HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 14:57. Pogledaj neodgovorene postove
Najveći problemi Katoličke crkve u današnjem svijetu
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Koji su najteži problemi KC danas?

Sve navedeno u postu 
0%
 0%  [ 0 ]
Sve navedeno osim crkvenog učenja o spolnosti, 
0%
 0%  [ 0 ]
Sve navedeno osim Celibata 
0%
 0%  [ 0 ]
Većina navedenog, 
50%
 50%  [ 1 ]
Točke 4 i 5 
0%
 0%  [ 0 ]
Skoro ništa od navedenog, 
50%
 50%  [ 1 ]
katolička crkva nema mnogo problema i nije u krizi. 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 2

Autor Poruka
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 29 ožu 2010, 12:09
PostNaslov : Najveći problemi Katoličke crkve u današnjem svijetu
Citiraj i odgovori

Što mislite, koji su najveći i najopasniji problemi Katoličanstva u današnjem svijetu?

Ovdje ću popisati neke od mogućih problema, pa vas molim da odaberete probleme koji su po vama najteži i najopasniji, ta da elaborirate svoje mišljenje.

1. Zastoj ekumenskog pokreta te razjedinjenost kršćanstva; brojni su raskoli kroz povijest značajno razjedinili i oslabili kršćanstvo, a ponovno ujedinjenje nije na vidiku,

2. Stalni trend opadanja broja vjernika u zemljama razvijenog dijela svijeta, npr. u Europi,

3. Stalni porast vjerskog relativizma, prema kojemu je sve veći broj vjernika koji vjeru ''kroje'' po svom osobnom shvaćanju i potrebama,

4. Sve veća agresivnost svjetovnog društva i ateizma, koji vrlo nasilno žele izbaciti crkvu iz svakodnevnog javnog života, te odvojiti crkvu od države,

5. Krutost nauka crkve o spolnom moralu, krutost enciklike Humanae Vitae, neotvorenost crkve prema laicima po tom pitanju,

6. Pedofilija u crkvenim redovima i sve vezano uz zataškavanje iste, te gubitak ugleda i autentičnosti zbog skandala vezanih uz to,

7. Manjak svećenika, manjak inspiracije, karizmatičnosti i autentičnosti u nauku, odsutnost vizije,

8. Velika izdvojenost crkve iz društva, manjak kvalitetne prisutnosti u društvu te fenomen ''mi i oni''; crkva stvara model ''pravog vjernika'' ali ustvari ne poznaje svoje vjernike, pa taj model ispada krut, neživotan i posve neprimjenjiv za stvarnost, što crkvu naposlijetku izdvaja iz društva stvarajuči jaz između klera i laika,

9. Glomazan i nedovoljno fleksibilan sustav, neučinkovita organizacija crkve,

10. Nedovoljna komunikacija između crkve i znanosti,

11. Nedovoljna suvremenost te konzervativno-desni imidž, što crkvu čini starom i umornom, neprivlačnom mladim ljudima,

12. Celibat.

9.80665 m/s2
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 0:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao prvo, jedini i suštinski problem Crkve, koji je i jedini i suštinski problem cijelog čovječanstva, je spasenje ljudi. Na primer ako izgleda da Crkva i ima neki problem, recimo materijalni, to u konačnici može pridonositi spasenju i onda to istinski niti nije problem, dapače. Zato sve treba gledati u kontekstu spasenja. Iz ovoga također proizlazi da se ne mogu odvajati problemi Crkve i problemi ljudskog roda uopće, koliko god to izgledalo pretjerano ili preuzetno.

Redom:

1. Zastoja nema, dapače.

2. Nema opadanja, osim deklarativnog, što je zapravo dobro jer što imamo od puno deklariranih katolika koji to nisu.

3. To je problem.

4. Nije tako egzaktno jasno da je to problem. Crkva je u katakombama bila najautentičnija.

5. Možda je tu problem neadekvatna kateheza po pitanju spolnosti, ali nikako neadekvatnost nauka.

6. To je vjerojatno problem. Ne bih bio decidiran jer stvar može rezultirati pozitivnim promjenama u Crkvi.

7. Prije bih rekao da se vremena mijenjaju i da im se moramo prilagoditi, nego što je to neki problem.

8. To je upitno.

9. Ivan Pavao II. je jednom rekao: "Crkvi ne trebaju reformatori, Crkvi trebaju sveci."

10. Nije baš nedovoljna. Prije je nedovoljno znanje vjernika.

11. Crkva nije niti desna niti konzervativna. Imidž je više problem onih koji ga stvaraju nego Crkve.

12. Nije problem, dapače.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
agape

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 30 ožu 2010, 10:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan moj kratak osvrt malo generalnije.

Svi smo mi Crkva i zato trebamo konstantno radit na njenom "imidžu". Istina je da "bogati svećenici" i luksuzne građevine (a ruku na srce mene sram proć kraj jednog samostana koliki je i na šta sliči), pedofili unutar crkve... ruše ugled same crkve i smatram da bi se to definitivno trebalo promijenit i pripazit jer niti je crkvi to zbilja potrebno niti joj takvo etiketiranje ide u prilog. Ipak mi smo Crkva i zato je to i moj problem, puno više treba za vratiti povjerenje, a tako ga je lako izgubiti.

Crkvi trebaju "pravi" vjernici, a ne oni koji se tako pišu. Vjernici su po meni čak i dužni učiti i sami ako već nisu (a većina nije) dosta toga naučili kroz vjeronauk o (ne)postojanju sukoba znanosti i religije, o crkvenom nauku o pobačaju i umjetnoj o plodnji i sl. jer sve to ako olako gledaš možeš "opravdat" (tj. bolje reč nisi u stanju obranit i argumentirat nekom kome je to prihvatljivo u određenim okolnostima), a potrebno je razumjeti i obrazložit svoj stav da bi bio vrijedan drugima. Kvalitetna kateheza je ključ žive vjere, rad s mladima, rad sa svim obnim skupinama, aktivnosti bliske odrđenoj populaciji, a manje je bitno je li to neka skomna kućica ili veelika crkvetina. Šta će ti crkveti ako nema tko u nju dolazi!

To da je manjak svećenika i da je pad broja vjernika...hm. Za svećenike ne znam, ja to nisam primjetila, a za vjernike sam već rekla oni koji su samo na papiru nek se odluče ili bit ili ne bit, od govorancije nema ništa, a za svećenike i samu crkvu će se Bog pobrinit, ne moramo se brinit. Možda bi čak bilo i bolje i crkva bi tobila na veličini i snazi, autentičnosti kad bismo se vratili u katakombe. Wink
Bog vodi i poslat će Duha Svetog da upravi kako je najbolje! Ono što mi nekad smatramo krizom, često je samo zatišje pred nešto bolje (govorim iz iskustva svoje zajednice koja je bila na rubu postojanja). Ne moramo se bojat brojki, bitno da svatko od nas vjernika zbilja bude djelatni svjedok vjere i primjer Kristova suradnika, tada će i ateisti vidjeti što je zapravo Krist donio onima koji u njega vjeruju i koji Ga slijede! Svako društvo i vrijeme ima svoje kize i teškoće i trebamo se borit "bit u svijetu, ali ne biti od ovog svijeta", a to je najefikasnije svjedočenje primjerom i molitvom, za ostalo se Bog brine Smile

Ispričavam se na ponavljanju i filozofiranju, tok misli je malo zbrčkan, ali nadam se da ćete shvatit moju poantu. BVB!

Možete mi raditi sjenu, ali svjetlo je u meni!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Bernard

Spol: muško
PostanoPostano: pet 09 tra 2010, 15:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Živcem. Mali dodatak: treba nam više evangelizacije, bolje i kvalitetnije zajedništvo u župama i na drugim razinama crkvenog života umjesto da crkva bude samo servis za usluge sakramenata, jača prisutnost u suvremenom kulturnom stvaralaštvu. To će iznjedriti i kvalitetnije svećenike. Budimi načistu, pojave raznih oblika grijeha, pa tako seksualnog odn. pedofilnog nećemo moći izbjeći do Sudnjeg dana zbog krhkosti ljudske prirode (uvijek će se naći netko tko će pasti), ali trebamo to poklopiti većim dobrom.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.