HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 1:51. Pogledaj neodgovorene postove
Zašto (zbog koga/čega) sam (p)ostao katolik???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 15 srp 2006, 9:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernard, tvoji postovi govore o mom životu. (još ako si pedagog.....)
Tako da se neću ponavljati, što si rekao vrijedi i za mene.

hej

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ILE

Spol: muško
PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 21:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja znam da od kad sam se rodio idem u Crkvu i roditelji su me svemu učili....Ali kad je počeo rat i sve to, nekako su moji odlasci u Crkvu izblijedjeli.
Ali jedan dan u Vukovar je dolazio Zlatko Sudac. Ja baš i nisam tada znao tko je on.
Kada sam čuo njegove propovjedi, u meni se nešto još više otvorilo prema Crkvi. Tako da je jednim velikim djelom i Zlatko zaslužan za moj "povratak" Crkvi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 22 stu 2006, 23:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da sam bar malo, maloo počela biti svjesna vjerovanja tj. nekak sam se Bogu počela moliti, osim onih molitvica koje smo seka i ja molile sa mamom, kada mi je nešto počelo trebati...
Mislim da je to bilo prije nekog sistematskog pregleda. Kako sam bila ludo dijete kao sam odlučila obećati Bogu da ću biti dobra časni na vjeronauku ako mi bude na pregledu sve Ok sa kralježnicom, a jedna od nogu ne bude za koji milimetar kraća... Laughing
Onda bi ga tak i za kontrolne zamolila..
Hehe, i kak mi je dobro krenulo tj. bilo puuno petica, a sa sistematskim sve Ok ja odlučila nastaviti govoriti tom Nekom.. Laughing

Pa eto, naravno da ničeg ne bi bilo bez roditelja. Njihovog 'tjeranja'... jako sretan

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Jole

PostanoPostano: sri 22 stu 2006, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hm...pa u pocetku su me moji vodili stalno u crkvu, sve do prve pricesti, a onda sam malo isao pa malo nisam, s tim da sam vecinom isao jer mi je preslo u naviku, ali kd bi me nekog pitao, tada nebi bas znao odgovor na to zasto idem... i tako sve do ped kraj 7. razreda kada sam vise vremena posvetio Bogu, razmisljanju o mnogim stvarima i tako to...da me sad netko pita zasto idem, odgovor bi bio zato sto me to ispunjava, pomaze da osjetim Boga jako blizu, blize nego u molitvi, cini me sretnim, puno bolje se osjecam nakon mise, zelim osjetiti Boga, pogotovo u sakramentu svete pricesti, zelim mu zahvaliti za sve...tako bi otprilike glasili odgovori sada, koje prije nisam znao...
naravno, posebnu ulogu tu imaju i roditelji, jer da se me kao malog nisu vodili stalno u crkvu, tko zna kako bi sad bilo, al hvala Bogu, sve je super! Wink

"Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 9:35
PostNaslov : Svjedočanstva
Citiraj i odgovori

Primjetila sam da ove teme nema na forumu...

Dakle, vaša svjedočanstva. Kada ste se obratili? Kako? Kako je kod vas izgledao taj prvi istinski susret s živim Bogom?

Ovdje možete stavljati svoja ili tuđa svjedočanstva da obogatite naše živote...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne mogu reći da sam jednom u životu bila ateist, ili da sam možda pripadala nekoj drugoj vjerskoj zajednici, jer nisam. Gledajući iz tog kuta, nisam se nikada obratila.
Ali kad bolje razmislim, postojalo je jedno razdoblje u mom životu koje je bilo presudno, koje me približilo Bogu, i koje je moju vjeru istinski produbilo. Možda se jednostavno zaredalo dosta negativnih iskustava, teških situacija, a onda se trebalo snaći. I onda ne znaš sam kuda ćeš i kako ćeš. Ali zapravo su ljudi koji su me tada okruživali bili oruđe u Božjim rukama. Moje iskustvo nije vezano uz mene samu i možda molitvu, kakvo hodočašće ili bilo što slično. Tu su jednostavno bili ljudi koji su me tad okruživali, i ja. Kroz te ljude Bog mi je pokazao što znači ljubav, što znači prijateljstvo, osjetila sam kako me prožimlje ta ljubav kao nikada do sad, a sve to u trenucima kada je srce mislilo da osjeća jedino bol, tugu i razočaranje. Bog je patnju izdigao na jednu višu razinu, iznad obične ljudske boli. Više nisam vidjela bol, vidjela sam križ pun ljubavi.
I danas znam da iako sam i prije vjerovala, to nije bila vjera koje se pouzdaje u Boga uvijek. I sada nisam previše ponosna na to što sam prije nazivala svojom vjerom. Naravno, teško je savršeno vjerovati. Ali mislim da čovjek ne smije posustajati, Bog uvijek nudi stepenicu više, a o nama ovisi da li smo spremni otvoriti već jednom oči i zakoračiti.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pet 24 kol 2007, 9:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pročitala sam cilu ovu temu... i, ljudi, puno vam hvala! Very Happy
Znam da smo tu da jedni drugima pomognemo i ojačamo se u vjeri i vi ste meni stvarno pomogli (a neki Bananini postovi su totalno moja razmišljanja). Hvala! Wink pusa

Pa, da i ja nešto napišem (i odgovorim Žan). Zašto sam katolik?
Odgojena sam u katoličkoj obitelji, idem u crkvu otkad znam za sebe (doslovno) i moji su se stvarno trudili/još se trude da to ne bude reda radi, nego da žive vjeru i to prenesu na nas dicu. Ma sve je to lipo i hvala im; ali mene su negdi prije krizme (2.srednje) počele pošteno kopat sumnje sve moguće i nemoguće Confused , od nekih 'malih stvari' pa do toga postoji li uopće Bog Shocked . A u to vrime sam dosta pričala s prijateljem (koji se isto krizmao, jer su tako njegovi tili; al za sebe kaže da je ateist). I on me uvjeravao da sam ja katolkinja samo radi obitelji i sredine, a da sam se rodila negdi drugdi bila bi nešto drugo.
A ja sam njemu (i sebi) onda obećala da se neću krizmat ako dotle ne rješim te sumnje.
Zbilja mi je bilo koma, vjeru sam ranije doživljavala pod normalno, a kad je to počelo - sve mi se u glavi okrenilo naopako ajme meni .
I onda sam prošla puste filozofske i teološke dokaze da postoji Bog, i sve 'moje' dokaze koje sam prije govorila tom prijatelju, i pričala sam s kumom i... ništa.
Skužila sam da se vjera jednostavno ne može opisat, to je jedan prekrasan dar, znam da Bog postoji i da me voli! Znam to jer vidim njegove tragove u svom životu, i jer to uvijek ponovo otkrivam. (Nekidan na klanjanju u Međugorju me toliko potresla misao da me Bog bezuvjetno voli, da sam se rasplakala od sreće! Very Happy )
Znam da vjera nije u sukobu s razumom, ali jednostavno 'prerasta' naš razum; jer kad bi sve ostalo na znanju, to ne bi bila vjera.
Po čemu sam kao katolik bolja od nekog nekatolika?
Nisam bolja od drugih. Ali sam sigurno bolja nego što bih ja bila da nisam katolik. Trudim se;) Laughing
Malo sam produžila, pa oprostite. Wink
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
braslav

PostanoPostano: pet 24 kol 2007, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Katolik sam zbog roditelja jer su me odgojili u toj vjeri, ali sam osim u ranom djetinstvu kada su Isus i Biblija bili otkice za mene bio mlak i povrsan vjernik. Moram reci da kad god bi cuo neki citat iz biblije uvijek sam imao dojam da je bas meni namijenjen kao da je Bog pisao Bibliju samo radi mene. Ali su ovozemljske brige gusile moju vjeru bas kao sto je to izlozeno u evandjelju. No nakon sto sam pogledao film matrix poceo sam postavljeti pitanja u vidu sto to stvarnost jest? Je li moguce da nam gospodare neki strojevi? Sto ako se probudim u nekoj kapsuli i shvatim da je moj cijeli zivot bio samo san? Tada sam uvidio da ono sto sam do tada uzimao kao moje, a to je sama stvarnost nije u mojim rukama, to me je dovelo da se pitam tko zna istinu i tko mi moze garantirati sto je stvarno? Odgovor je bio naravno Bog. Boga sam dozivio kao onoga koji drzi mene u moru neistine da nepotonem i pokazuje mi put k stvarnosti (raj). Bog je dobio mjesto u mom zivotu kao onaj koji me cuva od neistine, ali to je bio tek pocetak jednog duhovnog puta. Sljedeci presudan dogadjaj je bio kada sam gledao film Pasija, tada sam po prvi put tako stvarno dozivio Isusove muke kao i njegovo dostojanstvo i volju, film je sve ali ne ostavio me ravnodusnim. Iako sam imao neke ekskurzije u framu i Marijinu legiju ta duhovnost me nije zadrzala. U to vrijeme sam dobio vec nekoliko prijetalja pravih vjernika na ciji nagovor sam krenuo u Palomoticevu na vjeronauk gdje ga je drzao Pater Musa. Tu sam naucio mnogosta i svaki put bi se vracao doma obogacen nekim duhovnim iskustvom koje sam brze bolje nekome htio ispricati. Sljedece godine sam krenuo i na razmatranja Opusa Dei u Zagrebu. Jako su bitni ti trenuci kada ti netko duhovniji od tebe objasnjava pismo ili katolicku nauku, ja ne bi rastao da me nisu hranili. Pocela mi se otkirvati ljepota pricesti oko koje sam se vise poceo truditi. Naravno da nisam dosegao plafon i veselim se daljnjem rastu u Kristu Gospodinu nasemu.
braslav

PostanoPostano: pet 24 kol 2007, 18:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Da vas zaustavi netko i pita:
"Zašto si ti katolik?" ili
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?" ili
"Po čemu si ti kao katolik bolji od mene?" ili
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?" ili nešto slično...
Što biste mu odgovorili?

1. Katolik sam zbog svog zivotnog puta gdje sam na vise mjesta u slobodi svoga bica izabrao biti katolik.

2. Nije

3. Nisam bolji od tebe jedino imam predost punine Istine koju garantira KC

4. Mnoge duhovne koristi od ispovijedi do klanjanja da ne spominjem koliko sam krasnih duhovnih ljudi upoznao ili da ne spominjem najvecu duhovnu korist od svih gdje mi se sam Bog daruje u pricesti.
Bilićeva

PostanoPostano: pet 24 kol 2007, 18:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Katolik sam prvenstveno zbog sebe same... No da nije bilo moje obitelji, koje me odgajala u katoličkom duhu, tko zna što bi bilo od mene..... Question Možda bih bila samo katolik na papiru.... Hvala Bogu pa to nisam... Hvala mu jer ja za sebe mogu reći da sam katolik, koji je vrlo aktivan u svojoj župi, koji zna što želi u crkvi i što ima ciljeve u životu...
Osim toga, znam da je Onaj u koga vjerujem, Bog, uvijek uz mene, u svim mojim situacijama,... Pa me to još više jača u mojoj katoličkoj vjeri!!! Wink

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zbog vlastitog iskustva i primjera roditelja!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odveli me u crkvu kad sam bio mali i krstili me.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ficko

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je taj put namijenio za mene! ON je tako htio!!!
Hvala mu za to! molitva molitva molitva

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
terezija.tere

PostanoPostano: uto 10 vel 2009, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pva su vam divna svjedocanstva... Bogu hvala na ovim rjecima...
ne znam zašto na ovoj temi više nitko ne piše svoje svjedocanstva pa se nadam da cete nastavit pisat...
ja se gušim u suzama ... hvala vam za ova divna svjedocanstva Smile
davorseljan

PostanoPostano: čet 12 vel 2009, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iskustvo vjere mi je najvažnije u životu.
Sreo sam puno predivnih ljudi koji žive svoju vjeru i dijele tu ljubav s drugima.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica
Felicita

PostanoPostano: čet 12 vel 2009, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto sam postala i ostala katolik? Kao što Ficko reče - zato što je Bog za mene tako htio... Osjećam da nisam ja to birala nego da me je on time darovao. I zahvalna sam mu iz dubine bića na tome.

Oduvijek sam išla u crkvu, kao i većinu vas: ili su me roditelji tjerali ili se jednostavno podrazumjevalo u mojoj okolini da djeca idu u crkvu... Ali pravi istinski susret s vjerom došao je iznenada, i po tome sam još svjesnija da je to dar. Bilo je to razdoblje prije krizme, kao da sam odjednom postala svjesna Boga, svjesna toga da je on jednostavno tu, osjećala sam njegov glas, osjećala sam da je vrijeme da se probudim iz pasivnosti... Mise su mi do tad bile dosadne, ne bih znala o čemu se govorilo u evanđelju kad bih izašla iz crkve. Odjednom potpuni preokret: kad bih ušla u crkvu samo bih htjela da misa duže traje, kao da sam po prvi put tad razgovarala s Bogom, onako iskreno...

Ma, ne da se to opisati, mogu vam samo reći da je povlastica biti svjestan Boga, povlastica je znati da si grješnik i da trebaš Isusa. Veliki je dar predati Bogu svaki svoj dan i sve svoje - i nalaziti se u tome, biti sretan, živjeti u tome woohoo

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica, davorseljan
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.