HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 19 stu 2017, 8:30. Pogledaj neodgovorene postove
Liturgijska glazba
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Neyc

Spol: muško
PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:44
PostNaslov : Re: Liturgijska glazba
Citiraj i odgovori

Newform1 napisa:
Znam toliko "duhovnih šansona" koje više pripadaju liturgiji nego mnoge koje su "ozakonjene", a liturgičari ih ne prihvaćaju i zovu ih smećem ili slično. Samo zato što nisu pisane za orgulje, nego za gitaru ili slično. Bitno je da se prati liturgijska godina, da zborovođa prati nedjelje kroz godinu, a izričaj može biti noviji, moderniji...Nemojmo zaboraviti kada su orgulje ušle u liturgiju, a isto tako moramo biti svjesni da ni Mozart i ekipa nisu baš bili rado viđeni gosti u crkvama u to doba. A danas su klasika...Liturgija se kroz i kroz glazbu mora približiti mladima, i to je jedan od najlakših način da ih se privuče u crkvu.

kao prvo nabroji neke liturgicare i pjesme koje su oni odbili.na misi se nemoze pjevati sve i svasta.
skladatelj moze reci da ce jedan dio svirati gitara,jedan violina itd.al sve se da svirati i na orguljama i na gitari ili na bilo kojem drugom instrumentu.
sto se tice motzarta i ekipe.prvi je bach za svoga zivota svaku nedjelju skladao novu misu.budiuci da si stariji i iskusniji nadam se da znas koliko dijelova ima misa.uz to dolaze jos i psjesme koje se pjevaju za vrijeme pricesti itd.
mislim da nema dovoljno ljudi,koji bi u svakoj crkvi dodali elemente novoga,modernijega i sl.ako ih i ima srame se i sl.liturgijska pjesma nije nista losija od duhovnih sansona.nemoze se bas uvijek ugoditi svakom.

Tamo gdje srca ima
gdje život slavi se(O DA)
slijedim korake
(MOG PASTIRA)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ant_zg
ant_zg

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 12:57
PostNaslov : Re: Liturgijska glazba
Citiraj i odgovori

Newform1 napisa:
Imam malo više godina od velike većine vas na forumu, ali nadam se da ćete uvažiti i moje mišljenje.

Procitajuci ovo s godinama, ocekivao sam nesto bolje. tuzan
Nazalost razocaranje u ljudsko znanje i nepismenost u glazbi, te same glazbene umjestnosti.

Newform1 napisa:
Znam toliko "duhovnih šansona" koje više pripadaju liturgiji nego mnoge koje su "ozakonjene", a liturgičari ih ne prihvaćaju i zovu ih smećem ili slično. Samo zato što nisu pisane za orgulje, nego za gitaru ili slično.

Ne postoji glazba koja je pisana za orgulje, jer svaki instrument moze odsvirati sve, naravno ako mu njegova tonska skala to dopusta. -Orgulje su poznatije pod nazivom 'Kraljica instrumenata' jer se na njima moze odsvirati apsolutno sve!- Glazba moze biti pisana za neki instrument, a to onda znaci da tu dionicu izvodi odredeni instrument.
Svaka se pjesma moze odsvirati na orguljama, gitari, tamburici.. pa cak i narodnjaci za koje ljudi misle da nadilaze glazbene okvire.
'Duhovne šansone' najcesce ne navode za koj su instrument pisane, kao ni liturgijska glazba.

Iskreno nemam ništa protiv 'duhovnih šansona', ali treba znati kad ih koristit i naravno kako ih izvoditi. Najviše od svega me ljuti kada ljudi pricaju bezveze. Tipa: vise je ljudi na misama kad se pjevaju 'duhovne šansone' i te spike. Kao prvo: ide li čovjek na misu radi pjevanja ili poradi same mise, kao drugo: koliko se od tih ljudi pojavljuje na probama zborova sa novim idejama o izvodenju glazbe i uvodenju necega novoga sto naravno nece odstupati od tradicije.
Ali ocito u danasnje vrijeme nije vise bitna, danas smo u 21. st. i trebamo novu duhovnu glazbu, tzv. 'duhovne šansone' ili kako ti govoris da neki nazivaju 'smece' i jos ostaloga. Naravno da jesmo u 21. st., ali ne mozemo dopustiti da se svasta *koti* po CRKVI jer to vodi na kraju krajeva do zasicenja i do nove zudnje i pohlepe, a Crkva to definitivno nije kao niti samo krscanstvo.
Nekim je ljudima ocito izgovor za sve: ''Pa u 21. smo stoljecu!'', pa zato i dopustamo gej parade, pobačaje i ostale stvari koje su djelo zloga. Jer naravno mi smo u 21. st. i trebamo stvari koje nisu bile u vrijeme Mozarata i ekipe jer to naravno nije normalno ili jednostavno današnje društvo to ne prihvaća pa u svojoj pohlepi zudi za zudnjama koje vode u propast ljudkosti i zaboravljanja povijesti. >>> Ako je tako, zaboravimo onda svi skupa Kristovu muku i zrtvu radi koje je umro. Jer naravno kada bi Bog danas poslao svoga sina na Zemlju, bilo bi ne shvaćeno da čovjek umire na križu radi nekoga, radi grijeha ljudskoga.

BOG nas sve skupa blagoslovio! Smile
pozz

Zadnja promjena: ant_zg; uto 14 srp 2009, 17:34; ukupno mijenjano 1 put.

Vjerujem da si uvijek uz mene
Vjerujem da me ljubiš, Isuse
I kada lutam, kad se u tami izgubim
Ti me pronađeš, sve mi oprostiš
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich, coldplayer
Newform1

PostanoPostano: uto 14 srp 2009, 13:26
PostNaslov : ant_zg
Citiraj i odgovori

Ha, glazbeno jesam manje-više nepismen Embarassed , no to ne znači da ne mogu iznijeti svoje mišljenje.
Mislim da sam kasnije i objasnio stajalište o ulozi pjesme u liturgiji i da sam bio jasan.
Zašto misliš da pričam bez veze o više ljudi na misi? Ljude na misu može privući sam objekt crkve, svećenik, glazba...zašto radije ideš na misu nedjeljom nego na sprovodnu misu. Htio ti to ili ne, nisu sve mise jednake i na neke ljudi radije dolaze nego na druge, za što postoje mnogi faktori, a između ostalih to je i glazba. Naravno, još jednom podvlačim, svi ti faktori kao dodatak samoj Misi...
ant_zg

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 0:39
PostNaslov : Re: ant_zg
Citiraj i odgovori

Newform1 napisa:
Ha, glazbeno jesam manje-više nepismen Embarassed , no to ne znači da ne mogu iznijeti svoje mišljenje.
Mislim da sam kasnije i objasnio stajalište o ulozi pjesme u liturgiji i da sam bio jasan.
Zašto misliš da pričam bez veze o više ljudi na misi? Ljude na misu može privući sam objekt crkve, svećenik, glazba...zašto radije ideš na misu nedjeljom nego na sprovodnu misu. Htio ti to ili ne, nisu sve mise jednake i na neke ljudi radije dolaze nego na druge, za što postoje mnogi faktori, a između ostalih to je i glazba. Naravno, još jednom podvlačim, svi ti faktori kao dodatak samoj Misi...

hehe..naravno da mozes izreci misljenje Smile, ali isto tako ja ga imam pravo pobiti ako nema veze s vezom i 'ne drzi vodu'. Smile

naravno da je bezveze kad vecina ljudi, a to su u vecini mladi, ljudi kojima se ne budi za jutarnje mise jer su neki dosli kasno doma jer su radili ili su bili vani.i zato ima vise ljudi. iako ima i onih koji kazu ljepsa mi je vecernja misa, na kojoj najcesce pjevanje predvode zborovi mladih.
da istina je sto ljude na misu dns sve vise moze privuci ili isto tako, cak i vise otjerati svecenik ili neki objekt. samo treba li se vjernik vezati za objekte, svecenike, 'faktore' ili na smisao odlaska u crkvu??! te što tebe privlaci da ides nedjeljom na misu?
razmisli malo i zapitaj se!

ja ne cu ic na misu jer svecenik nosi najnovije lacost tenisice, zato jer ima novi auto? ima li to smisla! nema jer svecenik ce tad kad kao i svi mi stati pred sud Bozji i odgovarat ce za svoja djela kao i ti, kao i svi mi.
na njemu je oce li on piti, psovati, kupiti si nove lakostice(sto definitivno nije grijeh jer neki svecenici dobivaju placu i imaju je pravo trositi kako zele, pa bile to cak i lakostice). Biblija kaze, u SZ: Mladicu, idi i raduj se, uzivaj, cini od zivota sto hoces i zelis, ali znaj da ces jednog dana za sve to odgovarati pred Gospodinom!'

htio ti, ja ili bilo tko drugi to ili ne, sve su mise jednake, samo su neke sa drugacijim obredima, naravno citanja, pjesme i sve ostalo; ali ono što je najbitnije uvijek ostaje, a to je najsvetiji cin koji se zbiva i uvijek ostaje isti, jer se cini Njemu na spomen (tradicija, baština, povijest), euharistijska služba ( http://www.glas-koncila.hr/rubrike_vjeronauk.html?broj_ID=10298&PHPSESSID=c7f - ovo sam slucajno nasao i bas kao sto sam rekao tako tamo pise: 'Ovo cinite meni na spomen').

htio sam jos toga pisati,ali jednostavno sam zaboravio neke stvari koje sam htio napisati.
pozz

Vjerujem da si uvijek uz mene
Vjerujem da me ljubiš, Isuse
I kada lutam, kad se u tami izgubim
Ti me pronađeš, sve mi oprostiš
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Gladijator

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na misu se ne ide zbog ovog ili onog,misa se živi!!Sve mise su jednake jer na svakoj se prinosi Gospodin u Hostiji,a glazba i ostalo je stvar svečenika i župe,misa bez glazbe nije manja,niti je s glazbom veća,samo je drukčija.A onaj koji ide zbog folklora,ko da i neide.Sam Isus je rekao jednoj mističarki da je On najčešće sam u crkvi ma koliko je ljudi u njoj,to nam govori o našoj svjesnosti miseBVB!!!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ant_zg
Newform1

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 11:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gladijator napisa:
Na misu se ne ide zbog ovog ili onog,misa se živi!!Sve mise su jednake jer na svakoj se prinosi Gospodin u Hostiji,a glazba i ostalo je stvar svečenika i župe,misa bez glazbe nije manja,niti je s glazbom veća,samo je drukčija.A onaj koji ide zbog folklora,ko da i neide.Sam Isus je rekao jednoj mističarki da je On najčešće sam u crkvi ma koliko je ljudi u njoj,to nam govori o našoj svjesnosti miseBVB!!!

Dakle, još jednom i zadnji put: misa je misa, uvijek ista u svojoj osnovi i ona je razlog zbog čega smo svi mi na njoj prisutni (tijelom, a većinom i duhom). Svi oni faktori oko nje (svećenik, zbor, glazba, crkva kao objekt) mogu utjecati na posjećenost sv. mise kao i na duhovnu prisutnost na njoj.
Ono što sam htio reći je slijedeće - glazba (o njoj ovdje pričamo), može biti onaj okidač zbog kojeg netko poželi doći na misu. Od takve osobe koja traži sebe unutar crkve, čija vjera nije ni toliko jaka niti zna zašto u stvari treba doći na misu, ne možeš očekivati da na početku bude i duhom potpuno prisutna. Vremenom, kada nauči i shvati, tada ni njoj glazba neće biti bitna. Kako sam i ja jedan od takvih, jako dobro znam o čemu pričam - da nije bilo tadašnjeg zbora u koji me nešto privuklo (znači ne misa, nego zbor i pjesme koje smo tada pjevali), vjerojatno danas ne bih bio ovdje na forumu, a pitanje je što bi bilo i sa mojim brakom i djecom (ženu sam poznavao i prije, ali zbližili smo se na zboru).
Znači, iz vlastita iskustva, važno je da se i glazba u liturgiji približi poglavito mladima, a ne da se, automatski proglašava smećem sve što nije po uzoru.
Evo, nadam se da sam bio jasan...BVB!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

newform1 napisa:
Dakle, još jednom i zadnji put: misa je misa, uvijek ista u svojoj osnovi i ona je razlog zbog čega smo svi mi na njoj prisutni (tijelom, a većinom i duhom). Svi oni faktori oko nje (svećenik, zbor, glazba, crkva kao objekt) mogu utjecati na posjećenost sv. mise kao i na duhovnu prisutnost na njoj.

s ovim se slažem. uvijek se primjeti ako se misi prilazi s malo više ljubavi.. glazba je nevjerojatno važna i pomaže !

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 15 srp 2009, 20:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se da je važno da se približava mladima,
ali smatram da je još važnije da tekstualno/ u nekim djelovima godine i melodijski bude prikladna za misu, te za pojedine djelove...
a puno tzv. zborova mladih,većinom zbog nezanja, ne poštuje te nazovimo smjernice,i tu nailazimo na problem Very Happy

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali, davorseljan
davorseljan

PostanoPostano: sri 22 srp 2009, 8:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekih smjernica treba biti, ali.
Sječam se da za Božić jedne te iste pjesme se pjevaju mjesec dana tako da svima polako dojede. Možda da se koja Božićna prigodna pjesma pjeva u tjekom liturgijske godine.
Primjer je Tiha noć koja je po meni prikladna za večernje mise tjekom cijele godine za pričest.
Sječam se da se jednom na Modravama pjevala kasno načever na druženju. Čak je snimljen i spot kao čestitka.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: čet 06 kol 2009, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije mi lijepo čuti one zborove koji doslovno 'zavijaju' tjekom mise i ništ' ih ne razumijem. Time se onda postavlja pitanje "tko smije pjevati na misi?" Samo zborovi ili i vjernici s njima?

Kao košuta što za vodom žudi,
žudim za Tobom ja...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Anđeo

PostanoPostano: čet 21 sij 2010, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Te "velike" Mise na kojima pjevju zborovi su uglavnom koncerti, a za to su krivi duhovnici zborova (ako ih neki zborovi uopće imaju!).

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 23 sij 2010, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anđeo napisa:
Te "velike" Mise na kojima pjevju zborovi su uglavnom koncerti, a za to su krivi duhovnici zborova (ako ih neki zborovi uopće imaju!).

koje mise točno su koncerti? mislioc:

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.