HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 13:13. Pogledaj neodgovorene postove
Kako učiti?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Ycteris

Spol: muško
Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bicikl napisa:
u jednom tekstu sam procital kak je dobro prije samog citanja i meditirati kako bi brzo citanje bilo uspjesnije.
meditiranje?! Question
sve to meni mirisi na new age. Confused

E sad ovisi na kaj naletiš. Brzo čitanje kao takvo bazira se na čisto znanstvenoj osnovi. Ne dogodi se sad da ti pomoću brzog čitanja možeš jednom proć stranicu u par sekundi i sve već znaš. Tehnika brzog čitanja se bazira na preletavanju teksta i pritom zapažajući neke važne riječi/pojmove. Pomoću tehnike brzog čitanaj nećete odmah pročitati ni zapamtiti sve detalje, ali ćete zato shvatiti što se događa u širem kontekstu, pa ako je to nešto zbilja važno pročitat ćeš opet normalno i pažljivo. Za brzo čitanje treba puno vježbat, treba imat mir i tišinu bez puno okolnih zvukova i treba se smiriti kako ne bi bili rastreseni. Ništa od toga nije tu zbog neke čiribu - čiriba seanse koja slijedi nego iz čisto jednostavnog razloga kako bi se mogli što više koncentrirati na ono što čitamo. Kada nešto čitaš ako si smiren i usredotočen vidjet ćeš i zapamtiti puno više nego ako ti samo i neki mali zvuk odvlači pozornost. Isto tako puno stvari vidimo ali ih nismo odmah svjesni, ali one ipak postoje u našoj podsvjesti. Tako i ovdje, puno toga vidimo ali mozak nije u mogućnosti sve odmah svjesno obraditi nego neke stvari ostaju u podsvijesti. Zato se često i začudimo kad ispadne da znamo nešto čega se ne sjećamo da smo negdje vidli/naučili.

E sad, ovo je bio jedan normalan i koristan način brzog čitanja koji bi zbilja bilo zgodno znat, pogotovo ako studirati na nekom društvenom faksu gdje treba puno čitati. Ali, postoje i neke izvrnute verzije i malo drugačiji načini (da ne napominjem neke potpuno besmislene sisteme kojima se vara ljude). Tako da se može nać i raznih New Ageovskih verzija i treba ipak pripaziti kaj se sve od vas traži da radite a ne sam srljat i slijepo sve slušat. Al ima i primjera di ti zbilja dođe da punkeš od smijeha od sistema koji je očito glupost. Naletio sam nekoć davno na jedan post di je netko opisival jedan takav tečaj, ne sjećam se točno kak je išlo, al baziralo se na stvarima tipa:"Gledaj knjigu, osjeti knjigu, budi jedno s knjigom", pa malo New Ageovskih gluposti i slično, al to je preočito bila čista glupost.

Mind mapping je odlična tehnika, nisam je probao osobno, ali puno ljudi koje znam ju koriste i kažu da stvarno puno pomaže. Wink

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
logica

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 01 vel 2007, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:

Mind mapping je odlična tehnika, nisam je probao osobno, ali puno ljudi koje znam ju koriste i kažu da stvarno puno pomaže. Wink

Mind mapping ili mape uma ili mentalne mape su nešto što je "izmislio" Tony Buzan. On je napisao i knjigu Brzo čitanje.
Moram priznati da sam bila skeptična prema tome jer sam za to čula od šefice koja je plodno tlo za New Age. Ali pokazalo se dobrim. Mentalne mape koristimo u radu s djecom s teškoćama u učenju. Malo ih je zafrkano radit jer je ideja da bude što više crteža i njihova izrada izgleda dugotrajna. Treba imati smisla za izradu vlastitih simbola.
Ja ih najviše volim za planiranje, npr, nekog važnog razgovora, plana za neku ideju koju bih željela ostvariti. To ne traje predugo.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 01 vel 2007, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mentalne mape se ne koriste samo u radu s djecom s teškoćama u radu,
već se od ove godine primjenjuju u redovnoj nastavi sa svim učenicima ...
jedna od novina koje je donio HNOS (premda nisu nikakva novost u svijetu
već kojih tridesetak godina) ...

inače, opširno o mentalnim mapama sam napisala tu ... Wink
nije nužno da ima puno crteža ... onoliko koliko pojedincu treba ...
i izrada nije uopće komplicirana kako u početku izgleda ...
u rujnu sam jako bila skeptična prema tome i kvocala
(poput većine kad se nađu pred novim i nepoznatim)
da "koji lumen misli da su klinci od 8 godina u stanju to radit" ...
međutim, oni su vrlo brzo skužili sistem i moram priznat
da je metoda učinkovita, njima puno zanimljivija
i jednostavno uživaju u njihovoj izradi ...
i svaki put me iznova iznenadi i oduševi njihova kreativnost
i načini na koje svaki od njih radi svoju mapu ...
još uvijek zajednički izdvajamo ključne pojmove (imenujemo ih),
a sve ostalo rade sami ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
logica

PostanoPostano: ned 18 ožu 2007, 15:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Glasu Koncila piše da će u Zagrebu u ovu srijedu u Palmi održati tribina "Brzo čitanje - da ili ne?"

Baš mi je žao što ne mogu doći, ali ako će netko ići nek napiše nešto o tome ovdje.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 28 tra 2007, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od kada sam na faxu, većinu materijala i skripti dobivamo preko neta. Pošto toga ima hrpetinu, ne printam, nego učim direkt s ekrana. Jeste li probali tako učit? Evo, ja moram priznat da sam se relativno naviknuo učit gledajući u ekran, ali prava muka je kad ti je net nadomak ruke, kad imaš 10 tisuća drugih stvari za radit na kompu, i upravo kad bi trebao najžešće učit, ti lutaš okolo Rolling Eyes dal da udarim glavom u zid Embarassed Probao sam onda printat materijale i učit kao svaki student vulgaris, i mogu reć da imam tako veću koncentraciju i lakše ide Smile Ali, i nakon tog mog "otkrića", ja i dalje "učim" uz ekran, pa to na faxu izgleda sve zbrda zdola Rolling Eyes

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sub 09 lip 2007, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš je teško sada učiti,a sad je najgore.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Maki

PostanoPostano: ned 10 lip 2007, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
Baš je teško sada učiti,a sad je najgore.

Znam kako ti je. Wink Wink Wink jako sretan jako sretan jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 09 srp 2009, 13:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Reče mi jednom jedan isusovac da njih sv. Ignacije savjetuje da se uči po dva sata u komadu, a onda između toga malo pauze ispunjene drugim korisnim poslićima. Znači: 2 sata bez prestanka, malo odmora, 2 sata bez prestanka, malo odmora, 2 sata bez prestanka, malo odmora, itd.(Laughing) Wink
Mislim da se za kvalitetno učenje treba maknuti što dalje od svega što odvlači pozornost i smanjuje koncentraciju, tipa: mobitel, tv, radio, drugi zvukovi, ljudi... Jer čovjeka kad uči baš sluučajnoo i nevjerojatno jako zanima sve drugo na što naleti bilo kojim osjetilom Laughing Laughing Jedva čeka da nađe nešto Laughing Ma najbolje bi bilo kad bi postojale neke zvučno i vizualno izolirane prostorije gdje imaš pred sobom samo knjigu i šišššaaaj 2 po 2 sata Laughing

(Iv 13, 35)
angelous

PostanoPostano: čet 09 srp 2009, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Ma najbolje bi bilo kad bi postojale neke zvučno i vizualno izolirane prostorije gdje imaš pred sobom samo knjigu i šišššaaaj 2 po 2 sata Laughing

e ja onda nebi niš naučio Laughing Laughing
nemrem učit u apsolutnoj tišini nikak Wink
il mi glazba svira, il otvorim prozor pa ptice i ostali zvukovi izvana dopiru do mene...
tak lakše učim... Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali, Kristijan, agape
Kristijan

PostanoPostano: sub 18 srp 2009, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tokom ove tri godine na faksu iskušao sam milijun i jednu metodu... I sve pale tj. niti jedna ne pali. Kod mene sve ovisi o tome što učim. Ako je neki predmet iz kojeg imam knjižurinu i po kojoj treba udarit, sjednem za stol i prepisujem. Vadim opširne bilješke. Onda iz njih vadim kraće bilješke. Kao srednjovjekovni pop, prepisuj, prepisuj, prepisuj! Meni to najbolje funkcionira i uživam u prepisivanju. K tome, Bog me blagoslovio mogućnošću da istovremeno prepisujem neki tekst i pjevam iz svega glasa (samo pjesma mora biti na drugom jeziku!). I što je najbolje, sve ostaje u glavi (od onoga što učim). Tako mi je i zabavno i učim.

NSK mi je užasno mjesto za učiti jer je pretiho. Čujem kako tipu do mene kola krv po žilama. Svaki zvuk je pojačan. Volim knjižnicu na faksu ili "Bogdana Ogrizovića" na Cvjetnom trgu (u Zagrebu, jelte Smile ). Tamo je zadovoljavajući nivo buke.

Ali čovječe, kad mi se ne da, ne da mi se! Nema toga što će me natjerati da uzmem knjigu! Možda je to razlog zašto beskralježnjake potežem već godinu dana Wink

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 30 sij 2010, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedne djelotvorne metode kako učiti - REDOVITO fora

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Korny, teta Jeja
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i k tome pridodati veliku dozu samokontrole,i pogasit fejsiće,majspejsiće i ine iće Laughing

i fenomenalna je opcija disable network connections...obožavam ju..

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: dora
vjernik

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... ili ići u knjižnicu - sveučilišnu, gradsku, nacionalnu,... i učiti u miru.
Ja kad imam vremena skoknem do Pule u Gradsku knjižnicu i za razliku od doma, učim u miru Wink

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 21:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja nemogu učit u knjižnici..učim na glas,pa vjerujem da bi to smetalo ostale Laughing Laughing

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
dora

PostanoPostano: pon 01 vel 2010, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
i k tome pridodati veliku dozu samokontrole,i pogasit fejsiće,majspejsiće i ine iće Laughing

oo da,zvuči poznato...tek sam ove godine stekla tu samokontrolu.. Cool
znam neke koji su isključili face sad za vrijeme rokova.. Very Happy ja ga srećom nemam...haha

Ma tko ja bio,
ti me poznaješ,
tvoj sam
Bože moj!
Felicita

PostanoPostano: uto 01 lip 2010, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za koji dan ovo će pitanje opet bit aktualno (iako možda i ne na ovom forumu s obzirom da je većina ljudi misteriozno nestala)...
Mislim da nema nekog posebnog odgovora... treba samo sjesti i krenuti Wink

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.