HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:11. Pogledaj neodgovorene postove
Dugo hodanje i predbračna čistoća
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite, koliko se Katolika pridržava predbračne čistoće?

više od 60% vjernika 
0%
 0%  [ 0 ]
od 20% do 50 % vjernika 
22%
 22%  [ 2 ]
od 5% do 10% vjernika 
77%
 77%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 9

Autor Poruka
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: ned 22 stu 2009, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Jopica napisa:
Da, Bepo je napisao prekrasno svjedočanstvo.

Ja mislim da ta priča oko isprobavanja prije braka ne drži vodu, jer se već na početku veze privučemo i mirisom i feromonima, poljubac je isto vrlo dobar indikator ...

Ne kužim ovaj dio posta. Ako ćemo biti dosljedni, nećemo se pozivati na mirise, feromone i poljupce...jer feromoni vode tjelesnoj privlačnosti - a ona potiče spolni nagon. Opet smo na nekoj kemiji i biologiji. Koju očito stalno nastojimo potisnuti...ne znam, čini mi se kao da si svako malo skačemo u usta. Uzimamo, što nam u kojem trenutku odgovara.

Sad ja ne kužim... Zašto bi trebali potisnuti kemiju i biologiju? Naravno da to ne bi trebalo biti najvažnije, ali nije sramotno šta postoji tijelo, tjelesna privlačnost. Ta mi se ideja uopće neuklapa ni u šta Rolling Eyes

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Bepo

Spol: muško
PostanoPostano: pon 23 stu 2009, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

moram se ponovo uključiti, očito je da je tema dosta zanimljiva, ali više nego li je zanimljiva smatram da je potrebna.
možda sam ja tu među starijima jer imam 30-ak godina, ali upravo s toga želim ostaviti neku priču o kojoj se može raspravljati.
možda ja imam drugačiji pristup ovome, ali i inače se bavim mladima, pa mi je drago pričati o svemu, a osim toga nema problema s time da budem otvoren do kraja, pogotovo kada mi se čini da to nekome može pomoći.
jedna stvar kod mlađih od mene je isto ono što se i meni događalo, ovo ponekad budu malo neogudnije teme pa se obično savjetujemo s vršnjacima, koji, nemojte se ljutiti, ili nisu u pravu ili ne znaju što bi rekli, a najčešće više otežaju nego li pomažu, stoga i ovo nije loše, da neko i ovaj medij koristi za doći do informacija.

ne slažem se ja baš puno s kemijom iako mi je bila najdraži predmet.
vidite, Bog stvori sve i svašta, a kao krunu stvaranja stvori najsavršenije biće - čovjeka - skoro sličnog anđelima.
razlog otpada lucifera od boga neki teolozi tumače upravo ljubomorom na novo stvorenje koje je bog iznimno zavolio.

životinje imaju nagone i kemiju, jer nemaju mozak koji mogu upotrijebiti,
danas živimo upravo u vremenu kada se ljudima želi oduzeti mozak, i sve dokazati preko znanosti, pa onda čovjek više ne ispada ništa specijalno nego skup molekula i kemijskih spojeva.

ponavljam i anđeli su bili ljubomorni na novo stvorenje, pa ako je to istina onda znači da smo zbilja izvanredni, da smo posebni.
zar itko od vas misli da je Bog stvorio čovjeka sa greško. mislim da to ne mislite, a ako mislite onda potražite dobroga duhovnika da vam pomogne oko nekih stvari jer mislim da ste na krivom putu.
kao drugo, zar mislite da je bog pri stvaranju rekavši, plodite se i množite, zemlju napunite i sebi je podložite, ograničio čovjeka nečim što ga uništava i s čime se ne može nosti.

zaključak: istina je da postoje nagoni, ali, ali, ali, životinje se njima služe jer nemaju mozga, ČOVJEK je gospodar svojih nagona, i kada se ne služi s njima, na način da im gospodari, onda se spušta niz stepenice da bi došao u područje životinja.

Mi imamo mozak i bog nam ga je dao da nas OBOGATI. Kada ne koristimo mozak onda smo siromašni.

Ne znam da li ovo shvaćate, jedno je vrlo teško, a to je kad se jednom u nešto UPUSTIŠ onda je vrlo teško reći STOP, ali kad kažeš STOP na vrijem sve je puno, puno, puno, lakše.

ovo je provjereno i ne radim budale od vas, želim vam pojasniti, pomoći, ako ne onda bar izazvati bilo kakvu reakciju, tako da ipak imate stav.
sve ne koristi, nije sve za ČOVJEKA, ali je ČOVJEK za sve.

Međutim, čovjeka bira ona što mu treba, a ono što mu ne treba stavlja po strani, i unatoč drugačijim mišljenjima današnjeg svijeta, ČOVJEK je GOSPODAR svega stvorenoga, a sve što GOSPODARI čovjekom, bez njegove potpune volje, je za njegovu propast.

MLADOST je preljepa, ali najčešće proleti najbrže od svih perioda u životu i NAJČEŠĆE OSTAVI NAJVIŠE POSLJEDICA KOJE NAS PRATE CIJELOGA ŽIVOTA.

moja poruka, budite mladi, budite ludi, osvojite svijet, zato ste i stvoreni, ali BUDI GOSPODAR SVIJETA. BUDI ČOVJEK PO MJERI ISUSA KRISTA. BUDI S L O B O D A N.
Ne daj da ništa vlada s tobom, a ti vladaj sa svime.

Veliča duša moja Gospodina
i kliče duh moju u Bogu Spasitelju mome
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: uto 24 stu 2009, 8:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:
Dubravko napisa:
Jopica napisa:
Da, Bepo je napisao prekrasno svjedočanstvo.

Ja mislim da ta priča oko isprobavanja prije braka ne drži vodu, jer se već na početku veze privučemo i mirisom i feromonima, poljubac je isto vrlo dobar indikator ...

Ne kužim ovaj dio posta. Ako ćemo biti dosljedni, nećemo se pozivati na mirise, feromone i poljupce...jer feromoni vode tjelesnoj privlačnosti - a ona potiče spolni nagon. Opet smo na nekoj kemiji i biologiji. Koju očito stalno nastojimo potisnuti...ne znam, čini mi se kao da si svako malo skačemo u usta. Uzimamo, što nam u kojem trenutku odgovara.

Sad ja ne kužim... Zašto bi trebali potisnuti kemiju i biologiju? Naravno da to ne bi trebalo biti najvažnije, ali nije sramotno šta postoji tijelo, tjelesna privlačnost. Ta mi se ideja uopće neuklapa ni u šta Rolling Eyes

Neki prethodni postovi su svakako bili intonirani na taj način.

Bepo napisa:
zaključak: istina je da postoje nagoni, ali, ali, ali, životinje se njima služe jer nemaju mozga, ČOVJEK je gospodar svojih nagona, i kada se ne služi s njima, na način da im gospodari, onda se spušta niz stepenice da bi došao u područje životinja.

Mi imamo mozak i bog nam ga je dao da nas OBOGATI. Kada ne koristimo mozak onda smo siromašni.

I baš u tome je ljepota i smisao, ovo je zaista lijepo napisano.
Bepo

PostanoPostano: sri 25 stu 2009, 8:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo me ponovno.
malo sam razmišljao o svemu ranije napisanome i ponovno moram komentirati, valjda je to jače od mene.
činjenica je da svi govorimo iz svoga iskustva, i slažem se sa mnogima da se ne mogu mjeriti svačije situacije na istoj vagi.
ali isto tako sami smo gospodari svoga vremena i svih djela kjoje radimo pa često situacija u kojoj se nalazimo je upravo takva klakva je, ali zbog naše volje i temeljena na našem izboru.

nešto što me potaklo da napišem još par riječi je komentari na to kako sam nešto lijepo napisao, zaista može se reći da je lijepo napisano, ali ni najmanje nije napisano da bi se neko divio mojim literarnim sposobnostima.

vidite, ja sam sa svojom majkom već u pubertetu razgovarao o nekim stvarima, i od nje sam nasljedio mnoge osobine, a između ostalog i trezvenost, i odgovornost, i iskrenost, i želju za slobodom.
ne pišem ovo da bi sebi dizao spomenik, već zbog nečega drugo.
ja imam, za sada, dvoje djece i četo razmišljam o njihovom odgoju, i svjestan sam da je svako novio vrijeme teže i zahtjevnije i da su nove generacije sve više ugrožene upravo na polju ljudskosti i kršćanskog življenja.

ono što sam htio reći je da ova moja osobnost proizlazi iz obiteljskog odgoja, spomenuo sam majku, e vidite ona mi je potvrdila da ni ona nije imala predbračne odnose, a ni moj otac, i to mi je uvijke bilo u glavi, kako u tome tako i u mnogim drugim stvarima, jer sam poštovao svoje roditelje, smatrao sam ih i danas tako mislim da su mi bili uzor u svemu, pa se onda samo po sebi nametalo da ih slijedim i u ovom segmentu, naravno na predbračnoj, ali i bračnoj čistoći.

veliki problem današnjih malđih generacija je upravo u tome šta nemaju svijetlih primjera za slijediti, ali što je puno bolnije je činjenica da su u mnogo čemu roditelji bili gori negoli njihova vlastita djeca, četo se roditelji posrame same svoje djece, a trebali bi im biti uzori.
još bolnija je situacija kada shvate da bi djeci trebali održatiu lekciju, ali lekcije se ne drže one se žive i svojim primjerom i životom se odgaja mlađe naraštaje.

da li ste ikada o ovome razmišljali, da li ste ikada razmišljali o tome što ćete, ako bog da, govoriti svojoj djeci, što ćete ih poučiti, dali ćete imati snage svedočiti život, ili ćete djeci priuštiti iste greške, ali s daleko težim stanjem, jer kako sam rekao svaka slijedeća generacija suoćena je sa puno većim devijacijama i nastranostima.

život je dar, preljepi dar, ja ga nebi mjenjao nizašto osim za život svoje dejce.
život je toliko svet,
život pripada bogu.
život je samo jedan, i možeš ga živjeti isključivo onako kako želiš.

da imaš 1.000.000,00 kuna, da li bi se kockao s njima, da li bi isprobavao koliko su krhki, da li bi se iživljavao s njima, ili bi naprotiv dobro uzložio da ti donesu stostruke plodove, tebi i tvojoj djeci.

mislim da svi znate što bi s lovom napravili, a sa svcojim životo, što snjim.

a vjerujte mi, uz sve probleme kojih sma imao, uz smrti roditelja, probleme s financijama, probleme u braku, i sve da ne nabrajam, kada bi me netko pitao da li bi volio da se nisma rodio, kategorički odbijam,
JA VOLIM OVAJ ŽIVOT JER JE TOLIKO LIJEP I SVET, DA ME OD SAME POMISLI NA NJEGA HVATA JEZA.
JA VOLIM OVAJ SVIJET, IAKO JE LOŠ, ALI U NJEMU POSTOJI MOJ ŽIVOT I AKO NE ZBOG NIČEGA DRUGO ONDA BAR ZBOG MOG ŽIVOTA PONAVLJAM OVAJ SVIJET JE LIJEP.

ne živite za danas, ni slučajno nemojte živjeti zbog jučer, ali uživajte danas u spoznaji kako ćete imati preljepo sutra.

penzić

PostanoPostano: pet 27 stu 2009, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=6&conID=539&act=show

nikakvi komentar nije potreban!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Korny
Dubravko

PostanoPostano: pet 22 sij 2010, 11:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osobno, ne smatram zajednički život prije braka nečim poželjnim. No poznajem mnogo parova, koji su se na taj potez odlučili iz raznih razloga i mnogi od njih su vjernici, baš kako se navodi u ovome članku. Mogu reći, da su njihovi razlozi prilično različiti, neki neopravdani, a neki i nisu imali drugog izbora i zadnje što bih učinio, je uvjeravanje da griješe. Ja mogu moliti...a Bog zna što je u njihovim srcima i mislima i na koji način će živjeti svoju čistoću ili neće...ipak, radi se o ljudima koji su punoljetni, imaju 25, 30 godina koji odgovaraju za svoje postupke...
Bepo

PostanoPostano: pet 22 sij 2010, 13:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kratki kometar:
ne mogu se praviti slijep pored zdravih očiju,
ne mogu se praviti gluh pored zdravih ušiju,
ne mogu biti hrom kad su mi noge zdrave,
ne puzim već stojim uspravno na svojim zdravim nogama,
volim jer sam stvoren za ljubav,
griješim jer sam čovjek,
molim jer sam svjestan da nisam svemoguć.

Isus u evanđelju kaže
idite po svem svijetu i propovjedajte evanđelje...
a nadalje na samom kraju matejevog evanđelja stoji, meni najdraža rečenica, ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta.

Zaključak,
ne mogu se samo pozivati da će Bog urediti sve kako je dobro, ja sam produžena ruka božja, i ako nekada to nije lako niti je osoba spremna, a ni voljna, biti izložena prijeziru i nerazumijevanju okoline, isus me šalje svugdje u zgodno i nezgodno vrijeme, mi smo apostoli razapete ljubavi,
radi onoliko koliko možeš, radi najbolje što znaš, daj sve od sebe, i nakon toga kaži ja sam samo TVOJ nevrijedni sluga.

9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 17:34
PostNaslov : Koliko se katolika pridržava predbračne čistoće?
Citiraj i odgovori

Zanima me, što mislite koliko se vjernika Katolika pridržava crkvenog učenja o predbračnoj čistoći?

Pod predbračna čistoća se podrazumijeva ne samo apstiniranje od seksa već i bilo koji drugi oblik seksualnog komuniciranja, npr. oralni seks ili obostrano zadovoljavanje.

Pod predbračnu čistoću ne uzimamo kratke nedužne poljupce, držanje za ruku, češkanje, zagrljaj.

Zadnja promjena: 9.81; čet 11 ožu 2010, 13:08; ukupno mijenjano 1 put.
Živac

PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A di su ti opcije od 0-5%, od 10% do 20% i od 50%-60%?

I od koje ukupne populacije gledaš postotak? Od svih koji nisu u braku, od onih koji su u vezi, od onih koji su u ozbiljnoj vezi?

Da li smatraš da se pridržavaju toga oni koji se povremeno pridržavaju? Je li se pitanje odnosi na trenutno, ili u cijelom životu? Što s onima koji se ne pridržavaju toga, a recimo odlučili su se pridržavati ove korizme, pa se sad trenutno pridržavaju?

I još, zapravo najbitnije pitanje, što su to katolici?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
A di su ti opcije od 0-5%, od 10% do 20% i od 50%-60%?

I od koje ukupne populacije gledaš postotak? Od svih koji nisu u braku, od onih koji su u vezi, od onih koji su u ozbiljnoj vezi?

Da li smatraš da se pridržavaju toga oni koji se povremeno pridržavaju? Je li se pitanje odnosi na trenutno, ili u cijelom životu? Što s onima koji se ne pridržavaju toga, a recimo odlučili su se pridržavati ove korizme, pa se sad trenutno pridržavaju?

I još, zapravo najbitnije pitanje, što su to katolici?

Zahvaljujem se na pitanjima i primjedbama, te na glasanju.

Pitanje se odnosi na sve ljude koji nisu u braku pa, naime, mislim da nije potrebno uvoditi podkategorije jer se predbračna čistoća odnosi na sve pojedince koji nisu u braku, neovisno o tipu veze u kojoj se nalaze pa, čak i na samce (masturbiranje je također kršenje predbračne ali, i bračne čistoće).

Ne može se netko malo pridržavati malo ne pridržavati, ili se pridržavaš predbračne čistoće stalno ili se uopće ne pridržavaš, ili želiš biti Katolik ili ne želiš biti katolik, po tom pitanju nema nekog srednjeg puta.

Što se tiče vremena pridržavanja predbračne čistoće, i tu je sve jasno, norma vrijedi za sve pojedince koji nisu u braku a, koliko će pojedinac biti izvan braka i dal' će se ikada vjenčati, time se ova norma o čistoći ne bavi.

Što su to Katolici, pa možemo reći da postoje tradicionalni (izvanjski ili formalni vjernici), dakle oni koji su Katolici iz tradicije i manje više prakticiraju vjeru, ali se pridržavaju samo onih zapovijedi crkve koje im pašu, druga je grupa vjernika koji se pridržavaju svih zapovijedi crkve (katolici i izvana i iznutra).

Što se tiče drugih opcija, nisam ih stavljao jer nisam htio rascjepkane odgovore.
Živac

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok, hvala.

Ako masturbaciju smatraš kršenjem predbračne čistoće onda to jako mijenja na gornjem postotku.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Ok, hvala.

Ako masturbaciju smatraš kršenjem predbračne čistoće onda to jako mijenja na gornjem postotku.

Masturbacija je narušavanje čistoće u svakom pogledu i kao takva nije dopuštena ni prije braka ni u braku ali to ne velim ja, već crkva.

U smislu spolnosti, uvijek se može krenuti od pitanja: dal' je neko seksualno ponašanje korisno i dal' ujedinjuje dvije funkcije spolnosti a to su: funkcija ljubavi (sjedinjenje partnera) i funkcija stvaranja novog života (otvorenost nastanku novog ljudskog života)?

Ako se vodimo sa te dvije funkcije spolnosti kako uči crkva, onda nije teško prepoznati kršenja čistoće bilo predbračne bilo bračne:

1. masturbiranjem ne može doći do nastanka novog ljudskog života a nije ispunjena ni funkcija samodarivanja drugoj osobi, funkcija ljubavi i sjedinjenja (predbračna i bračna nečistoća)

2. isključivo oralnim seksom (ovaj oblik je dopušten kao predigra, ali ne kao i jedini čin) nije ispunjena funkcija otvorenosti životu a i funkcija ljubavnog sjedninjenja je skoro u potpunosti narušena.

3. za analni seks vrijede posve jednake stvari kao i za oralni, osim što je teško zamisliti da se analni seks može koristiti kao predira.

4. prekinuti snošaj u svrhu kontracepcije, narušava funkciju otvorenosti mogućem začeću a i čin sjedinjenja čini nepotpunim,

5. korištenje umjetnih metoda kontracepcije, ozbiljno narušava otvorenost životu,

6. umjetna oplodnja narušava funkciju samodarivanja u ljubavnom sjedinjavanju partnera, značajno narušava i otvorenost životu jer se višak oplođenih jajnih stanica uništava (ništa drugo nego abortus).

7.homoseksualni ili lezbijski spolni čin teško narušavaju obe funkcije bitne za spolnost čovjeka (muškarca i žene u braku), ne uključuju ni prirodno sjedinjavanje muškarca i žene niti su otvoreni nastanku života.

No oko ovog posljednjeg je potreban oprezan, crkva ne osuđuje čovjeka već njegov čin, pa moramo imati u vidu da je homoseksualnost (lezbijstvo) težak križ za pojedinca pa takvim pojedincima trebamo prilaziti sa razumijevanjem, poštovanjem i bez osuđivanja.

Prema tome možemo zaključiti kako je čistoća po pitanju spolnosti narušena svaki put kada čin ne uključuje jednu ili obje gornje funkcije.

Zadnja promjena: 9.81; čet 11 ožu 2010, 12:59; ukupno mijenjano 1 put.

9.80665 m/s2
Dubravko

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekako vjerujem da je taj broj vrlo mali. Uvijek me zanimalo, kakvi bi rezultati bili, kad bi se provela anonimna anketa među mladim katolicima (dakle aktivnima, ne deklariranima) po ovom pitanju. Question Je l' postoje negdje neki rezultati istraživanja?

Ljubi i čini što hoćeš.
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Nekako vjerujem da je taj broj vrlo mali. Uvijek me zanimalo, kakvi bi rezultati bili, kad bi se provela anonimna anketa među mladim katolicima (dakle aktivnima, ne deklariranima) po ovom pitanju. Question Je l' postoje negdje neki rezultati istraživanja?

Da to je nešto što i mene zanima ali je problem što takvih podataka baš i nema.

Dijelom je na internetu moguće doći do nekih podataka o Katolicima koji koriste kontracepciju, koji se možda podudaraju sa ''kršiteljima'' predbračne i bračne čistoće.

Navodno je u SAD-u negdje pred 80-te bilo oko 60% katolika koji ne prihvaćaju zaključke enciklike Humanae Vitae, koja definira spolni moral.

9.80665 m/s2
Živac

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 15:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možeš li kao broj 8. dodati ovo:

8. spolni odnosi samo u neplodne dane, jer time nije ispunjena funkcija otvorenosti životu?

9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Možeš li kao broj 8. dodati ovo:

8. spolni odnosi samo u neplodne dane, jer time nije ispunjena funkcija otvorenosti životu?

Vidiš, to si lijepo primjetio, makar nisi u pravu jer po tom pitanju postoje 2 mogućnosti, no prije nego navedem te mogućnosti, potrebno je nešto reći o spolnim odnosima u neplodne dane.

Nemogućnost začeća u neplodne dane je posve normalna prirodna pojava koja se ničime NE ogrješuje o načelo prirodnosti kojim se vodi skoro cijeli moralni nauk crkve vezan uz spolnost.
Zbog tog razloga nikako se ne mogu uspoređivati kontracepcija, koja je neprirodni (umjetni) proces i korištenje neplodnih dana u svrhu planiranja obitelji.

U slučaju kontracepcije, onemogućuje se prirodni proces oplodnje (neke metode djeluju čak i abortivno) a u slučaju brojanja neplodnih dana, samo se iskorištava priroda ženskog menstrualnog ciklusa, ona priroda koju je Bog stvorio, dakle prirodnost ničime nije narušena.

A sada o dvije mogućnosti; ukoliko se neplodni dani koriste u svrhu izbjegavanja trudnoće, to je dopušteno ako postoje realni razlozi za to (ponavljam, taj postupak nije kontracepcija, tek se koristi prirodno uvjetovana nemogućnost začeća), ti razlozi proizilaze iz istih onih razloga radi kojih je potrebno planiranje obitelji, dakle zbog nemogućnosti da se uzdržava više djece i mnogih drugih razloga koji upadaju pod pojam ''planiranje obitelji''.
Ako se neplodni dani koriste bez razloga, radi sebičnosti itd. onda je riječ o kršenju bračne čistoće.
Recimo to je slučaj kada imaš neki bračni par bez ijednog djeteta, koji bi bez ikakvih problema mogao i materijalno i fizički i na sve druge načine uzdržavati 1-2 djeteta , ali oni ne žele nijedno dijete, potrebno je primjetiti da je taj par posve svjestan činjenice da bi mogao uzdržavati toliko djece, ali to ne želi, dakle to je svesni čin.

Međutim, korištenje neplodnih dana u svrhu izbjegavanja trudnoće daleko se blaže tretira od korištenja kontracepcije a razlozi za korištenje te metode planiranja prilično upadaju u sferu subjektivnosti a time i u područje nesvjesnosti, pa je mogućnost počinjenja smrtnog grijeha daleko manja nego u slučaju korištenja kontracepcije ili recimo predbračnog seksa, koji su svjesni postupci (odluke) i samim time teški prijestupi.

9.80665 m/s2
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.