HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 14:55. Pogledaj neodgovorene postove
Izjava Predsjednika o uklanjanju križeva iz javnih ustanova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Felicita

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 10 ruj 2009, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ČItam ovu raspravu, s nekima se slažem, sa nekima ne,....
Uglavnom na nešto napisano sam imala dosta toga za reći... I sad kad sam krenula pisati sve sam zaboravila i samo sam se sjetila osjećaja kad sam čula za dotičnu izjavu Predsjednika - osjećala sam se nekako povrijeđeno, kao da se dirnulo u nešto u što se nije smjelo dirati (nemam sad neke objektivne razloge takvog osjećanja, nit ću objašnjavati). Za mene je križ u javnoj ustanovi podsjetnik; nije mi bitno tko ga je tamo stavio, nije mi bitno živi li ta osoba svoju vjeru praktično (npr. službenica u dotičnoj Dubravkovoj priči). Samo kao da mi je bitno da je taj križ tamo; on je za mene kao malo svjetlo, podsjetnik na Isusa u tom trenutku.
Npr, kad čekaš red u općini za razgovor i sav si živčan iz sto razloga, slučajno digneš pogled gore na zid i vidiš križ - i ako si kršćanin i vjeruješ taj križ će ti morati nešto značiti. Sjetit ćeš se Isusa i malo smiriti (bar je tako kod mene). A ako nisi kršćanin spustit ćeš pogled, nećeš ni primjetit da si upravo vidio taj križ i ništa, briga te. Isto kao što ja u takvom trenutku živčanosti i čekanja na nekom šalteru ne bih obratila pažnju na neki polumjesec na zidu il ne znam ni ja što.

Nek stavljaju što god oće na zidove, znakove svih vjera i religija, ja ih ionako neću primjećivati, a kladim se ni ostali kršćani sad nešto posebno. Al isto tako nek onda i križ ostave. Stvarno sve ovo Mesiću nije tribalo. Moga je živit i bez ove svoje"izjave o križu". Di se sad sjetio rrazmišljati o tome dali (O)stavit križeve u javne ustanove ili ne.... Samo je digao prašinu i ništa od toga. Kao da je htio malo pozornosti sad kad svi pišu samo o Kosorki, Sanaderu i MIlinoviću...

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Pink Panther

Spol: muško
PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vijesti iz susjedne Italije (sa http://www.net.hr/vijesti/svijet/page/2009/11/03/0414006.html) mogu se sažeti ovako: Europa ucjenjuje, ali ono što je ohrabrujuće, Italija se, ba za sada, ne da ucijeniti.

"Ministrica obrazovanja protiv odluke suda

Talijanska ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini odbacila je u utorak odluku Europskog suda za ljudska prava da bi talijanske škole trebale ukloniti raspela sa zidova u učionicama i nazvala je 'ideološkom'.
'Izloženost raspela u učionicama ne predstavlja nametanje katolicizma, nego je simbol naše tradicije', rekla je ministrica, kako prenosi agencija Ansa.
'Talijanska povijest obilježena je nekim simbolima. Uklanjajući ga, uklanja se dio nas. U ovoj zemlji nitko ne želi nametati katoličanstvo', rekla je Mariastella Gelmini.
'Ali nitko, a posebno ne ideološki sud u Strasbourgu, neće uspjeti odreći nam naš identitet', naglasila je ministrica."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 19:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a nije li danas na dnevniku u 10 ili 12 rečeno da italija nije dužna provesti odluku suda mislioc:

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
hilarije

PostanoPostano: sri 04 stu 2009, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
a nije li danas na dnevniku u 10 ili 12 rečeno da italija nije dužna provesti odluku suda

Sretna je okolnost da Europski sud za ljudska prava, kao i Vijece Europe cija je ustanova nema neku veliku tezinu (zapravo su prilicno beskorisni) i u svakom slucaju nema mehanizama za provedbu svojih odluka, nego se to svede na pisanje izvjestaja na njihovim sastancima u kojima "spotaju" clanice koje nisu provele neke odluke, a takvih ima i medju zapadnoeuropskim drzavama.

Ovakve odluke mogu biti samo pokrice sekularistickim pokretima, a Europski sud za ljudska prava samo jos vise marginaliziraju. Sud je vec sad itekako pretrpan slucajevima koje treba rijesiti (kako ljudi u manje demokratskim zemljama istocne Europe sve vise shvacaju da on postoji, tako se povecava broj prijavljenih slucajeva). Mjesto da se bave necim pametnim, oni raspravljaju o ovakvim stvarima koje uopce ne bi trebali ni uzimati u obzir za odlucivanje.
angelous

PostanoPostano: sub 21 stu 2009, 12:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.kriz-zivota.com/u_pozadini/4956/europski_kriz_s_krizevima/

Citat:

Križ koji nevjernik ne smatra znakom ljubavi – potpuno se slažem s njime! – podsjeća na mračnu stranu života i na neizbježne gorke istine, koje nas pogode bez obzira na našu uznemirenost i bijeg pred njima.

Neutral Neutral

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 22 stu 2009, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to je pisala ona Austrijska tzv teologinja koja je apsolutno nevažna a voli kontrirat papi....
Baš se pitam zašto joj mediji u Hr daju toliki medijski prostor Smile

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Dubravko

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
to je pisala ona Austrijska tzv teologinja koja je apsolutno nevažna a voli kontrirat papi....
Baš se pitam zašto joj mediji u Hr daju toliki medijski prostor Smile

U ovom trenutku ne želim ulaziti u napisano; nego, tko nama - a u ovom slučaju tebi - daje za pravo određivati nečiju važnost? Čim na bilo koji način utječe na javno mišljenje, nije nevažna. I što znači "tzv. teologinja?" Misliš li da je negdje krivotvorila diplomu ili na neki drugi način došla do zvanja? Ajde malo argumentiraj. Što se tiče kontriranja papi, ne znam na što točno misliš; no samo po sebi to nužno ne mora biti zlo. I koliko vidim, žena ima jake reference, članstva u uglednim katoličkim udrugama i u nas i u svijetu, pa tvoj iskaz o njenoj "nevažnosti" još više ne drži vodu...
angelous

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 8:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pročitaj malo njezinih ostalih članaka.... Neutral

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dao sam si truda i neke pročitao; no i dalje ne vidim razlog da je se naziva "takozvanom" (jer to znači da je nekakava varalica) ili "nevažnom" jer čim diže toliku buru nije nevažna. U ovom trenutku nisu bitni njeni stavovi, već sam samo htio komentirati prethodni post.

No, u tih nekoliko članaka što sam pogledao našao sam, osim nekih stvari koje mi se ne sviđaju, i nešto što smatram jako važnim, a što nam nedostaje: poziv na samokritiku unutar Crkve. Pa čak i ovaj članak o križevima (da ne budemo totalno izvan teme) propituje na jedan drugačiji, ali za mene ne i loš način - ovu problematiku.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 16:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja ne smatram teologom svakoga tko ima diplomu. jako sretan Wink
to je poanta. može i netko tko nema ni približno kršćanste svjetonazore završit teologiju ....
btw ..ne moraš se složiti sa ovim mojim dodatkom tzv...

Već sam nekoliko puta pročitao u novinama pročitao njezina kontriranja.
dovoljno je pljuvat po crkvi i dobit ćeš prostor u medijima..... to je tako lako!

.. ovaj članak što je na križu života je sasvim ok....
Nešto slično sam pročitao nedavno od vlč.Kustića.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Dubravko

PostanoPostano: sri 25 stu 2009, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
ja ne smatram teologom svakoga tko ima diplomu. jako sretan Wink
to je poanta. može i netko tko nema ni približno kršćanste svjetonazore završit teologiju ....
btw ..ne moraš se složiti sa ovim mojim dodatkom tzv...

Već sam nekoliko puta pročitao u novinama pročitao njezina kontriranja.
dovoljno je pljuvat po crkvi i dobit ćeš prostor u medijima..... to je tako lako!

.. ovaj članak što je na križu života je sasvim ok....
Nešto slično sam pročitao nedavno od vlč.Kustića.

Dao sam si truda i pročitao još pokoji članak. Definitivno u tim člancima ima i pretjeranog naglašavanja nekih stvari, kontekst je nerjetko loš, ali dosta toga što unutra piše mi u Crkvi bi trebali shvatiti kao poziv na samokritiku koje nam uveliko nedostaje. Tako da te članke ne smatram zlonamjernim pljuvanjem (kako o svjesno rade pojedini novinari i mediji). Što se "kontriranja" tiče...zašto ne? Ukoliko su "kontriranja" u granicama crkvenog nauka. Kad izađu iz tog okvira, to je nešto drugo. Ni ja se često ne slažem s pojedinim odlukama, postupcima ili izjavama naših biskupa; i sam primjećujem mnoge negativnosti i licemjerje unutar Crkve kojoj pripadam. Ne smatram se zbog toga manjim kršćaninom ili katolikom. Neću se smatrati manjim kršćaninom ni ukoliko u mom uredu ili predavaoni, razredu, ne bude visio križ, jer ću to svjedočiti svojim djelovanjem i životom.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
angelous

PostanoPostano: čet 03 pro 2009, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nevezano uz temu Križeva, već vezano uz temu teologa

http://www.kriz-zivota.com/zoom/4995/tko_su_po_papi_pravi_teolozi/

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.