HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 18 lip 2019, 3:21. Pogledaj neodgovorene postove
Kako konzumirate kulturne sadržaje?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Koji su kulturni sadržaji primjereni Katolicima?

1. IskljuĆØivo sadržaji vjerske prirode i sadržaji koji slave Boga i naÅ”u vjeru, 
0%
 0%  [ 0 ]
2. Uglavnom sadržaji koji su vjerske prirode, te poneÅ”to Å”to nije usko vezano uz naÅ”u vjeru, 
0%
 0%  [ 0 ]
3. Trebali bismo konzumaciji kulturnih sadržaja pristupati posve slobodno, ali uz dozu vlastite zdrave kritiĆØnosti, ako smo vjernici onda moramo biti kritiĆØni kako bismo se zaÅ”titili od loÅ”ih sadržaja, 
100%
 100%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 4

Autor Poruka
9.81

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 13:05
PostNaslov : Kako konzumirate kulturne sadržaje?
Citiraj i odgovori

Å to mislite, dal' za Katolike postoje ograniĆØenja po pitanju konzumiranja kulturnih sadržaja ( knjige, glazba, kazaliÅ”ne predstave, film, koncerti, ...)?

Jesu li ta ograniĆØenja oÅ”tro naznaĆØena kroz potrebu (preporuku) da se konzumiraju iskljuĆØivo KatoliĆØki sadržaji po moguƦnosti sa crkvenim peĆØatom, ili su ograniĆØenja fleksibilnije prirode, dakle svedena na osobnu kritiĆØnost kakvu bi trebao imati svaki konzument kulturnih dobara?

Ovi se pitanje ustvari može pojednostavniti; ''Jesmo li u kulturnom smislu, mi Katolici ograniĆØeni samo na vjerske sadržaje ili imamo slobodu Å”iroke konzumacije najrazliĆØitijih sadržaja?''

9.80665 m/s2
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraƦa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet neka ograniĆØenja.... KC nas uĆØi da smo stvoreni kao slobodni ljudi, Å”ta je jedan od najveƦih darova (iako ponekad i jedan od najopasnijih Wink ). Pa naravno da nisi ograniĆØen samo na vjerske sadržaje Laughing ... Ima puno izvoĆ°aĆØa, pisaca i sl. koji su zaista kvalitetni, bez obzira Å”to nisu vjernici ili sadržaj njihovih djela nije vjerski.
Neka od tih djela možemo nazvati "poticajnim", ali opet, nema niÅ”ta loÅ”e ni u tome da koristimo vrijeme gledajuƦi/ĆØitajuƦi/sluÅ”ajuƦi neÅ”to iz ĆØiste zabave. Drugo je veƦ ako je npr. knjiga/film/pjesma svojim sadržajem nemoralna ili ima temeljne ideje koje su totalno u suprotnosti sa stavovima koje kao imaÅ” (pa tako i onim koje imaÅ” kao katolik, to bi nekako tribalo bit povezano Wink ).

Možda Ʀe na ovoj temi bit i zanimljiv primjer da neki sveƦenici u svojin propovjedima koriste gibine stihove Smile

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuƦi Volju Božju prolazi se iznad poteÅ”koƦa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 20:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s Lucijom. Opet ti fali ĆØetvrta opcija: Trebali bismo gledati sve kao slobodni ljudi i onda na temelju svega u slobodi koju nam daje jedino vjera prosuĆ°ivati o istini. Izgleda da ti ovdje jedini furaÅ” neke katoliĆØke zabrane, a kao se boriÅ” protiv toga.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:
Opet neka ograniĆØenja.... KC nas uĆØi da smo stvoreni kao slobodni ljudi, Å”ta je jedan od najveƦih darova (iako ponekad i jedan od najopasnijih Wink ). Pa naravno da nisi ograniĆØen samo na vjerske sadržaje Laughing ... Ima puno izvoĆ°aĆØa, pisaca i sl. koji su zaista kvalitetni, bez obzira Å”to nisu vjernici ili sadržaj njihovih djela nije vjerski.
Neka od tih djela možemo nazvati "poticajnim", ali opet, nema niÅ”ta loÅ”e ni u tome da koristimo vrijeme gledajuƦi/ĆØitajuƦi/sluÅ”ajuƦi neÅ”to iz ĆØiste zabave. Drugo je veƦ ako je npr. knjiga/film/pjesma svojim sadržajem nemoralna ili ima temeljne ideje koje su totalno u suprotnosti sa stavovima koje kao imaÅ” (pa tako i onim koje imaÅ” kao katolik, to bi nekako tribalo bit povezano Wink ).

Možda Ʀe na ovoj temi bit i zanimljiv primjer da neki sveƦenici u svojin propovjedima koriste gibine stihove Smile

Pa ja se slažem sa napisanim, makar moram reƦi kako sam nailazio na mnoge vjernike koji nisu konzumirali apsolutno niÅ”ta drugo osim vjerskih sadržaja, a mnogi od njih drže kako su intelektualci.

OpƦenito, ne vjerujem u zabrane, ne vjerujem u ĆØesto spominjane teze kako je rock glazba sotonska, kako je sve Å”to je svjetovno, automatski od neĆØastivog i sl.

ƈovjek treba biti selektivan i kritiĆØan, pristupasti svemu slobodno i prihvaƦati ono Å”to je pozitivno i dobro a odbacivati smeƦe.

9.80665 m/s2
9.81

PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Slažem se s Lucijom. Opet ti fali ĆØetvrta opcija: Trebali bismo gledati sve kao slobodni ljudi i onda na temelju svega u slobodi koju nam daje jedino vjera prosuĆ°ivati o istini. Izgleda da ti ovdje jedini furaÅ” neke katoliĆØke zabrane, a kao se boriÅ” protiv toga.

Ne fali tu nijedna opcija, opcija 3. je upravo ovo Ŕto ti predlažeŔ kao opciju.

9.80665 m/s2
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraƦa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Pa ja se slažem sa napisanim, makar moram reƦi kako sam nailazio na mnoge vjernike koji nisu konzumirali apsolutno niÅ”ta drugo osim vjerskih sadržaja, a mnogi od njih drže kako su intelektualci.

OpƦenito, ne vjerujem u zabrane, ne vjerujem u ĆØesto spominjane teze kako je rock glazba sotonska, kako je sve Å”to je svjetovno, automatski od neĆØastivog i sl.

ƈovjek treba biti selektivan i kritiĆØan, pristupasti svemu slobodno i prihvaƦati ono Å”to je pozitivno i dobro a odbacivati smeƦe.

NeƦu komentirat te vjernike koje si ti susretao, tko voli nek izvoli tako radit Wink .
InaĆØe, na ovoj temi se svi nekako meĆ°usobno slažemo, pa Ʀu i ja opet Laughing . SviĆ°a mi se ova boldana reĆØenica, i treƦa opcija u anketi - s malom izmjenom: moramo bit kritiĆØni ako smo ljudi Smile, a ne samo ako smo vjernici. Btw, mene i na faxu uĆØe (opet psiholozi Wink da je kritiĆØko miÅ”ljenje osnova za pristupanje biloĆØemu. S tim da se razlikuje od kritiziranja, naravno.

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuƦi Volju Božju prolazi se iznad poteÅ”koƦa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9.81 napisa:

Nije. U opciji 3. govoriÅ” o nekakvoj zaÅ”titi od loÅ”ih sadržaja. Isus se nije Å”titio od loÅ”ih sadržaja, iÅ”ao je kod najgorih greÅ”nika. Nemamo se mi Å”to Å”tititi od toga, mi trebamo iƦi na najgora mjesta sa najgorim sadržajima i ostati svjetlo u tome.

Nevezano uz to, kad radiÅ” ankete one trebaju biti nepristrane i imati jednako ponuĆ°enih opcija sa svake strane. Tako da bi u poÅ”tenoj anketi trebala biti i opcija za one koji izbjegavaju religijske sadržaje i gledaju samo svjetovne.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
9.81

PostanoPostano: sri 31 ožu 2010, 10:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
9.81 napisa:

Nije. U opciji 3. govoriÅ” o nekakvoj zaÅ”titi od loÅ”ih sadržaja. Isus se nije Å”titio od loÅ”ih sadržaja, iÅ”ao je kod najgorih greÅ”nika. Nemamo se mi Å”to Å”tititi od toga, mi trebamo iƦi na najgora mjesta sa najgorim sadržajima i ostati svjetlo u tome.

Nevezano uz to, kad radiÅ” ankete one trebaju biti nepristrane i imati jednako ponuĆ°enih opcija sa svake strane. Tako da bi u poÅ”tenoj anketi trebala biti i opcija za one koji izbjegavaju religijske sadržaje i gledaju samo svjetovne.

Mislim da nisi shvatio Å”to sam htio reƦi u opciji 3.
Nisam mislio da moramo izbjegavati loÅ”a mjesta i loÅ”e ljude, veƦ sam mislio da slobodna konzumacija svega, ne znaĆØi da moramo prihvatiti loÅ”e stvari. Recimo, ako kažemo da ĆØovjek treba konzumirati sve sadržaje kulture, dal' to znaĆØi da Ʀe pjevati sotonistiĆØke pjesme i kupovati albume takvih bendova?

Å to se tiĆØe svjetovnih sadržaja, pa opcija 3 ukljuĆØuje sve sadržaje, dakle potpunu slobodu izbora sadržaja, bez ikakvih ograniĆØenja, tek je stavljena opcija ''biti kritiĆØan, kako nebih prihvatio (ne izbjegao!) stvari koje su loÅ”e''.

Lijepo piÅ”e, ''ako smo vjernici'' no ako netko nije vjernik, onda ga se to uopƦe ne tiĆØe, a ostatak teksta 3. opcije pokriva i tu moguƦnost.

9.80665 m/s2
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.