HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 17:28. Pogledaj neodgovorene postove
Odricanje i post
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Postim

Nikada 
0%
 0%  [ 0 ]
par puta godišnje 
71%
 71%  [ 20 ]
petkom 
10%
 10%  [ 3 ]
vrlo često 
17%
 17%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 14:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
Shocked Shocked Shocked

nemam komentara

samo ću reć da korizma nije odricanje..........

filozofski gledano nije, baš kao i ljubav koja bi trebala biti davanje...ali ako se filozofski zavrtimo, napraviti ćemo krug pa ćemo doći na isto s dva tumačenja...odricanje=davanje

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 17 ožu 2008, 19:20
PostNaslov : Post
Citiraj i odgovori

vjerujem da ste u korizmi postili i imate iskustvo na tom području.
Možda bi mogli podijeliti s nama vaše iskustvo.

Uglavnom ljudi to vežu samo uz hranu... Ali!
Može se postiti od mnogo stvari...
Očima npr... izbjegavati gledati, čitati ono što nas udaljava od Boga...
Čuo sam još nekoliko načina al se sad ne mogu sjetiti...

Što vi kažete?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
penzić

PostanoPostano: uto 18 ožu 2008, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

post je jedna jaaako velika i dobra stvar, samo kaj je jako zapostavljena. meni je jednom moj bivši župnik rekel da je post jednako moćno oružje kao i molitva, dapače, da molitva i nije potpuna bez posta.
post je uvijek nekakvo odricanje od nečega kaj nam šteti u životu, ail i odricanje od onoga kaj nam je jako važno ali se ipak odričemu Bogu na zahvalnost.
a kolko se odregnemo, bog nam to stostruko vraća.
i ja sam jako zapostavljam post i uvijek nalazim nekakve isprike da ga se ne držim.
vicky

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 18 ožu 2008, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

iskreno rečeno ne postim baš prečesto. Embarassed onako - s vremena na vrijeme. slažem se s penzićem da je post moćno oružje i da post i molitva u kombinaciji mogu činiti čuda.

post ojačava i množi našu vjeru.

kao što su moji predhodnici rekli može se u postu odreći i drugih stvari (osim hrane) - na kraju krajeva bitna je svrha toga što radimo, te da se približimo Bogu kroz to naše odricanje (koje bi trebali činiti radosna srca). i kao što je penzić rekao Bog će nam to stostruko vratiti

Zgrćite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rđa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce. (Matej 6:20-21)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: ned 23 ožu 2008, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S obzirom da uzimam teške ljekove ja postim rijetko.
Mislim da post ima smisla.
Ja bi volio da postim česšće ali iz gore navedenog postim rijetko.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vicky napisa:

post ojačava i množi našu vjeru.

Ovo je definitivno prava rečenica...
Post stvarno pomaže da očvrsnemo,
da razmislimo o mnogo stvari
i budemo bliži Bogu...

Pokušati ću i dalje nastaviti postiti, kad god ću moći...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
robert

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 19:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

penzić napisa:

dapače, da molitva i nije potpuna bez posta.

Ja bih ovu definiciju okrenuo , dakle mislim da bi trebala glasiti da nema potpunog posta bez molitve.

U apsolutnom sam postu ( osim kave ujutro, cijeli dan samo voda i eventualno malo kruha) dva puta godišnje na Pepelnicu i na Veliki Petak.
Apsolutni post ponekad prinesem i kao žrtvu za neku posebnu nakanu uz molitvu.
Svaki petak sam u nemrsu ( bez masna hrana, bezalkolna pića) i na zapovijedne dane nemrsa ( to je kod nas još uvijek malo diskutabilno oko Badnjaka)
Za vrijeme korizme se obično odričem stvari koji su više kao poroci, od kojima sam skoro pa ovisan i za koje baš osjećam da mi nedostaju svo vrijeme korizme.
To je vrijeme razmišljanja zašto smo ovisni o nečemu što nam u životu ne bi trebalo ništa značiti i uz molitvu tražimo snagu da te želje možemo kontrolirati o njima ne ovisiti.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 19:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje u vezi ankete: Koja je razlika "petkom" i "vrlo često"? Šta petkom nije već vrlo često?

I mislim da bi između 2 puta godišnje i petkom trebala biti neka međumogućnosti, malo je velika razlika.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 23:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

napisao sam "par puta godišnje"....

Jeste li primjetili da su gotovo svi sveci najviše napredovali kada su išli na osamu i postili...
I Isus je postio 40 dana da bi pronašao snagu za ono što mu se sprema....
Nekako mi se čini da je post autocesta za raj! Wink

Živac

PostanoPostano: uto 25 ožu 2008, 1:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Par znači 2. Pretpostavljam da si mislio na nekoliko. No svejedno, ionako smo svi počeli krivo to govoriti, pa te se uglavnom razumije. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 25 ožu 2008, 16:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Par znači 2. Pretpostavljam da si mislio na nekoliko. No svejedno, ionako smo svi počeli krivo to govoriti, pa te se uglavnom razumije. Wink

nema frke Wink
Verbalna komunikacija ipak ima prednosti nad virtualnom.

Živac

PostanoPostano: uto 25 ožu 2008, 23:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink

Nego, glede ovih koji poste češće od petkom, šta to nije malo pretjerano? Kao oni koji "mole" 5 sati dnevno.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je pretjerano samo ako čovjek sebi ugrožava zdravlje.... Nismo svi isti i svatko sebi može naći granicu u "postu" tako da ne pate svakodnevne obveze...
Nema mi ništa gore od ljudi koji poste a cijeli dan su namrgođeni..

Magali
mod team

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je pretjerano samo ako čovjek sebi ugrožava zdravlje.... Nismo svi isti i svatko sebi može naći granicu u "postu" tako da ne pate svakodnevne obveze...
Nema mi ništa gore od ljudi koji poste a cijeli dan su namrgođeni..

Ej...u potpunosti se slazem s Legendom...ako se čovjek osjeća živo kada posti, ako ga to diže, onda je normalno i da čovjek može postiti i devetnicu...
normalno...treba misliti na fizičko zdravlje...
i svoje psihičko stanje jer i to je osjetljivo kada čovjek ne prima hranu i vodu...
no svaki čovjek je priča za sebe...netko može više, netko manje izdržati...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
robert

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MAGALI napisa:
kada čovjek ne prima hranu i vodu...

vodu Question
Mislio sam da je post o kruhu i vodi Exclamation
Naravno za kruh podrazumijevam hostiju, ali bas za vodu Shocked
Prosvijetlite te me molitva

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjerojatno je magali mislila na to da pri postu čovjek uzima manje hrane i tekućine...
Znam ljude koji su bili na seminaru posta i molitve tjedan dana. (samo kruh i voda, eventualno čaj)
Prvi i drugi dan je kriza. Treći dan je prijelomni. Tko izdrži treći dan, ostala 4 dana nije problem. Kažu da na kraju seminara bude obilna večera al se nikom ne jede...
post je zdrav sa medicinske strane, jer se organizam čisti i rekuperira....

klara

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 21:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

o postu smo poprilično toga svojevremeno
napisali na ovoj (klikni) temi ...

pa možda da bacite malo i tamo pogled ...
da ne ponavljamo neke stvari ispočetka ... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Jopica

PostanoPostano: sri 11 vel 2009, 0:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo uskoro će i ovogodišnja korizma, post i obavezni nemrs petkom.
To će mi biti prvi (svjesni) post u životu i nadam se da ću naći smisla u njemu, da ću biti radosna i da će me osnažiti u predanju Gospodinu.

Klara je bila na ovoj temi nešto spominjala kruh koji se peče baš za post o kruhu i vodi.
Ne znam gdje je taj recept, naš pretražnik nije baš najpouzdaniji, ali klaro ako imaš volje i ako još imaš recept napiši nam ga opet.
I još žašto se jede baš takav kruh?

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 11 vel 2009, 9:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni nema ništa teže od posta. Ne bi se na meni reklo al je istina jako sretan
ej kako sam bez koncetracije taj dan.

klara

PostanoPostano: sri 11 vel 2009, 10:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jopica napisa:

Klara je bila na ovoj temi nešto spominjala kruh koji se peče baš za post o kruhu i vodi.
Ne znam gdje je taj recept, naš pretražnik nije baš najpouzdaniji, ali klaro ako imaš volje i ako još imaš recept napiši nam ga opet.
I još žašto se jede baš takav kruh?

recept je bio daaavno napisan na temi Kužina,
no obrisana je Confused tuzan čitava tema
pa ću ga sad napisati ovdje ...

zašto se jede baš takav kruh?
mislim da odgovor možeš pronaći u ovom postu ...
a i onom (mom) napisanog prije njega ... Wink

a sad recept:

Posni kruh

sastojci:
1 kg brašna
3/4 l vode zagrijane na 37°C
1 jušna žlica soli
20 g svježeg kvasca ili 1 čajna žlica suhog kvasca
malo ulja
po želji: jedna šalica zobenih pahuljica ili drugih žitarica (sjemenki)

priprema:
- u posudu staviti brašno i dodati ovim redom: vodu s kvascem, ulje, sol
i (eventualno) žitarice
- sve promiješati i dovoljno dugo mijesiti (kojih četvrt sata)
- ostaviti da stoji najmanje 2 sata (još bolje: cijelu noć) na mjestu
sa stalnom temperaturom višom od 25°C
- oblikovati kruh
- staviti u dobro nauljen kalup i ostaviti da stoji još 30 min
- peći na 180°C oko 50 minuta

napomena:
za vrijeme posta treba piti puno tekućine

što se brašna tiče:
ja radim od odokativne mješavine oštrog bijelog (možda kojih 100-130g),
crnog (veći dio), neprosijanog pšeničnog i Podravkine mješavine za dizana tijesta ...

eto ...
stvar je puno jednostavnija ako doma imaš pekač kruha ... Embarassed Laughing

na žalost, iako postim svaki petak,
ne ide mi post samo na kruhu i vodi ... Embarassed

a nekako sam i za ovu Korizmu odlučila nastojati ustrajati
u čim većoj mjeri u ovoj vrsti posta ...
premda bi na njemu trebalo ustrajavati svakog dana u godini ... Embarassed

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica, JeLeNkO, Magali, antea, davorseljan
Jopica

PostanoPostano: sri 11 vel 2009, 11:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Taj post - pravi post - imam već copi pejstan i ide u printanje!!
To je u biti pravi post za nas, a ovakvi postovi hrane možda imaju više smisla u nekom monaškom okruženju
ili na duhovnim obnovama, negdje gdje si sav posvećen molitvi i meditaciji, pa taj post može biti zbilja shvaćen.

Eto ja ću probati post jednom dnevno do sita, te ću jednom probati i ovaj post o kruhu i vodi, no neću se uzrujavati
ako mi ne ide ili ako ne nađem smisla u tome. Dovoljno je da pokušam držati se pravila pravog korizmenog "posta",
koja si navela i da ustrajem.

Možda mi se i svidi post od hrane, a možda kao i Franjo legenda, ne nađem u tome smisao, već me bude ometalo.

Inače imam pekač za kruh, ali kruh je bolji ručno izrađen. No kad se nema vremena i ovo je dostojna zamjena, svakako ukusnije od kupovnog.

Ta navika da ne obadivam katoličke bladgane je tako duboka, da čak i sada kad svako malo gledam na katolički kalendar, idem na važne mise čak i one u tjednu, ja zaboravljam na nemrs petkom.
Možda kad stvarno petkom počnem drugačije jesti, i mome tijelu i umu će postati jasno da je vrijeme za nove tradicije i navike.

Hvala na receptu!!

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
Jopica

PostanoPostano: pet 13 vel 2009, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo krasnog poduljeg teksta sa:
http://www.benedictus.info/lectio_divina.html?news_ID=108

podebljala sam meni drage momente "žaruljice": a ha!

POSTITI I MOLITI

Poput mudrih djevica iz Evanđelja i mi čekamo zaručnikov dolazak trudeći se sačuvati zapaljene svoje svjetiljke. Riječ nam je Božja ulje i pomoć u našem očekivanju. Jer zaručnik nije više ovdje a mi imamo tek njegovo obećanje da će doći. Kada? Nitko toga ne zna.

Ta odsutnost Isusova i naša ustrajnost u očekivanju Njegova dolaska izražava se na još jedan način u našem životu: »Tada pristupiše k njemu Ivanovi učenici govoreći: »Zašto mi i farizeji postimo, a učenici tvoji ne poste? Nato im Isus reče: »Mogu li svatovi tugovati dok je s njima zaručnik? Doći će već dani kad će im se ugrabiti zaručnik, i tada će postiti« (Mt 9,14-15). Kršćanski je post, dakle, znak da Isus dolazi i da je velika kušnja, koja ima prethoditi kraju vremena, već pred vratima. Post je, kako se čini, igrao sličnu ulogu u Isusovu životu. U samoći pustinje, pred njegovo javno djelovanje, velika Isusova kušnja bijaše spojena s postom u napastima, u toj pravoj borbi prsa o prsa s đavlom kojega je pobijedio (Lk 4,14) snagom Duha Svetoga koji ga je i odveo u pustinju (Mt 4,1).

Isus je pobijedio u toj borbi naoružan jedino riječima Pisma koje je odapinjao poput strjelica na prijedloge napasnika, potpuno sam u pustinji, posteći i bdijući na tom negostoljubivom mjestu kakvo je redovito odabirao za svoju molitvu pred Ocem. Samoća, post i bdjenje nad Riječju bili su za Njega škola u kojoj je kao čovjek u ovom svijetu naučio moliti. Stoga je naravno da i naš post ima neke sveze s molitvom, a ujedno jedno i drugo opet s kušnjom i borbom protiv đavla. Jedna veoma stara varijanta evanđeoskog teksta to pobliže pokazuje: »Ovaj se rod ničim drugim ne može izgonili osim molitvom i postom« (Mk 9,29). Sve kad ta varijanta ne bi pripadala prvotnom tekstu, ona izražava veoma staro mišljenje tradicije koja se oslanja na Isusov primjer.

Post mora biti potpuno prihvaćen u duhovnom dinamizmu kako bi donio ploda, a kad se radi o plodu molitve, onda je to moguće samo po Duhu Svetom. Kršćanski post nije neka vrsta dijete u korist fizičke i psihičke ravnoteže. To bi bilo nedostatno. Tjelesna glad treba da nas neposredno usmjeri prema jednoj drugoj gladi: gladi za Bogom. Tjelesna i duhovna glad skladno se povezuju u postu življenom u Duhu Svetom i tako mogu postati tehnikom molitve. Jer onaj tko posti mora u svome tijelu iskusiti da čovjek ne živi samo o kruhu nego o svakoj riječi koja izlazi iz Božjih usta. Izak Sirac pripovijeda nam čudnu ali značajnu anegdotu. Neki monah imaše običaj da blaguje samo dva puta tjedno. Ostale dane provodio bi u potpunom postu.

No, zamijetio je da mu post postaje gotovo nemoguć na samu pomisao da će morati prekinuti molitvu i šutnju tijekom dana. Post koji nije od samoga početka mogao računati na neprekidnu molitvu, postajao bi tako fizički nemoguć.

Prema istom autoru neki drugi monah iskusio je nešto slična, samo u obratnom smislu, čim bi ustrajao u samoći i molitvi, bilo bi mu nemoguće jesti. Morao bi se na jelo prisiljavati i ne bi mu to uvijek uspijevalo, »jer bijaše u neprestanom slobodnom i nesmetanom razgovoru s Bogom, bez i najmanjeg napora«. Post, dakle, normalno prerasta u molitvu, a molitva neizbježno vodi k spontanoj uzdržljivosti u jelu i pilu. Ovdje se ponovno susrećemo sa srcem i tijelom u njihovu plodnom međusobnom djelovanju.

Kako je to moguće? Prije nego post prijeđe u molitvu i ne može više opstati bez molitve, on treba da izdubi u ljudskom srcu još jednu novu dimenziju. Post pogađa čovjeka u jednom od najživotnijih ritmova: dvostrukom ritmu hrane koji se očituje naizmjenično i kao potreba i kao užitak. Od prvih trenutaka svoga bivovanja izvan majčina krila, ljudsko je biće strukturirano slijedom tih dvaju momenata. Tako ono može ostati na životu i postupno zauzeti svoj stav prema stvarima koje ga okružuju. Novorođenče je ili gladno ili sito. Potreba i zadovoljenje, glad i sitost s njihovim značajkama trpljenja i ugode, neprekidno se izmjenjuju.

Što se više odrastao čovjek razvija prema dubinama svoga bića, to dublja postaje njegova potreba i to je manje može zasititi materijalnom hranom koja mu se pruža. Dolazi dan kad se u njemu rađa glad i žeđ za Bogom i, nadvladavši hranu zemaljsku, utiskuje se u njegovo tijelo. »Kao što košuta žudi za izvor-vodom, tako duša moja čezne Bože, za tobom. Žedna mi je duša Boga, Boga živoga!« (Ps 5,2; usp 63,2). Od toga časa jedino nam Isus može potpuno utažiti ovu žeđu: »Ako je tko žedan, neka dođe k meni, neka pije...« Time je htio naznačiti Duha kojega su imali primiti (Iv 7,37-39).

Post zasjeca duboko u čovjeka. On ga čak ranjava iako mu ne škodi samo ako se tjelesna uzdržljivost upravlja vjerno prema jednoj duhovnoj i dubljoj uzdržljivosti koja ga, pravo govoreći, stoji još mnogo više: odsutnost Isusa Zaručnika. Odreći se tjelesne hrane znači da želimo izraziti čak i tijelom svoju glad za novim svijetom i za Isusom, kruhom koji je za nas s neba sišao (Iv 6,33).

Kad se post živi u takvoj perspektivi, tada on pokreće u nutrini čovjeka jedan proces duhovnog sazrijevanja, po kojem polagano ali sigurno čovjek biva privučen novoj stvarnosti svoga bitka, prema svom biću u Duhu Svetom. Primijetimo usput da i značenje i snaga euharistijskog posta proistječe iz istog procesa.

Napetost stvorena postom uklanja se tek sakramentalnom pričešću s Isusom kao što se izvan pričesti ona smiruje samo u intimnoj molitvi s Isusom. Tako molitva i post djeluju dubinski na psihološki razvoj čovjeka. Jer oni djeluju do neke mjere i na iščezavanje tragova grijeha u njemu. I psihološka potreba, kako god bila slijepa i često teško opterećena strašću, tu se dubinski preobražava. Nije dovoljno, uistinu, da na duhovnom planu postom sublimiramo potrebu za tjelesnom hranom. Jer postoji i duhovna proždrljivost, isto tako egocentrična kao i ona prva, koja isto tako koči slobodu djelovanja milosti u nama. Naprotiv, post zahtijeva mnogo više. Radi se o tome da se odreknemo svake sebičnosti i da preobrazimo svaku potrebu, kakva god ona bila, u želju za Drugim, strpljivu i punu pažnje: jer samo Drugi u svojoj potpunoj drugotnosti može nam se darovati slobodno i bez prisile. Naša potreba za Bogom, manje ili više ohola, koja bi željela Boga okovati u naše kaprice, preobražava se molitvom i postom u otvorenost prema Njemu, poniznu i punu očekivanja. Mi ne možemo drugačije zazivati Boga osim iz dubina, i nikada nećemo moći staviti na Njega ruku (Ps 130,2).

Stvarno je nemoguće uhvatiti Boga kao što držimo u ruci komad kruha. Ne može se piti Duha kao što pijemo čašu vode. Da upotrijebimo psihološki žargon, post i molitva mogu u nama proizvesti prijelaz od potrebe u želju. To u govoru Biblije znači da se više ne sladimo mlijekom koje se daje novorođenčadi, nego da sada možemo također uzimati čvršću hranu Duha na koju imaju pravo oni koji su doprli do mjere uzrasta punine Kristove (usp. 1 Pt 2,2; Ef 4,13). Post i molitva su tada izraz jedne velike očišćene ljubavi - kako bi rekli oni u srednjem vijeku - koja se očituje u bezuvjetnoj predanosti i strpljivom očekivanju Božjih čudesa koja će Bog spontano i slobodno izvesti u našem životu. Kako kaže sv. Romuald u jednoj vrlo točnoj slici, čovjek molitve je »kao pilence posve zadovoljno milošću koju mu Bog daje (contentus de gratia Dei) i koje nema ništa za jelo ako mu mati - kvočka to jest milost (mater gratia!), ne da.« Kad je svaka nesvjesna potreba preobražena u želju i Bog će odgovoriti u svem svom milosrđu. Sloboda kojom nas obdaruje bez ikakve naše zasluge, ali nad kojom nećemo nikada imati vlasti: »Koga ja imam na nebu osim tebe? Kada sam s tobom ne veseli me zemlja.« (Ps 73,25).

Post tada postaje izvorom neizrecive radosti. Radost onoga koji blaguje samo iz Božje ruke. Dok nam bdjenje pomaže da kao nadiđemo vrijeme, post nam pomaže da siđemo duboko sve do nesvjesnih slojeva našega bića, ondje gdje se snagom Duha možemo suočiti sa svim potrebama i strastima. U bdjenju čovjek nalikuje anđelima koji dan i noć promatraju Božje lice.

Post nas stavlja u stanje življenja u svom vlastitom biću, u stav duboke gladi cijelog stvorenja, gladi koja se ne može zadovoljiti u tijelu, koju jedini Duh može zadovoljiti. Jer Duh je onaj koji uvijek daje snagu i svrhovitost postu i molitvi, On koji uslišava i jedno i drugo, bez mjere, preko svake potrebe i iznad svake želje.

Priredio: Samostan sv. Margarite - Pag

Sv. Josemaria Escriva
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, sv.Franjo legenda, davorseljan
davorseljan

PostanoPostano: ned 15 vel 2009, 0:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja zbog posla <bakterije> na poslu ne mogu postit i uz to uzimam jaki ljek.
Mogu ne jesti meso u to vrijeme na sto cu se odlucit ovaj put.
Mislim da post ima svrhe jer se time jacamo.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 24 vel 2009, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra...sutra nam naša jedina hrana nek bude Tijelo Kristova...
neka naša volja bude jaka...
u molitvi i poniznosti...
dajmo ono ljudsko od sebe...odbacimo sve ono što nam nije važno za spasenje...a prihvatimo ono dobro...
ono što nam znači život vječni...
Isusa Krista...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica
Mara

PostanoPostano: sri 25 vel 2009, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkva propisuje što je post, a sve više od toga je osobni izbor pri kojemu treba biti odgovoran i prema sebi, svome zdravlju i duševnom i tjelesnom.

Ljubi i čini što hoćeš
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.