HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 19 kol 2019, 14:37. Pogledaj neodgovorene postove
Kršæanska ženidba
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
Amistad

Spol: muko
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
..da ne zabroavim napomenuti da su 2 mladenke imale trbuh do zubiju,a i treæa je bila trudna,iako nije bilo tak oèito..

Luka7 napisa:
Nije li to u kontrastu sa bijlom vjenèanicom, mislim to bi bijela vjenèanica trebala predstavljati, jel? Naravno da sad neæe mlade nosit crne vjenèanice, ali samo komentiram znakove našeg vremena.

mrvica85 napisa:
... trudnice u bijeloj vjenèanici...

Vidim da se zgrazavate pa se moram malo umijesat...

Jel ima sto "bijelije" od bebe???????? beba mali mišek

A jel mozda netko gledao iz ove perspektive? Par je odlucio imati bebu, a ne, kao sto mnogi danas to rade, na pobacaj. Zar nije Bogu bitnija beba? Od npr. da li mlada nosi bijelu vjencanicu? (ovo bi cak moglo ici na temu "Sto je Bogu bitnije?")

Ajde uzmite bijeli prazan papir, A4. I na njega olovkom nacrtajte kruzic i zacrnite ga. Sto vidite? Crni kruzic? A ne vidite bijelinu cijelog papira?!!!

I procitajte Iv 8.1-11 (Prebljubnica). Konkretno:
"Isus se uspravi i reèe joj: "Ženo, gdje su oni? Zar te nitko ne osudi?" 11 Ona reèe: "Nitko, Gospodine." Reèe joj Isus: "Ni ja te ne osuðujem. Idi i odsada više nemoj griješiti.""

Budite blagi, jer i vama se to moze dogoditi. Nemojte reci da se vama to nece dogoditi. Znam mnoge koji su to rekli a ipak se dogodilo....

"Ako nam život omoguæi da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo oèekivati da i mi umremo sretni." (Siniša Glavaševiæ)
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
mrvica85

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa hvala Bogu, ako æemo gledat izmeðu života i smrti da æemo izabrat život...a s druge strane, mislim da se uopæe ne može usporeðivat pobaèaj i bijela vjenèanica (život i boju)... a šta se tièe ovog drugoga...uvijek mi je na pameti da se meni to prvoj može dogodit...nastojat æu da mi se ne dogodi...

Ništa ne vuèe tako snažno i ne povezuje tako èvrsto kao tanka nit ljubavi.
Luka7

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma krivo si me shvatio, ja sam samo rekao zašto se nosi bijela vjenèanica (naši preci su tako odredili da simboliziraju èistoæu), i onda ako bolje proèitaš æeš vidjet da sam napisao u nastavku "naravno da sad neæe mlade nosit crne vjenèanice".
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Amistad

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Ma krivo si me shvatio, ja sam samo rekao zašto se nosi bijela vjenèanica (naši preci su tako odredili da simboliziraju èistoæu), i onda ako bolje proèitaš æeš vidjet da sam napisao u nastavku "naravno da sad neæe mlade nosit crne vjenèanice".

Ma naravno, ali danas cesto srecem situacije gdje "veliki" mladi katolici se zgrazavaju u takvim situacijama, a trebali bi biti prvi koji ce ponudit svoju pomoc i razumijevanje. Jer, prva bi u pomoc trebala priskocit Crkvena zajednica... A danas je bolje se povjerit onima koji ostanu izvan crkve i telefoniraju za vrijeme vjencanja i kasnije se napiju.... S obzirom na zajednicu iz koje potjecem, prije cu se takvima povjerit i trazit pomoc nego nekome iz svoje (bivse) zajednice.

"Ako nam život omoguæi da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo oèekivati da i mi umremo sretni." (Siniša Glavaševiæ)
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nije da se zgražam, dapaèe bog je rekao plodite se i množite, aaaali, me boli dok se taj simbol èistoæe i nevinosti uništva..mislim..to se može svakome dogoditi(a bože moj, i ja sam tak nastala), ali onda moja mama nije imala bijelu vjenèanicu..nego prljavo bijelu..

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraèiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoæ moli.
pahuljica

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Boli kao i kad èuješ za neki drugi grijeh, ali više boli kad èuješ za ubojstvo neroðenog djeteta koji èesto nastaje zbog neprihvaæenosti u društvu, i to najèešæe meðu nama katolicima koji bi ih prvi trebali prihvatit, razumjet i podržat u odgoju djeteta i osnivanju obitelji.
M-o-S

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
i vjerujte mi, ne želim apsolutno nikog siliti na misu prilikom vjenèanja. dapaèe... zato i jest svadba poslije da bi se svi osjeæali ugodno, a kao domaæica, želim da apsolutno svaki gost na mom vjenèanju osjeæa ugodno. ako to znaèi telefoniranje, ispijanje golemih kolièina piæa ili izbjegavanje crkve, to je onda i moja želja...

ne slažem se s ovim... da li nam treba ugaðati, mislim posve.. to onda nije smisao nièega. za pr. meni znaèi moj partner treba ugoditi i složiti se s tim da ne budemo brakom vezani, jer ako se jednog dana nebudemo slagali, da ga mogu ostavit bez ikakvih obveza..

eto, rekoh svoje mišljenje Wink

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 10:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kršæansko vjenèanje ne može biti takvo da svima ugodi. Na svom primjeru mogu reæi da se za neke stvari, koje su praktiènom vjerniku važne, treba nekad i odluèno suprotstaviti roditeljima ili onome tko tjera svoje obièaje. I mogu reæi da je na kraju opet svima bilo super. Ovo nije pitanje samo vjenèanja, jer poslije toga æe doæi i druge prilike, krštenje pa odgoj djece itd.

Isto tako, danas je postao obièaj da se mladi odluèe na vjenèanje nakon što doðe do trudnoæe. Mislim da se nitko više ne zgraža nad tim, jer je to uobièajeno.
Ono što bi Crkva trebala ponuditi je ne samo "pomoæ i razumijevanje" kad do toga veæ doðe, veæ odgoj mladih da bude što više onih koji se odluèe za kršæanski brak.
I nikad ne usuðivati ljude, nego grijeh. Jer problem nastaje kad se poène opravdavati grijeh, tu se gubi i razvodnjava vjera.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 13:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je ostala u sjeæanju jedna svadba gdje je mladoženja katiolik a mlada ni ja neznam što. Po jednoj baki grkokatolkinja, po jednoj židovka, po ....
Al nije to bitno, vjenèali su se u katolièkoj crkvi, nego sama proslava u jednom hotelu.
Kako su neka folerska obitelj, bilo je zabranjeno svirati i naruèivati narodnjake tako da je i meni koji baš nisam ljubitelj narodnih teško bilo nešto prigodno za naruèit.
Poèelo se s George Michaelom èija muzika mi je ok al baš za svadbu Rolling Eyes ....i tak bend malo po malo osluškivao bilo gostiju od kojih su velika veæina bili poluprofesionalni plesaæi pa su stalno bili na podiju i kompleksirali nas antitalente....i tako malo po malo krene neka slavonska, pa Zlatko Pejakoviæ pa udri narodno od Halida do Harisa.... Laughing
Ajme što sam se zabavljao i smijao gledajuæ oca mladenke, inaæe mudra poslovna èovjeka kako kida košulju sav u znoju i deliriju hahahahahahahahahahahaha Laughing

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Amistad

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 18:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

M-o-S napisa:
heartsong napisa:
uskoro se udajem, i vjerujte mi, ne želim apsolutno nikog siliti na misu prilikom vjenèanja. dapaèe... zato i jest svadba poslije da bi se svi osjeæali ugodno, a kao domaæica, želim da apsolutno svaki gost na mom vjenèanju osjeæa ugodno. ako to znaèi telefoniranje, ispijanje golemih kolièina piæa ili izbjegavanje crkve, to je onda i moja želja...

radi se samo o tome, da je to previše ljudi da bi se svima ugodilo. Ogroman posao za mladence. Ne pada mi na pamet nikog osuðivati
ni kao gost ni kao mladenka.

ne slažem se s ovim... da li nam treba ugaðati, mislim posve.. to onda nije smisao nièega. za pr. meni znaèi moj partner treba ugoditi i složiti se s tim da ne budemo brakom vezani, jer ako se jednog dana nebudemo slagali, da ga mogu ostavit bez ikakvih obveza..

eto, rekoh svoje mišljenje Wink

MOS, ovo tvoje nema veze s onim sto je Heartsong napisala!!!!
Kao prvo, odrezao si nesto sto je heartsong napisala, cime si dao jedno sasvim drugo znacenje. Kako sam ja shvatio, Heartsong je htjela reci da nece nikoga od svojih gostiju siliti da bude na vjencanju ako to ne zeli. I zasto bi?!
Bio sam na jednom vjencanju gdje je grupica mladozenjinih prijatelja bila tako glasna i neugodna za vrijeme vjencanja da je i mladencima bilo neugodno. Pa bolje onda nek ostanu vani ak im se ne da bit nutra.

Giovi napisa:
Kršæansko vjenèanje ne može biti takvo da svima ugodi. Na svom primjeru mogu reæi da se za neke stvari, koje su praktiènom vjerniku važne, treba nekad i odluèno suprotstaviti roditeljima ili onome tko tjera svoje obièaje. I mogu reæi da je na kraju opet svima bilo super. Ovo nije pitanje samo vjenèanja, jer poslije toga æe doæi i druge prilike, krštenje pa odgoj djece itd.

Isto tako, danas je postao obièaj da se mladi odluèe na vjenèanje nakon što doðe do trudnoæe. Mislim da se nitko više ne zgraža nad tim, jer je to uobièajeno.
Ono što bi Crkva trebala ponuditi je ne samo "pomoæ i razumijevanje" kad do toga veæ doðe, veæ odgoj mladih da bude što više onih koji se odluèe za kršæanski brak.
I nikad ne usuðivati ljude, nego grijeh. Jer problem nastaje kad se poène opravdavati grijeh, tu se gubi i razvodnjava vjera.

Prvu recenicu ces morat pojasnit, da ne bi bilo zabune. Sa ostalim se slazem, ali ne bi trebao neke stvari mjesati!!! (ono boldano) Nije to isto!!!

Vjencanje i svadbu organiziraju u pravilu sami mladenci, zar ne? Sta ti nije bilo bitno da tvojim gostima bude ugodno? Ili si ih tjerao na nesto sto nisu htjeli? Npr. da dodu na misu (vjencanje) a oni nisu bas (da tako kazem) u "najboljim odnosima sa Crkvom ili Bogom"?

smješko

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 19:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjenèanje i svadbu organiziraju mladenci...ali mladenci to je vaš dan...i prije svega gledajte da bude onako kako vi želite...ne previše drugima dopustit da vam se uplièu jer sto ljudi i sto èudi...uvijek æe bit neko kom neæe sve pasat....ak æe se tak svakog iæi slušat ne æe onda biti ništa po vašem!!!!! Nije to vjenèanje vaše tetke,mame,ujaka....to je vaše...znamo svadba se radi veæinom radi gostiju da s njima proveselite vaš dan...al neka to bude vaša zajednièka proslava sa vašim bližnjima,ali s vašim štihom...s vašim ukusom...tako da ak ikom udovoljite, bar sebi udovoljite....sumnjam da vas iko pita kad idete drugima na svadbu kak bi vama više pasalo....budite svoji dragi moji mladenci!!!!!

LJUBAV UVIJEK POBJEÐUJE!!!!
Giovi

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislio sam upravo ono što je smješko napisala, a neæeš vjerovati kako su se isti problemi koji su bili oko vjenèanja, ponovno javili i kod krštenja i još mnogih situacija. Ono što nam je bilo važno, nismo popuštali, a ako nije baš važno onda se popusti, jer je naravno bitno da svima bude ugodno.
Radilo se o sukobu crkvenih vrijednosti i ljudskih obièaja (niz detalja od samog obreda-mise, sveæenika, dovoðenja mlade do oltara, sve je to bilo povezano).
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smatram da ne treba kritizirat trudne mladenke jer zbog sliènih pritisaka možda neke baš zato pobace.
Lijepo je što se tada žene ljudi iako možda i ne bi da nije došlo dijete.
Dakle, ljudi se na neki naèin i žrtvuju za to dijete.
A možda je Bog njihovu mladenaèku zaigranost i opuštenost namjerno oplemenio djetetom da napokon se uozbilje i ne žive u grijehu.
Kada trudnoæa postane neželjeno, preprekom ili slièno, tada je problem.
Sve ostalo je prihvatljivo a da smo svi èistunci, i nismo, zar ne ?

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
M-o-S

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Smatram da ne treba kritizirat trudne mladenke jer zbog sliènih pritisaka možda neke baš zato pobace.
Lijepo je što se tada žene ljudi iako možda i ne bi da nije došlo dijete.
Dakle, ljudi se na neki naèin i žrtvuju za to dijete.
A možda je Bog njihovu mladenaèku zaigranost i opuštenost namjerno oplemenio djetetom da napokon se uozbilje i ne žive u grijehu.
Kada trudnoæa postane neželjeno, preprekom ili slièno, tada je problem.
Sve ostalo je prihvatljivo a da smo svi èistunci, i nismo, zar ne ?

da.. imaš pravo.. samo je onda žalosno što mladi osjete neki pritisak pa "naglavce" uðu u brak, pa se za godinu dvije razvedu.. ne uvijek, al to mi ipak nije drago..

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 18:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e o tom sam ja baš razmišljala..jer nije uvijek potpuno isrkren onaj odgovor kada sveæenik pita da li ste ovamo došli bez prisile...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraèiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoæ moli.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.