HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 14 lis 2019, 4:33. Pogledaj neodgovorene postove
Nositi svoj križ
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pet 07 sij 2005, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JuĆØerb smo na susretu razgovarali na temu trpljenja i nauĆØio sam neÅ”to novo od Jelene:molimo za svoju vjeru i Božju volju a ne za svoju volju da bude! tada Ʀe nam svaki križ imati smisao i neƦe biti pretežak.
A, vjerujem, barem jedan Å ime iz cirene ili negdje bliže Ʀe se veƦ naƦi u blizini..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 09 sij 2005, 21:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad mi se ĆØini da nosim veƦi križ nego Å”to mogu, mada znam da nam Bog nikada ne daje viÅ”e nego Å”to možemo nositi. ƈesto su mi govorili : "Koga Bog viÅ”e ljubi - tome daje veƦi križ" (a ja bih ponekad znala uputiti pogled prema nebu, nasmijati se i kroz Å”alu Mu reƦi: "ƈuj, a da me malo manje ljubiÅ”?"). Željela bih podijeliti s vama neÅ”to Å”to proĆØitah prije par dana:

Ljubav i teŔke terete lako nosi.
Tko voli - ĆØini puno dobrog i onda kad je teÅ”ko. Ljubav želi davati i dijeliti, opraÅ”tati, podnositi, pomagati.
Tko Boga voli, ĆØini dobro i onda kad je za to potrebno veliko svladavanje:
"Tko ne uzme križ svoj i ne ide za mnom, nije Me dostojan" (Mt 10,38 )
"Ako dakle hoƦe iƦi za mnom, neka se odrekne samog sebe, neka uzme svoj križ i neka me slijedi" (Mt 16,24)
Tko ne ljubi, uvijek samo kruži oko vlastitog Ja.
Zato ne vidi svog bližnjeg i ne ĆØuje i ne osjeƦa njegove potrebe.
Pomozi ljudima nositi njihov teret. ƈini dobro pa i onda kada ti teÅ”ko pada.
Drži se Božjih zapovijedi i onda kad se moraÅ” jako savladavati. Tako s Isusom prolaziÅ” njegov Križni put i tako ƦeÅ” s Isusom i uskrsnuti.
Gospodine, povedi i nas na svoj put!

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 12 sij 2005, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prelijepo Klara!Doista je ljubav jedini izvor snage za noÅ”enje i najtežih križeva koje imamo! Drago mi je Å”to ima ljudi kao ti,pa te blagoslivljam i nadams e da ti i svi mi možemo malo pridržati križ da te ne zgnjeĆØi! A vjerujem da neƦe jer te On doista ljubi!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 12 sij 2005, 22:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NeƦe me zgnjeĆØit, žilava sam ti ja, a i On je sa mnom... ƈesto smo skloni jadikovati nad samima sobom, a zaboravljamo na žrtvu. Žrtva je živjeti odgovorno. A to znaĆØi odvažiti se odabirati "najslaĆ°e jarmove" (Jaram je moj sladak, a breme moje teÅ”ko - kaže nam). Žrtva je svojevoljno prihvatiti neminovnosti, jer svaki bijeg ili poloviĆØno prihvaƦanje onoga Å”to ionako mora biti - nepotrebna je muka i nevolja. Žrtva je smoƦi snage sebe spasiti od nepotrebne patnje, ako imamo moguƦnost da se te patnje oslobodimo. ƈesto zaboravljamo da je žrtva Isusa Krista dosljedni ĆØin njegove ljubavi. To je bio jedini preostali naĆØin da doĆ°e do cilja zbog kojeg se utjelovio. Nije se Bogu baÅ” iÅ”lo na križ. On je viÅ”e puta i na viÅ”e naĆØina pokuÅ”avao ĆØovjeka privesti pameti - ali kad nije iÅ”lo - onda je iÅ”ao do kraja. Kristov križ simbol je najrazboritije žrtve najradikalnije ljubavi.

A gledajuƦi tu nevjerojatnost Božje ljubavi, u ĆØovjeku se raĆ°a potreba da mu zahvali i uzvrati ljubavlju. Ali, tako da to bude konkretno, da ga koÅ”ta. I onda iz TAKVE pobude ĆØovjek prihvaƦa ono Å”to inaĆØe ne bi morao prihvaƦati.

Kad strpljivo prihvatimo nositi svoj križ deÅ”ava se ĆØudesna stvar - križ poĆØinje nositi nas...

sike

PostanoPostano: čet 13 sij 2005, 12:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara,zbog ovakvih razmiÅ”ljanja i svjedoĆØenja kao Å”to su tvoja,isplati se bit na ovom forumu jer to nam je hrana za svaki dan.Bez da djelimo iskustva i posvjedoĆØimo si i najteže križeve koje imamo,ne možemo ni mi sami dalje.
Posebno mi se sviĆ°a ova tvoja zadnja reĆØenica da kad strpljivo prihvatimo nositi svoj križ onda križ poĆØinje nositi nas.
I sviĆ°a mi se kako razmiÅ”ljaÅ” o žrtvi.
Jednostavno sam ostao bez teksta! Shocked
Svaka ti ĆØast i nema predaje!
klara

PostanoPostano: čet 13 sij 2005, 12:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da me opet neki ne bi "razapinjali" - nisam onaj komentar o ĆØitanju napisala da bi me neki hvalili... no, lijepo je za ĆØut da nekom ipak neÅ”to znaĆØe tvoja promiÅ”ljanja... a, niÅ”t, onda Ʀu pisat i dalje... možda to barem nekome bude poticaj da se malo dublje zagleda u sebe, baci pogled u svoju nutrinu, jer to je ono Å”to tako rijetko radimo i nastojimo to izbjeƦi koliko god je moguƦe - susresti se sa samim sobom... Sa Njime u sebi i sa sobom u Njemu...

sike

PostanoPostano: čet 13 sij 2005, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RazmiÅ”ljaj uvijek da je to OBOGAƆENJE drugih a ne vlastito hvalisanje!
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: čet 13 sij 2005, 15:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara, baŔ su ti zanimljiva razmiŔljanja, ja pozorno pratim sve Ŕto napiŔeŔ, kao Ŕto je Sike rekao, ostao sam bez teksta! Samo nastavi tako! jako sretan

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 14 sij 2005, 13:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajd, onda nastavljam... Ono Å”to mi se trenutno stalno mota po mislima je pitanje:"Å to za svakoga od nas zapravo znaĆØi pojam nositi svoj križ?". Kroz godine doĆ°oh do zakljuĆØka da svatko poima drugaĆØije pa su tako neki skloni od obiĆØnih, svakodnevnih problemĆØiƦa napraviti dramu i vikati da dalje ne mogu. I pate do u beskonaĆØnost... A patnja nije niÅ”ta drugo do rezultat raskoraka izmeĆ°u želja i moguƦnosti... Neki jednostavno kao da uživaju biti ucviljeni. No, dobro, patnja je patnja, bez obzira jesmo li ju sami prouzroĆØili ili ne. Najgore je to Å”to želimo jedno, a posve drugo ĆØinimo. ƈini mi se da je najveƦa i najdublja vrijednost Isusove žrtve - ne tek prinoÅ”enje Ocu boli koji su mu drugi zadali, veƦ prinoÅ”enje boli koju je sam sebi zadao zbog nemoƦi da snažnije u NJ kao ĆØovjek vjeruje. Koliko smo li samo puta i mi uputili isti krik: "Bože moj, zaÅ”to si me ostavio?". A zaboravljamo ili ne želimo spoznati da su nam nevolje dane kako bismo neÅ”to nauĆØili, dobri ishodi su samo nagrada... da su strah i bol dobre pouke. Onaj tko ih iskuÅ”a, otkriva svijet, a ponajprije sebe sama...

sike

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koja vas postaja križnog puta posebno dirne? Znam da su sve posebne, ali sigurno ima koja posebna..
GledajuƦi Pasiju, kao cjeli Isusov križni put, posebno me oko srca stislo kad je sreo svoju Majku..
Ali jaka mi je ona sa Šimunom i Veronikom - to mi je nekakva bit, pomagati drugima u noŔenju njihovog križa

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
arkandeo

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus tjesi jeruzalemske zene.

Mislim da ta postaja govori kako je moguce unatoc svojem krizu pomagati drugima. Bez obzira koliko tesko bilo breme naseg kriza pozvani smo da pomazemo drugima u nosenju njihovog kriza.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm... moram priznati - svaki put neka druga, ovisno o "stanju" u kojem se sama nalazim iznutra... Jedan od križnih puteva kojeg volim moliti je onaj Tomislava IvanĆØiƦa "PoĆ°i za mnom". Nadam se da mi neƦete zamjeriti na prepisivanju jednog meni vrlo dragog dijela:

OSMI KRIŽ
To je križ - pregorjeti svoju muku, nadiƦi je i iznad nje vidjeti osloboĆ°enje. Nikakva bol nije tragiĆØna. TragiĆØna je sljepoƦa i tvrdoƦa srca. Ne vidjeti da svaka smrt ima uskrsnuƦe, svaka bolest ozdravljenje, svaki odlazak dolazak, dopustiti da padneÅ” u samosažaljenje - to je tragedija. Pobjeda je tamo gdje poĆØneÅ” tjeÅ”iti druge kad i sam trebaÅ” utjehu. Tad sva utjeha tvoja dolazi od Boga. Imaj hrabrosti ne oslanjati se na ljudsku utjehu, nego tražiti Božju snagu. To pobjeĆ°uje svijet. To je put križa, ali put u život. Ne dopusti pad u samosažaljenje. Kad budeÅ”, izranjen i u bolima, druge tjeÅ”io - tad ƦeÅ” Me naƦi. Otvori i ta vrata! Jer iza njih te ĆØekam Ja, da se na mene osloniÅ”.

klara

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 20:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovaj Križni put napisan je u obliku kao da Isusa sluÅ”amo kako nam govori o svom križnom putu. Nije zamiÅ”ljen samo za korizmu. On je svagdaÅ”nji hod. Prvi korak u molitvi ovog križnog puta je odluĆØiti se za molitvu i naƦi slobodno vrijeme Å”utnje i mira. Pustiti da nas natopi kao kiÅ”a žednu zemlju. ƈim prihvatimo konkretnu situaciju koja je oslikana u postaji - susreƦemo se s Isusom, sa sobom u Njemu i s Njim u sebi. On nas ĆØeka tamo gdje je naÅ” križ. Ulazi u svaki naÅ” križ, uzima ga na sebe, ulazi u njega da nas oslobodi. PrihvaƦanje patnje, trpljenja, boli, grijeha jest put oslobaĆ°anja. To je pobjedonosni hod. Patnja nije viÅ”e odlazak u osamu, odlazak u besmisao...

UVOD
Isuse, želim te sresti. Povedi me za sobom. Marijo, nauĆØi me stalno pristajati uz Isusovu rijeĆØ, hodajuƦi sve do vrhunca Kalvarije mog života. Pomozi mi da govorim kao i ti: "Neka mi bude" i ĆØinim sve Å”to mi Isus kaže. OĆØe, evo me. Želim uƦi u otajstvo tvoga sina Isusa da me danas prepoznaÅ” kao svoje dijete koje ti se vraƦa. Amen.

PRVI KRIŽ - PRIHVATITI OSUDU
PosluÅ”aj Isusa kako ti govori: Mene su sudili i osudili. Državni i vjerski vladari osudili su me zajedno s narodom koji je sluÅ”ao moje propovijedi, a moji su se prijatelji i apostoli razbježali. Donedavno su me hvalili, divili se ĆØudesima, ĆØeznuli da me dotaknu i obeƦavali mi vjerno prijateljstvo. Sad su se okrenuli protiv mene. Od Pilata traže da me razapne. Pilat, stranac u mojoj zemlji, htjede me osloboditi. No, moji sugraĆ°ani prisiliÅ”e ga da me osudi.

Ljudi oko tebe, pa i tvoji najbolji prijatelji, sudit Ʀe te i osuĆ°ivati. To ne znaĆØi da si uvijek kriv. Neizbježno je da budeÅ” suĆ°en. To ti je samo saznanje da se na ljude nikada ne možeÅ” potpuno osloniti. Sigurni i nerazorivi oslonac samo je Bog. Ovaj te križ zato oslobaĆ°a od ljudi na koje se oslanjaÅ” i poziva te da se osloniÅ” na mene. Kad te ljudi sude, možeÅ” prijeƦi na moju stranu. Jer i mene su sudili i osudili. Ne brani se kad te sude. Osuda te ne može uniÅ”titi, ne ostavlja te samoga, nego te dovodi k meni i vodi u slavu. To je tvoj i moj prvi križ. Ne boj se! Ta osuda - to su tvoja vrata k meni. U toj krivoj osudi susrest ƦeÅ” mene. Tada te viÅ”e nitko neƦe moƦi osuditi.

DRUGI KRIŽ - PRIHVATITI SVAGDAŠNJICU

Mogao sam se braniti ili tražiti da me brane. Mogao sam reƦi: nevin sam, zaÅ”to bih trpio No, prihvatio sam križ bez mrmljanja.

Križ ti je svaki trenutak života. MožeÅ” ga prihvatiti ili odbaciti. MožeÅ” bježati od njega ili mu poƦi u susret. Ja sam ga prihvatio. Sad znaÅ” gdje me možeÅ” naƦi. Tvoja snaga nije u tome da bježiÅ”. Svaki trenutak traži opredjeljenje, da ostaviÅ” svoje i kreneÅ” za mnom. To je drugi križ. Rijetki ga prepoznaju. Ljudi traže izvanredne križeve, a križ je ovdje - u prihvaƦanju svagdaÅ”njice. Kroz križ koji prihvatiÅ” dobivaÅ” velike milosti i tvoja vjera raste poput nabujalog potoka.

TREƆI KRIŽ - IMATI HRABROSTI PASTI

TeÅ”ko je padati. Svi žele ostati na nogama i pobijediti. Ja sam Bog, a ipak padam pod križem, nemoƦan. Svi su gledali ĆØudesa koja sam ĆØinio i divili mi se, a sada me gledaju u padu, prezrenog, poraženog.

Imaj hrabrosti pasti i ne prikrivati svoj pad, nego ga priznati. Na zemlji ne možeÅ” biti drukĆØiji. Tu si zato da padaÅ” i umreÅ”. Jer "tko izgubi svoj život, naƦi Ʀe ga". ZaÅ”to se plaÅ”iÅ” svojih padova? ZaÅ”to se bojiÅ” gledati ljudima u oĆØi kada si poražen, kada su drugi pametniji od tebe? ZaÅ”to se bojiÅ” ako te grijesi pritisnu? Ti se boriÅ” da bi ispao dobar. Pogledaj - kad pada, dolaziÅ” k meni. Ne boj se! Pad nije kraj. ZaÅ”to tako tragiĆØno gledaÅ” na padove? Pad je zato da mi postaneÅ” bliži, da te podignem. Kad shvatiÅ” da sam i ja pao, tad ƦeÅ” u svojem padu ugledati moje lice i bit Ʀemo skupa u pobjedi nad padovima i grijesima. Važno je samo da u padu ne ostaneÅ” sam, veƦ da doĆ°eÅ” k meni.

ƈETVRTI KRIŽ - RAŽALOSTITI ONE KOJE LJUBIÅ 

NemoguƦe je ne ražalostiti one koje ljubiÅ”. Mogao sam izbjeƦi taj susret s majkom. ZnaÅ” li Å”to znaĆØi vidjeti ljubljenu osobu koju si razoĆØarao? Bio sam prezren i odbaĆØen od ĆØitavog naroda kao heretik i zavodnik. Moja je majka sve to znala. Vidjela je fiziĆØku i nutarnju bol i zagledala mi se u oĆØi. To je križ - pogledati u oĆØi najdražem biƦu kad te svi ismijavaju.

NemoguƦe je ne razoĆØarati ljude koji te vole. Ne možeÅ” ih oĆØuvati od tuge. Nemoj odbijati taj križ. NaƦi ƦeÅ” me kada vidiÅ” da si ražalostio svoje prijatelje i one koji te vole. GledaÅ” kako tvoj pad nanosi njima bol. I to te razdire. Moja je majka u mojem padu shvatila tko sam. Kad je u njoj umrla i posljednja želja d uspijem, tad je zasjala njena vjera u punom sjsju. Prijatelja ƦeÅ” dobiti kad sve dobro na tebi umre. Tad vide samo tebe. Prihvati neizbježne sablazni. Prihvati to da smijeÅ” razoĆØarati. NaƦi ƦeÅ” tu mene i moju majku.

PETI KRIŽ - DOPUSTI DA TI SE POMOGNE

Svi su me prezreli. Napustili su me oni koje sam ozdravio. I moji najbliži. Krva i izranjen, potresen od susreta s majkom, kad sam oĆØekivao ljubav, jednog su ĆØovjeka prisilili da mi pomogne. OĆØekivao sam pomoƦ iz ljubavi i samilosti, a Å imuna su prisilili da mi ponese križ. To je križ - kad nemaÅ” nikoga tko bi te požalio i volio. Kad to prihvatiÅ”, tad sam ja tu, tad nisi sam.

I joÅ” neÅ”to. Imaj hrabrosti dopustiti da ti drugi pomognu. I ja sam to dopustio, iako sam bio svemoguƦ. Dopusti da su drugi jaĆØi, da te brane, da trebaÅ” druge, da primaÅ” pomoƦ. To je križ i od njega ne možeÅ” pobjeƦi. Shvati, to su vrata k meni. I zato, ne ĆØudi se ako se sve opire tome križu. "Duh žudi protiv tijela, a tijelo protiv duha". Ne zaboravi!
Uzmi svoj križ i poĆ°i za mnom. Susrest Ʀemo se.

ŠESTI KRIŽ - ZNATI PRIMATI BEZ UZVRATA

Sve su mi oduzeli. I svi su me napustili. Ostao sam sam, bez iĆØega, na putu u smrt. Tada prilazi Veronika i priža mi rubac. ZnaÅ” li kako je to? Ganut sam, osjeƦam zahvalnost, a nemam ĆØime uzvratiti. I dao sam joj: okrvavljeno lice utisnuto u rupcu.

Križ je dopustiti da ti ljude ĆØine dobro, a nemati ĆØime uzvratiti. Imaj hrabrosti i uĆØini ono Å”to sam ja uĆØinio. Dopusti da ti ljudi ĆØine dobro iako ih nemaÅ” ĆØime nagraditi. Dopusti da smijeÅ” ostati dužan. Ne treba platiti sve, nego kao naplatu dati sebe. NauĆØi primati dugove bez naplaƦivanja. Bez trgovaĆØkog duha. To su vrata k meni. Prihvati stid Å”to nemaÅ” ĆØime uzvratiti. Tad mi dolaziÅ”. Moj Otac daje, a da ne traži plaƦu. On je kao zdenac koji daje bistru, svježu vodu bez naplate i nikad se ne iscrpi. Kad si takav, tad si dijete moga Oca. Evo ti tvog Å”estog križa: da ne možeÅ” Bogu uzvratiti svu njegovu ljubav, nego da budeÅ” dijete koje uživa u oĆØevoj i majĆØinoj dobroti.

SEDMI KRIŽ - PONOVNO PASTI

Jednom sam veƦ pao. Svi su oĆØekivali da Ʀu biti jak. A onda sam pao iznova. Znao sam da Ʀe to užasnuti majku, izazvati bujicu rugla mojih neprijatelja, razoĆØarati moje prijatelje. Moja je slabost sablaznila sve ljude. Pitali su: Je li to zaista Bog? Prihvatio sam taj križ. Otac je htio pokazati da je on u meni jaĆØi od svake sablazni.

Kad prvi put padneÅ” - joÅ” imaÅ” izgovor. Ali, kad si i drugi put poražen, onda ti svatko može reƦi da niÅ”ta ne vrijediÅ”. Ti ƦeÅ” se opirati križu. Htjet ƦeÅ” se opravdavati i sve ispraviti. Ali, to te udaljava od mene. Jer time ne svjedoĆØiÅ” mene, nego sebe i svoje snage. Znaj da ƦeÅ” uvijek padati. Ali ja Ʀu te podizati. Tada Ʀe reƦi: Gle, netko ga je podigao. Tvoj je sedmi križ da padaÅ” i to priznaÅ”. Ne plaÅ”i se pada, nego se okreni k meni. Ako taj križ dobro prepoznaÅ”, naƦi ƦeÅ” me u njemu. To je poraz tijela, a pobjeda duha.

OSMI KRIŽ - TJEŠITI ONE KOJI TEBE TJEŠE

Žene su me sluÅ”ale, zavoljele su me i povjerovale mi. Blagoslivljao sam im djecu. Gledale su me srcem. I nisu mogle shvatiti da sam osuĆ°en. Plakale su zbog toga. OsjeƦale su da je time osuĆ°en život. Žalost ih je obuzela. Tad sam ih tjeÅ”io.

To je križ - pregorjeti svu muku, nadiƦi je i iznad nje vidjeti osloboĆ°enje. Nikakva bol nije tragiĆØna. Tragedija je sljepoƦa i tvrdoƦa srca. Ne vidjeti da svaka smrt ima uskrsnuƦe, svaka bolest ozdravljenje, svaki odlazak dolazak, dopustiti da padneÅ” u samosažaljenje - to je tragedija. Pobjeda je tamo gdje poĆØneÅ” tjeÅ”iti druge kad i sam trebaÅ” utjehu. Tad sva tvoja utjeha dolazi od Boga. Imaj hrabrosti ne oslanjati se na ljudsku utjehu, nego tražiti Božju snagu. To pobjeĆ°uje svijet. To je put križa, ali put u život. Ne dopustiti samosažaljenje. Kad budeÅ”, izranjan i u bolima, druge tjeÅ”io - tad ƦeÅ” me naƦi. Otvori ta vrata. Jer iza njih te ĆØekam ja, da se na mene osloniÅ”.

DEVETI KRIŽ - POTPUNO IZGUBITI

I treƦi put sam pao. Mislili su da je to moj potpuni poraz. I kad su svi pomislili da dalje ne mogu, ustao sam, uzeo križ i iznio ga na Golgotu. Može se i onda kada svi misle da je nemoguƦe.

DoƦi Ʀe trenutak kad Ʀe ti reƦi: "NiÅ”ta viÅ”e od tebe, gotovo je!". I ti ƦeÅ” pomisliti: "Ne mogu viÅ”e". DoƦi Ʀe ĆØas tvoje potpune nemoƦi. To je trenutak tvog potpunog poraza. Saznanje da viÅ”e ne možeÅ”. HoƦeÅ” li tada oĆØajavati? Ne boj se. To su samo vrata da me ponovno naĆ°eÅ”. Kad viÅ”e ne možeÅ” raƦunati na sebe, tad ƦeÅ” me naƦi. Tad ƦeÅ” me zazvati cijelim srcem i ja Ʀu ti se odazvati. To je križ: potpuno izgubiti, do kraja biti napuÅ”ten, kad viÅ”e nitko na tebe ne raĆØuna, kad izgube svaku nadu da od tebe neÅ”to može biti. Taj te križ joÅ” snažnije vodi k meni i osposobljava da te poÅ”aljem do kraja zemlje. HoƦeÅ” lli prihvatiti taj križ? Ne boj se, jer ja sam s tobom. Ja sam pobijedio svijet.

DESETI KRIŽ - DOPUSTITI DA TE RAZGOLITE

Dopustio sam da budem gol, da mi ljudi otmu i ono Å”to je na meni najintimnije. Pustio sam da se zloƦa na meni dokraja iskali.

Uvijek ƦeÅ” htjeti imati samo za sebe bar mali komadiƦ života i svijeta, gdje možeÅ” biti sam, neÅ”to Å”to ne želiÅ” da ljudi dodirnu, neÅ”to Å”to je samo tvoje, ĆØega se ĆØak i stidiÅ”. Da imaÅ” neÅ”to Å”to ne smiju vidjeti, jer bi te obeÅ”ĆØastili. ƈuvat ƦeÅ” i skrivati ro. Mislit ƦeÅ” da imaÅ” pravo na to. PlaÅ”it ƦeÅ” se grijeha baÅ” tu. Htjet ƦeÅ” poÅ”to-poto saĆØuvati svoju intimu. Borit ƦeÅ” se za to. No, doĆ°e trenutak kada to viÅ”e ne možeÅ” saĆØuvati. I kroz taj križ moraÅ” proƦi. Ima situacija u kojima sve moraÅ” predati, da viÅ”e niÅ”ta nemaÅ” svoga. I to ti oduzimaju. Daruj Bogu sve. Jedina netaknuta intima bit Ʀemo ti, Otac i ja.

Križ nije samo razgoliƦenost tijela. JoÅ” bolnije je kad ti razgolite duÅ”u. Grijesi su te veƦ odavno razgolitili. Uzmi taj križ i nitko te viÅ”e neƦe moƦi ragolititi. Dopusti mom Ocu da ti dade novu haljinu. Daj mu svoju intimu. Uzalud se trudiÅ” saĆØuvati svoju nevinost. Danas priznaj da si tu slab. To je deseti križ - križ stidljivosti, srama, križ straha da netko ne dozna kad padneÅ”. Tu te ĆØekam. Tada se neƦeÅ” bojati. Prihvati to da si slab, da nisi drugaĆØiji nego Å”to jesi. Tu Ʀemo se susresti.

JEDANAESTI KRIŽ - BITI PRIBIJEN NA SVOJ KRIŽ

Dok križ nosiÅ”, joÅ” imaÅ” moguƦnost odbaciti ga. Ali, kada te jednom prikuju na njega, viÅ”e nema odvajanja od križa.

Sad znaÅ” - križ je tvoja sudbina do smrti. Eto, to je teÅ”ko. Ti bi se htio osloboditi križeva, ali si pribijen na njih. To je mjesto na kojem se umire. Ljudi Ʀe te na njih pribijati. HoƦeÅ” li se prestraÅ”iti ili pouzdati u mene? Uzalud se trudiÅ” da ih se oslobodiÅ”. Na tebi je da napustiÅ” tu uzaludnu bitku i da doĆ°eÅ” k meni. Tad ƦeÅ” umrijeti i poĆØeti živjeti. Ne boj se! Želim samo da se ne varaÅ” oĆØekujuƦi dolazak neĆØega drugoga. Križevi ostaju do kraja i Å”to prije umreÅ”, to ƦeÅ” prije uskrsnuti, Å to se prije prestaneÅ” opirati - to ƦeÅ” me prije susresti. Zapamti taj jedanaesti križ. To je naÅ” jedanaesti susret. Ja mu se radujem.

DVANAESTI KRIŽ - UMRIJETI NA KRIŽU

Smrt. Odlazim sa zemlje. Ali da živim, a ne da nestanem. Moja je smrt ispunjenje OĆØeve volje. I zato sam rekao: "OĆØe, u ruke tvoje predajem duh svoj." DovrÅ”io sam OĆØev plan.

Ti misliÅ” da je smrt kraj i zato se bojiÅ”. OpireÅ” se, dok ne prihvatiÅ” taj križ, bit Ʀe ti muka. Kad smrt prihvatiÅ” - tad ƦeÅ” pobijediti. Tad ƦeÅ” me naƦi. Daleko sam dokle god se opireÅ” smrti i moliÅ” me da te od nje oslobodim. Shvati, u smrti ƦeÅ” me naƦi. Jer smrt razara sve Å”to je bilo greÅ”no i smrtno u tebi. Smrt te oslobaĆ°a križeva, a ja smrti. Danas pogledaj smrti u oĆØi. Uzmi taj križ kao OĆØev dar. Ti imaÅ” svoj svrÅ”etal. To je ono Å”to daje Otac. Dok se opireÅ” smrti, ne nalaziÅ” me. Dvanaesti križ je kao blagdan, vrhunac, zavrÅ”etak svega. Zapravo, to je poĆØetak Života.

TRINAESTI KRIŽ - NE UŽIVATI PLODOVE SVOGA RADA

Tek kad sam umro, priĆ°oÅ”e mi prijatelji. Ti si sjeme zaneka buduƦa vremena. A želiÅ” odmah vidjeti plodove svojih ruku. Moji uĆØenici ĆØesto umiru u beznaĆ°u i sramoti, a drugi beru plodove. Drugi beru radost i život. Tebe sam postavio da sijeÅ” za novi svijet. To je tvoj križ. Dajem ti vjeru, jer za života ƦeÅ” jedva vidjeti uspjeha. Tek Ʀe te poslije smrti slaviti. TEk tada Ʀe te skinuti s križa. VjeĆØnost ƦeÅ” živjeti bez križa, jer si imao hrabrosti biti na njemu za života. Raditi i ne uživati plodove svojih ruku - to je trinaesti križ. Hrabrost je to - sijati da bi drugi želi.
Ali, to sam ja koji ti idem u susret. To je uskrs.

ƈETRNAESTI KRIŽ - OSTATI BEZ LJUDSKE NADE

Moji su prijatelji misli da su mi ukazali najveƦu poĆØast stavivÅ”i moje tijelo u grob. Brinuli su se za tijelo. To je sve Å”to su mogli uĆØiniti. Zaboravili su da sam im rekao: To je samo za tri dana. Smrt ne vlada nada mnom.

Sjeti se da te grob plaÅ”i. Kada se zatvori grobni humak - viÅ”e te nema. Kada iza tebe ne ostane ni najmanji trag - Å”to ƦeÅ” tada uĆØiniti? To je križ - izgubiti i posljednju želju: ovdje neÅ”to znaĆØiti. Tu ƦeÅ” me naƦi. Ali kako, dok se bojiÅ” leƦi u grob sebiĆØnosti, biti pokopan? Dok prelaiÅ” k meni, a ne ruÅ”iÅ” mostove iza sebe - kako Ʀemo se naƦi? A upravo je to trenutak kada Ʀu moƦi preobraziti tvoj život. To je ĆØetrnaesti križ i nad njim lebdi uskrsnuƦe. Kako da se radujem grobu tvoje oholosti! Ti se joÅ” ne daÅ” u taj grob, joÅ” se opireÅ” umiranju svog života. Zato si mrtav. Kad bi htio leƦi u grob oholosti i umrijeti sebi, tad bi uskrsnuo mome životu. Samo mrtav ĆØovjek može uskrsnuti. Ne boj se! RijeĆØ je o mostu izmeĆ°u tebe i mene. Smrt grijeha - radost je i zagrljaj mene i tebe. NajveliĆØanstvenija eksplozija ljubavi. Ja sam proÅ”ao taj put i ĆØekam te. Zar ne shvaƦaÅ” da nisam otiÅ”ao sa zemlje? Prije sam bio samo gost na zemlji. Tek sam sada gospodar. Predaj smrti ono Å”to joj i te kako pripada. Nemoj viÅ”e gledati na grob kao beznaĆ°e i kraj, nego kao raĆ°anje i poĆØetak. Neka umre tvoja oholost. Uskrsna zora veƦ je na pomolu.

ZAVRÅ ETAK
OĆØe, hvala ti za ovaj križni put. Prepoznao sam svoje križeve, koje trebam svaki dan uzeti i poƦi za tvojim sinom. Sad znam kako se prihvaƦa, odriĆØe, praÅ”ta i voli unatoĆØ svemu! Sad znam kako se umire prije smrti i koraca ususret Životu.

Hvala ti Ŕto sad ulazim u tvoje kraljevstvo. Izlazim iz svoje buntovne volje i ulazim u tvoju. Postajem dionik tvoje naravi, tvoje dijete, tvoja radost.

OĆØe, uĆØini da se ostvari veƦ danas i moj uskrs. Amen.

merkat

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo Klara, trudis se, samo se nemoj opustiti Laughing Laughing Laughing
Na jednom drugom forumu jedna forumasica je spomenula da je nas kriz, kriz nasega spasenja. Malo sam se zamislio i razmislio o svome krizu i shvatio koliko je to istinito.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 23:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fra Zvjezdan LiniƦ: Križni put

Uvodna misao
Mnogo je križnih putova u povijesti pojedinaca, obitelji i naroda. Ali samo je jedan križni put dokraja i savrŔeno ostvaren.
Ostvaren je u Isusu Kristu koji nas ljubljaŔe dokraja, do smrti na križu.Taj se put nastavlja u svim ljudima svih naraŔtaja. Nastavlja se u svim patnicima. Molimo križni put kako bismo se na putovima svoga života sjedinili s Isusom koji Put, Istina i Život.

Pomolimo se

Svi smo krÅ”teni u tvoju smrt, Gospodine Isuse. Ali zaboravljamo Å”to to znaĆØi. Ili ne želimo znati da smo time prihvatili križ svoga svakodnevnog života. Ti znaÅ”, Gospodine, kako smo rijeĆØju spremni prihvatiti svaki križ, a kako smo djelom i životom nesposobni prihvatiti upravo ovaj konkretan križ koji nam danas, u osobnom svakodnevnom životu povjeravaÅ” da ga nosimo. Daj da nosimo svoj križ za tobom, a ne da se hvalimo spremnoÅ”Ć¦u da idemo za tobom. I Petar je bio spreman na sve, samo ne na ono Å”to ga je ĆØekalo! Neka i ovaj križni put, ova molitva koju želimo s vjerom obaviti, bude za nas Å”kola života, Å”kola križa.
Daj nam snage da na tom putu ne iznemognemo.

1. postaja: Isusa osuĆ°uju na smrt

Isuse, svjetina oko tebe viĆØe: "Raspni ga, raspni!" Pilat popuÅ”ta zbog straha i ljudskog obzira. PresuĆ°uje: "IƦi ƦeÅ” na križ!"
Nepravedno si osuĆ°en. Ti, jedini pravednik ovoga svijeta, nevini Jaganjac! SluÅ”aÅ” i Å”utiÅ”. Gospodine, oprosti mi kad se sve u meni buni na neki krivi sud; kad mi se ĆØini da me drugi nepravedno i krivo sude. Ti si jedini mogao punim pravom prosvjedovati na tu najveƦu nepravdu svijeta, a ipak si Å”utio. ŽeliÅ” biti posluÅ”an Ocu i iƦi dokraja.
Oprosti, Isuse, kad se u meni raĆ°a osuda. Bližnjega krivo gledam. ƈesto netko trpi zbog tvrdoƦe moga srca ili zbog mojih krivo izgovorenih rijeĆØi koje ranjavaju. Rekao si: "Å to ste uĆØinili, rekli, namjestili... jednome od ove moje najmanje braƦe, meni ste uĆØinili!" Daj nam milost da nitko pokraj nas i poradi nas ne bude nevino osuĆ°en i smaknut. Svjetina viĆØe, Pilat popuÅ”ta, a mene pitaÅ”: "A ti, Å”to ti kažeÅ”?"

2. postaja: Isus prima na se križ

Rekao si, Isuse, da svoj život dragovoljno dajeÅ” i da ti ga nitko ne otima. Zato i križ dragovoljno primaÅ” i nitko ti ga ne nameƦe.
I u drami svoje vlastite muke i smrti ti si slobodan i dajeÅ” svoj život. Ti se darujeÅ”, tvoja muka i smrt žrtva je ljubavi, jer je to tvoj slobodan ĆØin predanja u posluÅ”nosti Ocu i u ljubavi za ljude.
Križ je oduvijek bio sramotno sredstvo muke i poniženja; bio je znak prokletstva. Ti si dragovoljno prigrlio križ. Time križ nije postao lakÅ”i, ali ga je lakÅ”e nositi. Tada on postaje znakom ljubavi. Od tog ĆØasa križ visi u naÅ”im crkvama, na raskrižjima putova, o naÅ”em vratu, u naÅ”im domovima.
Križamo se tako ĆØesto i time posveƦujemo vlastito tijelo. Križ je znak spasenja! NauĆØi nas, Isuse, prihvaƦati križeve života. Daj da tim prihvaƦanjem križeva života prestanemo biti ravnoduÅ”ni ili buntovni patnici dostojni žaljenja, nego križonoÅ”e koji znaju da uvijek i na svakom mjestu mogu ljubiti slobodno i velikoduÅ”no.
NauĆØi nas prihvaƦati križ i time svaku bol uĆØiniti plodonosnom za druge. Gospodine, bilo je mnogo patnji, ima mnogo križeva. Daj nam milost da ih nosimo u hodu za tobom, kako to neizrecivo blago ne bi otiÅ”lo uzalud. Daj da odsada svaki križ nosimo samo uz tebe i s tobom!

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Tek Å”to si krenuo, Gospodine, veƦ posrƦeÅ” i padaÅ” pod križem. Križ je težak, pritiÅ”Ć¦e, boli. VuĆØe k zemlji. PosluÅ”nost Ocu diže te i hrabri, daje ti snagu da ideÅ” naprijed. Hvala ti, Gospodine, za svako oduÅ”evljenje kojim prihvaƦamo svoje križeve i poteÅ”koƦe života. Hvala ti za dodire milosti u predanju života i opredjeljenje za tebe u ĆØasovima dubokih iskustava susreta s tobom. Hvala ti za svaki susret s križem u svjetlu tvoje milosti i jakosti.
Molim te, Gospodine, pomozi nam da ne malakŔemo kad se dogodi prvi pad nakon najljepŔih odluka i divnih iskustava novog života poslije krŔtenja ili sakramenta ispovijedi.
Molim te, Gospodine, za snagu da ne posumnjamo u ispravnost puta kojim smo za tobom krenuli kad se dogodi neki posrtaj i pad; ne dopusti da zaboravimo ljepotu milosti preporoĆ°enja.
Molim te, Gospodine, za novo roĆ°enje nakon svakog iskustva pada i slabosti.
Jer, ljudski je pasti! Ali vjerujem da nas tvoja milost pridiže i hrabri!

4. postaja: Isus susreƦe svoju svetu Majku

Isuse, jedino je tvoja Majka dorasla ovom ĆØasu i svemu Å”to se dogaĆ°a. Ona se pojavljuje na tvom križnom putu kao službenica i supatnica. Istom vjerom i ljubavlju kojom se predaje Božjim planovima u ĆØasu navjeÅ”tenja ona je i sada ovdje, na tvom putu muke i križa.
Jedino je ona tu, na pravom mjestu, Å”utljiva i tiha, ali prisutna i puna ljubavi. MaĆØ boli dodiruje i njezino srce, ali ono ostaje ĆØisto za ljubav. Isuse, darovao si nam svoju Majku.
Ona je i naŔa Majka, Majka Crkve, Majka svih putnika, svih križonoŔa, svih patnika.
Ti si, Isuse, morao nastaviti nositi svoj križ i nakon susreta sa svojom Majkom. Ali, znao si: ona je tu!
Daj, Gospodine, da nikad ne zaboravimo da je Marija kao majka na svakom mjestu s nama, a osobito ondje gdje se nosi križ.

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ

Ti bi, Isuse, doŔao do Kalvarije i da se nije pojavio Šimun Cirenac.
Ali, htio si da se pojavi i taj ĆØovjek, htio si i pomoƦ ĆØovjeka. To je tajna tvoje ljubavi i tajna one druge, vjeĆØne OĆØeve ljubavi. U djelu spasenja trebao je sudjelovati ĆØovjek: poĆØevÅ”i od onog najdivnijeg ljudskog stvora, od Marije, pa do svakog Cirenca na tvom životnom putu. Ovaj je bio prisiljen nositi križ s tobom, ali to mu je bilo spasonosno.
I mene trebaÅ”. Znam da je to tako veƦ od krÅ”tenja. TrebaÅ” me da možeÅ” i danas pružati svoje ruke i lijeĆØiti, njegovati, pridizati. TrebaÅ” me kako bi i danas upravio rijeĆØ ohrabrenja onima koji viÅ”e ne mogu, kojima je teÅ”ko. TrebaÅ” me da i danas dopreÅ” onamo gdje je toliko potrebna vidljiva, opipljiva djelotvorna ljubav. ŽeliÅ” da budem Cirenac, jer se krijeÅ” u mnogima, u ljudima oko mene.
Ako se tome otimam, Gospodine, tada me prisili. Znam da Ʀe mi to biti spasonosno.

6. postaja: Veronika pruža Isus rubac

Isuse, uzeo si ovo naÅ”e ljudsko tijelo i imao si lice, poÅ”teno i ĆØisto. Svojim si se licem, tj. ĆØitavim svojim biƦem, okretao svima koji su te zvali, koji su te željeli ĆØuti i vidjeti. Isuse, imao si divno lice! U ovom ĆØasu to je lice iznakaženo, krvavo, popljuvano. Na njemu nema cara, privlaĆØnosti, ljepote. Ali, to je tvoje lice! Veronika se usuĆ°uje, meĆ°u tolikim svijetom koji pogrĆ°uje tvoje lice, otkriti ljepotu tog istog lica. OstavljaÅ” joj ga utisnutoga u taj ĆØudesni rubac njezine ljubavi i srca. Molim te, Isuse, daj da ispravnim životom saĆØuvam u sebi i na svom licu odsjaj tvoga lica, jer stvoren sam na tvoju sliku.
Ne dopusti, Isuse, da sebiĆØnoÅ”Ć¦u ili krivim postupkom nagrdim lice svoga bližnjega, Å”kodim njegovu dobru glasu; i daj mi hrabrosti da uzmognem s ljubavlju brisati ljage na licu bližnjega svoga! Daj mi, Isuse, da ne moram ustuknuti pred sjajem tvoga lica kad se konaĆØno pojaviÅ” u slavi!

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem

Ti znaÅ”, Isuse, kako smo obeshrabreni nakon ponovnog pada, ponovljenih slabosti. Ti znaÅ” kako nas boli i kako smo poniženi kad i drugi mogu vidjeti da smo slabi, da ne znamo održati sveĆØana obeƦanja, ĆØvrste odluke, konaĆØna opredjeljenja. Sve je to bolno. Svaki nas pad koÅ”ta. Sve se teže dižemo. Ne vjerujemo ni samima sebi. ƈini nam se da nam ni drugi viÅ”e ne vjeruju. Isuse, ti koji uvijek dajeÅ” svakome novu životnu priliku, ti koji Petru vjerujeÅ” i nakon trostrukog zatajenja, ti koji vjerujeÅ”. Zakeju, Magdaleni, ženi zateĆØenoj u preljubu, ti koji vjerujeÅ” svakom ĆØovjeku i znaÅ” da je milost jaĆØa od grijeha, molim te: daj nam snage da se pridignemo nakon ponovljenih padova; daj da opet vjerujemo da se, ako smo i stariji, možemo preporoditi i da smijemo opet odluĆØiti i zapoĆØeti; daj da osjetimo da nam ti vjerujeÅ”.
Jednako te tako molimo, Isuse, daj da ljudima oko sebe pružamo nove životne prilike. Neka nas nikad ne obeshrabri njihova nevjera, neka nas ne razuvjeri njihova slabost: ti si veƦi od naÅ”ega srca.

8. postaja: Isus tjeŔi jeruzalemske žene

Isuse, u vlastitoj boli, tjelesnoj i duÅ”evnoj, ne misliÅ” na sebe. Sav svoj život služio si drugima, i sada svoju pažnju darujeÅ” dragima, misliÅ” na tuĆ°e suze i boli. Ne želiÅ” biti zarobljen sobom i svojim problemima, nego hoƦeÅ” živjeti dokraja za druge. Tako i u odnosu na žene koje ne mogu suzdržati suze videƦi teÅ”ki prizor tvoje muke. One plaĆØu nad tobom, a ti misliÅ” na njih i na njihovu djecu. One ne mogu bez suza izdržati prizor koji potresa duÅ”u, a ti želiÅ” da i u tom ĆØasu njihovo srce i njihov život usmjeriÅ” prema spasenju. "Ne oplakujte mene! Oplakujte sebe, djecu svoju, ljude s kojima živite, bližnje kojima ne darujete ljubav.
Pogledajte sebe, svoj život, svoje djelovanje, svoje srce, svoju duŔu. Oplakujte ono Ŕto je u vama izvor svakoga zla i grijeha, izvor nepravde i mržnje, izvor patnje i boli vaŔih bližnjih. Oplakujte grijehe svoje."
Gospodine Isuse, daj da i u meni pogled na tvoj križ izmami odluke obraƦenja i suze pokore. Isuse, utjeÅ”i i danas mnoge žene, sestre, kƦeri koje su u domovinskom ratu izgubile svoje najbliže; utjeÅ”i žene koje su ranjavane grubostima i sebiĆØnostima svojih najbližih. Isuse, ohrabri žene da ĆØuvaju svoje žensko dostojanstvo koje ih ĆØini sposobnim za istinsku ljubav. Ohrabri ih da se nesebiĆØno predaju službi života i da se ne boje donositi novi život na svijet.

Sjetimo se Isusovih rijeĆØi i ponovimo ih:
Blago ožaloÅ”Ć¦enima, oni Ʀe se utjeÅ”iti!
Blago progonjenima zbog pravednosti, njihovo je kraljevstvo nebesko!
Blago milosrdnima, oni Ʀe se sinovima Božjim zvati!

9. postaja: Isus pada treƦi put pod križem

Gospodine, ovo je tvoj treƦi pad na križnom putu. On je najbolniji, najteži. NalaziÅ” se nadohvat cilja, Kalvarije. MoraÅ” naprijed, dokraja. Zato se dižeÅ” i nastavljaÅ” svoj hod.
Molim te, Isuse, za sebe i za sve kojima je križ težak, pretežak. Molim te za one koji padaju pod teretom križa, slabosti, oĆØaja i beznaĆ°a. Molim te za one koji misle da viÅ”e nema smisla, da nije vrijedno ponovno ustati, da je sve propalo. Molim te za one koji nemaju snage da se dalje bore te leže pod teretom vlastitih slabosti i zarobljenosti.
Molim te za sve koji oĆØajavaju zbog teÅ”kih okolnosti života, koji viÅ”e ne vide izlaza. Molim te za one koji misle da je bolje prekinuti nit takvoga života i nalaze se u napasti samoubojstva.

10. postaja: Isusa svlaĆØe

PodnosiÅ” poniženje i bol svlaĆØenja. Skidaju s tebe odijelo ili ono Å”to je joÅ” od dostojanstva na tebi ostalo. StojiÅ” prepuÅ”ten ljudskoj bezosjeƦajnosti i pogledima. Tvoje tijelo postaje znakom. Isuse, darovao si nam tijelo. Ono je tvoj dar, ono je lijepo, stvoreno na tvoju sliku. Darovao si nam tijelo kojim možemo jedni drugima biti blizu, vidjeti osmijeh na licu, pružati si ruke prijateljstva i mira. Darovao si nam tijelo kojim možemo tebe slaviti i u kojem možemo prepoznavati divno djelo tvoje ljubavi. Oprosti, Isuse, kad vlastitostima svoga tijela ranjavamo jedni druge, umjesto da se usreƦujemo! Oprosti, Isuse, kad u svom ili tuĆ°em tijelu i njegovim oblicima ne otkrivamo tvoje djelo i kad ti prigovaramo za ovo i ovakvo tijelo kakvo imamo! Oprosti, Isuse, kad spolnost, koju si stvorio da bude u službi života i ljubavi, pretvorimo u sebiĆØno traženje užitka, ĆØime ponizujemo sebe i ranjavamo druge! Oprosti, Isuse, Å”to te ne proslavljujemo svojim tijelom!

Isuse, saĆØuvaj u nama poÅ”tovanje prema ljudskom tijelu, molimo te!
Ne dopusti da duh bludnosti razori u mladima osjeƦaj za odgovornu ljubav...
Vrati braĆØnim drugovima volju za ljubav i postojanost u vjernosti...
SaĆØuvaj nam djecu od zlih utjecaja, neobuzdanih zabava i neodgovornih igara...
ƈuvaj naÅ” narod da bude sposoban za život i za darivanje života daljnjim naraÅ”tajima, molimo te.
Zaodjeni nas opet, Gospodine, u dostojanstvo i ĆØistoƦu krsne haljine koju si nam povjerio u ĆØasu kad smo postali djeca Božja!

11. postaja: Isusa pribijaju na križ

Gospodine, Isuse, tvoje tijelo pribijaju na križ. Potresan prizor. ViÅ”e neƦeÅ” moƦi micati svojim rukama niti dodirivati one koji žele osjetiti tvoju blizinu, a ipak sada najviÅ”e ĆØiniÅ” za sve nas i blagoslivljeÅ” nas svojim raÅ”irenim i prikovanim rukama. ViÅ”e neƦeÅ” moƦi napraviti svojim tijelom i svojim nogama ni jedan korak, jer noge su ti pribijene na križ, a ipak odsada ƦeÅ” biti najbliže svim potrebnima na ĆØitavom svijetu. Tvoje razapinjanje blagoslov je svijetu. Hvala ti, Isuse, za ovaj ĆØas i molim te:
za sve one koji pate na bolesniĆØkim posteljama i koje ljudi smatraju teretom drugima;
za sve koji u svojoj nemoƦi i prikovanosti uz postelju misle da viÅ”e nikome nisu od koristi;
za sve koji u sebiĆØnim ekonomskim raĆØunicama ne vide vrijednost i blagoslov patnje, trpljenja, blagoslov nemoƦnih i bolesnih!
Obrati nas, Isuse! Daj da tvojim oĆØima prosuĆ°ujemo sebe i ljude oko sebe. Daj da te blagoslivljamo u svojim starcima i nemoƦnima.

12. postaja: Isus umire na križu

Iz tvojih dubina izvirale su s križa rijeĆØi koje i danas potresaju svijet. Neka te rijeĆØi i mene potresu da ih osjetim u brojnim prilikama svoga života. U tvom vapaju: "Bože moj, Bože moj, zaÅ”to si me ostavio?" prepoznajem da si prisutan u svakom ĆØovjeku u iskustvima duboke osamljenosti i tjeskobe. Svojom ostavljenoÅ”Ć¦u na križu uĆØinio si da viÅ”e nikada nitko ne bude napuÅ”ten. Htio bih te razumjeti, Isuse, i nasljedovati u svome životu dok doživljavam poteÅ”koƦe s drugima i ponavljati tvoj vapaj kao poziv na praÅ”tanje i mir: "OĆØe, oprosti im jer ne znaju Å”to ĆØine!" Htio bih, Isuse, zaroniti u tvoju suƦut i brigu za drugoga, kad u vlastitoj agoniji okreƦeÅ” glavu prema raskajanom razbojniku i kanoniziraÅ” ga za prvoga sveca: "JoÅ” danas bit ƦeÅ” sa mnom u raju!" Želim, Isuse, da mi dadneÅ” milost da u svakom ĆØasu svog , života mogu vrÅ”iti volju OĆØevu i da na smrtnom ĆØasu mogu ponoviti tvoje rijeĆØi predanja i ljubavi: "OĆØe, u ruke tvoje predajem duh svoj!" Mnogi su odlazili s Kalvarije bijuƦi se u prsa, a satnik je zaĆØuĆ°en ispovjedio: "Zaista, ovaj ĆØovjek bijaÅ”e Sin Božji!"

JoÅ” jednom ponavljajmo suƦutno i s vjerom svih sedam Isusovih rijeĆØi s križa:
Bože moj, Bože moj, zaŔto si me ostavio?
OĆØe, oprosti im jer ne znaju Å”to ĆØine!
Zaista, kažem ti, joÅ” danas bit ƦeÅ” sa mnom u raju!
Ženo, evo ti sina! Sinko, evo ti Majke!
Žedan sam!
DovrŔeno je!
OĆØe, u ruke tvoje predajem duh svoj!

13. postaja: Isusa skidaju s križa

Marijo, Majko Otkupiteljeva, obraƦam se tebi: U ovom ĆØasu ti si žalosna Gospa, dok na svom krilu držiÅ” mrtvo tijelo svoga Sina. To je ono tijelo koje si u svom krilu zaĆØela, koje si rodila, koje si dojila i njegovala, koje si pratila na putovima života i dopratila do Kalvarije. Tijelo tvoga Sina. Nijedna majka nije tako ljubila svoje dijete, kao Å”to si ti njega ljubila;
nijedna majka nije imala tako ĆØisto srce, osjetljivo na bol i patnju kao Å”to ga imaÅ” ti! Zato si žalosna Gospa, zato si dostojanstvena Majka! Isuse, s križa si mi poruĆØio: "Evo ti Majke!" Hvala ti! Želim da ona bude prisutna i u mojem umiranju, želim da moje tijelo poĆØine na njezinu majĆØinskom krilu.

14. postaja: Isusa polažu u grob

Vjerujem, Isuse, u tajnu koju skriva tvoj grob. Vjerujem u smisao patnje, križa, umiranja. Vjerujem u tvoju smrt i uskrsnuƦe. Vjerujem da si za nas umro, da si za nas uskrsnuo! Vjerujem u život nakon groba, u vjeĆØnost nakon vremena, u radost nakon patnje i žalosti. Vjerujem u prekogrobni život, vjerujem u uskrsnuƦe tijela. Tvoj grob, Isuse, ostao je prazan. Snazi tvoga uskrsnuƦa, Gospodine, povjeravam sve grobove svojih, naÅ”ih pokojnika. Znam da u tebi i po tebi žive. Snazi tvoga uskrsnuƦa i nadi koja zraĆØi iz tvoga praznog groba povjeravam svoju smrt kao i sve druge ĆØasove života koji me upozoravaju na prolaznost i na umiranje. Snazi tvoga uskrsnuƦa povjeravam sve svoje nade i sve svoje želje i ĆØežnje za punim i pravim životom. I vjerujem, Isuse, tvojoj rijeĆØi: "Tko jede tijelo Sina ƈovjeĆØjega, živjet Ʀe zauvijek, neƦe umrijeti nikada!"
To je tajna vjere kojoj kliĆØemo: Tvoju smrt, Gospodine... Tvoje uskrsnuƦe... Tvoj slavni dolazak...

ZakljuĆØna molitva
Gopodine Isuse! Tvoj sluga sveti Franjo molio te je ĆØesto za dvije osobite milosti: da osjeti onu ljubav koju si ti osjeƦao kad si htio dokraja ljubiti, kad si htio dokraja trpjeti i za milost da na svome tijelu i duÅ”i osjeti barem malo od one boli koju si ti osjeƦao na svom putu križa i u svome umiranju.
Ne usuĆ°ujem se za to moliti. OsjeƦam da je to neizrecivo, veliko i teÅ”ko. Svetom si Franji udijelio tu milost i njegovo je srce bilo zapaljeno serafskom ljubavlju, a njegovo je tijelo bilo obilježeno tvojim svetim ranama. Ipak, molim te, ražari nam srce svojom ljubavlju! Obilježi nam tijelo svojim ranama! Neka se na nama vidi da smo otkupljeni, da smo tvoji!
I daj: da po toj ljubavi, koju od tebe molimo, mnogi naĆ°u tebe, izvor pravoga života! I neka bude joÅ” jednom svjesno i s vjerom prekriveno ovo moje tijelo i cijelo moje biƦe znakom svetoga križa: U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

klara

PostanoPostano: pon 14 ožu 2005, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I sjetih se Å”to na sliĆØnu temu veli CesariƦ:

Neko sa svojim bolom ide
k'o sa otvorenom ranom:
svi neka vide.
Drugi ga ĆØvrsto u sebi zgnjeĆØi,
i ne da mu prijeƦi
u suze i rijeĆØi.
Radije ga skriva i tvrdo ga zgusne
u jednu crtu na kraju usne...

Sunce

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 19:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"If you have a cross to bear, you may as well use it as a crutch" Moloko

I gave You my trust, and You took me out of the dark rain...
klara

PostanoPostano: ned 20 ožu 2005, 0:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neizbježnost križa

Križ je realnost
u svakome ljudskom životu.
Ali sve manje ljudi
izlazi s njime na kraj.

ViÅ”e ga ne prihvaƦaju,
ne mogu ga podnijeti.

A ipak, izbora nemaÅ”.

Ili ƦeÅ” nositi svoj križ,
ili Ʀe te križ satrti.
A nosit ƦeÅ” ga moƦi
jedino ako nauĆØiÅ”
shvaƦati smisao i zadaƦu križa.

Križ Ʀe te vratiti natrag k tvojoj istini,
k onoj pravoj mjeri siromaŔna,
slaba, ranjiva,
malena ljudskoga djeteta.

Križ je kao antena
preko koje ti Bog Ŕalje svoju poruku.
Pogledaj na križ Velikoga petka.
On te neƦe osloboditi tvoga trpljenja,
ali Ʀe te otkupiti
od besmislenosti trpljenja.

Pobrini se dobro za svoje tijelo, ali se prije svega pobrini za svoje srce i svoj duh.

Phil Bosmans

pingi

PostanoPostano: ned 20 ožu 2005, 15:49
PostNaslov : ...
Citiraj i odgovori

Dobar dan, dobri ljudi!

Voljela bih se i ja malo ukljuĆØiti u ovu vaÅ”u temu. Kad razgovaramo s nekim o križu u životu, on Ʀe obiĆØno reƦi: joj, nemoj tu temu, opet neÅ”to pesimistiĆØno. Zapravo, ljudi vrlo malo razgovaraju u tome. I premalo shvaƦaju kako križ može biti proĆØiÅ”Ć¦avajuƦ... TuĆ°a patnja i teÅ”koƦe ih ne zanimaju, a tako je mnogo ljudi pored nas, u naÅ”oj blizini koje možda i ne zapažamo, a koji trebaju neĆØiju - naÅ”u pomoƦ, pa makar to bio samo razgovor. Trebaju nekoga da bude pored njih, nekog s kim bi mogli podijeliti svoje teÅ”koƦe... Rolling Eyes
Mislim da smo mi kao krÅ”Ć¦ani tu najviÅ”e pozvani. Nekako mi se ĆØini da smo u danaÅ”nje vrijeme (kada neke totalno drukĆØije vrijednosti isplivavaju na povrÅ”inu) pomalo i zaboravili Å”to znaĆØi biti "tu za drugoga". Radije gledamo sebe i ne zamaramo se time Å”to možda netko pored nas prolazi križni put. Mi, krÅ”Ć¦ani, sretni smo Å”to imamo vjere i Oca na naÅ”oj strani. Ali mnogo je onih koji ne poznaju ono Å”to mi znamo, onih koji ne nalaze izlaza iz teÅ”kih situacija...
Dajmo, okrenimo se malo oko sebe i pogledajmo malo bolje one koji nas okružuju. Jer možda je njima njihov križ pretežak i jednostavno trebaju mene i tebe da im poput Å imuna pomognemo nositi ga. Ne odustajmo. Jer kroz Å imuna Isus je na neki naĆØin dao za primjer svima nama kako trebamo priskoĆØiti u pomoƦ kada je to nekom potreba...
Oprostite, ja sam se malo raspisala i odužila!
merkat

PostanoPostano: ned 20 ožu 2005, 18:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je receno: " Ili cemo biti Juda ili Simun " , vrijeme je da se opredijelimo...vremena su takova da nam mlakost i ravnodusnost je najgora opcija...

sike

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo reĆØeno Pingi i Merkat!
Doista je vrijeme takkvo kad Ʀe nas naÅ” križ ili uzdignut k Bogu ili satrijet,pa ako nosimo svoj križ s povjerenjem u Boga, križ Ʀe nam bit "perce" i dat Ʀe nam zapravio snagu,nutarnju i vanjsku,da pogledamo oko sebe i ugledamo kako druge križ pritiÅ”Ć¦e.
Ako ne možemo biti Å imun,budimo Veronika - ta, isto je! Isusu u nekome od naÅ”ih bližnjih treba i naÅ” rubac da obriÅ”e svoje znojno i krvavo ĆØelo.
Tako mala stvar ta rubac u oĆØima svijeta a pomogla je Sinu Božjemu da nastavi dalje..
arkandeo

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 11:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna prica vezana uz kriz.
Dosao covjek kod Svetog Petra i zamolio ga da mu zamjeni kriz. Sv. Petarga odvede do jedne ogromne dvorane pune krizeva. Kaze mu ostavi svoj ovdje kraj vrata i uzmi kojega hoces. Tako krene covjek uzme prvi kriz stavi na rame i vidi taj ga zulja. Krene do slijedeceg i taj mu je bio pretezak. Slijedeci mu je bio preglomazan, slijedeci mu nije stao na rame i tako ide on od kriz do kriza i nijedan mu se ne svida. Na kraju dode do jednoga stavi ga na rame i taj mu je odlicno pasao kao da je napravljen za njegovo rame. Kaze on Sv. Petru uzet cu ovoga, a Sv. Petar mu odvrati pa to ti je onaj kriz koji si ostavio kad smo dosli.

Tko je kao Bog?
klara

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Strpljivost, "sljepoƦa", "gluhost"... ƈesto nemamo strpljenja za taj svoj križ, nekako nam se uvijek ĆØini da je drugima lakÅ”e nego nama... Zaista su rijetki oni koji nose svoj križ s osmijehom na licu i ne jadikuju. Samo, onda u oĆØima okoline ispadaju kao ljudi koji nemaju nikakvih problema, ono "ptiĆØice pjevaju, teĆØe med i mlijeko". No, kad netko nosi križ u tiÅ”ini, strpljivo, ĆØak i s radoÅ”Ć¦u - onda mu i nije toliko bitno Å”to drugi misle...

Sjetih se sad jedne molitvice (samo jednog dijela): "Bože, daj mi strpljivosti da prihvatim ono Ŕto ne mogu promijeniti, snagu da promijenim ono Ŕto mogu promijeniti te mudrost da to dvoje razlikujem..."

EvanĆ°elje uz 4. korizmenu nedjelju ponukalo me da razmislim o tome koliko smo mi slijepi i gluhi za druge, za sebe... Gluhi za druge, a slijepi za sebe. Gluhi smo kad treba ĆØuti poziv drugoga, kad nam se drugi obraƦa s nekom molbom ili potrebom ili tek želi s nama priĆØati, a mi smo zabavljeni sobom i svojim problemima. Tada sluÅ”amo povrÅ”no, nagluho, s pola glave i s vrlo malo (a katkad i nimalo) srca. Slijepi smo za sebe, za svoje nedostatke (poneki odu u drugu krajnost pa u velikom samosaželjenju postaju slijepi za svoje kvalitete). Kroz prste gledamo, zažmirimo na jedno oko, na svoj život, a ako smo osobito samilosni napravimo to i nad tuĆ°im. Jednom rijeĆØju - ni sljepoƦa ni gluhoƦa nam nisu strani...

I ko Å”to Sike reĆØe - ako veƦ ne možemo biti Å imun ljudima oko sebe, budimo barem Veronika...

merkat

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, Arkonja, Klara...da je ova tri posta jedan covjek napisao nazvao bi to " hat trick " ! Wink

klara

PostanoPostano: pon 21 ožu 2005, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... kapljice ĆØine ocean... jako sretan

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.