HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 19 lis 2019, 8:20. Pogledaj neodgovorene postove
Po(l)noƦka
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 9:22
PostNaslov : Po(l)noƦka
Citiraj i odgovori

Kako je zadivljujuƦe doĆØekati BožiƦ u crkvi u kojoj su prisutni svi mladi mjesta. Nije bilo samo beba i onih koji su bili bolesni. Sve raspjevano, u crkvi viÅ”e ljudi nego Å”to ih u mjestu živi. Mladi momci, dvojica braƦe, noƦas su, po prvi puta solo pjevali Å”tenja božiƦne jutarnje kojom, tradicionalno, poĆØinje ponoƦka. Trajalo je malo viÅ”e od dva sata, ali je bilo prožeto radoÅ”Ć¦u i pobožnoÅ”Ć¦u. Tko kaže da mladi ne mogu aktivno i radosno sudjelovati u pjevanju, onako kako su to radili njihovi stari, nego da za njih valja da postoje neke druge pjesme, neke druge melodije?! Vidjeh ja s koliko radosti i ljubavi svoju vjeru dograĆ°uju na vjeri otaca. I to je mladost koja ide putom Božjim, nisu savrÅ”eni, ali im se u oĆØima i na licima vidi ljubav prema Bogu.
Eto, takova je bila ponoƦka sveƦenika koji je do prije malo s nama dijelio dojmove, pitanja i razmiÅ”ljanja.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
davorseljan

Spol: muško
PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja zbog koliĆØine lijekova koje sada uzimam nisam mogao na ponoĆØku, ni ove godine.
Ove godine sam konaĆØno za BožiƦ doma ali to je kratko jer se veƦ sutra moram vratit u bolnicu na kraju grada.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni je bila ĆØist super ona u mojoj župi..možda nisu bili svi mladi iz mjesta, ali nije me ni briga
ne brojm na polnoƦki kolko je ljudi bilo...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 17:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nazalost...
zbog vremena, sklizavice, snijega...
zbog moje nogice...
zbog alergije koja me muĆØi...
zbog tatinih ĆØelavih guma...

zbog sveg...
ne mogah sudjelovati na polnoĆØki...
bar ne u živo...
pratih ju preko TV-ekrana...
suza mi je bila u oku...
ali ipak i radost u srcu...
jer rodio se On...
i izbrisao sve naŔe boli i patnje...
Svatko ima svoj put...
Ali je ljepŔe kada smo svjesni da je On tu...

Ove godine nakon mnogo mnogo godina propustih polnoƦku...ali ne izgubih ono Å”to je najvažnije...
Toplinu Isusove ruke koja je pružena...
radi naŔeg spasenja...

PolnoƦka mi je inaĆØe neÅ”to sasvim posebno...pogotovo kad mi iz zbora pjevamo i kolege iz ansambla sviraju na tradicionalnom instrumentu-tamburi...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se da je ponoƦka neÅ”to posebno. Za mene je jedna od najljepÅ”ih i nasjveĆØanijih misa .

a Å”to se tiĆØe pjevanja - pjevali smo juĆØer mi mladi u kombinaciji sa zborom odraslih koji su se prvo ĆØudili ali su nakon druge pjesme prihvatili naÅ” naĆØin pjevanja (neÅ”to brže)
Luka7

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Valjda je pol hrvatkse na polnoƦki bilo. Kad bi tako bilo svake nedjelje. Kažu da je tako u poljskoj.

Sad riskiram da se malo osramotim, ali nema veze pitat Ʀu svejedno. Å ta se ne kaže polnoƦka, a ne ponoƦka?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
robert

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 21:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Valjda je pol hrvatkse na polnoƦki bilo. Å ta se ne kaže polnoƦka, a ne ponoƦka?

Pa ja mislim da niti jedno nije krivo.

Pol Hrvatske = po Hrvatske
Pol sata = po ure
Pol noƦi = po noƦi
PolnoƦka= ponoƦka

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pri nam se veli polnoƦka...mi smo ipak kajkavci...
kod nas uvijek pjeva mix od 3 zobra, mjeÅ”oviti zborr,mi mladi,a znaju se zaletit i iz djeĆØjeg zbora...

Anny

PostanoPostano: uto 25 pro 2007, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam toĆØno kako se kaže al' mislim kako nije ni bitno

bitno da smo bili na misi koja je u pola noƦi Smile
Ć°akon

PostanoPostano: sri 26 pro 2007, 17:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bravo, Anny!!!! vidi se da zrelo razmiÅ”ljaÅ”. ne treba se optereƦivati nazivljem, nego živjeti svoju vjeru...
delfinica

PostanoPostano: sub 29 pro 2007, 21:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja na svoju polnocku nisam isla,jer mi se prosle godine s oprostenjem zgadilo... pjesme su pjevane na latinskom,misa je trajala skoro 3 sata i na kraju se pjevala hrvatska himna nakon cega su svi poceli pljeskat. sad idem u drugu zupu na jutarnju misu i ugodjaj je 100 puta bolji i normalniji!
p.s. znam da treba biti svecano,al 3 sata?! i pjesme na latinskom? predstava,nazalost
Anny

PostanoPostano: sub 29 pro 2007, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i joÅ” himna Question Question Question

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
klara

PostanoPostano: sub 29 pro 2007, 22:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

delfinica napisa:
ja na svoju polnocku nisam isla,jer mi se prosle godine s oprostenjem zgadilo...

Shocked Confused

ĆØini mi se da nije problem ni u trajanju, ni pjevanju na latinskom,
veƦ negdje puno, puno dublje ...

ukoliko idemo na polnoƦku s ciljem susreta s Novoroưenim,
ne znam koliko Ʀe izvanjski ugoưaji
(bez obzira kakvi oni bili)
dovesti do toga da nam se zgadi ...

BožiƦ bez Isusa ostaje prazan u srcu ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
delfinica

PostanoPostano: ned 30 pro 2007, 13:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da,apsolutno imas pravo..iskreno ja s puno volje odem na tu polnocku ali nazalost sva ta atmosfera mi je te godine postala strana.Zaista mislim da se moj zupnik lijepo potrudio da sve bude tako svecano kako i treba biti,al kad se pjevaju npr.pjesme na latinskom nisam mogla osjetit zajednistvo.a mislim da je i to jedna od biti Bozica.
Kor je pjevao svoje a puna Crkva je sutila.Sve je nekako izgledalo ukoceno,i nisam bila jedina koja je tako vidjela tu misu,tako da su cak i zupljani kasnije prigovarali zupniku.
Zalosno je da sam se te veceri(ili noci) osjetila vecu blizinu Malog Isusa u svom domu kad sam zatvorila vrata svoje sobe i otisla se pomoliti. Bilo mi je ko da sam slusala misu na francuskom kojeg ne govorim.
I cemu himna na kraju?U Crkvi?
Ali rekla mi je prijateljica da u njezinoj zupi je polnocka bila prekrasna tako da sljedece godine idem s njom Smile
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 30 pro 2007, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

delfinica po jednoj strani ima pravo....
polnoƦka je misa kad bi svi trebali pjevati,veseliti se....
osobno mi je glupo dok na polnoƦki samo kor pjeva, a ljudi se zbiraju..pa sam sv.Augustin veli ko pjeva dvostruko moli.....ajd ak je to jedna pjesma možda u programu prije polnoƦke,ali cela misa...joÅ” k tome pjesme na latinskome...na hrvatskom joÅ” vloviÅ” kak tak...ali na latinskome..pretjerano..ak su hteli pokazat kaj moru, trebali su napravit koncert,pa nek se tam nadpjevajau..
božiƦne pjesme bar sav svijet zna...kakva je to polnoƦka bez narodi nam se ili veselje ti navjeÅ”Ć¦ujem..ili joÅ” gore svim a zemlji Confused Confused Confused Confused
i himna...da je dan domovinske zahvalnosti, ili neovisnosti,ili neki državni praznik, ajde,nema beda...prolazi i bože ĆØuvaj hrvatsku(mi to pjevamo)...mogli su pjevat Tebe Bože hvalimo...i to je sveĆØano...

klara

PostanoPostano: pon 31 pro 2007, 7:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i po tebi je to dovoljan razlog
da netko napiÅ”e da mu se PolnoƦka zgadila? Confused

ne dvojim da joj je sve to izvanjsko
pokvarilo radost susreta ...

no, ipak imamo dovoljno vremena
promisliti prije no Ŕto okinemo na "poŔalji" ...

p.s. heh, kad bi to bila jedina župa i jedini zbor
koji pokazuje Ŕto može (ili pjeva za svoj guŔt),
dok se ostatak crkve "zbira" ...
Cool

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 31 pro 2007, 10:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa nije...bilo bi lepÅ”e da je rekla u mojoj župi mi se nije svidjela polnoƦka,pa da je otiÅ”la u drugu...ali ipak..lepÅ”e je dpok se pjeva na hrvatskome...

Luka7

PostanoPostano: čet 03 sij 2008, 9:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam ovih dana malo razmiÅ”ljao kako ljudi koji samo jednom godiÅ”nje idu na misu (božiƦna polnoƦka) doživljavaju sv. misu?

Prva loÅ”a stvar, uvijek sluÅ”aju jedno te isto ĆØitanje iz evanĆ°elja i najvjerojatnije viÅ”e manje sliĆØnu propovijed. ZakljuĆØak: dosadno, tko ima volje za to svaku nedjelju?

Druga loÅ”a stvar, misa traje bar sat i pol, negdje i 2 sata. ZakljuĆØak: Znaju ljudi da je inaĆØe sat vremena, ali na polnoƦku doĆ°e hrpa ljudi i svi veƦina stoji pa ljudi dobiju psiholoÅ”ki dojam da je misa=2 sata stajanja, bole noge!

TreƦe, ĆØim ima toliko ljudi, uvijek netko priĆØa, izlazi van/unutra i crkva nalikuje nekoj birtiji i izgubi se svako dostojanstvo mise.

Ima sigurno joÅ” stvari, kako kod koje župe, ali ja imam osjeƦaj da puno ljudi tu polnoƦku obavi kao neku krajnje teÅ”ku obvezu. Kako ispravit ovaj zaĆØarani krug?
delfinica

PostanoPostano: čet 03 sij 2008, 17:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispricavam se sto sam napisala zgadila
Ja na svoju polnocku nisam isla,jer prosle godine nisam bila sposobna osjetiti puninu Bozica s obzirom da je pol mise bilo na latinskom,opjevano u tonu ko da je netko umro,a ove godine nisam htjela riskirati. Zato sam otisla na jutarnju misu smirena, zadovoljna i sretna.
Ispricavam se jos jednom svima koje je moj izraz uvrijedio.
M-o-S

PostanoPostano: čet 03 sij 2008, 17:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Ima sigurno joÅ” stvari, kako kod koje župe, ali ja imam osjeƦaj da puno ljudi tu polnoƦku obavi kao neku krajnje teÅ”ku obvezu. Kako ispravit ovaj zaĆØarani krug?

a, kako... neznam. i ja se pitam.

al mislim da je to za neke nemoguƦa misija. dobro, uvijek ima toga, da nekom neÅ”to nemoÅ” pokazat i objasnit..

al imaÅ” pravo, da nekom tko jednom godiÅ”nje doĆ°e na misu-polnoƦku, da mu padne i zanimanje za sv.mise ned. jer stvarno to tako bude kak si reko.. u veƦini sluĆØajeva.

al opet, mislim da nije sve niti loŔe, i tak crno..

ipak, bez obzira na to sve, bude to lijep doživljaj i osjeƦaj.. ipak se osjeti prisutnost Boga.. barem sam ja imao takav osjeƦaj na ovoj polnoƦki za BožiƦ..

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
mate

PostanoPostano: ned 06 sij 2008, 15:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja suosjeƦam s delfinicom jer mi je ove godine misa polnoƦka bila jedno veliko muĆØenje. Iznio sam taj križ, Bogu hvala, a u podne ponovo bio na misi za mlade.

Ja sam inaĆØe viÅ”e jutarnji nego veĆØernji tip, a te noƦi naÅ”ao sam se u okolini u kojoj nisam priželjkivao biti. U kasnim satima stres proživljavam mnogo teže nego obiĆØno. Bližnjima nisam dao naslutiti kako se osjeƦam te noƦi da ne bih njima pokvario raspoloženje, ali bila mi je to jedna dobra lekcija da ne trebam "silovati" sam sebe.

Ma koliko velik blagdan bio dovoljno je jednom otiƦi na misu, a na velike blagdane osobito je poveƦan i broj misa koje se služe u župama. Ove godine sam "otkrio" da je za sam Badnjak predviĆ°ena misa bdijenja, a za BožiƦ osim polnoƦke i danje mise joÅ” i misa zornica. Stoga Ʀu ubuduƦe viÅ”e pažnje posvetiti poÅ”tivanju vlastitih osjeƦaja i iskoristiti ponuĆ°enu slobodu izbora mise za blagdan BožiƦa kako bi ga osobno proživio Å”to je viÅ”e moguƦe na duhovnu korist.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.