HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 20 srp 2017, 18:49. Pogledaj neodgovorene postove
IMAŠ PITANJE? Napiši ga!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
coldplayer

Spol: muško
PostanoPostano: ned 23 stu 2008, 22:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koja je teološka poruka rečenice "Ja sam Bog Abrahamov, Bog Izakov i Bog Jakovljev"?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ja

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 02 vel 2009, 21:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dozvoljava li Crkva upotrebu kontracepcije u slučaju da jedan od supružnika ima SIDU?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sub 14 vel 2009, 10:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, dugo me nije bilo na forumu... Zauzet, valjda, bjeh... Nego, htio sam pitati sljedeće: nekidan sam upao u raspravu s prijateljicom, koja je adventistkinja, o teoriji evolucije.

Naime, rekla mi je da sam je neugodno iznenadio kada sam rekao da actually "vjerujem" u teoriju evolucije, tj. da ne vjerujem kako je Zemlja nastala prije 6000 godina i da je Bog pucnuo prstima i stvorio odjednom 2.000.000 vrsta. Za to da je Zemlja stara barem 4,5 mlrd godina postoji toliko čvrst dokaz da je glupavo osporavati ga...

Inače studiram biologiju i ovaj semestar smo imali evoluciju za slušati... Profesorica, koliko sam primjetio, je vjernica ali jasno razlikuje vjeru od znanosti i upozori kada netko od mojih kolega to dvoje pomiješa (pogotovo s negativnim prizvukom). A moja prijateljica je ostala šokirana kada sam ja počeo braniti Darwina.

Ako se ne varam, Crkva je i službeno rekla da teorija evolucije nije pogrešna i da se Bog slobodno poslužio glavnim evolucijskim silama (mutacije, genetički drift, prirodna selekcija), koje je i sam stvorio, da dovede čovjeka tu gdje je. Jer ako postoje dokazi, čvrsti i neosporivi, da je čovjek kao vrsta puno stariji od 6000 godina (učili smo na evoluciji da je to neka okvirna godina koju su znanstvenici izračunali, prateći Bibliju i genealogiju), ona nema smisla negirati!

Moja vjera nije poljuljana, tako mi je svejedno kad nas je Bog i kako stvorio, bitno je da nas je stvorio. Je li to bilo tako što je potaknuo Veliki prasak i "pričekao" da se razvijemo ili bilo što, meni nije važno. Ali eto, zanima me, budući da učim o evoluciji, a istovremeno sam vjernik.

Moje pitanje nije konkretno, zanima me samo mišljenje jednog svećenika ili teologa u vezi evolucije.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: pon 23 vel 2009, 17:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto u Djelima apostolskim, 8. poglavlje, nedostaje 37. red......?

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
vjernik

PostanoPostano: ned 15 ožu 2009, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam jesam li već to prije pitao ali ovako...
Može li svećenik pričestiti vjernika bez svete Mise ?
Tj. vjernik dolazi u župni ured i svećenik ga pričesti, je li to u redu/pravilno ? razmislja Čuo sam za takve slučajeve pa pitam

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 0:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna frendica mi je rekla za Krunicu Predragocjene Krvi kristove http://www.scribd.com/doc/6574028/Krunica-Predragocjene-Krvi
volio bi znati neš više o toj jer mi malo nema smisla jer se moli: Predragocjena Krvi Isusa Krista izliječi Rane Presvetog Srca Isusova?
Kakva je to krunica, odakle potiče i je li to uopće ispravno moliti?

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Anny

PostanoPostano: pon 16 ožu 2009, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anny napisa:
Zašto u Djelima apostolskim, 8. poglavlje, nedostaje 37. red......?

netko zna???

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
nata

PostanoPostano: sri 08 tra 2009, 20:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjenčanje; on je katolik ali samo kršten, bez ostalih sakramenata. Ona je krštena kao pravoslavna, ali ide i aktivna je u katoličkoj crkvi. Mora li se on krizmati?
Hvala.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Lalaith

PostanoPostano: čet 30 tra 2009, 16:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanima me kakav je odnos Crkve prema apokrifnim evanđeljima, i zbog na koji način su baš ova 4 evanđelja izabrana kao vjerodostojna, koji su argumenti.
hvala

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
FIAT

PostanoPostano: uto 02 lip 2009, 14:37
PostNaslov : odgovornost za grijehe drugoga
Citiraj i odgovori

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani, griješi li osoba koja primi novac od nekog tko ga je zaradio "na crno" (radeći u svoj struci, ne dilanjem, prostitucijom)...
Hvala
i još nešto:
imam dvije karte za gradski prijevoz, dobila sam ih od osobe koja ih nije iskoristila prilikom svoje vožnje(znači čovjek se vozio bez karte), hoću li sagriješiti ako ih ja iskoristim znajući kako su dospjele do mene?
Triput Svet Bog vas blagoslovio
p.s. znam da su pitanja onako malo sitničavija
Hvala na razumjevanju Smile
carinik

PostanoPostano: uto 23 lip 2009, 12:06
PostNaslov : Liječenje obiteljskog stabla
Citiraj i odgovori

Hvaljen Isus i Marija!

Moje pitanje je o tzv. liječenju obiteljskog stabla i pojmovima koji se javljaju uz taj fenomen.

Postoji mišljenje među vjernicima da život predaka - znači prije svega pogreške - nekako "duhovno utječe" na potomke.

1. Je li to istina? (Ne uzimajući u obzir sakrament krštenja, recimo da se osoba krstila s 20 godina)
2. Imaju li umrli preci bilo kakav utjecaj na mene? (U smislu da oni koji su u raju mole za mene, a oni u paklu me nastoje odvući od puta spasenja.
3. U vezi s precima u paklu: mogu li oni uopće "mučiti, opsjedati" svoje potomke? Npr. kao zlodusi i sl.)

"Liječenje obiteljskog stabla" je zapravo, ako sam dobro shvatio, posebna molitva za otklanjanje tih "zlih utjecaja predaka". Kada se osobama koje to prakticiraju kaže - krštenje briše istočni i sve osobne grijehe, moli se otklinjanje nad bebom, znači: nema više utjecaja Zloga, oni odgovaraju: ipak se "nešto" prenosi, tj. prenose se "duhovne sklonosti" nekom grijehu.

4. Što su te "duhovne sklonosti"? Znači li to (ako postoji "sklonost") npr. da ako je u nečijoj familiji bilo 5 samoubojstava da će potomak također težiti samoubojstvu?

5. Ako postoji, kako se (ili po čemu) prenosi duhovna sklonost? Po nekom "duhu samoubojstva"? Ili se zapravo radi o području psihologije/genetike koju zagovornici prakse liječenja obiteljskog stabla zamjenjuju za duhovnost? Kao npr. modeli ponašanja u obitelji i sl.

6. S obzirom da mnogi polaznici tih liječenja tvrde da su se dogodila čudesa u životima ljudi, kako to tretirati? Ipak se tamo, na tim seminara nešto događa.

Napisao sam ovako detaljna pitanja jer osim jednog članka nisam pronašao na internetu ništa više o ovom problemu. Kako bih volio dati svojim sugovornicima što obrazloženije odgovore, molim Vas da odgovorite što konkretnije na svako pitanje, ako je moguće.

Hvala unaprijed!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: teta Jeja, dora
vjernik

PostanoPostano: ned 30 kol 2009, 18:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav!
Zanima me jel u redu ako osoba ide na dvije mise u istom danu i to na dvije svete pričesti ?
Ako nije, zašto ?
Hvala

što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
ja

PostanoPostano: sri 02 ruj 2009, 14:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene zanima kako se zvao otac od Josipa, zaručnika BDM?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: ned 15 stu 2009, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav!
Nisam znao gdje bi pitao za sljedeće pa sam odlučio ovdje.
Zanima me šta su to tečajevi Ivan i Filip?
Možda da se otvore nove teme "Tečaj Ivan i tečaj Filip" tak nešto, pa da se piše malo o tome.
Nešto sam načuo o tim tečajevima i ovo malo što znam oduševilo me! Razz

što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti

Mihej 6, 8
Felicita

PostanoPostano: uto 23 vel 2010, 12:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Već dulje vrijeme me ovo muči... Naime, zanima me može li nedjeljna misna čitanja čitati osoba koja ima neki svoj osobni grijeh koji se neizravno tiče i zajednice u kojoj živi (u smislu da pomalo time sablažnjava neke ljude oko sebe)... Konkretno radi se o ženi koja već desetljećima živi s mužem, imaju djecu i vjernici su laici ali nisu crkveno vjenčani, dakle žive u braku al ne crkvenom... Znam da njoj nitko to ne može zabranit i da tu nema nekog zakona (valjda), al me čisto zanima jel to u redu prema drugim vjernicima?

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
9.81

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 9:09
PostNaslov : Stari Zavjet i Novi zavjet, razlike.
Citiraj i odgovori

Nakon što sam prošao vjeronauk i u crkvi i u školi, ostalo je jedno, za mene nerazjašnjeno i zaista problematično pitanje, bolje reći teška sumnja koja me doslovce već duže vrijeme progoni i čini mojoj duhovnosti velike štete i mogu čak reći oslabljuje i moju vjeru i pouzdanje u Boga te me čini izloženijim napadima ljudi koji ne vole Katoličku crkvu ali i Kršćanstvo uopće. Sve se svodi na ovaj prigovor ateista a na koji ja a, uočio sam i mnogi drugi vjernici, zaista nemamo pravi odgovor,

prigovor je sljedeći, citiram:
‘’ Bog Starog zavjeta je izuzetno nasilan i nemilosrdan, ne samo da je ubijao pojedince već je prema Bibliji ubijao i cijele narode (Potop, Sodoma i Gomora, Kananci…) pa stoga ne može ostati održana slika Boga kao neizmjerno milosrdnog svemogućeg stvorenja koje svima prašta i koje neizmjerno voli ljude, kakvim ga se predstavlja u Novom zavjetu i koji odgovara crkvenom viđenju.’’
Završen citat.

(to je uobičajeni prigovor ateista, za koji stvarno neznam odgovor, jer čini se i sam ne razumijem zašto je SZ takav kakv jest u Bibliji)

Naime negdje od kraja srednje škole, osjećam kako je slika Boga u Starom zavjetu radikalno negativnija i u osnovi radikalno drugačija od slike Boga u Novom zavjetu.
Dakle Boga Starog zavjeta zaista doživljavam kao nemilosrdnog, osvetoljubivog, u biti hladnog autokrata koji baš i ne drži do slobodne volje čovjeka i koji čovjeka kažnjava i za najmanji prijestup najstrožom kaznom, npr. Onana koji nije pokojnom bratu htio dići potomstvo kažnjava smrću.

I onda kada čitam Novi zavjet ostajem posve zbunjen, jer Isus izlaže sliku posve drugačijeg Boga, sliku Boga koji je neizmjerno milosrdan, koji čovjeka neizmjerno voli, poštuje ljudsku slobodnu volju, želi da se što više ljudi spasi, pa daje priliku svakome za oproštenje čak i razbojnicima, prostitutkama, carinicima.

Ova posljednja slika je slika koju sam primio i u obitelji i u crkvi, dakle naučen sam vjerovati kako je Bog neizmjerno milosrdan i da čovjeka neizmjerno voli, to je slika koja mi se sviđa, koja me uvijek približava Bogu, no ona prva ‘’nasilna’’ slika iz SZ zaista teško ometa moju duhovnost i čini me udaljenim od Boga, kojeg zbog toga teško mogu doživljavati osjećajno i s ljubavlju.

Imam dojam da je moj odnos s Bogom prije oblikovan strahom, i meni zaista strašnim spoznajama iz SZ, nego nekom stvarnom, praktičnom i svakodnevnom ljubavlju prema Bogu, kakvu osjećam prema zemaljskim osobama koje volim ali, ljubavlju kakvu bih trebao prvenstveno osjećati prema Bogu (Boga je potrebno saviti na prvo mjesto u svom životu, čak i ispred zemaljskih osoba koje volimo).

Mući me i to što Isus u NZ tvrdi kako nije došao dokinuti stare zakone, već ako se ne varam, potvrditi ih i proširiti (parafraziram).

Ako je to tako, onda to znači da će i dalje biti dopušteni mnogi krajnje okrutni i nimalo milosrdni zakoni iz Starog zavjeta, to je nešto što me zaista jako jako mući, čak rastužuje, pa se toplo nadam da griješim, da ne razumijem što je Isus želio reći.

Sam sebi pokušavam to rastumačiti na način, da je Isus već sa svojom zapovjedi o ljubavi ukinuo sve nemilosrdne postupke iz Starog zavjeta, al’ onda se opet vraćam na SZ i postavljam si pitanje, ‘’ali tko je u SZ postavio te nemilosrdne, krute, zakone i postupke?’’ i opet se vraćam na početak ovog posta, tako se vrtim u začaranom krugu i očigledno ne mogu sam sebi pomoći.

Molim vas da se ne ljutite na ovom vrlo otvorenom i iskrenom postu, molim vas da mi odgovorite što konkretnije, unaprijed se zahvaljujem od srca.
klara

PostanoPostano: sri 10 ožu 2010, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dok ti netko od zaduženih ne odgovori na postavljeno pitanje,
možda ćeš neke od odgovora uspjeti pronaći
na ovoj temi:

Starozavjetni i novozavjetni Bog (klikni)...

isprika moderatorima zbog uleta... Wink

P.S. dobrodošao 9.81... Very Happy

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: 9.81
sunny

PostanoPostano: pon 26 srp 2010, 15:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo postavila bih pitanje...
Imam poznanika koji neprestano tumači Bibliju na svoj "jedinstven način". Prije svega, pojam čistilište... On kaže da je čistilište najveća prijevara i da duše nigdje ne idu, da smo mrtvi do sudnjeg dana. Kaže da Crkva krivo poučava mnogo toga.
Osobno ja vjerujem da čistilište postoji i da su duše naših pokojnih u raju...

Također kaže, da u Bibliji piše da je čistilište sotonina prijevara... Ja sam uvjerena u suprotno i voljela bih da mi napišete čvrste dokaze o tome kako bih mogla opovrgnuti njegovu tezu i po mom mišljenju krivo razmišljanje.!

Hvala!

Trebam Te, Tvoju ljubav, da nad koracima mojim bdije... Tvoju svetost, da mi dušu ranama krije i da usne moje kažu riječi za kojima žude... Tvoje riječi Majko, Tvoje riječi- NEKA MI BUDE!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.