HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 23 svi 2019, 1:18. Pogledaj neodgovorene postove
IMAŠ PITANJE? Napiši ga!
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
coldplayer

Spol: muko
PostanoPostano: ned 23 stu 2008, 22:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koja je teološka poruka reèenice "Ja sam Bog Abrahamov, Bog Izakov i Bog Jakovljev"?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
ja

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 02 vel 2009, 21:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dozvoljava li Crkva upotrebu kontracepcije u sluèaju da jedan od supružnika ima SIDU?

Ljubiti nekog èovjeka znaèi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sub 14 vel 2009, 10:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, dugo me nije bilo na forumu... Zauzet, valjda, bjeh... Nego, htio sam pitati sljedeæe: nekidan sam upao u raspravu s prijateljicom, koja je adventistkinja, o teoriji evolucije.

Naime, rekla mi je da sam je neugodno iznenadio kada sam rekao da actually "vjerujem" u teoriju evolucije, tj. da ne vjerujem kako je Zemlja nastala prije 6000 godina i da je Bog pucnuo prstima i stvorio odjednom 2.000.000 vrsta. Za to da je Zemlja stara barem 4,5 mlrd godina postoji toliko èvrst dokaz da je glupavo osporavati ga...

Inaèe studiram biologiju i ovaj semestar smo imali evoluciju za slušati... Profesorica, koliko sam primjetio, je vjernica ali jasno razlikuje vjeru od znanosti i upozori kada netko od mojih kolega to dvoje pomiješa (pogotovo s negativnim prizvukom). A moja prijateljica je ostala šokirana kada sam ja poèeo braniti Darwina.

Ako se ne varam, Crkva je i službeno rekla da teorija evolucije nije pogrešna i da se Bog slobodno poslužio glavnim evolucijskim silama (mutacije, genetièki drift, prirodna selekcija), koje je i sam stvorio, da dovede èovjeka tu gdje je. Jer ako postoje dokazi, èvrsti i neosporivi, da je èovjek kao vrsta puno stariji od 6000 godina (uèili smo na evoluciji da je to neka okvirna godina koju su znanstvenici izraèunali, prateæi Bibliju i genealogiju), ona nema smisla negirati!

Moja vjera nije poljuljana, tako mi je svejedno kad nas je Bog i kako stvorio, bitno je da nas je stvorio. Je li to bilo tako što je potaknuo Veliki prasak i "prièekao" da se razvijemo ili bilo što, meni nije važno. Ali eto, zanima me, buduæi da uèim o evoluciji, a istovremeno sam vjernik.

Moje pitanje nije konkretno, zanima me samo mišljenje jednog sveæenika ili teologa u vezi evolucije.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: pon 23 vel 2009, 17:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto u Djelima apostolskim, 8. poglavlje, nedostaje 37. red......?

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
vjernik

PostanoPostano: ned 15 ou 2009, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam jesam li veæ to prije pitao ali ovako...
Može li sveæenik prièestiti vjernika bez svete Mise ?
Tj. vjernik dolazi u župni ured i sveæenik ga prièesti, je li to u redu/pravilno ? razmislja Èuo sam za takve sluèajeve pa pitam

"Objavljeno ti je, èovjeèe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo èini pravicu,
milosrðe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 16 ou 2009, 0:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna frendica mi je rekla za Krunicu Predragocjene Krvi kristove http://www.scribd.com/doc/6574028/Krunica-Predragocjene-Krvi
volio bi znati neš više o toj jer mi malo nema smisla jer se moli: Predragocjena Krvi Isusa Krista izlijeèi Rane Presvetog Srca Isusova?
Kakva je to krunica, odakle potièe i je li to uopæe ispravno moliti?

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveæa je meðu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Anny

PostanoPostano: pon 16 ou 2009, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
Zašto u Djelima apostolskim, 8. poglavlje, nedostaje 37. red......?

netko zna???

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
nata

PostanoPostano: sri 08 tra 2009, 20:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjenèanje; on je katolik ali samo kršten, bez ostalih sakramenata. Ona je krštena kao pravoslavna, ali ide i aktivna je u katolièkoj crkvi. Mora li se on krizmati?
Hvala.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Lalaith

PostanoPostano: et 30 tra 2009, 16:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanima me kakav je odnos Crkve prema apokrifnim evanðeljima, i zbog na koji naèin su baš ova 4 evanðelja izabrana kao vjerodostojna, koji su argumenti.
hvala

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice èekaju da budu voljene Smile
FIAT

PostanoPostano: uto 02 lip 2009, 14:37
PostNaslov : odgovornost za grijehe drugoga
Citiraj i odgovori

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani, griješi li osoba koja primi novac od nekog tko ga je zaradio "na crno" (radeæi u svoj struci, ne dilanjem, prostitucijom)...
Hvala
i još nešto:
imam dvije karte za gradski prijevoz, dobila sam ih od osobe koja ih nije iskoristila prilikom svoje vožnje(znaèi èovjek se vozio bez karte), hoæu li sagriješiti ako ih ja iskoristim znajuæi kako su dospjele do mene?
Triput Svet Bog vas blagoslovio
p.s. znam da su pitanja onako malo sitnièavija
Hvala na razumjevanju Smile
carinik

PostanoPostano: uto 23 lip 2009, 12:06
PostNaslov : Lijeèenje obiteljskog stabla
Citiraj i odgovori

Hvaljen Isus i Marija!

Moje pitanje je o tzv. lijeèenju obiteljskog stabla i pojmovima koji se javljaju uz taj fenomen.

Postoji mišljenje meðu vjernicima da život predaka - znaèi prije svega pogreške - nekako "duhovno utjeèe" na potomke.

1. Je li to istina? (Ne uzimajuæi u obzir sakrament krštenja, recimo da se osoba krstila s 20 godina)
2. Imaju li umrli preci bilo kakav utjecaj na mene? (U smislu da oni koji su u raju mole za mene, a oni u paklu me nastoje odvuæi od puta spasenja.
3. U vezi s precima u paklu: mogu li oni uopæe "muèiti, opsjedati" svoje potomke? Npr. kao zlodusi i sl.)

"Lijeèenje obiteljskog stabla" je zapravo, ako sam dobro shvatio, posebna molitva za otklanjanje tih "zlih utjecaja predaka". Kada se osobama koje to prakticiraju kaže - krštenje briše istoèni i sve osobne grijehe, moli se otklinjanje nad bebom, znaèi: nema više utjecaja Zloga, oni odgovaraju: ipak se "nešto" prenosi, tj. prenose se "duhovne sklonosti" nekom grijehu.

4. Što su te "duhovne sklonosti"? Znaèi li to (ako postoji "sklonost") npr. da ako je u neèijoj familiji bilo 5 samoubojstava da æe potomak takoðer težiti samoubojstvu?

5. Ako postoji, kako se (ili po èemu) prenosi duhovna sklonost? Po nekom "duhu samoubojstva"? Ili se zapravo radi o podruèju psihologije/genetike koju zagovornici prakse lijeèenja obiteljskog stabla zamjenjuju za duhovnost? Kao npr. modeli ponašanja u obitelji i sl.

6. S obzirom da mnogi polaznici tih lijeèenja tvrde da su se dogodila èudesa u životima ljudi, kako to tretirati? Ipak se tamo, na tim seminara nešto dogaða.

Napisao sam ovako detaljna pitanja jer osim jednog èlanka nisam pronašao na internetu ništa više o ovom problemu. Kako bih volio dati svojim sugovornicima što obrazloženije odgovore, molim Vas da odgovorite što konkretnije na svako pitanje, ako je moguæe.

Hvala unaprijed!
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: teta Jeja, dora
vjernik

PostanoPostano: ned 30 kol 2009, 18:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav!
Zanima me jel u redu ako osoba ide na dvije mise u istom danu i to na dvije svete prièesti ?
Ako nije, zašto ?
Hvala

što Jahve traži od tebe:
samo èini pravicu,
milosrðe ljubiti

Mihej 6, 8
ja

PostanoPostano: sri 02 ruj 2009, 14:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene zanima kako se zvao otac od Josipa, zaruènika BDM?

Ljubiti nekog èovjeka znaèi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: ned 15 stu 2009, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav!
Nisam znao gdje bi pitao za sljedeæe pa sam odluèio ovdje.
Zanima me šta su to teèajevi Ivan i Filip?
Možda da se otvore nove teme "Teèaj Ivan i teèaj Filip" tak nešto, pa da se piše malo o tome.
Nešto sam naèuo o tim teèajevima i ovo malo što znam oduševilo me! Razz

što Jahve traži od tebe:
samo èini pravicu,
milosrðe ljubiti

Mihej 6, 8
Felicita

PostanoPostano: uto 23 vel 2010, 12:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veæ dulje vrijeme me ovo muèi... Naime, zanima me može li nedjeljna misna èitanja èitati osoba koja ima neki svoj osobni grijeh koji se neizravno tièe i zajednice u kojoj živi (u smislu da pomalo time sablažnjava neke ljude oko sebe)... Konkretno radi se o ženi koja veæ desetljeæima živi s mužem, imaju djecu i vjernici su laici ali nisu crkveno vjenèani, dakle žive u braku al ne crkvenom... Znam da njoj nitko to ne može zabranit i da tu nema nekog zakona (valjda), al me èisto zanima jel to u redu prema drugim vjernicima?

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
9.81

Spol: neodreen
PostanoPostano: sri 10 ou 2010, 9:09
PostNaslov : Stari Zavjet i Novi zavjet, razlike.
Citiraj i odgovori

Nakon što sam prošao vjeronauk i u crkvi i u školi, ostalo je jedno, za mene nerazjašnjeno i zaista problematièno pitanje, bolje reæi teška sumnja koja me doslovce veæ duže vrijeme progoni i èini mojoj duhovnosti velike štete i mogu èak reæi oslabljuje i moju vjeru i pouzdanje u Boga te me èini izloženijim napadima ljudi koji ne vole Katolièku crkvu ali i Kršæanstvo uopæe. Sve se svodi na ovaj prigovor ateista a na koji ja a, uoèio sam i mnogi drugi vjernici, zaista nemamo pravi odgovor,

prigovor je sljedeæi, citiram:
‘’ Bog Starog zavjeta je izuzetno nasilan i nemilosrdan, ne samo da je ubijao pojedince veæ je prema Bibliji ubijao i cijele narode (Potop, Sodoma i Gomora, Kananci…) pa stoga ne može ostati održana slika Boga kao neizmjerno milosrdnog svemoguæeg stvorenja koje svima prašta i koje neizmjerno voli ljude, kakvim ga se predstavlja u Novom zavjetu i koji odgovara crkvenom viðenju.’’
Završen citat.

(to je uobièajeni prigovor ateista, za koji stvarno neznam odgovor, jer èini se i sam ne razumijem zašto je SZ takav kakv jest u Bibliji)

Naime negdje od kraja srednje škole, osjeæam kako je slika Boga u Starom zavjetu radikalno negativnija i u osnovi radikalno drugaèija od slike Boga u Novom zavjetu.
Dakle Boga Starog zavjeta zaista doživljavam kao nemilosrdnog, osvetoljubivog, u biti hladnog autokrata koji baš i ne drži do slobodne volje èovjeka i koji èovjeka kažnjava i za najmanji prijestup najstrožom kaznom, npr. Onana koji nije pokojnom bratu htio diæi potomstvo kažnjava smræu.

I onda kada èitam Novi zavjet ostajem posve zbunjen, jer Isus izlaže sliku posve drugaèijeg Boga, sliku Boga koji je neizmjerno milosrdan, koji èovjeka neizmjerno voli, poštuje ljudsku slobodnu volju, želi da se što više ljudi spasi, pa daje priliku svakome za oproštenje èak i razbojnicima, prostitutkama, carinicima.

Ova posljednja slika je slika koju sam primio i u obitelji i u crkvi, dakle nauèen sam vjerovati kako je Bog neizmjerno milosrdan i da èovjeka neizmjerno voli, to je slika koja mi se sviða, koja me uvijek približava Bogu, no ona prva ‘’nasilna’’ slika iz SZ zaista teško ometa moju duhovnost i èini me udaljenim od Boga, kojeg zbog toga teško mogu doživljavati osjeæajno i s ljubavlju.

Imam dojam da je moj odnos s Bogom prije oblikovan strahom, i meni zaista strašnim spoznajama iz SZ, nego nekom stvarnom, praktiènom i svakodnevnom ljubavlju prema Bogu, kakvu osjeæam prema zemaljskim osobama koje volim ali, ljubavlju kakvu bih trebao prvenstveno osjeæati prema Bogu (Boga je potrebno saviti na prvo mjesto u svom životu, èak i ispred zemaljskih osoba koje volimo).

Muæi me i to što Isus u NZ tvrdi kako nije došao dokinuti stare zakone, veæ ako se ne varam, potvrditi ih i proširiti (parafraziram).

Ako je to tako, onda to znaèi da æe i dalje biti dopušteni mnogi krajnje okrutni i nimalo milosrdni zakoni iz Starog zavjeta, to je nešto što me zaista jako jako muæi, èak rastužuje, pa se toplo nadam da griješim, da ne razumijem što je Isus želio reæi.

Sam sebi pokušavam to rastumaèiti na naèin, da je Isus veæ sa svojom zapovjedi o ljubavi ukinuo sve nemilosrdne postupke iz Starog zavjeta, al’ onda se opet vraæam na SZ i postavljam si pitanje, ‘’ali tko je u SZ postavio te nemilosrdne, krute, zakone i postupke?’’ i opet se vraæam na poèetak ovog posta, tako se vrtim u zaèaranom krugu i oèigledno ne mogu sam sebi pomoæi.

Molim vas da se ne ljutite na ovom vrlo otvorenom i iskrenom postu, molim vas da mi odgovorite što konkretnije, unaprijed se zahvaljujem od srca.
klara

PostanoPostano: sri 10 ou 2010, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dok ti netko od zaduženih ne odgovori na postavljeno pitanje,
možda æeš neke od odgovora uspjeti pronaæi
na ovoj temi:

Starozavjetni i novozavjetni Bog (klikni)...

isprika moderatorima zbog uleta... Wink

P.S. dobrodošao 9.81... Very Happy

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: 9.81
sunny

PostanoPostano: pon 26 srp 2010, 15:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo postavila bih pitanje...
Imam poznanika koji neprestano tumaèi Bibliju na svoj "jedinstven naèin". Prije svega, pojam èistilište... On kaže da je èistilište najveæa prijevara i da duše nigdje ne idu, da smo mrtvi do sudnjeg dana. Kaže da Crkva krivo pouèava mnogo toga.
Osobno ja vjerujem da èistilište postoji i da su duše naših pokojnih u raju...

Takoðer kaže, da u Bibliji piše da je èistilište sotonina prijevara... Ja sam uvjerena u suprotno i voljela bih da mi napišete èvrste dokaze o tome kako bih mogla opovrgnuti njegovu tezu i po mom mišljenju krivo razmišljanje.!

Hvala!

Trebam Te, Tvoju ljubav, da nad koracima mojim bdije... Tvoju svetost, da mi dušu ranama krije i da usne moje kažu rijeèi za kojima žude... Tvoje rijeèi Majko, Tvoje rijeèi- NEKA MI BUDE!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.