HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 17 srp 2019, 4:57. Pogledaj neodgovorene postove
Ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Amistad

Spol: muško
PostanoPostano: uto 22 sij 2008, 20:43
PostNaslov : Ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh
Citiraj i odgovori

Giovi napisa:
...
I nikad ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh. Jer problem nastaje kad se poĆØne opravdavati grijeh, tu se gubi i razvodnjava vjera.

Toliko se priĆØa da se nikad ne smije osuĆ°ivati ljude, nego grijeh. Jeste se ikad zapitali kako? Kako osuditi grijeh? A da time ne osudite i ljude?

"Ako nam život omoguƦi da naÅ”a ljubav ovlada nama, kao Å”to je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo oĆØekivati da i mi umremo sretni." (SiniÅ”a GlavaÅ”eviƦ)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Giovi

PostanoPostano: sri 23 sij 2008, 16:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba gledati Isusov primjer.
Krist ne može ne osuditi grijeh, ali ljubi ĆØovjeka iako je greÅ”nik i daje mu ĆØitava sebe do smrti na križu.

Konkretno kod mene to nekad ide lako (npr. ako osoba priznaje da je pogrijeŔila ili nije potpuno svijesna toga) a nekad teŔko (kad netko sve zna, ali pokuŔava opravdati svoj grijeh). Kad ide teŔko, trebao bi viŔe moliti da mogu prihvatiti i takvu osobu.
A Å”to se tiĆØe druge osobe, u prvom sluĆØaju neƦe biti velikih problema ako se osudi grijeh, a u drugom Ʀe vjerojatno slijediti napadanje ili ĆØak prekid odnosa zbog povrijeĆ°enog ega.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Joxer

PostanoPostano: pet 25 sij 2008, 15:22
PostNaslov : Re: ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:
Giovi napisa:
...
I nikad ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh. Jer problem nastaje kad se poĆØne opravdavati grijeh, tu se gubi i razvodnjava vjera.

Toliko se priĆØa da se nikad ne smije osuĆ°ivati ljude, nego grijeh. Jeste se ikad zapitali kako? Kako osuditi grijeh? A da time ne osudite i ljude?

Jako dobro pitanje... Pa Å”to je grijeh? ƈovjekova slabost koja ga udaljuje od Boga. Ne postoji grijeh izvan ĆØovjeka, on je naprosto dio njega. TeÅ”ko je reƦi nekome: mrzim taj i taj grijeh, a da taj koji to sluÅ”a (imajuƦi taj grijeh) ne osjeti da se ta mržnja tiĆØe upravo i njega...
To je dio ĆØovjeka, osuĆ°ujuƦi grijeh osuĆ°ivati onoga koji ga je uĆØinio: sebe ili drugoga...
Ako krenemo razmiÅ”ljat ovako, možda bi trebali zahvaljivati Bogu Å”to nismo anĆ°eli, jer imamo priliku popraviti svoje krive odluke, propuste, imamo priliku tražiti oprost, imamo milost zadobiti oprost - upravo zbog priznavanja svojih greÅ”aka i odluke za popravkom. Tako nakon prvotne osude ĆØovjek hranjen Božjom ljubavlju postaje bolji ĆØovjek, prihvaƦajuƦi svoje i tuĆ°e slabosti i spremno ustrajuƦi (i potiĆØuƦi druge) u borbi do konaĆØne pobjede Smile

Å to je izgubljeni dan? Dan kad se nisi nasmijao. (Phil Bosmans)
Giovi

PostanoPostano: pet 25 sij 2008, 21:25
PostNaslov : Re: ne usuĆ°ivati ljude, nego grijeh
Citiraj i odgovori

Joxer napisa:

Ne postoji grijeh izvan ĆØovjeka, on je naprosto dio njega. TeÅ”ko je reƦi nekome: mrzim taj i taj grijeh, a da taj koji to sluÅ”a (imajuƦi taj grijeh) ne osjeti da se ta mržnja tiĆØe upravo i njega...
To je dio ĆØovjeka, osuĆ°ujuƦi grijeh osuĆ°ivati onoga koji ga je uĆØinio: sebe ili drugoga...

Malo si se zapetljao.
Jer grijeh je prekrŔaj protiv razuma, istine, ispravne savjesti, Boga i bližnjeg.
Grijeh nije ĆØovjek, i zato npr. odluĆØno osuĆ°ujemo homoseksualizam (tj. njegovo prakticiranje) kao grijeh,
ali homoseksualce kao ljude ne smijemo mrziti niti diskriminirati.
Zato ja mogu reƦi homoseksualcu da mrzim njegov grijeh koji ga razara, a ne njega.
Eto, nadam se da shvaƦaÅ” Å”to sam mislio reƦi - to bi znaĆØilo ne osuĆ°ivati ljude, nego grijeh.
vicky

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 26 sij 2008, 18:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Giovi slažem se s tobom. iako je nekad teÅ”ko napraviti tu granicu tj. suditi samo grijeh, a ne i ĆØovjeka, trebamo se truditi jer nikad ne znamo kad Ʀe se ta osoba obratiti i pokajati.

možda nam se neĆØije pokajanje ĆØini nemoguƦim, ne smijemo zaboraviti da je Bogu sve moguƦe, a to ukljuĆØuje davanje druge prilike onima koji to stvarno žele.
osobno poznajem jednu ženu (neƦu pisati cijelu njezinu životnu priĆØu jer je priliĆØno duga) koja je prekrÅ”ila skoro sve Božje zapovjedi, ĆØinila svakakve gnjusobe, iÅ”la do krajnosti u nekim stvarima i da sam je poznavala u njezinom najgorem izdanju vjerojatno bi mislila da za nju nema nade. no prije 10ak godina se obratila i zahvaljujuƦi strpljenju, ljubavi i podrÅ”ci njezine majke i župnika ona je danas uzorna vjernica, majka, žena i radnica.

iz njezine priĆØe sam izvukla 3 zakljuĆØka:
- Bog nikoga ne otpisuje kao beznadan sluĆØaj. mi otpisujemo sami sebe (i jedni druge)
- ako je ona dobila Božji oprost kroz ispovijed, tko sam ja da je osuĆ°ujem
- nikad neznamo kada Ʀe se netko pokajati - zato uvijek trebamo biti spremni pružiti mu ruku (i zato je važno odvajati grijeh od osobe, jer kako nekome pomoƦi ako ga sudimo?)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.