HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 18 kol 2019, 1:09. Pogledaj neodgovorene postove
Biskup odbio vjenèati invalida... (nastavak reèenice u temi)
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
coldplayer

Spol: muko
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 0:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
Što se tièe prava, ja æu radije slušati Isusov zakon i zakon savjesti nego pravo koje su izmislili ljudi.

Crkva donosi zakone na temelju onoga što je Isus rekao i èinio. A Isus je bio vrlo jasan po pitanju braka (Mt 19, 3-12):

"Pristupe mu tada farizeji pa, da ga iskušaju, kažu: "Je li dopušteno otpustiti ženu s kojega god razloga?" On odgovori: "Zar niste èitali: Stvoritelj od poèetka muško i žensko stvori ih i reèe: Stoga æe èovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; (op.a. prionuti u semitskom rjeèniku predstavlja braèni èin, tj. seks) i dvoje njih bit æe jedno tijelo? Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što, dakle, Bog združi, èovjek neka ne rastavlja." Kažu mu: "Zašto onda Mojsije zapovjedi dati otpusno pismo i - otpustiti?" Odgovori im: "Zbog tvrdoæe srca vašega dopusti vam Mojsije otpustiti žene, ali od poèetka ne bijaše tako. A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, èini preljub." Kažu mu uèenici: "Ako je tako izmeðu muža i žene, bolje je ne ženiti se." A on im reèe: "Ne shvaæaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati."

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ipak je npr. odbacila predestinaciju kao uèenje za vrijeme reformacije. Crkva nastoji èiniti prema onome što je Isus rekao. Pogledajmo malo bolje. Crkva kaže da muškarac i žena ne smiju zajedno živjeti prije ženidbe. Invalid koji je nesposoban ne smije se ženiti jer ne može stupiti u spolni odnos. Dakle, dragi invalidu koji nisu skrivio nesreæu buidi sam do kraja života. To nije nešto što bi Isus rekao niti uèinio. Nije èovjek radi subote, nego je subota radi èovjeka. Dakle, zakon postoji i ja sam toga svjestan, no isto tako sam svjestan da je taj zakon fleksibilan. Apostoli i prva Crkva nisu imali kanonsko pravo pa su bili više u duhu nego današnji naraštaji.
I dobro, èak i da se ne mogu vjenèati jer je smisao braka posveta spolnog života, tako da je on stavljen u svoju ispravnu funkciju, opet, taj èovjek mora biti sam jer ne smije biti sa ženom ako nije vjenèan. To je potpuno degutantno i izvan svake pameti.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neæe sprijeèiti sv. Duha da napravi propuh.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Dakle, dragi invalidu koji nisu skrivio nesreæu buidi sam do kraja života
Nije èovjek radi subote, nego je subota radi èovjeka.

Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga

Nije èovjek stvoren radi braka.

Zadnja promjena: sv.Franjo legenda; sri 12 stu 2008, 19:01; ukupno mijenjano 1 put.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne tvrdim da sam u pravu, ostavljam prostora moguænosti da ne razumijem i da sam u krivu. No mislim da su pogreške iz ljubavi manje strašne od formalizma koji ne vidi èoveka.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neæe sprijeèiti sv. Duha da napravi propuh.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

možda malo okrutno izgleda ovaj stav crkve al je ispravan. znam da izgleda kao pomalo okrutna iskrenost.
pardon

Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kužim ja to. Ljudi misle, ah bez braka je život besmislen i onda se ti isti rastanu. No ja sam veæ revidirao svoje mišljenje i sada me zanima jedna druga stvar - treba li taj èovjek ostati sam?

Drosera

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naravno da ne treba ostati sam Smile moje mišljenje je: neka bude sretan u zajednièkom životu sa svojom izabranicom bez obzira na brak (ili bez braka), kad se veæ ne smije ženit. srce ne pita.

Zemlja ne pripada èovjeku; èovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snaðe zemlju snaæi æe i sinove zemlje. Èovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god èini tkanju èini i sebi samome.
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I moje.

Mara

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa oni æe i tako živjet kao brat i sestra pa neka žive, nitko im ne brani takvu životnu zajednicu. Odnosno neka to i zakonski reguliraju s obzirom na imovinu i sliène stvari, ali to ne možemo nazvati brakom

Ljubi i èini što hoæeš
coldplayer

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
No ja sam veæ revidirao svoje mišljenje i sada me zanima jedna druga stvar - treba li taj èovjek ostati sam?

Citiraj mi gdje to Crkva zabranjuje jednom muškarcu i jednoj ženi da žive zajedno? Smijem li ja živjeti sa svojom sestrom?

Benedikt XVI.
Jeremy

PostanoPostano: et 13 stu 2008, 16:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Well, they use to say: no, young can't live together before they are married. Ali ako mogu živjeti zajedno ok. Koliko sam shvatio - radi se o tome da je brak posveæenje ljudske seksualnosti (ne samo fizièke). Obzirom na to, vjenèati nekoga tko nije sposoban imati spolni odnos u biti nema smisla.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: et 13 stu 2008, 16:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Well, they use to say: no, young can't live together before they are married. Ali ako mogu živjeti zajedno ok. Koliko sam shvatio - radi se o tome da je brak posveæenje ljudske seksualnosti (ne samo fizièke). Obzirom na to, vjenèati nekoga tko nije sposoban imati spolni odnos u biti nema smisla.

tako je.

coldplayer

PostanoPostano: et 13 stu 2008, 17:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
Well, they use to say: no, young can't live together before they are married.

To nije zabrana, veæ preporuka s obzirom da bi u takvom zajednièkom životu bilo praktièki nemoguæe oèuvati èistoæu do braka. No, ako takve "opasnosti" nema, kao što je u sluèaju spomenutog impotentnog invalida, ne postoji zapreka zajednièkom životu.

Benedikt XVI.
Jeremy

PostanoPostano: sub 15 stu 2008, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fala. To mi je sad sve skupa mnogo jasnije. Nisam prije razmišljao o tim temama previše...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.