HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 17:28. Pogledaj neodgovorene postove
Gdje / kako naći osobu za vezu?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Da li ste ikada bili u vezi?

Da 
67%
 67%  [ 37 ]
Ne 
32%
 32%  [ 18 ]

Ukupno glasova : 55

Autor Poruka
smješko

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 21 tra 2008, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:

S druge strane, lijepa žena će biti privlačna muškarcu pa makar bila najsiromašnija žena svijeta, nezaposlena i živjela od 1.000 kuna mirovine svojih roditelja. Njen fizički izgled i karakterne osobine koje muškarcu govore da bi ona bila i dobra majka ono je što ženu čini privlačnom. Teško ćeš naći muškarca koji će pri opisu privlačnih osobina svoje "idealne žene" spomenuti uspješnost ili materijalnu osposobljenost.

e s tim se ne bi složila...može se reć da nisam imala sreće...ali kad si s nekim dečkom oko godinu dana i sad ste na prekrernici kuda,kako dalje...dođe ti sa pričom...znaš,razmišljao sam,nisi ti iz mojeg staleža,ja radim u dobrostojećoj firmi,jakoj,dok si ti kod sitnog privatnika,ja imam dosta novaca ti baš i ne...ne možemo dalje jer nismo iz istog ranga!!! Tako da ja sam itekako na svojoj koži osjetila muško vaganje i gledanje kroz materijalno.....a bilo je i još sličnih slučajeva mojih prijateljica oko mene,više je možda riječ kod njih o muškim sponzorušama,ali brate moj onda ih je fakat previše samo tu oko mene bilo,a kamoli drugdje.....a još kaj je najtužnije 95%ljudi s kojima se krećem su iz crkvenih krugova i onda ti tak neki iz crkve kaže,znaš nisi iz mog ranga.....

LJUBAV UVIJEK POBJEĐUJE!!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Cordelia

PostanoPostano: pon 21 tra 2008, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Cordelia napisa:
Međutim, to još uvijek nije argument kojim bismo mogli odbaciti privlačnost postignuća i statusa žene u očima muškarca, jer nisu baš rijetki slučajevi veza i brakova mladih muškaraca sa ženama visokog društvenog i/ili materijalnog statusa

Mislim da si u krivu. Muškarac će u vezu sa ženom visokog društvenog/materijalnog statusa samo ako mu je ona i fizički privlačna kao nužan uvjet. Iznimke su naravno muškarci-sponzoruše, no takvih je malo, ako ih uopće i ima. Smile Muškarci ne gledaju na postignuće i status suprotnog spola na način kako to čine žene, niti im to predstavlja neku ulogu. Možeš li mi pronaći primjer bogate i uspješne, ali ne baš atraktivne žene koja je u vezi s mlađim muškarcem fizički atraktivnijim od nje? Teško, dok obrnutih slučajeva sa zamijenjenim ulogama ima na pretek.

U tome i jest problem. Naime, ne slažeš se s mojom tvrdnjom zato što apriorno polaziš od stajališta da muškarcima društveni i materijalni status žene sam po sebi nije privlačan. Međutim, za takvu tvrdnju nemaš argumenata. Argumentirati možeš jedino tvrdnju da, s obzirom na kratkoću ženine biološke plodnosti muškarcu materijalni i društveni status nije presudan, odnosno, za razmatranje tog statusa muškarac nema vremena. Sama činjenica što postoje veze i brakovi među mlađim muškarcima i starijim ženama visokog statusa opovrgava tu tvrdnju, a iz toga što takve veze postoje, čak i ako žene nisu fizički privlačne, još uvijek ne možeš izvući argument da veza postoji samo zato što su dotični muškarci sponzoruše. To je predrasuda, a ne argument. Naime, ako je tako, zašto dotične muške sponzoruše (za koje pretpostavljam da su fizički privlačniji od svojih starijih partnerica) nisu svoje udvaračke napore uložili u osvajanje žene visokog statusa koja je istovremeno i mlada (dakle, plodna) i fizički privlačna? Tako bi ubili dvije muhe jednim udarcem. Zar netko doista uživa u tome što je sponzoruša? A ako ipak uživa, znači da mu je ta uloga na neki način seksualno stimulirajuća. Ali zašto onda sa starijih, pa još i neprivlačnim ženama? Ako je nekom muškarcu-sponzoruši seksualno stimulativna uloga playboya za starije i neprivlačne žene, onda je to neoboriv dokaz da ga takve žene seksualno privlače, ma kako to nama čudno i nevjerojatno izgledalo. Jer stvarno ne mogu zamisliti kako bi muškarac u takvom slučaju mogao uvjerljivo "odglumiti" seksualno uzbuđenje, ako znamo koliko je ono ovisno o vizualnom faktoru, koji kod starije i neprivlačne žene baš i nije neki prizor.

Dakle, tvoja tvrdnja ne stoji kao argument, već eventualno kao tvoje osobno mišljenje. A što se tiče primjera starijih neprivlačnih žena koje su imale ostvaren društveni status, a bile su u vezi/braku s mlađim muškarcima: Elizabeta I., Katarina Velika, Eliza Kezaradze, Agatha Christie, George Sand... to su neke koje mi sada padaju na um, a mogla bih ih nabrojiti još kada bih se potrudila. Aha, sjetila sam se još jedne, naše cure - Vedrana Rudan Mr. Green

Citat:
Citat:
Naime, dobar fizički izgled mladog muškarca, jednako nepogrešivo kao i dobar fizički izgled mlade žene, govori o superiornosti njegove spolne privlačnosti i reproduktivne sposobnosti pred (već ocvalom) privlačnošću i reproduktivnom sposobnošću starijeg muškarca.

Točno, ali spolna i reproduktivna superiornost je jedan od, ali ne i jedini "attraction trigger" u ženskom mozgu. Drugi je materijalna i socijalna superiornost muškarca. Dok s druge strane, taj drugi čimbenik u mozgu muškarca ne zauzima bitno mjesto.

Prihvaćam to kao tvoje osobno mišljenje, ali kao što već rekoh, za tvrdnju da ženin socijalni/materijalni status muškarcu nije bitan kao faktor spolne privlačnosti nemaš argumenata. Naime, to se donekle može primijeniti na veze koje su u većini, odnosno one u kojima su muškarci i žene vršnjaci (točnije, podjednako mladi), ali ni u tom slučaju to još ne možemo uzeti kao argument da je muškarcima socijalni/materijalni status žene nebitan, jer ta preferencija može biti prikrivena "hitnošću" muškog spolnog izbora s obzirom na ženin biološki sat. Takvu bi tvrdnju mogao braniti jedino kada bi među takvim parovima prevladavao slučaj da muškarci biraju pretežno privlačne žene slabijeg socijalnog/imovinskog statusa no što ga imaju oni sami... međutim, tendencija je takva da muškarci i žene u najvećem broju slučajeva biraju partnere sličnog socijalnog/materijalnog statusa kakav imaju oni sami. Osim toga, s visinom socijalnog/materijalnog statusa, odnosno životnog standarda i obiteljskog backgrounda raste i kvaliteta prehrane, zdravstvene zaštite, brige o vlastitom izgledu, zdravlju i kondiciji, naobrazbi i sl., te općenito kvaliteta života, što su sve faktori koji i te kako utječu na mladolik, lijep i zdrav izgled, te na socijalne vještine poput samoprezentacije i udvaranja, kao i na vjerojatnost da takve osobe imaju zdravo potomstvo s razvijenim socijalnim vještinama. Što je društveni status niži, takva vjerojatnost se smanjuje zbog slabije kvalitete navedenih pokazatelja.

Citat:
Citat:
Pa ako je i djelatnik gradske čistoće (da upotrijebim tvoj primjer), ako pokazuje znakove inteligencije i prodornost karaktera, nikad ne znaš kada će postati direktor komunalnog poduzeća. Laughing Laughing Laughing Pa zar nisi vidio koliko puta u serijama i filmovima kako mladoj, lijepoj i dokonoj supruzi uglednog starijeg biznismena, političara ili industrijalca (kojeg naravno nikad nema doma), krati vrijeme ljepuškasti i nabildani vrtlar, čistač bazena ili tjelohranitelj... dakle, sve redom muškarci koji ni izbliza nemaju društveni i materijalni status njezinog supruga, ali zato imaju nešto što on već odavno nema - mladost i dobar izgled. veseo

Ali hoće li ijedna žena napustiti tog svog starog bogataša, razvesti se od njega i udati se za čistača bazena? Naravno da neće, zato što joj ovaj mlađi služi samo za ispunjavanje seksualnih potreba, ali unatoč tome ostaje s bogatašem jer joj čistač bazena ne može pružiti materijalnu sigurnost. to ti je ujedno i odgovor na pitanje koja od tih dviju stvari je ženi važnija. Kada je u situaciji da mora birati, žena u praviluodabire materijalnu sigurnost ispred seksualnog zadovoljstva.

Ne bih rekla. Naime, faktor seksualnog zadovoljstva je jedan od glavnih diskriminativnih faktora u ženinom izboru muškarca, upravo zato što je to kriterij koji relativno mali broj muškaraca može svladati, a u uskoj je vezi i s održavanjem ženine dugoročne emotivne zainteresiranosti za muškarca.

Dakle, podudarnost jednog i drugog je bitna, jer ženinu početnu zaljubljenost nije lako održati ako je muškarac seksualno netalentiran ili ima osrednju, pa čak i ispodprosječnu i mehaničku izvedbu - što je, u kombinaciji s uobičajenim muškim interesom za češće seksualne odnose ženama i psihološki i fizički vrlo odbojna kombinacija (tj. relativno česti, a istovremeno nezadovoljavajući seksualni odnosi u dugotrajnim vezama i brakovima, koje redovito iniciraju muškarci, a žene ih redovito nastoje izbjeći). To jedan od glavnih problema u dugotrajnim brakovima - a tome treba dodati i iznimno važan podatak da žene baš i nisu previše uspješne u psihološkom razdvajanju ljubavi od seksa, kada se jednom dogodi ta sredna podudarnost.

Mnoge žene će zbog muškarca koji im to može pružiti u takvom slučaju odlučno prekinuti ili ozbiljno dovesti u pitanje brak s muškarcem u kojeg nisu zaljubljene (i koji ih dakle, jer su te dvije stvari povezane, vrlo vjerojatno seksualno ne može zadovoljiti), makar on bio ne znam kako visokog statusa, jednom kada pronađu muškarca koji im je u stanju pružiti i ljubav i seksualno zadovoljstvo, jer su to ključni kriteriji po kojima žena bira oca svoje djece.

Osim toga, nije nevažan podatak da je u zapadnim zemljama zabilježen vrlo visok postotak djece koje u vezama i brakovima odgajaju muškarci koji im nisu biološki očevi. Ne mogu sa sigurnošću navesti brojku, ali mislim da se kreće negdje oko 30 % (međutim, ovaj broj uzmi s rezervom, jer stvarno nisam sigurna i trebala bih provjeriti, ali znam da je postotak zabrinjavajuće visok). E, sad, moguće su dvije opcije - da među tom djecom ima onih koju žene imaju iz prethodnih brakova i veza, kao i onih koji su plod nevjere u braku/vezi. Ali kako god stvari stajale, pretpostavljam da se radilo o ženinom nezadovoljstvu u braku/vezi, koje je rezultiralo potomstvom koje nije začeto u toj vezi.

Citat:
Citat:
Dakle, i muškarcima i ženama se u stvarnosti, na razini konretnih odnosa, veza i brakova, doista sviđaju iste stvari (ali suprotnog spolnog predznaka),

Da, sviđaju im se iste stvari, ali one nemaju jednak prioritet i utjecaj kod stvaranja privlačnosti među spolovima. Ti različiti prioriteti su ugrađeni u osobnost muškarca, odnosno žene i nije žena odabrala da ju materijalna sigurnost privlači barem jednako ako ne i više od fizičkog izgleda, već je to zato što nas je Bog takvima stvorio. Wink
[/quote]
Bez obzira što se moje tvrdnje o faktorima seksualne privlačnosti kod muškaraca i žena razlikuju od tvojih, ni u jednom ni u drugom slučaju ne bih se baš složila da nas je Bog stvorio takvima, jer nisam sklona poistojećivati biologiju i sociologiju s jedne strane, i teologiju s druge, odnosno neke evolucijski, društveno i kulturno uvjetovane ljudske sklonosti, običaje, uvjerenja i mentalitete - s Božjom voljom pri stvaranju svijeta i čovjeka Mr. Green Ne kažem da su ti faktori protivni Božjoj volji, već da spadaju u, kako bi to Koncil rekao, ovozemaljske stvarnosti koje imaju određenu autonomiju i svoje unutarnje zakone razvoja, koji ne moraju biti detaljno propisani Božjom voljom da bi mogli uspješno funkcionirati Wink

Po mojem mišljenju, prije će biti da su spomenute preferencije rezultat evolucije (napominjem da ovim ne dovodim u pitanje Božju opstojnost), odnosno seksualne selekcije, a onda i kulturnih, odnosno društvenih okolnosti. Naime, postoje i danas plemena lovaca-sakupljača u kojima npr. žene biraju muškarce gotovo isključivo na temelju lijepog fizičkog izgleda i fizičke kondicije, a ne na temelju društvenog statusa, tako da se neki društveni obrasci koji vrijede za patrijarhalna ili zapadnjačka društva tijekom jednog dijela njihove povijesti, baš i ne mogu uzeti kao neka univerzalna i bogomdana pravila muško-ženske privlačnosti.

Čokolada napisa:
gluposti pričate.ne trebaju ti ni novac, ni skupi auti ni velika plaća ni vlastit stan da bi nekog volio.tili bi novcem kupit ljubav, prokletstvo je došlo na svit.današnjim ljudima je novac Bog, umjesto da im je ljubav Bog.diskasting.žena kojoj je potrebno da muškarac ima novaca da bi ga voljela nema pojma šta je to ljubav.Koja je razlika između nje i prostituke.
rađe ću biti sam za sve vijeka vijekova nego imat takvu curu,ženu

Dijelom bih se složila s Čokoladinim negodovanjem na račun mojih i coldplayerovih postova, jer smo mi debelo zatupili po samoj biologiji i sociologiji Rolling Eyes Laughing ... a nekako smo ostavili po strani samu ljubav. U svoje ime mogu reći da sam samo pokušala objasniti neke, više ili manje prikrivene, preferencije koje stoje u pozadini našeg izbora ljubljene osobe. Pa ipak smo mi bića od krvi i mesa, a ne samo od duha, mada se slažem da je duh presudan Cool

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
coldplayer

Spol: muško
PostanoPostano: pon 26 svi 2008, 21:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tko može, neka upali Hrvatski katolički radio. upravo don Damir Stojić govori o temi - 16 kriterija kako znate da je ta osoba prava za vas.

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
vjernik

PostanoPostano: uto 27 svi 2008, 7:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
tko može, neka upali Hrvatski katolički radio. upravo don Damir Stojić govori o temi - 16 kriterija kako znate da je ta osoba prava za vas.

I ako netko nije stigao zapisati kriterije, može mu poslati mail da mu pošalje tih 16 kriterija: nocnozvono@hkr.hr Wink

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
..ana..

PostanoPostano: uto 27 svi 2008, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
coldplayer napisa:

I ako netko nije stigao zapisati kriterije, može mu poslati mail da mu pošalje tih 16 kriterija: nocnozvono@hkr.hr Wink

Mail mi ne radi, možeš mi ih poslati na pp, please....(ako ih imaš zapisane (ili tko drugi)? Wink
Hvala puno. Smile

I am too blessed to be stressed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: sri 28 svi 2008, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja bi bila zahvalna da mi pošalješ te kriterije ili još bolje napiši ih ovde da se ne gnjaviš. thank you

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
merkat

PostanoPostano: čet 29 svi 2008, 8:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedan laik koji brije po Taboru, kojeg ljudi često za savjet pitaju je odgovorio jednoj poznanici na pitanje ako će znati da je neki čovac onaj pravi ( obožavam taj izraz Rolling Eyes )....veli lik da će osjetiti u njegoj blizini potpunu slobodu i mir....nešt slično kao i kod duhovnog poziva, mjesto ti je tamo gdje osjećaš mir i pripadnost bez obzira na teškoće...e tak nekak...

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Fleki

PostanoPostano: čet 29 svi 2008, 9:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam cula jednu zanimljivu misao bas vezano uz ovu temu...nije toliko bitno da nades onog ili onu pravu za tebe, već da ti budas taj ili ta prava

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 29 svi 2008, 19:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U već spominjanoj knjizi "Kršćansko udvaranje u svijetu naglašene spolnosti", prvo poglavlje ima naslov "Odabir pravog suputnika" Wink I prvo pitanje koje se postavlja je: Hoće li mi ova osoba pomoći da dospijem u kraljevstvo Božje, hoće li mi pomoći da se spasim?

Mislim da je ovo pitanje jako duboko i povlači ono najbitnije. Kad ti život te osobe da potvrdan odgovor na ovo pitanje, obuzima te čudesna sreća, pravi mir, ispunjenje i sigurnost da je to zajedništvo blagoslovljeno od Boga i prema Njemu usmjereno jako sretan A tek onda kreće putovanje - jer si odabrao svog suputnika, onoga koji će hodati uz tebe, koji će te nositi na ramenima kad nećeš moći, kojega ćeš ti nositi na rukama kad će biti teško, koji će te hrabriti, poticati kad ćeš biti izgubljen, koji će ti uvijek dati razloga za osmijeh i radost na licu, mir u srcu... Ooo da... veseo jako sretan Sreća je ono čemu uvijek, u svim svojim nastojanjima, težimo. A prava sreća je ona koju jedino Bog može dati - i kad osjećaš da ti baš tu sreću ulijeva u srce preko osobe koju ti je na čudesan način poslao - skači od radosti jupi i čvrsto zagrli tu osobu jer si dobio priliku osjetiti djelić one neprolazne radosti koja te čeka nakon zemaljskog putovanja u Božjem kraljevstvu jako sretan Eto, kad čovjek ovak nekaj osjeti, nek bude siguran - to je ta osoba jako sretan

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pet 30 svi 2008, 9:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Jedan laik koji brije po Taboru, kojeg ljudi često za savjet pitaju je odgovorio jednoj poznanici na pitanje ako će znati da je neki čovac onaj pravi ( obožavam taj izraz Rolling Eyes )....veli lik da će osjetiti u njegoj blizini potpunu slobodu i mir....nešt slično kao i kod duhovnog poziva, mjesto ti je tamo gdje osjećaš mir i pripadnost bez obzira na teškoće...e tak nekak...

S ovim se slažem
Danas je teško nači onu pravu osobu za vezu.
Bog zna što je dobro za nas.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Bubica

PostanoPostano: ned 01 lip 2008, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heh, da...
bas sam se sjetila savjeta svog genijalnog profaca iz geografije...
kad se oženio, napisali smo mu cestitku u kojoj je dio bio citat Hvalospjeva Ljubavi...i kad je citao to, bas mu je nekak na faci pisalo kolko ga je to dirnulo...i onda je samo rekao nesto u stilu: kad jednog dana budete sumnjali u svoju odluku, pitali se je li on/ona pravi/a...samo zazmirite i pokusajte izgovoriti text Hvalospjeva s imenom te osobe umjesto Ljubavi...i znat cete odgovor!
pali, zar ne?veseo

"Neka te blagoslovi Gospodin i neka te čuva!
Neka te Gospodin licem svojim obasja, milostiv neka ti bude! Neka pogled svoj Gospodin svrati na te i mir ti donese!" (Br 6, 24-26)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
gogo6ak

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

koža mi se naježila
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 7:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bubica napisa:
heh, da...
bas sam se sjetila savjeta svog genijalnog profaca iz geografije...
kad se oženio, napisali smo mu cestitku u kojoj je dio bio citat Hvalospjeva Ljubavi...i kad je citao to, bas mu je nekak na faci pisalo kolko ga je to dirnulo...i onda je samo rekao nesto u stilu: kad jednog dana budete sumnjali u svoju odluku, pitali se je li on/ona pravi/a...samo zazmirite i pokusajte izgovoriti text Hvalospjeva s imenom te osobe umjesto Ljubavi...i znat cete odgovor!
pali, zar ne?veseo

i ja sam na čestitku sestrični koja se u subotu udala napisala hvalospjev ljubavi....reći ću joj nek isproba...fora...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
mrvica85

PostanoPostano: pon 02 lip 2008, 21:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vau, ovo s hvalospjevom ljubavi i imenom dotične osobe je...naježila sam se čitajuć ovaj post.

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
coldplayer

PostanoPostano: uto 03 lip 2008, 0:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo 16 kriterija ljubavi o kojima je pričao don Damir Stojić prošli tjedan i večeras u emisiji Noćno zvono na HKR-u. O istoj temi govorit će i ovaj tjedan u sklopu vjeronauka za studente u Zagrebu. Večeras je susret bio u studentskom domu na Savi, u utorak će biti u domu na Cvjetnom, a u srijedu na Jarunu u crkvi Sv. Mati slobode u 20h.

Preporučam svakome da ode to poslušati uživo jer ovo što je napisano ovdje samo su grube natuknice, a don Damir za svaki od kriterija daje živopisne primjere iz života i potkrepljuje to citatima iz Biblije. Čovjek ima dar govora kakav ja još nisam vidio ni kod jednog svećenika. Ne znam čime smo to zaslužili, ali hvala Duhu Svetome što nam je poslao tog čovjeka za studentskog kapelana. Smile Bio sam večeras na Savi i oboren je rekord u posjeti, mislim da se u onu malu prostorijicu natiskalo malo manje od 100 ljudi. Šteta što idući tjedan završava.

Enivejz, da ne dužim, evo 16 KRITERIJA LJUBAVI

1. KEMIJA
Kemija je najjednostavniji kriterij, ali i najteži. Najjednostavniji zato što se dogodi sam po sebi, uznojeni dlanovi, leptirići u trbuhu i to čovjek osjeti. Kemija ne laže, ona je utkana u tijelu – dar Božji. Ali kemija jest i najteži kriterij zato što ga nije moguće uspostaviti ako ga nema. Ona je tu ili nije.
S vremenom, kemija nestane. Kemija se može krivo protumačiti, jer idealiziramo osobu prema kojoj osjećamo kemiju, zbog toga treba biti oprezan.

2. VRIJEME
Za pravu ljubav potrebno je da prođe dovoljno vremena. Zbog toga je neozbiljno reći „Sinoć sam upoznao jednu djevojku i znam da je prava.“ Protek vremena dozvoljava ljudima da se upoznaju i da se uspostavi prava ljubav. Zato je „ljubav na prvi pogled“ više nešto što vidimo na filmu nego realnost.

3. KOMUNIKACIJA
Komunikacija znači duhovno upoznavanje što uključuje i pozitivne i negativne stvari, zapravo, upoznavanje osobe kroz razgovor i druženje. Mladi često komuniciraju tijelom prije nego duhom. Ovo ne znači da se slažete u svemu niti znači da imate iste stavove nego da možete razgovarati o svemu i međusobno se poštivati.

4. PRIJATELJSTVO
Često se može čuti kako mladi govore „Ja s njom/njim ne mogu, on mi je prijatelj.“ Zar nije idealno da bračni drug bude najbolji prijatelj odnosno prijateljica? Zapravo, nema prave ljubavi bez prijateljstva. Što su prijatelji? Prijatelji su ti koji su uvijek tu jedni za druge. Oni podržavaju jedni druge, zajedno tuguju i zajedno se raduju.

5. ODOBRAVANJE
Oni koji te najbolje poznaju i oni koji te istinski vole (majka, otac, braća, sestre) odobravaju ovu tvoju vezu. Ovaj se kriterij ne smije apsolutizirati. I roditelji mogu imati neiskrene želje za svoje dijete. No najčešće, oni koji te najviše vole vide nešto kod tebe što ti ne vidiš.

6. POŠTOVANJE
Poštovanje nije samo kada momak otvori djevojci vrata i kad je časti. Pravo je poštovanje kada se poštuje osoba, njezine vrednote, obitelj i stavovi. Najvažnije, osobe koje se međusobno poštuju, ne trude se manipulirati jedno drugom i ne postavljaju jedni drugima ultimatume („Ako ne spavaš sa mnom, gotovo je.“, „Ako spavaš sa mnom, to će biti dokaz da me ljubiš.“) Ultimatumi se postavljaju ratnim neprijateljima, a ne voljenoj osobi.

7. VIZIJA
Ponekad se čuju uzrečice kao „Vatra u srcu, dim u glavi“, „Ljubav je slijepa“ ili „Ludo sam zaljubljen“. Prava ljubav zapravo omogućava čovjeku da sebe bolje poznaje, umiruje ga i učvršćuje, omogućuje mu ostvarenje svoga životnog puta. Bračni drugovi međusobno si pomažu ostvariti se.

8. SLOBODA (LJUBOMORA)
Često smo svjedoci situacija kada dvoje mladih ljudi započnu vezu i jednostavno nestanu iz svijeta u kojem su se do tada kretali. Više nemaju prijatelje, ni sa kim se ne druže. „S kime si to pričala na telefon? Viđaš li se ti to s nekim drugim?“, „A gdje si ti bio sinoć? Kakvi su ti to prijatelji? Ja ti trebam biti najvažnija…“ Prava ljubav nije posesivna, nije ljubomorna. Prava ljubav je sloboda.

9. VREDNOTE
Oni koji se vole, dijele iste vrednote, moralne stavove i prioritete. To ne znači da slušaju istu glazbu, jedu istu hranu ili vole gledati iste filmove. Vrednote su dublje, puno dublje. Imaju jednake stavove glede ljubavi, prijateljstva, obitelji, života i sl.

10. POVJERENJE
Ovo nije potrebno posebno tumačiti. Dvoje ljudi koji su zajedno imaju povjerenja jedno u drugo. Povjerenje daje sigurnost, jednu apsolutnu sigurnost da će osoba koju voliš biti tu za tebe kada je to potrebno. Povjerenje jest temelj dubinske povezanosti dvaju osoba.

11. ODGOVORNOST
Spremni ste prihvatiti odgovornost veze. Dečki ovdje često padaju, zato što znaju puno vremena provesti van kuće, trošeći slobodno vrijeme sa svojim prijateljima. Dok niste bili u vezi niste imali nikakve odgovornosti jedno prema drugome, zato što vaši životi nisu bili povezani. Kada ste u vezi vaši su se životi ispleli u jednu novu stvarnost, jedan novi odnos, i oboje ste odgovorni za uspjeh toga odnosa te u skladu s time se trebate jedno drugome darivati. Znak da je osoba u vezi odgovorna, jest ulaganje sebe i svoga vremena u vezu.

12. MOLITVA
Pitam sve parove, pitam dečke i cure, molite li se zajedno? Ako ne molite zajedno vaša se veza ne može zvati kršćanska veza. Molitva razoružava i oslobađa čovjeka svake zle misli i zle nakane zato što u vaš odnos unosi Isusa Krista. Molitva uključuje molitvu krunice, Svetu Misu i sakrament Svete Ispovijedi.
Neki će dečki ili cure reći, „ali molitva je moja intima, to je privatno.“ Tada treba reći: „Da, ali ja s tobom i želim intiman odnos.“

13. REALNOST
Gotovo bismo mogli reći da je realnost sinonim za ozbiljnost veze. Mladi ovdje jako griješe, misle da je ljubav svemoguća, da ljubav može premostiti svaku prepreku i da nisu važne godine, udaljenosti, prepreke kao primjerice bračno stanje, djeca i sl. Trebali bi razmišljati na način da stvari postave realno, razmotre činjenice i zanemare trenutne bujice osjećaja koje su i tako kratkoga vijeka. Potrebno je vidjeti jesu li u stanju prihvatiti stvarnost osobe kakva ona je, a ne onakva kakva mi žele da ona bude. I da se razumijemo, istinska i prava ljubav koju Gospodin šalje unatoč preprekama može te prepreke premostiti, ali se za nju treba boriti, a sa stvarnošću se treba suočiti.

14. BUDUĆNOST (ili „KRITERIJ SUTRAŠNJEG DANA“)
Drugim riječima, postavljam pitanje „Vidiš li ti sebe s tom osobom u budućnosti? Je li to majka/otac tvoje djece?“ Često puta u razgovoru s mladićima i djevojkama na ovo pitanje dobivam odgovor „Ma dajte velečasni, ne mislim se ja s njim/njom ženiti.“ Ukoliko već u studensko vrijeme ne razmišljate o braku s osobom s kojom ste u vezi, nemate što zajedno raditi, zbog toga što samo iskorištavate jedni druge te se samo međusobno lažete i zavaravate.

15. OBVEZA odnosno PREDANJE (ŽRTVA)
Vaša ljubav je takva da ste spremni učiniti korak dalje i sebe predati osobi koju volite. Simptomatično za današnje vrijeme jest da nitko ne želi ženidbu, nitko se ne želi žrtvovati. A obveza sama po sebi zahtijeva žrtvu, žrtvu zbog ljubavi. Ljudi danas žele ljubav bez žrtve, no prava ljubav uključuje i žrtvu za osobu koju volite.

16. MIR
Kao što je prvi kriterij bio biološka kemija, ovo je duhovna, Božja kemija. Ovo je također najlakši, ali i najteži kriterij. Jer mir u srcu ne možemo sami zadobiti, taj mir ne daje ovaj svijet, taj nam mir daje naš Gospodin Isus Krist kako je i obećao. Prava ljubav smiruje srce i čini ga radosnim. Mir ne znači da će sve u životu biti bajno. Na čemu je utemeljena naša veza na pijesku ili na stijeni? Bujice će svakako doći, samo ako je veza utemeljena na stijeni bujice će proći, a veza će ostati netaknuta. Ukoliko je utemeljena na pijesku navalit će bujice, porušiti sve vrijedno i bit će to ruševina velika. Graditi na pijesku, u dolini jest lako, no nesigurno. Graditi na stijeni je teško, treba na leđa uzeti križ i nositi ga do vrha, no tako građenu vezu niti jedna sila neće srušiti.

mr. don Damir Stojić, SDB
Katolički pastoralni ured
Odranska 8, 10 000 ZAGREB
Tel: 01/619- 1242
Mob: 098/165-7878 ili 091/459-3581
Fax: 01/383-6647
e-mail: studentski.kapelan@gmail.com
www.sczg.hr/spas

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
little_angel

PostanoPostano: uto 03 lip 2008, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izvrsni kriteriji... pljesak

A da se približim naslovu teme, svidjelo mi se ovo:
Citat:
Ali kemija jest i najteži kriterij zato što ga nije moguće uspostaviti ako ga nema. Ona je tu ili nije.

Katkad neke osobe ne posustaju kad im se netko jako sviđa, pitaju se što nije u redu s njima da ih dotična osoba ne primjećuje, itd. Kako kaže don Damir, kemija je tu ili nije, utkana je u tijelu i dar je Božji. Ako je između dviju osoba nema, to ne znači da s nekim nešto nije u redu, da smrdi ili je ružan Laughing Što neki ljudi zaista znaju misliti...

A zanimljivo mi je kako se kemija nakon određenog vremena može pojaviti između osoba gdje prije nije uopće bilo kemije. Poznajem puno ljudi, sada već bračnih parova, koji su se dugo poznavali, ali nisu osjećali nikakvu kemiju, da bi je jako osjetili nakon nekog vremena. Stoga, Bog bira vrijeme, mjesto, i osobu, mi samo moramo biti strpljivi... Wink

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: pet 10 tra 2009, 7:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

danas sam pročitala prekrasnu rečenicu,pa sam je htjela sa vama podijeliti..
vjerujem da većina vas to zna,ali nije loše se podsjetiti....

rečenica kaže: ljubavi bez žrtve nema...

baš je prigodna za današnji dan,jer kao što znamo,
danas je dan kad se naš Spasitelj žrtvuje iz ljubavi prema nama..
kada Bog žrtvuje svog jedinca za nas...iz ljubavi..

ali, mislim da se ta rečenica može odnositi na svaki dan našeg života...
može se reflektirati na ljubav prema bratu,sestri,prijatelju,roditeljima,
ali i "onoj posebnoj osobi"...

pa,možda bi se trebali zapitati kako nekog volimo,koliku smo žrtvu za njega spremni podnijeti...
je li to još samo jedna sebična zaljubljenost?

u svakom slučaju,Isus nam je pokazao primjer,i put ljubavi,
a mi bismo ga trebali pokušati slijediti...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: teta Jeja, antea
Felicita

PostanoPostano: pon 13 tra 2009, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvijek me ajmo reći strah kad razmišljam o ovakvoj temi... Što ako mi se ljubav "dogodi" s osobom koja npr. vjeru baš i ne doživljava kao nešto bez čega ne bi mogao živjeti... A takvih je u mojoj okolini 98%.... Krećem se ja po mjestima gdje su praktični vjernici, ljudi kojima je stalo do toga, ali oni su redovito mlađi od 20(dečki), premalo je ljudi zainteresiranih za vjernički život...

Od mnogih svećenika čujem, a i od vas(skoro pa redovito iz Zagreba(?)) da postoje veze u kojima se našlo dvoje praktičnih vjernika, ljudi koji žive čistoću i sl., vjerujem ja da oni postoje ali takve još nisam upoznala, u mojoj ih okolini nema, zapravo ajmo ovako reći: nema takvih dečaka (a cura dosta znam)... A krećem se i družim u takvim krugovima...
I sve to me obeshrabruje, gubim volju upoznavat suprotni spol (nekog npr potencijalog tko mi se svidi), jer već vidim koji su njemu prioriteti u životu...

Čitala sam u postovima od prije, kao pa što je u tome loše da mi praktični vjernici i budemo u vezama s nekima koji to nisu... Kao zar nije cilj da vjeru širimo i na druge... Moj odgovor je: nije ništa tu loše i sve to stoji, možda takve veze i uspjevaju...
Ali stvar je u tome da bih ja patila s osobom koja me ne razumije u mojoj dubini, koja ne dijeli moje osjećaje, moju potrebu za Isusom... Jednostavno bih ostala nesretna kad bi ona početna zaljubljenost prošla, sve kad bih i uspjela malo promjenit tu osobu...

U mojoj životnoj okolini nema tu traženja ni nalaženja ( jer kad bih sad išla tražit praktičnog vjrnika to bi više bila lutrija Wink )...
Nada mi je u Bogu, u vjeri da je ljubav dar, tražit je neću (a i da želim faks mi ne ostavlja vremena Laughing ), samo ću joj se nadati (kao i svemu dobrome)

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Lalaith

PostanoPostano: pon 13 tra 2009, 14:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Felicitom i mislim da je to jako osjetljiva tema.
Ja doduše poznajem mnoge vjerničke parove, ali i znam mnogo ljudi kojima je ovo pitanje jedna od najtežih životnih dilema....
Sasvim je normalno da želiš biti u vezi sa vjernikom, ali ni s takvim stvarnima ne treba biti previše naivan.
Skloni smo idealizirati i misliti da ako netko ide u crkvu to onda znači da je i dobar čovjek, a mislim da svi znamo da ponekad to i nije slučaj, a pogotovo ne mora značiti da je to dobar čovjek za tebe.
A što se tiče ateista, ako je netko danas ateist to ne znači da će i sutra to biti.
Bog je velik, a mi to tako često zaboravljamo.
Svake nedjelje mu pjevamo: Jer velik si, činiš djela velika, a vjerujemo li mi u to zapravo?
I slavimo njegovu pobjedu na smrću, vjerujemo li zaista da je uskrsnuo?
Ne treba postavljati uske granice i bojati se. Bog je veći od svega...
I ovime ne želim reći da treba imati dečka vjernika ili da ne treba imati dečka vjernika.
Svatko živi svoj život. Bitno je samo to da ne zaboravimo da smo djeca Svemogućeg Boga koji sve okreće na dobro onima koji ga ljube.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
Gladijator

PostanoPostano: uto 14 tra 2009, 5:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moli svoga dobroga Oca:Oče,koji sve možeš i sve imaš za mene što mi nedostaje za blaženi život,daj mi sve bez čega ne mogu.Daj mi srce krotko i zahvalno,da ti vijerna ostanem.Daj mi muža,drugu polovicu moga srca.Dajmi novi dom,onaj koji blagoslovljenom udajom trebam ući i proslaviti Tebe poniznom službom žene i majke.Ti me darom svojim,uvedi u blagoslovljenui naš bračni život i sačuvaj nas u njemu.Ti znadeš tko je taj muž kojeg si meni namijenio.Blagoslovi ga več sada po mome srcu.I u mojim ga očima otkrij da ga nađem i ne griješim protiv njega.Iz tvoje ga ruke prihvaćam sa svim darovima kojima češ me radovati i svakom njegovom manom po kojoj češ me ljubavi učiti i u poniznosti vječni život moje duše čuvati.Neka je blagoslovljen moj muž u Tebi.Molit ću za njega svaki dan.Čekam ga iz tvoje ruke,Oče naš.Neka je blagoslovljen bračni križ naš pod kojim češ nas oboje posvetiti i davati nam mudrost da od propasti sačuvamo naše zajedničko potomstvo.Na Tvoju slavu,udajem se i po volji tvojoj,pristajem biti žena.Tako neka bude.Aleluja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ni ja nemam vječnu ljubav za svoju ženu,ali je ima Bog,kao što ima prepunu atmosferu zraka što mi treba i što ču ga disati kroz sav život,dok me ne pozove k sebi gdje se ne živi od zraka nego od Duha.Svakim danom u Bogu moja ljubav za nju se obnavlja,jer živim sakrament ženidbe.Ne bojte se,jer nikoga tko vijeruje dobri Otac nije povrijedio svojim dijelom,pa neće ni tebe.Smo Ga moli i budi strpljiva,već On zna kad je to dobro za tebe.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Lalaith, Felicita
davorseljan

PostanoPostano: uto 14 tra 2009, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je jako osjetljiva tema.
Kako je nači i prava formule nema.
Upravo sam pogledao RTL-ov Ljubav je na selu i tosta toga je rečeno iz prakse.
Treba biti spontan i u svakom trenutku je moguća ljubav.
Ljubav je neopisiva.
Mene konkretno je strah ljubavi zbog svoje psihičke teške bolesti, mada bi volio da se dogodi i da jednom kažem 'to je to'. O tome težim.
Poznajem puno predivnih veza.
Na žalost još uvijek ima onih koji su stariji od mene i nisu u vezi mada imaju uvijete.
Nešto sam po tom pitanju pokrenuo u projektu 'Slobodni katolici' koji trenutno stoji.

U radu je spas.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.