HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 24 lis 2017, 9:14. Pogledaj neodgovorene postove
Dopisna teologija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: čet 07 vel 2008, 13:56
PostNaslov : Dopisna teologija
Citiraj i odgovori

O Dopisnoj teologiji
Upis u 1. godinu
  • OTVOREN je po 8. put i traje sve do blagdana sv. Josipa 2008!
  • Ovaj novi ciklus studija počinje od Uskrsa 2008. godine!!
  • Sadržaj uvodnog tečaja "Put"

Sve upute na: http://zrno.fsb.hr/blago/

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 07 vel 2008, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeste čuli za Dopisnu teologiju? Imate kakvih iskustva s njom? Meni ovo zvuči zanimljivo Smile
Ovime bi se moglo popravit stanje na anketi o našem nepoznavanju vjere... Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Magali
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 0:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je zanimljivo...
ajd ljudi javite ak se tko ukljucio...
i kakva su iskustva

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: ned 23 ožu 2008, 18:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam upisao dopisnu teologiju i to po drugi puta.
Prvi puta sam odustao, ali sada idem do kraja.
Veselim se što mi je danas na mail stigla prva pošiljka sa tekstovima.
Tko je od Vas upisao ove godine?

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
pingi

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može li netko pojasniti što je to zapravo Dopisna teologija?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prenosim sa:http://www.zrno.fsb.hr/blago/

ŠTO NUDI DOPISNA TEOLOGIJA

Poštovani čitatelji !

Nakon mnogo razmišljanja i mnogostruka savjetovanja započinjemo, evo, tečaj dopisne teologije. Razmišljali smo i razgovarali o svima Vama koji želite izvanredno studirati na našem Institutu za višu teološku kulturu, o Vama koji ste nekoć pohadjali vjeronauk u studentskim i drugim zajednicama, koji želite dublje razmišljati o svojoj vjeri, koji želite imati zaokružen pogled u kršćanski misterij, o Vama kojima se nameću pitanja o smislu i cilju života, o Vama koji želite nešto više znati o Kristu i kršćanstvu, o Vama koji želite pratiti kako današnja teologija obradjuje ono što vjerujete; razmišljali smo napose o Vama koji želite biti Kristovi svjedoci danas i ovdje, koji drugima želite dati "obrazloženje nade koja je u vama" (1 Pt 3,15), koji želite biti vjernički odgovorni i suodgovorni u današnjem društvu i Crkvi; posebno smo mislili na Vas, roditelji, koji stojite pred ozbiljnim i odgovornim problemom vjerskog odgoja svoje djece, na Vas kojima ovo društvo, osobito škola, postavlja posebna pitanja s obzirom na vjeru, razmišljali smo i o Vama, redovnici i redovnice, koji želite da Vaše zajednice, sjemeništa, studentati, novicijati, postulature, kandidature, juniorati dublje razmišljaju i žive Isusovu poruku. Željeli smo pružiti neku pomoć i Vama, kateheti i katehistice, koji mladima, odraslima, katekumenima i dr. želite vječnu Božju riječ posredovati u njima danas razumljivoj ljudskoj riječi. Željeli smo pružiti svoju uslugu i Vama, svećenici, koji želite i trebate sustavnu informaciju o tijekovima današnje teologije i koji drugima želite na suvremen i pristupačan način posredovati Božju Riječ. Svi smo mi - svijesno ili nesvijesno - djeca svoga vremena: nosimo radosti i brige toga vremena. Mnogi se bore i s velikim teškoćama. Krist je već mnogima promijenio život. Ne bi li on mogao promijeniti i moj život: učiniti ga ljepšim i dostojnijim? Može li kršćanska vjera dati odgovor na čovjekova pitanja, napose na pitanja koja na poseban način postavlja naše vrijeme? Mogu li se i ja danas osobno susresti s Kristom? Odoljeva li kršćanska vjera kritičnom ispitivanju našega razuma?

Iz svih tih pitanja, razmišljanja, savjetovanja i želja rodila se misao o dopisnoj teologiji. Sve Vas pozdravljamo kao njezine prve suradnike i sudionike. Posrijedi su zaista važna pitanja našega vjerničkoga postojanja i naše Crkve. Rješavati ih možemo samo u najužoj suradnji jedni s drugima. Za tu Vas suradnju već na početku molimo i na njoj Vam prijateljski unaprijed zahvaljujemo.

TEOLOGIJA I TEBI DOSTUPNA
u školi i u kući

* za znanstveno i dublje poznavanje vjere, Biblije, teologije
* za upućivanje u život i poslanje Crkve
* za dijalog sa suvremenim svijetom i kulturom
* za svjedočenje i kvalificirano navješćivanje Kristove poruke

1. CIKLUS

Namijenjen onima koji žele
- (bolje) upoznati Bibliju
- (bolje) upoznati i produbiti vjeru
- snaći se u problemima Crkve i svijeta

Sastoji se od 4 godine:

1. Uvodni tečaj "PUT" - 20 pisama - 7 mjeseci
2. Tečaj Novi Zavjet I - 8 pisama - 8 mjeseci
3. Tečaj Novi Zavjet II - 8 pisama - 8 mjeseci
4. Tečaj Psalmi - 8 pisama - 8 mjeseci

2. CIKLUS - 3 godine

Namijenjen onima koji su bili sudionici svega 1. ciklusa ili imaju naobrazbu koja im daje pravo na visokoškolski studij.

Okvirne teme pojedinih godina:
1. Kršćanin u vremenu i prostoru
2. Krist osloboditelj čovjeka
3. Crkva i njezino služenje

Želi izložiti kako kršćanska vjera treba da se shvati, živi i da se iskaže kao odgovor upravo na pitanje sadašnjice i kao presudna Božja pomoć čovjeku našega vremena i trenutka.

STRUKTURA UVODNOG TEČAJA "PUT"

Svrha

Svrha ovoga tečaja jest: podržati sudionike u njihovu razmišljanju o vjeri i pomoći im njihovu osobnu vjeru unijeti u vjeru Crkve.
Produbljena osobna vjera može svakome dublje posvijestiti zadaću i poziv koji ima u situaciji koju živi. Iskustvo vjere obogaćeno spoznajom o njoj omogućit će Vam da bolje uspijete u nastojanju da drugima posredujete to razumijevanje vjere
Svatko treba da drugima posreduje vjeru, ali ne svatko u istoj mjeri i na isti način:

- Roditelji žive svoju vjeru pred i sa svojom djecom.

- Krsćansko svjedočenje na radnome mjestu ili u krugu prijatelja treba obrazložiti, kad se postavi pitanje o njemu, o Vašem svjedočenju, načinu života. I tu nije riječ o tom da nekome spretno i spremno odgovorite na upit, ili da ga ušutkate, nego je nadasve važno biti sposoban i spreman ući u otvoren i pošten razgovor o vjeri.

- Založenost u župi, samostanu, pojedinim grupama i u pojedinim crkvenim službama (osobito u katehizaciji) uključuje suodgovornost. A za nju je osim smisla za crkvenu praksu potrebno imati i odgovarajuće informacije i osposobljenja.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jopica

PostanoPostano: sri 04 vel 2009, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam upisala ove godine. Počinjemo 19.03. na Sv. Josipa Smile, ali službeno prvo pismo dobivamo oko Uskrsa.
Nadam se da ću ustrajati.
Da li se još tko sa našeg foruma prijavio i upisao DT?
Imamo i forum DT, koji uređuje davor a na njemu ćemo raspravljati o pismima i drugo.

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
davorseljan

PostanoPostano: sri 04 vel 2009, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imamo i chat koji isto tako ja uređujem i vodim. Svaku večer se družimo. Često i do 3 sata.
Imamo tematski chat. Posebna rublika postoji i na ovom forumu.
Još nije kasno da se pridružite.
Zbilja puno toga dobivate.
Nije teško.

U radu je spas.
ana laura

PostanoPostano: čet 19 vel 2009, 20:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kada počinju prijave za dt i kome se obratiti?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Jopica

PostanoPostano: čet 19 vel 2009, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vidi gore prvi link na stranici

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
davorseljan

PostanoPostano: sub 21 vel 2009, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još malo pa nestalo.
Zadnji dan prijave za novu sezonu dopisne teologije je blagdan sv. Josipa 19.3.
Zbilja ako se mene pita dobivate puno.
Svaki pri petak u mjesecu se nalazimo na Kaptolu u franjevačkoj crkvi iza sv. mise u 18:30 sati.
I ove godine bit ce hodočašće na početku sezone. Najvjerovatnije se ide u Krasno. Prošle godine se išlo na Mariju Bistricu.
Postoji DT forum na kojima planiramo rasprave na sve teme vezane za DT.
Ako još razmišljate o prijavi ne oklijevajte več se prijavite i dobit ćete jako puno.
To pišem iz iskustva.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
Mara

PostanoPostano: ned 22 vel 2009, 9:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, mene vežu lijepe uspomene na DT, još za života patra Jerka Fućaka.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: sri 02 pro 2009, 10:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Redovni susret Dopisne telologije je u petak 4. prosinca u 19:15 jednoj od dvorana u Franjevačkom samostanu na Kaptolu.
Tema je puno, pogotovo nakon našeg redovnog godišnjeg druženja u Taboru. Ovo će biti ujednino i najava početka upisa nove generacije polaznika Dopisne teologije koja počinje za Božić i traje do Uskrsa.
Nakon susreta na Kaptolu pridružit ćemo se mladima zajednice Emanuel u njihovoj molitvi na Dolcu.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica, Magali
Natka

PostanoPostano: pon 04 lip 2012, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

POzdrav!
Zanima me dali se mogu naknadno uključiti u 1.godinu dopisne teologije?
Vidim da su prijave gotove i da je počelo, ali dali možda postoji mogućnost da se sada uključim ili moram čekati sljedeću generaciju?
Hvala
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.