HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:43. Pogledaj neodgovorene postove
Pedofilija u Irskoj i Njemačkoj crkvi te zataškavanje?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Je li Katolička crkva prikrivala pedofiliju?

nije bilo prikrivanja 
0%
 0%  [ 0 ]
većinom nije bilo prikrivanja, riječ je tek o pojedincima koji su je prikrivali i koji za to moraju biti primjereno sankcionirani, 
16%
 16%  [ 1 ]
u mnogim slučajevima je bilo prikrivanja, ali nisam posve siguran koliko je to bila dominantna pojava, 
33%
 33%  [ 2 ]
jest i da nije bilo pritiska medija, nikada se nebi ništa otkrilo. 
50%
 50%  [ 3 ]

Ukupno glasova : 6

Autor Poruka
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 11 ožu 2010, 12:41
PostNaslov : Pedofilija u Irskoj i Njemačkoj crkvi te zataškavanje?
Citiraj i odgovori

Citat:
Molim vas da prije odgovaranja na ANKETU, pročitate barem jedan od članaka koji se nalaze ispod, preporučam vam da pročitate dokumente irskog ministarstva pravosuđa (crveni tekst ispod)

Koje je vaše mišljenje o ovoj zloj pojavi u Katoličkoj crkvi, što mislite o ovim slučajevima koji su se javljali te o prošlim slučajevima u SAD pa i kod nas, te kako je najbolje pristupiti tom velikom problemu?

Slučajevi svećeničke pedofilije u Irskoj

Citat:
Originalni dokumenti irskog ministarstva pravosuđa o svećeničkoj pedofiliji: http://www.justice.ie/en/JELR/Pages/PB09000504 (obavezno pročitati)

IrishTimes: Vatican and nuncio ignored letters on abuse
http://www.irishtimes.com/newspaper/frontpage/2009/1127/1224259548033.html

Večernji list: Papa izrazio žaljenje zbog kršenja prava djece u Crkvi
http://www.vecernji.hr/vijesti/papa-izrazio-zaljenje-zbog-krsenja-prava-djece-crkvi-clanak-93717

Večernji list: Irski biskup napušta službu zbog prikrivanja pedofilije u Crkvi
http://www.vecernji.hr/vijesti/irski-biskup-napusta-sluzbu-zbog-prikrivanja-pedofilije-crkvi-clanak-68785

Jutarnji list: Svećenici zlostavljali više od 320 dječaka i djevojčica
http://www.jutarnji.hr/irska--svecenici-zlostavljali-vise-od-320-djecaka-i-djevojcica/372912/

Slučajevi svećeničke pedofilije u Njemačkoj

Spiegel: Former Regensburg Choirboys Talk of 'Naked Beatings'
http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,682344,00.html

Večernji List: Dječaka bi prvo istukao, a onda ga nježno mazio
http://www.vecernji.hr/vijesti/djecaka-bi-prvo-istukao-a-onda-ga-njezno-mazio-clanak-99422

Jutarnji list: Njemački biskupi okretali glavu od zlostavljanja djece
http://www.jutarnji.hr/njemacki-biskupi-okretali-glavu-od-zlostavljanja-djece/548542/

I na kraju, molim vas da se ne ljutite (ako je netko povrijeđen, molim ga za oprost) što sam objavio ovakvu anketu i ovdje izložio ove članke, jer problem pedofilije u crkvi, jako me brine i kao budućeg roditelja ali i vjernika kojemu je zaista stalo da se ''naša kuća očisti od prljavštine'' kako bi bila ugodno utočište naše obitelji, ustvari cijele zajednice vjernika.

9.80665 m/s2
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Dubravko
Dubravko

Spol: muško
PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne vidim što bi se tko imao ljutiti. Situacija je takva kakva je. Civilne osobe koje počine takav zločin idu u zatvor, za nikoga ne bi trebalo biti iznimke, pa tako ni svećenika počinitelja, ni biskupa skrivatelja. A pojava se može dijelom pripisati i potiskivanoj seksualnosti (znam da će ovo izazvati buru negodvanja kod nekih)...što činiti? Samo ne skrivati, pretvarati se da toga nema, optuživati medije i tražiti bilo kakve olakotne okolnosti, jer to je izravno sudjelovanje u tom zlu.

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Nije celibat uzrok poremećajima spolne naravi, već je to grijeh. Ženidba po sebi ne liječi spolne poremećaje već to čini Krist. Ako bi svećenik ili bilo koji drugi muškarac, ušau brak s duboko ukorijenjenim spolnim poremećajima, osudio bi svoju suprugu na ulogu spolnog objekta za čitav život. Sablazan spolnih prijestupa (bez obzira na to čine li ih svećenici ili laici) prestat će jedino onda ljudi iskuse otkupljenje vlastite spolnosti u Kristu." Christpoher West (Teologija tijela za početnike, Verbum, 2010.)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije svakom dano, pa tako ni meni da shvatim prethodni post. Doduše, slažem se s prvom rečenicom, celibat nikako nije uzrok (jer postoje ljudi koji ga mogu čisto živjeti) ali često može biti okidač u osoba koje naginju spolnim poremećajima.

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 20:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne celibat nikad nije okidač, jer to bi značio da je Isus pogriješio kad je rekao da su se neki sami onesposobili za brak poradi kraljevstva Božjeg! Na kraju krajeva Isus ga je živio.
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 21:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Ne celibat nikad nije okidač, jer to bi značio da je Isus pogriješio kad je rekao da su se neki sami onesposobili za brak poradi kraljevstva Božjeg! Na kraju krajeva Isus ga je živio.

Nisu svi sposobni živjeti u celibatu, to je činjenica, a ipak su ga prihvatili. U tim slučajevima celibat može biti okidač za razne oblike spolnih devijacija i to je opće poznata stvar, to je dokazivo i provjerljivo, stvar biologije i psihologije. A što se samog celibata tiče, znamo jako dobro da ga je Crkva uvela stotinama godina nakon Krista, a da su i apostoli imali svoje žene...

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije ga uvela već ga je samo kodificirala, dakle on je bio. Kao što je bila gravitacija prije nego što je dobila definiciju da je gravitacija. Pa ako ja idem u svećenike ja znam da to sa sobom povlači neku činjenicu koja glasi da ja nemam ženu! Živim u zajedništvu s Bogom i župom.
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Nije ga uvela već ga je samo kodificirala, dakle on je bio. Kao što je bila gravitacija prije nego što je dobila definiciju da je gravitacija. Pa ako ja idem u svećenike ja znam da to sa sobom povlači neku činjenicu koja glasi da ja nemam ženu! Živim u zajedništvu s Bogom i župom.

I dalje ostaje činjenica da su se svećenici u počecima Crkve ženili, sve do 11. stoljeća...a da je obavezan postao nakon toga. Da rezimiram, poštujem celibat, još više one koji ga iskreno žive, ali ne mislim da je to nešto savršeno, u što se ne smije dirnuti, osporiti ili promišljati o eventualnom ukidanju.

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10Kažu mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se." 11A on im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. 12Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati." (Mt 19,10).
Dubravko

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 22:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo, nisu se sposobni svi onesposobiti...a uzimaju taj teret na sebe. No da je celibat nedodirljiv, savršen, ne proizlazi ni iz ovih rečenica.

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: pet 19 ožu 2010, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je, onda je to problem pojedinca a ne zajednice Crkve. Crkva je sveta. Netko dosegne svetost, netko propast.
Dubravko

PostanoPostano: ned 21 ožu 2010, 7:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Tako je, onda je to problem pojedinca a ne zajednice Crkve. Crkva je sveta. Netko dosegne svetost, netko propast.

Tek ovo nije istina; reći da ovo nije problem Crkve mi je nekako neumjesno. Pa ne krši se celibat u društvu izviđača. Ignoriranje pojava kršenja celibata (a kojih samo u nas ima na svim razinama u Crkvi) i svođenje tih problema na razinu pojedinca i problema koji s tim dolaze po meni nije u redu...

Ljubi i čini što hoćeš.
CroStorm

PostanoPostano: ned 21 ožu 2010, 8:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa nije Crkva nekog prislila da uđe u svećenike? Kažem svatko ima slobodnu volju, ali i odgovornost. Jest, problem je Crkve i ona ispašta zbog toga, prijatelju nemoj nasjedati. Celibat nije vezan uz pedofiliju. To je nošto puuuuno dublje i gore.
9.81

PostanoPostano: ned 21 ožu 2010, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
CroStorm napisa:

Tek ovo nije istina; reći da ovo nije problem Crkve mi je nekako neumjesno. Pa ne krši se celibat u društvu izviđača. Ignoriranje pojava kršenja celibata (a kojih samo u nas ima na svim razinama u Crkvi) i svođenje tih problema na razinu pojedinca i problema koji s tim dolaze po meni nije u redu...

Slažem se da je to problem crkve a ne pojedinca, makar ne vjerujem da je svećenička pedofilija posljedica celibata, no osim kršenja celibata, problem crkve jest i kršenje bračnih zavjeta, koja su daleko češća od kršenja celibata.

Zašto ne vjerujem da je pedofilija posljedica celibata?

Zato što ta teorija logički ne štima, jer ako bismo prihvatili tezu da je celibat uzrok pedofilije, onda bi zdrava logika nalagala da je pedofilija znatno manje učestala u svjetovnoj zajednici, u obiteljima, gdje ne postoje nikakva seksualna ograničenja.

No prema wikipediji, pojavnost pedofilije izvan svećeničkih redova, dakle u svjetovnom društvu jest oko 8% dok je u svećeničkim redovima 2-5%.

Drugi pak izvori donose podatak da je pojavnost pedofilije među svećenicima 2-3% i da je posve jednaka pojavnosti među svjetovnjacima.

Nijedan pak izvor ne tvrdi da je pedofila više među svećenicima negoli među svjetovnjacima.

Dakle, očigledno ne može biti održana teza o celibatu kao uzroku pedofilije među svećenicima, naravno to ne znači da crkva ne treba sve poduzeti da istraži uzroke i spriječi nove slučajeve.

Žalosno je pak to što izgleda da se pedofilija u velikom broju slučajeva prikrivala, čak je navodno i sam današnji papa sudjelovao u tome, to je stvar koja je daleko veći razlog za brigu.

No za nas vjernike se ništa ne mijenja, mi vjerujemo u Boga a ne u ljude, u doba renesanse pape su bili krajnje razvratni no vjernici su i dalje nastavili vjerovati u Boga.

A ti pojedinci koji su činili velike sablazni, ti razvratni pape, papise, pedofili i oni koji su ih štitili, svi će odgovarati Bogu i neće im biti lako.

Osveta je Božja a ne ljudska.

9.80665 m/s2
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pedofilija u svećeničkim krugovima zasigurno nije posljedica celibata
te potiskivane seksualnosti...
jer, kao i što je 9.81 napisao, na žalost je prisutna u svim slojevima društva,
dakle kod svih socijalnih struktura i statusa...
u vrlo velikom postotku među bračno situiranim osobama,
koje imaju redovite spolne odnose s partnerima...

pedofilija je poremećaj (ne znam je li po standardima WMO klasificirana kao bolest)...
i ti svećenici da su i izabrali koje drugo zanimanje
- bolesno nastrana sklonost bi u njima ostala
i svejedno bi počinili nastranost ...

jer, da je pitanje samo potiskivane seksualnosti
- prekršili bi zavjet celibata sa ženom (ili čak s muškarcem Rolling Eyes)...

naravno da je još strašnije kad ovakvo zlo počine oni
koji bi trebali biti oaza utjehe za žrtve...
ali je također točno da uzrok nije u celibatu...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: čet 25 ožu 2010, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

pedofilija je poremećaj (ne znam je li po standardima WMO klasificirana kao bolest)...

Da, bolest je.
Mi smo imali predmet "Uvod u psihopatologiju" (studiram psihologiju), pa smo pedofiliju svrstali pod perverzije - kvalitativne poremećaje spolnog nagona; a to je dio službene klasifikacije prema DSM - IV (Dijagnostički i statistički priručnik za duševne poremaćaje).

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne mislim da je UZROK u celibatu, već samo da je on OKIDAČ, a uzrok negdje drugdje. Jer, zašto baš toliki svećenici (to nije mali broj) zašto se to zo koncentriralo baš među njima, a ne među nekim drugim skupinama koje rade s djecom?

Ljubi i čini što hoćeš.
klara

PostanoPostano: pet 26 ožu 2010, 10:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lucija napisa:

Da, bolest je.
Mi smo imali predmet "Uvod u psihopatologiju" (studiram psihologiju), pa smo pedofiliju svrstali pod perverzije - kvalitativne poremećaje spolnog nagona; a to je dio službene klasifikacije prema DSM - IV (Dijagnostički i statistički priručnik za duševne poremaćaje).

čini mi se da ipak nije bolest, jer : bolest i poremećaj su dva različita pojma...
i sama si napisala da pedofilija spada pod poremećaje po DSM-u...
isto kao i homoseksualnost...

Dubravko napisa:
Ja ne mislim da je UZROK u celibatu, već samo da je on OKIDAČ, a uzrok negdje drugdje. Jer, zašto baš toliki svećenici (to nije mali broj) zašto se to zo koncentriralo baš među njima, a ne među nekim drugim skupinama koje rade s djecom?

mislim da nije čak niti okidač...
u Hrvatskoj su zabilježena samo 2 slučaja (za sada) pedofilije u svećeničkim redovima
(župnici s Raba i iz Šestina)...
među učiteljima, odgajateljima, čak i liječnicima je znatno veći broj zabilježenih slučajeva...
ponavljam, u ostalim zanimanjima je veliki postotak ljudi koji su u braku
i održavaju redovite spolne odnose, a na žalost su pedofili...

ne znam kako stojiš s njemačkim, ali proguglaj malo i pogledaj što se dešavalo
u privatnom internatu Odenwaldschule (u Heppenheimu) koji je proglašen UNESCO-vim modelom škole
(a nema ama baš nikave veze s crkvom)...
brojna javna lica su bili učenici te škole
(među njima političar zelenih Daniel Cohn-Bendt i Klaus Mann)...
poslovni magazin „Capital“ proglasio je 2005. školu kao najbolju školu
s višim razredima gimnazije u pokrajini Hessen...
malo duže traje dok se ne otvori link...
takvih primjera, na žalost, ima još, ali prođu uglavnom manje zapaženo
pa ispada da je koncentrat u svećeničkim redovima...

ako uzmeš na nekakvoj globalnoj razini,
opet je postotak pedofila u ostalim zanimanjima koja rade s djecom
znatno veći od postotka svećenika...

najveći postotak pedofilije je, na žalost, unutar obitelji...
i mnogi slučajevi nikada ne budu niti zabilježeni niti kažnjeni...

ne smijemo ni zaboraviti da se ovdje radi o slučajevima u posljednjih 40 godina
a koji su objelodanjeni u zadnje vrijeme...
da ideš istraživati broj slučajeva u ostalim strukturama
u istom vremenskom razdoblju - rezultati bi bili poražavajući
i broj zabilježenih slučajeva znatno veći u odnosu na slučajeve u Crkvi...

podaci koje su nedavno dale nadležne vlasti u Austriji pokazuju
da je u jednom istom referentnom razdoblju u institucijama povezanima s Crkvom
utvrđeno 17 slučajeva seksualnog zlostavljanja maloljetnika,
dok ih je u drugim sredinama (institucijama koje nemaju veze s crkvom) zabilježeno čak 510...

u vremenskom razdoblju od pedeset godina
u kojem je oko stotinu američkih svećenika osuđeno zbog seksualnoga zlostavljanja djece,
broj nastavnika i trenera (uglavnom oženjenih) koji su proglašeni
krivim za taj zločin, od strane američkih sudova, je gotovo šest tisuća...
povrh toga treba istaknuti da prema periodičnim izvješćima američke vlade
oko dvije trećine seksualnih zlostavljanja maloljetnika su počinili članovi obitelji žrtve:
očusi, stričevi, rođaci, braća i roditelji...
slični podaci postoje za mnoge druge zemlje...
toliko o koncentraciji pedofilije među svećenicima u odnosu na ostala zanimanja koja rade s djecom...

isto tako, zabilježenih slučajeva je poprilično i u okvirima protestantskih crkvi...
prema Jenkinsovim istraživanjima u kojima je uspoređena Katolička crkva u Sjedinjenim Državama
s glavnim protestantskim denominacijama i židovskim vjerskim zajednicama
pokazuju da je prisutnost pedofila od dva do deset puta veća
među protestantskim pastorima i židovskim rabinima
...
a oni nisu u celibatu... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel, davorseljan
9.81

PostanoPostano: pet 02 tra 2010, 8:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako ćemo se sada kao vjernici postaviti pred izgleda, sve izvjesnijom činjenicom da je današnji papa, prikrivao pedofiliju u crkvi?

Jučer slušam na radiju, Papa se ne mora odazvati na sud, jer ima imunitet kao što imaju i svi drugi državnici, i ni sam ne mogu vjerovati dokle je sve došlo, misli mi nakratko prekida još jedna strašna vijest; niz američkih žrtava pedofilije, tužilo je Vatikan, jer ovi nisu reagirali na niz njihovih pisama sa upozorenjima o američkim svećenicima pedofilima.

Uglavnom, ostajem razoružan pred takvim stvarima, jer siguran sam da nijedan vjernik nebi tužio Vatikan baš onako iz hira.
Pada mi na pamet i već prije spominjana informacija o postojanju internog crkvenog naputka kongregacije za nauk vjere iz negdje 2001.g. prema kojemu je potrebno šutiti o slučajevima pedofilije, koji je navodno poslan svim nadbiskupijama.

U meni se bore vjera u crkvu i snaga sve sile dokaza koji potkrepljuju optužbe za prikrivanje pedofilije, i polako dolazim u neku vrstu petlje bez izlaska.

Ja samo želim jasno stati na stranu dobra, želim jasno iskazati veliku zgroženost i razočaranje nad činjenicom da su u crkvi, vjerojatno i na najvišim pozicijama, prikrivali pedofiliju, ali istovremeno želim ostati vjeran crkvi, ali vjera u crkvu mi nalaže vjeru u istinu, vjeru u pravdu, vjeru u dobro. Bez ikakve sumnje, vjera je ovaj put kompromitirana kao nikada prije.
Ne nalazim rješenje u radikalnom zaokretu svog odnosa prema kleru, prema crkvi, znam sve su generalizacije izvor velikih zala.
Ipak, od ove afere, stvari više nisu iste, netko je negdje u Hrvatskoj, za jedne mise uzviknuo, ''Pedofili!'' zlo je izašlo iz Pandorine kutije, stvari su postale teže, razočaranje se osjeća kao zadah truleži na groblju.

Dok tako razmišljam, dok se u mojoj glavi vode sukobi žešći od onih u doba reformacije u Europi, polako shvaćam, Crkva i Kršćanstvo se počinju vraćati u katakombe, možda su Katakombe naša zadnja šansa, zadnja šansa Kršćanstva.
Možda je sve krivo krenulo po izlasku iz tih katakombi.

Sivi su oblaci nad Kršćanstvom, nazire se velika oluja, jedina je sreća u tome što oluje kratko traju, međutim obično čine velike štete, ipak tamo negdje, iza obzora siguran sam, sunce je koje će naposlijetku otjerati sve oblake i sve probleme.

bitno je preživjeti!

9.80665 m/s2
Bernard

PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo što klara citira potječe iz pera Massima Introvignea o tomu: http://www.cesnur.org/2010/mi_preti_pedofili_en.html
On ima vrlo kompetentnu statistiku o postotku pedofila među svećenicima, jer u SAD postoji sustavno istraživanje. Također upozorava da je 90% osuđenih svećenika zgriješilo s muškom djecom odn. adolescentima, i da je postotak svećenika pedofila znatno niži od postotka pedofila u drugim slojevima. Pročitajte i vidite.

Zadnja promjena: Bernard; pet 09 tra 2010, 15:14; ukupno mijenjano 1 put.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Bernard

PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neće kršćanstvo propasti. Bilo je i gore u prošlosti. Potrebno je ozbiljno preispitati praksu, pokajati se i ići dalje. Ukine li se celibat, dobit ćemo problem razvoda budućih svećenićkih brakova (vidi iskustva protestanata, koji imaju znatno više postotaka pedofilij emeđu pastorima iako se ovi žene i imaj obitelji).

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.