HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 14 pro 2019, 14:23. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zaŔto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
cassie-10

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Pred sve svete sam bio na ispovijedi i dogodilo mi se 2-3 puta da sam rekao sitnu laž. Konkretno, kaže frend ajmo na cugu, a ja njemu, neda mi se jer moram pisat neki seminar, a u biti ne moram. Šta mislite, jel ovo straŔniji propust?

Nije ti propust jer to je lakÅ”i grijeh i ti se lakÅ”i grijesi svaki put ispovjedaju na poĆØetku svake mise. Koliko znam lakÅ”e grijehe nije ni potrebno ispovijedati dovoljno je pokajanje dok ono Å”to ti stvarno optereƦuje savjest i ne da ti mira moraÅ” ispovijediti pa je takva ispovijed valjana.

Ne zanima me koga poznajeÅ” i kako si dospio ovamo.Želim znati hoƦeÅ” li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da svi znamo napravit takve stvari, ali je dobro zapitat se zaÅ”to to ĆØinim, možda otkrijem Å”to se ispod te sitne laži nalazi. Na ispovijedi je dobro reƦi baÅ” sve, a posebno stvari kojima smo skloni pa se ponavljaju. Onda je ispovijed i naĆØin borbe protiv takvih nagnuƦa. Pomalo se stvari ipak kreƦu nabolje.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Luka7

Spol: muško
PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 16:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Marom. Problem nastane kad kažemo neÅ”to u stilu ...ah pa to je laki grijeh... i onda ne marimo za to previÅ”e, niti pokuÅ”avamo poradit na rjeÅ”avanju toga. Onda to prerasta u neÅ”to opasnije! Zato je granica lakog i teÅ”kog grijeha zamuƦena.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 8:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, ne bih ja baÅ” tako rekla premda su oni bitno povezani. Naime, teÅ”ki grijeh se ne ĆØini nehotice, sluĆØajno. No, niz lakih grijeha, navikavanje na njih i propuÅ”tanje stvaraju ozraĆØje da ĆØovjek na sve kaže nije niÅ”ta i klizi dublje. Sigurno nitko nije poĆØinio teÅ”ki grijeh odmah, samo tako. Ne treba se sablažnjavat oko vlastitih grijeha, niti strepit hoƦu li kojega napravit, ali redovita ispovijed i trajan rad na sebi upuƦuju na rast u dobroti. To je onda najbolji put da bježimo od grijeha. Jasno, proces je to, nije ni kratko i zahtijeva ustrajnost i strpljivost.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna epizoda u Seinfeldu gdje se malo zafrkavaju na temu "must lie situation" tj. situacije u kojima moraÅ” lagati...
Pokazali su primjer male bebe. Naravno roditelji govore kako je najljepŔa na svijetu, a dijete ružno ko lopov....
I oni svi potvrĆ°uju rijeĆØi roditelja iako lažu....
I to opisuju kao "must lie situation".

Mislim da bi i ja lagao u toj situaciji. ƈini mi se preokrutnim reƦi kako dijete nije lijepo...
Smile nemojte me sada osudit zbog ovog primjera, al ovaj mi je bio prvi Wink

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Mara

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A tko ti kaže da bi bilo mudro takvo neÅ”to reƦi! Ali ne moraÅ” izlijevati divljenje na ljepotu.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 10 stu 2007, 16:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Volio bi ja kada bi bilo moguƦe u nekim situacijama samo ne izrazit divljenje....
pogotovo kada su ženske frizure i cipele u pitanju, a ja nemam pojma jel lijepo... Wink
Pozdrav!

lujo2

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 9:45
PostNaslov : Ispovijed XXL
Citiraj i odgovori

Zanimljivo: ĆØesto mi netko doĆ°e s nekim nezadovoljstvom ili problemom, a gotovo redovito zavrÅ”imo na temi ispovijedi. Duhovna stvarnost prožima sva podruĆØja naÅ”eg života, koja naizgled i nemaju veze s njom. Moja duhovna stvarnost predstavlja svojevrsne naoĆØale kroz koje doživljavam sve Å”to se oko mene dogaĆ°a. Ne kaže uzalud stara narodna: Ono si Å”to misliÅ” o drugimaā€¦

Ispovijed kao takva bi trebala biti glavno oruĆ°e u životu jednog krÅ”Ć¦anina.
U ispovijedi razotkrivam sve ono Å”to pred ljudima rijetko ili nikad ne ĆØinim. A to me priprema za najintimniji susret s Bogom: priĆØest!

ƈini mi se da nam je teÅ”ko otiƦi na ispovijed zbog viÅ”e razloga:
-moram si posvijestiti kako je moja crna lista opet dugaĆØka i sliĆØnog sadržaja kao i proÅ”la
-katkad viÅ”e razmiÅ”ljam o tome kakav Ʀe sveƦenik pri tom biti, nego o tome je li se zaista kajem zbog neĆØeg i gdje su uzroci moga grijehaā€¦
-teÅ”ko je na glas izgovoriti i ĆØuti ono Å”to smo loÅ”ega ĆØiniliā€¦
-ĆØesto za svoje grijehe zapravo krivim druge ljude i okolnosti, i teÅ”ko je zaista prihvatiti ĆØinjenicu da sam tako povrÅ”an, hirovit, voĆ°en strastima, slijep, bez ljubavi ā€¦
- sam taj ĆØin bi se trebao vidjeti na promjenama koje slijedeā€¦

Puno je izreĆØenih i neizreĆØenih razloga, a najĆØeÅ”Ć¦e se ni ne pitamo zaÅ”to zapravo odgaĆ°amo taj milosni trenutak gdje naÅ” Bog preuzima breme koje nam je na teret??
Mogla bih navesti milijun razloga zaÅ”to iƦi na ispovijed, ali mislim da ih svatko od nas u svom dosadaÅ”njem iskustvu može naƦi Pa samo dajte!
Ja samo želim reƦi: Bogu hvala na tom izvanrednom poklonu!!!

palotinci.hr
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JoÅ” jedan primjer. Jedna djevojka u zboru jako falÅ”a i kvari pjevanje.... Ja joj kao voĆ°a zbora nemam srca reƦi da ne zna pjevati, jer znam da to nekim ljudima jako teÅ”ko padne (shvate to kao katastrofu) ... Iako znam da je bolje reƦu istinu... nemam srca iliti hrabrosti...
Ne pravdam se, al postoje takve situacije....

Ne radi se samo o tome da netko to ĆØini Å”to je loÅ” ĆØovjek. ƈesto u tim situacijama ne želimo povrijediti ljude... To se radi u dobroj namjeri iako neistina uvijek može napravit veƦu Å”tetu... TeÅ”ko je...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

atolla napisa:
zar neƦete lagati da zaÅ”titite npr. djecu ili starce...........

Ovo je dobar primjer, jer se djeci ĆØesto govori ono Å”to je njima primjereno. I doista nije sve primjereno za djeĆØije uho.... ƈesto im se daju samo djelomiĆØne istine (odakle djeca dolaze.. Laughing i sl.)
Mislim da se ovo može djelomiĆØno primjeniti i na starije.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 14 stu 2007, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ja bih rekao da je put u pakao poploĆØan dobrim namjerama.
Pa gdje je tu povjerenje u Boga

pogodio si bit... BTB.

Sad mi se upalila žarulja kao u onim crtiƦima Very Happy

sike

PostanoPostano: pon 03 pro 2007, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Ljubi brata ĆØovjeka!", "Ljubi brata ĆØovjeka!" - to mi je rekao sveƦenik na ispovijedi.. Wow, koja misija! Životna! Kao Å”to na temi o molitvi napisah, u molitvi mi nedostaje okusa, ali i na ovom podruĆØju..Zapravo, taj okus doĆ°e pa malo nestane.. Okus ljubavi prema bratu ĆØovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu, a nju se "zaraĆ°uje" svakoga dana..

Sad mis e nekako ustalila ispovijed jednom mjeseĆØno, makar ni to nije dovoljno, ali nekako mi je time sakramentalan život bogatiji

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
berno

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
"Ljubi brata ĆØovjeka!", "Ljubi brata ĆØovjeka!" - to mi je rekao sveƦenik na ispovijedi.. Wow, koja misija! Životna! Kao Å”to na temi o molitvi napisah, u molitvi mi nedostaje okusa, ali i na ovom podruĆØju..Zapravo, taj okus doĆ°e pa malo nestane.. Okus ljubavi prema bratu ĆØovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu, a nju se "zaraĆ°uje" svakoga dana..

Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti. Jedan sveƦenik kaže da je svaki dan u kojem ne pustimo da nas Bog ljubi izgubljen dan.

Citat:
Evo stojim na vratima i kucam. Ako tko ĆØuje moj glas i otvori mi, uƦi Ʀu k njemu i veĆØerat s njim i on sa mnom. (Otkr 3, 20)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti. Jedan sveƦenik kaže da je svaki dan u kojem ne pustimo da nas Bog ljubi izgubljen dan.

Bog nas uvijek ljubi, htjeli mi to ili ne!
Ne možeŔ Bogu zabraniti da te Ljubi ili ne.
Sad je druga stvar koliko mi ljubimo Isusa.

ZnaŔ onu zapovjed koja sadrži sve!
"ljubi Gospodina svim srcem... i ljubi svoga bližnjega..."
ZnaĆØi da Bog traži da mi ljubimo a ne da mu dopustimo a on nas ljubi.

sike

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
sike napisa:
Okus ljubavi prema bratu ĆØovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu

Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti.

To i rekoh Wink

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
berno

PostanoPostano: čet 06 pro 2007, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Bog nas uvijek ljubi, htjeli mi to ili ne!
Ne možeŔ Bogu zabraniti da te Ljubi ili ne.
Sad je druga stvar koliko mi ljubimo Isusa.

ZnaŔ onu zapovjed koja sadrži sve!
"ljubi Gospodina svim srcem... i ljubi svoga bližnjega..."
ZnaĆØi da Bog traži da mi ljubimo a ne da mu dopustimo a on nas ljubi.

Ja ne mogu naƦi rijeĆØi da opiÅ”em tu Božju ljubav. Možda ti jedan primjer pomogne da ti objasnim Å”to želim reƦi, ali stvarno ne znam jeli prigodan. Recimo da imaÅ” curu i da je voliÅ”. Dali ti oĆØekujeÅ” od nje da ona tebe voli? Mislim da jesi. Ti svim svojim biƦem želiÅ” biti uz tu osobu i želiÅ” da ona bude uz tebe. Tu se uklapa "ljubi Gospodina...". Ali sada te ja pitam jesi li ti nju prvi ljubio i dali je ona dopustila da je ti ljubiÅ”? Mogla ti je i reƦi "ne želim biti sa tobom". Moramo dopustiti Bogu da nas ljubi. On nas ljubi stalno ali mi to moramo i prihvatiti. I otovoriti vrata svoga srca.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 06 pro 2007, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
ali mi to moramo i prihvatiti. I otovoriti vrata svoga srca

U ovom smislu se slažem. Malo sam te pogreÅ”no razumio jer je sike veƦ to rekao... Mislio sam da ti želiÅ” reƦi neÅ”to drugo.
Važno je da se razumimo, Wink

banana

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispovijed? a nepresuÅ”na je to tema pa se zaĆØudih kada sam skužila da je pala na dno stranice..

Ma uvijek mi prije nego uletim u ispovijedavaonicu ili priĆ°em ispovijedniku puls skoĆØi na 200..eh..
ali zato je poslije osjeƦaj poseban.. Very Happy
I uvijek si tupim u glavu ono : Marta, ti se ne ispovijedaÅ” sveƦeniku, sveƦenik ti je u toj ispovijedavaonici poput otvorenoga prozora kroz koji proviruje Bog i praÅ”ta ti..

" Kajem se od svega srca..." kažem za svake ispovijedi. I toliko puta se pitam koliko je to moje kajanje iskreno, koliko uistinu žalim zbog poĆØinjena grijeha..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
angelous

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 19:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sluÅ”ao sam jednom fratra, priĆØaÅ”e prispodobu o susretu jednog sveca(ak netko zna koji je u pitanju, nek kaže) s Ć°avlom kod ispovjedaonice. Svetac ga upita Å”to on radi tu. Ć°avao mu odgovori da vraƦa ljudima stid koji im je uzeo kad su grijeÅ”ili... Wink
zanimljivo...
zaista..gdje nestane taj sram kada grijeŔimo?
Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pet 18 sij 2008, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izgubi se negdje,jer vjerojatno ne shvaƦamo težinu naÅ”ih grijeha,jer stalno grijeÅ”imo,ali ako imamo savjesti i bogobojaznosti,onda je taj sram itekako prisutan u nama i ne da nam mira ni pred Bogom ni pred drugima.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 01 ožu 2010, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam jedno ĆØudno pitanje u vezi ispovijedi. Je li ispovijed valjana ako sveƦenik u žurbi ne kaže "Ja te odrijeÅ”ujem od grijeha tvojih..." ? ZnaĆØi sve ostalo je normalno, ali nakon Å”to ti izmoliÅ” kajanje, on te pozdravi Wink Nisam to nikad dosad doživjela, pa mi je jednostavno bilo ĆØudno.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
hilarije

PostanoPostano: uto 02 ožu 2010, 7:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Imam jedno ĆØudno pitanje u vezi ispovijedi. Je li ispovijed valjana ako sveƦenik u žurbi ne kaže "Ja te odrijeÅ”ujem od grijeha tvojih..." ? ZnaĆØi sve ostalo je normalno, ali nakon Å”to ti izmoliÅ” kajanje, on te pozdravi Wink Nisam to nikad dosad doživjela, pa mi je jednostavno bilo ĆØudno.

Nije. Ta recenica (upravo taj dio koji si napisala) je nuzna za valjanu ispovjed.

Mozda ju je rekao tiho dok si ti molila kajanje, pa je nisi cula.

Mozda je i stvarno loŔe obavio svoju sluzbu, pa si ostala bez odrjesenje. Ako je tako, onda ispovjedi sve ponovo kod drugog svecenika, a ubuduce ako ne cujes tu recenicu jasno pitaj svecenika je li ti udijelio odrjesenje. Mala neugodnost zbog toga je puno bolja nego nesigurnost u tako vaznoj stvari.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.