HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 17:18. Pogledaj neodgovorene postove
Zeitgeist
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
El Gibbor

Spol: muško
PostanoPostano: sri 16 tra 2008, 10:19
PostNaslov : Zeitgeist
Citiraj i odgovori

Jeste li gledali ovaj dokumentarac, što mislite o svakom od 3 dijela, kako utječe na vašu vjeru, ima li istine u njemu, treba li ga osuditi???

Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu.
Joseph Joubert
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 16 tra 2008, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

o čemu se radi, reci ukratko...

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
ja

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 16 tra 2008, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, dokumentarac možeš naći i na youtube, samo utipkaj naslov filma.

Ja sam gledala taj dokumentarac... Prvi dio mi izgleda tipično newageovski s tim svojim 'zagovaranjem' da je u vrijeme Mojsija kad su se Izraelci počeli klanjati zlatnom teletu bilo vrijeme bika, da je sada vrijeme ribe (ne znam kako bi se bolje izrazila, no to vrijeme ribe je vrijeme Isusa te će on, kako se kaže u dokumentarcu, doći na kraju ovog vremena ribe i na taj način tumače Isusove riječi o njegovom ponovnom dolasku), a da nakon ovoga dolazi vrijeme vodenjaka... Na moju vjeru ne utječe, kao što nije utjecao ni Paulo Coelho i njemu slični.

O teorijama o kojima se govori u druga dva dijela, već su rađeni i drugi dokumentarci, i neke informacije koje se spominju u dokumentarcu mogu sepročitati na internetu. Jesu li Amerikanci sami sudjelovali u rušnju WTC, vjerojatno se neće za sigurno otkriti, a teorije zavjere da će određeni kug ljudi jednom vladati cijelom planetom čine mi se malo pretjeranima..

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: pon 21 tra 2008, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam pogledao samo prvi dio.

Film se inače sastoji od tri nepovezana dijela u kojima se obrađuju tri teorije zavjere.

U prvom dijelu napada se kršćanstvo. Tvrdi se da je riječ o izmišljotini prepisanoj iz poganskih mitova. Ta tvrdnja nastoji se potkrijepiti gomilom navodnih "slličnosti" između poganskih i kršćanskih vjerovanja (npr. između Egipatskog božanstva Horusa i Isusa Krista).

Uz malo samostalnog istraživanja poganske mitologije lako se, međutim, pokazuje da je većina (a možda i sve) od ovih navodnih sličnosti zapravo izmišljeno. Cijeli prvi dio filma naprosto počiva na nizu netočnih navoda. I nikom ništa, pojeo vuk magare.

Film neće utjecati na vjeru dvjema kategorijama ljudi: (i) "svjesnim" vjernicima koji dobro poznaju temelje svoje vjere, te (ii) fideistima, tj. onima koji misle da vjera i razum nemaju veze jedno s drugim. Međutim, film bi mogao utjecati na vjeru neupućenih mladih ljudi, koji su u osnovi racionalni, ali ne poznaju činjenice i prihvaćaju zdravo za gotovo sve što im se servira.

Treba li osuditi film? Po mom mišljenju, od javnih osuda i dizanja prašine više je štete nego koristi. Možda ga je stoga bolje jednostavno ignorirati, ali svakako treba imati spremne odgovore. Ipak, smatram da u početnom dijelu filma ima dosta elemenata za zakonsku tužbu zbog vrlo otvorenog govora mržnje i poticanja religijske netrpeljivosti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
AbFab

PostanoPostano: ned 06 srp 2008, 10:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:
Ipak, smatram da u početnom dijelu filma ima dosta elemenata za zakonsku tužbu zbog vrlo otvorenog govora mržnje i poticanja religijske netrpeljivosti.

Ajmo tužiti autora.

Nakon što se RKC pospe pepelom zbog istih stvari od početka svoga postojanja.

Ili smo svi jednaki, a Crkva jednakija?
Pink Panther

PostanoPostano: ned 06 srp 2008, 10:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AbFab napisa:
Ajmo tužiti autora.

Nakon što se RKC pospe pepelom zbog istih stvari od početka svoga postojanja.

Ili smo svi jednaki, a Crkva jednakija?

1. Istina je jednakija od laži.

2. Film krši SADAŠNJE zakone koji zabranjuju govor mržnje i poticanje religijske netrpeljivosti. Što god mi mislili o onome što je Crkva nekoć činila, TADAŠNJI zakoni nisu se kršili.

3. Ljudi koji su u negdašnjoj Crkvi to činili odavno su mrtvi i ne znam kakve veze ima sadašnja Crkva s njima i zašto bi sadašnja Crkva morala snositi kolektivnu krivnju za nečije postupke iz prošlosti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: pon 07 srp 2008, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad se radi o mitologiji i različitim božanstvima, teško je reći što je točno, a što ne. u zeitgeistu je sve ispričano tako da podržava ono što pokušavaju reći, makar se iste stvari mogu objasniti na sto drugih načina. paralele koji oni povlače ustvari i imaju smisla, ali ne u kontekstu u kojem oni govore. nadam se nitko ovdje ne shvaća bibliju baš doslovno. ti su tekstovi pisani kroz povijest i sigurno su unutra unesene mnoge priče koje se nisu zaista dogodile, ali imaju svevremensku poruku. meni nije neobično da slične priče postoje i u drugim religijama. ipak moramo shvatiti da ni kršćanstvo nije nastalo u vakuumu nego u određenom vremenu i prostoru, i da nije oduvijek bilo definirano na način na koji je danas. bilo bi neobično da na nastanak biblijskih tekstova nije utjecalo baš ništa iz povijesti, uključujući i astrologiju, i razna božanstva (mojsije i egipat - ipak je tu neka veza). svima je jasno da Isus nije rođen baš 25.12. taj je datum najvjerojatnije uzet kao blagdan Božića zato da se "preklopi" jedna od najvećih "poganskih" svetkovina. i takve stvari su se događale. danas sve to izgleda tako definirano, ali kršćanska religija ipak nije izrasla u jednom danu. ove dokumentarce ne treba gledati kao nešto što bi trebalo poljuljati nečiju vjeru. ideje iznesene unutra tek su to: nečije ideje. i mislim da simbolizam iznesen u tim dokumentarcima ne pokazuje ništa drugo nego koliko smo svi mi ljudi na svijetu ustvari slični, bez obzira gdje živjeli i kojoj religiji pripadali, i kome se klanjali, na kraju svi težimo istome, našem Bogu, i prepoznajemo ga u istim stvarima (Sunce, mjesec, voda, cvijet... )

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Fantom

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 15:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidim da je zamrla tema, tj. da ekipa nema kaj za reći...
Prvo, nije me bilo na forumu 100 godina, i tko zna kad ću opet doći.

Drugo, Zeitgeist priča o stvarima o kojima većina nas nema pojma. Stoga nam mogu prodati što god žele, a u principu to i čine sa naivnim masama.

Treće, ono što Zeitgeist radi je laž, barem sa religijom. Taj religijski dio su bazirali na djelima jedne žene poznate kao "Acharya S". Nije joj to pravo ime. Njen utjecaj na taj religijski dio o Zeitgeistu je bio ogroman.

No na youtubeu se pojavila hrpetina filmova pod imenom "Zeitgeist debunked", "Zeitgeist refuted", "Zeitgeist exposed", "Zeitgeist's claims debunked" i slično. Neki od njih odlično su i profesionalno odradili posao, pronašli informacije na internetu, te čak i intervjuirali ponekoga, ili prepisali intervju... pa tako njene tvrdnje odbacuju stručnjaci iz Azije, Afrike, Europe, Amerike... štoviše, ne samo da tvrde da je krivo povezala stvari,nego i dala lažne informacije jer je koristila sekundarne izvore. Sva ta božanstva o kojima Acharya priča su starija od Isusa. Ali onaj dio mitova da su i druga božanstva rođena 25.12., uskrsnula, razapeta itd... ti mitovi nastali su tek poslije Krista, između 120. i 150. godine (dakle 2.stoljeće, dok za novozavjetne spise znamo da su nastali u 1.stoljeću, zar ne?).
(napomena: prije nego nastavim, mnogi od ovih uradaka na youtubeu nisu stručni i ne može se vjerovati svakom, ali sadrže pojedine istinite i pojedine izvrnute informacije. Za prepoznati prave zaista morate imati malo znanja a i dobar nos. Mnogi od tih uradaka su baptistički ili neke druge protestantske denominacije, nazivaju sebe "pravim kršćanima" a za sve eventualne nesporazume i zla optužuju lažne kršćane - katoličku crkvu... pa sam tako našao objašnjenje da se spaljivalo ljude jer nisu htjeli štovat Mariju (upotrijebio je riječ "worship", koju oni upotrebljavaju samo za Boga)...pored svih objašnjenja koja je mogao dati, on je odabrao ono tipično protestantsko i - krivo! Samo pozivam na oprez. Jer i u tim kontrazeitgeist filmovima ima grešaka). A sad da se vratim na temu pogrešaka Zeitgeista.

Jedan od primjera je Adonis (ovo je engl., ne znam zove li se isto na hrv.), ništa o njegovom uskrsnuću se ne može naći prije 120.godine poslije Krista. Ono što se nameće kao zaključak je da su se poganske religije branile od širećeg kršćanstva tako što su pripisivale kršćanske atribute svojim božanstvima. Tako i onaj "Justin the Martyr" kojeg su citirali...riječi su mu izvrnuli iz konteksta. On kaže - mi ne propovijedamo ništa drugo od onoga što vi već vjerujete o svojim božanstvima" ili tako nekako je bilo rečeno. No nisu spomenuli nastavak teksta, u kojem tim poganima pokušava objasniti što se to sa Kristom zapravo dogodilo. Naprotiv, Zeitgeist to pokazuje kao da je taj čovjek znao da stvaraju novu religiju, da su sve uzeli od starih religija itd.

Pa također zanimljiv štos sa tri mudraca koji bi trebali biti tri zvijezde.... čujte, u Evanđelju jasno piše da su tri mudraca otišli kod Heroda te da ih je on uputio u Betlehem. Za Heroda se zna da je postojao i kad je vladao. Zašto bi onda tri mudraca (tri zvijezde na nebu) došli do Heroda da ih on uputi u Betlehem... taj dio mi zbilja nije jasan.

Apostoli su poslije Duhova otišli propovijedati - kamo? upravo u Jeruzalem! Upravo tamo gdje se sve to s Isusom dogodilo! Rimljani su ih progonili, Židovi su ih progonili, ostali pogani su ih progonili jer su imali druga božanstva... a oni odoše ravno u Jeruzalem, u središte zbivanja, u središte neprijateljevo... i tamo počinju propovijedati o Isusovom uskrsnuću... Pa onda Pavao kaže da je Isusa vidjelo mnogo ljudi... izrekao je troznamenkastu brojku, ne sjećam se, je li možda bilo 500? I kaže - pitajte njih ako meni ne vjerujete. U vrijeme nastajanja tog teksta, kao i ostalih novozavjetnih spisa, većina svjedoka tih događaja sa Isusom je još bila živa.

Osim toga, pretpostavlja se da su Marko, Matej i Luka derivati nekog "protoevanđelja" koje je moglo ali nije moralo biti napisano, nego predano usmenom predajom čak i od samih apostola, zar ne? Do danas se još ako se ne varam točno ne zna što je to, ali Evanđelja im imaju toliko podudarnosti da ne samo potvrđuju vjerodostojnost priče (jer se ne pobijaju međusobno), nego je gotovo sigurno da su imali isti izvor, no taj izvor nije nužno morao biti pisani izvor, iako se pretpostavlja da je bio.

Što time želim reći? S obzirom da se to događalo u Jeruzalemu, i da je i sam Isus djelovao i u Jeruzalemu i tamo mesijanski ušao u njega... itd... niti jedna lažna tvrdnja o Isusu se u Jeruzalemu ne bi održala niti jedan jedini dan! Ako nije postojao, stanovnici jeruzalema bi zbunjeno gledali o kakvom ti bičevanju pričaš, o kakvom raspeću, o kakvom Isusu kralju židovskom, mi ni čuli nismo za to!

Nesumnjivo je i da bi se židovsko svećenstvo pobunilo... rimljani isto ništa nisu zanijekali, ta zato jer su upravo oni čuvali grob! Ako su pak znali gdje je Isusovo tijelo, mogli su ga samo pokazati i sasjeći kršćanstvo u korijenu.

Dakle nitko od njih ne niječe toga Isusa. Nitko od njih ne govori da Isus nije postojao. No Pavao kaže - ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je vjera naša! Dakle, već 2000 godina slušamo kako Krist možda nije uskrsnuo, ali nikada nitko nije pokazao njegovo tijelo. Čak ni oni u čije vrijeme se ovo događalo. Radije su ubijali kršćane nego da pokažu Isusovo tijelo.

Danas se došlo na drugu taktiku. Ne može se dokazati da nije uskrsnuo, jer kad se razmotre sve poznate činjenice i poslože određenim redoslijedom, ne samo da se pobija svaka tvrdnja i teza o tome da nije uskrsnuo, nego se čak nameće uskrsnuće kao jedino logično objašnjenje. Ali može se nešto drugo. Uvjeriti kršćane da je sve to samo davna stara simbolika, da Isus nije postojao i da je netko sve to uzeo od pogana i napravio prijevaru. Štoviše da već 2000 godina očito postoji tajno društvo koje obmanjuje cijeli svijet, a to je upravo Katolička Crkva...

Autori u Zeitgeistu,i ta Acharya S, vjerojatno nikada nisu imali veze sa kršćanstvom, ili su eventualno bili protestanti, ali čak i to sumnjam. Zašto? Vrlo jednostavno - koriste mane protestanata da bi napali Katoličku Crkvu, a na nekim mjestima koriste određene grijehe iz prošlosti Katoličke Crkve kako bi osporavali protestante... to jedno s drugim ne ide. Vidite, protestanti zaista žestoko napadaju Crkvu, nerijetko pljuju po njoj, pozivaju se Bibliju, a kad im se biblijski dokaže da su u krivu onda ne žele prihvatiti, papu ne podnose.... pa ok, ako Katolička Crkva već toliko dugo obmanjuje nas katolike, kako je moguće da obmanjuje protestante koji ju mrze, koji s njom nemaju i ne žele imati posla?

Zašto svi koji vjeruju u Isusa svjedoče o iskustvima s Isusom (a ne samo Katolici)? Što je sa svim čudesima? Ima li toga danas u židovstvu? U Islamu? U budizmu? Ima li toga da se tijelo poslije smrti ne raspradne? Da se hostija pretvori u meso za koje se istraživanjem utvrdi da je komad unutarnje strane srca, da je krvna grupa ako se dobro sjećam bila A, koja je tipična za izraelske žene... itd... (govorim o prvom poznatom euharistijskom čudu u Lancianu. Lanciano je mjestašce u Italiji. Nisam nikada bio, ali ako uspijem hoću. Možete o tome naći na internetu. Nešto manje na engleskom, i puno više na talijanskom kojeg ja ne govorim Smile
Što je sa tijelom sestre augustinke, Anne Katharine Emmerick? Autor njezine biografije je Thomas Wegener, a ako možete, bar posudite u knjižnici i pročitajte! Velika mističarka, svakog petka je dobivala rane i krvarila, proživljavala Isusovu muku, a onda čudesno bivala zaliječena i obnovljena... svašta je prošla, djelovala je u vrijeme najjačih napada na Crkvu i biskupe... živjela je samo o Tijelu Kristovu,drugim riječima nije jela... par dana iza njezine smrti, da bi se narugali svima koji su je smatrali svetom i koji su joj se divili, iskopali su njezino tijelo iz groba. Na njihovo zaprepaštenje, doktor-ateist koji je bio tamo, shvatio je da je tijelo svježe, kao da je tek sad usnula. Uopće se nije počela raspadati.Njeno tijelo se i danas čuva neraspadnuto. Dakle, nije mumificirana ili bilo kojim postupkom obrađena!

Mogao bih tako nabrajati do besvjesti... no čovjek se pita - ako Isus ne postoji, ok, a kako se onda sve to događa? Jer onda je to očito nešto što je dohvatljivo i našom spoznajom i nešto čime mi možemo upravljati. Pa zašto ne?

Eto, a vi sami prosudite što je vjerojatnije.
Za sve vas, koji još uvijek vjerujete Zeitgeistu, trebate znati da oni imaju masonski pogled na povijest, a i da su vjerojatno koristili neke masonske izvore... uglavnom, pogledajte ovaj kratak video, i pauzirajte kad bude citirao masone, i pročitajte što piše na ekranu, pa će vam sve postati jasno.
http://www.youtube.com/watch?v=wRaxf4ZC0e8
Radi se o Zeitgeist Challenge (Zeitgeist izazov). Toliko su sigurni da se Zeitgeistove tvrdnje o religiji ne može dokazati da su ponudili 200$ nagrade onome tko ih uspije dokazati! Pozvali su čak i Acharyu S, ali nije se odazvala. Ono što se traži je samo da kažu gdje su to našli u originalnim antičkim spisima, umjesto da nas uvjeravaju da je to tako. Jer niti jedan stručnjak to ne može pronaći. Ima u sekundarnim izvorima, kako sam već rekao, ali ni jedan od njih nije stariji od Isusa Krista. Ti razni bogovi (npr. Mitra) bili su slabo poznati u rimskom carstvu, i bili su usko vezani za pojedine lokalitete, sve do negdje između 120. i 150.godine, kada se počinju masovno širiti......

Pogledajte video i Bog vas blagoslovio!

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
angelous

PostanoPostano: čet 16 srp 2009, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

danas sam pogledao...i mogu reći da je lakovjernima lako nasjesti...

Koliko sam shvatio, nastoji se negirati Kristovo postojanje, tj. izjednačiti s astrološkim periodima i zbivanjima. U jednom dijelu čak kaže da Krist vjerovatno nije ni postojao. Pa sad, ono...što bi na to rekli povjesničari koji znaju nabrojati sve izvore u kojima se potvrđuje Njegovo postojanje... Wink

...drugo što mi je upalo u oči...spominje se da se Krist rodio u periodu ribe i ostalo tamo šta nabraja...i on sad povlači paralelu toj astrološkog perioda, tj., ribe s ribom koja označava Isusa...bit će, nije upoznat s stvarim značenjem simbola ribe u kršćanstvu i progonima kršćana...
Još mi upala u oči ta promjena perioda (iz vremena bika u vrijem ribe itd)...i sad spominje da su egipćani ustanovili da se svakih 2150 (točna brojka, nema oscilacija) mijenja kut nagiba zemlje i osi (ili tako nešto, skužit ćete po snimci) i on sad prema toj brojci računa te astro periode i uspoređuje ih s rođenjem Mojsija, Isusa, itd. To se tako lijepo izgleda, lako za povjerovat u tu, ali onom tko ne zna. Dotična kretnja zemljine osi naziva se precesija i zbiva se svakih 25 000- 26 000 godina. Bleh..padoše u vodu izračuni Laughing

I onda tu još navodi kako su riječi krivo prevedene pa onda world prebacuje u age...

Čini mi se kako je cijeli film postavljen tako da analizira samo kršćanstvo, i to uglavnom negiranjem istina...
I sad se sjetim one ...i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je razoriti. Very Happy

Pa eto...još kad mi na pamet dođe da se u Bibliji 366 puta spominje fraza Ne bojte se! (drugim riječima: ni jedan dan se ne bojte...) počinjem ovaj filmić shvaćati kao ćorak Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.