HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 24 ruj 2019, 9:17. Pogledaj neodgovorene postove
Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Po vaÅ”em miÅ”ljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

1. Vjernik odgojen u KatoliĆØkoj obitelji, ide na nedjeljne mise, ispovijeda se i priĆØeÅ”Ć¦uje za blagdane, ne prihvaƦa ili samo neka ili sva uĆØenja crkve o spolnosti, protiv je abortusa ali nije za zabranu, 
25%
 25%  [ 1 ]
2. Vjernik odgojen u KatoliĆØkoj obitelji, ide na nedjeljne mise a povremeno i u druge dane, ĆØeÅ”Ć¦e se ispovijeda i priĆØeÅ”Ć¦uje (možda i na svakoj misi), prihvaƦa crkvena uĆØenja o spolnosti, zalaže se za zabranu abortusa, neprestano gradi svoju duhovnost, 
0%
 0%  [ 0 ]
3. Sve kao i u toĆØki 1. uz ovu razliku: vjernik osjeƦa da su crkvena uĆØenja o spolnosti ispravna, ali ih se dijelom ili u potpunosti te povremeno ili stalno NE pridržava jer su mu preteÅ”ka, protiv je abortusa ali nije za zabranu, 
25%
 25%  [ 1 ]
4. sve je isto kao i 2. ali vjernik zadržava i dozu kritiĆØnosti prema crkvenim velikodostojnicima 
25%
 25%  [ 1 ]
5. Sve je kao i u 1. ali vjernik makar se ne slaže sa crkvenim uĆØenjem o spolnosti, pridržava tih uĆØenja. 
25%
 25%  [ 1 ]

Ukupno glasova : 4

Autor Poruka
9.81

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 23:47
PostNaslov : Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?
Citiraj i odgovori

Prema nekim podacima, u Hrvatskoj je 85% vjernika Katolika, no prema istraživanju EU podaci za Hrvatsku nisu baŔ sjajni:

67% ljudi vjeruje u Boga, uoĆØiti da se ne navodi vjerska pripadnost,
25% Hrvata su agnostici (vjeruju u neku viŔu životnu silu),
7% ateisti.

Pa mi sada nije jasno, kako se doŔlo do prvog podatka (85%), odnosno drugog (EU)?

Moje je miÅ”ljenje da je možda problem u definiciji ''vjernik'', pa vas stoga molim da odaberete jednu od opcija, koja je po vaÅ”em miÅ”ljenju najtoĆØnija.

Zadnja promjena: 9.81; čet 11 ožu 2010, 12:23; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malo su mi u koliziji naslov teme
i pitanje postavljeno u anketi:
Po vaŔem miŔljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

jer velika je razlika u tome tko bi bio vjernik katolik
i koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj...

eto, samo mala digresija...

moj odgovor na pitanje koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj
bitno se razlikuje od odgovora na pitanje Tko bi bio vjernik katolik...
iako nije na meni da sudim tko je, u kolikoj mjeri i kakav vjernik ... Embarassed

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
malo su mi u koliziji naslov teme
i pitanje postavljeno u anketi:
Po vaŔem miŔljenju, Koja opcija najbolje opisuje vjernike Katolike u Hrvatskoj?

jer velika je razlika u tome tko bi bio vjernik katolik
i koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj...

eto, samo mala digresija...

moj odgovor na pitanje koja opcija najbolje opisuje vjernike katolike u Hrvatskoj
bitno se razlikuje od odgovora na pitanje Tko bi bio vjernik katolik...
iako nije na meni da sudim tko je, u kolikoj mjeri i kakav vjernik ... Embarassed

Zahvaljujem se na primjedbi, posve je na mjestu, pa sam prepravio naslov.

9.80665 m/s2
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 15:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Glede postotaka, 87% je katolika u Hrvatskoj prema popisu stanovniŔtva. To je Ŕta su ljudi rekli na popisu. Isto tako dobivaŔ i broj Hrvata u Hrvatskoj.

67% je onih koji su rekli da vjeruju u Boga prema nekom istraživanju EU koje navodiÅ”. Rezultat mi se ĆØini realan. Vjerovati u Boga može znaĆØiti svaÅ”ta tim ljudima koji su to rekli.

Agnostici nisu oni koji vjeruju u neku viŔu silu, agnostici naprosto "ne znaju". Je li 25% agnostika ili je 25% onih koji vjeruju u viŔu silu?

Ne kužim baŔ pitanje. Je li pitanje kakvi bi vjernici trebali biti ili kakvi jesu?

Ako je pitanje kakvi jesu, onda je opet nejasno koga sve smatraÅ” vjernicima. Je li onih 87% Å”to su se tako deklarirali, je li onih koji zaista vjeruju, je li onih koji prakticiraju religuju neovisno vjeruju li ili neÅ”to ĆØetvrto?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 21:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Glede postotaka, 87% je katolika u Hrvatskoj prema popisu stanovniŔtva. To je Ŕta su ljudi rekli na popisu. Isto tako dobivaŔ i broj Hrvata u Hrvatskoj.

67% je onih koji su rekli da vjeruju u Boga prema nekom istraživanju EU koje navodiÅ”. Rezultat mi se ĆØini realan. Vjerovati u Boga može znaĆØiti svaÅ”ta tim ljudima koji su to rekli.

Agnostici nisu oni koji vjeruju u neku viŔu silu, agnostici naprosto "ne znaju". Je li 25% agnostika ili je 25% onih koji vjeruju u viŔu silu?

Ne kužim baŔ pitanje. Je li pitanje kakvi bi vjernici trebali biti ili kakvi jesu?

Ako je pitanje kakvi jesu, onda je opet nejasno koga sve smatraÅ” vjernicima. Je li onih 87% Å”to su se tako deklarirali, je li onih koji zaista vjeruju, je li onih koji prakticiraju religuju neovisno vjeruju li ili neÅ”to ĆØetvrto?

Na raznim mjestima moguƦe je naƦi podatke koji navode da je u Hrvatskoj 90% katolika, pa 87%, 85%, u svakom sluĆØaju to je velik broj.

Å to se tiĆØe agnosticizma, pogledaj pod: http://hr.wikipedia.org/wiki/Agnosticizam.

Ako Ʀemo uzeti ovaj i mnoge druge izvore, neki agnostici ne vjeruju u Boga, veƦ kako kažu u viÅ”i entitet, neko inteligentno vrhovno stvorenje, pa stoga ovih 25% slobodno možemo svrstati u skupinu agnostika tog tipa.

Prema tome možemo reƦi da je to minimalni moguƦi broj agnostika u Hrvatskoj jer poznato je da postoji i drugi, blaži oblik agnosticizma, dakle u tom je sluĆØaju rijeĆØ o ljudima koji vjeruju u Boga ali ne vjeruju (ne priznaju crkvu) u crkvu kao instituciju.
Prema tome u onih 67% su vjerojatno ubrojani i ti blaži agnostici (pitanje EU sitraživanja je ''vjerujete li u Boga?'') pa bi realni broj vjernika u Hrvatskoj vjerojatno bio i niži od 67%, dakle istraživanje EU oĆØigledno nije postavljeno dovoljno precizno, jer pitanje je trebalo biti ''dal' ste vjernik?''.

Moje se pitanje odnosi na to kakvi zaista jesi vjenici u Hrvatskoj a ne kakvi bi trebali biti.

9.80665 m/s2
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 16:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne kužim poantu ove ankete?
Å to je cilj saznati? ProsjeĆØno razmiÅ”ljanje tzv katolika?
Tzv katolika jest 87% al praktiĆØnih je 30-40% i njihovi stavovi su vjerujem uglavnom isti kada se radi o crkvenim stavovima.
Sad je druga stvar to kako razmiŔlja onih 50% tzv katolika koji ne prakticiraju vjeru.... A koje se kroz razne ankete uzima kao reprezentativan uzorak isto kao i one koji prakticiraju vjeru.

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
9.81

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 17:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Tzv katolika jest 87% al praktiĆØnih je 30-40% i njihovi stavovi su vjerujem uglavnom isti kada se radi o crkvenim stavovima.
Sad je druga stvar to kako razmiŔlja onih 50% tzv katolika koji ne prakticiraju vjeru.... A koje se kroz razne ankete uzima kao reprezentativan uzorak isto kao i one koji prakticiraju vjeru.

Cilj je upravo vidjeti koja je percepcija o tzv. tipiĆØnom Katoliku u Hrvatskoj, dakle svrha nije bila u tome da se sada ovdje definira Å”to bi Katolici trebali biti veƦ da se vidi gdje smo trenutno.

9.80665 m/s2
Živac

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 17:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:
Na raznim mjestima moguƦe je naƦi podatke koji navode da je u Hrvatskoj 90% katolika, pa 87%, 85%, u svakom sluĆØaju to je velik broj.

87.87%. UpiŔi u google popis 2001, tamo bi trebalo pisati. To je službeni podatak.

Citat:
Ako Ʀemo uzeti ovaj i mnoge druge izvore, neki agnostici ne vjeruju u Boga, veƦ kako kažu u viÅ”i entitet, neko inteligentno vrhovno stvorenje, pa stoga ovih 25% slobodno možemo svrstati u skupinu agnostika tog tipa.

Prema tome možemo reƦi da je to minimalni moguƦi broj agnostika u Hrvatskoj jer poznato je da postoji i drugi, blaži oblik agnosticizma, dakle u tom je sluĆØaju rijeĆØ o ljudima koji vjeruju u Boga ali ne vjeruju (ne priznaju crkvu) u crkvu kao instituciju.

Ne. Agnostici su samo oni koji ne vjeruju u Boga, ali niti ne vjeruju da nema Boga, kao ateisti. ƈim vjeruju u nekakvog Boga ili viÅ”u silu, to nisu agnostici nego vjernici.

Citat:
Prema tome u onih 67% su vjerojatno ubrojani i ti blaži agnostici (pitanje EU sitraživanja je ''vjerujete li u Boga?'') pa bi realni broj vjernika u Hrvatskoj vjerojatno bio i niži od 67%, dakle istraživanje EU oĆØigledno nije postavljeno dovoljno precizno, jer pitanje je trebalo biti ''dal' ste vjernik?''.

To bi bilo isto pitanje. I ne mislim da je fulano, samo se pitalo to Å”to se pitalo. 67% ih vjeruje u nekakvog Boga. To ni blizu ne mora biti krÅ”Ć¦anski poiman Bog.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
9.81

PostanoPostano: pet 12 ožu 2010, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

87.87%. UpiŔi u google popis 2001, tamo bi trebalo pisati. To je službeni podatak.

Kako rekoh, nije velika razlika izmeĆ°u 85, 87, 90%, ali vjerovat Ʀu ti na podatku, broj je u svakom sluĆØaju velik, no rijeĆØ je o ljudima koji se izjaÅ”njavaju kao vjernici, sad je pitanje koliki dio tih ljudi živi po svim standardima crkve, ĆØini mi se da mnogi od vjernika padaju u kategoriju ''formalni vjernici'' upravo po pitanju crkvenog uĆØenja o spolnosti, koje je mnogim vjernicima ili neprihvatljivo ili jako teÅ”ko za prihvatiti dok treƦi naprosto ni ne pokuÅ”avaju poÅ”tovati taj nauk.

Citat:
Ne. Agnostici su samo oni koji ne vjeruju u Boga, ali niti ne vjeruju da nema Boga, kao ateisti. ƈim vjeruju u nekakvog Boga ili viÅ”u silu, to nisu agnostici nego vjernici.

Ako Ʀemo vjerovati ĆØlanku ispod, koji se pak poziva na KatoliĆØku enciklopediju, postoji viÅ”e vrsta agnosticizma, neki ukljuĆØuju i vjerovanje u Boga uz istovremeno nevjerovanje u crkvu kao instituciju, inaĆØe toĆØno sam tu definiciju dobio od viÅ”e ljudi koje znam i koji sami sebe nazivaju agnosticima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

Kako god bilo, ti ljudi oĆØigledno nisu KatoliĆØki vjernici, jer KatoliĆØka vjera ne dopuÅ”ta nepriznavanje autoriteta KatoliĆØke crkve, pa stoga kako god zvali ovih 25%, oni se ne smiju pribrojavati u KatoliĆØke vjernike.

Citat:
To bi bilo isto pitanje. I ne mislim da je fulano, samo se pitalo to Å”to se pitalo. 67% ih vjeruje u nekakvog Boga. To ni blizu ne mora biti krÅ”Ć¦anski poiman Bog.

Kako god bilo, pitanje je neprecizno, jer ne možeÅ” u jednoj zemlji koja je dominantno katoliĆØka (preko 87%) postavljati tako poopƦeno pitanje.

9.80665 m/s2
Dubravko

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VidiÅ”, ja sam siguran da i mnogi od tih 30-40% praktiĆØnih (iako je i to jaaaako nategnuta brojka) ne razmiÅ”ljaju isto. Samo, nije lako izreƦi miÅ”ljenje koje se kosi s crkvenom tradicijom ili uvriježenim naĆØinom života, posebice u manjim sredinama, pa iz tog razloga mnogi se ne izlažu riziku da budu obilježeni i odbaĆØeni. A osobno sam vidio da se to može dogoditi. Å to se krije u naÅ”im glavama i srcima je tajna, tako da iz iskustva znam da ne treba sa sigurnoÅ”Ć¦u tvrditi da svi razmiÅ”ljamo isto. Zato mislim da je ova anketa dobra.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
ja

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Mislim da si usporedio dvije stvari koje se ne mogu usporeĆ°ivati. Pri tome pretpostavljam da se svaka osoba koja ima hrvatsko državljanstvo izjasnila kao Hrvat. S katolicima tako nije sluĆØaj. Znam neke koji su krÅ”teni, a na popisu su se izjasnili ili kao ateisti ili nekako drugaĆØije.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Dubravko

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
Živac napisa:

Mislim da si usporedio dvije stvari koje se ne mogu usporeĆ°ivati. Pri tome pretpostavljam da se svaka osoba koja ima hrvatsko državljanstvo izjasnila kao Hrvat. S katolicima tako nije sluĆØaj. Znam neke koji su krÅ”teni, a na popisu su se izjasnili ili kao ateisti ili nekako drugaĆØije.

Uh, kako ti je loŔa pretpostavka...zaŔto bi se svatko tko ima HR državljanstvo izjasnio kao Hrvat? Shocked pa i pripadnici nacionalnih manjina su hr državljani...

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”.
9.81

PostanoPostano: sub 13 ožu 2010, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:

VidiÅ”, ja sam siguran da i mnogi od tih 30-40% praktiĆØnih (iako je i to jaaaako nategnuta brojka) ne razmiÅ”ljaju isto. Samo, nije lako izreƦi miÅ”ljenje koje se kosi s crkvenom tradicijom ili uvriježenim naĆØinom života, posebice u manjim sredinama, pa iz tog razloga mnogi se ne izlažu riziku da budu obilježeni i odbaĆØeni. A osobno sam vidio da se to može dogoditi. Å to se krije u naÅ”im glavama i srcima je tajna, tako da iz iskustva znam da ne treba sa sigurnoÅ”Ć¦u tvrditi da svi razmiÅ”ljamo isto. Zato mislim da je ova anketa dobra.

Slažem se s tobom, mislim da je realna brojka praktiĆØnih vjernika, koji se zaista pridržavaju svih crkvenih propisa pa i onih po pitanju spolnosti, znaĆØajno manja od 30%, dakle mislim da je realni broj 5-15%.

TakoĆ°er se slažem da je sredina onaj bitni faktor koji djeluje na autocenzuru pojedinaca koji imaju poneÅ”to drugaĆØija miÅ”ljenja od službenog crkvenog uĆØenja, pa dolazi do privida da se svi apsolutno slažu.

ƈim u nekoj zajednici, grupaciji ili skupini ljudi vidm da postoji apsolutno slaganje, odmah sumnjam u postojanje neke vrste represije ili pritiska unutar te grupacije, bilo pritiska iz nekog centra ili pritiska veƦine.

Oduvijek sam uvjeren, kako je baÅ” raznolikost stavova pojedinaca jedan od boljih dokaza postojanja Boga, jer Bog stvara raznolikost koja je uvijek ljepÅ”a i savrÅ”enija od jednoliĆØnosti.
Ako pogledamo u prirodu, svugdje možemo primjetiti isti princip uživo, postoje tisuĆØe vrsta razliĆØitih, Å”arenih prelijepih leptira, vrsta cvijeƦa, voƦa, boja, eko sustava itd.

Božje je lice raznoliko i lijepo, priroda je Božje lice a u toj prirodi, ne postoji veƦi spomenik Božje genijalnosti od ĆØovjeka.
U takvoj, u raznolikosti savrÅ”enoj i prelijepoj prirodi, ni ljudi ne mogu biti nikakvi drugaĆØiji nego raznoliki, sa raznolikim stavovima i promiÅ”ljanjima.

9.80665 m/s2
ja

PostanoPostano: ned 14 ožu 2010, 22:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
ja napisa:
Živac napisa:

Uh, kako ti je loŔa pretpostavka...zaŔto bi se svatko tko ima HR državljanstvo izjasnio kao Hrvat? Shocked pa i pripadnici nacionalnih manjina su hr državljani...

Ja imam hrvatsko državljanstvo i na temelju toga se izjaÅ”njavam kao Hrvatica, a istovremeno mogu biti državljanin Rusije, u sluĆØaju da živim tamo. I sama ĆØinjenica da sam državljanin Rusije, to me ne ĆØini odmah Ruskinjom. Ali malo smo zaÅ”li s teme.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
9.81

PostanoPostano: pon 15 ožu 2010, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
Dubravko napisa:
ja napisa:
Živac napisa:

Ja imam hrvatsko državljanstvo i na temelju toga se izjaÅ”njavam kao Hrvatica, a istovremeno mogu biti državljanin Rusije, u sluĆØaju da živim tamo. I sama ĆØinjenica da sam državljanin Rusije, to me ne ĆØini odmah Ruskinjom. Ali malo smo zaÅ”li s teme.

Istina, tebe se može putem hrvatskog državljanstva legitimirati pripadnikom veƦinskog naroda u Hrvatskoj, dakle Hrvata, no svejedno i manjine koje žive u Hrvatskoj, takoĆ°er imaju hrvatsko državljanstvo, sve u svemu, svako se može izjasniti kako god želi i to nema nikakve veze sa državljanstvom.
Tako netko može reƦi da je Kinez ili možda Englez a svejedno imati hrvatsko državljanstvo.
Ipak, bolje da se vratimo na temu.

9.80665 m/s2
klara

PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lijepo da se forum konaĆØno pokretnuo iz mrtvila,
ali ne kužim poplavu anketa koje su same po sebi vrlo sliĆØne
i otvaranje tema od kojih neke (samo pod drugim naslovom)
veƦ postoje na forumu...

na temelju sadržaja rasprave koja se ovdje vodi
mislim da se komotno mogla voditi i na temi
Hrvati vjernici na papiru ili?

isto tako postoji i tema
Crkvu potresaju seksualni skandali
i mislim da se o pedofilskim skandalima u NjemaĆØkoj i Irskoj
moglo nastaviti pisati tamo...

no hard feelings,
samo mala digresija... Wink

pozdravljam svaku novu inicijativu,
ali ne bi možda bilo zgorega provjeriti prije otvaranja teme
postoji li veƦ neÅ”to isto/sliĆØno na forumu...
ovakvim nasumiĆØnim otvaranjem nastaje popriliĆØan ĆØuÅ”pajz... Wink Laughing
a i nisam sigurna je li baÅ” za sve potrebna i anketa,
pogotovo ako srodna tema veƦ postoji ... Laughing

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 5rich
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.