HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 17:19. Pogledaj neodgovorene postove
Prosjaci
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Dajete li novac prosjacima?

Da, uvijek 
5%
 5%  [ 3 ]
Da, osim kad mislim da glumi 
21%
 21%  [ 11 ]
Ponekad, ako imam sitnog 
54%
 54%  [ 28 ]
Ne 
17%
 17%  [ 9 ]

Ukupno glasova : 51

Autor Poruka
emma

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 04 kol 2006, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne sjećam se svih detalja ove priče koju sam negdje pročitala, ali bitna je poruka: nekoj slavnoj osobi je došla neka druga osoba i zatražila velik iznos novca za operaciju djeteta jer ima tešku bolest. taj celebtity je odmah napisao veliki iznos na ček i dao toj osobi koja je tražila. kasnije mu je netko došao i rekao da je prevaren, da nema bolesnog djeteta. a on je rekao: "znači nema bolesnog djeteta? pa to je odlično!"

"Bog je tako velik da mu se isplati darovati čitav jedan život." Sv. Terezija Avilska
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 24 tra 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jutro sam se ranije digla (kao) radi učenja..
I neš gledala kroz prozor kada ono oko 5h ujutro ide čovjek po kantama za smeće i traži boce, za 10 minuta dok je ovaj još bio dolje dolazi drugi..
A ovaj prvi prvo polagano, a onda kada je odmakao sa vidika onome drugom počeo trčati do gornje kante..
He, na koje se sve načine ljudi bore za život, preživljavanje, egzistenciju...
A možda ne prikupe ni 20 boca što je 10 kuna..
No opet postoje oni koji po parkiralištima idu od auta do auta i traže kune pa te onda još preko oka pogledaju ako im daš samo 2 kn..
Ne, nemam ja ništa protiv toga i ne želim nikoga suditi jer stvarno sam radosna kada imam i kada mogu dati..
Ali nekak bi rađe koji kunelić dala onome koji ide od kante do kante, nego nekome tko očekuje sve na gotovo..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 01 svi 2007, 23:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U radu s beskućnicima tako jasno se može vidjeti svo bogatstvo i bjeda ljudskog života. Nismo ni svjesni ljudi koliko imamo, ne misleći samo na materijalno! Onda nas može kad-tad počet peći savjest susrečući ljude poput prosjaka,beskućnika..Najmanje im je potrebna naša kuna,a ponajviše naša ljubav,pažnja,zaustavljanje radi 5-10 minuta slušanja njihovih teških životnih priča.
Radujems e svakom volonteru u Prihvatilištu. Ti ljudi daju sebe,svoje vrijeme..Zato nije važno imamo li ili nemamo koju kn u džepu. Vremena uvijek imamo, po njemu smo multimilijarderi na ovome svijetu - svi! Samo je pitanje, za što i na što ga koristimo! Kad dođemo Gore, možda tek tad shvatimo da od izreka "nemam vremena", "u totalnoj sam gužvi s vremenom", na svijetu korisno nismo potrošili ni tjedan dana.. Mislimo na to..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 02 svi 2007, 15:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Biste li dali milostinju prosjaku koji u ruci drži zapaljenu cigaretu? Shocked
Ja sam odustao kad sam vidio da dimi...

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 5:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja imam neku politiku da dajem milostinju prvom prosjaku na kojeg naiđem jer - njega mi je Bog poslao (pa valjda njemu najviše treba...)
ali mi je uvijek žao ne dat trećem, četvrtom, devetom..., no, kud bih stigla kad bih baš svima udjeljivala?!
možda zvučim malo grubo Embarassed , ali samo pokušavam bit realna Neutral

iako... također realno gledano, postoji nešto što se zove ''prosjaci od zanata'' (ta, tko nije gledao ''Prosjake i sinove'' Wink), pa nikad ne možeš biti skroz siguran je li netko stvarno u potrebi ili na radnom mjestu...

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 11 lip 2007, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki dan (Zitić može potvrdit Laughing ) sam sjedila u jednom bircu na terasi, i prišla mi je jedna mala romkinja... Tražila je novce, ali rekli smo joj da nemamo ništa sitnog. I onda je odjednom pitala da li smije popit malo moje limunade... Shocked Baš sam se čudno osjećala taj tren... I bez previše razmišljanja sam joj dala tu svoju limunadu... Rekla sam joj da vrati bar čašu, ali to se nije dogodilo jako sretan Ma podigla je već i ruku da bi nas udarila kad smo rekle da nemamo novaca... i vidi se da nije baš najbolje odgojena, ali... Tražila je da gucne limunade jer je žedna, baš kad sam ja pomislila kako će sigurno te novce koji bih joj dala potrošiti za nešto nepotrebno... razmislja

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nakon večernje mise na Trsatu zbog nekih razloga svratih na putu doma i u crkvu kod kapucina. I kada sam silazila zaustavio me čovac pa počeo kako je gladan i bi li mu mogla dati koji kunu..
Izvadih ono malo sitnog što sam imala pa kako mi je zapelo za uho da je rekao da su mu pokrali dokumente nešto ga upitah. I tako kaže on meni da će i večeras spavati na klupi pa mu ja rekoh za Prihvatilište za beskućnike koje se nalazi tu kod nas. Na što me on odbio i rekao da nije beskućnik već da je kao došao katamaranom tu, a i da mu je daleko ići do Kozale. I onda dodao da će spavati na klupi jer mu i onako nemaju više što ukrasti.. Tada je prošla neka žena te mu dala nešto kuna rekavši da više ne laže već da prizna da nema i gotvo.. Na što je on rekao da ide odmah kupiti sendvič.. Ušao je u trgovinu, a sada jel izašao sa pivom, cigaretama ili sendvičem, njegova stvar..
Heh, i kada sam došla doma tako mi je bilo žao, bilo mi je žao što nisam sa njim i sa sobom riješila to. Znam ja da se oni izvlače na svakave stvari, izmišljaju priče. Ali eto, bilo mi j ežao što ga, ako je lagao, nisam dovela u situaciju da prizna. Već da ovako moram razmišljati da čovac možda uistinu živi u svakakvim (ne)uvjetima, a možda sam mu, iako ovako malja mogla barem trunkicu pomoći zagnjavivši velike, nekim paketom sa hranom, usmjerivši ga negdje, a nisam..

A je, mnogi su razvili biznis od toga prosjačenja, pogotova za veće blagdane..
Svakodnevo se da vidjeti na TV-u da se ljudi bore za prava djece, da optužuju profesore jer su na djecu preglasno viknuli..
A gdje su ti pravobranitelji za djecu kada je u pitanju prosjačenje? Pa time djeca ostaju bez djetinjstva..
Znam da je glupo zatvarati i dizati neke prijave protiv roditelja ili skrbnika ali postoji li neko mjesto gdje bi se njim amogla pružiti odgovarajuća skrb?
I nekako mi se čini da su neki od današnjih prosjaka podosta nasilni. Ako im ne daš otići će mrmljajući, nešto ti opsovati..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Kika

PostanoPostano: pet 02 stu 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm... a ne znam malo me muči savjest sada ali eto....

Zašto?
Išla sam doma i na putu kući srela 2 prosjakinje.. Ok, tu nema problema... I prvo mi je pristupila (odmah kod semafora) jedna djevojka "Pa jel imaš šta" i tako dam joj nešto novaca, no cura nastavila sa pričom, nije bitno šta no htjela je hranu, pa sam joj dala mandarine (upravo sam izašla bila iz dućana s mandarinama i mlijekom), onda je ona otišla iako baš nije bila zadovoljna ishodom, a zatim je (pretpostavljam njena mama) došla do mene sa pričom i na kraju sam njoj dala ono mlijeko, no njoj to nije bilo dosta pa je htjela da se još vratim u dućan i kupim joj valjda meso ili što li.... mislim, ok, nije da joj nisam ništa dala, dapače njoj i njenoj kćeri sam dala sve kaj sam imala tog trenutka pa me nekada zaprepasti kad im nešto daš onda traže da im daš još i još.... S jedne strane mi je užasno krivo što joj nisam otišla kupiti još to nešto, ali s druge strane mislim da ga malo pretjeruju... mislim, a u biti ne znam što da mislim....

A već mi se to jednom ranije dogodilo, dala sam jednoj gospođi novaca i zapričala se ona i ok, otišla sam u dućan i kupila joj svašta nešto, i kad sam se vratila još joj nije bilo dosta i da dal bi joj mogla ići još u mesnicu kupiti nešto.... ok, ja ne znam postaviti granicu očito, ali nekada se osječam katastrofalno, s jedne strane jer bi možda mogla dati još nešto, a s druge strane se osječam katastrofalno jer očito ne znam gdje je granica... a opet kad se sve to pomiješa nisam nigdje više ni sama ne znam kaj da mislim.... a savjest još manje...uuuufff

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 08 srp 2008, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rekao je ove nedjelje jedan mudri svećenik:

Ljubite posebno siromašne, pomažite im, jer vam oni ne mogu vratiti.
To će vam uzvratiti vaš Otac kad vam bude najpotrebnije - u posljednji dan jako sretan

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
zdvd

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 03 pro 2008, 15:26
PostNaslov : Lažni i Pravi prosjak ??
Citiraj i odgovori

dali dajete siromahu novac kad ga vidite na ulici da prosi.
kako se postavitu u toj situaciji dati lil ne
sigurno ima onih kojima treba, a ima i onih koji prose a neće da ništa drugo da prova ućiniti

bila je jedna emisija na tv-u, jedan se novinar obukao u prosijaka i šetao Zagrebom, i dobio oko 50 EU i 1 jabuku Question

HVALJEN ISUS I MARIJA
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 03 pro 2008, 18:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S naše strane čak i nije najvažnije dali ta osoba doista prosi iz nužde il iz zanata... Najvažnija je naša namjera kao katolika da pomognemo.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
ja

PostanoPostano: sri 03 pro 2008, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
S naše strane čak i nije najvažnije dali ta osoba doista prosi iz nužde il iz zanata... Najvažnija je naša namjera kao katolika da pomognemo.

Ne znam kako da ovo napišem a da ne budem krivo shvaćena.

Potpuno se slažem s tobom da bi naša namjera kao katolika trebala biti da pomognemo prosjacima. No, mislim da se naša pomoć uopće ne bi trebala svesti na dobacianje nekoliko kuna nekom prosjaku, onako u prolazu. Pogledajte primjer koji je naveo zdvd . Ako svaki prosjak dnevno dobije oko 50 eura, to mjesečno ispadne oko 1500 eura što je sasvim solidna "plaća", koja je viša od prosječne plaće u Hrvatskoj (čak ni neki fakultetski obrazovani ljudi mjesečno ne zarađuju toliko). I da je netko počeo prositi iz nužde nekako ne vidim razloga da odustane od tog svog 'biznisa' kad ovako dobije više para nego kad bi radio (koje li ironije). Meni cijela ova sitacija izgleda poprilično apsurdno.
Što bi trebalo napraviti, ne znam. Možda popraviti standard u Hrvatskoj i otvoriti više radnih mjesta ( makar mislim da bi uvijek bilo onih koji ne žele raditi:? Question ), ili potaknuti prosjake da traže posao (makar ne vidim svrhu od ovoga zbog već gore navedenog razloga Confused Question ) ili nešto treće...
Ovime se otvara se puno pitanja...

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 04 pro 2008, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

razne su sudbine dovele ljude do prosjačenja. Siguran sam da bi većina njih rado imala posao.
Slažem se da je šokantno da neki prosjak za dan utrži 50eura. al šokantno je samo ako uzmemo to radi iz zanata a ne iz potrebe. Šta znaš npr koliko mu košta liječenje djeteta ili nešto sl....
Moje mišljenje je da ne treba razbijat glavu sa time dal mu zaista treba. Mislim na prosjake s ulice. Glavno je da mi to damo od srca i na veću slavu Božju.

Možemo usporedbe radi uzeti direktora neke velike tvrtke i zarađivati 1000 eura na dan, a manje raditi od tog prosjaka.

ja

PostanoPostano: čet 04 pro 2008, 9:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, imaš pravo. Šteta što osobe u potrebi malo više ne pričaju o svojim potrebama. Mislim da bi bilo dostojanstvenije za njih da se možda u sklopu njihove župe organiziraju kakve humanitarne akcije u kojima bi sudjelovali ostali župljani. A vjerojatno i svaka župa ima župni caritas za pomoć svojim župljanima koji su u potrebi. Moje je mišljenje da se tako onda više razvija svijest da u susjedstvu postoji netko kome je potrebna moja, tvoja pomoć i općenito se razvija župno zajedništvo.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 04 pro 2008, 9:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja isto mislim. U našoj župi nema nitko da je gladan. Župni karitas (sekcija) redovito svaki mjesec raznosi pomoć. Kombinacija hrane, odjeće, novca i drugih potrebština.
Svaka prva nedjelja u jesecu je nedjelja caritasa i ministranti ispred crkve stoje sa košaricama.
Mi katolici bi trebali ovo rješavati na razinama župa ako je moguće.

zdvd

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 04 pro 2008, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dali dajete lovu sviračima, onim s gitarom, frulicom ... što s njima?????

HVALJEN ISUS I MARIJA
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 04 pro 2008, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

za mene to nisu prosjaci. To je posao. Znam neke koji su studirali na akademiji i na ovaj način ga izfinancirali.
Ja zbog nekog razloga sviracima uvijek dam nesto.
I ja imam želju jednom zasvirati tako na ulici.
mnogo glazbenika je to probalo bar jednom.

angelous

PostanoPostano: pet 05 pro 2008, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad bi se moja profesorica iz sociologije tu derala na vas, jer su siromasi sami krivi što su siromašni, i ne traba ih žalit niti im treba pomagat... Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
ja

PostanoPostano: pet 05 pro 2008, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Sad bi se moja profesorica iz sociologije tu derala na vas, jer su siromasi sami krivi što su siromašni, i ne traba ih žalit niti im treba pomagat... Rolling Eyes

A kako ona to argumentira?

angelous

PostanoPostano: pet 05 pro 2008, 14:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joj, ona ti ima posebne teorije. Kao, sami su si krivi, i njih zbog toga ne treba žaliti, i ne treba im pomoć, nek nađu posao, nek rade...neš ona brblja tam...onda ima neke teorije da je ekumenizam pokret za sjedinjenje svih svjetskih religija(pa smo se skoro posvađali Laughing ), pa teorije o nepostojanju nekih povijesnih ličnosti o kojima se uči u školi, i tako...ugl, ak se ne slažeš s njezinim mišljenjem dobiš 3 najviše... Rolling Eyes

ovo baš sad ne spada tu.... Embarassed Laughing Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sub 06 pro 2008, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To pomalo vuče na čini mi se kalvinističku metodologiju: radi što više možeš, ak ti nejde Bog je protiv tebe i sam si si za to kriv. Karikirano naravno, al nešto u tom smilu ak se ne varam...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
angelous

PostanoPostano: ned 07 pro 2008, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je više ono- gledaj samo da što više para zaradiš, jer bez njih nemoš živit..a siromasi su si sami krivi što su takvi, nemojte im pomagat, nit ih žalit... Rolling Eyes oi joj god predmet spomenemo veli nešto u stilu: tko je iz toga išta naučio? tko se na tome obogatio? to su sve gluposti Rolling Eyes

mah...i tak ovo ne spada ovdje...ali molim Boga da mi ista profesorica na godinu ne predaje filozofiju molitva molitva

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.