HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 27 lip 2019, 1:07. Pogledaj neodgovorene postove
Richard Dawkins
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Lalaith

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 07 lip 2009, 18:59
PostNaslov : Richard Dawkins
Citiraj i odgovori

Dakle, zanima ne je li netko od vas ĆØitao Dawkinsove knjige, posebno Iluziju o bogu, kakvi su vaÅ”i stavovi i miÅ”ljenja o takvim pojavama. Jeste li ikada bili u situaciji da ste trebali raspravljati i braniti svoju vjeru od takvih argumenata. Mislite li da smo mi(opƦenito prosjeĆØni katolici) dovoljno spremni i jaki (obrazovani na svim podruĆØijma, i pogotovo na podruĆØju svoje vjere) da se znamo jasno i argumentirano braniti od takvih napada?

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice ĆØekaju da budu voljene Smile
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

Spol: muško
PostanoPostano: sub 13 lip 2009, 17:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Richard Dawkins se u svojoj knjizi "Iluzija o Bogu" aktivno posvetio dokazivanju da Boga nema. Naravno, umjesto da se osvrnuo na božanstva opƦenito (pri tom mislim na pojam "bog" u svim religijama), usredotoĆØio je svoju paljbu na KatoliĆØku crkvu. Nisam proĆØitao cijelu knjigu, samo izvatke ni ti mi se da ĆØitati jer me nerviraju takve stvari. On je znanstvenik i smatra da znanost iskljuĆØuje vjeru tj. religiju. I ja sam znanstvenik pa mislim suprotno. Nažalost, teÅ”ko se je braniti protiv napada poduprtim znanstvenim ĆØinjenicama jer su to.... ĆØinjenice! Možemo reƦi "da, pa neÅ”to mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neƦe prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, BozaniƦ, ĆØasna sestra u GraĆØacu) to tako osjeƦaÅ”... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriÅ” da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim Å”to vjerujeÅ” u neÅ”to Å”to ne možeÅ” 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima"). A Richard Dawkins je, po mom miÅ”ljenju, duboko nesretan ĆØovjek koji se oĆØito nije snaÅ”ao u svojoj vjeri, razoĆØarao se i sada nastoji svima aktivno dokazati da Boga nema. Možda jednom i proĆØitam tu knjigu, ako skupim dovoljno živaca. Ali ima on i jednu drugu knjigu, "SebiĆØni gen". Ta je veƦ malo lakÅ”a za ĆØitati jer ne blati KC na svakoj stranici. Zanimljiva je ako voliÅ” molekularnu biologiju i genetiku. Smile

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Lalaith

PostanoPostano: sub 13 lip 2009, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriŔ da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim Ŕto vjerujeŔ u neŔto Ŕto ne možeŔ 100% potvrditi dokazima

Ja sam isto imala sliĆØna iskustva i drago mi je ĆØuti da nisam sama Smile To su najĆØeÅ”Ć¦e beskrajne rasprave koje oduzimaju jako puno energije i iz kojih sam najĆØeÅ”Ć¦e izvukla kraƦi kraj :S
A za sebiĆØni gen hvala Smile proĆØitat Ʀu ga ĆØim ulovim malo vremena Smile

Specijalac

PostanoPostano: ned 14 lip 2009, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Možemo reƦi "da, pa neÅ”to mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neƦe prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, BozaniƦ, ĆØasna sestra u GraĆØacu) to tako osjeƦaÅ”... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriÅ” da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim Å”to vjerujeÅ” u neÅ”to Å”to ne možeÅ” 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima").

MožeÅ” pokuÅ”ati drugaĆØiju taktiku. Postoji jako puno znanstvenika koji su takoĆ°er vjernici, i to poznatih i priznatih znanstvenika. (npr. V. Paar, i joÅ” neki hrv. akademici, a od stranih je jedan od poznatijih Albert Einstein). Pa ko oĆØe neka i te ljude proglaÅ”ava ludim (a ima ih puno).

Ko zna (ah, niko, niko niŔta ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraƦa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: ned 14 lip 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Možemo reƦi "da, pa neÅ”to mora postojati, Bog mora postojati" ali nitko ti to neƦe prihvatiti jer ti (ja, Benedikt, BozaniƦ, ĆØasna sestra u GraĆØacu) to tako osjeƦaÅ”... Onaj koji te napada ne traži da ga uvjeriÅ” da Bog postoji, cilj mu je samo proglasiti tebe ludim Å”to vjerujeÅ” u neÅ”to Å”to ne možeÅ” 100% potvrditi dokazima (barem su takva moja iskustva s "napadima").

Ne znan za ovog tipa, pa Ʀu samo kratko na ovo (nadam se da ne offtopiĆØarim jako Embarassed )... Mislim da je jako razliĆØito raspravljat o tome da li postoji Bog (za Å”to možda nema nekih direktnih emprijskih dokaza, al zato ima puno filozofskih Wink ) i o tome da li neko vjeruje u Boga... Do tog sam ja doÅ”la na temelju rasprava s drugima i sama sa sobom Wink

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuƦi Volju Božju prolazi se iznad poteÅ”koƦa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 17 srp 2009, 0:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Progledah odliĆØan dokumentarni film Bena Steina 'Expelled: No Intelligence Allowed' (trailer) o napadima darwinista na kreacioniste, tj. one koji zastupaju inteligentni dizajn, postojanje inteligentnog (D)dizajnera. U filmu Stein razgovara s mnogim znanstvenicima i jedne i druge strane, a meĆ°u ostalima tu je i taj Richard Dawkins. NaĆ°oh isjeĆØak iz filma s tim razgovorom pa pogledajte Smile

Da bi dobili Å”iru sliku teme, preporuĆØam spomenuti film Smile Mislim da je zanimljiv, pouĆØan, koristan, ali i objektivan (unatoĆØ tome Å”to je autor osobno na strani kreacionista) jer su izneÅ”eni stavovi, ideje i argumenti obje strane Smile Ovaj razgovor s Dawkinsom nalazi se na samom kraju filma kao svojevrsna zavrÅ”na debata tako da je zakljuĆØak vrlo zanimljiv, koliko neoĆØekivan, toliko ipak i oĆØekivan...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Lalaith

PostanoPostano: pet 17 srp 2009, 14:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje bi mogla nabaviti taj film da ga pogledam?

Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 18 srp 2009, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lalaith napisa:
Gdje bi mogla nabaviti taj film da ga pogledam?

Film nažalost nije baÅ” proÅ”iren i dostupan, tražio sam bezuspjeÅ”no po nekim videotekama, ali uvijek postoje alternativni i brži naĆØini, npr. google Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.