HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 24 svi 2019, 17:28. Pogledaj neodgovorene postove
Neokatekumeni
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Sarah

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 14 lip 2008, 7:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo linkovi na agenciju Zenit koja javlja o konaĆØnom priznavanju statuta Neokatekumanskog puta.

ƈlanci su na engleskom...

http://www.zenit.org/article-22886?l=english

http://www.zenit.org/article-22897?l=english

Smile

"Gospodin je moja snaga i moja pjesma."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sub 14 lip 2008, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan link za vijest na hrvatskom:

http://www.katolici.org/dogadjanja.php?action=c_vidi&id=13529

El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 6:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima li Ŕto novije?

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.vecernji.hr/home/kolumne/suljic/3106196/index.do;jsessionid=80D93FB822F338301AF25B9DC8EFCD1B.2

nisam naÅ”ao niÅ”ta na talijanskom al ovo se može uzeti kao vjerodostojno jer je napisao sveƦenik... neki dan...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
El Pepe

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
http://www.vecernji.hr/home/kolumne/suljic/3106196/index.do;jsessionid=80D93FB822F338301AF25B9DC8EFCD1B.2

nisam naÅ”ao niÅ”ta na talijanskom al ovo se može uzeti kao vjerodostojno jer je napisao sveƦenik... neki dan...

Zanimljivo da ti je to sad mjerodavno jer je napisao sveƦenik. Da li bi bilo mjerodavno da je napisao neki biskup npr PeriƦ?

Tak si ja to mislim
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moj El pepe Sad su i neokatakumeni krivi za MeĆ°ugorje....

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
El Pepe

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Moj El pepe Sad su i neokatakumeni krivi za MeĆ°ugorje....

kaj ti misliÅ” da oni podržavlaju MeĆ°ugorje, pak su ti oni preposluÅ”ni za nekaj takvega.

Tak si ja to mislim
davorseljan

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drago mi je da su neokatekumeni priznati i od strane pape i crkvenih vlasti.
Sada samo da se prizna i MeĆ°ugorje sreĆØi nebi bilo kraja. Smile .

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
neos

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 16:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nemojte mjeÅ”ati neokatekumene i meĆ°ugorje, to su dvije razliĆØite stvari i treba se pristupati na razliĆØite naƦine. i neokatekumeni idu u meĆ°ugorje, djevica marija je i naÅ”a zaÅ”titnica, ona je nadahnula neokatekumenski put i mi rado idemo na sva svetiÅ”ta djevice marije lourdes, loreto, meĆ°ugorje, fatima, ĆØestohova itd. zaÅ”to crkva joÅ” ne priznaje to svetiÅ”te, to neznam, ali koliko znam niti jedan papa nije rekao niÅ”ta protiv. neokatekumenski put postoji viÅ”e od 40 godina i tek sada je priznat od strane crkve, nadam se da Ʀe meĆ°ugorje prije.
davorseljan

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je sve povezano.
Samo se sada Ʀeka da se prizna i Meưugorje.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.katolici.org/dogadjanja.php?action=c_vidi&id=13548

El Pepe kako misliŔ novije? Ovo je najnovije i krajnje službeno. Oni linkovi na Zenit su vijesti od kraja proŔlog tjedna. Ovaj gore link je intervju objavljen na KNI.

Fleki

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

kaj ti misliÅ” da oni podržavlaju MeĆ°ugorje, pak su ti oni preposluÅ”ni za nekaj takvega.

Uh, ne bi se slozila s ovim izrazom "preposlusni"...mislim da kada si nesto zacrtaju idu do kraja, biskupe postuju, ali ih "maltretiraju" (kao i sve ostale) dok ne dobiju sto hoce.

Jel to krivo ne znam...vrijeme ce pokazati!

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Zanimljivo da ti je to sad mjerodavno jer je napisao sveƦenik. Da li bi bilo mjerodavno da je napisao neki biskup npr PeriƦ?

E na ovo moram reagirati. Å ta ti nije dovoljno da je Papinsko vijeƦe za laike izdalo dekret kojim se Put priznaje i statut sa manjim izmjenama prihvaƦen za stalno?

Je l bi neki biskup trebao sad reƦ bilo Å”to nakon toga?

ƈovjek ti samo daje vijest, nije bitno miÅ”ljenje sveƦenika ni biskupa nego pape. Bar Å”to se tiĆØe priznanja Puta. A Put nikada nije doÅ”ao nigdje gdje nije bio pozvan... dakle, biskup se respektira prije svega, jer na lokalnoj razini predstavlja vlast Crkve.

Sarah

PostanoPostano: sri 18 lip 2008, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:

Uh, ne bi se slozila s ovim izrazom "preposlusni"...mislim da kada si nesto zacrtaju idu do kraja, biskupe postuju, ali ih "maltretiraju" (kao i sve ostale) dok ne dobiju sto hoce.

Jel to krivo ne znam...vrijeme ce pokazati!

Je l se ovo odnosilo na neose il sam krivo skužila?

Kako se to maltretira biskupe? Stvarno me zanima, jer ne mogu vjerovati da bi bilo tko maltretirao biskupa. Bar ne nitko iz Crkve

E sad, Å”to bi trebalo znaĆØiti: vrijeme Ʀe pokazati... Å ta bi Crkva za pet godina trebala reƦi: ups, falili smo, sad nam se viÅ”e ne ĆØini da je Put karizma od Duha Svetoga pa eto, ukinit Ʀemo ga.

Mislim da nitko niÅ”ta nije na preĆØac odluĆØio. Crkva nikad ne odluĆØuje na preĆØac.

Zato ne znam zaÅ”to je tako ĆØudno Å”to MeĆ°ugorje nije priznato. Ako je u redu, pokazat Ʀe se i Crkva Ʀe to prepoznati, ako nije i to Ʀe se pokazati. Nije zabranjeno. I to neÅ”to znaĆØi.

neos

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 19 lip 2008, 16:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Interview sa Kikom Arguellom na Radio Vatikanu

Duboku zahvalnost i ogromnu radost zbog konaĆØnog potvrĆ°ivanja Statuta Neokatekumenskog puta izrazili su Kiko Arguello i Carmen Hernandez, inicijatori i, zajedno sa don Mariom Pezzijem, meĆ°unarodno odgovorni za Put, na juĆØeraÅ”njoj poslijepodnevnoj tiskovnu konferenciju u Rimu, održanoj nakon predaje Dekreta. U odnosu prema eksperimentalnom Dekretu iz 2002. godine, konaĆØno izdanje Statuta priznaje da su Mise na Putu uklopljene unutar nedjeljnog župng liturgijskog pastorala; da Ʀe se priĆØest primati na nogama na mjestu, bez prethodno predviĆ°ene obveze odlaženja u procesiji do predsjedatelja, te da su potvrĆ°ene sve druge ā€˜povlasticeā€™: dvije euharistijske prilike, uvodi u RijeĆØ, odjeci prije homilije i obred mira prije prinosa darova.

Na tiskovnoj konferenciji bila je za nas prisutna Debora Donnini:

Na temeljima formacije egzistencijalistiĆØke filozofije, Kiko se pita o trpljenju nevinih i shvaƦa da se pred dotiĆØnim pojedinac ili postaje revolucionarem, ili se stavlja do nogu Kristovih. Ali, stavljajuƦi se do nogu, otkriva da ljubav postoji. Nalazimo se u ranim Å”ezdesetim godinama, kada Kiko, na tragu Charlesa de Foucaulta, odlazi živjeti u barake Palomeras Altasa u Madrid; zapoĆØinje zatim katekumenat u župama glavnog grada Å panjolske; te u punom jeku ā€™68. godine odlazi u Rim. Na tiskovnoj konferenciji Kiko i Carmen prisjetili su se poĆØetaka Puta, tog iskustva krÅ”Ć¦anske formacije na službu biskupima. Put se, kao krÅ”Ć¦anska inicijacija, raĆ°a na Drugom vatikanskom koncilu ā€“ pojasnila je Carmen ā€“ u ponovnom otkrivanju Pashalnog bdijenja sa korjenima u židovskoj Pashi: prijelaz iz ropstva u slobodu, te stoga iz smrti u uskrsnuƦe. MeĆ°u novostima ove redakcije Statuta naspram onoga iz 2002. godine, nalazi se podjeljivanje svojstva javnopravne osobnosti zajedniÅ”tvu duhovnih dobara Puta, te priznavanje euharistijskih slavlja neokatekumenskih zajednica subotom naveĆØer kao dijela župnog liturgijskog pastorala uz otvorenost i za druge vjernike. Temeljna je za Put nova evangelizacija sa 600 obitelji poslanih u svijet radi propovijedanja evanĆ°elja. No, koje je znaĆØenje za Put ovog potvrĆ°ivanja? Upitali smo o tome Kika Arguella:

Arguello: PotvrĆ°ivanje je od ogromne važnosti zbog ĆØinjenice da smo jedan dar Duha Svetoga i jedna pomoƦ Crkvi za novu evangelizaciju. Nakon 40 godina i mnogih trpljenja, Crkva je vidjela ā€“ tijekom ovih 40 godina ā€“ plodove; konzultirala je mnoge biskupe, župe i obitelji u poslanju; vidjela je sjemeniÅ”ta i, naposlijetku ā€“ danas ā€“ prepoznati smo kao crkvena stvarnost.

Donnini: Koja su poboljŔanja u ovom Statutu?

Arguello: PoboljÅ”anje je bilo nadasve u prepoznavanju da je liturgijska praksa Puta jedna crkvena praksa, da nije, naravno, neki izum, jer je za nas na Putu liturgija vrlo važna; naime, Euharistija može biti korisna nadasve mladima kako bi ih spasila od droge, kako bi ih uĆØinila duboko krÅ”Ć¦anima. Crkva je bila strpljiva, te je na kraju prepoznala je da je ova stvarnost koju Put saĆØinjava crkvena.

Donnini: Važnost je takoĆ°er da se radi o javnopravnoj osobiā€¦

Arguello: Ne želimo napraviti od Puta neko snažno druÅ”tvo, buduƦi da krÅ”Ć¦ansko oživotvorenje ovisi o biskupu: mi smo na službu biskupu. Ali Crkva je shvatila da moramo osnažiti naÅ”u stvarnost kako bi dobila veƦu crkvenost, te nas je stoga prepoznala kao javnopravnu osobu: to znaĆØi da je naÅ”e djelovanje u ime Crkve, meĆ°utim, kao Å”to sve javne zaklade upravljaju materijalnim dobrima, nama je priznato da posjedujemo duhovna dobra. Duhovno dobro je, primjerice, sav izriĆØaj neokatekumenata, naĆØin na koji se daje kateheza, kreativnost. To je dobro koje stavljamo na službu biskupije, no Put sam po sebi nema niti blagajnu, niti javne fondove: sve pripada biskupiji. Put je samo jedna služba biskupiji.

Donnini: Prije viÅ”e od 40 godina, otiÅ”li ste živjeti u barake Palomeras Altasa, meĆ°u siromahe. Naravno, niste niti zamiÅ”ljali danaÅ”nju stvarnost sa 20 000 zajednica u 107 zemalja svijeta. Kakve osjeƦaje imate danas sa ovom potvrdom?

Arguello: Zahvalnost prema Djevici Mariji, Bogu, Njegovom Sinu Isusu Kristu i potom Petru. ƈini mi se genijalnim ono Å”to je rekao Krist: ā€œTi si Petar i na toj stijeni sagradit Ʀu Crkvu svojuā€. Bez Petra ne bismo bili postojali. Bilo je providonosno kao su nas, bilo Pavao VI., bilo Ivan Pavao II., bilo ovaj papa, znali pomagati i uvidjeti djelovanje Duha Svetoga. Zbog toga izražavam zahvalnost, imajuƦi Crkvu kao majku.

Donnini: A Å”to se tiĆØe nove evangelizacije?

Arguello: Kada je papa Ivan Pavao II. govorio o ā€œnovoj evangelizacijiā€, izumljujuƦi te dvije nove rijeĆØi, nitko nije potpuno shvaƦao Å”to bi to trebalo sadržavati. Danas, zahvaljujƦi novim crkvenim stvarnostima, moguƦe je zapoĆØeti shvaƦati kako postoji potreba ā€œnove evangelizacijeā€. Ivan Pavao II. je rekao: ā€œNove metode, novi sadržaji, nova kreativnost, nova evangelizacija koja bi bila nova u svojim metodama i u svojim sadržajima, u svojem izražavanju i u svojem ostvarenjuā€. Mislimo da sada, baÅ” zbog osnaženja od ovoga, od Statuta i potvrĆ°ivanja, možemo ponovno pokretati obitelji u poslanju, itinerante, mlade i pozive. To uvijek ĆØinimo kao pomoƦ biskupima. Mi smo stvarnost roĆ°ena upravo zbog pomaganja župama.
[/img]
davorseljan

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 7:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas bi trebao uƦi u neokatekumensku zajednicu na Jordanovcu pa me zanima Å”to mogu oĆØekivat?
Idem prvi puta, nikoga ne poznajem tako da me je malo frka.

U radu je spas.
Magali
mod team

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemoj se bojati, sve Ʀe bit ok...

E vezano baÅ” za ovo...znam da su neokatakumeni iz Dubrovnika ovaj tjedan/vikend u Izraelu zajedno papom...Vjerujem da Ʀe im ovo biti super iskustvo buduƦi da je ova zajednica priznata...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraƦa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo da te nadopunim, magali Wink ... nisu samo neokatekumeni iz dubrovnika, nego iz cijeloga svijeta s papom u izraelu...

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuƦi Volju Božju prolazi se iznad poteÅ”koƦa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pon 11 svi 2009, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo prvih dojmova.
Bilo je dobro i jedva ĆØekam ĆØetvrtak nastavak.
Ovo je za mene otkriƦe, mada me je bilo strah kako Ʀeme prihvatit knjihov župnik s kojim baÅ” nisam u dobrim odnosima ali susret s njim je proÅ”ao u njegovom oduÅ”evljenju Å”to me vidi.
Mislim da Ʀe se moj odnos sa Isusovcima popravit jer je to ipak IsusovaĆØka župa.

U radu je spas.
Pancho

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Evo prvih dojmova.
Ovo je za mene otkriƦe, mada me je bilo strah kako Ʀeme prihvatit knjihov župnik s kojim baÅ” nisam u dobrim odnosima ali susret s njim je proÅ”ao u njegovom oduÅ”evljenju Å”to me vidi.
Mislim da Ʀe se moj odnos sa Isusovcima popravit jer je to ipak IsusovaĆØka župa.

možeŔ li malo opisati kako izgledaju ti susreti? zanima me to...

When someone ignores you, sing louder.
davorseljan

PostanoPostano: sri 13 svi 2009, 10:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pancho napisa:
davorseljan napisa:
Evo prvih dojmova.

možeŔ li malo opisati kako izgledaju ti susreti? zanima me to...

Ovako.
S obzirom da su glavni u Svetoj zemlji sa Papom vodio je kako sam na kraju svatio jedan od voditelja zajednice. Bilo ih je troje. Od njih dvoje (braĆØni par je vodio susret).
PoĆØeli smo sa molitvom, nakon toga pjesnom.
Nakon toga je obraĆ°ena tema gdje smo susreli Boga u svojim životima. Nakon toga se govorilo o Abrahamu. Na kraju molitva.
I to je to.
Nikakva posebna upoznavanja jer nas je bilo nekoliko novih.
Puno sam oĆØekivao a dobio sam srednje.
Vidjet Ʀu Å”to Ʀe biti sutra.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Pancho
nata

PostanoPostano: sri 20 svi 2009, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Davore, nemoj oĆØekivati "puno" jer naÅ”a ljudska oĆØekivanja su kao i ljudski osjeƦaji - varljiva i subjektivna. Hodaj pomalo u zajednici, ne oĆØekuj da ƦeÅ” doživjeti promjene preko noƦi. Put je dug ali donosi plodove, u to ƦeÅ” se uvjeriti sigurna sam. Nema tu naglih obraƦenja i sliĆØnih stvari. Tu je formula: polako ali sigurno, i trajno. Pusti Gospodinu da sve vodi, a ti budi ustrajan. Wink

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija, davorseljan, vjernik, sv.Franjo legenda
Sarah

PostanoPostano: pet 06 stu 2009, 17:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedna novost koja je veƦ i stara obzirom na datum, al ja sam tek saznala a nigdje u naÅ”im medijima nisam naiÅ”la na to. Možda Ʀe nekoga zainteresirati.

Dakle, Papinski institut Ivan Pavao II. za prouĆØavanje braka i obitelji koji je osbnovan pri Papinskom Lateranskom SveuĆØiliÅ”tu u svibnju ove godine dodijelio je doktorat honoris causa (poĆØasni) iz teologije inicijatoru Neokatekumenskog Puta Franciscu Kiku Arguellu. Doktorat se podjeljuje u ime samog Pape jer on ima odobriti svako ovakvo imenovanje na nekom Papinskom SveuĆØiliÅ”tu.

U dokumentu se navodi da se doktorat podjeljuje zbog "plodnosti itinerarija krÅ”Ć¦anske formacije nakon krÅ”tenja za cjelovito vrednovanje obitelji kao crkvenog i druÅ”tvenog subjekta, u punom suglasju s miÅ”lju Ivana Pavla II.

Kao Ŕto rekoh nisam nigdje u naŔim medijima naiŔla na pokrivanje ove vijesti ali je zato ima ovdje:

http://www.istitutogp2.it/dblog/articolo.asp?articolo=67

i ovdje:

http://www.h2onews.org/index.php?option=com_content&view=article&id=18203:h2onews&catid=2:notizie-dal-mondo&Itemid=55

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda, lucija
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.