HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 25 kol 2019, 16:09. Pogledaj neodgovorene postove
Joga i kršæanstvo
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Joga je :

Opasna u duhovnom 
64%
 64%  [ 42 ]
Ne boli me kièma kad ju prakticiram 
9%
 9%  [ 6 ]
Ne znam 
10%
 10%  [ 7 ]
Ne zanima me 
15%
 15%  [ 10 ]

Ukupno glasova : 65

Autor Poruka
coldplayer

Spol: muko
PostanoPostano: pon 05 svi 2008, 20:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

znaèi li to da se sveæenici sa titulom doktora znanosti nemaju pravo zvati znanstvenicima?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Cordelia

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 05 svi 2008, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Cordelia napisa:
coldplayer napisa:
u ponedjeljak 5.5. æe u studentskom domu na Savi u kino dvorani predavanje za studente održati fra Josip Blaževiæ, na temu joge, reikija i ostalih istoènjaèkih duhovnosti pa koga zanima neka doðe. fra Josip je najveæi struènjak što se ove teme tièe u Hrvatskoj.

Ne osporavam fra Josipovo znanje o New Ageu, ali mislim da æe on na tom predavanju u prvom redu govoriti kao katolièki sveæenik koji se bavi pastoralom studenata, a ne kao struènjak u užem smislu (dakle kao netko tko bi prema duhovnosti Novog doba imao potreban znanstveni i struèni odmak i nastojao ih procijeniti neutralno).
Mislim da je to bitno naglasiti.

Èovjek je prije koji mjesec doktorirao u Rimu na toj temi (ne znam konkretno kako mu se zvala tema doktorskog rada) tako da mu se teško može spoèitnuti nedostatak znanstvenog i struènog odmaka.

S obzirom da sam èitala njegove knjige o ovoj tematici koje su izišle u Hrvatskoj, svakako æu prvom prilikom i sa zanimanjem proèitati i njegov doktorat. Naravno, ne moram biti u pravu, ali ako je doktorat pisao na isti naèin kao i knjige, morat æu ostati pri svojoj dosadašnjoj procjeni njegovih radova - a to je da ih piše prvenstveno kao pastoralni djelatnik, a tek daleko iza toga kao znanstvenik i struènjak. Dakle, bez potrebnog odmaka i neutralnosti potrebnih da bi se takvi radovi mogli biti znanstveni ili struèni. Naime, nije nikakav problem ustvrditi da fra Josip piše pastoralno ciljane, vrlo informativne i pristupaène knjige o duhovnosti New Agea - ali proglašavati ih automatski i znanstvenim i struènim djelima, sasvim je druga prièa s kojom se uopæe ne slažem. No naravno, bit æu ugodno iznenaðena ako se, èitajuæi njegov doktorat, pokaže da sam u tom sluèaju bila u krivu. Wink

Svaka èast rimskim sveuèilištima i èinjenici što je netko doktorirao u Rimu, ali sama ta èinjenica još uvijek ne govori ništa o znanstvenoj vrijednosti sadržaja neèijeg doktorata. Svojedobno je još jedan od naših vodeæih katolièkih struènjaka za nove religiozne pokrete i New Age doktorirao sa sliènom tematikom na jednom zagrebaèkom fakultetu, pa su, prema vijesti u Glasu Koncila, èlanovi povjerenstva pred kojim je branio doktorat meðu primjedbama naveli i da mu je doktorat bio pisan više u pastoralne svrhe, a manje znanstveno, te da mu je obrana doktorata više nalikovala na propovijed nego na obranu disertacije. Èlanovi povjerenstva su bili mahom teolozi i profesori na FFDI-u i KBF-u.

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
Cordelia

PostanoPostano: pon 05 svi 2008, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
znaèi li to da se sveæenici sa titulom doktora znanosti nemaju pravo zvati znanstvenicima?

To ja nisam rekla, niti tako mislim. Oni su, s obzirom na svoju titulu, postigli znanstveni stupanj u podruèju teologije, dakle, oni su znanstvenici-teolozi.

Ja sam govorila o nažalost ne tako rijetkoj pojavi, koja nije karakteristièna samo za sveæenike ili vjernike, veæ se može naæi i kod bilo kojeg èovjeka neovisno o svjetonazoru, da poistovjeæuju vlastita uvjerenja sa znanstvenim èinjenicama, odnosno da, pišuæi znanstvene radove o nekoj temi, nisu u stanju napraviti odmak od vlastite (èesto ideološki obojene) predodžbe o fenomenu koji obraðuju. I onda mogu reæi zbogom znanstvenom pristupu Confused

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 06 svi 2008, 17:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledaj Cordelia ja se slažem s tobom oko tog što tvrdiš. jako sretan
Samo bi nadodao da je meni nije najvažniji pristup (znanstveni). Mislim na teme koje obuhvaæaju duhovnost.

btw.. kako ti doðeš do tih radova (doktorata i sl...) ??
Jel to ima na netu?

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Cordelia

PostanoPostano: uto 06 svi 2008, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma Franjo, ni meni nije najvažniji strogo znanstveni pristup ako se ne tvrdi da je neko djelo znanstveno ili struèno, nego recimo popularno, ili se radi o duhovnom razmišljanju, pastoralnom tekstu ili opæenito iznošenju vlastitih stavova i uvjerenja bez nekih znanstvenih pretenzija. Ali problemi nastaju kada se takvi tekstovi poènu smatrati znanstvenim ili struènim tekstovima samo zato što ih je napisao netko tko ima titulu ili se iz bilo kojeg razloga bavi takvim temama. To sam htjela naglasiti.

Inaèe, èlanke, knjige, doktorske disertacije, magistarske i diplomske radove, studije i sl. možeš uvijek naæi u bibliotekama fakulteta i instituta koji pokrivaju odreðeno podruèje (prirodne, tehnièke, društvene, humanistièke, biomedicinske, biotehnièke znanosti). Dakle, primjerke diplomskih radova, magisterija i doktorata naših studenata teologije, bez obzira jesu li ih obranili u Hrvatskoj ili u inozemstvu, trebali bi imati svi teološki fakulteti u Hrvatskoj). Tu je i NSK (OPAC-CROLIST katalozi). Tu su takoðer i Ruðerove i Hrèkove baze podataka. Možeš provjeriti sve što imaju u njihovim online katalozima.

Što se tièe virtualnog pretraživanja, postoje meðunarodne znanstvene online baze podataka, a za pregledavanje tih baza i literature koju one sadrže, pristup možeš zatražiti kao student i/ili zaposlenik na svojem fakultetu, institutu, akademiji i sl.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 07 svi 2008, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidim da isto mislimo a razlièiito pišemo jako sretan

Zahvaljujem na info!

Cordelia

PostanoPostano: sri 07 svi 2008, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fora

Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 17:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oèitovanje Yoga Centra u svezi odnosa Yoge i velikih religijskih sustava:

Veæe su razlike izmeðu pojedinih sljedbi/crkvi unutar neke velike religije, nego izmeðu pojedinih velikih religija. Ipak, mnogi vjernici, u odnosu na vjernike drugih religija, imaju stav: »Moja doxa je ortodoxa; tvoja doxa je heterodoxa«. Zapravo su svi religijski sustavi u osnovi istovjetni, samo što se razlikuju zbog lokalnog vremena i prostora, zbog razlièite klime, zbog drugaèijih vrsta i zaliha hrane, zbog lokalne genetike (genotipova ljudi, flore i faune), zbog specifiènog naèina izražavanja (lokalnog jezika, obièaja, naziva...) i sl.

Posljednjih godina u Hrvatskoj su sve uèestaliji napadi nekih pojedinaca, koji se deklariraju kao pripadnici rimokatolièke crkve, na nekršæanske sljedbe pa i na one koje nisu protukršæanske nego šire univerzalnu religiju ne ogranièavajuæi svoj duh na imena i forme bilo kojeg specifiènog religijskog sustava te poštujuæi vrijednosti svakog posebnog velikog religijskog sustava. Tako su od strane nekih sveæenika napadani neki praktièari i velikani sustava Yoge, bez obzira što Yoga nije hinduizam. Èinjenica je da neke škole Yoge imaju elemente hinduizma, buduæi da su se stoljeæima prakticirale u Indiji. Da su se toliko prakticirale u kršæanskom miljeu, zasigurno bi usvojile više kršæanskih obièaja, terminologije itd. Pogrešno je pitanje je li bolja Yoga ili je li u pravu kršæanstvo; oni u osnovi nisu proturjeèni.

Yoga je ispravna, ali postoje oni koji su yogiji samo imenom, a ne i u duhu. Istinsko kršæanstvo je prava stvar, ali postoje i loši kršæani. To su oni koji se deklariraju kao kršæani, a istodobno se ne trude da iskreno slijede Isusove upute. A Isusova istinska priroda, koja nadilazi ime i formu, je Put, Istina i Život. Isus Krist je primjer istinskog yogija.

Yoga nije ni filozofija ni vjera nego testiranje neèije vjere (ako se smatrate kršæaninom – onda kršæanske) u praksi! Ako vjerujete da je to u što vjerujete istinito – nema razloga da se bojite da to provjerite u praktiènom životu. Ako se pokaže da su vaše unaprijed stvorene ideje zapravo zabluda – bar æete konaèno otkriti istinu. Ako ste pak intelektualno znali istinu – sada æete je samo potvrditi neposrednim/izravnim iskustvom. Vjeroispovijest u kojoj nedostatak direktnog iskustva Boga ili Istine zamjenjujemo pozivanjem na autoritet Biblije i Isusovih rijeèi – ne služi nam na èast niti je pravi naèin slavljenja uèenja Isusa Krista. Osoba koja ne razumije božansko stvara/kroji sebi imaginarnog boga po mjeri vlastitog skuèenog mentaliteta.

Yogi može biti hindus, kršæanin, budist, židov ili musliman – ili ne mora pripadati nijednoj religiji. Zanimljivo je da nam sve velike religije, ukljuèujuæi i kršæanstvo, dolaze s Istoka. Svaka religija u kojoj prevladava dobro je dobra; za neke primjerenija, za neke manje primjerena (ovisno o stupnju neèijeg razvoja itd.). Državne vlasti ne bi smjele favorizirati nijednu posebnu religiju na raèun drugih, nego bi trebale podržati univerzalnu religiju.

U zaèaranom krugu karme stvari se dogaðaju zbog neèeg što se dogodilo ranije, to je lanac uzroka i posljedica u kojem bi se vrtjeli bez izlaza da nema blagoslova/milosti Neba. Ako želimo pravdu (biblijsko "Oko za oko, zub za zub") ili na bilo koji naèin želimo svoje, svoje æemo i dobiti tj. imat æemo plodove karme koji se odnose na ego. Rezultati karme su samokažnjavanje i samonagraðivanje. I ego i karma su iluzija, postoje samo prividno. Kada netko uloži voljni napor da se oslobodi neznanja, on misli da suraðuje s Bogom. Meðutim, èak i neèije nastojanje da se otvori za Božju Milost je Božja Milost. Kada pojedinac otkrije da je zauvijek slobodan (da nema ni karme ni ega koji trpi karmu), prepoznaje da je Božja Milost uvijek i svugdje prisutna. Božja Milost je sinonim za Božansku Ljubav koja je isto što i (unutarnja) Sloboda odnosno spoznaja Apsolutne Istine koja ostaje ista usprkos razlièitim stranama/motrištima, sloganima, dogmama itd. Božanska Ljubav cvate u Beskraju koji nadilazi ogranièenja rijeèi/pojmova i ideja.

Swami Brahmajnanananda

ostatak možete proèitati na stranici: http://www.yogacentar.hr/osnove.html Smile
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 17:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moj dragi èokolada, ovaj lik Swami relativizira.... koketira sa new age-om...
pogotovi ovo da je Isus primjer jogija... Rolling Eyes
najbolje ti je ne èitati što pišu ovakvi likovi...

corvinus

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 17:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Yoga je dio hinduizma prilagoðen Zapadu. Život jednog siromašnog Indijca (a takvih je najviše u Indiji) izgleda kao pakao i reinkarnacija za njega znaèi ponovno proživljavanje tog pakla. I dok za njega to znaèi ponovno roðenje u tom doista bijedom zahvaæenom dijelu svijeta punom bolesti i neimaštine , na Zapadu to znaèi novu priliku. Ponovno uživanje u materijalnom.. Slièno je sa yogom, ona se razlièito shvaæa na Zapadu i Istoku.
Pozdrav!

AMDG
ivoo

PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 23:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Èokolada napisa:
[b] Isus Krist je primjer istinskog yogija.

Cijeli tekst nam govori kako je yoga nešto jako dobro i kako nije u suprotnosti sa kršæanstvom a vrhunac svega i potvrda toga je ova reèenica.
Ali mi kao kršæani, katolici znamo da sve što je dobro dolazi od Boga a Isus je Bog. Isto tako znamo kad netko nešto prodaje da nam nastoji to prodati i reklamirati kao nešto jako dobro i korisno za nas. Isto tako najveæi komunist je definitivno Isus Krist, jer nitko nije više brinuo za maloga èovjeka, radnika i seljaka kao Isus Krist. Isus je najveæi socijalist, on je gladne nahranio, bolesne lijeèio, išao sa odbaèenim, zalagao se za soicijalno društvo pravedno, što god uèinite najmanjem meni ste uèinili.
Problem jedino nastaje kad se Isusa odbaci, krene u rat protiv Boga, komunizam je prodao svoj proizvod zahvaljujuæi ovim lijepim stvarima za koje se zalagao Isus, ali je odbacio Boga, a znamo što je suprotno od Boga i kako to završava. Nažalost za sobom je povukao mnoštvo izgubljenih duša.
Yoga isto prièa o lijepim stvarima vidjeli smo Isus je istinski yogi, prièa o univerzalnoj religiji, a zar kršæanstvo nije za sve ljude svijeta, isto tako odbacuje ideju da je Isus Bog, a na taj naèin odbacuje Boga, a ponavljam opet, znamo što je suprotno od Boga i kako to završava. Razmislimo koliko je razumno prakticirati yogu, koliko æe samo duša propasti zbog yoge
merkat

PostanoPostano: uto 27 svi 2008, 7:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi Ivoo ( Laughing ), sjajno objašnjeno !

Upravo je ovaj navod Ive pokazatelj kako djeluje sotona.
Preko naizgled dobrih i humanih stvari navuæe onaj božanski dio koji je u svakom èovjeku na potpuno krivi put.
sotona ljude i inaæe navlaèi naoko dobrim stvarima kako bi ih maknuo od boljih stvari. To je gotovo savršeno sv. Ignacije opisao u prepoznavanju duhova.

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.