HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 18 lip 2018, 11:40. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
neos

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ekskluzivizam..dostojini..da li vi uopće znate što pišete? tko je dostojan zvati se katolikom ili krščaninom, koja je ekskluziva biti neokatekumen, o čemu vi to?
nitko nije dostojan zvati se krščaninom i nitko nije ekskluziva u crkvi, u crkvi smo svi grešnici, ali to ne znaći da sada treba tugovati ili neznam šta, jer otkupljeni smo jaganjčevom krvlju, tko smo mi da djelimo ljude unutar crkve, zar je crkva "naša", pročitajte DOBRO život sv.pavla, sv.petra, sv.franje i drugih svetaca i mučenika, pa mi recite gdje spominju "druge krščane" dostojnima ili ne, ekskluzivcima i sl.
i još samo to: u neokatekumenskim zajednicama vrlo bitna je poslušnost župniku, biskupu, nadbiskupu, kardinalu i samom papi, nas ne prate samo oni župnici koji su ZA neose nego i oni koji su protiv, tako da biskupi nas pozaju i da se ne držimo odredaba iz vatikana već odavno bi zatvorili neokatekumenski put.
da li sjediti ili ne za vrijeme pričesti, klečati ili ne, obje prilike pričesti ili ne, uzmite RIMSKI MISAL po kojem svi svećenici drže mise i dobro ga pročitajte i proučite i vidjet čete da ne radimo ništa izvan toga, samo što se danas radi praktićnosti misa drži na možda "kraći" naćin, ali stvar je ista.
Mir s vama! Very Happy

Zadnja promjena: neos; pon 10 ruj 2007, 18:51; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej, filozofiraš! A što je drugo nego ekskluziva imanje "vlastitih" misa ili konvencija (kakva čudna riječ) u hotelu u vrijeme Uskrsa. Ima i onih (poprilično) koji ne dolaze uopće na nedjeljnu misu, nego samo subotom na tu posebnu, odvojenu od ostalih.
Apropos apostola, o znali su oni i te kako prigovoriti - sjeti se samo Pavla koji oštro govori onima koji na agapama se dijele pa jedi svoje obilato, siromasima ostavljaju njihovo jadno.

Ljubi i čini što hoćeš
neos

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 18:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

konvivencija (suživot) a ne konvencija. ja nemam svoju misu, čak niti posebnu, a to što je subotom navećer ti kao teolog bi trebala znati zašto. i za uskrs niti jedna zajednica ne može imati konvivenciju osim ako im to ne dopusti župnik, a o tome bi znao i biskup.
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znao sam za dosta nekih drukčijih ponašanja...
Ali za neke stvari nisam ni znao... npr sjedenje za vrijeme pričesti....
ima jedna francuska poslovica:
"što se stvari više mjenjaju sve više ostaju iste"
ne kužim zašto toliko nekih mjenjanja... to nema nikakvu svrhu već samo unosi pomutnju pardon

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Mara

PostanoPostano: pon 10 ruj 2007, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
konvivencija (suživot) a ne konvencija. ja nemam svoju misu, čak niti posebnu, a to što je subotom navećer ti kao teolog bi trebala znati zašto. i za uskrs niti jedna zajednica ne može imati konvivenciju osim ako im to ne dopusti župnik, a o tome bi znao i biskup.

Hm, znam neke koji su u subotu navečer bili udaljeni s vratiju crkve jer su neokatekumeni imali misu. A i znam neke koji su tu konvivenciju (ma da mi je znati što bi to trebalo biti) imali u hotelu. Kakve tu veze ima župnik i to koji?

Ljubi i čini što hoćeš
neos

PostanoPostano: uto 11 ruj 2007, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma gledajte, pisao sam samo zbog toga jer vi kažete svoje i to je to. sada kad sam ja napisao neke stvari odmah se voda zapjeni, tako da ne želim vas više uznemiravati i tražim oproštenje ako sam vas na bilo koji naćin uvrijedio i uznemirio, jer barem ja mislim da smo u istoj crkvi, zato nema potrebe da se međusobno nadmudrujemo, ja znam da moj život bi doslovce bio gotov da nisam ušao u zajednicu, a sada sam u braku, sa petero djece, i u crkvi smo, bolje od toga neznam što bi mi trebalo.
Mir s vama! cvjetic
Mara

PostanoPostano: uto 11 ruj 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neos napisa:
ma gledajte, pisao sam samo zbog toga jer vi kažete svoje i to je to. sada kad sam ja napisao neke stvari odmah se voda zapjeni, tako da ne želim vas više uznemiravati i tražim oproštenje ako sam vas na bilo koji naćin uvrijedio i uznemirio, jer barem ja mislim da smo u istoj crkvi, zato nema potrebe da se međusobno nadmudrujemo, ja znam da moj život bi doslovce bio gotov da nisam ušao u zajednicu, a sada sam u braku, sa petero djece, i u crkvi smo, bolje od toga neznam što bi mi trebalo.
Mir s vama! cvjetic

A čemu takva reakcija? O nečemu raspravljamo, a ti odustaješ. Hvala Bogu da nešto puše, a ne da budemo ustajala voda. Ja ne negiram da svi ti pokreti mogu imati i negdje i imaju ogromne koristi. No, i te kako treba biti svjestan kamo to može odvesti.

Ljubi i čini što hoćeš
neos

PostanoPostano: sri 12 ruj 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma ja ti ne odustajem, nego tako možemo se natezati u nedogled, a čemu, da bi ja ili ti bili u pravu?! ja ti inaće ne sudjelujem u forumima, ali sam mislio da bi u ovom moglo biti mjesta za osobna ili druga iskustva bez obzira gdje se nalazili, jer to bi trebao biti bit ovakvih foruma da se međusobno oshrabrujemo, ispravljamo, pomažemo, a ne da ako netko spomene neokatekumene ili nekog drugoga, odmah se piše: ovi su odvojeni, posebni, ludi, čudaci itd. jer mislim da nitko ne može govoriti o nijednom pokretu, udruzi ili putu, ako prije nije barem imao nekoliko godina iskustvo o tom. jer forum koji se bazire na rekla kazala postavlja samo jedno pitanje: čemu sve to? zato mislim da bi svatko trebao razmisliti što će napisati i o kome, a ne da se kasnije (kao što sam na jednom mjestu u ovom forumu pročitao) netko izvlaći na naćin da je to samo tako čuo.
Hrabro! idemo dalje!
bodul

PostanoPostano: sub 15 ruj 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neokatekumeni su sekta unutar katoličke crkve židovsko-arijevsko-protestantskog karaktera. Svima preporučujem knjigu Enrica Zoffolia "OSVRT NA NEOKATEKUMENSKI PUT" u izdanju UPT-a cijena 30kn. a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

A isto ćeš umriti!
elninjo7

PostanoPostano: ned 16 ruj 2007, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

Zašto?

"Ne boj se, Jakove, crviću, Izraele, ličinko ja sam pomoć tvoja-riječ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Natty

PostanoPostano: uto 18 ruj 2007, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nama je u župu kao kapelan došao neokatekumen. (hehe, ono kao neka rijetka vrsta). Moram priznati da me njegova otvorenost i njegovo služenje mise jednostavno oduševilo i napunilo. Svaka čast!

P.S. - iako mislim da je to vezano i za samu osobu, ne toliko za put jako sretan

Držim se one iz psalma: Samo prepusti Gospodinu i On će te voditi pravim putem. Pa bio on i neokatekumenski. Tko zna? jako sretan

Otvorena sam Njemu, a zatvorena ljudskim predrasudama. Wink

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 20 ruj 2007, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Neokatekumeni su sekta unutar katoličke crkve židovsko-arijevsko-protestantskog karaktera. Svima preporučujem knjigu Enrica Zoffolia "OSVRT NA NEOKATEKUMENSKI PUT" u izdanju UPT-a cijena 30kn. a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

A Zoffoli je veći od pape,pokojnog i sadašnjeg,koji su svesrdno podržali neokatekumenski put?

I pazimo malo na rječnik kad nečim baratamo,jer sekta i za mene koji nemam veze s neosima,zvuči skroz uvredljivo,a kako neće za one koji pripadaju putu koji daje itekako puno svećeničkih zvanja

Natty je puno toga o svemu tome u kratkom postu rekla

Ajmo ljudi već jednom počet gledat na silno bogatstvo koje imamo u Crkvi a ne je rušiti iznutra!

ma,ne trebaju nam ni ekstremni islamisti ni novi Hitler,jer sami je urušavamo!
Primjer je i ova tema

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 20 ruj 2007, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, ne mogu se složiti s tvojim riječima. Zar treba se svemu diviti i sve prihvaćati? Ta sve treba provjeravati, a ako se ovdje iznose i negativna iskustva, znači da ih ima.

Ljubi i čini što hoćeš
bodul

PostanoPostano: pet 21 ruj 2007, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

elninjo7 napisa:
Citat:
a može se nabaviti u svakoj Verbum knjižari osim u onoj u Zadru jer je tamo zabranjena prodavati

Zašto?

Zato jer ju je nadbiskup zadarski Ivan Prenđa zabranio jer su ga počeli ucjenjivati neokatekumeni koji imaju visok položaj u državnim institucijama!

A isto ćeš umriti!
dundo

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
elninjo7 napisa:
Citat:

Zašto?

Zato jer ju je nadbiskup zadarski Ivan Prenđa zabranio jer su ga počeli ucjenjivati neokatekumeni koji imaju visok položaj u državnim institucijama!

Svima koji su čitali ili namjeravaju čitati Zoffolia preporučam da pročitaju Osvrt na "Osvrt na neokatekumenski put" kojeg možete pronaći na adresi
http://www.palotinci.hr/index2.php?subaction=showfull&id=1172076304&archive=&start_from=&ucat=11&

A da i ne spominjem kako je Zoffoli napisao knjigu "Hereze Pavla VI"...

Možda u ovakvim činjenicama leže razlozi zabrane, a ne u "strahu" nadbiskupa koji se boji ne znam koga...halo?!

Mir i dobro!
krojačica

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 8:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi moji, čini mi se da cijelo ovo lamentiranje baš nema puno smisla budući da se neosima preporuča (ili kako bi oni koji su im manje blagonakloni htjeli čuti - zabranjuje)da o NKP pišu na internetu. S obzirom na to, oni koji se doista toga pridržavaju,tj koji su stvarno unutra i o putu znaju više, ovdje nisu istupili.Mjerodavno je jedino mišljenje eventualnih bivših neosa dok su ostalo sve sama nagađanja.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e, ovo mi je sad u najmanju ruku neobično! Zar nije papa Ivan Pavao drugi rekao da inrternet otvara vrata novom načinu evanđelizacije...
Sama preporuka ako je istina što je krojačica napisala je vrlo čudna ... Logičan zaključak ovoga je da se njima preporuča da idu u izolaciju... ako je istina ovo što krojačica napisa....
Onaj tko ima istinu nema se čega bojati jer Isus je istina....

igor

PostanoPostano: pet 28 ruj 2007, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma oni su oduvijek bili u izolaciji, a takvi ce i ostati - barem vecina njih, "oni koji se svega toga doista pridrzavaju".

umjesto da zatvaramo nase zajednice i izoliramo se, moramo se otvoriti prema svijetu, jer je to nase poslanje. a sve ljude koje ja znam da su neokatekumeni su dosta distancirani i ne bas jako druzeljubivi s ostalim smrtnicima...
Sarah

PostanoPostano: ned 30 ruj 2007, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To u vezi interneta ima svoj smisao. Teško ga je protumačiti, a da se ne ode previše u širinu. Ali nikako nije izoliranje. Da se neosi planiraju izolirati ne bi evangelizirali po ulicama.

Neokatekumena ima svakakvih i nije na temelju njih dobro govoriti o karizmi Puta. To bi bilo kao da na temelju činjenice što ima jako puno loših katolika, uključujući i loše svećenike, zaključili da je Katolička Crkva nešto po sebi loše. Možda primjer djeluje malo drastično, ali vjerujem da pogađa bit.

Čini mi se da je ova tema pomalo iscrpljena. Mislim da je prejasno da Crkva podržava neokatekumene. Papa ih priznaje. I pretprošli i prošli i sadašnji. Ne bi li svakom katoliku to trebalo biti sasvim dovoljno?!

Ne znam zašto želimo biti "papskiji od pape" kako narod dobro kaže.

Ne shvaćamo ih? U redu. Ima ih puno loših, umišljenih ekskluzivista? U redu? Ne sviđa nam se njihov način? U redu.

Ali nakon svega ostaje činjenica da ih papa prihvaća kao valjani put kršćanske formacije. I nakon toga bi trebala biti točka.

Još nešto. Ne zaboravite na plodove Puta: obitelji ostaju skupa bez obzira na ono što prolaze, otvorenost životu, puuuno zvanja. I to je realno. a Krist je jasno rekao: Po plodovima ćete ih njihovima prepoznati. Mislim da gore navedeni plodovi mogu biti jedino od Duha Svetoga.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 30 ruj 2007, 14:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se, doista ima pozitivnih plodova i to je dobro... A oni dolaze samo od Boga! U pravu si. Wink

Ovdje ljudi uglavnom sugeriraju na neke stvari koje treba promijeniti i koje nisu u redu. to je relativno nov nazovimo pokret i trebati će vremena da se neke stvari srede... Nadam se da ćeš ovo shvatiti u pravom smislu...
Znakovito je da svi ljudi koji su se susreli s njima govore o nekoj izolaciji... to bi ipak trebalo uzeti u obzir i mjenjati, jer mislim da svaki pravi katolik na HBK forumu želi samo da stvari idu na bolje i govori u najboljoj namjeri Wink

Luka7

PostanoPostano: pon 01 lis 2007, 7:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo na wikipediji ima zanimljiv clanak o njima, sa nekim konkretnim podatcima o broju zajednica u pojedinim zemljama. Tako piše da u hrv ima 250 zajednica. Još jedan zanimljiv podatak....na susretu sa papom u loretu prošli mjesec 3200 mladih se odlučilo na posvećeni život!
Sarah

PostanoPostano: uto 02 lis 2007, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
neos napisa:

Hm, znam neke koji su u subotu navečer bili udaljeni s vratiju crkve jer su neokatekumeni imali misu. A i znam neke koji su tu konvivenciju (ma da mi je znati što bi to trebalo biti) imali u hotelu. Kakve tu veze ima župnik i to koji?

Samo da pojasnim izraz. Konvivencija je zapravo latinska riječ potekla od gl convivo-živjeti zajedno. Riječ se često upotrebljava kod raznih katoličkih vjerskih zajednica kada se želi označiti da (obično) vikend na koji zajednica ide nije isključivo duhovnog karaktera (kao recimo duhovne obnove ili vježbe) već se važnost daje upoznavanju unutar zajednice i druženju. Naravno da su prisutni i duhovni sadržaji.

Neke vjerske zajednice idu u kuće duhovnih vježbi ili nešto slično pa zajdno i kuhaju, a neke idu u hotele, privatne kuće. Opcija je milijun, sve ovisi o tome što tko smatra boljim rješenjem. Hotel recimo rasterećuje od kuhanja i pospremanja i sl. stvari pa se ima daleko više vremena za druge sadržaje.

Ovo je bilo općenito o konvivenciji jer mi se učinilo da ti je riječ zbog nepoznavanja djelovala zbunjujuće.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
bodul

PostanoPostano: ned 07 lis 2007, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Evo na wikipediji ima zanimljiv clanak o njima, sa nekim konkretnim podatcima o broju zajednica u pojedinim zemljama. Tako piše da u hrv ima 250 zajednica. Još jedan zanimljiv podatak....na susretu sa papom u loretu prošli mjesec 3200 mladih se odlučilo na posvećeni život!

uuuuuuuuuuuuu kad bi to tako bilo.... imala bi svaka župa župnika pa i cijela Bukovica

A isto ćeš umriti!
Luka7

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bodule, krivo si shvatio. Ako uzmeš u obzir da u svijetu ima oko 450 000 katoličkih svećenika (slobodno me ispravite jer nisam 100% siguran u ovu brojku), onda ovih 3200 i ne igra neku ulogu na globalnoj razini, ali mislim da ipak nešto govori o neosima i njihovom pokretu, jer tih 3200 se taj teren za to odlučilo.
lujo2

PostanoPostano: pon 15 lis 2007, 6:43
PostNaslov : Članci i rasprave na temu nekatekumenskog puta
Citiraj i odgovori

Prošle godine objavljena prva knjiga na hrvatskom jeziku koja kritički pristupa Neokatekumenskom putu: Enrico Zoffoli «Osvrt na Neokatekumenski put. Izbor iz djela» UPT Đakovo 2006.

Knjiga je podijeljena u dva dijela. U prvom dijelu knjige autor radi usporedbu učenja pape i osnivača Neokatekumesnkog puta Kika. Autor ističe neslaganja Kikove teologije s crkvenim učiteljstvom. A u drugom dijelu donosi dokumente, pisma i svjedočanstva ljudi koji su imali traumatična iskustva s Putom.

http://www.palotinci.hr/zp_neokatekumeni.php
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.