HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 16 lis 2019, 20:07. Pogledaj neodgovorene postove
Kakvi su to "sjemeniŔtarci"?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: pet 16 svi 2008, 6:30
PostNaslov : Kakvi su to "sjemeniÅ”tarci"?
Citiraj i odgovori

Meni ovo liĆØi na obiĆØnu podvalu koja dolazi izvan sjemeniÅ”ta. Iako mi je to oĆØito ipak su osvrt na ovo navodno pismo sjemeniÅ”taraca svi pisani meniji prenjeli.
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3082560/index.do

Zadnja promjena: El Pepe; pon 19 svi 2008, 5:38; ukupno mijenjano 1 put.

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 16 svi 2008, 8:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
RazoĆØarani sjemeniÅ”tarci tvrde da Ʀe se žaliti vladinim i nevladinim udrugama za ljudska prava, pa su ĆØak pisali i Hrvatskom helsinÅ”kom odboru.

ƈitao sam do ove reĆØenice i prasnuo u smijeh..... Laughing Very Happy Laughing Very Happy
Ova reĆØenica kada se izdvoji jasno pokazuje Å”ablonsko pisanje i izmiÅ”ljanje.....
Sad sam siguran da je ova vijest 90% izmiÅ”ljotina... Prvo srednjoÅ”kolci protestiraju, pa studenti... sad žele navuƦi i SjemeniÅ”tarce... Zamisli!
Vjerojatno postoji neko nezadovoljstvo u vezi ovoga direktora al je viÅ”estruko uveƦano...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
El Pepe

PostanoPostano: pet 16 svi 2008, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvo govore o anonimnom pismu a pritom piŔu o nekoj grupi nezadovoljnika.
Sama ĆØinjenica da oni piÅ”u o nekoj grupi je podmetaĆØka jer kako znaju da ih ima viÅ”e ako su anonimni? Uostalom dosta je vidjeti tko je tom prilikom dao interviju pa je sve jasno.

Tak si ja to mislim
angelous

PostanoPostano: pet 16 svi 2008, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a jeste vi bili tamo?
mislim...Ŕto ako sve ovo nije podvala? Ŕto ako niste u pravu?
a i naslov teme...jeli uistinu primjeren?

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Cordelia

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 16 svi 2008, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, stvarno... Å”to ako je sve to istina? Ako ostavimo po strani neprimjereno izražavanje sjemeniÅ”taraca na rektorov raĆØun, Å”to ako su njihovo nezadovoljstvo i prigovori doista isprovocirani rektorovim loÅ”im ponaÅ”anjem prema njima?

Ako je ĆØovjeku doista do istine, naslov teme je jednako neprimjeren kao Å”to bi to bio i naslov "Kakav je to rektor?"

LogiĆØno bi bilo temu nasloviti "Å to se doista dogaĆ°a u zagrebaĆØkom SjemeniÅ”tu?"

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sub 17 svi 2008, 9:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to se tiĆØe izbacivanja iz sjemeniÅ”ta zbog banalnih razloga, posjeta roĆ°akinja ili nekih sliĆØnih pretjeranih reakcija koje se navode, ukoliko je istina trebalo bi ipak djelovati po tom pitanju. Ali Å”to se tiĆØe ograniĆØenja po pitanju mobitela, duge kose, laptopa mislim da je to neÅ”to sasvim normalno. SjemeniÅ”te je odgojna ustanova za sveƦenike i normalno je da su u jednom takvom razdoblju odgoja strožiji uvjeti. Dok sam bio u samostanu mi smo isto najnormalnije morali u zajedniĆØkim prostorijama biti u dugim hlaĆØama, moraÅ” biti uredan, nemreÅ” imat kosu ko metalac, imaÅ” toĆØan raspored kojeg se moraÅ” držati i vrijeme u koje smijeÅ” odreĆ°ene stvari raditi. Ali s druge strane naÅ” magistar je uvijek imao razumijevanja bilo za posjete rodbine ili ako si neÅ”to stvarno morao napraviti van rasporeda. Kasnije u toku formacije se odreĆ°eni uvijeti smanjuju, ali logiĆØno je da se jedan stroži odgoj mora proƦi. Danas se i na najmanju pojavu strogoƦe odmah svi dižu frku na povredu ljudskih prava i dolazi do sluĆØaja kada djete zove plavi telefon i prijavljuje napastvovanje zato Å”to mu roditelji neÅ”to ne daju. Dakako, opet kažem, ako se pokaže da je istina Å”to se tiĆØe nekih stvarno pretjeranih reakcija i uvjeta, definitivno treba djelovati, ali opet Å”to se nekih stvari tiĆØe smatram da se radi o strogoƦi potrebnoj za jednu takvu ustanovu.

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
nike92

PostanoPostano: sub 17 svi 2008, 10:25
PostNaslov : Re: Kakvi su to sjemeniÅ”tarci?
Citiraj i odgovori

Prvo moram reƦi da je tekst jako zanimljiv... Ja osobno poznam preĆØasnog Ivana GretiƦa i stvarno ne mogu zamisliti da takvo Å”to ĆØini, mislim da tu dolazi do izražaja neka osvetiljubljivost (ako se to može tako nazvati) mladih sjemeniÅ”taraca. Možda im je zabranio mobitele poslije 20:30, ali da za svaku sitnicu izbacuje iz sjemeniÅ”ta to ne vjerujem. Sigurno ima tu opravdanih razloga koji su mnogo veƦi od navedenih.

Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 5:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se ĆØini da je to neki osobni obraĆØun i mržnja. Zna se koga, dovoljno je proĆØitati tko je potrĆØao neÅ”to reƦi o tome. Ta osoba je veƦ prije podizala ĆØitanost svoje kvazi vjerske stranice na taj naĆØin da je potpirivala i izmiÅ”ljala kontraverze. Sad izmiÅ”lja da netko iz Crkve istražuje tko piÅ”e laži na blogu njegove stranice? Sve veƦ viĆ°eno, samo drugo pakovanje.
InaĆØe dodao sam navodnike u naslov teme jer sam uvjerenja da ovo pismo nema veze s pravim sjemeniÅ”tarcima.

Tak si ja to mislim
angelous

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 12:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.kriz-zivota.com/zoom/3437/sjemenistarci_otpustani_i_zbog_walkmana/

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 15:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
http://www.kriz-zivota.com/zoom/3437/sjemenistarci_otpustani_i_zbog_walkmana/

Da, ziher Rolling Eyes Ako veƦ sluÅ”anje walkmana ima kakve veze s iskljuĆØenjem, mislim da je to bila samo kap koja je prelila punu ĆØaÅ”u. Nevjerojatno da bi samo zbog toga netko bio iskljuĆØen. Normalno da Ʀe iskljuĆØeni staviti u prvi plan tu kap, a ne punu ĆØaÅ”u Rolling Eyes

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 17:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja se pitam kako netko pri ulasku ne progovori i upita zaÅ”to je zabranjeno to i to.... veƦ kriomice i kontra pravila radi....
Postoje pravila i ona se mogu mjenjati, a ne prvo krŔiti pa tražiti da se netko ili neŔto prilagodi njima....
znaĆØi obrnuti redosljed.

kada netko ide redosljedom da prvo krŔi pravilo pa onda želi pravilo prilagoditi sebi, onda je problem daleko dublji.

angelous

PostanoPostano: uto 20 svi 2008, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zaÅ”to netko tko ima recimo malo dužu kosu nebi bio dobar sveƦenik?

Otk 19, 11,14
El Pepe

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 7:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:

Ovdje se radi o nekom tko tek treba postati sveƦenik dakle o futuru.
Ako netko ima problema s pridržavanjem pravila u tako maloj stvari kao Ŕto je kosa onda definitivno nije za tako odgovornu službu gdje se traži posluŔnost.
Blaženi kardinal Stepinac je govorio mladomisnicima da ih Å”alje u "krvavu kupelj" te da trebaju biti spremni na svaku žrtvu pa i žrtvu života. U tom svjetlu onaj koji neƦe žrtvovati niti kosu, radi posluÅ”nosti definitivno neƦe biti dobar sveƦenik i sigurno Ʀe Crkvi stvarati samo probleme kad se suoĆØi s veƦim problemima.

Tak si ja to mislim
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:

legendo, najmanji je problem ako netko ima dužu kosu ili sluŔa walkman! Wink

Ycteris

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:

Nije poanta imanja ili nemanja duge kose, nego je to jedna odgojna mjera. Kad zavrÅ”iÅ” sjemeniÅ”te nosi kosu i do koljena ak hoƦeÅ” jako sretan

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
angelous

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
angelous napisa:

legendo, najmanji je problem ako netko ima dužu kosu ili sluŔa walkman! Wink

trebao bi biti najmanji problem Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
smjeŔko

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ja mogu reƦ da osobno poznam dotiĆØnog rektora i kad sam prije neki dan proĆØitala ĆØlanak u novinama,nisam mogla vjerovat,to je po meni osoba koja mrava ne bi zgazila ako nije neÅ”to opako napravio...a kamoli da sam tak izbacuje sjemeniÅ”tarce.....znam isto kad je bio nedavno jedan PKP isto do jednog župnika je doÅ”o glas kak mlade ne puÅ”ta na PKP zbog nekog glupog razloga,tipa nije dobio obavijest....kad ono nazovem ga i pitam i onda mi je ĆØist lijepo objasnio kak taj vikend kuƦa ima obaveze negdje drugdje veƦ prije isplanirano i jednostavno im ne može dat,a obavijesti je dobio i nema veze s tim.
A Å”to se tiĆØe i tih regula oko mobitela,laptopa,duge kose,sumnjam da je to i samo njegovo pravilo,odluka...prije bi rekla da se on pridržava uputa koje je dobio....a ak se ne mogu pridržavat veƦ sad tih sitnih stvari kak Ʀe onda tek kasnije biti s tim mladim buduƦim sveƦenicima

LJUBAV UVIJEK POBJEƐUJE!!!!
Ycteris

PostanoPostano: sri 21 svi 2008, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Glasu Koncila od sljedeƦe nedjelje kaj je danas izaÅ”el ima osvrt na ovo pismo i ispod pismo roditelja sjemeniÅ”taraca upuƦeno kao odgovor na ĆØlanak u VeĆØernjem.
Vrijedi proĆØitat...

merkat

PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može sto puta izaƦi u Glasu koncila odgovor roditelja sjemeniÅ”taraca kada GK ĆØita 3% ljudi a VeƦernji 40%.
Cilj je postignut a on je udaljavanje ljudi od Crkve na naĆØin da ju se prikaže kao loÅ”u Majku koja nema razumijavanja za svoju djecu.
Režim u sjemeniÅ”tu je isti zasigurno godinama i godinama osim Å”to je tehnika dostupnija pa mladi oĆØito previÅ”e vremena gube u nerealnom svijetu gdje su emocije prikrivene i sasvim je opravedano sve Å”to je navedeno, tj. to je odliĆØan filter za one koji misle da Ʀe biti baje kako popovi.
SveƦeniÅ”tvo je poziv od samoga Boga i odgovornost a ne preseravanje, da prostite.
Papa Ivan pavao II je svoju madost proveo radeƦi kao rob u kamenolomu i ĆØuvajuƦ goli život u ratu a naÅ”i papci ne mogu bez mobaƦa i duge kosice, ma mrakiƦ. Rolling Eyes

Bio sam u jednom benediktinskom samostanu i imali smo pravila koja ne bih nazvao strogima ( oni navodni sjemeniŔtarci zasigurno bi to smatrali logorom ) jer smo bili svjesni gdje i poŔto idemo.
I idem na ljeto s jednom ekipicom u Nizozemsku na sliĆØno "ljetovanje".
A jesam mazohist, kaj ne ?
Kaj bum bez mobaƦa i lapa...?...Maaaammmaaaaaaa !!!!!!! Confused

Na kraju, nek je deset puta manje sveƦenika ali neka budu pravi, spremni na sve nedaƦe a ne mamine mimozice.
Ako žele biti revolucionari, neka si prilagode vjeru kao Luther, osnuju neku sektu i pjevaju borbene !

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
El Gibbor

PostanoPostano: sub 31 svi 2008, 11:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimljivo je kako ste svi graknuli u obranu sjemeniÅ”ta i to metodom veĆØernji laže i preuveliĆØava, a nitko od vas nije proveo u sjemeniÅ”tu ni dana. Merkat se joÅ” usudi hvalisat pokojim danom u samostanu. ƈovjeĆØe, kada ƦeÅ” tamo provest barem viÅ”e od 4 mjeseca u punom režimu, onda se javljaj, do tada bolje ne zbori jer ispadaÅ” smijeÅ”an.
Odgoj mladeži po katoliĆØkim ustanovama je bolna tema mnogim ljudima, a ovakav kvazi humanistiĆØki pristup indoktriniranih ljudi kakav pokazujete upravo potpomaže da takav odgoj koji ranjava i izraĆ°a frustracijama bude zataÅ”kan, a samim time ste zlonamjerni jer mnogi Ʀe joÅ” nagrabusiti od tog "svetog" odgoja,a mi neƦemo ni prstom maknuti.
Možete sad salvu optužbi na mene sruĆØiti, ali ĆØinjenice i istina govore meni u prilog. Morat Ʀu se samo suzdržat od pisanja meni poznatih ĆØinjenica, jer onda prelazim na osobno, a za to joÅ” nisam spreman.
Å to se tiĆØe samih sjemeniÅ”taraca i o njima bih mogao poveƦi tekst napisat, no ono o ĆØemu govore u pismu sasvim mi je jasno i odgovorno tvrdim da nitko nije preuveliĆØao. A ove spike kako se u muci poznaju junaci i kako je Stepinac rekao ovo, a Woytila ono ostavite za vlastite živote, a djeĆØacima od 14-15 godina pustite da budu djeĆØaci a ne nekakvi roboti ili ratnici za Krista. To su najobiĆØnije gluposti i kukaviĆØka prebacivanja jer dok njima predbacujete kako pravom kandidatu za sveƦeniÅ”tvo nedostatak laptopa neƦe predstavljati problem, vi za svojim lagano pijuckate hladan sok i piskarate i nitko vas niÅ”ta ne pita niti ikome polažete raĆØune. Zato bolje ne govorite niÅ”ta jer ispadate licemjeri!

Oni koji nikada ne mijenjaju miŔljenje, vole sebe viŔe nego istinu.
Joseph Joubert
Mara

PostanoPostano: sub 31 svi 2008, 12:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SluÅ”aj, ovako držanje lekcije je bezobrazno. Mnogo prijatelja imam koji su sveƦenici i proÅ”li su sjemeniÅ”te. Sin kolegice je tamo pa i mi drugi poneÅ”to znamo. Svaki internatski odgoj nameƦe neÅ”to posebno, neÅ”to izvanobiteljsko, neÅ”to tegobno. Ali i odgoj je neÅ”to ne uvijek lako i ugodno. I uvijek može biti bolji. DjeĆØak koji nije spreman na odricanje i neÅ”to trpljenja neka ne ide u sjemeniÅ”te. Bunit se jer se u odreĆ°eno doba gase svjetla, ili jer ne mogu imat ovo ili ono i radit Å”to ih volja i kad ih volja... pretjerujeÅ”.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Ycteris

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 10:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Gibbor napisa:
Zanimljivo je kako ste svi graknuli u obranu sjemeniÅ”ta i to metodom veĆØernji laže i preuveliĆØava, a nitko od vas nije proveo u sjemeniÅ”tu ni dana. Merkat se joÅ” usudi hvalisat pokojim danom u samostanu. ƈovjeĆØe, kada ƦeÅ” tamo provest barem viÅ”e od 4 mjeseca u punom režimu, onda se javljaj, do tada bolje ne zbori jer ispadaÅ” smijeÅ”an.

Ja sam bio u samostanu pola godine i to Å”to govorim govorim na vlastitom iskustvu. Ne kažem da je meni onda to pasalo Å”to smo imali ograniƦenja, da sam mogao i ja bi hrpu toga radio Å”to zbog discipline nismo smjeli, ali sam bio svjestan zbog ĆØega je to bilo i sada kao i onda vidim da je to bilo dobro.
Ako vas zanima iskustvo nekoga tko je malo duže u samostanu, imamo ovdje na forumu i Sandersa koji je u samostanu veƦ skoro tri godine, imamo Ficka i AnĆ°ela koji su sad veƦ 9 - 10 mjeseci u samostanu...

5rich
mod team

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

inaĆØe,i forumaÅ” Ioannes Corvus je u sjemeniÅ”tu,ali u Zadru..

samo da odgovorim El Gibboru,nisi ti jedini koji si bio u samostanu,ili sjemeniÅ”tu,bogosloviji ili gdi veƦ, znam puuno deĆØki koji su bili i u sjemeniÅ”tu i na bogosloviji, i koji su u sjemeniÅ”tu i na bogosloviji..pa sui preživjeli. Upitah jednog poznanika s bogoslovije,da li mu je bilo teÅ”ko odreƦi se vanjskog života i uƦi na bogoslviju,a odgovor je bio otprilike ovakav :Ne.Nije bilo teÅ”ko, i nije teÅ”ko joÅ” uvijek. Kad neÅ”to voliÅ” i neÅ”to žarko želiÅ” nije se teÅ”ko odreƦi neĆØega drugoga.

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Fleki

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Gibbor, a da se ti malo zapitas o svojim stavovima? Gdje god se pojavis imas potrebu drzati kontru....Lijepo je to imati valstite stavove, ali malo pretjerujes....

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.