HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 22 ruj 2019, 10:45. Pogledaj neodgovorene postove
Biskup odbio vjenèati invalida... (nastavak reèenice u temi)
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
angelous

Spol: muko
PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 12:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
angelous napisa:
Citat:
nemoguænost braènog èina onemoguæuje brak po svojoj naravi.

zašto? Neutral to onemoguæuje ljubav?

A tebi treba brak da bi nekoga volio? Ili se misliš ženiti za sve svoje prijateljice?

tebi je to isto?

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i èist.''

Otk 19, 11,14
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Jer svrha i blagoslov braka su djeca.

Blagoslov da, ali svrha ne. Ukoliko nekom braènom paru nije moguæe imati djecu to apsolutno ne znaèi da je njihov brak izgubio svrhu. Da je tako, onda crkva ne bi dozvoljavala ženidbu neplodnim osobama.

little_angel napisa:
Pa dobro, ali ako bi veæ s nekim htjela uæi u brak, oèito da bi me i fizièki privlaèio, tj. privlaèio bi me i na onaj drugi naèin.

My point exactly. Ako te seksualno ne privlaèi i ne osjeæaš potrebu za "konzumiranjem" ljubavi - neæeš iæi u brak s tom osobom.

little_angel napisa:
Imam pitanje. Ljubav izmeðu prijatelja i prijateljice, i ljubav izmeðu muškarca i žene, razlikuje jedino želja za seksualnim sjedinjenjem? Sve ostalo je potpuno isto u oba sluèaja?

Pa evo ja tebe (i angelousa Smile ) pitam u èemu je razlika izmeðu bratske/prijateljske ljubavi i ljubavi izmeðu muškarca i žene ako ne u želji za seksualnim sjedinjenjem?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
little_angel

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:

Pa evo ja tebe (i angelousa Smile ) pitam u èemu je razlika izmeðu bratske/prijateljske ljubavi i ljubavi izmeðu muškarca i žene ako ne u želji za seksualnim sjedinjenjem?

U želji da s tom osobom odgajaš djecu, da u toj osobi vidiš oca svoje djece, da vidiš u njemu odgovornu osobu koja æe biti dobar suprug i dobar otac (što može biti i impotentan muškarac Wink), da vidim u njemu ono nešto što æe ga razlikovat od ostalih muškaraca. Uostalom, pa ne mogu to napisat rijeèima Laughing Ali u osobi svog dragog prijatelja ne moram vidjet osobu koja æe bit sposobna odgajat djecu, obavljat svoj posao odgovorno da bismo bili prijatelji Very Happy

I zato križat rane neæu ja
jer postat one niz æe zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
angelous

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 13:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sada æe uslijediti odgovor da bez seksa nema djece Laughing

ako je bit braka spolni odnos, što se onda radi u braku u ''slobodno vrijeme'' ? Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i èist.''

Otk 19, 11,14
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 13:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
U želji da s tom osobom odgajaš djecu, da u toj osobi vidiš oca svoje djece, da vidiš u njemu odgovornu osobu koja æe biti dobar suprug i dobar otac (što može biti i impotentan muškarac Wink), da vidim u njemu ono nešto što æe ga razlikovat od ostalih muškaraca. Uostalom, pa ne mogu to napisat rijeèima Laughing Ali u osobi svog dragog prijatelja ne moram vidjet osobu koja æe bit sposobna odgajat djecu, obavljat svoj posao odgovorno da bismo bili prijatelji Very Happy

Dakle svi razlozi koje si nabrojala su vezani uz djecu, a kao što angelous reèe - bez seksa nema djece. Smile
A posvojiti dijete možeš i bez crkvenog braka, samo je upitno koliko je takvo okruženje zdravo za samo dijete.

angelous napisa:
ako je bit braka spolni odnos, što se onda radi u braku u ''slobodno vrijeme'' ?

Pereš suðe, naravno. utapa se

Benedikt XVI.
davorseljan

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 14:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Kanonsko pravo je jasno: bez braènog (spolnog) èina - brak je ništavan. Èak i ako dvoje ljudi izmjeni zavjete pred sveæenikom i svjedocima, brak nije sklopljen sve dok se ne obavi "braèna dužnost". S obzirom da je èovjek impotentan, znaèi da nije sposoban za kršæanski brak i ne može ga sklopiti.

Ovdje se malo pretjeruje.
Što je sa bolesnim ljudima kojima bi dijeca bila samo teret.
Što je sa invalidima koji sigurno ne mogu imati dijecu bez velikog napora i skrbništva zdrave osobe.
Što oni ne mogu slopit crkveni brak?
Glupost.

U radu je spas.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 15:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Ovdje se malo pretjeruje.
Što je sa invalidima koji sigurno ne mogu imati dijecu bez velikog napora i skrbništva zdrave osobe.
Glupost.

Èini mi se da još uvijek nisi shvatio da (ne)moguænost imanja djece ili (ne)plodnost nije prepreka sklapanju braka. Impotentnost jest.

Benedikt XVI.
Živac

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 17:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Glupost.

Ne mogu.
Naravno, ovisi o pojedinom sluèaju, ne mogu skroz generalizirati, ali naèelno si naveo zapreke crkvenog braka.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
angelous

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:

Èini mi se da još uvijek nisi shvatio da (ne)moguænost imanja djece ili (ne)plodnost nije prepreka sklapanju braka. Impotentnost jest.

hm, ajde da budem malo sitnièav...

Nije li i impotentnost nemoguænost imanja djece? Neutral

Otk 19, 11,14
coldplayer

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Nije li i impotentnost nemoguænost imanja djece? Neutral

Impotentnost je fizièka nesposobnost za spolne odnose, a samim time naravno i za zaèeæe djeteta.

Benedikt XVI.
angelous

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 19:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eto, sad bi se iz slijedeæeg:

Citat:
Èini mi se da još uvijek nisi shvatio da (ne)moguænost imanja djece ili (ne)plodnost nije prepreka sklapanju braka.

dalo zakljuèiti da ni impotentnost nije prepreka. Razz

Otk 19, 11,14
Dubravko

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 6:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Èini mi se da je kanonsko pravo u nekim stvarima pomalo diskriminirajuæe i kontradiktorno...zašto se ne uzima moguænost mladiæeva ozdravljenja? I kakav bi trebao biti njegov buduæi život prema ovom biskupu? Zar mora i dodatno trpjeti, iako veæ dovoljno pati...najlakše je reæi :"Kanonsko pravo je jasno", ali neka se svako pokuša zamisliti u ovakvoj situaciji. Ova me situacija podsjeæa na Isusove prispodobe o farizejima.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 8:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko,Ako si proèitao jedan raniji post od coldplayera vidjet æeš što je Isus rekao o ovome.
Bog nije sam sebi kontradiktoran.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Fleki

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 9:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po kanonskom pravu takav brak nije moguce sklopiti, ali ja osobno da sam nadjem u takvoj situaciji ne bi uopce razmisljala da ostavim covjeka kojeg volim zbog toga sto je dozivio nesrecu i time postao invalid. Jednostavno mi to nije spojivo s ljubavlju i Evanðeljem. Sto da se nesreca dogodila tjedan dana nakon vjencana, tada bi imalo smisla ostat u braku u kojem se ne mogu izvršavati "bracne duznosti", a s obzirom da je nesreca bila neposredno prije onda to nema smisla?! Postujem zakon, ali ima nesto iznad njega....

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 10:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Dubravko,Ako si proèitao jedan raniji post od coldplayera vidjet æeš što je Isus rekao o ovome.
Bog nije sam sebi kontradiktoran.

Jesi li siguran da je Isus mislio na ovaj primjer....?
I nisam rekao da je Bog kontradiktoran, veæ kanonsko pravo. Nisam to izjednaèio.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:
Po kanonskom pravu takav brak nije moguce sklopiti, ali ja osobno da sam nadjem u takvoj situaciji ne bi uopce razmisljala da ostavim covjeka kojeg volim zbog toga sto je dozivio nesrecu i time postao invalid. Jednostavno mi to nije spojivo s ljubavlju i Evanðeljem. Sto da se nesreca dogodila tjedan dana nakon vjencana, tada bi imalo smisla ostat u braku u kojem se ne mogu izvršavati "bracne duznosti", a s obzirom da je nesreca bila neposredno prije onda to nema smisla?! Postujem zakon, ali ima nesto iznad njega....

slažem se sa tobom. Ipak druga je stvar kada netko naknadno doživi nesreæu. "Što Bog spoji èovjek neka ne razdvaja" Ako se dogodi naknadna nesreæa brak i dalje opstaje.

Citat:

Kako si siguran da nije ? Very Happy Wink

Dubravko

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 10:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Kako si siguran da nije ? Very Happy Wink[/quote]

Nikako...ni ti ni ja ne možemo biti sigurni...ali netko samo s fizièkim nedostatkom nije nužno nesposoban za ženidbu...
penziæ

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nek se niko ne uvrijedi, ali mislim da se svi sad držite nekog èlanka kanonskog prava ko pijan plota, isto kak su se i svojevremeno farizeji držali Zakona ko pijan plota. Isus nam je govorio da je Ljubav iznad svakog ljudskog zakona. mi nemremo znati da to dvoje ljudi koje se hoæe ženiti nije sam Bog spojil da sklope sakrament ženidbe, pa zašto onda da odbijamo uèiniti nešto što je Bog nakanil. mladenac nije svojoj, nadam se buduæoj supruzi tajio svoju impotentnost, ona je tog svjesna i svojevoljno želi sklopiti taj brak.
osim toga, opet napominjem da su u pitanju dvostruka mjerila, i to naglašavam. znam iz osobnog iskustva, a vjerojatno toga ima još, da su sveæenici ženili osobe s policijskim dosjeom kriminalca, nasilnika, da su ženili narkomane i alkoholièare.
jedna moja prijateljica je prije deset godina tražila crkvenu rastavu braka, jer je nju i djecu muž godinama zlostavljao, dva puta je bio od suda osuðen kao zlostavljaè(blage kazne za zlostavljaèe je problem za sebe), i još uvijek nije dobila rastavu. nitko mi ne može reæi da je sam proces rastave braka spor, jer svi dobro znamo kak je odreðena javna liènost dobila u kratkom roku rastavu.
i sad ispada da ljudi koji su zlostavljaèi mogu u brak, a impotentni ne mogu.
nek mi oproste svi koje sam usporedio s farizejima, nije mi bila nakana nikoga uvrijediti!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razumijem penziæ da ti ovo napisa u najboljoj namjeri... Wink
al da kažem, niti su Nauèiteljstvo crkve farizeji niti je isto biti loš èovjek i èovjek nesposoban za brak.
To što netko ne krije da je impotentan ne predstavlja nikakav plus...
Naime ni mentalno nesposoban ne krije da je mentalno nesposoban ali nije sposoban za brak.

Dubravko pošto ni ja ni ti ne možemo biti sigurni onda nam je najsigurnije da se priklonimo onome što je nauèiteljstvo sigurno jako dobro promislilo prije nego je odluèilo.

Dubravko

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekako se ne mogu ovome prikloniti...bez obzira na kanonsko pravo...
Mara

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 12:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

penziæ napisa:
nek se niko ne uvrijedi, ali mislim da se svi sad držite nekog èlanka kanonskog prava ko pijan plota, isto kak su se i svojevremeno farizeji držali Zakona ko pijan plota. Isus nam je govorio da je Ljubav iznad svakog ljudskog zakona. mi nemremo znati da to dvoje ljudi koje se hoæe ženiti nije sam Bog spojil da sklope sakrament ženidbe, pa zašto onda da odbijamo uèiniti nešto što je Bog nakanil. mladenac nije svojoj, nadam se buduæoj supruzi tajio svoju impotentnost, ona je tog svjesna i svojevoljno želi sklopiti taj brak.
osim toga, opet napominjem da su u pitanju dvostruka mjerila, i to naglašavam. znam iz osobnog iskustva, a vjerojatno toga ima još, da su sveæenici ženili osobe s policijskim dosjeom kriminalca, nasilnika, da su ženili narkomane i alkoholièare.
jedna moja prijateljica je prije deset godina tražila crkvenu rastavu braka, jer je nju i djecu muž godinama zlostavljao, dva puta je bio od suda osuðen kao zlostavljaè(blage kazne za zlostavljaèe je problem za sebe), i još uvijek nije dobila rastavu. nitko mi ne može reæi da je sam proces rastave braka spor, jer svi dobro znamo kak je odreðena javna liènost dobila u kratkom roku rastavu.
i sad ispada da ljudi koji su zlostavljaèi mogu u brak, a impotentni ne mogu.
nek mi oproste svi koje sam usporedio s farizejima, nije mi bila nakana nikoga uvrijediti!

Ovdje si nadrobio kojeèega.
Prvo - Crkva je i ljudska ustanova i nužno mora imati zakone. Kad ih ima, onda ih treba poštovati. Èlanci zakona nastoje osigurati red u odvijanju života. Brak ukljuèuje i spolne odnose i bez njih nije potpun. No, kako znam da ima mnogo ljudi koji zbog dobi nisu u moguænosti imati spolne odnose, a ipak sklapaju brak, ovdje me sve upuæuje da postoji još nešto što nije navedeno u èlanku.
Drugo - nema rastave osim one od stola i postelje, pri èemu brak postoji. Postoji proglašenje ženidbe ništetnom pri èemu se ispituje valjanost sklopljene ženidbe. Ako je netko u braku postao ovo ili ono, to ne dovodi u pitanje valjanost ženidbe.
Treæe - kanonski proces ispitivanja valjanosti braka ima svoje zakone i ne ide to tako brzo i ne vjerujem da je dotièna javna osoba brzo postigla to rješenje. Naime, dva Crkvena suda moraju izreæi istu presudu da bi ona bila pravovaljana.
Èetvrto - farizeji nisu bili nikakvo zlo. No, mnogi meðu njima su umjesto duha Zakona, vršili samo slovo i pri tome "pljuckali" na one koji se nisu mogli držati svih 616 propisa. To im Isus predbacuje.

Ljubi i èini što hoæeš
Živac

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi, svašta prièate. Ne radi se ovdje o krutosti ili ne krutosti kanonskog zakona nego o osnovnom nauku KC o braku. Nužna sastavnica braka je spolnost. Kao što bez nogu ne možete trèati maraton, tako bez .... ne možete u brak.

Jako lijepo zvuèe vaše romantiène prièice o ljubavi i želji zajednièkog života, ali ljubav nije isto što i brak. Moguænost zajednièkog odgoja djece nije nužna za brak, dok spolnost jest. Što je LA prièala o želji odgoja djece od para koji ne može imati spolne odnose je po definiciji odgoj djece izvan braka. Pa dobro, možda je i to moguæe i neloše. Bi li onda bio dobar i odgoj djece od homoseksualaca?

Napadana je i Crkva zbog "dvostrukih mjerila" jer ženi kriminalce, narkomane isl. Pa zašto ih ne bi ženila, što njih sprijeèava da uðu u brak? Što se tièe traženja Crkvenog poništenja braka zbog nasilnog muža, nema šanse da to dobijete, pa o èemu vi prièate??

Fleki napisa:
Sto da se nesreca dogodila tjedan dana nakon vjencana, tada bi imalo smisla ostat u braku u kojem se ne mogu izvršavati "bracne duznosti", a s obzirom da je nesreca bila neposredno prije onda to nema smisla?!

U ovom sluèaju se slažem s tobom. Ali onda moraš prihvatiti moje viðenje da brak nužno ne poèinje u trenutku obreda u Crkvi, koje je èesto bilo napadano od formalista na ovom forumu. Taj formalizam je prava farizejština i krutost pravila, a ne ovo dosljedno provoðenje Crkvenog nauka o braku. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
angelous

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 19:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
ali ljubav nije isto što i brak

sve si rekao... Rolling Eyes Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
coldplayer

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Citat:
ali ljubav nije isto što i brak

sve si rekao... Rolling Eyes Rolling Eyes

Milijuni homoseksualaca se slažu s tobom.

Benedikt XVI.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: et 12 lip 2008, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm...
dvojakog sam misljenja...
prvo, ne slazem se s tim clankom... ako se oni vole i zele zivjeti zajedno,zasto ih sprecavati? zasto ogranicavati njihovu ljubav na tjelesni nedostatak?

a po drugoj strani, u samom sakramentu zenidbe svecenik u jednom trenu pita mladence jeste li spremni imati djecu i odgajati ih u vjeri il kak vec ide(znate na koji dio mislim)
kaj s tim?oni djecu ne mogu imat tako da...ali opet...
ja bih ipak dopustio
ja da sam svecenik, vjencao bi ih

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.