HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:45. Pogledaj neodgovorene postove
Bogoslužja po različitim obredima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
md0711

Spol: muško
PostanoPostano: pet 07 ožu 2008, 18:34
PostNaslov : Bogoslužja po različitim obredima
Citiraj i odgovori

Kako živim u Beču, bio sam par puta na misi ukrajinske grkokatoličke zajednice, kako je na misi bilo malo ljudi, podijelili su svima jednu bilježnicu s tekstom i notama bogoslužja sv. Ivana Zlatoustog, pa sam bez problema i ja mogao pjevati s njima jer je jezik bogoslužja bio staroslavenski (možda čak i ukrajinski, ne razaznajem točno).

Jednom bio na misi po armenskom obredu u crkvi koju "drže" redovnici armenskih mehitarista. U ovom slučaju naime ništa nisam razumio, čak niti kada se molilo Vjerovanje i Oče naš, no nisam bio jedini jer je misi prisustvovalo još 10-ak ljudi, a svi su Austrijanci. Samo bogoslužje mi se jako svidjelo no na žalost nisam ga mogao pratiti kako bih želio jer ne znam što, kako i kada odgovarati.

Također bih rado otišao jednu nedjelju na mise koptskog, sirijskog, kaldejskog, maronitskog, te melkitskog obreda, čije jezike, naravno, također ne razumijem.

Zanima me da li netko zna nešto o ovim obredima iz "prve ruke" i da li je imao prilike prisustvovati bogoslužjima po tim obredima i ako, kakvi su mu dojmovi? Ja sam na internetu našao prijevod armenskog obreda na engleski:

http://www.armeniancatholic.org/inside.php?lang=en&page_id=6201

Postoji li neka knjižica na hrvatskom s njihovim redom mise?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 ožu 2008, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ej, pa ti si sebi baš uzeo truda.
Nemam neka bliska iskustva kao ti al znam da nam naučiteljstvo ne zabranjuje ići u Ortodoksne crkve, al ne smiješ zapostavit svoju crkvu.
Tema mi je zanimljiva i bilo bi odlično kada bi s nama podjelio još malo detaljnije iskustva prisustovanja njihovim Bogoslužjima!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
md0711

PostanoPostano: pet 07 ožu 2008, 22:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove nabrojane Crkve su u punom zajedništvu s našom Crkvom, sve ove pripadaju našoj Katoličkoj Crkvi u istom smislu kao i grkokatoličke, dakle kao Crkve sui iuris. Armenci se recimo pričešćuju hostijom kao i mi, samo je praksa da se pri primanju pričesti klekne, što sam i učinio.

Zanimljivo je da Armenci puno upotrebljavaju kadionik, imaju i zastor koji se navuče na početku mise dok svećenik izmoli neku molitvu, na žalost nisam razumio koju, te također i tijekom mise. Misnice su im nekako u življim bojama, uglavnom jako lijepo. Bio sam prije godinu dana otprilike na njihovoj misi, ali jednu nedjelju ako se sjetim opet ću otići.

Mogao bi i na maronitski obred, nedjeljne mise imaju u gradu u najstarijoj još stojećoj crkvi u Beču, to je inače sirijska zajednica, potječe od antiohijske Crkve, a govori aramejskim - dakle Isusovim - i arapskim jezikom, a zanimljivo je da je jedan maronitski nadbiskup trenutno Apostolski nuncij u Austriji, možda mi se posreći pa pogodim kad on bude služio misu.

Njegova Ekscelencija dr. Edmond Farhat
Naslovni nadbiskup Byblosa

[img][/img]

http://www.nuntiatur.at/run_sys/nuntius.html
md0711

PostanoPostano: pon 10 ožu 2008, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo bio sam u nedjelju na misi po maronitskom obredu...

Jedan link o njihovoj Crkvi, na engleskom: http://en.wikipedia.org/wiki/Maronite_Church

Dakle prvo što sam uočio je da na misi nisu bili samo Sirijci i Libanonci tj. potomci starih Aramejaca već je bilo i dosta Austrijanaca i što je zanimljivo čak je i više Austrijanki pjevalo u zboru i to na arapskom, čitajući tekst pjesme koji je napisan na arapskom pismu. Također svećenik na misnici nij imao križ no zato tokom cijelog Bogoslužja drži jedan križ u svojoj ruci.

(moguće da se radi i o aramejskom jer im je taj jezik liturgijski, pa pretpostavljam da su samo čitanja i molitve na aramejskom... ne razlikujem jezike, pa ne mogu 100% tvrditi ni jedno ni drugo)

Također je zanimljivo da se mir Gospodnji dijeli već nakon prikazanja darova, a prije njihova posvećenja. A mir se dijeli ne kao kod na s rukovanjem već tako da predvodnik slavlja prvo podijeli mir ministrantima, koji ga onda dijele dalje vjernicima koji sjede uz prolaz, a oni ga dijele vjernicima do njih, dakle kao lanac, kao što se na Veliku Subotu pale svijeće. A mir se daje tako da ti pružiš sklopljene ruke, a onaj koji ti pruža mir ih primi u svoje i pogladi ih... tako nekako. A Kyrie Eleison se moli prije Oče naša (mislim, već sam zaboravio)

Uglavnom zanimljivo iskustvo, jedino malo smeta činjenica da ne razumijem ni arapski ni aramejski, a knjige na klupama za praćenje mise su na žalost bile na arapskom, tako da meni nije pomoglo.

Volio bi ako na forumu ima netko tko se tokom studija bogoslovije bavio Crkvenim obredima, pa da mi malo razjasni simboliku
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 10 ožu 2008, 19:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ej samo nastavi iznosit zapažanja...
Zanimljivo je Wink

md0711

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 18:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na blagdan Tijelova imao sam prilike prisustvovati misi po latinskom pretkoncilskom obredu u franjevačkoj kapucinskoj crkvi u Beču. Nisam baš bio 100% koncentriran (Bože, oprosti!) ali evo par zanimljivosti:

Nema pružanja mira, bar svećenik to ne kaže, niti su prisutni na misi pružali ruku u znak mira (možda zbog nepoznavanja obreda?), samo su svećenici izmijenili mir i to simboličnim poljupcima, u stvari su se kao zagrlili, tako nekako. Također tijekom cijele mise đakon (vjerojatno, uglavnom je to bio redovnik u kapucinskoj halji, ali koliko sam primijetio još nije zaređen za svećenika) njiše kadionik, pa cijela crkva miriše po tamjanu, slično kao kod bizantskog obreda.

Vjerovanje se moli tako da zbor otpjeva jedan stih, pa potom vjernici drugi i tako naizmjence. Oče naš moli samo svećenik. I 3x svećenik i vjernici ponavljaju "Gospodine nisam dostojan da uniđeš pod krov moj, nego samo reci riječ i ozdravit će duša moja!"

Pri dijeljenju Svete pričesti vjernici kleknu, a svećenik koji dijeli pričest je uvijek okružen s lijeva i desna s po jednim koncelebrantom.

Također svećenici koncelebranti stoje iza glavnog celebranta dok ovaj izgovara molitve.

Inače prije same mise, svećenik koji je predvodio misu je izašao i pročitao čitanje i evanđelje, te održao propovjed na njemačkom jeziku, dok je tijekom samog obreda evanđelje pročitano (pjevano) na latinskom jeziku.

Svećenik je imao 2 misnice i presvlačio ih je pred vjernicima uz pomoć koncelebranata i redovnika-ministranata odnosno đakona.

Da i bila je zanimljiva propovjed, prvi put sam čuo da je netko rekao da je Luther heretik - govorio je o tome da se među katolike uvlači predodžba da je pretvorba samo simbolična, a ne i stvarna što je teška hereza, pa je prema tome rekao kako se među današnje katolike uvlače učenja heretika iz Wittenberga. Svaka čast!

Ako sam nešto krivo interpretirao, molim da mi netko tko zna objasni.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Legendo zahvaljujem!!! Wink

Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 24 svi 2008, 6:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Morali bismo naći pretkoncilskog svećenika ili nekoga tko je jako verziran u ovim stvarima. A ja ću pokušat nešto providit.

Ljubi i čini što hoćeš
Mara

PostanoPostano: sub 24 svi 2008, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

md0711 napisa:
Na blagdan Tijelova imao sam prilike prisustvovati misi po latinskom pretkoncilskom obredu u franjevačkoj kapucinskoj crkvi u Beču. Nisam baš bio 100% koncentriran (Bože, oprosti!) ali evo par zanimljivosti:

Nema pružanja mira, bar svećenik to ne kaže, niti su prisutni na misi pružali ruku u znak mira (možda zbog nepoznavanja obreda?), samo su svećenici izmijenili mir i to simboličnim poljupcima, u stvari su se kao zagrlili, tako nekako. Također tijekom cijele mise đakon (vjerojatno, uglavnom je to bio redovnik u kapucinskoj halji, ali koliko sam primijetio još nije zaređen za svećenika) njiše kadionik, pa cijela crkva miriše po tamjanu, slično kao kod bizantskog obreda.

Vjerovanje se moli tako da zbor otpjeva jedan stih, pa potom vjernici drugi i tako naizmjence. Oče naš moli samo svećenik. I 3x svećenik i vjernici ponavljaju "Gospodine nisam dostojan da uniđeš pod krov moj, nego samo reci riječ i ozdravit će duša moja!"

Pri dijeljenju Svete pričesti vjernici kleknu, a svećenik koji dijeli pričest je uvijek okružen s lijeva i desna s po jednim koncelebrantom.

Također svećenici koncelebranti stoje iza glavnog celebranta dok ovaj izgovara molitve.

Inače prije same mise, svećenik koji je predvodio misu je izašao i pročitao čitanje i evanđelje, te održao propovjed na njemačkom jeziku, dok je tijekom samog obreda evanđelje pročitano (pjevano) na latinskom jeziku.

Svećenik je imao 2 misnice i presvlačio ih je pred vjernicima uz pomoć koncelebranata i redovnika-ministranata odnosno đakona.

Da i bila je zanimljiva propovjed, prvi put sam čuo da je netko rekao da je Luther heretik - govorio je o tome da se među katolike uvlači predodžba da je pretvorba samo simbolična, a ne i stvarna što je teška hereza, pa je prema tome rekao kako se među današnje katolike uvlače učenja heretika iz Wittenberga. Svaka čast!

Ako sam nešto krivo interpretirao, molim da mi netko tko zna objasni.

Evo, ulovila ja jednog najurenog ( s ovog foruma) pretkoncilca - Snenog i evo što mi je napisao:

1. Što se tiče poljupca mira - postoji ceremonija - točno određena- gdje se zagrle i poljube svećenik celebrant, prezbiter asistens (ako ga ima) đakon i subđakon i korski klerici (kanonici i drugi u koru) ministranti nisu sudjelovali u tom poljupcu mira.
Kod nas je postojao "poče" mala srebrna slika koju je svećenik poljubio pa su to ljubili i određenoj ceremoniji predavali jedan drugom neki posebni ljudi (da ne nabrajam).

Kadionicu donosi ministrant i njiše je (kao i u novom obredu samo mnogi svećenici zaziru od tamjana - znamo kome tamjan smeta! Twisted Evil
Kadi se na početku oltar i to križ na sredini pa ide na desnu stranu kadeći gornji dio oltara pa ide prema lijevoj strani kadeći srednji dio oltara, pa se vraća opet na desno kadeći donji oltara, onda đakon ako nema đakona ministrant kadi svećenika 3 puta po dva zamahaja! Na evanđelje se samo kadi knjiga evanđelja. Na prikazanje se kade darovi dva puta u obliku križa i jednom kružno iznad darova potom oltar kako sam gore opisao, a onda se kade svi prosutni klerici: svećenici pojedinačno ostali skupno, i narod. Za vrijeme pretvorbe đakon kadi klečeći sa strane oltara, ako nema đakona onda kadi ministrant klečeći na sredini prezbiterija.

Očenaš pjeva svećenik sam do: I ne uvedi nas u napast, a narod pjevajući odgovara: Nego izbavi nas od zla.

Nema koncelebranata, nego samo celebrant i asistencija đakon i subđakon, (ministranti) akoliti, đakon ima dalmatiku (ime po Dalmaciji) i subđakon tunicelu, ministrati reverendu i roketu

Kod pričešćivanja se kleči: svećenik pričešćuje i izgovara na latinskom Tijelo Gospodina našega Isusa Krista sahranilo dušu tvoju i privelo te u život vječni amen! (Za svakog pričesnika)
Svećenika prate đakon i subđakon ili dva akolite sa upaljenim svijećama.

U tridentinskom obredu ne postoji koncelebracija osim u nekim slučajevima (ređenje svećenika i biskupa i posveta ulja)
U nekim obredima se svećenik presvlačio (mijenjao misnice) više puta (uskrsno bdijenje na pr.) ne znam zašto je mijenjao na Tijelovo vjerojatno je uzeo pluvijal. Ne znam da se mijenja na Tielovo.

Biskupi i opati su nosili uz albu još i tunicelu i dalmataku i planitu (misnicu)

Propovijedalo se prije mise ali kod nas se na hrvatskom pjevala poslanica (jedan pjevač) a svećenik je čitao za sebe na latinskom, a tako bi svećenik nakon latinskog evanđelja otpjevao evanđelje na hrvatskom i držao propovijed. Od 1952 godine više nije trebao duplirati na latinskom pa bi svećenik sjeo dok se pjevala poslanica.

svako pjevanje je predviđeno u dva kora, tako je bilo onda i danas je ispravno pjevanje misnih tekstova u dva kora. samo tko danas (osim rijetkih svećenika) drži ovo pravilo dva kora u crkvi.

Ljubi i čini što hoćeš
md0711

PostanoPostano: ned 25 svi 2008, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ej, baš ti hvala Wink

Nego, je li ti moguće naći nekoga tko se bavio onim gore opisanim obredom, maronitskim ili pak armenskim. Jer sad kad sam prisustvovao ovom pretkoncilskom latinskom obredu, armenski, pa i maronitski mi se čine dosta sličnima.

Na armenskom sam bio prošle godine jednom prilikom i isto se npr. pričest prima klečući, a svećenik isto izgovara neki duži tekst (jedino što sam razumio je Hristos), dok je jedna posebnost blagoslov kada svećenik držeći u rukama kalež i hostiju s njima učini znak križa prema vjernicima.
Mara

PostanoPostano: ned 25 svi 2008, 19:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam molila Snenog da mi to napiše i ovo je njegovo objašnjenje. Ososbno ne znam ništa o drugim obredima, a jedini koji mene zanima je onaj glagoljaški.

Ljubi i čini što hoćeš
md0711

PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidiš i mene isto zanima kao naš hrvatski obred... ima li gdje kod nas da se služi glagoljaška misa? Volio bih da napišeš nešto o tome ukoliko si imala prilike prisustvovati takvoj misi.
Ivki

PostanoPostano: pet 15 kol 2008, 9:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

md0711 napisa:
Vidiš i mene isto zanima kao naš hrvatski obred... ima li gdje kod nas da se služi glagoljaška misa? Volio bih da napišeš nešto o tome ukoliko si imala prilike prisustvovati takvoj misi.

Ima misa na staroslavenskom (ako nisam fulala), kod franjevaca trećoredaca glagoljaša, crkva sv. Franje Ksaverskog, na Ksaveru u Zagrebu, Jandrićeva 21. Misa je jednom mjesečno, samo ne znam više je li svake prve ili svake zadnje nedjelje u mjesecu. Zovi pa pitaj Smile
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: md0711
md0711

PostanoPostano: sub 20 ruj 2008, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala, bum se rapital kad dođem u Zagreb.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.