HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 23 kol 2019, 0:41. Pogledaj neodgovorene postove
Dal' praktiĆØni vjernici moraju biti konzervativci?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Dal' praktiĆØni vjernici moraju biti konzervativci?

1. Da, ili jeste Katolik ili niste, Katolici su konzervativci jer to je jedini svjetonazor prihvatljiv pravom vjerniku i KatoliĆØkoj crkvi, 
33%
 33%  [ 2 ]
2. VeƦinom Da, jer KatoliĆØka vjera uglavnom nije uskladiva sa nijednim drugim svjetonazorom od konzervativno-desnog, 
0%
 0%  [ 0 ]
3. Ne moraju, biti Katolik ne znaĆØi biti i ograniĆØen i nefleksibilan ĆØovjek, moguƦe je istovremeno biti konzervativan po pitanju bitnih crkvenih uĆØenja, i po svemu drugome biti progresivan i pripadati bilo kojoj subkulturi, 
66%
 66%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 6

Autor Poruka
9.81

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 24 ožu 2010, 18:40
PostNaslov : Dal' praktiĆØni vjernici moraju biti konzervativci?
Citiraj i odgovori

BuduƦi sam pripadnik tzv. urbane kulture, dakle kulture koja je usmjerena na gradsku kulturu, progresivnost, otvorenost i slobodu, pitam se kolike su svjetonazorska sloboda i fleksibilnost jednog praktiĆØnog katolika, dal' je pripadnost KatoliĆØkoj crkvi onaj bitni ĆØimbenik koji sve nas stavlja u vrlo usku kategoriju bez mnogo fleksibilnosti?

Naime, nije odveĆØ jasno, dal' praktiĆØni vjernik, može istovremeno biti i pripadnik razliĆØitih politiĆØkih opcija, subkultura, druÅ”tava.

Dal' recimo praktiĆØki katolici mogu istovremeno biti i Punkeri, Rockeri, Alternativci (alternativna rock glazba), Metelci, Reperi, ljeviĆØari, liberali, itd?

Jel' konzervativno-desna opcija, jedina opcija prihvatljiva KatoliĆØanstvu, ili je moguƦe biti taman toliko konzervativan po bitnim pitanjima crkve a u svemu drugome biti moderan i progresivan?

Jel' pripadnost KatoliĆØanstvu sinonim za NEmodernost i za zatvorenost prema novome?

9.80665 m/s2
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 13:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fale ti obrnute moguƦnosti: katolik jest liberalan, moderan i progresivan jer je to jedino spojivo s katoliĆØkim uĆØenjem. Drugo je Å”to se pod liberalnost, progresivnost i modernost danas ĆØesto ubacuju mnoge gluposti koje to nisu.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraƦa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 15:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni nije jasno Ŕto sve podrazumijevaŔ pod moderno, urbano...
Jer nekako mi se mijeÅ”aju pojmovi desno/lijevo (koje doživljavam kao politiĆØke opcije), subkultura (opet, Å”ta tu sve spada osim sluÅ”anja odreĆ°ene muzike i stila odijevanja), zatvorenost prema novome (ĆØemu novome? Wink)

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuƦi Volju Božju prolazi se iznad poteÅ”koƦa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
9.81

PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Fale ti obrnute moguƦnosti: katolik jest liberalan, moderan i progresivan jer je to jedino spojivo s katoliĆØkim uĆØenjem. Drugo je Å”to se pod liberalnost, progresivnost i modernost danas ĆØesto ubacuju mnoge gluposti koje to nisu.

Pa nebih se baÅ” složio s tobom da biti Katolik znaĆØi biti liberalan, moderan i progesivan, naime ako samo pogledamo sluĆØaj suĆ°enja fiziĆØaru Galileu, vidimo da crkva ĆØesto i nije bila za napredak.

Galileo je znanstvenim metodama i napretkom znanosti utvrdio kako Zemlja nije u centru svemira, a to crkva nije željela prihvatiti.

Jedanko tako, stoljeƦima je vrijedilo miÅ”ljenje, kako je iskljuĆØiva svrha seksa prokreacija, takvo su miÅ”ljenje podržavali i veliki KatoliĆØki teoretiĆØari kao Sv.Augustin, Sv.Toma Akvinski itd.
Naravno obiĆØni ljudi, svjetovni ljudi, oduvijek su znali kako seks u braku nema samo prokreativnu svrhu veƦ i svrhu povezivanja, sjedinjavanja dvoje ljudi koji se vole.

Crkva je pak tek relativno nedavno prihvatila i tu funkciju seksa, nakon viŔestoljetnog kaŔnjenja.

Velika je povika bila i na Darwinovu teroiju Evolucije, crkva je se vrlo žestoko protivila toj teoriji, da bi tek relativno nedavno prihvatila tu teoriju, kao neŔto Ŕto nije u suprotnosti sa biblijskim Postankom.

TakoĆ°er je sliĆØan sluĆØaj konzervativizma i po pitanju planiranja obitelji unutar braka, do 20.st. crkva nije dopuÅ”tala nikakvo planiranje obitelji, da bi negdje, mislim 20-ih, dopustila planiranje obitelji putem praƦenja ženskog mestrualnog ciklusa to jest putem praƦenja plodnih dana.

Danas, crkva ne dopuÅ”ta ni neÅ”to blažu metodu umjetne oplodnje putem inseminacije (spermiji muÅ”karca se ubrizgavaju u ženu) i pritom nema bacanja neoploĆ°enih jajnih stanica, no crkva prigovara da je naruÅ”ena funkcija sjedinjavanja u seksu.

A donedavno nije ni odobravala da seks ima i unitivnu funkciju.

Dakle, crkva nije baÅ” pobornik napretka.

9.80665 m/s2
Felicita

PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da nema slobodnije i liberalnije osobe od katolika (praktiĆØnog, onog koji živi po Isusovim nauĆØavanjima i po savjesti)...

KljuĆØno je to Å”to za nas znaĆØi pojam liberalizam. Doslovno: to je slobodno djelovanje bez ograniĆØenja i prepreka. Za mene je to katoliĆØka vjera. Ja u njoj ne vidim prepreke, ograniĆØenja.... Ja to vidim upravo u danaÅ”njem vremenu koje se naziva modernim vremenom. Ono je meni prepuno ograniĆØenja, pravila, robovanja svemu i svaĆØemu i tu ne vidim slobodu.

A Å”to se tiĆØe konzervativnosti, ako to znaĆØi odupirat se nekim novotarijama danaÅ”njeg druÅ”tva koje ide u krajnost i koje je totalno neslobodarsko i zarobljeniĆØko,...onda naravno da Ʀe katolik ujedno bit i teÅ”ki konzervativac.

Sve je dakle u tome kako shvaƦamo te pojmove i Å”to oni za nas znaĆØe..

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81, Å”ta ti znaĆØi taj nick? Akceleraciju sile teže? ƈudno mi je to, jer bi neki fiziĆØar trebao znati osnove povijesti o Galileu. Barem se to uĆØi na studiju fizike u Zagrebu u jednom obaveznom kolegiju. Ne stoje te ni ostale teze, o seksu i Darwinu.

Ne kažem da u Crkvi nije bilo niti da nema imbecila koji koĆØe napredak, ima ih i previÅ”e. Ali ne može se reƦi da Crkva kao takva koĆØi napredak, a joÅ” manje da katoliĆØanstvo u biti koĆØi napredak, upravo suprotno. Samo povijesno primijeti u kojem je (jedinom) dijelu svijeta nastala moderna znanost i u kojem je dijelu svijeta napredak bio daleko najbrži.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
9.81

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 9:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Felicita napisa:
Mislim da nema slobodnije i liberalnije osobe od katolika (praktiĆØnog, onog koji živi po Isusovim nauĆØavanjima i po savjesti)...

KljuĆØno je to Å”to za nas znaĆØi pojam liberalizam. Doslovno: to je slobodno djelovanje bez ograniĆØenja i prepreka. Za mene je to katoliĆØka vjera. Ja u njoj ne vidim prepreke, ograniĆØenja.... Ja to vidim upravo u danaÅ”njem vremenu koje se naziva modernim vremenom. Ono je meni prepuno ograniĆØenja, pravila, robovanja svemu i svaĆØemu i tu ne vidim slobodu.

A Å”to se tiĆØe konzervativnosti, ako to znaĆØi odupirat se nekim novotarijama danaÅ”njeg druÅ”tva koje ide u krajnost i koje je totalno neslobodarsko i zarobljeniĆØko,...onda naravno da Ʀe katolik ujedno bit i teÅ”ki konzervativac.

Sve je dakle u tome kako shvaƦamo te pojmove i Å”to oni za nas znaĆØe..

Možda se i može reƦi, da je netko slobodan kada nema potrebe, dakle ako nema potrebe za svime onime Å”to crkva zabranjuje, ali jednako treba imati u vidu da mnogi danaÅ”nji mladi ljudi - Katolici, teÅ”ko prihvaƦaju i shvaƦaju, veliku crkvenu represiju po pitanju nauka o spolnosti.

VeƦina ljudi crkveni nauk o spolnosti doživljava kao zaista veliku neslobodu, koju propagira crkveni nauk.

Ti mladi ljudi ne žele da crkva kaže, ''dozvoljeno je promiskuitetno ponaÅ”anje, dozvljena je neodgovornost i sl.'' jer rijeĆØ je o mladim, obrazovanim i odgovornim ljudima a ne o ispraznim hedonistima i materijalistima bez i najmanje duha, kojih je u druÅ”tvu ustvari vrlo malo.

Dakle, možda neke stvari i jesu utemjeljene na Bibliji, ali mnoge su stvari sasvim sigurno invencija crkvanih otaca i onoga Å”to se kaže, ''crkvena tradicija uĆØi'', ali crkva u 21. st. svakako mora jako dobro otvoriti uÅ”i i znatno znaĆØajnije vrÅ”iti dijalog i sa znanoÅ”Ć¦u kao i sa laicima, jer ljudi su u danaÅ”nje doba sve obrazovaniji i viÅ”e ne prihvaƦaju djetinjasta crkvena objaÅ”njanje smiÅ”ljena za neobrazovane kmetove iz minulih stoljeƦa.

Crkva je mijenjala miÅ”ljenja i uĆØenja kroz povijest, ali ono Å”to mene živcija jest ĆØinjenica da je po pitanju mnogih stvari, crkva priliĆØno kasnila i tek je poslije priznala da i svjetovnjaci mogu biti u pravu (npr. Galileo, Darwin, suvremena medicina, suvremena psihologija, suvremena kemija...).

Meni je nepojmljiva ĆØinjenica da su inteligentni i obrazovani ljudi u doba Galilea, u ime ''dobrog vjerniÅ”tva'' to jest kako bi bili dobri Katolici, morali biti u sukobu sa svojim vlastitim zdravim razumom, dakle da su morali odustati od prihvaƦanja modernog uĆØenja o Zemlji, koja nije u centru svemira, samo kako bi bili dobri katolici.

Jednako se dogaĆ°alo i sa prihvaƦanjem dostignuƦa kemija i drugih znanosti, koje je crkva u proÅ”lim stoljeƦima smatrala ''djelom neĆØastivog''.

Dakle, to je ta nesloboda o kojoj priĆØam, jer kako u proÅ”losti nije prihvaƦala neke stvari koje je danas konaĆØno ''shvatila'', jednako tako danas zabranjuje i ne prihvaƦa nove znanstvene spoznaje i napredak, koje Ʀe opet prihvatiti za stoljeƦe ili dva. To me zaista ljuti!

S druge strane, dok svjetovnim ljudima Å”toÅ”ta zabranjuje po pitanju spolnosti, primjerice posve benignu metodu inseminacije (jedna od metoda umjetne oplodnje) kod koje nema uniÅ”tavanja oploĆ°enih stanica ili naruÅ”avanja ''otvorenosti životu'', crkva prikriva zloĆØine vlastitih pedofila, sada je veƦ jasno da je negdje oko 2000g. u Vatikanu nastao dokument, kojim se nalaže Å”utnja o pedofiliji unutar crkve.

Pa ĆØak i kad bi to bilo netoĆØno, ostaje ĆØinjenica da su npr. ameriĆØki vjernici, poslali u Vatikan tisuĆØe pisama kojima Papu izvjeÅ”tavaju o pedofiliji u SAD, a nitko niÅ”ta nije poduzeo dok se sve nije rasplamsalo u medijima.

Neznam Ŕto si mislila pod time da je danaŔnje moderno druŔtvo neslobodno?
Nije, jer evo uzmimo samo jedan primjer, otac otkrije da mu je sin homoseksualac.
Å to ĆØini svjetovni otac a Å”to ĆØini katoliĆØki-konzervativni otac?

Svjetovni otac puÅ”ta sina na miru, poÅ”tuje njegov izbor, ostavlja mu slobodu, a KatoliĆØki otac ga Å”alje do 5 sveƦenika koji na njega vrÅ”e strahovit pritisak, pa ga Å”alje psihijatru, a u Americi i u tzv. klinike za lijeĆØenje od homoseksualnosti itd.

SliĆØno se može pokazati i na drugim primjerima, recimo konzervativno KatoliĆØanstvo zahtijeva suženu konzumaciju medija i kulture, od uskog dopuÅ”tenog raspona literature koja je dopuÅ”tena za ĆØitanje, pa do zabrane sluÅ”anja raznolike glazbe, gledanja raznolikih filmova itd.

NEznam zaÅ”to, ali izgleda da veƦina katolika, praktiĆØno vjerniÅ”to doživljava priliĆØno ograniĆØavajuĆØim, priliĆØno represivnim itd.

9.80665 m/s2
9.81

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 9:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
9.81, Å”ta ti znaĆØi taj nick? Akceleraciju sile teže? ƈudno mi je to, jer bi neki fiziĆØar trebao znati osnove povijesti o Galileu. Barem se to uĆØi na studiju fizike u Zagrebu u jednom obaveznom kolegiju. Ne stoje te ni ostale teze, o seksu i Darwinu.

Ne kažem da u Crkvi nije bilo niti da nema imbecila koji koĆØe napredak, ima ih i previÅ”e. Ali ne može se reƦi da Crkva kao takva koĆØi napredak, a joÅ” manje da katoliĆØanstvo u biti koĆØi napredak, upravo suprotno. Samo povijesno primijeti u kojem je (jedinom) dijelu svijeta nastala moderna znanost i u kojem je dijelu svijeta napredak bio daleko najbrži.

9.81 treba asocirati na Akceleraciju sile teže, ali je neka vrsta Priznanja Bogu, koji je stvorio cijeli Svemir, Fiziku, kao i ovaj planet.

O galileu veƦina izvora donosi kako je bio u sukobu sa crkvom jer ga crkva nije mogla pratiti, naprosto nije bila na njegovoj razini, veƦina izvora tvrdi kako je crkva krivo tumaĆØila bibliju, dakle prema tadaÅ”njem tumaĆØenju biblije, Zemlja je u centru svemira, pa je logiĆØno da je Galileo doÅ”ao u sukob s crkvom, sa teorijom o Zemlji koja nije u centru svemira.

Pritom je crkva tvrdila kako je Zemlja i fiziĆØki i u filozofskom(teoloÅ”kom) smislu u centru Svemira, dok je Galileo samo tvrdio da u fiziĆØkom smislu Zemlja nije u centru Svemira.

To je neÅ”to Å”to se niĆØime ne moƦe poreƦi, dakle crkva JEST pogrijeÅ”ila.

Teze o seksu itekako stoje, ĆØak Å”toviÅ”e na predavanju Teologija Tijela (predaju teolozi i/ili sveƦenici), negdje na uvodu se napominje kako je crkva prije grijeÅ”ila sa pogledom na seks, prema kojem je sex prije bio viĆ°en samo kao prokreativni ĆØin, napominje se da je u novo doba crkva prihvatila da je sex ima i unitivnu svrhu.

Å to se tiĆØe Darwina, joÅ” u 20st. crkva je žestoko bila protiv Teorije o Evoluciji, a danas je posve prihvaƦa.

9.80665 m/s2
Živac

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:
Možda se i može reƦi, da je netko slobodan kada nema potrebe, dakle ako nema potrebe za svime onime Å”to crkva zabranjuje, ali jednako treba imati u vidu da mnogi danaÅ”nji mladi ljudi - Katolici, teÅ”ko prihvaƦaju i shvaƦaju, veliku crkvenu represiju po pitanju nauka o spolnosti.

Problem je Å”to ti na to gledaÅ” kao na represiju. Dokle god je tako ja bih ti preporuĆØio da slobodno budeÅ” promiskuitetan jer nemam nikakvu namjeru tebi ograniĆØavati slobodu.

Radi se o tome da razne frustracije, nesigurnosti, sebiĆØne želje isl. vuku ĆØovjeka prema promiskuitetnom ponaÅ”anju Å”to nije njegova prirodna težnja. Zaista slobodan ĆØovjek, osloboĆ°en tih zala, težiti Ʀe onome Å”to je dobro, a to je spolno ponaÅ”anje u skladu s naukom KC. Dakle, radi se upravo o tome da se slobodan ĆØovjek tako ponaÅ”a, i Crkva te tu želi osloboditi.

Slažem se da preĆØesto to izgleda upravo suprotno, kao da se radi o joÅ” jednom protuprirodnom nametu od strane Crkve. Tu s jedne strane grijeÅ”e ljudi u Crkvi jer ni oni ne kuže stvar, a s druge strane ovi zarobljeni jer se pokuÅ”avaju opravdati.

Citat:
O galileu veƦina izvora donosi kako je bio u sukobu sa crkvom jer ga crkva nije mogla pratiti, naprosto nije bila na njegovoj razini, veƦina izvora tvrdi kako je crkva krivo tumaĆØila bibliju, dakle prema tadaÅ”njem tumaĆØenju biblije, Zemlja je u centru svemira, pa je logiĆØno da je Galileo doÅ”ao u sukob s crkvom, sa teorijom o Zemlji koja nije u centru svemira.

Pritom je crkva tvrdila kako je Zemlja i fiziĆØki i u filozofskom(teoloÅ”kom) smislu u centru Svemira, dok je Galileo samo tvrdio da u fiziĆØkom smislu Zemlja nije u centru Svemira.

To je neÅ”to Å”to se niĆØime ne moƦe poreƦi, dakle crkva JEST pogrijeÅ”ila

Nije Galileo bio u sukobu s Crkvom nego s nekima u Crkvi. TakoĆ°er je i sam Galileo bio netko u Crkvu, i to viÅ”lje pozicioniran od ovih drugih. Prema tome, tu se o sukobu Galilea i Crkve apsolutno ne može govoriti.

Ako te zanima pitanje Galilea otvori novu temu, ovdje smo ipak offtopic.

9.81

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Problem je Å”to ti na to gledaÅ” kao na represiju. Dokle god je tako ja bih ti preporuĆØio da slobodno budeÅ” promiskuitetan jer nemam nikakvu namjeru tebi ograniĆØavati slobodu.

Ne ĆØini li ti se da je malko pretjerano svakoga tko se ne drži crkvenog uĆØenja o spolnosti, odmah proglaÅ”avti ''promiskuitetnim''?

Odakle takav ekstreman naĆØin shvaƦanja stvari, zar ne postoje i umjerene opcije?

Naime, postoje dvije ekstremne opcije, jedna svjetovna a druga praktiĆØno vjerniĆØka (pridržavanje uĆØenja crkve po pitanju spolnosti).

Svjetovna ekstremna opcija po pitanju spolnosti, jest promiskuitet, to je neodgovorno i hedonistiĆØko ponaÅ”anje, dakle promiskuitetni su ljudi koji ĆØesto mijenjaju partnere, koji spavaju sa nepoznatim osobama i imaju tzv. ''zabavu za jednu noƦ'', kojima ustvari nije do ljubavi veƦ samo do seksa i užitka.

ProblematiĆØno je to Å”to ti, a ĆØini se i mnogi drugi vjernici, niste u stanju uoĆØiti puno Å”iru skupinu ljudi, koji se ponaÅ”aju posve razumno, odgovorno i umjereno po pitanju spolnosti, to su ljudi koji ulaze u ljubavnu vezu sa nekom osobom, dobro upoznaju tu osobu i tek onda nakon Å”to proĆ°e odreĆ°eno vrijeme, npr. 2-3mj. hodanja, imaju spolne odnose.
Mladi ljudi koji se ne drže crkvenim preporuka o spolnom moralu, veƦinom su takvi, umjereni ljudi, a onih gore, promiskuitetnih ljudi jako je malo, možda 2-5%.
Ova umjerena i normalna veƦina prije braka ima spolne odnose sa jednu do dvije osobe (na razdobolje od desetak ili neÅ”to viÅ”e godina, to je jako mali broj) i veƦinom ne dolazi do nikakvih tragedija, veƦ ljudi naposlijetku stupe u normalne brakove.

Prema tome nemoj mi gvoriti da ja imam pravo biti promiskuitetan, nitko ne traži pravo na promiskuitet, nitko ne traži odobrenje za neodgovorno ponaÅ”anje, veƦ ljudi žele slobodu a ta sloboda ne znaĆØi automatski biti neodgovoran i biti promiskuitetan.
VeƦina ljudi koji se ne drže crkvenih uĆØenja o spolnosti, nisu promiskuitetni. veƦ posve normalni i umjereni ljudi.

No dobro, ali buduƦi samo Katolici, želimo se pridržavati uĆØenja crkve, no to onda automatski znaĆØi da ako nam nije dano da razumijemo i da možemo lako prihvatiti protuprirodne crkvene zahtjeve o priguÅ”ivanju normalne ljudske spolnosti, da smo pod represijom.

Crkva nam baÅ” i ne ostavlja mnogo izbora;
ili Ʀete izgarati od spolne želje, biti teÅ”ko frustrirani, ali dobri vjernici , ili Ʀete ako želite spolnu slobodu biti proglaÅ”eni loÅ”im vjernicima koji Ʀe goriti u Paklu.

Citat:
Radi se o tome da razne frustracije, nesigurnosti, sebiĆØne želje isl. vuku ĆØovjeka prema promiskuitetnom ponaÅ”anju Å”to nije njegova prirodna težnja.

Opet posve pogreÅ”an termin, ĆØak bih rekao i predrasuda;

Nisu svi ljudi koji zahtijevaju spolnu slobodu automatski promiskuitetni ljudi, veƦinom su posve umjereni po pitanju spolnosti.

Spolni nagon nema apsolutno nikakve veze sa životnim frustracijama, nesigurnostima i sliĆØnim socioloÅ”kim fenomenima, rijeĆØ je o BIOLOGIJI, dakle posve prirodnim i normalnim reakcijama ljudskog tijela, koje su voĆ°ene hormonima.

Jednako se za fanatiĆØnu religioznost može reƦi kako je rezultat frustracija, životnih razoĆØaranja, nesigurnosti i sl.
Osobno znam mnogo mladih ljudi koji su zavrÅ”ili u Frami samo zato Å”to su u svjetovnim druÅ”tvima bili nesigurni, pa zbog razoĆØaranja u ljubavi, i sl.

NA kraju ovog dijela, mogu se složiti da PROMISKUITET, nije prirodna težnja ĆØovjeka, ali normalna ljudska spolnost i normalni spolni nagon itekako jesu (govorim o onim normalnim i umjerenim ljudima, to jest o veƦini), jer su dio normalne ljudske biologije, koji ni crkva ne poriƦe.

Citat:

Zaista slobodan ĆØovjek, osloboĆ°en tih zala, težiti Ʀe onome Å”to je dobro, a to je spolno ponaÅ”anje u skladu s naukom KC. Dakle, radi se upravo o tome da se slobodan ĆØovjek tako ponaÅ”a, i Crkva te tu želi osloboditi.

Ali ponavljam, tek je manji dio ljudi PROMISKUITETAN, veƦina mladih ljudi nema nikakve nenormalne seksualne potrebe, veƦinom imaju jednu osobu s kojom su u dugoj vezi i s kojom imaju spolne odnose.
NORMALNA SPOLNOST nije zlo, normalni spolni nagon nije zlo, prema tome crkva ne može i ne smije ĆØovjeka oslobaĆ°ati od njegove Biologije, jer ako bi to ĆØinila, oslobaĆ°ala bi ga od Boga, jer Bog je stvorio tu biologiju a ne crkva.

Promiskuitetni pojedinci su seksualno poremeƦene osobe, marginalna skupina ljudi, koja nikakako ne predstavlja veƦinu ljudi, takvih je pojedinaca jako malo, e tu možemo govoriti o djelovanju crkve, koja bi mogla oslobaĆ°ati takve pojedince.

Citat:
Slažem se da preĆØesto to izgleda upravo suprotno, kao da se radi o joÅ” jednom protuprirodnom nametu od strane Crkve. Tu s jedne strane grijeÅ”e ljudi u Crkvi jer ni oni ne kuže stvar, a s druge strane ovi zarobljeni jer se pokuÅ”avaju opravdati.

U crkvi definitivno ne kuže neke stvari, a ovi zarobljeni o kojima priĆØaÅ”, to su samo pripadnici manjinske seksualne skupine, dakle promiskuitetni ljudi. Svi ostali ljudi, nikako nisu zarobljeni ljudi, to su normalni ljudi sa normalnim i umjerenim spolnim nagonima, njih se nema od ĆØega oslobaĆ°ati, jer crkva ni ne može a ni ne smije oslobaĆ°ati ĆØovjeka od njegove Biologije, koju mu je Bog dao.

Ta normalna ljudska Biologija, koja pokreƦe normalne ljudske spolne potrebe (a ne nenormalne, kao Å”to su perverzije i promiskuitetnost) i na koju se pozivaju protivnici crkvenog uĆØenja o spolnosti, odgovorna je uostalom i za kasnije stvaranje života u braku.

Ono Å”to crkva može a i treba, nije oslobaĆ°anje od neĆØega, jer kako smo vidjeli, nema se ĆØojeka od ĆØega oslobaĆ°ati ( ne možeÅ” ĆØovjeka oslobaĆ°ati od njegove normalne bilogije) veƦ aktivan rad na pojaÅ”njavanju zbog ĆØega od ĆØovjeka traži da priguÅ”uje svoju normalnu potrebu za spolnoÅ”Ć¦u, te kako to ĆØiniti a da ĆØovjek ne postane frustriran, nezadovoljan, ljut na crkvu i kler.

Citat:
Nije Galileo bio u sukobu s Crkvom nego s nekima u Crkvi. TakoĆ°er je i sam Galileo bio netko u Crkvu, i to viÅ”lje pozicioniran od ovih drugih. Prema tome, tu se o sukobu Galilea i Crkve apsolutno ne može govoriti.

Ako te zanima pitanje Galilea otvori novu temu, ovdje smo ipak offtopic.

Kako bilo da bilo, Galileo je osuĆ°en od službene crkve a ne od nekih pojedinaca, pa je tu sve jasno.
Nije sporno da je i Galileo bio netko u crkvi, ali to ne obara moju hipotezu o neslobodi i opiranju službene crkve napretku, Galilea su osudili pripadnici NEprogresivnih snaga u crkvi a oni su oĆØigledno imali i glavnu vlast u crkvi, odatle i službenost osude.
NeobiĆØno je pak to Å”to su kroz povijest, crkvenu vlast najĆØeÅ”Ć¦e imali NEprogresivci.

9.80665 m/s2
Živac

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad si se uhvatio termina umjesto biti stvari. Možda je termin promiskuitet prejak za svako ponaÅ”anje koje nije u skladu s uĆØenjem KC. Ali to je ipak stvar definicije. Ja sam naprosto po definicije one koji se ne drže tog nauka nazvao promiskuitetnima. ImaÅ” ti neki drugi prijedlog kako da ih zovemo?

Dakle, sigurno postoji razlika u moralnoj odgovornosti izmeĆ°u onoga koji stalno mijenja partnere za jednu noƦ i onoga tko u stabilnoj vezi (Å”to god to znaĆØilo) izvan braka ima spolne odnose, to nije sporno. Ali i jedno i drugo ponaÅ”anje, u razliĆØitoj mjeri, jest zlo, Å”teti ĆØovjeku i rezultat je "raznih frustracija, nesigurnosti, sebiĆØnih želja isl.". Da se razumijemo, i preko 90% brakova spada u tu kategoriju, nije brak magiĆØno sredstvo koje odnos ĆØini svetim. I ne radi se tu o bioloÅ”kom nagonu, to jest moralno neprosudivo. Ali ako ti stupaÅ” u spolne odnose s drugom osobom, to itekako jest moralno prosudivo jer nosi odreĆ°enu poruku i obeƦanje toj osobi.

Vidim da u bitnome ne razumijeÅ” Å”to je sloboda u ovom podruĆØju. TražiÅ” slobodu od strogog crkvenog uĆØenja o spolnosti? Pa tko te drži, zar Crkva ima metode prisile? Dokle god ti tako razumijeÅ” crkveno uĆØenje onda ga ne razumijeÅ”. Crkva ne tjera ljude i ne nameƦe neko svoje ponaÅ”anje, Crkva iznosi istinu: Zaista slobodan ĆØovjek Ʀe se ponaÅ”ati u potpunosti u skladu s naukom KC jer shvaƦa da je to jedino dobro, a nije sputan nedaƦama koje ga u tome sprjeĆØavaju. Svaki ĆØovjek koji se u ime 'slobode' bori protiv uĆØenja Crkve time zapravo dokazuje koliko je neslobodan. Ne radi se tu o borbi protiv okova jer nikakvih okova ni nema, tu se radi o borbi protiv glasa u druÅ”tvu koji govori istinu, a to boli ako nisi u Istini.

Ti polaziÅ” od jedne bitno pogreÅ”ne pretpostavke, a to je da se 'normalni ljudi', 'veƦina', 'Å”iroka skupina ljudi' ili sl. ponaÅ”aju dobro i moralno. Da je tako, mi bismo živjeli u raju zemaljskom. MoraÅ” shvatiti da smo mi pali ljudi, da smo svi greÅ”ni i da postoji niz druÅ”tveno uvrijeĆ°enih i opravdanih ponaÅ”anja koja su zapravo grijeh. Pogledaj Å”ta je Isus govorio svojim suvremenicima, njegovo uĆØenje je gotovo uvijek bilo radikalno suprotno od opƦeprihvaƦenog 'normalnog' ponaÅ”anja. To nije automatski razlog za paniku, jer je Božja milost veƦa od svega toga, ali moramo biti svjesni stvarnosti.

Dubravko

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Teze o seksu itekako stoje, ĆØak Å”toviÅ”e na predavanju Teologija Tijela (predaju teolozi i/ili sveƦenici), negdje na uvodu se napominje kako je crkva prije grijeÅ”ila sa pogledom na seks, prema kojem je sex prije bio viĆ°en samo kao prokreativni ĆØin, napominje se da je u novo doba crkva prihvatila da je sex ima i unitivnu svrhu.

Å to se tiĆØe Darwina, joÅ” u 20st. crkva je žestoko bila protiv Teorije o Evoluciji, a danas je posve prihvaƦa.

Apsolutno se slažem s ove dvije reĆØenice...mislim da tu nije niÅ”ta sporno. Å to se spolnosti tiĆØe, to je izrazito osjetljivo podruĆØje, joÅ” viÅ”e jako osobno. Netko Ʀe se s problemima ĆØistoƦe nositi lako, netko nikako, a sam sam se uvjerio da se mnogi mladi baÅ” zbog (nerazumijevanja) stava Crkve o spolnosti, od Crkve udaljavaju. Dakle, ne radi se o promiskuitetnom ponaÅ”anju, kako bi Živac rekao, to je ipak preteÅ”ka rijeĆØ...stvar ĆØistoƦe stvar je jedino vjere, ona se ne može objasniti nkakvom drugom logikom i Crkva je drugaĆØije nikako ne može pojasniti, osim ĆØistom vjerom; baÅ” naprotiv. Ali dosta o time je napisano na drugoj temi. InaĆØe, teme 9.81 su mi baÅ” zanimljive, životne, o tim stvarima vrijedi razgovarati.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
Felicita

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 16:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Odakle takav ekstreman naĆØin shvaƦanja stvari, zar ne postoje i umjerene opcije?

Naime, postoje dvije ekstremne opcije, jedna svjetovna a druga praktiĆØno vjerniĆØka (pridržavanje uĆØenja crkve po pitanju spolnosti).

Nema umjerenih opcija, crkva jasno pred nas stavlja ispravan put kojim vjernik treba iƦi. Sam Isus postavio je taj put i zakone. Ne mogu se crkvena nauĆØavanja mjenjati i prilagoĆ°avati danaÅ”njem vremenu zbog toga Å”to je velik broj ljudi zastranio i to smatra normalnim. Problem uistinu postoji, i velik broj ljudi je stvarno protiv crkvenih nauĆØavanja (posebno u podruĆØju spolnosti o kojem konkretno priĆØaÅ”), ali uvijek Ʀe postojati Å”aĆØica onih koji Ʀe se boriti s takvim novim vremenom i iƦ kontra struje, kao i u Isusovo vrijeme, uvijek se tu radilo o Å”aĆØici koja je u silnom mnoÅ”tvu.

Naravno da nije svima dano da vide pravu istinu, i upravo tu je kljuĆØna ta sloboda koju crkva daje. Kao Å”to je Živac rekao, nema tu prisile. Ti ƦeÅ” s oltara ĆØuti kako treba živjeti, al ti nitko neƦe reƦi da ako budeÅ” sa curom prije braka da ƦeÅ” trunuti u paklu. Crkva ti je ukazala, a ti maÅ” svoj izbor i svoju savjest. Svatko Ʀe od nas stat pred Božji sud i od njega Ʀe se tražiti onoliko koliko mu je i dano.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel, lucija, sv.Franjo legenda
9.81

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 9:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Sad si se uhvatio termina umjesto biti stvari. Možda je termin promiskuitet prejak za svako ponaÅ”anje koje nije u skladu s uĆØenjem KC. Ali to je ipak stvar definicije. Ja sam naprosto po definicije one koji se ne drže tog nauka nazvao promiskuitetnima. ImaÅ” ti neki drugi prijedlog kako da ih zovemo?

Ne samo da je nepravedno i pretjerano, veƦ je i terminoloÅ”ki posve neispravno, nazivati ljude koji maju normalni spolni život, promiskuitetnima.
Po definiciji u svakom naÅ”em rjeĆØniku, posve je jasno naglaÅ”ena razlika izmeĆ°u ljudu koji imaju stalnog partnera kojemu su vjerni i ljudi koji seks upražnjavaju samo radi zabave i koji partnere mijenjaju jako ĆØesto.

Citat:
Dakle, sigurno postoji razlika u moralnoj odgovornosti izmeĆ°u onoga koji stalno mijenja partnere za jednu noƦ i onoga tko u stabilnoj vezi (Å”to god to znaĆØilo) izvan braka ima spolne odnose, to nije sporno. Ali i jedno i drugo ponaÅ”anje, u razliĆØitoj mjeri, jest zlo, Å”teti ĆØovjeku i rezultat je "raznih frustracija, nesigurnosti, sebiĆØnih želja isl.".

Nijedno od ovoga Å”to si nabrojao nije rezervirano samo za razdoblje prije braka, osim toga veƦina mladih ljudi koji imaju partnere koji s njima ne žele voditi ljubav do braka, izuzetno je frustrirana a za sve svoje probleme prstom upire upravo u crkvu.

Zamislimo ovakvu situaciju, mladi par se pridržava ĆØistoƦe prije braka, dakle do braka se ponaÅ”aju kao brat i sestra a ne deĆØko i cura.
Sada se ti ljudi vjenĆØaju i gle ĆØuda, u braku otkriju kako ON ne može postiƦi erekciju ili kako je ONA frigidna, to jest ON ili ONA mogu biti posve hladni u seksualnom smislu jedno prema drugome.
Osim toga, može biti i da izmeĆ°u njih nema nikakve tjelesne privlaĆØnosti, koja koliko god podsjeƦala na grijeÅ”nu požudu od koje su se snebivali KatoliĆØki teoretiĆØari kao Å”to je Sv.Augustin, ipak mora postojati u braku, ako zbog niĆØeg drugoga, onda radi samih tehniĆØkih razloga potrebnih za ostvarenje seksualnosti, posve jednostavno govoreƦi, muÅ”karac koji nema erekciju, ne može voditi ljubav sa svojom ženom, jednako tako žena koja se ne može uzbuditi, neƦe uživati u seksu, veƦ Ʀe svaki put imati vrlo bolna tjelesna iskustva iz ĆØega Ʀe naposlijetku stvoriti i strah od seksa a naposlijetku Ʀe zbog manjka seksa doƦi do nastanka velikih braĆØnih problema.

Å to se tiĆØe nesigurnosti, jednako su ako ne i u veƦoj mjeri, moguƦe i u braĆØnom spolnom životu kao i izvan braka.
Spomenimo samo neke nesigurnosti, dakle možemo krenuti od posve trivijalnih stvari kao Å”to su nesigurnosti u tjelesnu privlaĆØnost, muÅ”karac može biti nesiguran zbog veliĆØine svog spolovila, te ostalih tjelesnih atribucija, može biti nesiguran i u same tehnike prilikom voĆ°enja ljubavi, može a i ĆØesto jest, biti nesiguran i u to dal' uspijeva zadovoljiti partnericu, postoji joÅ” veliki broj nesigurnosti koje muÅ”karac može imati vezano uz seks, BILO U BRAKU, BILO IZVAN BRAKA.
Ženske su pak nesigurnosti, joÅ” daleko mnogobrojnije od muÅ”kih, npr. nesigurnosti oko tjelesne privlaĆØnosti svom muÅ”karcu ;(veliĆØina grudi, veliĆØina bokova, masa, debljima i oblik nogu, .....) ostale su nesigurnosti manje viÅ”e jednake kao i one u muÅ”karaca.

Ako sve ovo uzmemo u obzir, zamislimo samo koliko se te nesigurnosti umnažaju kod ljudi koji su se držali predbraĆØne ĆØistoƦe, dakle parova koji jedno drugo nikada prije braka nisu vidjeli posve razodjevene.
TakoĆ°er u braĆØnim zajednicama proisteklim iz predbraĆØne ĆØistoƦe, partneri neznaju baÅ” niÅ”ta o tjelesnim reakcijama i potrebama svojih partnera, neznaju niÅ”ta ni o tehnikama voĆ°enja ljubavi, nemaju nikakvo iskustvo, a i muÅ”karcima i ženama je traumatiĆØno iskustvo gubljenja nevinosti u braku, ON se pita dal' Ʀe joj moƦi uzeti nevinost (ĆØisto sa fiziĆØkog aspekta, jer himen žena sa staroÅ”Ć¦u postaje sve viÅ”e zadebljan i sve žilaviji) a ONA se pita koliko Ʀe je to boljeti.
NiÅ”ta manje važno jest i strah novopeĆØenih supružnika da ne razoĆØaraju svog partnera, NJEMU glavom prolazi ''Å to ako ne uspijem probiti njen himen, Å”to Ʀe ona misliti o meni, Å”to Ʀu ja misliti o sebi, hoƦemo li se posve ohladiti jedno od drugoga itd?''
ONA se pak postavlja pitanje, ''Å to ako me bude jako boljelo, smijem li mu reƦi, hoƦe li biti razoĆØaran, hoƦe li misliti da se pretvaram, hoƦe li se ohladiti itd?''

Kada ljudi gube nevinost izvan braka, onda ne postoji veliko optereƦenje koje se može svesti na pitanje; ''Ovo je moj partner za cijeli život, Å”to ako ispadne da smo spolno nekompatibilni ?''. Naime, kod gubljenja nevinosti i voĆ°enja ljubavi izvan braka, Å”to god se dogodi, nije tragedija (pod uvjetom da se ljudi ponaÅ”aju odgovorno), jer ako se deĆØko i cura ne slažu tjelesno, oni se samo raziĆ°u, a kada su veƦ u braku, nema razlaza, onda moraju nastaviti živjeti sa tom NEKOMPATIBILNOÅ Ć†U.
U braku nema popravaka, braĆØni par mora živjeti sa svim seksualnim problemima (nekompatibilnosti, frustracije, strahovi, nesigurnosti itd) koje je ''donjeo u brak'' ĆØak i pod cijenu da uopƦe nemaju seksualni život, a kako znamo seks je uz ljubav, povjerenje, redovitu i kvalitetnu komunikaciju, te toleranciju i razumijevanje, takoĆ°er jedna vrlo važna komponenta braka.
Ugrozi jedan od tih nosivih stupova graĆ°evine koja se zove Brak i graĆ°evina se poĆØinje uruÅ”avati.

SebiĆØnost takoĆ°er nije neÅ”to Å”to je rezervirano samo za život prije braka, itekako je mnogo sebiĆØnosti i u brakovima.
Pojednostavljeno, sebiĆØnost neƦe nestati nakon vjenĆØanja odeĆ°enog para, ĆØak Å”toviÅ”e, može postati i veƦa za braka.
Pojedinci su spremni odustati od seksa prije braka u ime posveƦivanja nekoj osobi i u ime buduƦeg braka s tom osobom. Kada se odluĆØe za predbraĆØnu ĆØistoƦu, partneri su svjesni kako njihova apsitencija od seksa, neƦe trajati vjeĆØno, veƦ da Ʀe im brak omoguƦiti normalan seksualni život.

BaÅ” zato, kada uĆ°u u braku, imaju velika oĆØekivanja jedno od drugoga, i svaki otklon od toga, svaka neusklaĆ°enost po pitanju ''brzinskog stjecanja spolnog iskustva'' (partneri ulaze u brak bez ikakvog znanja o i iskustva o seksualnim odnosima, pa moraju brzo uĆØiti) može izazvati nervozu kod jednog ili oba partnera, a ĆØesto izaziva i poveƦu sebiĆØnost onog partnera koji neÅ”to brže usvaja ''nova znanja'' i nema strpljenja ĆØekati onog drugog.

Citat:
Da se razumijemo, i preko 90% brakova spada u tu kategoriju, nije brak magiĆØno sredstvo koje odnos ĆØini svetim. I ne radi se tu o bioloÅ”kom nagonu, to jest moralno neprosudivo. Ali ako ti stupaÅ” u spolne odnose s drugom osobom, to itekako jest moralno prosudivo jer nosi odreĆ°enu poruku i obeƦanje toj osobi.

Pa ako 90% Brakova spada u tu kategoriju, onda je oĆØigledno, da je ovo o ĆØemu sam govorio gore, posve toĆØno, to jest da BRAK nije jamstvo za izbjegavanje, frustracija, nesigurnosti, sebiĆØnosti i sl.
Ne bih se složio da je rijeĆØ samo o moralnom pitanju, jer itekako je u cijeloj priĆØi bitan i BIOLOÅ KI aspekt, jer on itekako postoji i prije braka, htjeli ga mi priznati ili ga nijekali.

Å to se tiĆØe poruke obeƦanja osobi s kojom stupaÅ” u spolni odnos, to je pitanje odgoja, Katolici odgojeni u praktiĆØnim vjerniĆØkim obiteljima zaista to shvaƦaju tako, Katolici odgojeni u liberalnijim obiteljima, to ne shvaƦau tako, dok ateisti to ni najmanje ne poimaju tako.

Tome zorno svjedoƦe svjetovne predbraĆØne veze, a takve su veƦina ĆØak i u naÅ”em KatoliĆØkom druÅ”tvu, dakle kada svjetovno odgojena djevojka spava sa svojim momkom, ona ni izbliza ne pomiÅ”lja na brak, jednako je i sa momkom.
Oni taj svoj seks doživljavaju tek kao produžetak njihove ljubavi, bolje reƦeno tek kao jednu od menifestacija njihove ljubavi i bliskosti, a za obeƦanja postoje zaruke i u konaĆØnici vjenĆØano ''Uzimam te za ženu/muža''.

Citat:
Vidim da u bitnome ne razumijeÅ” Å”to je sloboda u ovom podruĆØju. TražiÅ” slobodu od strogog crkvenog uĆØenja o spolnosti? Pa tko te drži, zar Crkva ima metode prisile?

Vjerojatno ne razumijem, ali tu crkvenu ''slobodu sa zabranama'' ne razumije izgleda velika veƦina ljudi.
To je podjednako problem nas koji ne razumijemo ''da je crkvena spolna represija ustvari sloboda'' i crkve kao institucije, koja ne uspijeva nas veƦinu dovoljno uvjerljivo poduĆØiti o tim uĆØenjima.
Nitko me ne drži, ali ne drži ni tisuĆØe drugih mladih koji su u vezama sa partnerima koji se pridržavaju tih crkvenih uĆØenja.
Å to se tiĆØe metoda prisile, dovoljno je reƦi da crkva žeÅ”Ć¦e osuĆ°uje mlade koji stupaju u odnose prije braka nego primjerice pedofile u svojim redovima.

Citat:
Dokle god ti tako razumijeÅ” crkveno uĆØenje onda ga ne razumijeÅ”. Crkva ne tjera ljude i ne nameƦe neko svoje ponaÅ”anje, Crkva iznosi istinu: Zaista slobodan ĆØovjek Ʀe se ponaÅ”ati u potpunosti u skladu s naukom KC jer shvaƦa da je to jedino dobro, a nije sputan nedaƦama koje ga u tome sprjeĆØavaju.

Objasni mi, na koji naĆØin da brojne crkvene zabrane shvatim kao slobodu?
ZnaĆØenje rijeĆØi zabrana, nikada se nije približilo znaĆØenju rijeĆØi sloboda, ili možda nisam dovoljno dobro informiran.
Ljudska priroda, bilogija ljudske spolnosti nije NEDAƆA, veƦ mehanizam koji je BOG stvorio.

Citat:
Svaki ĆØovjek koji se u ime 'slobode' bori protiv uĆØenja Crkve time zapravo dokazuje koliko je neslobodan. Ne radi se tu o borbi protiv okova jer nikakvih okova ni nema, tu se radi o borbi protiv glasa u druÅ”tvu koji govori istinu, a to boli ako nisi u Istini.

Pa ja se slažem da smo mi koji se ne slažemo sa pogledima crkve po pitanju spolnosti, ustvari neslobodni.
Za slobodu se uvijek bore oni koji su neslobodni i oni koji su izloženi represiji.
Taj isti glas koji govori istinu, prikrivao je pedofiliju meĆ°u sveƦenicima, a od nas traži da prihvatimo njegova crkvena tumaĆØenja Biblije, koja mogu biti istina, ali koja i ne moraju biti istinita.
Koliko je se puta kroz povijest dokazalo da je crkva po neƦemu bila u zabludi, pa je naknadno prominenjeno i osuvremenjeno neko tumaĆØenje, evo recimo tumaĆØenje seksa je revidirano.
Stari KatoliĆØki teoretiĆØari kao Sv Augustin i S.Toma Akvinski, seks su smatrali prljavim i nemoralnim ĆØinom, koji je tek djelomiĆØno opravdan zbog prokreacije.
Jedan od njih je iÅ”ao tako daleko da je rekao kako je seks sa ljepÅ”om ženom veƦi grijeh od seksa sa ružnom ženom, jer je u prvom sluĆØaju veƦi užitak.
Jedna KatoliĆØka teoretiĆØarka iz srednjeg vijeka je pak rekla, ukoliko za seksa muž odluĆØi prekinuti snoÅ”aj prije ejakulacije, žena ga u tome mora sprijeĆØiti ĆØak i pod cijenu smrti.

Danas su crkvena uĆØenja o seksu u odnosu na ta doba, znaĆØajno drugaĆØija, dakle dogodile su se velike promjene, recimo Ivan Pavao II u teologiji tijela, spolne organe naziva Božjim potpisom na ĆØovjeku.

Citat:
Ti polaziÅ” od jedne bitno pogreÅ”ne pretpostavke, a to je da se 'normalni ljudi', 'veƦina', 'Å”iroka skupina ljudi' ili sl. ponaÅ”aju dobro i moralno.

Ne, uopƦe ne želim reƦi kako je sve Å”to radi veƦina normalno, ali po pitanju spolnosti, želim reƦi kako veƦina NE RAZUMIJE I NE PRIHVAƆA crkvena uĆØenja o spolnosti.
Kad kažem ''normalni'', onda govorim uvjetno, ustvari sam se možda trebao izraziti na naĆØin ''prosjeĆØni vjernik'', dakle moƦda je primjerenije upotrijebiti izraz koji se odnosi na veƦinu vjernika, kako nebi bilo zabune.

Citat:
Pogledaj Å”ta je Isus govorio svojim suvremenicima, njegovo uĆØenje je gotovo uvijek bilo radikalno suprotno od opƦeprihvaƦenog 'normalnog' ponaÅ”anja.

Ja se slažem da je Isus bio neka vrsta revolucionara, ali samo prosvjedujem protiv ljudskih izuma, dakle protiv kasnijih LJUDSKIH tumaĆØenja Biblije, koja su uvelike rezultat brojnih srednjevjekovnih miskoncepcija.

Citat:
To nije automatski razlog za paniku, jer je Božja milost veƦa od svega toga, ali moramo biti svjesni stvarnosti.

Svakako nije razlog za paniku, naravno ukoliko se ĆØovjek kaje za grijehe.

9.80665 m/s2
Dubravko

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimljiv post...sad oĆØekujem buru Laughing Ja Ʀu samo reƦi da razumijem tvoje argumente, no stav o ĆØistoƦi stvar je vjere, i tu nema logiĆØkih argumenata. I ma koliko svi navedeni argumenti uglavnom stoje (s nekima se ne slažem) s nekog svjetovnog, svi oni nestaju pred vjerom, koja je jedini naĆØin da se prihvati stav o ĆØistoƦi...Crkva ti ne može ponuditi logiĆØke argumente, i to tako treba prihvatiti. Meni je to isto teÅ”ko. Confused

A to Å”to veƦina ljudi radi ovako ili onako, Å”to razumije ili ne razumije...ne bi nikoga trebalo nikoga od nas zabrinjavati. Osobno mi je to najmanja briga. Ipak, slažem se s tobom da se popriliĆØan broj mladih udaljava od Crkve baÅ” zbog spolnosti i tu me nitko ne može uvjeriti u suprotno. Pri tome ne mislim da je to zbog crkvenog stava, nego na priliĆØno loÅ” pastoral mladih i obitelji u kojem je seksualnost uglavnom tabu tema.
Isto tako, pouzdano znam da veliki broj mladih koji sudjeluju u misi i primaju priĆØest ipak ne živi ĆØistoƦu...to je jedan poseban problem na koji malo tko upozorava.

Na kraju krajeva...Å”to ikoga briga Å”to se izmeĆ°u mladiƦa i djevojke dogaĆ°a, prije braka i u braku? Spolnost je osobna stvar, hoƦe li netko živjeti prema nauku Crkve ili ne, neka sam odluĆØi prema svojoj savjesti, nikom se niÅ”ta ne nareĆ°uje. Postoji sakrament ispovjedi, Crkva sa svoje strane nudi neÅ”tod drugaĆØije, može se i ne mora prihvatiti.

9.81

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Apsolutno se slažem s ove dvije reĆØenice...mislim da tu nije niÅ”ta sporno

Hvala, te stvari o opiranju crkve napretku, jednostavno su nepobitne, meni je kao Katoliku stvarno žao zbog toga, jer sam sebe ne doživljavam neprogresivnim, stoga mi se ne sviĆ°a kada ispada da je službena crkva iskljuĆØivo neprogresivna.

Citat:
. Å to se spolnosti tiĆØe, to je izrazito osjetljivo podruĆØje, joÅ” viÅ”e jako osobno. Netko Ʀe se s problemima ĆØistoƦe nositi lako, netko nikako, a sam sam se uvjerio da se mnogi mladi baÅ” zbog (nerazumijevanja) stava Crkve o spolnosti, od Crkve udaljavaju.

Pogodio si samu bit problema, mladim ljudima je crkva sve prije negoli privlaĆØna, svježa, ''mlada'', napredna i samim time im je u osnovi neprivlaĆØna.
Zbog svega toga se udaljuju od crkve, pogotovo kada govorimo o intelektualcima koji se rijetko mogu ugurati u vrlo uske okvire prihvatljive KatoliĆØanstvu.
Pojednostavljeno reƦeno, ljude se ne može puÅ”kom natjerati da budu NEprogresivni, NEliberalni, NEtolerantni, NEotvoreni prema razliĆØitostima, ne može ih se natjerati da zanemare svoju osobnost, kako bi bili dobri Katolici.
Ne mogu svi biti po naredbi crkve konzervativni-desni, pripadnici Frame, koji ne sluÅ”aju svjetovnu glazbu, ne izlaze van, ne ĆØitaju svjetovne knjige, ne gladaju svjetovne filmove.
Mnogi ljudi imaju puno Å”ire i nazore i potrebe, Å”to nalažu, njihov osobni ustroj, intelekt, druÅ”tveno zaleĆ°e itd.

Rezultat osipanja broja vjernika, je upravo posljedica crkvenog nerazumijevanja ove važne ĆØinjenice, ĆØinjenice da se ne može uskim skupom kriterija propisati Å”to je to pravi i ispravni vjernik.
Crkva nažalost ne vidi, kako je ona jednako svojina svih profila vjernika, a ti mogu biti ljeviĆØari, desniĆØari, liberali, apolitiĆØni, obožavatelji narodnjaka, obožavatelji rock glazbe, punka, rapa, intelektualci i neintelektualci, ljudi iz ruralnih i konzervativnih sredina, kao i ljudi iz urbanih i liberalnijih sredina, itd.
Umjesto pokuÅ”aja da sve vjernike svede na desno-konzervativni svjetonazor, crkva bi trebala s radoÅ”Ć¦u prihvatiti svu raznolikost vjernika i svima bez obzira na ''boju'' prilaziti posve otvoreno i sa veseljem, otvorena za specifiĆØne probleme i dileme pojedinih profila vjernika.

To nažalost nije tako, a to se recimo vidi iz vrlo alergiĆØnih reakcija crkve prema odreĆ°enim druÅ”tvenim dogaĆ°ajima, recimo Glas Koncila je vrlo nepovoljno pisao o izboru novog Hrvatskog predsjednika, zaboravljajuĆØi kako su tog ĆØovjeka izabrali veƦinom vjernici, dakle crkva u tom sluĆØaju ne poÅ”tuje svoje vjernike.

Citat:
Dakle, ne radi se o promiskuitetnom ponaÅ”anju, kako bi Živac rekao, to je ipak preteÅ”ka rijeĆØ...stvar ĆØistoƦe stvar je jedino vjere, ona se ne može objasniti nkakvom drugom logikom i Crkva je drugaĆØije nikako ne može pojasniti, osim ĆØistom vjerom; baÅ” naprotiv. Ali dosta o time je napisano na drugoj temi. InaĆØe, teme 9.81 su mi baÅ” zanimljive, životne, o tim stvarima vrijedi razgovarati.

Vjerojatno i jest stvar u vjeri, ali crkva je ta koja može i treba pomoƦi vjernicima da osnaže svoju vjeru, prozivanje i upiranje prstom svakako nije najbolja opcija.

Drago mi je Å”to prepoznajeÅ” moje teme kao bitne, jer uvijek pokuÅ”avam biti aktualan, životan, blizu stvarnih problema, pritom ĆØesto zalazim u tabu teme, Å”to nije ĆØesto jednostavno, jer ne prihvaƦaju svi moje takvo djelovanje dobronamjerno, veƦ iza mojih napisa vide zlonamjernost.

9.80665 m/s2
9.81

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 11:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Nema umjerenih opcija, crkva jasno pred nas stavlja ispravan put kojim vjernik treba iƦi. Sam Isus postavio je taj put i zakone.

PreferirajuĆØi konzervativno-desni modela vjerniÅ”tva, crkva odustaje od kljuĆØne ĆØinjenice svog postojanja, od argumenta ''Katolikos'', dakle odustaje od OPƆEG.
Crkva je institucija koja vrijedi za sve ljude, a nisu svi ljudi konzervativci i nisu svi desniĆØari, to je ono Å”to ja želim reƦi.

Siguran sam pak da Isus nikada nije rekao da je seks prljav i nemoralan, ali vidiÅ”, službena je crkva potpomognuta sa velikim KatoliĆØkim misliocima srednjeg vijeka, svojevremeno tvrdila upravo to.

To je jako lijep primjer da nije sve Å”to govori službena crkva nepogrjeÅ”ivo, da crkvu ipak vode pogrjeÅ”ivi ljudi, koji su kroz povijest ĆØesto i pogreÅ”no tumaĆØili Isusove zapovijedi i Bibliju.

ƈesto sam se pitao, kako bih se ja postavio da sam u doba Galilea bio neki njegov kolega i da sam jednako kao i on znao da je tadaÅ”nje crkveno uĆØenje o Zemlji u centru svemira, pogreÅ”no.
Pitam se Å”to bi bilo da je svijest tadaÅ”njih velikih masa bila jednaka kao danaÅ”nja, da je recimo postojao internet i da je svima bilo jasno da Crkva nije u pravu po pitanju uĆØenja o položaju Zemlji.

Vjerujem da i tada nebih prihvaƦao crkveno uĆØenje prema kojemu je Zemlja u centru svemira, veƦ bih predosjeƦao kako Ʀe proƦi joÅ” par stoljeƦa prije negoli crkva prizna pogreÅ”ku i odustane od vezanja svog pogreÅ”nog stava, uz vjeĆØiti argument ''To je Isusova istina''.

Zar se baÅ” sve, pa i netoĆØna uĆØenja, mogu i smiju pokrivati izjavom
''To je uĆØenje Isusa, dakle to je jedina Istina''?

Koliko je puta kroz povijest crkva koristila upravo taj argument za pogreÅ”na tumaĆØenja Biblije, a da bi par stoljeƦa poslije priznala pogreÅ”ku?

Kako znamo, Isus (Bog) je nepogrjeÅ”iv, pa je jedina moguƦnost koja ostaje, da je crkva pogrijeÅ”ila u tumaĆØenjima i da je zlorabila argument ''Istinitosti, jer je neÅ”to od Boga'' kako bi pokrila i ojaĆØala svoja tumaĆØenja.

Citat:
Ne mogu se crkvena nauĆØavanja mjenjati i prilagoĆ°avati danaÅ”njem vremenu zbog toga Å”to je velik broj ljudi zastranio i to smatra normalnim.

Zaista ne mogu, ali samo pod uvjetom da je zaista rijeĆØ o Isusovim uĆØenjima i stvarnim temeljima vjere a ne pogrjeÅ”ivim tumaĆØenjima.

InaĆØe se se tumaĆØenja crkve kroz povijest mijenjala, pogledaj neke proÅ”le postove o promjenana crkve po pitanju stava o seksu kao ĆØinu.

Citat:
Problem uistinu postoji, i velik broj ljudi je stvarno protiv crkvenih nauĆØavanja (posebno u podruĆØju spolnosti o kojem konkretno priĆØaÅ”), ali uvijek Ʀe postojati Å”aĆØica onih koji Ʀe se boriti s takvim novim vremenom i iƦ kontra struje, kao i u Isusovo vrijeme, uvijek se tu radilo o Å”aĆØici koja je u silnom mnoÅ”tvu.

A postoji i moguƦnost da je crkva naprosto pogreÅ”no tumaĆØila stvari i samim time sebi uĆØinila veliku Å”tetu.

Citat:
Naravno da nije svima dano da vide pravu istinu, i upravo tu je kljuĆØna ta sloboda koju crkva daje.

Postavlja se pitanje, kako je moguƦe da je ljudska priroda, dakle biologija koja je imanentna svakom ĆØovjeku, toliko u suprotnosti sa uĆØenjima crkve?

Citat:
Kao Å”to je Živac rekao, nema tu prisile. Ti ƦeÅ” s oltara ĆØuti kako treba živjeti, al ti nitko neƦe reƦi da ako budeÅ” sa curom prije braka da ƦeÅ” trunuti u paklu. Crkva ti je ukazala, a ti maÅ” svoj izbor i svoju savjest. Svatko Ʀe od nas stat pred Božji sud i od njega Ʀe se tražiti onoliko koliko mu je i dano.

Nema prisile, ali zbog možda pogreÅ”nih tumaĆØenja, koja Ʀe se možda za stoljeƦe ili dva promijeniti, pod silom novih teoloÅ”kih otkriƦa, mnogi ljudi žive u nespokoju.
Postoje mnogi koji se drže crkvenih uĆØenja o spolnosti, ali nisu zadovoljni time, veƦ osjeƦaju neslobodu.
Tu bih recimo svrstao ljude koji su u vezi sa pojedincima koji vjeruju u crkvena uĆØenja o spolnosti, a sami u to ne vjeruju, pa se onda u ime ljubavi prema svojim partnerima takoĆ°er pridržavaju ĆØistoƦe prije braka, makar je to njima puno teže nego njihovim partnerima koji u to baÅ” vjeruju.

9.80665 m/s2
Felicita

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 14:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

A postoji i moguƦnost da je crkva naprosto pogreÅ”no tumaĆØila stvari i samim time sebi uĆØinila veliku Å”tetu.

Samo Ʀu joÅ” ovo reƦi... ZnaÅ” li kako ja znam da su crkvena nauĆØavanja istininita (konkretno ovdje ona koja se tiĆØu osobe i njezine duÅ”e i tijela) osim Å”to mi to nalaže moja vjera i bez obzira na to? Tako Å”to osjeƦam duboki mir na ovom putu za koji sam se odluĆØila, osjeƦam radost negdje u dubini sebe i znam da je to jedino ispravno i istinito. I svaki put kad kažem -ne- svijetu koji nam se danas nudi, moja duÅ”a je u joÅ” veƦem miru i joÅ” sam sigurnija u sve. I ako to moram reƦi, ĆØak ne zato jer je baÅ” crkva takav put odredila, nego zato Å”to sam se ja prepoznala na tom putu, i Å”to sam naÅ”la Isusa koji me zove na taj put. I vjerujem da ima puno vjernika koji tako osjeƦaju i koji bi ovo posvjedoĆØili...

I kažeÅ” da mnogi ljudi danas žive u nespokoju zbog pritiska crkvenih nauĆØavanja. ƈekaj, ako su oni uvjereni da je crkva u krivu i da tu neÅ”to ne valja, ako je njihova savjest ĆØista otkud onda nespokoj??? Zar ne bi onda trebali bit mirni...ako vjeruju da je njihov naĆØin življenja nekih stvari ispravan..... Jer obrnuto, ja kao vjernik uopƦe nisam u nespokoju jer znam da je svijet koji je u veƦini, u krivu i da svijet nudi kriva nauĆØavanja. Mislim, žao mi jeste, ali ja zbog toga neƦu posumnjati u svoje...

I zadnje, ovdje govorim iskljuĆØivo o nauĆØavanjima koja se tiĆØu osobe i moguƦnosti njena spasenja i koja pronalaze odjeka u Bibliji.... I to se ne može usporeĆ°ivati sa geografskim i raznim drugim nevezanim nauĆØavanjima o kojima priĆØaÅ”, npr nauĆØavanje o položaju Zemlje... Nitko neƦe zavrÅ”it u paklu zato Å”to misli da je Zemlja u srediÅ”tu svemira ili negdi drugo... Takva nauĆØavanja imaju svoje mjesto

Živac

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 15:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:
Ne samo da je nepravedno i pretjerano, veƦ je i terminoloÅ”ki posve neispravno, nazivati ljude koji maju normalni spolni život, promiskuitetnima.

TakoĆ°er je terminoloÅ”ki neispravno "normalnim spolnim životom" nazivati ono Å”to je, u najmanju ruku, sporno je li tako. Kako ti inzistiraÅ” da se seks u vezi prije braka ne naziva promiskuitetom (u redu, prihvaƦam), tako ja inzistiram da se to ne naziva niti normalnim spolnim životom jer to nije. Zato sam te i pitao da predložiÅ” drugi termin za to ponaÅ”anje. Ja predlažem da to nazovemo "svjetovno spolno ponaÅ”anje". Je li može?

Citat:
...osim toga veƦina mladih ljudi koji imaju partnere koji s njima ne žele voditi ljubav do braka, izuzetno je frustrirana a za sve svoje probleme prstom upire upravo u crkvu.

To je stvar unutar njihove veze i ne vidim kakve to veze ima s Crkvom. Ako nekome ne odgovaraju ponaŔanje i stavovi partnera u vezi trebao bi prihvatiti taj njegov izbor ili ga ostaviti.

Citat:
Zamislimo ovakvu situaciju, mladi par se pridržava ĆØistoƦe prije braka, dakle do braka se ponaÅ”aju kao brat i sestra a ne deĆØko i cura.

BrkaÅ”. Do braka se ponaÅ”aju kao deĆØko i cura, a ne kao brat i sestra. Razlika je popriliĆØna. Ako imaju spolne odnose, onda se ponaÅ”aju kao muž i žena, a ne kao deĆØko i cura.

Citat:
Sada se ti ljudi vjenĆØaju i gle ĆØuda, u braku otkriju kako ON ne može postiƦi erekciju ili kako je ONA frigidna, to jest ON ili ONA mogu biti posve hladni u seksualnom smislu jedno prema drugome.

U tom sluĆØaju je brak niÅ”tavan prema kann 1084. Zakonika kanonskog prava.

Citat:
Osim toga, može biti i da izmeĆ°u njih nema nikakve tjelesne privlaĆØnosti...

To se itekako vidi prije braka. Pa neƦeÅ” ulaziti u brak s nekim tko te fiziĆØki ne privlaĆØi.

Citat:
...koja koliko god podsjeƦala na grijeÅ”nu požudu od koje su se snebivali KatoliĆØki teoretiĆØari kao Å”to je Sv.Augustin...

To nije isto, to si dobro primijetio.

Citat:
...ipak mora postojati u braku...

ToĆØno.

Citat:
Ako sve ovo uzmemo u obzir, zamislimo samo koliko se te nesigurnosti umnažaju kod ljudi koji su se držali predbraĆØne ĆØistoƦe, dakle parova koji jedno drugo nikada prije braka nisu vidjeli posve razodjevene. (...)

Prvo, predbraĆØna ĆØistoƦa ne iskljuĆØuje da se oni vide razodjeveni prije braka. No to je manje bitno.

Ono Å”to je bitnije je da ti polaziÅ” od teze da par koji nije imao spolni život prije braka ne zna o sebi dovoljno (navodiÅ” tehnike voĆ°enja ljubavi, tjelesne reakcije itd.), Å”to može rezultirati problemima u braku.

Kako god uzeo, to upoznavanje moraÅ” proƦi prije ili kasnije, u braku ili prije njega. Tvoja teza, i teza onih koji propagiraju 'svjetovno spolno ponaÅ”anje', je da se to upoznavanje mora proƦi prije braka. ZaÅ”to? Pa zato Å”to onda, ako neÅ”to nevalja, neƦeÅ” niti ulaziti u brak. Je li tako?

Dakle, predbraĆØni seks nije niÅ”ta drugo nego pokus. Idemo napraviti eksperiment da vidimo hoƦemo li uƦi u brak. Ali eksperiment koji ukljuĆØuje cjelokupnu osobu i njenu najdublju intimu. Eksperiment s osobom.

E, tu smo. Osoba je najsvetije Božje djelo nad kojim je bilo kakvo eksperimentiranje krajnje nemoralno. Tvoje je da osobu prihvatiÅ” ili ne prihvatiÅ” za svoga životnog partnera. Ako je prihvatiÅ” onda prihvaƦaÅ” sve od te osobe, pa i zlo. Ako je ne prihvaƦaÅ”, onda nemaÅ” pravo s njom eksperimentirati i ulaziti u onose koji po naravi pristaju samo onima koji su se prihvatili za životne partnere. Takvo eksperimentiranje je ĆØisti dokaz da ljubavi zapravo nema, da mi ne želimo drugu osobu nego neÅ”to od nje, Å”to moramo prvo vidjeti možemo li dobiti.

Citat:
(ĆØisto sa fiziĆØkog aspekta, jer himen žena sa staroÅ”Ć¦u postaje sve viÅ”e zadebljan i sve žilaviji)

Zanimljivo, ovo nisam znao. ImaÅ” li kakavu znanstvenu literaturu za citirati di to mogu pogledati?

Citat:
(...) BaÅ” zato, kada uĆ°u u braku, imaju velika oĆØekivanja jedno od drugoga, i svaki otklon od toga, svaka neusklaĆ°enost po pitanju ''brzinskog stjecanja spolnog iskustva'' (partneri ulaze u brak bez ikakvog znanja o i iskustva o seksualnim odnosima, pa moraju brzo uĆØiti) može izazvati nervozu kod jednog ili oba partnera, a ĆØesto izaziva i poveƦu sebiĆØnost onog partnera koji neÅ”to brže usvaja ''nova znanja'' i nema strpljenja ĆØekati onog drugog.

GovoriÅ” ko pravi seksolog, kao da si razgovarao o spolnim problemima s nizom ljudi u braku, izvan braka, koji se jesu i koji se nisu pridržavali predbraĆØne ĆØistoƦe. Odakle ti sve to?

Citat:
Pa ako 90% Brakova spada u tu kategoriju, onda je oĆØigledno, da je ovo o ĆØemu sam govorio gore, posve toĆØno, to jest da BRAK nije jamstvo za izbjegavanje, frustracija, nesigurnosti, sebiĆØnosti i sl.

Brak nije jamstvo ni za Å”ta. DapaĆØe, brak je, kako je govorio jedan ugledni splitski sveƦenik, u veƦini sluĆØajeva "legalizirana prostitucija" ili "samoblud udvoje". Ali to ne negira sveti smisao braka koji uvijek postoji kao jedino dobro, ma koliko malo ljudi iÅ”lo tim putem.

Citat:
Ne bih se složio da je rijeĆØ samo o moralnom pitanju, jer itekako je u cijeloj priĆØi bitan i BIOLOÅ KI aspekt, jer on itekako postoji i prije braka, htjeli ga mi priznati ili ga nijekali.

Nisam rekao da je samo moralno pitanje, ali je i moralno. Ne možeÅ” samo gledati bioloÅ”ki aspekt. Moja biologija mene svako jutro tjera da ostanem u krevetu do dva popodne, pa opet ne ostajem. Nagon za ostajanjem u krevetu dok se joÅ” nisi naspavao je itekako bitan jer ĆØovjeku treba san da bi normalno funkcionirao. Ali ne možeÅ” se samo jednostavno prepustiti tom nagonu ne mareƦi za druge posljedice, jer može doƦi do svega. Tako je i sa spolnoÅ”Ć¦u.

Citat:
Å to se tiĆØe poruke obeƦanja osobi s kojom stupaÅ” u spolni odnos, to je pitanje odgoja, Katolici odgojeni u praktiĆØnim vjerniĆØkim obiteljima zaista to shvaƦaju tako, Katolici odgojeni u liberalnijim obiteljima, to ne shvaƦau tako, dok ateisti to ni najmanje ne poimaju tako.

To nije pitanje shvaƦanja, to je pitanje naravi. Narav spolnog odnosa je obeƦanje trajne veze, i to svatko razumije, u svojoj podsvjesti ako ne u svijesti, posebno žene. To je u konaĆØnici i ĆØista biologija. Ljudi se ne razmnožavaju kao cvijeƦe: zrakom plovi beskonaĆØno spermiƦa koje nalete na bilo koju ženu. Ljudi se razmnožavaju kada muÅ”karac ima intimne odnose sa ženom zato Å”to je za ženino podizanje potomstva bitno da tu postoji muÅ”karac. Zato muÅ”karĆØev spolni odnos žena po instiktivnoj bioloÅ”koj naravi shvaƦa kao njegovo obeƦanje da Ʀe se brinuti o njoj i djetetu, makar na teorijskoj ili deklarativnoj razini tvrdila neÅ”to drugo. Ovo zapravo nema nikakve veze s vjerom nego s evolucijom: da nije tako prirodna selekcija bi nas napravila drugaĆØijima. Zato meni u konaĆØnici uopƦe nije jasno kako to da je Crkva ostala jedina koja se bori protiv 'svjetovnog spolnog ponaÅ”anja'.

Citat:
Å to se tiĆØe metoda prisile, dovoljno je reƦi da crkva žeÅ”Ć¦e osuĆ°uje mlade koji stupaju u odnose prije braka nego primjerice pedofile u svojim redovima.

Ovo ti je fakat jedna od jaĆØih izjava. Ajde se saberi.

Citat:
Objasni mi, na koji naĆØin da brojne crkvene zabrane shvatim kao slobodu?

OĆØito ja to tebi ne mogu objasniti, jer sam veƦ pokuÅ”ao. Samo si izbij iz glave rijeĆØ zabrana, nitko ti tu niÅ”ta ne zabranjuje.

Citat:
Koliko je se puta kroz povijest dokazalo da je crkva po neƦemu bila u zabludi, pa je naknadno prominenjeno i osuvremenjeno neko tumaĆØenje, evo recimo tumaĆØenje seksa je revidirano.
Stari KatoliĆØki teoretiĆØari kao Sv Augustin i S.Toma Akvinski, seks su smatrali prljavim i nemoralnim ĆØinom, koji je tek djelomiĆØno opravdan zbog prokreacije.
Jedan od njih je iÅ”ao tako daleko da je rekao kako je seks sa ljepÅ”om ženom veƦi grijeh od seksa sa ružnom ženom, jer je u prvom sluĆØaju veƦi užitak.
Jedna KatoliĆØka teoretiĆØarka iz srednjeg vijeka je pak rekla, ukoliko za seksa muž odluĆØi prekinuti snoÅ”aj prije ejakulacije, žena ga u tome mora sprijeĆØiti ĆØak i pod cijenu smrti.

Danas su crkvena uĆØenja o seksu u odnosu na ta doba, znaĆØajno drugaĆØija, dakle dogodile su se velike promjene, recimo Ivan Pavao II u teologiji tijela, spolne organe naziva Božjim potpisom na ĆØovjeku.

Selektivno analiziraÅ” povijest. U danaÅ”njem svijetu gledaÅ” naĆØelno crkveno uĆØenje, a iz proÅ”losti izvlaĆØiÅ” neĆØije pojedinaĆØne citate. Crkveni nauk o seksu u braku je bio uvijek isti, to je neÅ”to sasvim dobro, unatoĆØ pojedinaĆØnim suprotnim izjavama. I danas imaÅ” takoĆ°er sliĆØnih nebuloznih izjava, recimo od patera Frkina. Pa hoƦe li netko za sto godina izvlaĆØiti njegove izjave kao danaÅ”nja uĆØenja Crkve?

Sve skupa, ja ne vidim nikakve bitne razlike u crkvenom uĆØenju o seksu prije i sada.

Citat:
Ne, uopƦe ne želim reƦi kako je sve Å”to radi veƦina normalno, ali po pitanju spolnosti, želim reƦi kako veƦina NE RAZUMIJE I NE PRIHVAƆA crkvena uĆØenja o spolnosti.

Super. To ne mora znaĆØiti da je problem u crkvenom uĆØenju, može biti i da je problem u toj veƦini.

Citat:
Ja se slažem da je Isus bio neka vrsta revolucionara, ali samo prosvjedujem protiv ljudskih izuma, dakle protiv kasnijih LJUDSKIH tumaĆØenja Biblije, koja su uvelike rezultat brojnih srednjevjekovnih miskoncepcija.

A je li crkveno uĆØenje o spolnosti ljudski izum ili je 'svjetovno spolno ponaÅ”anje' ljudski izum?

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Dubravko

PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 19:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ooooo, vidim žestoko je...samo, ĆØini mi se vro neplodonosno s obje strane....teoretiziranja o spolnosti su ĆØesto bezvrijedna, posebice ukoliko netko nije osjetio Å”to znaĆØi dugo biti u vezi i živjeti ĆØistoƦu...ovim sam postovima svaÅ”ta proĆØitao, svega ima s obje strane, i dobrih argumenata i besmislica, konfrontirajuƦih stavova, ali na kraju - sve ostaje osobna, intimna stvar. I nikog ne treba biti briga kako netko drugi živi ili ne živi ĆØistoƦu, svatko ma svoju savjest i po njoj neka živi. Poznajem mnogo ljudi s razliĆØitim pogledima na ovu temu, i zaista, nikog ne osuĆ°ujem...ne mislim da su ljudi koji imaju spolne odnose prije braka osuĆ°eni na pakao, ne mislim da je njihov život niÅ”tavan ili iz nekog razloga manjkav, promaÅ”en...na ĆØistoƦu gledam kao na dodanu vrijednost, neÅ”to posebno Å”to nije svakom dano. I ne pada mi na pamet donositi vrijednosni sud o neĆØijem naĆØinu života ili im nametati svoj stav. ƈistoƦa je stvar vjere - netko tko ne vjeruje je nikada neƦe moƦi razumijeti, jer svako pojaÅ”njavanje ĆØistoƦe izvan vjere uglavnom ostaje promaÅ”aj, kao i svako logiĆØko ili znanstveno pojaÅ”njenje nama vjernicima. Uglavnom, to ne ide zajedno.

OpƦenito, promatranje kroz prizmu liberalizma ili konzervativnosti mi je malo bezveze, ĆØini mi se kao etiketrianje ljudi koji nužno ne pripadaju nijednoj od navedenih opcija. Da sam moram odgovoriti jesam li liberalan ili konzervativan, vjerojatno bih se jako dvoumio...neki bi rekli da sam teÅ”ka konzerva, drugi pak da sam preliberalan.

9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 6:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Samo Ʀu joÅ” ovo reƦi... ZnaÅ” li kako ja znam da su crkvena nauĆØavanja istininita (konkretno ovdje ona koja se tiĆØu osobe i njezine duÅ”e i tijela) osim Å”to mi to nalaže moja vjera i bez obzira na to? Tako Å”to osjeƦam duboki mir na ovom putu za koji sam se odluĆØila, osjeƦam radost negdje u dubini sebe i znam da je to jedino ispravno i istinito.

Pa vjerujem da je nekome tko osjeƦa da je to Å”to crkva propagira istinito, lako naƦi mir pridržavajuĆØi se predbraĆØne ĆØistoƦe.
No, ĆØinjenica da velika veƦina ljudi ne vjeruje u to, crkvi treba itekako biti problematiĆØna, i ovime se stvarno ne želim pozivati na veƦinu kako bih dokazao da veƦina ima pravo, veƦa kako bih naglasio da crkva oĆØigledno neÅ”to ne radi dobro, kada imaÅ” veƦinu vjernika koji to apsolutno ne prihvaƦaju.

Citat:
I svaki put kad kažem -ne- svijetu koji nam se danas nudi, moja duÅ”a je u joÅ” veƦem miru i joÅ” sam sigurnija u sve.

Ne znam Å”to si toĆØno mislila pod time ''reƦi NE svijetu'', jer moguƦe je reƦi ne, na viÅ”e naĆØina i na viÅ”e podruĆØja.
Ako je rijeĆØ o podruĆØju spolnosti, onda to donekle i razumijem, ali ako je rijeĆØ o svemu, onda mi je to posve nerazumljivo.

ƈovjek je znatiželjno stvorenje i sigurno nije stvoren samo kako bi konzumirao vjerske sadržaje, veƦ kako bi imao Å”iroki raspon interesa.
U svakom sluĆØaju, netko ne može biti intelektualac, ukoliko se ograniĆØava na vrlo uski skup interesa.

Citat:
I ako to moram reƦi, ĆØak ne zato jer je baÅ” crkva takav put odredila, nego zato Å”to sam se ja prepoznala na tom putu, i Å”to sam naÅ”la Isusa koji me zove na taj put. I vjerujem da ima puno vjernika koji tako osjeƦaju i koji bi ovo posvjedoĆØili...

Lijepo, nekima je dano da razumiju i vjeruju, meưutim veƦini nije.

Citat:
I kažeÅ” da mnogi ljudi danas žive u nespokoju zbog pritiska crkvenih nauĆØavanja. ƈekaj, ako su oni uvjereni da je crkva u krivu i da tu neÅ”to ne valja, ako je njihova savjest ĆØista otkud onda nespokoj???

Nespokoj proizilazi iz ĆØinjenice da ih se u crkvi (npr. u Katekizmu) prokazuje kao velike grijeÅ”nike, a oni nisu ateisti, da jesu bilo bi im svejedno.
Osim toga, možda se nalaze u vezama sa osobama koje vjeruju u crkvena uĆØenja o spolnosti, pa kako ih vole, moraju poÅ”tovati volju svojih partnera, makar uopƦe ne razumiju i ne prihvaƦaju sve to.

Citat:
Zar ne bi onda trebali bit mirni...ako vjeruju da je njihov naĆØin življenja nekih stvari ispravan..... Jer obrnuto, ja kao vjernik uopƦe nisam u nespokoju jer znam da je svijet koji je u veƦini, u krivu i da svijet nudi kriva nauĆØavanja.

Ti kao vjernik, trebala bi znati da svijet nije apsolutno u svemu u krivu, postoje svakako mnoge krive stvari, ali nisu sve krive.
Znam da bi bilo bolje da se s roĆ°enjem raĆ°amo u Raju, ali nažalost raĆ°amo se na ovom svijetu, prema tome moramo živjeti u miru sa ovim svijetom do smrti.

Citat:
Mislim, žao mi jeste, ali ja zbog toga neƦu posumnjati u svoje...

InaĆØe, cure u pravilu ne mogu shvatiti koliko je deĆØkima teže nego njima po pitanju suzdržavanja od normalne ljudske spolnosti.
Cure skoro da i nemaju spolne reakcije bez jasnih i priliĆØno snažnih podražaja, pa je curama suzdržljivost ustvari skoro nikakva osobita žrtva.

Citat:
I zadnje, ovdje govorim iskljuĆØivo o nauĆØavanjima koja se tiĆØu osobe i moguƦnosti njena spasenja i koja pronalaze odjeka u Bibliji.... I to se ne može usporeĆ°ivati sa geografskim i raznim drugim nevezanim nauĆØavanjima o kojima priĆØaÅ”, npr nauĆØavanje o položaju Zemlje... Nitko neƦe zavrÅ”it u paklu zato Å”to misli da je Zemlja u srediÅ”tu svemira ili negdi drugo... Takva nauĆØavanja imaju svoje mjesto

Naravno da neƦe zavrÅ”iti u paklu zbog krivog uĆØenja o pložaju Zemlje, ali zanimljivo je to Å”to je crkva iz vremena Galilea, to pitanje zaista shvaƦala kao krucijalno, kao pitanje spasenja ili propasti.

Galileov sluĆØaj ustvari danas i nije bitan s obzirom na pitanje spasenja veƦ kao argument crkvene pogrjeÅ”ivosti.

9.80665 m/s2
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:
[
Cure skoro da i nemaju spolne reakcije bez jasnih i priliĆØno snažnih podražaja, pa je curama suzdržljivost ustvari skoro nikakva osobita žrtva.

ispriĆØavam se ako Ʀu te povrijediti,ali moram se na ovo nasmijati Laughing Laughing
ti si cura pa to znaÅ”?
vjeruj mi na rijeĆØ,cure mogu,a i imaju spolne reakcije s istim ili manjim podražajima nego muÅ”karci...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 8:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
TakoĆ°er je terminoloÅ”ki neispravno "normalnim spolnim životom" nazivati ono Å”to je, u najmanju ruku, sporno je li tako. Kako ti inzistiraÅ” da se seks u vezi prije braka ne naziva promiskuitetom (u redu, prihvaƦam), tako ja inzistiram da se to ne naziva niti normalnim spolnim životom jer to nije. Zato sam te i pitao da predložiÅ” drugi termin za to ponaÅ”anje. Ja predlažem da to nazovemo "svjetovno spolno ponaÅ”anje". Je li mož
e?

Ovako, ako uklonimo religiju od spolnosti i ako spolnost promatramo ĆØisto znanstveno i medicinski, onda je ona umjerena spolnost (vjernost jednom partneru u stabilnoj vezi), koju mladi prakticiraju izvan braka, NORMALNA SPOLNOST i takva spolnost nije niÅ”ta drugaĆØija od iste takve spolnosti u stabilnom i uspjeÅ”nom braku.

Ako pak u razmatranje uvedemo i religiju, onda se možemo složiti sa tvojim terminom, ''svjetovno spolno ponaÅ”anje'', makar neznam zbog ĆØega bi se tu radile posebne iznimke, ako pogledamo ostale prijestupe protiv naÅ”e vjere, onda ƦeÅ” uoĆØiti da se ne ''titulira'' svaki prijestup sa tim ''svjetovno'' ovo ili ono.

Zamisli da ljudi govore ovako, on svjetovno gradi kuƦu (kada je netko ohol), on svjetovno jede i pije (kada je neumjeren u jelu i piƦu), ....itd.

Primjerenije je u svakom sluĆØaju stvar gledati ovako; spolnost koju prakticiraju mladi izvan braka, NORMALNA JE, ali spolnosti nije mjesto izvan braka, veƦ u braku, pa onda ovaj naÅ” mladi par, radi grijeh, jer NORMALNU SPOLNOST prakticira u krivo vrijeme i na krivom mjestu (izvan konteksta braka).

Citat:
To je stvar unutar njihove veze i ne vidim kakve to veze ima s Crkvom. Ako nekome ne odgovaraju ponaŔanje i stavovi partnera u vezi trebao bi prihvatiti taj njegov izbor ili ga ostaviti.

NajĆØeÅ”Ć¦e partneri poÅ”tuju vjerovanje drugog partnera jer ljubav je obiĆØno snažnija od spolnih potreba, ali to svejedno ne znaĆØi da je ovaj partner koji prihvaƦa suzdržljivost bez vjere u to, miran i da mu je lako.

Citat:
Do braka se ponaÅ”aju kao deĆØko i cura, a ne kao brat i sestra. Razlika je popriliĆØna. Ako imaju spolne odnose, onda se ponaÅ”aju kao muž i žena, a ne kao deĆØko i cura.

Na teologiji tijela se predlaže, a to predlažu i mnogi duhovnici, da se deĆØko i cura ni na koji naĆØin ne ponaÅ”aju kao partneri, dakle da se izbjegavaju dodiri, grljenja ĆØak i poljupci i držanje za ruke.
Predlaže se i taj naziv, ''neka ostanu do braka jedno drugome kao brat i sestra'' (to sam negdje proĆØitao, nisam siguran gdje, ali znam da su to isto govorili i neki duhovnici).

A kako se ponaŔaju muž i žena koji u braku zbog problema, nemaju seksualni život?

Citat:
U tom sluĆØaju je brak niÅ”tavan prema kann 1084. Zakonika kanonskog prava.

O super, znaĆØi razvodi su dopuÅ”teni, jedini je problem u tome Å”to razvode mora odobriti, ĆØini mi se, Papa osobno, u svakom sluĆØaju rijeĆØ je o vrlo zamrÅ”enoj proceduri.

InaĆØe, taj kanon obiĆØno vrijedi ukoliko partneri u brak uĆ°u sa ZNANJEM o spomenutim defektima, dakle ako netko SVJESNO PREÅ UTI, moguƦe probleme u braku.

No ON ili ONA, ne moraju, i obiĆØno nisu, svjesni da Ʀe imati takve seksualne probleme u braku.

Citat:
To se itekako vidi prije braka. Pa neƦeÅ” ulaziti u brak s nekim tko te fiziĆØki ne privlaĆØi.

Ako se držimo uputa o ''Bratu i Sestri'', dakle ukoliko je veza bez ikakvih dodira i bez ikakvog isticanja tjelesnosti, postoje veliki problemi u detekciji.
Osim toga, ovdje nikako ne govorimo samo o tjelesnoj privlaĆØnosti, veƦ govorimo i o spolnoj privlaĆØnosti, koja se spoznaje u najmanju ruku kroz dodire, poljupce, maženje i sl.

Citat:
Prvo, predbraĆØna ĆØistoƦa ne iskljuĆØuje da se oni vide razodjeveni prije braka. No to je manje bitno.

Možda, ali svi teoretiĆØari ''predbraĆØne ĆØistoƦe'' napominju kako je to Å”tetno, kako navodi na neĆØiste misli itd. a u praksi svi koji se drže predbraĆØne ĆØistoƦe, to izbjegavaju.
To pogotovo vrijedi za cure, i nema naĆØina da jedan momak koji se takoĆ°er drži predbraĆØne ĆØistoƦe, nagovori svoju djevojku da se oboje razodjenu, kako bi se ''upoznali'' i na taj naĆØin.

Teorija je jedno, a praksa je obiĆØno drugo.

Citat:
Ono Å”to je bitnije je da ti polaziÅ” od teze da par koji nije imao spolni život prije braka ne zna o sebi dovoljno (navodiÅ” tehnike voĆ°enja ljubavi, tjelesne reakcije itd.), Å”to može rezultirati problemima u braku.
Kako god uzeo, to upoznavanje moraÅ” proƦi prije ili kasnije, u braku ili prije njega.

Nije svejedno, ako ulaziÅ” u brak sa osobom koja u seks doživljava na posve drugaĆØiji naĆØin nego ti, koja ne voli baÅ” niÅ”ta Å”to ti voliÅ”.
Da bi znao kako tvoje tijelo reagira i Ŕto voliŔ u seksu, jednostavno moraŔ o tome neŔto znati.
Zar je Brak sa izuzetno loŔim seksualnim životom i sa spolno posve nekompatibilnim ljudima, dobar brak?
Zar je dobro i zar je korisno, kada su jedan ili oba partnera posve nezadovoljni spolnim životom u svom braku?

Crkva izgleda od ĆØovjeka traži da u spolni život (u Braku) ulazi naslijepo, no kada pojedinci u braku imaju teÅ”ke probleme, Crkve nema baÅ” nigdje, crkvu to tada ne zanima.

Citat:
Tvoja teza, i teza onih koji propagiraju 'svjetovno spolno ponaÅ”anje', je da se to upoznavanje mora proƦi prije braka. ZaÅ”to? Pa zato Å”to onda, ako neÅ”to nevalja, neƦeÅ” niti ulaziti u brak. Je li tako?

HoƦe li deĆØko i cura koji se ne slažu; karakterno, vjerski, svjetonazorski, itd, uĆØi u brak?

Naravno da neƦe!

Pa ako misliÅ” da su svi gornji kriteriji upoznavanja (kompatibilnosti) bitni za provjeru dal' su dvoje ljudi jedno za drugo, dakle za brak, zbog ĆØega misliÅ” da je kategorija ''SPOLNA KOMPATIBILNOST'' nebitna?

Citat:
Dakle, predbraĆØni seks nije niÅ”ta drugo nego pokus. Idemo napraviti eksperiment da vidimo hoƦemo li uƦi u brak. Ali eksperiment koji ukljuĆØuje cjelokupnu osobu i njenu najdublju intimu. Eksperiment s osobom.

A Å”to radimo kada hodamo sa deĆØkom/curom?
Jesmo li na poĆØetku veze spremni uĆØi u brak, dal' na poĆØetku veze znamo da smo jedno za drugo?
Nije li ''hodanje'' takoĆ°er jedan veliki eksperiment, koji takoĆ°er kroz emotivnu vezanost koja nastaje s vremenom, zadire duboko u osobu i njenu najdublju intimu?
Ili možda misliÅ”, da je za vezu korisno i dobro da partneri jedno drugome preÅ”uƦuju, svoja najintimnija osjeƦanja, miÅ”ljenja, poglede, želje, maÅ”tanja, možda i strahove itd? Nije li sve to takoĆ°er duboka intima?!

Recimo, ako jedan partner boluje od nekog psiholoÅ”kog poremeƦaja, zar Ʀe to preÅ”utiti pred svojim partnerom, u ime oĆØuvanja svoje intime?

Sve ovo Ŕto sam napisao, itekakvi su eksperimenti sa OSOBOM, ali gle nema crkvene povike na te eksperimente NAD OSOBOM.

Samo Ʀu ovo ponoviti, kada dvoje ljudi u braku otkrije, kako uopƦe spolno nisu kompatiblini i da zbog toga uopƦe neƦe moƦi imati spolni život, Crkve neƦe biti ni blizu da im pomogne.
Citat:

E, tu smo. Osoba je najsvetije Božje djelo nad kojim je bilo kakvo eksperimentiranje krajnje nemoralno.

Ali je oĆØigledno dopuÅ”teno ako pojedini sveƦenici, neprikladno diraju djecu.

Citat:
Tvoje je da osobu prihvatiÅ” ili ne prihvatiÅ” za svoga životnog partnera. Ako je prihvatiÅ” onda prihvaƦaÅ” sve od te osobe, pa i zlo. Ako je ne prihvaƦaÅ”, onda nemaÅ” pravo s njom eksperimentirati i ulaziti u onose koji po naravi pristaju samo onima koji su se prihvatili za životne partnere.

PrihvaƦaÅ” bianco ĆØek.
A kako bi bilo da izbacimo iz postupka ''Hodanje'' i upoznavanje, pa da se ljudi na prvom spoju odmah zaruĆØe i obeƦaju jedno drugome?

Citat:
Takvo eksperimentiranje je ĆØisti dokaz da ljubavi zapravo nema, da mi ne želimo drugu osobu nego neÅ”to od nje, Å”to moramo prvo vidjeti možemo li dobiti.

Mi želimo neÅ”to od te osobe, to je toĆØno, želimo Å”to veƦu kompatibilnost, želimo vidjeti dal to jest to ili nije.
Želimo poÅ”tediti životne nesreƦe i sebe i tu drugu osobu.

Dal' bi bilo odgovorno ulaziti u brak sa osobom s kojom nisi izmijenio ni dvije prosto proÅ”irene reĆØenice?

Citat:
Zanimljivo, ovo nisam znao. ImaÅ” li kakavu znanstvenu literaturu za citirati di to mogu pogledati?

Idi na razne medicinske stranice, tamo imaÅ” o tome, na veƦini se tvrdi kako je himen najtanji i kako ga je najlakÅ”e probiti Å”to je žena mlaĆ°a.

Citat:
GovoriÅ” ko pravi seksolog, kao da si razgovarao o spolnim problemima s nizom ljudi u braku, izvan braka, koji se jesu i koji se nisu pridržavali predbraĆØne ĆØistoƦe. Odakle ti sve to?

Govorim na temelju ĆØitanja jaaako puno literature iz tog podruĆØja, ĆØitanja jako puno struĆØnih foruma i foruma sa iskustvima ljudi a i na temelju iskustava ljudi koje znam, a znam i pojedince koji se drže i koji se ne drže predbraĆØne ĆØistoƦe, poznajem i braĆØne partnere i prve i druge klase.

Citat:
Brak nije jamstvo ni za Å”ta. DapaĆØe, brak je, kako je govorio jedan ugledni splitski sveƦenik, u veƦini sluĆØajeva "legalizirana prostitucija" ili "samoblud udvoje".

Ako je to tako, pa ĆØemu onda svo to kukanje oko neispravnosti predbraĆØnog seksa?! ƈemu onda brak?

InaĆØe, stav tog sveƦenika je umobolan, i na tragu je onih davno prevladanih srednjevjekovnih crkvenih zabluda o seksu u braku.

Citat:
Ali to ne negira sveti smisao braka koji uvijek postoji kao jedino dobro, ma koliko malo ljudi iŔlo tim putem.

Nedopustivo je da jedan sveƦenik daje toliko umobolne izjave, time teÅ”ko sramoteƦi crkvu.

Citat:
Nisam rekao da je samo moralno pitanje, ali je i moralno. Ne možeŔ samo gledati bioloŔki aspekt. Moja biologija mene svako jutro tjera da ostanem u krevetu do dva popodne, pa opet ne ostajem.

VidiÅ”, ali isti taj prirodni mehanizam Ʀe te itakako istjerat iz kreveta nakon 15h. spavanja, ali spolni nagon neƦe samo tako nestati i u pravilu je daleko najsnažniji nagon, od kojeg je jedini snažniji nagon, nagon za samoobržanjem.

Citat:
Ali ne možeÅ” se samo jednostavno prepustiti tom nagonu ne mareƦi za druge posljedice, jer može doƦi do svega. Tako je i sa spolnoÅ”Ć¦u.

Probaj se igrati sa neispavanoÅ”Ć¦u i možeÅ” ugroziti ĆØak i srce i cijelo zdravlje, osim toga, ti svom prirodnom nagonu za spavanje i odmor IPAK UDOVOLJAVAÅ , naravo u razumnoj mjeri, ovdje ni ne govorimo o nerazumnim potrebama.

Crkva pak traži da se UOPƆE NE udovoljava spolnom nagonu, dok se ne uĆ°e u brak, a i tada pojedinci mogu shvatiti da su tjelesno i po pitanju shvaƦanja seksa, posve nespojivi, pa Ʀe svejedno ostati uskraƦeni za zadovoljenje prirodnog nagona za seksom.

Citat:
To nije pitanje shvaƦanja, to je pitanje naravi. Narav spolnog odnosa je obeƦanje trajne veze, i to svatko razumije, u svojoj podsvjesti ako ne u svijesti, posebno žene.

To je urnebesno NETOƈNA STVAR!

Sve je pitanje obiteljskog zaleĆ°a i odgoja, ateisti to uopƦe ne doživljavaju tako, skoro jednako vrijedi i za vjernike iz liberalnih obitelji.
Ateiste namjerno uzimam kao primjer, jer kod njih nema religijskog doprinosa podsvijesti, pa je moguƦe jasnije vidjeti Å”to je prirodno a Å”to nije.

Kada ateistima i ateisticama spomeneÅ” da je seks ozbiljno obeƦanje jedno drugome (bilo svjesno bilo podsvjesno) oni se gromoglasno smiju i ismijavaju tu tezu.

To uostalom potkrjepljuje i njihovo ponaÅ”anje, oni koriste kontracepciju u velikoj mjeri, upravo kako bi SVJESNO, naglasili da nikome niÅ”ta ne OBEƆAVAJU, pa ni sebe, barem NE dok ne odluĆØe da je osoba s kojom se nalaze ona prava.

(inaĆØe, volio bih vidjeti na temelju kojih znanstvenih studija tvrdiÅ” da je seks obeƦanje jedne osobe drugoj, samo te molim da Bibliju ne uzimaÅ” kao znanstveni dokaz)

Citat:
Zato muÅ”karĆØev spolni odnos žena po instiktivnoj bioloÅ”koj naravi shvaƦa kao njegovo obeƦanje da Ʀe se brinuti o njoj i djetetu, makar na teorijskoj ili deklarativnoj razini tvrdila neÅ”to drugo. Ovo zapravo nema nikakve veze s vjerom nego s evolucijom: da nije tako prirodna selekcija bi nas napravila drugaĆØijima. Zato meni u konaĆØnici uopƦe nije jasno kako to da je Crkva ostala jedina koja se bori protiv 'svjetovnog spolnog ponaÅ”anja'.

Dokazi u suvremenoj seksologiji i psihologiji?

Zar crkva ljude poima kao životinje?
NeobiĆØno je to, kad auzmeÅ” u obzir da se na teologiji tijela tvrdi da ĆØovjek treba nadzirati svoje spolne nagone, jer za razliku od životinja ima razum.

Ponavljam tezu, da je se crkve toliko brinula o pedofiliji u svojim redovima, koliko je se bavila spolnoÅ”Ć¦u laika, sigurno danas nebi bilo toliko problema sa onim skandalima.

Citat:
OĆØito ja to tebi ne mogu objasniti, jer sam veƦ pokuÅ”ao. Samo si izbij iz glave rijeĆØ zabrana, nitko ti tu niÅ”ta ne zabranjuje.

Katekizam je priliĆØno oÅ”tar po pitanju seksa prije braka, masturbacije i sl.
Itekako je rijeĆØ o zabranama.

Citat:

Selektivno analiziraÅ” povijest. U danaÅ”njem svijetu gledaÅ” naĆØelno crkveno uĆØenje, a iz proÅ”losti izvlaĆØiÅ” neĆØije pojedinaĆØne citate. Crkveni nauk o seksu u braku je bio uvijek isti, to je neÅ”to sasvim dobro, unatoĆØ pojedinaĆØnim suprotnim izjavama
.

Nije rijeĆØ samo o pojedinaĆØnim citatima, rijeĆØ je o generalnom pogledu na seksualnost, na Teologiji tijela (tamo se izlaže danaÅ”nji službeni stav crkve o spolnosti) je reƦeno upravo sve ono Å”to sam ja rekao.

Negdje ne poĆØetku predavanja je reƦeno kako je crkva prije seks gledala samo kao prokreativnu radnju, a u srednjem je vijeku crkva seks doživljavala baÅ” kao oni teoretiĆØari, koji bi da danas žive bili ono Å”to se naziva ''Crkveni Teolozi'' (za razliku, od crkve odmetnutih Teologa Disidenata, od kojih je neke Papa ĆØak i ekskomunicirao).

Dakle, crkva je radikalno mijenjala svoj pogled na seksualnost, to e može vidjeti i iz djela Ivana Pavla II koji je autor Teologije Tijela, koje se smatra radikalnom novoÅ”Ć¦u.

Citat:
I danas imaÅ” takoĆ°er sliĆØnih nebuloznih izjava, recimo od patera Frkina. Pa hoƦe li netko za sto godina izvlaĆØiti njegove izjave kao danaÅ”nja uĆØenja Crkve?

NeƦe, jer pater Frkin, svakako nije jedan od najvažnijih Crkvenih teologa ove epohe, to su oni teolozi koje se konzultira iz službenog Vatikana i s kojima Vatikan suraĆ°uje, no u srednjem vijeku se se poklapala miÅ”ljenja tih crkvenih teologa i službene crkve, a to je puno puno iznad jednog izgubljenog seoskog sveƦenika u nekoj provinciji.

Citat:
Sve skupa, ja ne vidim nikakve bitne razlike u crkvenom uĆØenju o seksu prije i sada.

Jer neznaÅ” dovoljno o tome, otiĆ°i na predavanja iz Teologije Tijela.

Citat:
Super. To ne mora znaĆØiti da je problem u crkvenom uĆØenju, može biti i da je problem u toj veƦini.

A može biti i da je problem u zdravoj logici crkvenih poglavara, kada je veƦini vjernika neÅ”to problem, onda je to poziv za uzbunu i za djelovanje a ne za isprazno i beskorisno upiranje prstom u ''greÅ”nu masu''.

Citat:
A je li crkveno uĆØenje o spolnosti ljudski izum ili je 'svjetovno spolno ponaÅ”anje' ljudski izum?

Sasvim sigurno, SPOLNOST JE BOŽJI IZUM, a ta spolnost ne poznaje stanja; ''izvan braka'' i ''u braku''.
Aktivna je kroz prirodnu potrebu podjednako i kod ljudi koji su u braku kao i kod ljudi izvan braka, a vjerujem da BOG nije pogrijeÅ”io prilikom stvaranja ĆØovjeka.

9.80665 m/s2
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
9.81 napisa:
[

ispriĆØavam se ako Ʀu te povrijediti,ali moram se na ovo nasmijati Laughing Laughing
ti si cura pa to znaÅ”?
vjeruj mi na rijeĆØ,cure mogu,a i imaju spolne reakcije s istim ili manjim podražajima nego muÅ”karci...

Možda si ti neka posebna, ali ne možeŔ sebe uzimati kao model za sve.

Poznajem mnoge cure, koje su potvrdile tezu, da je njima suzdržavanje od spolnosti daleko lakÅ”e nego njihovim deĆØkima, naravno govorim o ljudima koji žive u predbraĆØnoj ĆØistoƦi.
A kako to mogu reƦi, kada one nisu deĆØki?
Pa jednostavno, dovoljno je promatrati ljude, ako cura može proƦi cijeli dan bez da uopƦe i u jednom trenutku pomisli na seks ili da se uzbudi a njen deĆØko doĆ°e do nje i poĆØne je dodirivati, milovati i sl. po mjestima koja mogu dovesti do obostragog uzbuĆ°enja.
Jednako tako, ako cura nema potrebu stalnog ljubljenja i stalnog tjelesnog kontakta u bilo kojem pogledu, a njen deĆØko stalno inzistira na tome.

Uostalom tvoju tezu pobija i statistika o masturbiranju; masturbira 95% muÅ”karaca te oko 89% žena, prije je ta razlika bila joÅ” veƦa, kada su raĆ°ena istraživanja 50-ih odnos je bio 92% muÅ”karci i 62% žene.

U svakom sluĆØaju, žene trebaju taktilne podražaje, ĆØesto je rijeĆØ o cijelom skupu dodira, maženja i sl, dok su za muÅ”karce sasvim dovoljne i sitnice, kao Å”to su vizualni podražaji (ljepota njihove cure), maÅ”ta kada je vizualni podražaj odsutan, psiholoÅ”ki podražaji, miris, jutarnje buĆ°enje, lijeganje u krevet naveĆØer, kada se na muÅ”kom tijelu posve spontano dogaĆ°aju odreĆ°ene fizioloÅ”ke pojave.

9.80665 m/s2
5rich
mod team

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

oĆØito su cure s kojima sam ja razgovarala o tome,iznimke..ukljuĆØujuƦi i mene...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.