HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 14 lis 2019, 21:12. Pogledaj neodgovorene postove
Božji (duhovni) poziv
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
eufrazije

Spol: muško
PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako netko ima poziv da postane sveƦenik, redovnik ili redovnica, isto tako netko ima poziv da se postane otac, majka, poziv da se osnuje obitelj. Uvijek Ʀe biti onih koji Ʀe biti nesretni i sa duhovnim pozivom i onih koji su odabrali bilo koji drugi poziv pa tako i da osnuju obitelj kao otac ili majka (muž i žena). To sve zavisi od osobe koja u sebi izgraĆ°uje taj poziv.

Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duŔe svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje.....
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
BiliƦeva

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 16:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja osobno ne mogu reƦi da je sretniji onaj tko osjeti duhovni poziv... Ipak poziv je poziv, netko je pozvan da bude redovnik ili redovnica, a netko je pozvan za obitelj...
Ipak je to Božja volja i Bog nam daje na izbor odluku... razmislja Na nama je da se odluĆØimo hoƦemo li prihvatiti poziv ili ne... I od samog izbora ovisi sreƦa u životu.... Wink

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
ja

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BiliƦeva napisa:
Ja osobno ne mogu reƦi da je sretniji onaj tko osjeti duhovni poziv... Ipak poziv je poziv, netko je pozvan da bude redovnik ili redovnica, a netko je pozvan za obitelj...
Ipak je to Božja volja i Bog nam daje na izbor odluku... razmislja Na nama je da se odluĆØimo hoƦemo li prihvatiti poziv ili ne... I od samog izbora ovisi sreƦa u životu.... Wink

Slažem se da je netko pozvan za redovniÅ”tvo/sveƦeniÅ”tvo, netko za obitelj... Ovo ostalo baÅ” i nisam uspjela shvatiti... Embarassed KažeÅ” da je to Božja volja i da imamo izbor... Po tom pitanju, kosi li se naÅ”a želja s Božjom voljom (ili obrnuto), tj. hoƦe li nas Bog pozvati na neÅ”to Å”to mi sami ne bismo htjeli (ili zar nije ujedno i naÅ”a želja da postanemo ono na Å”to nas Bog zove)? Po ovom pitanju, Bog ne radi protiv ili mimo potreba i želja ĆØovjeka i sretan onaj ĆØovjek koji se naĆ°e i ostvari ono Å”to ga ispunjava.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne postoji poziv.bog nikoga ne tjera da bude redovnik niti da se oženi.niÅ”ta se u životu ne mora.ƈovjek sam svjesno,slobodno odabire Å”to Ʀe i kako Ʀe.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
eufrazije

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je ĆØovjeku dao slobodu i kako je ĆØovjek shvatio da ima previÅ”e slobode, poĆØeo je grijeÅ”iti....no da ne skreƦem sa teme....svatko sam po svom nadahnuƦu izabire svoj poziv. Wink

Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duŔe svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje.....
ja

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eufrazije napisa:
Bog je ĆØovjeku dao slobodu i kako je ĆØovjek shvatio da ima previÅ”e slobode, poĆØeo je grijeÅ”iti....no da ne skreƦem sa teme....svatko sam po svom nadahnuƦu izabire svoj poziv. Wink

Ja sam osobno u svom prethodnom postu govorila o slobodi izbora izmeĆ°u braĆØnog i sveƦeniĆØkog života, niÅ”ta Å”ire od toga... Wink

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Luka7

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja isto mislim da je odluka samo na nama, ali da isto tako Bog neke na poseban naĆØin poziva. Isto tako vjerujem da Bog uvijek poziva tako da bude dosta, a poÅ”to danas imamo manjak duhovnih zvanja, onda to jedino mogu protumaĆØit ĆØinjenicom da puno ljudi ne ĆØuje.
eufrazije

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa možda i ne ĆØuju, ali ja mislim da je veƦi problem hrabrost. Treba biti hrabar i odvažan ostaviti se greÅ”nih navezanosti ( ne kažem da sveƦenici nisu greÅ”nici, svi smo) na ovaj svijet i krenuti na taj put svetosti....krenuti samo za Njega. molitva

ivoo

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
BiliƦeva napisa:

Slažem se da je netko pozvan za redovniÅ”tvo/sveƦeniÅ”tvo, netko za obitelj... Ovo ostalo baÅ” i nisam uspjela shvatiti... Embarassed KažeÅ” da je to Božja volja i da imamo izbor... Po tom pitanju, kosi li se naÅ”a želja s Božjom voljom (ili obrnuto), tj. hoƦe li nas Bog pozvati na neÅ”to Å”to mi sami ne bismo htjeli (ili zar nije ujedno i naÅ”a želja da postanemo ono na Å”to nas Bog zove)? Po ovom pitanju, Bog ne radi protiv ili mimo potreba i želja ĆØovjeka i sretan onaj ĆØovjek koji se naĆ°e i ostvari ono Å”to ga ispunjava.

hej pokuÅ”at Ʀu ja odgovoriti
Nerijetko se naÅ”a želja kosi s Božjom voljom. Al u biti mi smo sretni tek onda kad se povinemo Božjoj volji, jer Bog zna Å”to je najbolje za nas, za svakoga pojedinaĆØno Ona recenica da od samog izbora ovisi sreƦa u životu je u skladu s tvojom sretan onaj ĆØovjek koji se naĆ°e i ostvari ono Å”to ga ispunjava jer mi kad imamo izbor možemo i pogrijeÅ”iti nije uvijek sve Å”to izaberemo super, zato je dobro moliti da otkrijemo Å”to je naÅ” poziv da prihvatimo volju Božju, kao je i Isus molio neka bude volja Tvoja.
penziƦ

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈokolada napisa:
Moje miÅ”ljenje je da su puno sretniji ljudi koji odaberu duhovni poziv nego ovi koji se ožene.Toliko sretniji da se to uopƦe ne da usporedit.

mnogi su odgovorili na ovak ĆØokoladin citat, ja bih samo dodao jedno osobno iskustvo:
ja sam sretno oženjeni ĆØovjek malo viÅ”e od godinu dana. u prvim mjesecima braka super smo se osjeƦali, ili smo se samo pretvarali da smo sretni. no vremenom je sve to malo plasnulo, sreƦa se pretvorila u nekakvu strepnju pitali smo se moja žena i ja kaj se to deÅ”ava, i ubrzo smo naÅ”li odgovor. ona i ja smo naÅ” brak stavili na prvo mjesti, i sve stvari u životu podredili želji da nam u braku bude dobro. sad znamo da je to bilo krivo. shavtili smo da bez obzira kaj smo u braku Bog nam mora biti na prvom mjestu i da zbog braka ni žena ni ja ne smijemo izgubiti svaki svoj, osobni odnos s Bogom. kad smo to shvatili i kad smo poĆØeli Boga stavaljati na prvo mjesto(s neumitnim padovima), poĆØeli smo osjeƦati onu pravu sreƦu u braku. sad znam da brak ĆØovjeku nije cilj sam po sebi, nego samo jedan od naĆØina da uz pomoƦ svoje obitelje i zajedno s njom stekne ulaznicu za nebo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U braku postoji samo vas dvoje. Bog i vas dvoje koji ste jedno! Wink Samo tako stvari stoje na svom mjestu

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
ja

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 9:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:

Nerijetko se naÅ”a želja kosi s Božjom voljom. Al u biti mi smo sretni tek onda kad se povinemo Božjoj volji, jer Bog zna Å”to je najbolje za nas, za svakoga pojedinaĆØno Ona recenica da od samog izbora ovisi sreƦa u životu je u skladu s tvojom sretan onaj ĆØovjek koji se naĆ°e i ostvari ono Å”to ga ispunjava jer mi kad imamo izbor možemo i pogrijeÅ”iti nije uvijek sve Å”to izaberemo super, zato je dobro moliti da otkrijemo Å”to je naÅ” poziv da prihvatimo volju Božju, kao je i Isus molio neka bude volja Tvoja.

Rekla sam veƦ da ovdje govorim o slobodnom izboru izmeĆ°u duhovnog poziva i obiteljskog života, a ne niÅ”ta Å”ire od toga. Molim da ne izvlaĆØite moje rijeĆØi iz konteksta. U ovom kontekstu, nisu mi jasne tvoje rijeĆØi kad kažeÅ” da se nerijetko naÅ”a želja kosi s Božjom voljom. Naime, koliko ja znam, veƦina onih koji su prihvatili duhovni poziv (zaredili se), ostali su u samostanu. I obrnuto. VeƦina onih koji su u braku, ne ostavljaju obitelj da bi otiÅ”la u samostan... Wink

eufrazije

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 10:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jadna ja svi te napadaju....nedaj se.... Wink

BiliƦeva

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 12:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e ovako, da objasnim.... Nekad bi mi možda htjeli jedno, a Bog misli da je za nas drugo dobro.... Ali On Ʀe nam pokazati, vjerojatno, na neki naĆØin Å”to je dobro a Å”to ne....u ovom sluƦaju rijeĆØ je o pozivu... VeƦ Ʀe on naƦi nekog posrednika da nam pomogne spoznati Å”to Bog od mene želi... Definitivno, Božja volja i prihvaƦanje poziva,kakav on bio, Ʀe nas uĆØiniti sretnima!!!! Smile Smile

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
eufrazije

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BiliƦeva napisa:
e ovako, da objasnim.... Nekad bi mi možda htjeli jedno, a Bog misli da je za nas drugo dobro.... Ali On Ʀe nam pokazati, vjerojatno, na neki naĆØin Å”to je dobro a Å”to ne....u ovom sluƦaju rijeĆØ je o pozivu... VeƦ Ʀe on naƦi nekog posrednika da nam pomogne spoznati Å”to Bog od mene želi... Definitivno, Božja volja i prihvaƦanje poziva,kakav on bio, Ʀe nas uĆØiniti sretnima!!!! Smile Smile

Ej BiliƦeva...tu si sigurno u pravu....Bog Ʀe nam sigurno pokazati koji je naÅ” put pljesak Ja osobno osjeƦam duhovni poziv i osjeƦam se jako sretan, neƦu reƦi privilegiran Cool

ivoo

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
ivoo napisa:

Rekla sam veƦ da ovdje govorim o slobodnom izboru izmeĆ°u duhovnog poziva i obiteljskog života, a ne niÅ”ta Å”ire od toga. Molim da ne izvlaĆØite moje rijeĆØi iz konteksta. U ovom kontekstu, nisu mi jasne tvoje rijeĆØi kad kažeÅ” da se nerijetko naÅ”a želja kosi s Božjom voljom. Naime, koliko ja znam, veƦina onih koji su prihvatili duhovni poziv (zaredili se), ostali su u samostanu. I obrnuto. VeƦina onih koji su u braku, ne ostavljaju obitelj da bi otiÅ”la u samostan... Wink

Ma eufrazije ne napada nitko JA
Mislim da je BiliƦeva lijepo objasnila a i ti si se s njom složio, a Å”to se mene tiĆØe jedna od mojih mana je da nekad znam poĆØeti malo previÅ”e filozofirati pa me se ne razumije, vjerojatno nisam dobro objasnio pa me JA nije razumjela. Dakle moj je stav da nije izbor izmeĆ°u duhovnog poziva i obiteljskog poziva veƦ izmeĆ°u dobra ( BOG) i zla (odbijanje volje Božje)
Moja tvrdnja da se nerijetko naÅ”a želja kosi s Božjom voljom proizlazi iz toga Å”to u mnogim situacijama u životu izabiremo neÅ”to drugo osim Boga, osim dobra. Nije Božja želja da ima toliko ratova, ubijanja nevinih, nepravdi i svega zloga u svijetu, to je sve posljedica naÅ”ih izbora, Bog je toliko dobar da poÅ”tuje naÅ”u slobodnu volju pa ĆØak i onda ako to ide nama na Å”tetu. On ne želi niĆØim naÅ”u slobodnu volju ugroziti. On nas stalno zove i poziva k sebi, postoji stotinu naĆØina koje on izabire, jedan je i preko posrednika koji toga možda nekada i nisu svjesni ali pristaju biti oruĆ°e Božje, ĆØudni su putovi Gospodnji, On za svakoga pojedinca ima plan, svatko ima neÅ”to Å”to samo on može uĆØiniti na ovom svijetu i Bog ga je za to stvorio. Svaki ĆØovjek je jedinstven i poseban. Tako i Sveti Pavao piÅ”e da nije svakome dano sve, nekome jedno nekome drugo zato bih ponovio ono Å”to je BiliƦeva na kraju napisala Definitivno, Božja volja i prihvaƦanje poziva,kakav on bio, Ʀe nas uĆØiniti sretnima!!!! Mislim da je penziƦ napisao jedan vrlo lijep post koji to potvrĆ°uje, a s druge starne da ima puno nesretnih brakova to vam ne trebam priĆØati. Bit je uvijek prihvaƦanje Božje volje, možda je nekad teže obiteljski poziv, al opet ako su dvoje jedno kako kaže Franjo onda bi sve bilo lakÅ”e. Zato ne valja donositi nagle odluke nego moliti, moliti i moliti i Bog Ʀe nas pripremiti za naÅ” poziv ma kakav bio. I onda Ʀe mo biti najsretniji.
merkat

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Božji poziv vidim smatramo redovniĆØkim ili sveƦeniĆØkim.
Nekako ispada vrijedniji od obiteljskog ili laiĆØkog u celibatu ( svjetovni instituti ).
Možda je bolji izraz "duhovni poziv "
Smatram da je brak ĆØesto teži, pogotovo ženama.
Vjerujem i da treba u svakome sluĆØaju tražiti Božju volju.
Kažu ljudi koji su izabrali duhovni poziv da nikada nisu bili sigurni 100% nego su se prepustili vjeri i Bogu. Neki su i mijenjali redove.
Mnogi su pak kroz duhovne vježbe ( Ignacijevske su poznate po tome ) spoznali Božju volju, eto bl. Ivan Merz je shvatio kroz njih da Bog ne želi od njega da bude sveƦenik nego posveƦeni laik.
Znam ljude koji su kroz te iste vježbe doŔli do duhovnog poziva.
TakoĆ°er je za to potreban i stalni duhovnik koga treba sluÅ”ati.

ƈovjek se može ostvariti i naƦi mir tek kada spozna Božju volju koja dakako nije takva da Bog poÅ”alje mail gdje opiÅ”e gdje nas želi nego i uz vjeru i tamo gdje osjetimo mir ( tako vele oni koji su krenuli u duhovni put ).
I jako je lijepo ako netko postane ĆØasna sestra, brat, Ć°akon, posveƦeni laik ili sveƦenik a isto je lijepo ako se ostvari u braku.

Jedan ĆØovjek je prije viÅ”e od 30 godina želio biti sveƦenik ali se ipak oženio.
Danas su njegovo dvoje djece redovnica i redovnik ! Very Happy

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
eufrazije

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 14:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

Možda je bolji izraz "duhovni poziv "

Ja sam stavio takav naslov za temu (Duhovni poziv), ali mi je admin obrisao i svrstao sve skupa u ovu temu ''Božji poziv''....al neka, valjda on/ona zna Ŕta nadi. Wink

Ma osoba zna koji poziv ''ĆØuje''.....to se lako prepozna iako mogu biti nekakve sumnje, ali se i te sumnje s vremenom isklistaliziraju.

Ficko

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cijeli naŔ život treba biti odaziv na Božji poziv!!!

''Mnogo je zvanih,malo odazvanih'' (ne znam tko je to rekao, ali je izrekao!!!)

A kada se odazoveÅ” i Bog te poĆØne obdarivati darovima svakovrsinm da ih djeliÅ” drugima, onda se osjeĆØaÅ” ovako woohoo juhuu jupi eeehaa palac gore navijacica thank you

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
AnĆ°eo

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TeŔko je to otkriti. potrebno je dosta moliti i razgovarati s nekim tko je ostvario duhovni poziv. meni je pomogla jedna sestrica kojoj sam neizmjerno zahvalan. da nije bilo nje, vjerojatno bih odbacio Božji poziv, kao i prije. ali eto me, tu sam...

NE BOJ SE!!!

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
valentina

PostanoPostano: sri 30 tra 2008, 11:06
PostNaslov : Duhovni poziv
Citiraj i odgovori

U subotu 10.5.2008. biti Ʀe duhovna obnova u Podsusedu, s poĆØetkom u 9.30h. Duhovna obnova namjenjena je osobam koje razmiÅ”ljaju o duhovnom pozivu. Prijaviti se možete na mail mirjanajuranovic@gmail.com ili na stranici www.klanjateljice.hr.

Što mislite o duhvnom pozivu? Dali razmiŔljate o njemu?

"O, kada bih od svojega života mogao uĆØiniti neÅ”to priprosto i jednostavno,poput bambusove frulice koju Gospodin ispunjava glazbom!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
AnĆ°eo

PostanoPostano: čet 01 svi 2008, 18:28
PostNaslov : Re: Duhovni poziv
Citiraj i odgovori

valentina napisa:

Što mislite o duhvnom pozivu? Dali razmiŔljate o njemu?

Ja sam razmislio! A TI???

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
clarisse

PostanoPostano: pet 02 svi 2008, 22:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

razmiŔljam o tome, ali nije samo to dovoljno..

IÅ”li su, iÅ”li plaĆØuƦi noseƦi sjeme sjetveno: vraƦat Ʀe se s pjesmom noseƦi snoplje svoje. (Ps 126)
gogo6ak

PostanoPostano: sub 03 svi 2008, 16:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima viŔe vrsta Božjeg poziva, i svaki od njih ima puno prednosti. Zanimljivo je to Ŕto ni jedan nema nedostatke.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
..ana..

PostanoPostano: sub 03 svi 2008, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm...duhovni poziv, ako je isto Ŕto i Božji poziv, a jest.. to može biti i roditeljstvo, tj. brak.

I am too blessed to be stressed.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.