HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 15 lis 2019, 9:38. Pogledaj neodgovorene postove
Kako ĆØitati BIBLIJU?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove nedjelje smo mogli ĆØuti kako je Isus jedini istinski znak koji nam je potreban a vjera su te naoĆØale kroz koje može ugledati taj znak.Svi ostali ne pokazuju ono Å”to pokazuje Isus - prolaz u život vjeĆØni

Okanimo se vjerovanja samo u ĆØuda!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 08 stu 2006, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈitam neÅ”to juĆØer u Novom listu kak je u NjemaĆØkoj netko kao napravio politiĆØki konkretan prijevod Biblije...
U njoj su prve rijeĆØi OĆØenaÅ”a izmijenjene pa glase '' NaÅ”a Majko i OĆØe koji jeste na nebesima'', Isus se obraƦa ''braƦi i sestrama'', a u hramu proziva ''farizeje i farizejke''. Isus viÅ”e nije ''sin Božji'' veƦ '' dijete Božje'', a naziv ''Gospodin'', ocijenjen je suviÅ”e maĆØistiĆØkim i ukida se u korist ''Boga, SveviÅ”njeg'' Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
logica

PostanoPostano: sri 08 stu 2006, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BaÅ” ĆØistim inbox od starih mailova... tako sam naiÅ”la na jedan kratki.

Å to znaĆØi Bible?

Basic
Instructions
Before
Leaving
Earth

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 24 sij 2007, 11:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Novi hrvatski prijevod Biblije u izdanju Glasa Koncila
U suizdanju Hrvatskoga biblijskog druÅ”tva, Vrhbosanske nadbiskupije i Glasa Koncila u Zagrebu je objavljeno popravljeno izdanje prijevoda Svetoga pisma Ivana EvanĆ°elista Å ariƦa na hrvatski jezik. (...) Novo izdanje prijevoda Svetoga pisma Ivana EvanĆ°elista Å ariƦa usklaĆ°eno je stoga sa znanstvenim izdanjem Biblije na hebrejskom i grĆØkom te s hrvatskim standardnim jezikom i pravopisom. (gk)

Zna li netko po ĆØemu je ovaj prijevod bolji ili možda loÅ”iji od dosadaÅ”njeg kojeg imamo?
Ako je bolji, hoƦe li se liturgija, tj. ĆØitanja prilagodit tom novom prijevodu ili?

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 18:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to se ĆØitanja Biblije tiĆØe, ĆØitam redovito godinama. Stari i Novi zavjet. U poĆØetku sam iÅ”ao redom od knjige do knjige, nastojeƦi pri ĆØitanju odgonetnuti Å”to se u tekstu odnosi na mene konkretno...je li spomenut neki oĆØigledan grijeh kojeg trebam izbjegavati, ili kakva vrlina kojoj bih trebao strijemiti...
U posljednje vrijeme nastojim povezivati Stari i Novi zavjet, kako bih vidio kako se Božja poruka razvijala i produbljivala.
I zapažam neÅ”to zapanjujuƦe: u Starom Zavjetu imamo niz ljudi koji su u svoje vrijeme i u svojoj situaciji imali neÅ”to Isusovog.
Josipa je Bog uzvisio u Egiptu kako bi spasio Izraelove pretke pred smrƦu od gladi; egipatski naslov "Safenat Paneah" znaĆØi "Spasitelj".
Ilija je korio kralja Ahaba koji je jako zastranio, gotovo jednako kao Ivan Krstitelj Heroda.
"Velike nevolje" u Otkrivenju (katastrofe koje prethode Isusovom ponovnom dolasku) zapravo su nalik "egipatskim ranama", samo su u Otkrivenju protegnute na cijeli svijet.
Bez želje da se pravim egzegetom (nisam teoloÅ”ki obrazovan), kao da se na razliĆØitim vremenskim razinama ponavlja isti tip teoloÅ”ke drame sa sljedeƦim likovima:
a) Božji narod koji ide k odreĆ°enom povijesnom cilju suoĆØavajuƦi se s raznim iskuÅ”enjima; ponekad podliježe, pa ga Bog "ĆØisti" kroz kuÅ”nje da bi narod dao prave plodove. Pa imamo dogaĆ°aje na putu iz Egipta u Kanaan, zatim hrvanje s poganstvom u Kanaanu, reÅ”etanje kroz bablonsko sužanjstvo, itd.
b) ĆØovjek kojeg Bog Å”alje svojem narodu (Mojsije, Ilija, Isus)...taj ide do samopožrtvovnosti, a najveƦe batine dobiva upravo od naroda kojem treba služiti
c) okružje "svijeta" s ljudima i narodima koji su prema Bogu raspoloženi ĆØas neutralno ili ĆØak sa simpatijom (EgipƦani u Josipovo vrijeme) ili neprijateljski (EgipƦani u vrijeme Mojsijevo, Babilonci, itd).
d) vladar "svijeta" koji je katkad sklon Božjem narodu (faraon u Josipovo vrijeme), ili-ĆØeÅ”Ć¦e-postaje prototip antikrista (faraon u Mojsijevo vrijeme, Nabukodonozor, rimski carevi, itd).
Ukratko, vidim jednu temelju istinu: Bog vodi svoj narod i nas kao pojedince kroz proces sazrijevanja da bi nas u jednom povijesnom i vremenskom trenutku "ubrao" kao dozrele plodove. ƈisti svaku mladicu koja ne daje roda, itd.
Cilj je u eshatonu, u Kraljevstvui koje dolazi, a svi smo na putu s kojeg ne smijemo skrenuti.
Kad to primijenite na svoj život i zbivanja u druŔtvu oko nas, dobivate maksimalno pouzdane koordinate za procjenu vremena u kojem živite.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 19:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernarde, prerijetko te ima, a užitak te ĆØitati!

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
oko

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈesto ĆØitam Bibliju a najbolji prijevod mi je Duda - FuƦakov Novoga Zavjeta. Imam nekolikjo izdanja ali se najviÅ”e koristim Jeruzalemskom Biblijom i zbog gore navedenog prijevoda kao i odliĆØnih objaÅ”njenja nekih teÅ”kih odlomaka. PreporuĆØam svima. U ovoj korizmi sam bio odluĆØio proĆØitati cijeli Novi Zavjet ali nisam baÅ” uspio do kraja.
Puno puta sam naÅ”ao u Svetom Pismu odlomke koji su se upravo mene ticale toga ĆØasa. I to može biti jedan od dokaza da je Sveto Pismo nadahnuto jer ĆØovjek nije sam mogao uopƦe smisliti takvo velebno dijelo. U svakom ĆØitanju uvijek pronaĆ°em neÅ”to novo makar sam dotiĆØni odlomak veƦ ĆØuo ili proĆØitao tisuƦu puta. Zato preporuĆØam svima da Å”to ĆØeÅ”Ć¦e uzimaju Bibliju u ruke i sluÅ”aju Å”to im Bog želi reƦi. Jedan od najveƦih problema danaÅ”njice je i da su ljudi zaboravili sluÅ”ati. Treba Gospodina moliti da nam da milost da možemo sa viÅ”e volje sluÅ”ati prvenstveno Gospodina, a onda i ljude iz svoje okoline. Siguran sam da bi mnogi problemi u meĆ°uljudskim odnosima bili manji kad bi se viÅ”e sluÅ”ali ali i nadahnjivali RijeĆØju Božjom sluÅ”ajuƦi Njega.
bodul

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A lipo! Uzeti u ruke lipo se namistiti i ĆØitati.

A isto ƦeÅ” umriti!
logica

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 14:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Metoda ĆØitanja biblijskog teksta

Na tjednim susretima u Zdencu pored molitve i meditacije prakticiramo i ovakvu metodu ĆØitanja biblijskog teksta. Uvijek razmatramo EvanĆ°elje od sljedeƦe nedjelje da bi kroz tjedan zaživjela RijeĆØ koju Ʀemo sluÅ”ati u nedjeljnoj sv. Misi.

1. korak: proĆØitati tekst
2. korak: drugo ĆØitanje teksta
3. korak: prepoznati situacije u tekstu, ne tumaĆØiti!
4. odgovoriti na pitanja:

- Å to je po ovom ĆØitanju Božja volja?
- Tko su vrŔitelji Božje volje?
- Koji su plodovi?
- Tko je naÅ” Bog?
- Gdje je naÅ” Bog?
- Što želi od mene?
- Kako mu mogu odgovoriti?

Ova metoda ĆØitanja biblijskog teksta je jednostavna i ako je budete primjenjivali otkrivat Ʀete u svojoj svakodnevnici prisutnost Živoga Boga, a otkrivajuƦi Njegovu volju za vaÅ” rast u dobroti i savrÅ”enosti.
PokuŔajte!

ObjaÅ”njenje metode ĆØitanja i tumaĆØenja nedjeljnih evanĆ°elja koju primjenjuju ĆØlanovi i suradnici Zdenca
Nedjeljna misna ĆØitanja imaju zadaƦu nahraniti nas Božjom RijeĆØju. Dati nam smjernice za djelovanje u narednom tjednu. Nadahnuti naÅ” svakodnevni život:osobno ponaÅ”anje,obiteljske i druÅ”tvene odnose. Božja RijeĆØ otvara nam nove moguƦnosti i pokazuje put njihova ostvarivanja. PoznavajuƦi u dubinu i Å”irinu EvanĆ°elje upoznat Ʀemo Isusovu osobu i to poznavanje Ʀe nas suobliĆØavati Njemu iznutra, u okolnostima naÅ”eg dnevnog življenja. Njegova RijeĆØ Ć¦e nas FERMENTIRATI I PRETVARATI u Kruh koji je siÅ”ao s Neba, od Oca, za Život u Punini. Kako bismo bili dobar teren, pripravljen za primiti Božju RijeĆØ na kojemu Ʀe ona rasti i svojevremeno donijeti Bogom željeni plod, uzeli smo pet glavnih koraka kroz koje dublje proniĆØemo biblijske tekstove:
Prvi korak: polaganim i ponovljenim ĆØitanjem zapaziti sve detalje u EvanĆ°elju. To nam omoguƦuje veƦe poznavanje i suživljavanje s dogaĆ°ajima u konkretnim opisanim okolnostima u kojima Isus djeluje.
Drugi korak: Zatim slijedi uoĆØiti i predoĆØiti okolnosti: mjesto dogaĆ°anja, vrijeme, ljude koji su prisutni, osobe koje su u prvom planu, njihova tjelesna, duÅ”evna, mentalna stanja, njihov druÅ”tveni položaj, stalež, da li su u braku ili su samci, njihovu dob, nacionalnu i vjersku pripadnost, obiĆØaje, osjeƦaje, želje, potrebe, probleme koji su ih doveli Isusuā€¦
UoĆØiti Isusovo ponaÅ”anje, Njegove osobine ljudske i Božanske, Njegove vrijednosti, odnos s Ocem, s Duhom Svetim, s pojedincem, grupom, svojom rodbinom, uĆØenicima, nepoznatima, zakonoznancima, prirodi, samom sebi, svome tijelu, Njegovo duhovno stanje, Njegov mentalitet ā€¦
VOLJA BOŽJA: U povijesti spasenja kroz Stari Zavjet ĆØesto puta nije dovoljno jasno Å”to je Volja Jahve Boga. ƈesto puta to je zasjenjeno ljudskim pristranim shvaƦanjem i tumaĆØenjem Jahve i Njegova zahvata u živote naroda i pojedinaca. U Novom Zavjetu Volja Božja se oĆØituje kroz osobu Isusa iz Nazareta. On je u potpunosti kao ĆØovjek bio posluÅ”an Ocu, do smrti na križu. Sve Å”to je On rekao i uĆØinio jest vidljiva i opipljiva Volja Nebeskog Oca.
Zato Å”to nikad nije prekrÅ”io OĆØevu Volju, nije ni sagrijeÅ”io. Bio je ljudima u svemu jednak, osim u grijehu.
Važno je imati Isusovu glavnu odrednicu : potpuno spasenje svakog ĆØovjeka poĆØevÅ”i hod spasenja u zemaljskim okolnostima. To je Kraljevstvo Božje.
Volja Božja ne smije se tumaĆØiti izolirano od nastale situacije pojedinca i zajednice. Jer situacija joj daje na težini.

sa stranice udruge
Zdenac

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
ja

PostanoPostano: sub 19 svi 2007, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

logica napisa:
Metoda ĆØitanja biblijskog teksta

1. korak: proĆØitati tekst
2. korak: drugo ĆØitanje teksta
3. korak: prepoznati situacije u tekstu, ne tumaĆØiti!
4. odgovoriti na pitanja:

- Å to je po ovom ĆØitanju Božja volja?
- Tko su vrŔitelji Božje volje?
- Koji su plodovi?
- Tko je naÅ” Bog?
- Gdje je naÅ” Bog?
- Što želi od mene?
- Kako mu mogu odgovoriti?

Ovakva metoda ne ĆØini mi se baÅ” primjerenom za svaki biblijski tekst. Mislim da se neki biblijski tekstovi prvo trebali protumaĆØiti (a ne kao Å”to to traži 3. korak) da bi se moglo odgovoriti na pitanja koja traži 4. korak.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 12:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nepoznavanje Pisma je nepoznavanje Krista.
    sv. Jeronim

Ova ĆØinjenica bi nam trebala biti izvanredan poticaj na redovito ĆØitanje i upoznavanje Pisma, a samim time i Krista. palac gore

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Kika

PostanoPostano: čet 10 srp 2008, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo jedan link na Bibliju koju si možete dowlondirati na komp i imati sva nedjeljna ĆØitanja i raditi pretraživanja i svaÅ”ta Smile

super je stvar!!!

svkako preporuĆØam!!!

http://www.etfos.hr/%7Ebasic/Prebib/

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
klara

PostanoPostano: pet 20 vel 2009, 7:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otvori svoju Bibliju

u svakoj situaciji, u svakom trenutku, u svakoj poteÅ”koƦi,
On ima rijeĆØ za tebe ...

Ā¤ kada zapoĆØinjeÅ” s novim zadatkom: Psalam 1; Izreke 16

Ā¤ kada želiÅ” s ljudima oko sebe pravilno postupati: Rimljanima 12

Ā¤ ako imaÅ” brige u obitelji: Psalam 121; Izaija 40

Ā¤ kada si obeshrabren: Psalam 23, 42, 43

Ā¤ kada nevolja postaje veƦa: II. Timoteju 3; Hebrejima 13

Ā¤ kada te prijatelji napuste: Matej 5; I. KorinƦanima 13

Ā¤ kada dolazi iskuÅ”enje: Psalam 15, 19, 139; Matej 4; Jakov 1

Ā¤ kada ti je svega previÅ”e: Psalam 34, 71

Ā¤ kada ne možeÅ” zaspati: Psalam 4, 56, 130

Ā¤ kada si imao svaĆ°u: Matej 18; Efežanima 4; Jakov 4

Ā¤ kada si umoran: Psalam 75:1-7; Matej 11:28-30

Ā¤ kada želiÅ” dobiti oproÅ”tenje: Luka 15; Filemon

Ā¤ kada si bolestan: Psalam 6, 39, 41, 67; Izaija 26

Ā¤ kada je tvoja vjera slaba: Psalam 126, 146; Hebrejima 11

Ā¤ kada ti se ĆØini da je Bog daleko: Psalam 25, 125, 138; Luka 10

Ā¤ kada se osjeƦaÅ” usamljeni i nesiguran: Psalam 27, 91; Luka 8

Ā¤ kada se bojiÅ” smrti: Ivan 11, 17, 20; II. KorinƦanima 5

Ā¤ kada si sagrijeÅ”io: Psalam 51; Izaija 53; Ivan 3; I. Ivanova 1

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
enkidu

PostanoPostano: sri 24 lip 2009, 6:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink Prvo sam letimiĆØno pogledao Å”to ste napisali, a ja bih samo pokuÅ”ao dati savjet za one koji vole Bibliju ili koji bi ju željeli zavoljeti.
Ako je za uzgoj bonsaja (japanka drvca) potreban teĆØaj ili literatura, kako je tek potreban jedan solidan uvod u Bibliju.
Jer:
- Biblija je nastajala tisuƦama godina, ako uzmemo nezine krijene u usmenoj predaji, koja je tek kasnije zapisana.
- Biblija prati razvitak ĆØovjeka i njegove moralne, socijalne i ine druge svijesti od bronĆØanog doba pa nadalje.
- Na nastanak Biblije je utjecala i paralelna literatura onoga vremena.
- Biblije nije samo jedna knjiga, nego ih ima 73 koje su po sadržaju vrlo razliĆØite.
- Stoga se Biblija ne ĆØita od ''korica do korica'', nego se pomoƦu uvoda, a svaka Biblija koja ima crkveni imprimatur treba imati i iscrpan uvod; pokuÅ”aju pohvatati glavni konci ili ona nit koja nas vodi putem spasenja kojim je najprije iÅ”ao samo jedan narod izabrani, a kasnije po Isusu, tom su Izvoru spasenja pridruženi svi narodi svijeta koji ĆØine jednu Kristovu Crkvu.
Kada smo shvatili strukturu Biblije i njezin ''kostur'' onda Ʀemo moĆØi ĆØitati tekstove koji nas utvrĆ°uju u vjeri i daju nam odgovore na mnoge naÅ”e dileme i lutanja, premda su ti tekstovi nastali u davnoj proÅ”losti.
- Premda je Biblija nadahnuta knjiga, nisu svi tekstovi jednako spasonosno snažni za naŔ duhovni život.
- Mi krÅ”Ć¦ani Bibliju ĆØitamo KristocentriĆØno. To znaĆØi, kroz osobu Isusa Krista. On sam je udario temelje pravom tumaĆØenju Biblije, a koje veƦ naziremo kod proroka.
Tako Isus veli: '' Stari su rekli ( Stari Zavjet); oko za oko, zub za zub, a ja vam kažem, ljubite svoje neprijatelje..... (citat je pisan po sjeƦanju!)
- ƈesto Ʀete biti zbunjeni, jer Ʀete naiĆØi na razliĆØita tumaĆØenja, posebno Knjige postanka u SZ-u. Tako postoji doslovno ili literarno tumaĆØenje (fundamentalistiĆØko), posebno kod nekih sekti, ali i kod katolika.
Postoji alegorijsko tumaĆØenje, toliko obljubljeno kod sv. otaca i primjereno svakom vjerniku.
Hu, dosta! Tko Ʀe to ĆØitati...
banana

PostanoPostano: pon 07 ruj 2009, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NaÅ” FranjevaĆØki hod (MarÅ”) je ove godine bio pod motom: "Upravi RijeĆØju svoje korake"

Bila je to super prilika da si posvjestim koliko u biti rijetko posežem za otvaranjem Svetoga pisma, kako slabo osluÅ”kujem tu RijeĆØ koju mi Gospodin upravlja, RijeĆØ koja nam ide ususret, koja usmjerava, koja poziva, koja hrani...

Kolikim samo ispraznim rijeĆØima pridajemo važnost, s kolikom samo pažljivoÅ”Ć¦u ih ĆØuvamo...
A RijeĆØ Å½ivota VjeĆØnoga tako ĆØesto preĆØujemo, zaboravljamo...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
dora

PostanoPostano: pon 07 ruj 2009, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1.Kad si tužan nazovi Ivana na 14

2.Kad te ljudi iznevjere nazovi psalam 27

3.Ako želiŔ donositi plodove nazovi Ivana na 15

4.Ako si zgrjeŔio nazovi psalam 51

5.Kad si zabrinut,nazovi Mateja na 6,19-34

6.Kad si u opasnosti,zovi psalam 91

7.Kad se ĆØini da je Bog jako daleko,zovi psalam 139