HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 21:11. Pogledaj neodgovorene postove
TAJNA ISPOVIJEDI - kako i zašto ...
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
cassie-10

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Pred sve svete sam bio na ispovijedi i dogodilo mi se 2-3 puta da sam rekao sitnu laž. Konkretno, kaže frend ajmo na cugu, a ja njemu, neda mi se jer moram pisat neki seminar, a u biti ne moram. Šta mislite, jel ovo strašniji propust?

Nije ti propust jer to je lakši grijeh i ti se lakši grijesi svaki put ispovjedaju na početku svake mise. Koliko znam lakše grijehe nije ni potrebno ispovijedati dovoljno je pokajanje dok ono što ti stvarno opterećuje savjest i ne da ti mira moraš ispovijediti pa je takva ispovijed valjana.

Ne zanima me koga poznaješ i kako si dospio ovamo.Želim znati hoćeš li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da svi znamo napravit takve stvari, ali je dobro zapitat se zašto to činim, možda otkrijem što se ispod te sitne laži nalazi. Na ispovijedi je dobro reći baš sve, a posebno stvari kojima smo skloni pa se ponavljaju. Onda je ispovijed i način borbe protiv takvih nagnuća. Pomalo se stvari ipak kreću nabolje.

Ljubi i čini što hoćeš
Luka7

Spol: muško
PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 16:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Marom. Problem nastane kad kažemo nešto u stilu ...ah pa to je laki grijeh... i onda ne marimo za to previše, niti pokušavamo poradit na rješavanju toga. Onda to prerasta u nešto opasnije! Zato je granica lakog i teškog grijeha zamućena.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 8:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, ne bih ja baš tako rekla premda su oni bitno povezani. Naime, teški grijeh se ne čini nehotice, slučajno. No, niz lakih grijeha, navikavanje na njih i propuštanje stvaraju ozračje da čovjek na sve kaže nije ništa i klizi dublje. Sigurno nitko nije počinio teški grijeh odmah, samo tako. Ne treba se sablažnjavat oko vlastitih grijeha, niti strepit hoću li kojega napravit, ali redovita ispovijed i trajan rad na sebi upućuju na rast u dobroti. To je onda najbolji put da bježimo od grijeha. Jasno, proces je to, nije ni kratko i zahtijeva ustrajnost i strpljivost.

Ljubi i čini što hoćeš
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna epizoda u Seinfeldu gdje se malo zafrkavaju na temu "must lie situation" tj. situacije u kojima moraš lagati...
Pokazali su primjer male bebe. Naravno roditelji govore kako je najljepša na svijetu, a dijete ružno ko lopov....
I oni svi potvrđuju riječi roditelja iako lažu....
I to opisuju kao "must lie situation".

Mislim da bi i ja lagao u toj situaciji. Čini mi se preokrutnim reći kako dijete nije lijepo...
Smile nemojte me sada osudit zbog ovog primjera, al ovaj mi je bio prvi Wink

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Mara

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A tko ti kaže da bi bilo mudro takvo nešto reći! Ali ne moraš izlijevati divljenje na ljepotu.

Ljubi i čini što hoćeš
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 10 stu 2007, 16:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Volio bi ja kada bi bilo moguće u nekim situacijama samo ne izrazit divljenje....
pogotovo kada su ženske frizure i cipele u pitanju, a ja nemam pojma jel lijepo... Wink
Pozdrav!

lujo2

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 9:45
PostNaslov : Ispovijed XXL
Citiraj i odgovori

Zanimljivo: često mi netko dođe s nekim nezadovoljstvom ili problemom, a gotovo redovito završimo na temi ispovijedi. Duhovna stvarnost prožima sva područja našeg života, koja naizgled i nemaju veze s njom. Moja duhovna stvarnost predstavlja svojevrsne naočale kroz koje doživljavam sve što se oko mene događa. Ne kaže uzalud stara narodna: Ono si što misliš o drugima…

Ispovijed kao takva bi trebala biti glavno oruđe u životu jednog kršćanina.
U ispovijedi razotkrivam sve ono što pred ljudima rijetko ili nikad ne činim. A to me priprema za najintimniji susret s Bogom: pričest!

Čini mi se da nam je teško otići na ispovijed zbog više razloga:
-moram si posvijestiti kako je moja crna lista opet dugačka i sličnog sadržaja kao i prošla
-katkad više razmišljam o tome kakav će svećenik pri tom biti, nego o tome je li se zaista kajem zbog nečeg i gdje su uzroci moga grijeha…
-teško je na glas izgovoriti i čuti ono što smo lošega činili…
-često za svoje grijehe zapravo krivim druge ljude i okolnosti, i teško je zaista prihvatiti činjenicu da sam tako površan, hirovit, vođen strastima, slijep, bez ljubavi …
- sam taj čin bi se trebao vidjeti na promjenama koje slijede…

Puno je izrečenih i neizrečenih razloga, a najčešće se ni ne pitamo zašto zapravo odgađamo taj milosni trenutak gdje naš Bog preuzima breme koje nam je na teret??
Mogla bih navesti milijun razloga zašto ići na ispovijed, ali mislim da ih svatko od nas u svom dosadašnjem iskustvu može naći Pa samo dajte!
Ja samo želim reći: Bogu hvala na tom izvanrednom poklonu!!!

palotinci.hr
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još jedan primjer. Jedna djevojka u zboru jako falša i kvari pjevanje.... Ja joj kao vođa zbora nemam srca reći da ne zna pjevati, jer znam da to nekim ljudima jako teško padne (shvate to kao katastrofu) ... Iako znam da je bolje reću istinu... nemam srca iliti hrabrosti...
Ne pravdam se, al postoje takve situacije....

Ne radi se samo o tome da netko to čini što je loš čovjek. Često u tim situacijama ne želimo povrijediti ljude... To se radi u dobroj namjeri iako neistina uvijek može napravit veću štetu... Teško je...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

atolla napisa:
zar nećete lagati da zaštitite npr. djecu ili starce...........

Ovo je dobar primjer, jer se djeci često govori ono što je njima primjereno. I doista nije sve primjereno za dječije uho.... Često im se daju samo djelomične istine (odakle djeca dolaze.. Laughing i sl.)
Mislim da se ovo može djelomično primjeniti i na starije.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 14 stu 2007, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ja bih rekao da je put u pakao popločan dobrim namjerama.
Pa gdje je tu povjerenje u Boga

pogodio si bit... BTB.

Sad mi se upalila žarulja kao u onim crtićima Very Happy

sike

PostanoPostano: pon 03 pro 2007, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Ljubi brata čovjeka!", "Ljubi brata čovjeka!" - to mi je rekao svećenik na ispovijedi.. Wow, koja misija! Životna! Kao što na temi o molitvi napisah, u molitvi mi nedostaje okusa, ali i na ovom području..Zapravo, taj okus dođe pa malo nestane.. Okus ljubavi prema bratu čovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu, a nju se "zarađuje" svakoga dana..

Sad mis e nekako ustalila ispovijed jednom mjesečno, makar ni to nije dovoljno, ali nekako mi je time sakramentalan život bogatiji

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
berno

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
"Ljubi brata čovjeka!", "Ljubi brata čovjeka!" - to mi je rekao svećenik na ispovijedi.. Wow, koja misija! Životna! Kao što na temi o molitvi napisah, u molitvi mi nedostaje okusa, ali i na ovom području..Zapravo, taj okus dođe pa malo nestane.. Okus ljubavi prema bratu čovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu, a nju se "zarađuje" svakoga dana..

Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti. Jedan svećenik kaže da je svaki dan u kojem ne pustimo da nas Bog ljubi izgubljen dan.

Citat:
Evo stojim na vratima i kucam. Ako tko čuje moj glas i otvori mi, ući ću k njemu i večerat s njim i on sa mnom. (Otkr 3, 20)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti. Jedan svećenik kaže da je svaki dan u kojem ne pustimo da nas Bog ljubi izgubljen dan.

Bog nas uvijek ljubi, htjeli mi to ili ne!
Ne možeš Bogu zabraniti da te Ljubi ili ne.
Sad je druga stvar koliko mi ljubimo Isusa.

Znaš onu zapovjed koja sadrži sve!
"ljubi Gospodina svim srcem... i ljubi svoga bližnjega..."
Znači da Bog traži da mi ljubimo a ne da mu dopustimo a on nas ljubi.

sike

PostanoPostano: sri 05 pro 2007, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
sike napisa:
Okus ljubavi prema bratu čovjeku proizlazi iz ljubavi prema Bogu

Mislim da je obrnuto, da se ljubav prema bratu postiže tek ako pustimo da Bog nas ljubi. Onda i mi možemo ljubiti.

To i rekoh Wink

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
berno

PostanoPostano: čet 06 pro 2007, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Bog nas uvijek ljubi, htjeli mi to ili ne!
Ne možeš Bogu zabraniti da te Ljubi ili ne.
Sad je druga stvar koliko mi ljubimo Isusa.

Znaš onu zapovjed koja sadrži sve!
"ljubi Gospodina svim srcem... i ljubi svoga bližnjega..."
Znači da Bog traži da mi ljubimo a ne da mu dopustimo a on nas ljubi.

Ja ne mogu naći riječi da opišem tu Božju ljubav. Možda ti jedan primjer pomogne da ti objasnim što želim reći, ali stvarno ne znam jeli prigodan. Recimo da imaš curu i da je voliš. Dali ti očekuješ od nje da ona tebe voli? Mislim da jesi. Ti svim svojim bićem želiš biti uz tu osobu i želiš da ona bude uz tebe. Tu se uklapa "ljubi Gospodina...". Ali sada te ja pitam jesi li ti nju prvi ljubio i dali je ona dopustila da je ti ljubiš? Mogla ti je i reći "ne želim biti sa tobom". Moramo dopustiti Bogu da nas ljubi. On nas ljubi stalno ali mi to moramo i prihvatiti. I otovoriti vrata svoga srca.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 06 pro 2007, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

berno napisa:
ali mi to moramo i prihvatiti. I otovoriti vrata svoga srca

U ovom smislu se slažem. Malo sam te pogrešno razumio jer je sike već to rekao... Mislio sam da ti želiš reći nešto drugo.
Važno je da se razumimo, Wink

banana

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ispovijed? a nepresušna je to tema pa se začudih kada sam skužila da je pala na dno stranice..

Ma uvijek mi prije nego uletim u ispovijedavaonicu ili priđem ispovijedniku puls skoči na 200..eh..
ali zato je poslije osjećaj poseban.. Very Happy
I uvijek si tupim u glavu ono : Marta, ti se ne ispovijedaš svećeniku, svećenik ti je u toj ispovijedavaonici poput otvorenoga prozora kroz koji proviruje Bog i prašta ti..

" Kajem se od svega srca..." kažem za svake ispovijedi. I toliko puta se pitam koliko je to moje kajanje iskreno, koliko uistinu žalim zbog počinjena grijeha..

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
angelous

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 19:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slušao sam jednom fratra, pričaše prispodobu o susretu jednog sveca(ak netko zna koji je u pitanju, nek kaže) s đavlom kod ispovjedaonice. Svetac ga upita što on radi tu. đavao mu odgovori da vraća ljudima stid koji im je uzeo kad su griješili... Wink
zanimljivo...
zaista..gdje nestane taj sram kada griješimo?
Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pet 18 sij 2008, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izgubi se negdje,jer vjerojatno ne shvaćamo težinu naših grijeha,jer stalno griješimo,ali ako imamo savjesti i bogobojaznosti,onda je taj sram itekako prisutan u nama i ne da nam mira ni pred Bogom ni pred drugima.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pon 01 ožu 2010, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam jedno čudno pitanje u vezi ispovijedi. Je li ispovijed valjana ako svećenik u žurbi ne kaže "Ja te odriješujem od grijeha tvojih..." ? Znači sve ostalo je normalno, ali nakon što ti izmoliš kajanje, on te pozdravi Wink Nisam to nikad dosad doživjela, pa mi je jednostavno bilo čudno.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
hilarije

PostanoPostano: uto 02 ožu 2010, 7:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Imam jedno čudno pitanje u vezi ispovijedi. Je li ispovijed valjana ako svećenik u žurbi ne kaže "Ja te odriješujem od grijeha tvojih..." ? Znači sve ostalo je normalno, ali nakon što ti izmoliš kajanje, on te pozdravi Wink Nisam to nikad dosad doživjela, pa mi je jednostavno bilo čudno.

Nije. Ta recenica (upravo taj dio koji si napisala) je nuzna za valjanu ispovjed.

Mozda ju je rekao tiho dok si ti molila kajanje, pa je nisi cula.

Mozda je i stvarno loše obavio svoju sluzbu, pa si ostala bez odrjesenje. Ako je tako, onda ispovjedi sve ponovo kod drugog svecenika, a ubuduce ako ne cujes tu recenicu jasno pitaj svecenika je li ti udijelio odrjesenje. Mala neugodnost zbog toga je puno bolja nego nesigurnost u tako vaznoj stvari.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.