada samo Njemu, ne želim nikoga blatit samo želim reći svoje mišljenje, nadam se da se nitko ne ljuti.
I nisu važni samo blagdani već svaki dan, svaka nedjelja, nema mjesta gdje za blagdane crkve nisu pune, ali kada dođeš drugim danima?
Ja se nadam da će kod snenog uvijek biti crkva puna, jer bez obzira na opredjeljenje (neosi, fokolarini itd.) svi smo pred Gospodinom isti!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E vidiš, ja ovako mislim. Bogu hvala da na ovom forumu imamo svećenika!

little_angel

PostanoPostano: sri 12 ruj 2007, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ipak mislim da sneni previše vremena troši na internetu s obzirom da je svečenik ...

Nije moja biskupija, niti poznam snenija (osim što smo bili jednom u duelu zivio ) ali komentirat ću ovo kao da uopće ne znam koji je to svećenik, tj. skroz objektivno. Ovaj komentar za jednog svećenika je sasvim suvišan po meni... Prvo zbog toga što ti ne možeš znati što neki svećenik radi, koliko radi, makar ga viđao često na internetu Wink A drugo (mnogo više zbog ovog) - jer je i internet mjesto gdje se može djelovati kao svećenik (i kao laik), mjesto gdje se susreću različiti ljudi, a to je sasvim dovoljno da čovjek djeluje. Svatko ima neko mjesto, neki način na koji će najbolje djelovat, a ne vidim zašto internet ne bi mogao biti takvo mjesto. Samo ovaj forum i sva svjedočenja, misli, molitve, zahvale, utjehe koje su proizašle iz njega dovoljan je dokaz za to. Vjerujem da Bogu nije važan način, bitan je trud i volja, u skladu s Njegovom voljom. Bitno je da djelujemo, da budemo apostoli, način je samo način.

A sve ovo govorim jer znam iz vlastitog iskustva koliko mi je internet (naravno - ljudi unutar njega) bio važna stanica u mojem shvaćanju vjere, u prenošenju iste drugima... Možda baš neka moja ili tvoja riječ potakne nekoga, možda nekoga i probudi. Mnogo toga se može na taj način učiniti.

Ali dobro, ovo je već svakako offtopic, iako mislim da bi bilo zanimljivo otvoriti neku temu tipa Djelovati putem interneta... ili sličnog naslova... Wink

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Bro

PostanoPostano: čet 13 ruj 2007, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ipak mislim da sneni previše vremena troši na internetu s obzirom da je svečenik

Ne zelim nagovarati snenog da visi cijele dane na netu Smile, ali kad bi bar vise "svestenih lica" bilo prisutno na netu kao oni koji ce odgovarati ljudima na nedoumice koje se ticu crkvenog nauka i sl.

Bro

Abrakadabra rumpenstilski
sneni
isključen

PostanoPostano: sri 19 ruj 2007, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne brini ja ću se pojavljivati prema raspoloživom vremenu i vlastitom nahođenju!

sneni
isključen

PostanoPostano: čet 01 stu 2007, 19:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo završio dan Svih svetih pa nekoliko dojmova:

Jutarnja kiša je mnoge natjerala da ostanu kući a ne idu u berbu maslina pa je u Škripu (inače mjesto vjerski siromašno) bilo vrlo mnogo ljudi na Misi u starohrvatskoj (trobrodnoj) bazilici Duha Svetoga na groblju. Baš lijep dojam. Nakon Mise smo imali zajedničku molitvu za pokojne.

Dol- jutros rano je bilo predivno slušati "pjevanje" zvona za Zdrave Marije, potom se javiše ptice.. potom na lokalnom radiu prenos pjevanja Jutarnje iz Postira... baš sam uživao... onda odlazak u Škrip. U 11 u Dolu svečana Misa Svih Svetih. Propovijedao sam: Javna je tajna da postoje svjetske krize . A to zato što nema svetaca (moto uzet iz JM Escriva: Put). Prisutnih preko 150 (a selo ima 113 duša) Završismo pjevanje mise svečanim blagoslovom i sa "Idite u miru aleluja, aleluja" A pjevači još nastaviše i pjesmom Hoćemo Boga..
Već u pola dva javiše se zvona pozivajući najprije zvoneći veselo za Večernju Svih svetih , a onda mrtvački za Večernju mrtvih i procesiju na groblju.
Svečanu večernju smo pjevali na stari način (5 psalama) i incensacija svih oltara. Mladi pjevači su se prvi put integrirali sa starima. Bilo je svečano i gromoglasno.
Grad živih uputio se procesijom u posjete gradu mrtvih. Veoma veliko mnoštvo, putem smo pjevali večernju mrtvih. Molitvom i pjesmom na groblju sjetismo se dragih i svih pokojnika, a pjesmom Kraljice neba raduj se završismo ovaj lijepi blagdan: kojeg naš narod zove Mali Božić - pa bio vam sretan!

Mat

PostanoPostano: čet 29 sij 2009, 0:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovdje je sve mrtu, po starom! Ni svećenika ni vjernika!

Gospodine, tko smije prebivati u šatoru tvojemu?
davorseljan

PostanoPostano: čet 29 sij 2009, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Šteta.

U radu je spas.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.