HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:41. Pogledaj neodgovorene postove
Rad nedjeljom
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Traba li RH zakonski regulirati rad nedjeljom?

a) da 
51%
 51%  [ 21 ]
b) da, ali samo nekima 
21%
 21%  [ 9 ]
c) ne 
21%
 21%  [ 9 ]
d) to je privatna stvar pojedinca 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 41

Autor Poruka
davorseljan

Spol: muško
PostanoPostano: pon 25 svi 2009, 11:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada gledaš, crkva djeluje nedjeljom.
Svečenici održavaju mise.
U nekim župama rade i galerije tj trgovine.
Mislim da ovo sa neradnom nedjeljom zbilja nema smisla.
Neki rade, neki ne rade.
Rade trgovine na kolodvorima i na tržnicama, benzinske, kiosci (na glavnom i do 20 sati), restorani, kladionice, pekare. Doslovce svi osim trgovina koje će počet radit od lipnja do rujna i u prosincu.
Što je za ženama koje rade u prometu i koje su dežurne cijeli dan. Što je sa njihovim obiteljima?
Što je sa onima koji rade nedjeljom, jer su oni manje vrijedni?
Mislim da bi se o ovome moglo pisat u nedogled.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Amistad

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Najveća zabluda je na našu zemlju gledati ko na katoličku. Pustimo deklariranih 80-90%. Da smo zaista katolička država, nedjeljom bi bile pune crkve a ne šoping centri. Mi smo ti koji nedjeljom pravimo promet trgovačkim centrima, a čiji bismo rad zakonom htjeli regulirati. Osim toga, postoje ljudi koji radom nedjeljom poboljšavaju svoje prihode i na taj način osiguravaju egzistenciju obiteljima...stoga sam protiv zabrana, ali za strogu kontrolu plaćanja rada nedjeljom.

Baš kao što Dubravko kaže... U današnje vrijeme a pogotovo sad kad je recesija (a i bez nje) ima onih kojima je svaka kuna bitna. Zašto zabranit nekome tko je na minimalcu da zaradi jos 500 kn!?

Rad nedjeljom ne treba zabraniti nego regulirati tako da oni koji žele raditi da mogu, a onda da za to budu i plačeni, i da oni koji ne žele da zbog toga ne dobiju otkaz ili budu diskriminirani. Samo je u tome problem.

Pa državi bi sada itekako dobro došlo da trgovine rade nedjeljom! Pa otkuda se puni državni proračun!? Iz poreza. A porez se ostvaruje samo kod prometa (novcem naravno)!

A i to što je Crkva protiv... A ako je Crkva stvarno protiv, onda su isti kao i farizeji koji su branili rad subotom!!!!! Ali, čuo sam jednog biskupa koji je rekao da se Crkva zalaže za regulaciju a na za zabranu!???

"Ako nam život omogući da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo očekivati da i mi umremo sretni." (Siniša Glavašević)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
Dubravko

PostanoPostano: sub 20 lip 2009, 8:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto, Ustavni sud je poništio zakon i nedjelja opet postaje radna. Bit će zanimljivo vidjeti daljni razvoj situacije...
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 20 lip 2009, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Eto, Ustavni sud je poništio zakon i nedjelja opet postaje radna. Bit će zanimljivo vidjeti daljni razvoj situacije...

ova kriza taman dobro došla robovlasnicima da stisnu jače svoje uzde.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Dubravko

PostanoPostano: sub 20 lip 2009, 12:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam koga točno smatraš robovlasnicima. Ovaj se zakon odnosio i na male trgovce i obrtnike, s jednim do dva zaposlena radnika, isto tako i na obiteljske obrte koji žive, primjerice, od turizma. Nije baš uputno sve gledati tako usko...

Ljubi i čini što hoćeš.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 20 lip 2009, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nema frke...
nisam ni mislio na sve Wink

davorseljan

PostanoPostano: uto 23 lip 2009, 10:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledam jučer praznik.
Pekara kod tramvajske stranice u Draškovićevoj je radila do 23 sata, dok ostali do 14 sati.
Dežirni kiosci u Vlaškoj opet rade od 0 do 24 sata.
Nema logike kod rada nedjeljom i rada praznikom.
Npr trgovina koja je cijelo vrijeme zabrane radila od 7 do 20 sati na peronu Glavnog kolodvora svoja vrata je jučer na praznik zatvorila već u 14 sati. Znamo da su se mnogi jučer vračali sa produženog vikenda.

Mislim da ova priča oko zabrane rada nedjeljom nema jer bi po mome trebali svi stati. Koliko mjesta nema prometnu vezu nedjeljom. Ili svi ili nitko.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: sri 24 lip 2009, 6:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je, sad je tek nastao totalni kaos...ide se iz krajnosti u krajnost, a dok se vlast, sindikati, pravosuđe i Crkva dogovore, svi trpe štetu: zaposleni, poslodavci, gospodarstvo u cjelini...
Gladijator

PostanoPostano: sri 24 lip 2009, 21:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovdje najviše brane rad nedjeljom,oni koji ne rade nedjeljom,već se šeču po šoping centrima i "uživaju",i nije ga briga za onu preko pulta(tko ju čeka kod kuće,jeli uopće plaćena,kako joj je,jeli umorna,koliko prekovremenih redi besplatno ...itd),svega sam toga osobno svijedok.I pazite samo na sebe ,i nemojte misliti na nikoga osim na sebe,jer takvih je sve više na ovom forumu,pa kako neće biti u šoping centrima.UŽIVAJTE LJUDI UŽIVAJTE,I AKO VAS MALO SAVIJEST ZAPEĆE,ZAŽMIRITE I MISLITE KAKO VAM JE LIJEPO!!!!Samo dokle?????????
Anny

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 25 lip 2009, 4:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjedim i slušam... pričaju mi roditelji i baka kako je to bilo nekad..... E baš bi mogla tako počet jer ja se ne sjećam toga... Dakle, oitam se kako su ljudi preživjeli u vrijeme bivše države kad su dućani srijedom i subotom radili do 14 sati a za nedjelju nije bilo nipojma da se radi.

Malo ću skoknuti na drugu temu, kažu ovako; turistička smo zemlja i što će turisti militi ako dućani ne rade. 1. ja baš ne vidim po čemuje, npr., Slavonski Brod turistički grad Confused 2. što li će turist pomisliti ako se nađe u recimo Splitu, kiša pada i on bi se zaustavio u kafiću, popio kavu, zapalio cigaretu a dođe konobar i zamoli ga da to ne učini. Eto ti turističke zemlje.
Uzalud nam onda i što Pevec radi cijeli dan kad ne možeš zapaliti cigaretu ni u njegovom kafiću. Samo napomena, janisam pušač.

No, da se vratim na temu;Gledam u nedjelju navečer prilog na Dnevniku i prikažu trgovačke centre i ljude koji guraju kolica a u njima otprilike jogurt, čokolada, juha u vrečici. Ne mora biti da su točno te stvari... želim reći da se ne kupuju prijako potrebne namirnice.
Ono što ja mislim, i iza čega čvrsto stojim, jest da je ovo rad protiv obitelji.
A ako se već želi da se radi nedjelja pa i praznik, e onda plati to duplo. Jer i dežurstva su plaćena.

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Dubravko

PostanoPostano: čet 25 lip 2009, 7:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gladijator napisa:
Ovdje najviše brane rad nedjeljom,oni koji ne rade nedjeljom,već se šeču po šoping centrima i "uživaju",i nije ga briga za onu preko pulta(tko ju čeka kod kuće,jeli uopće plaćena,kako joj je,jeli umorna,koliko prekovremenih redi besplatno ...itd),svega sam toga osobno svijedok.I pazite samo na sebe ,i nemojte misliti na nikoga osim na sebe,jer takvih je sve više na ovom forumu,pa kako neće biti u šoping centrima.UŽIVAJTE LJUDI UŽIVAJTE,I AKO VAS MALO SAVIJEST ZAPEĆE,ZAŽMIRITE I MISLITE KAKO VAM JE LIJEPO!!!!Samo dokle?????????

Predlažem ti da malo spustiš tenzije, mislim da na ovom forumu ipak svi imamo jednako usmjerenje. Sigurno je da se prava radnika (ne samo u trgovačkim centrima) ne poštuju i primjer koji si naveo je jedan od brojnih. Ali poznajem ljude kojima rad nedjeljom znači kruh, jer im se dvostruko plaća, a na plaću od 2000-3000 kn, to puno znači. Osobno, trgovački centri su za mene nepoželjna destinacija, a boravak u njima čista tortura. Što se mene tiče, ne moraju raditi uopće. Ali što je s drugim djelatnostima, svi su zapeli samo za trgovačke centre? Po čemu je trgovac više vrijedan od vozača tramvaja?
Gladijator

PostanoPostano: čet 25 lip 2009, 8:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Stručnjaci i neki iz samih trgovačkih centara kažu da 95% nije plačeno ili je izrabljivano,tako da nitko ne može graditi svoju sreću na tuđoj nesreći,na bilo koji način.Za sada treba početi sa trgovinama gdje se izrabljuje više nego igdje,jer ni u komunizmu nisu radile spram ostalih,a onda neka se sve ostalo kasnije dovodi u red,iako se niti jedan posao ne može usporediti s ovim šta rade trgovcima.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 25 lip 2009, 9:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

anny napisa:
Ono što ja mislim, i iza čega čvrsto stojim, jest da je ovo rad protiv obitelji

palac gore i ja se slažem.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Mara, davorseljan
davorseljan

PostanoPostano: ned 28 lip 2009, 20:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što će sada reči ostale djelatnosti koje su i za vrijeme zabrane radili nedjeljom kao što su npr prijevoznici, dostave, mali dio pošta u velikm gradovima.
Gledam neki dan u nedjelju ženu kako u jutro vozi tramvaj. Dali je netko pitao dali su njena dijeca dobro i dali su sami. Promet je pun takvih slučajeva. Što je sa bolnicama i ostalima koji moraju radit nedjeljom?

U radu je spas.
enkidu

PostanoPostano: pon 29 lip 2009, 5:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink Kad su na vlasti isključivo slijepi zakoni a ne razum onda se događaju krajnjosti i gluposti.
1. Nisu sva mjesta u Hrvatskoj turistička.
2. Nisu sve trgovine od jednake važnosti. Velika je razlike od trgovine s poljoprivrednim alatima i s prehrambenim artiklima.
3. Ne moraju sve trgovine raditi i to cijeli dan.
4. Koliko je meni poznato Grčka je turistička zemlja, ali u Ateni u nedjelju ne rade sve trgovine. Samo suvenirnice i prehrana prije podne.
5. Prekovremeni rad treba platiti. Tu su naši zakoni dosta škrti ili se uopće ne provode.
6. Nedjelja ili neki drugi dan u sedmici nije uvedena bez velikog razloga. Taj bi dan trebao biti ''svetinja'' za pojedinca i obitelj. Danas više nego ikada, jer mi ne živimo u tradicionalnim načinom života poljodjelske obitelji, kada su svi cijeli tjedan zajedno. - To je sociološki vid.
7. Zdravstvani vid je odmor, kada se čovjek može u miru opustiti....
8. Duhovni ili religijski vid ne bi trebalo nikako zanemariti. Sve što Bog traži od čovjeka to nije zbog Boga, nego prvenstveno zbog samog čovjeka.
- I na kraju, pa zar ne bi trebalo nerazborite roditelje, a posebno njihovu djecu zaštiti, jer umjesto da ih roditelji nedjeljom vode u prirodu da se istrče i naužiju čistog zraka, oni prave cjelodnevne ''izlete'' u veletrgovine koje obiluju otrovnim plinovima od gumene i sintetičke odječe i obuće. Sredstva kojima je prešpricana takva roba, ne samo kineska, sadrže kancerogena svojstva...... Kad uđeš u takvi trgovinu prvo što se osjeti to je smrad i pečenje u očima....
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara, Mara, lucija
Gladijator

PostanoPostano: pon 29 lip 2009, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Što će sada reči ostale djelatnosti koje su i za vrijeme zabrane radili nedjeljom kao što su npr prijevoznici, dostave, mali dio pošta u velikm gradovima.
Gledam neki dan u nedjelju ženu kako u jutro vozi tramvaj. Dali je netko pitao dali su njena dijeca dobro i dali su sami. Promet je pun takvih slučajeva. Što je sa bolnicama i ostalima koji moraju radit nedjeljom?
Velika je razlika rad bolnice i trgovine,u bolnici ti može doći djete kojem se može spasit život,i ti doktoru dobiju plačeno za rad nedjeljom i blagdanima,znam da se čak i otimaju,i tako je i u prijevoznim pod.,ali trgovina je luksuz preko kojeg se druge izabljava i naplati.Tako da nikako nemožemo usporedit ove strane izrabljivačke lance koji tlače naš narod i gledaju samo zaradu.Ja osobno neidem nedjeljom u trgovinu ni kad je zakon odobrio da rade,a nebi trebali ni svi koji se nazivaju krščanima.I usput porazgovarajte malo sa onima za pultom,mene je sramota otići nedjeljom jer ih nemogu gledat u oči.
Dubravko

PostanoPostano: sri 01 srp 2009, 18:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gladijator napisa:
davorseljan napisa:
Velika je razlika rad bolnice i trgovine,u bolnici ti može doći djete kojem se može spasit život,i ti doktoru dobiju plačeno za rad nedjeljom i blagdanima,znam da se čak i otimaju,i tako je i u prijevoznim pod.,ali trgovina je luksuz preko kojeg se druge izabljava i naplati.Tako da nikako nemožemo usporedit ove strane izrabljivačke lance koji tlače naš narod i gledaju samo zaradu.Ja osobno neidem nedjeljom u trgovinu ni kad je zakon odobrio da rade,a nebi trebali ni svi koji se nazivaju krščanima.I usput porazgovarajte malo sa onima za pultom,mene je sramota otići nedjeljom jer ih nemogu gledat u oči.

Opt nije sve tako crno-bijelo kako tvrdiš. Po meni, važno je regulirati plaćanje rada nedjeljom, što bi se odnosilo i na velike trgovačke lance. I tamo bi bilo ljudi koji se trgaju za nedjelju...osim toga, u nekim trgovinama blagajnice imaju veću plaću nego ja sa VSS, tako da nije sve tako crno-bijelo. Dakle: isti zakonski uvjeti za sve, za trgovca, tramvajca i liječnika.
Gladijator

PostanoPostano: sri 01 srp 2009, 20:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da se treba zakonski regulirati da se nedjelja plača,ali u trg. lancima je ozonska rupa nakoje se sve načine izbjegava plačanje.Mislim da bi trebalo nešto pitati i radnike koji rade nedjeljom u trgovinama.Treba što manje ljudi opterećivati na dan Gospodnji,osim neizbježnih radova.Pa mi svi to voljeli,zer ne?Moguće je,samo treba volje i ljubavi za drugog.
robert

PostanoPostano: pon 10 kol 2009, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Brzo odgovor brzopletom Gladijatoru Wink. Preskočio si dio gdje ljudi svjedoče da se nedjeljom iako ne radom također radilo u tim veletrgovinama, ali ne za kupce, nego se brojala roba, ribale police, strugale žvakalice u okrugu i ne znam što već ne. Tako riješenje ti izgleda vidiš kao bolje? Naravno da ne samo nisi sagledao cijelu situaciju. Na žalost današnji način i tempo života ne daje nam puno izbora. Mnogi ljudi ako u ljetnoj sezoni ne odrade posao, zimi će završtiti u pučkoj kuhinji ( govorim za turističe krajeve).
Dakle nisam isključiv i mislim da zabrana nije rješenje. Ovo što ti spominješ uistinu jest veliki problem i primjera je bezbroj, ali ja sam da oni koji rade budu plaćeni, a oni koji su plaćeni rade jako sretan . Kontaš što govorim? Postoje zakoni, postoje službe , postoji aparat koji se ne koristi i tu je cijeli problem. Znači zakonska regulacija postoji, ali se ne provodi, inspektorat postoji ali ništa ne radi, a ta priča nema veze s nedjeljom, obitelji, zaštitom prava a najmanje s vjerom i Crkvom. To je koruptivna politika, i bolje da se ne dotičemo te teme. Pogledaj samo kako je Putin to riješio na radost naroda. Doduše nepopularni KGBovi trikovi, ali bojim se da postoji drugi način.

Ako se osvrnete kako živi ostatak svijeta, kako živi Europa mi smo još dobri. Da su ovi kapitalisti i političari istinski vjernici kakvim se vole prikazivati , vjerujem da bi sve bilo drukčije bez zabrana.
Bog s vama

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Gladijator

PostanoPostano: pon 10 kol 2009, 19:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne kužim,zašto sam brzoplet,ako nešto nisam napisao(to mi mogu svi spočitati jer nisam napisao ono što su htijeli proćitati),o tome možeš pisati 10 dana bez prestanka,i nećeš sve napisati.I ovo što si ti napisao stoji,i slažem se s tim,i ja i moja obitelj ne idemo nedjeljom u trgovinu,i svi istinski katolici bi trebali,jer to je najmanje što možemo učiniti.
robert

PostanoPostano: pon 10 kol 2009, 22:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma nee, Smile jer mi se čini da nisi pročitao temu s početka, o čemu je već naširoko pričano.
Uostalom zašto bi jedan konobar u kafani ili restoranu , bio dugačije tretiran od trgovca u centru? Da li to znači da nedjeljom ne ideš ni u kafić ili restoran?
Razumiješ, uvijek ima još nešto...još netko... svi su isti, ali nisu. Netko jest izrabljivan, a netko na taj način preživljava. Zato kažem zabrana nije riješenje, a ni bojkot kakav predlažeš, jer posljedica može biti da netko ostane bez posla, a to znači obitelj bez kruha.
KOntrola provođenja zakona i zaštita zajamčenih prava radnika su jedino pravo rješenje.

Gladijator

PostanoPostano: uto 11 kol 2009, 7:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pročitao sam ja dragi brate temu od početka,samo se izgleda stalno vrtimo u krug!Nisam ja niti za to da konobari a ni kuhari(što sam ja po zanimanju) rade nedjeljom,ma nitko!Ali kad upisivaš to zanimanje,onda i ideš sa ciljem i sviješču da ćeš raditi i nedjelje i blagdane,jer je takav posao,ali trgovci nisu išli s tim ciljem,a još me više boli to što majke koje drže četiri čoška kuće moraju služiti druge,pa bila ona tvoja ili moja majka.Stavljam se u položaj te dijece i znam da im nije lako.U kafić ne idem a niti ću ići,niti me zanima,prijateljima mi je dom uvijek otvoren,kao i tebi.Nisam za zabrane,jer će uvijek biti onih koji žele raditi nedjelju,pogotovo kod nas "katolika"!Samo sam za to da oni koji neće raditi nedjelju, da imaju pravo to reći bez prijetnji nadređenih.U prošlim vremenima za kojima toliki žale nije se radilo nedjeljom pa ni subotom popodne bilo je kruha za sve,samo je problem što su nam danas porasli apetiti,pa ćemo uskoro mijenjati 3 mobitela za kilu kruha!Ispričavam se ako griješim,ali imam tolikih oko sebe i bliska mi je slika ovog,jer ovaj kapitalizam je prerastao u izrabljivanje i ucijene!
robert

PostanoPostano: uto 11 kol 2009, 16:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je! I nije prerastao nego je uvijek bio u većoj ili manjoj mjeri...ko jači, taj tlači...
Ali ajde ti mi reci, ne valja komunizam, ne valja socijalizam, ne valja kapitalizam... A što valja?

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
Gladijator

PostanoPostano: uto 11 kol 2009, 16:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Valja Bog koji je sama Ljubav.A nevaljaju ljudi koji ga stalno mijenjaju sad komunizmom,sad socijalizmom,sad kapitalizmom,a najgore je kad to sve prilagode sebi pa si i sami umišljaju da su bogovi.Jer dok god nema ljubavi prema drugome,nema nam ni zdravog svijeta,ma kakva ideologija došla!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: robert, Magali
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.