HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 12 pro 2019, 9:52. Pogledaj neodgovorene postove
SVEƆENIK - tko je to?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sneni
iskljuĆØen

Spol: muško
PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 13:40
PostNaslov : Uz sveƦeniĆØka reĆ°enja
Citiraj i odgovori

Ovog tjedna (neka i iduƦeg) Ʀe biti sveƦeniĆØka reĆ°enja. Dozvolite mi jedno kratko razmiÅ”ljanje . Možda Ʀe vam pomoƦi neke stvari shvatiti a nekoga Ʀe i sablazniti.
PrisjeƦam se sada svog reĆ°enja. Petak, 12 srpnja 1968. u veĆØernjim satima u Postirima, rodnoj župi. Biskup zareditelj, pokojni Celestin BezmalinoviƦ. Nije dopustio tada župniku da za sveĆØenu veĆØeru spremi mesa, veƦ ribe. A tada nije bilo po duĆØanima smrznute kao danas nit se moglo staviti u Å”krinju riba par dana prije ulovljena. Jedna ribarska družina se cijele noƦi i cijelog dana trudila da neÅ”to boljeg uhvati - i niÅ”ta. Nama domaƦima nije bio problem jer voloimo i mi ribu od "Å”krape" koja ima puno kostiju, ali jadni kolege iz Slavonije Å”to su se muĆØili pod veĆØerom baÅ” ih je muka bilo gledati... No kad je proÅ”la polnoƦ, jasno nakon reĆ°enja i veĆØere kod župnika, oÅ”li mi svi (osim biskupa i župnika) a pridružio ser i don Pave ŽaniƦ (kasniji biskup u Mostaru) a mladomisniĆØki propovjednik i udri po toplom svježem kruhu i prÅ”utu. U jutro smo rekli biskupu i župniku da smo jeli prÅ”uta i do 2 sata pa kaže Å”to mene niste zvali...To je onaj materijalni uvod...
A sada reĆ°enje: VeĆØer, sparno, prostrana crkva krcata ljudi jedva se diÅ”e. Sve sada ponovo doživljavam. Pozdravni govori na vratima... Å”palir ministranata djece u bjelini... ulazimo u crkvu narod pjeva "DoĆ°i duÅ”e presveti... a ja molim... ipak nek ostane samo za mene Å”to sam molio...
Misa teĆØe svojim obredom... dolazi vrijeme reĆ°enja. neko sveto uzbuĆ°enje se osjeƦa, Biskup kleĆØi pred oltarom a ja licem prema zemlji ležim na podu crkve. Uz mene kleĆØe tri pjevaĆØa i pjevaju litanije svih svetih. Masa odgovara, osjeƦam kako drhte zidovi crkve, obliva me znoj. pred oĆØima mi lete slike života, pogreÅ”ke, grijesi (nije ih baÅ” puno bilo) pa slike poziva apostola, Ivana Krstitelja, pa muĆØeniÅ”tva svetaca... ĆØekam kad Ʀe me poĆØeti zahvaƦati plamen Duha Svetoga...kad Ʀu ustati i reƦi narodu ....niÅ”ta, mokar sam od znoja jedva diÅ”em.. litanije zavrÅ”ile, slike nestale, biskup moli nadamnom... ĆØujem cermonijara (koja igra sadaÅ”nji moj biskup) koji kaže: ordinandus surgat , ustajem kleĆØem pred biskupa on mi stavlja ruke na glavu, prilaze drugi sveƦenici i oni stavljaju ruke na glavu... Zajedno s njima Ʀu podnositi teret žege u vinogradu Gospodnjem, osjeƦam taj teret koji mi se stavlja na pleƦa sa misnicom... mažu mi ruke svetim uljem biskup govori "Å to budeÅ” posveƦivao neka bude posveƦeno, Å”to budeÅ” proklinjao neka bude prokleto..." (a ja mislim tko Ʀe u ovo vjerovati) I ustajem opet ja onaj isti niÅ”ta se u meni nije promijenilo, ne osjeƦam niÅ”ta osim užasne vruƦine, znoja (kao da sam u bunar pao) jedva diÅ”em i nastavljam sa biskupom koncelebrirati misu...

sada neki primaju Duha Svetoga kao da ližu sladoled, izvrƦu se (poĆØivaju u Duhu) govore jezicima... a ja niÅ”ta od toga Duha svetoga , možda mu baÅ” za to hvala i slava, jer sam samo ovako mogao izdržati...da da govorim i ja jezike ljudima govorim da se obrate oni me ne razumiju.. ja reĆØem misa je u 6 a oni razumiju u 8, ja reĆØem doĆ°ite na ispovijed a oni ne doĆ°u...nekim ĆØudnim jezikom govorim pa ĆØak i sada ovdje dok ovo piÅ”em...

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daisy Adaire

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 19:24
PostNaslov : Re: UZ SVEƆENIƈKA REƐENJA
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

sada neki primaju Duha Svetoga kao da ližu sladoled, izvrƦu se (poĆØivaju u Duhu) govore jezicima... a ja niÅ”ta od toga Duha svetoga , možda mu baÅ” za to hvala i slava, jer sam samo ovako mogao izdržati...da da govorim i ja jezike ljudima govorim da se obrate oni me ne razumiju.. ja reĆØem misa je u 6 a oni razumiju u 8, ja reĆØem doĆ°ite na ispovijed a oni ne doĆ°u...nekim ĆØudnim jezikom govorim pa ĆØak i sada ovdje dok ovo piÅ”em...

dok sam citala tvoj post kao da sam sve to proživljavala s tobom!

i nemoj tako govorit! ' ...a ja niŔta od tog Duha svetoga...' ponekad i ne vidimo plodove svoga rada a drugi ih sigurno uživaju... nemoj tako...

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NiÅ”ta od Duha Svetoga onako spektakularno - pa intimno sam mislio da Ʀe me promijeniti makar malo--- ono poput Savla--- u tom stilu miÅ”ljeno.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zar mora biti spektakularnog? Zar nije samim time Å”to si sveƦenik,donosiÅ” Krista u tuĆ°e živote,duhovnu glad za Bogom utažujeÅ”..Å”to ima spektakularnijeg od toga?! jako sretan

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
NiÅ”ta od Duha Svetoga onako spektakularno - pa intimno sam mislio da Ʀe me promijeniti makar malo--- ono poput Savla--- u tom stilu miÅ”ljeno.

sviĆ°a mi se tvoja iskrenost i glad za duhom , ako si dovoljno gladan sigurno ƦeÅ” se nasititi Smile
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne kužim zakaj sad svi "suosjeƦate" sa snenim,
njegov post shvatila sam sasvim drugaĆØije ... Confused Embarassed
a može bit da sam krivo shvatila ...

kod veƦine je konstantno prisutna glad
za nekakvim "euforiĆØnim" manifestacijama darova Duha ...
i toj silnoj "pomami" za govorom u jezicima, poĆØivanjima u Duhu,
ispada kao da je "spektakularnost" jedini pokazatelj da smo Bogu blizu ...

ĆØini mi se da je sneni na to ciljao ...
ili mi se samo ĆØini?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svi mi moramo biti gladni duha i težiti za duhovnim ,ako osoba to zeli zaŔto da ne primi ,u ostalom to je dar od Boga ko to nebi želio , to nije jedini pokazatelj ,ali je jedan od pokazatelja,
ja sebe nebih mogao zamisliti bez tog.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ne kužim zakaj sad svi "suosjeƦate" sa snenim,
njegov post shvatila sam sasvim drugaĆØije ... Confused Embarassed
a može bit da sam krivo shvatila ...

kod veƦine je konstantno prisutna glad
za nekakvim "euforiĆØnim" manifestacijama darova Duha ...
i toj silnoj "pomami" za govorom u jezicima, poĆØivanjima u Duhu,
ispada kao da je "spektakularnost" jedini pokazatelj da smo Bogu blizu ...

ĆØini mi se da je sneni na to ciljao ...
ili mi se samo ĆØini?

Bravo Klara, upravo to Idea

Nisam primio nikakvog Duha koji me je uzdigao u oblake, veƦ jednoga koji me je ĆØvrsto prizemljio: "Jaram je moj sladak a breme je moje lako..." a od ovih pustih jezika joÅ” ne ĆØuh ni breme ni jaram... govorim jezike govorim (one koje sam nauĆØio) ali i jednim kojeg možete ĆØitati na jednooj drugoj temi.

pingi

PostanoPostano: uto 20 lip 2006, 14:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni, kad si spomenuo sveƦeniĆØko reĆ°enje, htjela bih reƦi da sam nedavno upoznala jednog mladog sveƦenika koji je doÅ”ao u moj grad na svoju prvu službu. Iznenadilo me koliko je pun Duha, a tako mlad (ima 25. godina, jednako koliko i ja Laughing ), a posebno me iznenadilo i oduÅ”evilo s koliko žara govori i djeluje... Uskoro mu se bliži godiÅ”njica sveƦeniĆØkog reĆ°enja, a lijepo je da i danas postoje sveƦenici oduÅ”evljeni Duhom Gospodnjim...

Svako dobro!
Maki

PostanoPostano: uto 20 lip 2006, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mogu ti reƦi da i moj prijatelj koji bi se trebao slijedeƦi ĆØetvrtak zarediti za sveƦenika govori pun Duha, a takoĆ°er je pun znanja, a sve iz ljubavi prema tome. jako sretan jako sretan jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 26 lip 2006, 6:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

24. VI. dan sveƦeniĆØkog reĆ°enja mladiƦa koji je imao svoj put do sveƦeniÅ”tva. MnoÅ”tvo svijeta ispunilo prostranu crkvu pretežno mladi. danas Mlada misa, paklena vruƦina sve sami mladi angažirani. A ovo je 11 sveƦenik iz mjesta koje ima 1200 stanovnika. Imamo i joÅ” jednog bogoslova. ƈudno Duh Sveti nema nikakvih izvanrednih stvari tipa blebetanja, padanja 8sim Å”to je jedno dijete onesvjeÅ”teno zbog vruƦine izneseno iz crkve). Ali kad je reĆ°enik legao na pod kad su dva mlada ĆØovjeka u litanijama svih svetih zapjevali: Da se dostojiÅ” ovog izabranika blagosloviti i posvetiti a masa odgovorila TEBE MOLIMO USLIÅ I NAS pa oept Da se dostojuiÅ” ovog izabranika zarediti i posvetiti: TEBE MOLIMO USLIÅ I NAS uĆØinilo mi se kao da je grom pukao tresli su se zidovi crkve od pjevanja, a onda biskup u tiÅ”ini stavlja ruke na glavu reĆ°enika --- tiÅ”ina mrtva u crkvi-- to ĆØine svi prisutni sveƦenici -- u crkvi tiÅ”ina a ja osjeƦam kako Bog u lahoru prolazi kao Å”to je ono Ilija osjetio Boga u lahoru pred peƦinom.
Sretno ti mladomisniĆØe,don Ante, i njegovim trima kolegama.

sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: ned 23 srp 2006, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Župnik

Župnik je jedan od mnogih udova. On nije glava (to mjesto je rezervirano samo Isusu), ali se može usporediti sa živĆØanim sustavom koji poruke iz glave prenosi pojedinim udovima. Mnogi ĆØlanovi župe ovo ne prepoznaju. Ako ne oĆØekuju da župnik sve ĆØini, ali oĆØekuju da on uĆØini veƦi dio. Mnogi misle da župnik mora ostvariti brojna oĆØekivanja: treba biti dobar govornik, prokuÅ”ani duÅ”ebrižnik, uĆØeni teolog, struĆØnjak u javnom komuniciranju, socijalni savjetnik, moderator, evanĆ°elist, uĆØitelj, specijalist za pokope i u, svim drugim zemaljskim stvarima ā€“ osim možda u hodanju po vodi. Ovakvog Ā«svemoguƦegĀ» župnika traži stotine župa.
Naravno da ga nisu i ne mogu naƦi. Svatko tko je imao vezu s darovima Duha zna da toga nema.
Peter Wagner: Kao u zrcalu.

Natty

PostanoPostano: pon 24 srp 2006, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da svaki župnik svoje nedostatke može popuniti duhovnoÅ”Ć¦u koja Ʀe svakako dati svoj odraz i na duÅ”ebrižniÅ”tvo i na pastoral i na socijalna pitanja i na sve drugo Å”to nama vjernicima je prijeko potrebno. Biti ĆØovjek, to se traži. Imati samilost, dati i pokazati ljubav, oprostiti i tražiti oprost. To je sve.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
merkat

PostanoPostano: pon 24 srp 2006, 13:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve Ŕto je sneni nabrojao jest poželjno.
Možda i nije moguƦe biti sve to, barem ne svakome ili veƦini ali svaki sveƦenik bi trebao željeti sve to raditi najbolje Å”to može, pa bez obzira na rezultat, tu želju bi prepoznali vjernici i to je dovoljno.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 5:22
PostNaslov : SVEƆENIK - tko je to?
Citiraj i odgovori

Jutros za svoje duhovno Å”tivo proĆØitah sljedeƦe - pa bi me zanimalo vaÅ”e razmiÅ”ljanje

SveƦenik osjeƦa neuklonjivu napetost izmeĆ°u "Crkve i "svijeta" izmeĆ°u "Crkve" i "druÅ”tva". Toliko puta ga potiĆØeĀøkoncilska konstitucija "Gaudium et spes" da izgradi zajedniÅ”tvo sudbine s ljudima, a tako intenzivno osjeƦa suprotnosti koje se javljaju izmeĆ°u istine života i miÅ”ljenja ljudi. Tako postoji opasnost da upadne u nekakav ravnoduÅ”ni pastoral, nekakvo neometano prihvaƦanje druÅ”tva i moƦnika. Jedan takav prilagodiv sveƦenik niti odgovara željama Isusovim niti pravo služi ljudima.

SveƦenik nalazi nekakvu stalnu napetost izmeĆ°u svog ideala zvanja, onoga kako to ljudi gledaju i oĆØekuju i svog života. On na mnogostruko naĆØina nije onaj koji bi trebao biti, pa niti onaj koji bi mogao biti. SveƦenik se ĆØesto nalazi u klinĆØu sa samim sobom ā€“ ima vrlo malu moguƦnost otvoreno i ozbiljno sa nekim priĆØati. Tada postoji kod ljudi dojam da se igra prekrivenim kartama i da se kod nekih stvari zatvaraju oĆØi, posebno ako se tiĆØe celibata.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doista zanimljiva tema. Danas je najveƦi problem za sveƦenike pronaƦi vrijeme za molitvu. Sve viÅ”e su optereƦeni menadžmentom i voĆ°enjem župe. To je jedna situacija koja je vrlo teÅ”ka.
Danas treba sveƦenicima pomoƦi da imaju viÅ”e vremena za molitvu i onda Ʀe župa cvjetati. Blagoslov Ʀe doƦi.
treba i moliti za njih

Celibat. ƈuo sam kako je jedna komisija(ili odbor) razgovarala i pitala se kako je Ivan Pavao II bio tako obiĆØan i kako je mogao imati tako uzoran pristup prema djeci, ženama.... Kako je mogao biti tako jednostavan...
DoÅ”li su do zakljuĆØka da je to mogao jer je svoj sveƦeniĆØki poziv posvetio Djevici Mariji. GledajuƦi nju spoznao je kako da uistinu voli sve žene neiskvareno i bez požude.

SveƦenicima bi bilo mnogo lakÅ”e kada bi ljudi znali da jedini uzor treba biti Isus Krist a ne ljudi.
cromahalia

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sviĆ°a mi se ova reĆØenica,
da prilagodljiv sveƦenik niti služi ljudima niti odgovara željama Isusovim.
teÅ”ko je suditi o radu i djelu nekog sveƦenika ili ĆØitavog sveƦenstva ali koliko vidim, sveƦenici koji se ne pokuÅ”avaju nasilu infiltrirati u druÅ”tvo do te mjere da se po niĆØem ne razlikuju od ostalih vjernika, su mnogo mirniji, sretniji i uspjeÅ”niji u svojem radu.
zaŔto je to tako?
pa znam po sebi - neuredan život djeluje destruktivno po molitveni život, a taj je svima vrlo potreban, naroĆØito sveƦenicima.
sveƦenici su u svijetu, ali nisu od svijeta. tog se treba držat 24/7. a mislim da je u danaÅ”nje vrijeme definitivno to najteže - i prije je bilo teÅ”ko, ali su barem bili cijenjeni. a sada ih s jedne strane mame "blagodati" modernog druÅ”tva koje su im dostupne, a sdruge strane su prezreni. nije baÅ” zavidna situacija. za to stvarno treba iznimna duhovna snaga.

dobar bi sveƦenik trebao biti dobar
- sluÅ”aĆØ
- ispovjednik
- propovjednik
- prijatelj
- organizator
- glazbenik
- kuhar
i joÅ” da ima uvijek vremena za svakoga, vjeĆØito dobro raspoložen, nikad umoran...ma naravno.
mene doduÅ”e smeta kada nekom sveƦeniku dolazi pomoƦ od strane laika da kompenziraju njegovo odstupanje od tog ideala, da mu pomognu u organizaciji, sitnim poslovima itd.a on se uljuljka u svoju ravnoduÅ”nost i ne puÅ”ta nikog blizu. takvih sam primjera vidjela. možda je kljuĆØ upravo u tome da nemaju s kim razgovarati na naĆØin na koji drugi razgovaraju s njima.
teÅ”ko je biti sretan u tom pozivu danas kad je on toliko izrugan, a od njega se oĆØekuje viÅ”e nego ikad.

When you are through with the blues, you've got nothing to rest on.
(Mahalia Jackson)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
majĆØe

PostanoPostano: ned 08 srp 2007, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao i svaki ĆØovek, sveƦenik ako nije uravnotežio svoj odnos prema svetu i prema Bogu oseƦa nemir... i naravno ne može donositi mir i ljubav drugima... I sv. Pavao kaže : "Bože saĆØuvaj da bih se ja iĆØim ponosio osim križem Gospodina naÅ”ega Isusa Krista po kojem je meni svijet raspet i ja svijetu" Gal 6,14
cromahalia napisa:

i joÅ” da ima uvijek vremena za svakoga, vjeĆØito dobro raspoložen, nikad umoran...ma naravno.

ali kako neko ko ima devet filijala u svojoj župi, pri tom uĆØi za postdiplomski da nikad nije umoran, da je uvek raspoložen i naspavan? Question
i onda doĆ°u joÅ” "pametne" babe: joj Å”to je on samo naduren, ne smeÅ” mu niÅ” reƦi... i ostale spike... di je otiÅ”ao, kad Ʀe se vratiti... dobro da ne ogovaraju i Å”ta je jeo... to me jako nervira... Mad Mad Shocked Mad Mad
i bilo bi to joŔ i ok da je to samo u jednoj župi, a ja mislim da u svakoj župi postoje "pametne" babe Rolling Eyes
mislim da smo mi previÅ”e radoznali... i ne tako ĆØesto preterujemo u svojoj radoznalosti i nemamo baÅ” puno poÅ”tovanja prema sveƦenicima... i tako im otežavamo da budu slika Kristova u danaÅ”njem svetu...

VoliÅ” li me?
Iv 21,17
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 12:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heh, ĆØesto smo mi ljudi po ovom sistemu kad su sveƦenici u pitanju ...

Ako sluĆØajno govori deset minuta viÅ”e: "To je obiĆØni brbljavac!"
Ako posjeduje automobil: "On je svjetovni kapitalist!"
Ako nema automobila. "Nije sposoban prilagoditi se vremenu!"
Ako obilazi vjernike u župi, onda: "Neprestano luta!"
Ako posjeƦuje obitelji: "Nema ga nikad kod kuƦe!"
Ako je ĆØesto u kuƦi: "Taj ti je samo živac i ne voli nikoga!"
Ako spominje milostinju ili Ŕtogod traži: "Samo misli na zaradu!"
Ako kasni u ispovjedaonicu: "Nikad nije toĆØan!"
Ako žuri: "Taj ne može sluŔati nikoga!"
Ako je toĆØan za misu: "Njegov je sat uvijek naprijed!"
Ako malo kasni s misom: "Tjera narod da gubi dragocjeno vrijeme!"
Ako ureĆ°uje crkvu ili župni stan: "Razbacuje se s novcem!"
Ako ne gradi: "Ne brine se ni za Ŕto!"
Ako je mlad: "Neiskusan je!"
Ako je star: "Taj je izvan vremena !"
Ako umre: "Zar nema nikoga da ga zamijeni?"

sto ljudi, sto Ʀudi ...
ali, isto tako ima i sveƦeniĆØkih Ʀudi razliĆØitih ...
sve je to ok, dotle dok sveƦenikova Ʀud ne dovede u pitanje
funkcioniranje župe (pogotovo župe kao zajednice) ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 06 kol 2007, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prema meni, sveƦenik je obiĆØan ĆØovjek s posebnim poslanjem od Boga...greÅ”an je kao svi ljudi,zato je tu On da mu oprosti grijehe,ima vrlina,ima i mana,nije svemoguƦ,svemoguƦ je samo On
i uvijek poludim kad ĆØujem bakice kak ogovaraju sveƦenike..ko da su one svarÅ”ene..ali najbolje mi je bilo nedavno dok su naricale za jednim sveƦenikom koji uskoro odlazi, a te iste su prije par mjeseci uvjeravale drugr kak on ima ljubavnicu, ak ne i dve i kaj ja znam sve ne...svaÅ”ta...a nesmeÅ” im nikaj reƦi jer si odmah Å”mrkavica, balavica ili si s njim u vezi pa ga braniÅ”...glupostil...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
saturn

PostanoPostano: čet 27 ruj 2007, 18:43
PostNaslov : SveƦeniĆØki poziv danas
Citiraj i odgovori

Volio bih ĆØuti vaÅ”a promiÅ”ljanja o sveƦeniĆØkom pozivu. zanima me Å”to se po vaÅ”em miÅ”ljenju oĆØekuje od sveƦenika danas. koliko je uopƦe poziv sveƦenika "popularan" danas. i konaĆØno, poneko iskustvo bi nam dobro doÅ”lo. hvala.
El Pepe

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 17:28
PostNaslov : Re: SveƦeniĆØki poziv danas
Citiraj i odgovori

saturn napisa:
Volio bih ĆØuti vaÅ”a promiÅ”ljanja o sveƦeniĆØkom pozivu. zanima me Å”to se po vaÅ”em miÅ”ljenju oĆØekuje od sveƦenika danas. koliko je uopƦe poziv sveƦenika "popularan" danas. i konaĆØno, poneko iskustvo bi nam dobro doÅ”lo. hvala.

Pa žao mi je Ŕto ti nitko nije odgovorio i Ŕto je ova tema malo potisnuta pred onim "atraktivnijim"
SveƦeniĆØki poziv je rad u vinogradu Gospodnjem pa je i sve manje popularan kao i svaki manualni rad.

Tak si ja to mislim
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 17:59
PostNaslov : Re: SveƦeniĆØki poziv danas
Citiraj i odgovori

saturn napisa:

puno toga....
naiŔla nedavno na jedan tekst:
SavrŔeni župnik
SavrÅ”eni župnik propovijeda toĆØno deset minuta. Pritom oÅ”tro osuĆ°uje sve grijehe, ali tako da se nitko ne osjeƦa povrijeĆ°enim. Radi od ranoga jutra do ponoƦi, ali uvijek je svjež i odmoren. SavrÅ”eni župnik zadovoljan je s malim prihodom, uvijek je pristojno obuĆØen, vozi novi auto, kupuje i studira najnovije knjige, a polovicu svoga prihoda daje za potrebe župe i siromaÅ”nih. Star je 29 godina, a ima 40 godina iskustva. Uz to joÅ” dobro izgleda.
SavrŔeni župnik izgara u radu s mladeži, a najviŔe vremena provodi sa starijim ljudima. Njegovo se ozbiljno i dostojanstveno lice uvijek smijeŔi, jer on ima smisla za humor koji ga osposobljava da se strogo veže za župu. SavrŔeni župnik dnevno posjeti desetak obitelji i bolesnika, a uvijek je u župnom uredu kad ga netko treba.
SavrÅ”eni župnik u svemu sluÅ”a savjet svog župskog vijeƦa, a donosi samostalne odluke na opƦe zadovoljstvo svih župljana.
Svim se srcem posveƦuje redovitim polaznicima nedjeljne svete mise, a sve vrijeme troÅ”i na obraƦanje mlakih i rubnih krÅ”Ć¦ana.
SavrÅ”eni župnik obiĆØno živi u susjednoj župi.

premalo je sveƦenika...ponosim se time kaj u mojoj biskupiji bude iduƦe godine,ako bog da desetak reĆ°enja, Å”to Ć°akonskih,Å”to sveƦeniĆØkih...ali to je ipak premalo..
žalosno je to kaj od 33 bogoslova na godini 3 uspije...ali treba moliti

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Joxer

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 18:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna zgoda, kad su sv. Franji doveli sveƦenika uhvaƦenog u grijehu, Franjo je pristupio sveƦeniku, poljubio mu ruke i rekao: "Ljubim ruke po kojima mi Krist dolazi" (a kasnije ga u osami prekorio).

Å to je izgubljeni dan? Dan kad se nisi nasmijao. (Phil Bosmans)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
heh, ĆØesto smo mi ljudi po ovom sistemu kad su sveƦenici u pitanju ...

Ako sluĆØajno govori deset minuta viÅ”e: "To je obiĆØni brbljavac!"
Ako posjeduje automobil: "On je svjetovni kapitalist!"
Ako nema automobila. "Nije sposoban prilagoditi se vremenu!"
Ako obilazi vjernike u župi, onda: "Neprestano luta!"
Ako posjeƦuje obitelji: "Nema ga nikad kod kuƦe!"
Ako je ĆØesto u kuƦi: "Taj ti je samo živac i ne voli nikoga!"
Ako spominje milostinju ili Ŕtogod traži: "Samo misli na zaradu!"
Ako kasni u ispovjedaonicu: "Nikad nije toĆØan!"
Ako žuri: "Taj ne može sluŔati nikoga!"
Ako je toĆØan za misu: "Njegov je sat uvijek naprijed!"
Ako malo kasni s misom: "Tjera narod da gubi dragocjeno vrijeme!"
Ako ureĆ°uje crkvu ili župni stan: "Razbacuje se s novcem!"
Ako ne gradi: "Ne brine se ni za Ŕto!"
Ako je mlad: "Neiskusan je!"
Ako je star: "Taj je izvan vremena !"
Ako umre: "Zar nema nikoga da ga zamijeni?"

sto ljudi, sto Ʀudi ...
ali, isto tako ima i sveƦeniĆØkih Ʀudi razliĆØitih ...
sve je to ok, dotle dok sveƦenikova Ʀud ne dovede u pitanje
funkcioniranje župe (pogotovo župe kao zajednice) ...

da... istina.
dok sam živio na selu, bio je kod nas jedan sveƦenik i dok je bio tamo svi su se uvijek žalili, da je ovakav, da je onakav, da niÅ” nevalja.. a kad je doÅ”lo vrijeme da ode, e onda je bilo ĆØak i plaĆØa.. mislim, od strane starijih ljudi.. nek se vrati Smile da ovaj novi niÅ” ne valja
a tako je to

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.