HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:32. Pogledaj neodgovorene postove
Godina sv. Pavla
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: uto 24 lip 2008, 20:50
PostNaslov : Godina sv. Pavla
Citiraj i odgovori

Godina sv. Pavla (28.6.2008. - 29.6.2009.)

Papa Benedikt XVI. u subotu (28.6.) će u rimskoj bazilici svetoga Pavla izvan zidina predvoditi večernju molitvu u prigodi otvaranja Godine sv. Pavla. Na otvaranju će - priopćeno je iz ureda za liturgijska slavlja, a prenosi Vatikanski radio - sudjelovati ekumenski carigradski patrijarh Bartolomej I. te predstavnici drugih crkava i kršćanskih zajednica.

To je veliki duhovni i pastoralni događaj, kadar pobuditi u vjernicima obnovljeno pouzdanje u Isusa Krista koji nas poziva naviještati i svjedočiti njegovo evanđelje, bez ikakvoga straha - rekao je Benedikt XVI. u nagovoru prije molitve Anđeo Gospodnji, govoreći o značenju Pavlove godine.

Papa je 28. lipnja prošle godine u bazilici svetoga Pavla izvan zidina najavio jubilarnu Pavlovu godinu. Apostol naroda, naročito zauzet da Radosnu vijest donese svim narodima - rekao je tada Sveti Otac - posve se žrtvovao za jedinstvo i slogu svih kršćana. Papa je poželio da nas sveti Pavao "vodi i štiti u obilježavanju 'dvijetisućnice', da nam pomogne kročiti u poniznome i iskrenome traženju punoga jedinstva svih udova mističnoga tijela Kristova".

Program jubilarne Pavlove godine moguće je pronaći na prigodnoj internetskoj stranici www.annopaolino.org (na talijanskom, engleskom, francuskom i španjolskom jeziku). (radio vatikan / gk)

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 24 lip 2008, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dekret Apostolske pokorničarne o oprostima u Godini sv. Pavla

U prigodi dvijetisućite obljetnice rođenja svetog apostola Pavla, podjeljuju se posebni oprosti.

Približavanjem liturgijske proslave apostolskih prvaka, Vrhovnom je Svećeniku, u njegovoj pastoralnoj brižljivosti, na duši na vrijeme providjeti duhovna blaga kako bi ih podijelio vjernicima za njihovo posvećenje, na način da mogu obnoviti i osnažiti, još većim žarom u ovoj pobožnoj i radosnoj prigodi, nakane nadnaravnog spasenja počevši već s prvom Večernjom ove proslave, u prvom redu u čast Apostola naroda, kojemu se sada približava dvije tisuće godina od zemaljskog rođenja.
Dar oprosta koji Rimski Prvosvećenik nudi sveopćoj Crkvi, doista otvara put za postizanje unutarnjeg čišćenja u najvišem stupnju, koji dok daje čast blaženom apostolu Pavlu, uzdiže nadnaravni život u srcima vjernika i nježno ih potiče na donošenje plodova dobrih djela.
Stoga ova Apostolska pokorničarna, kojoj je Sveti Otac povjerio zadatak pripremiti i objaviti Dekret o proširenju i postizanju oprosta za cijelo vrijeme trajanja Pavlove godine, ovim dekretom, izdanim u skladu sa željom Vrhovnog svećenika, dobrostivo podjeljuje milosti nabrojene u nastavku:

1. Svakom pojedinom vjerniku koji se iskreno kaje, koji očišćen u sakramentu Pokore i okrijepljen Svetom Pričešću, pobožno posjeti u obliku hodočašća papinsku Baziliku sv. Pavla na Via Ostiense i izmoli molitve na nakane Vrhovnog Svećenika, dopušta se i podjeljuje potpuni oprost vremenitih kazni za njegove grijehe, nakon što je zadobiveno sakramentalno odrješenje i oprost za vlastite nedostatke.
    Potpuni oprost mogu dobiti vjernici kako za sebe same, tako i za pokojne, toliko puta koliko budu izvršena propisana djela; nepromijenjena ostaje odredba prema kojoj se potpuni oprost može zadobiti samo jednom na dan.
    Kako bi zatim molitve, upućene tijekom ovih svetih posjeta, vodile i intenzivnije poticale duše vjernika na čašćenje uspomene na Sv. Pavla, utvrđeno je i uređeno kako slijedi: vjernici, osim što će uzdizati svoje molbe pred oltarom Presvetog Sakramenta, svatko u skladu sa svojom pobožnosti, neka se upute prema oltaru Konfesije i pobožno izmole „Oče naš" i „Vjerovanje", dodajući zatim pobožne zazive u časti Blažene Djevice Marije i Sv. Pavla. I takva pobožnost neka uvijek bude strogo povezana sa uspomenom na Prvaka apostolskog sv. Petra.

2. Vjernici kršćani u raznim mjesnim Crkvama, ispunivši uobičajene uvjete (sakramentalna ispovijed, euharistijska pričest i molitva na nakane Vrhovnog Svećenika), odbacujući svaku navezanost na grijeh, mogu zadobiti potpuni oprost ako pobožno sudjeluju na nekom svetom obredu ili na pobožnoj vježbi javno održanoj u čast Apostola naroda: u dane svečanog otvaranja i zatvaranja Pavlove godine, u svim posvećenim mjestima; u druge dane koje odredi mjesni ordinarij na svetim mjestima posvećenima svetom Pavlu i radi lakše pristupačnosti vjernicima u drugim mjestima određenima od istog ordinarija.

3. Naposljetku, vjernici zapriječeni bolešću ili drugim opravdanim i razumljivim razlogom, i nadalje uz uvjet da nemaju na duši nikakva grijeha i s nakanom ispuniti propisane uvjete čim im to bude moguće, mogu zadobiti potpuni oprost ako se u duhu pridruže nekoj jubilejskoj proslavi u čast svetom Pavla, prikazujući Bogu svoje molitve i patnje za jedinstvo kršćana.
    Osim toga, kako bi vjernici lakše mogli postati dionicima ovih nebeskih milosti, neka se svećenici ovlašteni od strane nadležne crkvene vlasti za ispovijedanje, spremne i nesebične duše, stave na raspolaganje da ih prihvate.

Ovaj dekret vrijedi samo za vrijeme trajanja Pavlove godine. Usprkos bilo kakvoj suprotnoj odluci.
Dano u Rimu, u sjedištu Apostolske pokorničarne, dana 10. svibnja, godine 2008. od utjelovljenja Gospodinovog, uoči svetkovine Duhova.

James Francis kard. Staford
Vrhovni pokorničar

Gianfranco Girotti, OFM Conv.
Naslovni biskup Mete, pomoćnik

(Iv 13, 35)
El Pepe

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 5:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kak se to na tebe osobno odnosi?

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Kak se to na tebe osobno odnosi?

Točno tak kak i na tebe, ak si član sveopće Crkve Wink
Citat:
Dar oprosta koji Rimski Prvosvećenik nudi sveopćoj Crkvi...

(Iv 13, 35)
El Pepe

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 10:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je dečec, kaj se peniš pa štel sam ovu temu malo podignuti.
Ti pak misliš da se nekaj napiše i to je te, ampak ovakve teme iako su dobre i korisne gurnute u drugi plan pred onima iz druge biskupske konferencije.
Ja sam štel da još koju reč prozborime o temu kaj za nas osobne znači to leto Sv. Pavla a ti pak ovak. Nu dobre kakj bum ti ja!

Tak si ja to mislim
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 10:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Je dečec, kaj se peniš pa štel sam ovu temu malo podignuti.
Ti pak misliš da se nekaj napiše i to je te, ampak ovakve teme iako su dobre i korisne gurnute u drugi plan pred onima iz druge biskupske konferencije.
Ja sam štel da još koju reč prozborime o temu kaj za nas osobne znači to leto Sv. Pavla a ti pak ovak. Nu dobre kakj bum ti ja!

Ko se pjeni? Laughing Ma ti si zakon aaa

(Iv 13, 35)
El Pepe

PostanoPostano: pet 27 lip 2008, 10:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sveti Pavao moli za našu Crkvu Katoličku.

Tak si ja to mislim
Magali
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 08 vel 2009, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ova godina je godina sv. Pavla.
U raznim susretima, molitvama, meditacijama ugledamo se na Njegov život.
Budimo i mi poput sv. Pavla, obraćajmo se i širimo dalje Božju riječ...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.