HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 10:36. Pogledaj neodgovorene postove
Pjevanje iz dijafragme
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 22 ruj 2008, 17:50
PostNaslov : Pjevanje iz dijafragme
Citiraj i odgovori

povukla se ta tema na nekom topicu,pa da i za to imamo temu...
Daklem, tu možete pisati os vojim iskustvima, ako iamte kakvu dobru vježbu,itd,a ja ću u nastavku napsiati par vježbi,tj načina kako naučiti pjevati iz dijafragme...

prvo je važno duboko udahnuti,zadržati dah na par sekundi,i polako ispuhavati van,a dok ispiušeš zadržati se bez daha na nekoliko trenutaka,pa ponovitii to nekoliko puta, time širiš i kapacitet pluća..**edit- pod ovime mislim,ne da širiš pluća ko da ideš u podvodni ribolov,nego ti s eproširuje zapremnina pluća**
zatim-zvučat će čudno-pokušaj dahtati ko zapuhani pesek, i pritom stavi ruku na trbuh da osjetiš kak ti trbuh ide gore-dolje
zatim možeš pokušati smijati se sa HO HO HA HA ili ponekad zavikati HEJ kao da nekoga dozivas koji je daleko- ponoviš to više puta na različitm tonovima...

vrlo važno za dijafragmu je staccato pjevanje- npr-pustiš ariju iz kraljice noći i pjevušiš si ju- samo oktavu niže ak nemreš to otpjevati,narafno..
možeš pokušati pjevati i vibrato-jer on također dolazi iz dijafragme-npr. dobra je vježba vibrato na otvorenom vokalu..

a ono najvažnije je osjetiti dijafragmu u glavi dok pjevaš.Njome reguliraš protok zraka,a sav prostor oko želuca nastojiš raširiti.Vibriraš u najdonjoj mogućoj točki oko želuca.Dijafragma je mišić koji drži donji dio pluća i prilikom udisaja poteže pluća prema dolje.Kad izdišeš pluća je potežu prema gore,a ti nastojiš održati protok zraka bez uskog grla..Dio kompresije ispuštaš kroz nos i to kontrolirano.Nosna šupljina također bi uvijek trebala biti otvorena,a to je teško i najvećim majstorima.I Pavarotti je zatvarao nos na nekim samoglasnicima,ali neka te to ne zamara..

nadam se da će ti koristiti nekaj od svega ovoga...dok se sjetim još kojig vježbi,napišem veseo

Zadnja promjena: 5rich; uto 23 ruj 2008, 13:49; ukupno mijenjano 1 put.

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
sunny

PostanoPostano: uto 23 ruj 2008, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vježba koji sam ja na glazbenoj akademiji naučila za pravilno pjevanje:

uzmeš svijeću i zapališ je
staviš je blizu usana
zatim udahneš na način da ti se stomak posidigne A NE DA SE PLUĆA ŠIRE
i polako ispuštaš zrak u svijeću, ALI moraš ispuhivat tako lagano jer se plamen svijeće ne smije zatitrat.

malo će te padati u nesvjest, ali ako hićete dobro pjevati... malo se pomučite Smile)

meni se isplatilo !!!

Trebam Te, Tvoju ljubav, da nad koracima mojim bdije... Tvoju svetost, da mi dušu ranama krije i da usne moje kažu riječi za kojima žude... Tvoje riječi Majko, Tvoje riječi- NEKA MI BUDE!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
Daisy Adaire

PostanoPostano: sub 22 stu 2008, 19:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isto tako mozete si napipati posljednje rebro. Na toj visini svezati maramu oko sebe i onda duboko udahnuti ali tako da širite rebra gdje se nalazi ta marama a ne da širite ispod trbuh ili iznad pluća... meni je to isto pomoglo... ako vam se pocne vrtiti u glavi, to je znak da radite pravilno... samo nemojte pretjerati... polako.. uvijek ima vremena... i nemojte se onesvijestiti Smile

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
nata

PostanoPostano: sri 08 tra 2009, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oovo je zanimljivo, hvala na uputama. Budući da me sve ovo zanima, malo ću vas još zagnjaviti jer vidim da se 'putite' u ove stvari.
Pjevam tu i tamo u crkvi, nisam nikad baš imala neke posebne glasovne mogućnosti ,ali recimo da sluha nešto imam a i obožavam pjevati. E sad, u zadnje vrijeme osjećam da mi je glas izgubio na kvaliteti. Može li to biti zbog premalo vježbanja, ili može biti da se nešt odogađa s glasnicama? Recimo, raspon glasa mi je manji, tj. neke zahtjevnije pjesme koje počinju duboko a refren zahtijeva visočije pjevanje (sorry, ne poznajem stručne izraze), jako mi je teško otpjevati. Većinu pjesama u zadnje vrijeme snizila sam na gitari.
Imate li kakvo uputstvo za mene? Baš sam žalosna zbog ovoga tuzan
By the way, dvaput sam krajnike operirala, ima li to kakve veze?? Confused

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
5rich
mod team

PostanoPostano: čet 09 tra 2009, 6:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

upjevavaš li se prije pjevanja?

sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: čet 09 tra 2009, 8:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to sa snižavanjem pjesama je ok. i najbolji pjevači mijenjaju tj rade modulaciju na pjesmama. Bez obzira na raspon glasa postoje tonaliteti koji ti više odgovaraju...Dakle izabereš tonalitet koji ti odgovara i to je to. Wink
to sa krajnicima ne znam.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
sunny

PostanoPostano: čet 09 tra 2009, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Pjevam tu i tamo u crkvi, nisam nikad baš imala neke posebne glasovne mogućnosti ,ali recimo da sluha nešto imam a i obožavam pjevati. E sad, u zadnje vrijeme osjećam da mi je glas izgubio na kvaliteti. Može li to biti zbog premalo vježbanja, ili može biti da se nešt odogađa s glasnicama? Recimo, raspon glasa mi je manji, tj. neke zahtjevnije pjesme koje počinju duboko a refren zahtijeva visočije pjevanje (sorry, ne poznajem stručne izraze), jako mi je teško otpjevati. Većinu pjesama u zadnje vrijeme snizila sam na gitari.
Imate li kakvo uputstvo za mene? Baš sam žalosna zbog ovoga
By the way, dvaput sam krajnike operirala, ima li to kakve veze??

Sve ovisi koliko imaš godina. Glas ti može prolaziti kroz mutaciju te se tako formira glas. Nakon toga od super soprana možeš doći do super alta. To što si operirala krajnike nema nikakve veze. Sve pjesme koje si snizila opet imaju svoju draž. Ne moraju samo sopranske pjesme i visoke dionice biti super. Naravno da se mora vježbati, ali ne pretjerivati, u svemu imaj mjeru. Uživaj u ovome što radiš i voliš. Želim ti puuuuuno sreće i nek te Bog blagoslovi !!!! Smile

Trebam Te, Tvoju ljubav, da nad koracima mojim bdije... Tvoju svetost, da mi dušu ranama krije i da usne moje kažu riječi za kojima žude... Tvoje riječi Majko, Tvoje riječi- NEKA MI BUDE!
nata

PostanoPostano: ned 24 sij 2010, 17:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hvala na savjetima
a ima li nešto što je dobro za glas, tj. za promuklost?

alelujaa

5rich
mod team

PostanoPostano: ned 24 sij 2010, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kalcij
provjereno djeluje ako uzmeš sat do dva prije nastupa..
a bilo bi poželjno i koji tjedan prije uzimati...

a i ona ideja sa sirovim jajem navodno djeluje,ali ja to baš i nebih isprobavala

nata

PostanoPostano: pon 25 sij 2010, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
kalcij

a i ona ideja sa sirovim jajem navodno djeluje,ali ja to baš i nebih isprobavala

kalcij? u kojem obliku? tablete?

5rich
mod team

PostanoPostano: pon 25 sij 2010, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
5rich napisa:
kalcij

kalcij? u kojem obliku? tablete?

šumeće tablete..

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.