HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 17 lis 2019, 1:06. Pogledaj neodgovorene postove
[duhovni] Kutak za umorne
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
zvonĆØica

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 20 tra 2005, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ŽeliÅ” li usreƦiti nekoga
kome želiŔ mnogo dobra...
uĆØini to danas
za života, brate, za života...
ŽeliŔ li darovati cvijet?
Daruj ga danas s ljubavlju...
ŽeliÅ” li reƦi "volim te"
svojim ukuƦanima,
prijatelju bliskom ili dalekom,
reci to za života, brate, za života...
Ne ĆØekaj da ljudi umru
da im oĆØitujeÅ” dobrotu
i da osjete tvoju ljubav:
za života, brate, za života to uĆØini.
Bit ƦeÅ” veoma sretan
nauĆØiÅ” li dijeliti sreƦu
svima koje poznajeÅ”
Umjesto da posjeƦujeÅ” groblja,
umjesto da puniÅ” grobove cvijeƦem,
ispuni srca ljubavlju

BVB jako sretan jako sretan jako sretan

UmijeƦe života je i u tome da cvijeƦe tražimo i tamo gdje i ne slutimo da bi ga uopƦe moglo biti
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 20 tra 2005, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dva ĆØovjeka u tebi

Katkada ti se ĆØini da u tebi stanuju dva ĆØovjeka: jedan koji sve ĆØini dobro i kojega pokazujeÅ” svijetu i drugi, kojega se stidiÅ”. Postoji neÅ”to kao dubok jaz u svakom od nas. SusreƦem ljude koji unatoĆØ najboljoj volji ipak uvijek upadaju u svoje staro zlo, ljudi koji bi htjeli živjeti dobro, a ipak ĆØine stvari koje ni oni sami ne shvaƦaju.

ZaÅ”to je to tako? Zato Å”to ĆØovjek nije ni Bog, ni anĆ°eo, nego mali hodoĆØasnik na jednom dugom putu. Pa ipak je ĆØovjek ĆØudesno biƦe. Iskustvo vlastite slabosti ĆØini ga shvatljivijim njegovim bližnjima. Tko nikada ne želi iskreno postati svjestan svojih zatajenja i boreƦi se, s njima živjeti, postaje netrpeljiv prema samome sebi i nesposoban da druge tjeÅ”i, pridiže, prihvaƦa, oprosti im.

Zbog slabosti i pogreÅ”aka kod samoga sebe ne trebaÅ” se ĆØuditi. Ali ih ni ne smijeÅ” prikrivati i od njih bježati. MoraÅ” nauĆØiti živjeti s njima. Ta znaÅ”: nitko nije tako dobar kao u svojim najboljim trenucima i nitko nije tako loÅ” kao u svojim najgorim trenucima. Prijateljstvo i ljubav cvatu tamo gdje su ljudi postali nježni - nježni u svome sudu, nježni u svojim rijeĆØima i nježni u svomu meĆ°usobnom ophoĆ°enju.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
logica

PostanoPostano: čet 21 tra 2005, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego Ŕto sazna,
odgovara prije negoli neÅ”to shvati, odluĆØi prije negoli provjeri,
kudi prije nego Ŕto se u neŔto uvjeri.
Isuse, oslobodi me naglosti i grubih postupaka!
logica

PostanoPostano: čet 21 tra 2005, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

UmijeƦe malih koraka

Ne molim Te, Gospodine, za ĆØuda i viĆ°enja, nego za snagu u svakodnevnom životu. NauĆØi me umijeƦu malih koraka. UĆØini me sigurnim u razdiobi vremena. Obdari me osjetljivoÅ”Ć¦u da odredim Å”to je veoma važno, a Å”to manje važno.
Molim Te za razum da odredim suzdržanost i mjeru, da kroz život ne klizim, veƦ da razumno odreĆ°ujem dnevni raspored, da zapazim svjetlost i vrhunce, da s vremenom na vrijeme naĆ°em vremena za ljepotu, umjetnost i kulturu.

Dozvoli mi da spoznam da snovi o proÅ”losti i buduƦnosti ne vode daleko. Pomozi mi da dobro djelujem neposredno, da sadaÅ”nji trenutak prepoznam kao najvažniji. SaĆØuvaj me naivnog stava da u životu mora sve dobro proticati. Obdari me trijeznom spoznajom da su teÅ”koƦe, neuspjesi i udarci stalni pratitelji života - uz koje rastemo i zrijemo.

Podsjeti me da srce ĆØesto zamuƦuje razum. U pravom mi trenutku poÅ”alji prijatelje koji Ʀe mi strpljivo reƦi istinu. Uvijek Ʀu Tebi i ljudima pustiti da mi govore. Istinu ne možemo reƦi sami sebi, ona nam biva kazivana. Ti znaÅ” koliko nam treba prijateljstvo. Daj mi da budem dorastao tom najljepÅ”em, najzahtjevnijem i najosjetljivijem daru. Daj mi dovoljno maÅ”te da u pravom trenutku, na pravu adresu uputim paketiƦ dobrote uz popratno pismo ili bez njega.

Stvori od mene ĆØovjeka koji Ʀe brazdati duboko poput broda, kako bi dotakao i one koji su "ispod". Oslobodi me straha da propuÅ”tam život. Ne daj mi ono Å”to želim, veƦ ono Å”to mi treba. NauĆØi me umijeƦu malih koraka.

Daj Gospodine, da mnogi ljudi naÅ”ega vremena, a i redovnici vide u služenju Tebi živi primjer ljubavi, solidarnosti i nesebiĆØnog služenja braƦi koja trpe nepravde i progone.

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
vedrana

PostanoPostano: čet 21 tra 2005, 19:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TRI STABLA

Bila jednom tri stabla na brdu u Ŕumi. Razmatrali su svoje nade i snove kada prvo stablo rece:
ā€œJednog dana, nadam se, ja cu postati kovceg za blago. Možda cu biti ukraÅ”en zamrÅ”enom rezbarijom i svatko ce vidjeti ljepotu.ā€ Tada drugo stablo rece: ā€œJednog dana ja cu biti mocan brod. Nosit cu kraljeve i kraljice preko voda i plovit cu do krajeva svijeta. Svatko ce se osjecati sigurnim u meni zbog snage moga trupa.ā€ Konacno trece stablo rece: ā€œJa želim narasti i biti najviÅ”e i najravnije stablo u Å”umi. Ljudi ce me vidjeti na vrhu brda, gledat ce na moje grane i mislit ce na nebesa i na Boga i kako sam im blizak. Ja cu biti najznacajnije stablo svih vremena i ljudi ce me se uvijek sjetiti.ā€

Nakon nekoliko godina molitvi o njihovim snovima da postanu stvarnost, grupa drvosjeca dode do stabala. Jedan dode do prvog stabla i rece: ā€œOvo izgleda snažno stablo, mislim da cu biti u stanju prodati drvo tesaruā€, i pocne sjeci stablo. Stablo bijaÅ”e sretno. Znalo je da ce ga tesar napraviti u kovceg za blago. Kod drugog stabla drvosjeca rece: ā€œOvo izgleda snažno stablo, bit cu u stanju prodati ga brodogradiliÅ”tu.ā€ Drugo stablo bijaÅ”e sretno. Znalo je da je na putu postati mocan brod. Kada drvosjeca dode do treceg stabla, stablo bijaÅ”e uplaÅ”eno jer ako ga posijeku, njegovi se snovi nece ostvariti. Jedan od drvosjeca rece: ā€œNe trebam niÅ”ta posebno od svog stabla pa cu uzeti ovo.ā€ I on posijece stablo.

Kada prvo stablo dospije kod tesara, napraviŔe ga u jasle za hraniti stoku. StaviŔe ga u Ŕtalu i napuniŔe sijenom. To nije ono Ŕto je on molio. Drugo stablo je napravljeno u mali ribarski brod. ZavrŔiŔe njegovi snovi o mocnom brodu koji nosi kraljeve. Trece stablo je nasjeceno u velike komade i ostavljeno samo u mraku.

Godine su proŔle, stabla zaboraviŔe svoje snove.

Jednog dana, covjek i žena dodu do staje. Ona se porodi i staviŔe dijete u jasle koje je napravljeno od prvog drveta. Covjek je želio da je mogao napraviti kolijevku za dijete, ali ove jasle ce morati zadovoljiti. Stablo je osjetilo važnost ovog dogadaja znajuci da je sadržavalo najvažnije blago svih vremena.

Godinama kasnije, grupa ljudi ude u ribarski brod napravljen od drugog stabla. Jedan od njih bijaŔe umoran i ode spavati. Dok bijaŔe na vodi, podiže se velika oluja i stablo uvidje da nije dovoljno snažno da zaŔtiti ljude. Ljudi probudiŔe spavajuceg covjeka, on se ustade, rece "MIR" i oluja stade. Tada stablo uvidje da je nosilo kralja nad kraljevima na brodu.

Konacno netko dode i uzme i trece stablo. NoŔeno je kroz ulice dok su se drugi ljudi rugali covjeku koji ga je nosio. Kada dodoŔe do mjesta, covjek bijaŔe pribijen na stablo i uzviŔen u zrak da umre na vrhu brda. Kada nedjelja dode, stablo uvidje da je dovoljno snažno da stoji na brdu i da bude blizu Gospodina Boga jer Isus bijaŔe razapet na njemu.

Poruka ove price:

Kada stvari ne idu na vaŔu ruku, uvijek znajte da Gospodin Bog ima plan za vas. Ako mu vjerujete, on ce vam dati velike darove. Svako stablo dobilo je Ŕto je htjelo, samo ne onako kako je zamislilo. Mi uvijek ne znamo Ŕto Gospodin Bog planira za nas. Znamo da njegovi putovi (nacini) nisu naŔi putovi (nacini), ali njegovi putovi (nacini) su uvijek najbolji

BVB jako sretan

...samo Tebi da se klanjam, samo Tebi predam sve, da Te ljubim srcem cijelim, kao Marija Isuse...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 5:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko želi ljudima pronositi vedrinu,
mora u sebi nositi radost.

Tko želi u svijet unositi toplinu,
mora u sebi nositi vatru.

Tko želi pomagati ljudima,
mora biti ispunjen ljubavlju.

Tko želi stvarati mir na zemlji,
mora naƦi mir u srcu.

zvonĆØica

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BUDI BLAG

ZnaŔ,kako su ljudi maleni,kako siromaŔni,
koliko osamljeni,kako osjetljivi i ranjivi.
ZnaŔ,da ima suza i nitko ne može utjeŔiti.
ZnaÅ”,jedva da ima veƦe žalosti od one u srcu
koje nitko ne razumije.ZnaŔ,život je za neke
ljude nepodnoŔljiva muka.
Budi blag!UĆØini najbolje Å”to možeÅ” da shvatiÅ”
ljude,da pomogneÅ”. UĆ°i u njihovo trpljenje,u
njihovu napuÅ”tenost.SiĆ°i s brežuljka svoje
samodostatnosti u dolinu ljudi koji su sami i
koji trpe,k ljudima u dolini bez zaŔtite i bez
sigurnosti.Nemoj biti tvrd,ne budi krut ni u
svome sudu.
Budi blag!PokuÅ”aj u ĆØesto tako ludim užitcima
ljudi shvatiti njihovu nostalgiju za sreƦom
Tada ƦeÅ” i sam biti sretan.Tada Ʀe u
tvoju vlastitu samoƦu i slabost doƦi divni
trenutci koji Ʀe te izdignuti iz svakodnevne
monotonije života.Ti ƦeÅ” imati srce koje Ʀe
sve ljude obujmiti rukama.U blagosti je
beskrajna utjeha za sve ljude,koji se smrzavaju
u naŔem hladnom druŔtvu.
Phil Bosmans

UmijeƦe života je i u tome da cvijeƦe tražimo i tamo gdje i ne slutimo da bi ga uopƦe moglo biti
klara

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 18:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

obraĆ°ivala sam s klincima (4. r) na satu hrvatskog jednu krasnu priĆØu i joÅ” uvijek sam pod dojmom njihovih zapanjujuƦe zrelih reakcija (za tu dob), da ju jednostavno moram prepisati... puna je skrivenih znaĆØenja i mene je fasciniralo kako su ih oni otkrivali... priĆØa je dosta duga, ali vrijedi je proĆØitati:

Lovac i njegova žena

ŽivjeÅ”e na zemlji lovac i njegova žena. Oko njihove kolibe snijeg i led. Bilo je vrlo hladno i njima je bilo vrlo teÅ”ko. StraÅ”no se smrzavaÅ”e. I žena reĆØe: "ƈovjeĆØe, kad bismo imali neÅ”to Å”to bi nas grijalo." Na to je ĆØovjek porazmislio i otkrio vatru.

ƈovjek je lovio divlje životinje. Drugi ljudi lovili su s njim. Životinje su uistinu bile divlje, snažne i opasne. ƈovjek i njegovi prijatelji mogli su meĆ°usobno razgovarati, mogli su se savjetovati kako na najbolji naĆØin životinje nadmudriti. I uspjelo im je. Osim, toga, pri tom su postajali sve mudriji i lukaviji: da, upravo zato jer su meĆ°usobno razgovarali i zajedno razmiÅ”ljali.

Uskoro su bili tako uspjeÅ”ni i silni lovci da su životinje istrijebili. Onda je žena razmiÅ”ljala i rekla: "Mužu, mi životinje viÅ”e ne smijemo nasumice ubijati, moramo ih uhvatiti i pripitomiti. Ja Ʀu ih onda voditi na paÅ”u i uzgajati. Tako Ʀemo imati dovoljno mesa za jelo." I uĆØiniÅ”e tako. I u to doba na zemlji postade toplije. Led i snijeg povukoÅ”e se. Lovac je živio najboljim životom. A njegova žena je poĆØela obraĆ°ivati polja i saditi žitarice. Njihov je život postao joÅ” bolji.

Sve dok žena jednog dana nije mužu rekla: "NaÅ” susjed ima viÅ”e stoke nego mi!". "Na to ja veƦ dugo mislim," odgovorio je muž "a osim toga ima i viÅ”e polja!". I ĆØovjek je uzeo kamen, od kamena naĆØinio sjekiru, ubio susjeda, uzeo mu i stoku i polja. Na taj naĆØin je ĆØovjek postao vrlo moƦan, a ljudi iz njegova sela proglasiÅ”e ga za kralja. Pod njegovom vlaÅ”Ć¦u napadali su druga sela, nazvali se narod i hvalili se i ponosili svojim djelima.

Sad je žena poželjela grimizno crvenu tkaninu, a muž se uresio zlatom i draguljima. Oboje su htjeli sve raskoÅ”nije i raskoÅ”nije dvorce, prireĆ°ivali su i slavili sve luĆ°a i mahnitija slavlja. Njihove zemlje postajahu sve veƦe i veƦe i oni su morali pronalaziti sve bolja i bolja oružja kako bi osvajali nove zemlje ili kako bi ih branili. Uskoro su poĆØeli pucati iz puÅ”ĆØanih cijevi, a zatim iz topova. Zemlje im postaÅ”e tako velike da ĆØovjek pjeÅ”ice viÅ”e nije stizao od granice do granice. Najprije su jahali na konjima, ali kasnije su izmislili željeznice i automobile, ĆØak i zrakoplove. BuduƦi su postali tako brzi, i sama im je Zemlja postala premalena i oni su htjeli na druge planete. Ali: u meĆ°uvremenu su zemlju toliko nastanili ljudima da skoro viÅ”e nije bilo stoke, ni polja da bi se prehranili. Svo željezo pretopljeno je u oružje, sve Å”ume posjeĆØene. Jednoga dana viÅ”e nije bilo ni drva da se zapali vatra.

Da - i zato su lovac i njegova žena opet sjedili u maloj kolibi okruženi ledom i snijegom. Jer, na zemlji je ponovno postalo hladno. I oboje se straÅ”no smrzavahu. "SjeƦaÅ” li se kako nam je nekad bilo lijepo?" rekoÅ”e jedno drugome. A onda iznenada povikaÅ”e jedno na drugo: "Ali sve se pokvarilo, jer ti nikada nije bilo dosta!".

A onda su uŔutjeli.

zvonĆØica

PostanoPostano: pet 22 tra 2005, 18:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pustinja
Autor: Franjo Grozaj

Život -
moja dnevna pustinja,
kojom prolazim.
Svakodnevno nova,
svakodnevno teŔka,
svakodnevno donosi povrede
i radosti
i iskuŔenja.

Moja pustinja
sa oazama,
ponekad sa puno zelenila
ali i suŔe,
nepodnoÅ”ljive vruƦine
i bez vode.
Pustinja -
moj život,
moje pjeÅ”aĆØenje
snagom Duha
ali i bez Njega.

Napasti -
Kruh i igre -
moƦ i nemoƦ,
pobjede i porazi,
prepirke
i vrijeme
- prolaznost.

Posižem za zvijezdama
i osjeƦam nemoƦ
vremena.
Iskusih Njega
i doživih
u pustinji
posižuƦ za zvijezdama.

Izpružih ruku
i prihvaƦam Njegovu -
idemo udvoje
kroz pustinju
tražeƦi oaze.

U daljini je, nasluƦujujem;
prolazim pustinjom
padajuƦi,
ponekad plaĆØuƦi,
a onda Njega hvaleƦi, -
Prisutnog,
a ipak Skrivenog.

Ususret Njemu!!!

pingi

PostanoPostano: sub 23 tra 2005, 5:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PUŽEVA MOLITVA

ZnaÅ”, Gospodine,
da ja nisam od najbržih.
Sa sobom nosim svoju kuƦu,
sakatih sam nogu,
teÅ”ko se odluĆØujem na put,
pogled mi doseže tek najbližu travku;
možda sam ponekad
proplazio mimo tebe,
a da te nisam prepoznao,
- oprosti, Gospodine -
Uzet ƦeÅ” mi za dobro
i sluzavi trag po kamenu,
i priĆØekati,
da k tebi stignu i oni
koji se, noseƦi svoj teret,
sporo kreƦu.
klara

PostanoPostano: sub 23 tra 2005, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo su tekstovi dviju prekrasnih duhovnih Ŕansona:

TVOJA LJUBAV SPASI NAS

Dan kad se rodi - sunce granu,
svijetu svanu novi dan.
ƈas kad izdahne raspet na križu
novi život dade nam,
dade nam život Svoj.

Dosta je tuge, dosta je suza,
radujte se - rekao si -
Život vam dajem kroz svoje Tijelo
Život vam dajem kroz svoju Krv,
u Srce sve primam vas.

Ti se rodi znajuƦ da Te ĆØeka križ,
Ti se rodi za naÅ” spas.
Iz vlasti zloga ote naŔe duŔe sve,
Tvoja ljubav spasi nas.

KUD GOD ŽELIŠ VODI ME

Kud god želiŔ vodi me,
raspeti moj Isuse,
preko mora Crvenog,
putevima svijeta svog.

Siguran u krilu Tvom,
oĆØinski dok ljubiÅ” me,
Duhom Svetim jaĆØaÅ” me,
Krvlju, Tijelom hraniÅ” me.

I dok diÅ”em ja Ʀu pjevati,
Tebe Kriste slaviti,
Ime Tvoje nositi,
križem se ponositi.

BraƦu ljude ljubiti,
bolji svijet izgraditi,
svijet u kojem vladaÅ” Ti,
zakonima ljubavi.

Slava Ocu vjeĆØnomu (aleluja)
slava Sinu Isusu (aleluja)
slava Duhu Svetomu (aleluja)
Slava Bogu Trojstvenu (aleluja).

Aleluja, kud god želiŔ vodi me.

jako sretan

Ako je netko zainteresiran za note - samo mi se javite na mail ili na PP, rado Ʀu poslat... BVB jako sretan

zvonĆØica

PostanoPostano: ned 24 tra 2005, 17:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljepota

Priroda je puna tajni,
Velebnih ljepota.
Samo treba znati je ĆØitat
I otkriti u njoj Boga.

SluÅ”am zuj pĆØele
i pjev slavuja,
ĆØujem zvuk motora
uz tiho lelujanje Ŕumskoga lista.

Divim se pĆØeli
i zanosim pjevom se slavuja.
Å”umsko mi liÅ”Ć¦e tiho zbori
velebnost divnoga svemira.

Motor, Å”to ĆØovjek divlje ga goni,
oĆØi mi sili na suze,
ovaj zvuk k`o da mi zbori
priĆØu davno izgubljene sreƦe.

SluÅ”am, zuj pĆØele
i divim se njenom radu.
Požudno sluŔam crvkut slavuja
- upit u se želim melediju njegvu.

žamor mi Ŕumskoga lista
hladi znoj vreloga ĆØela:
slavuji mi crvrkutom svojim
uzdiže duŔu k ljepoti
- k Tvorcu Svemira.

I sve mi priĆØa o skladu
velebnog svemira divnog,
motor mi samo uŔi para
i kĀ“o da da kvari harmoniju Tvorca.

Harmonija, divota, sreƦa:
Bog to je - Tvorac.
ƈovjek Å”to stvori
nije ni slika ljepote
svemira TvorĆØeva divnog.

GledajuƦ pĆØelu, sluÅ”ajuƦ slavuja,
uživajuƦ u lahoru liÅ”Ć¦a,
proŔaptah tiho:
kakva li je tek
ljepota Vrhovnog BiƦa!

BVB

klara

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 7:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednostavno, volim te

Nitko drugi nije kao ti.
Ti si posve jedinstven,
originalan, neponovljiv.
Ne vjerujeÅ” to, ali nitko drugi
nije kao ti - odvijeka dovijeka.

I svaki ĆØovjek koga voliÅ” nije
nikakav obiĆØan ĆØovjek.
Iz njega zraĆØi neobiĆØna privlaĆØna snaga.
I ti po njemu postajeÅ” na neki naĆØin drukĆØiji.
MožeÅ” mu reƦi:
"Å to se mene tiĆØe, ne moraÅ” biti nepogreÅ”iv,
bez mana, jer:
- ja te jednostavno volim."

klara

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 10:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DoĆ°i, i ti si anĆ°eoā€¦

AnĆ°eli su i ljudi koji propuÅ”taju ā€œsvjetloā€. AnĆ°eli su i ljudi kojima je dana neka vrsta izvorne radosti. Vjeruj mi, anĆ°eli su i biƦa od krvi i mesa, koja na nevidljiv naĆØin drže svijet u redu.
U njima se osjeƦa neÅ”to od one tajanstvene, izvorne dobrote koja želi dosegnuti sve ljude. U njima se osjeƦa ljubav koja bi te najradije htjela zagrliti.
ImaÅ” neki problem, ne možeÅ” dalje. ViÅ”e ne ide. Tada preko neke nevidljive ā€œanteneā€ netko primi nadahnuƦe, neku vrstu zapovijedi da ti priĆ°e, da ti pomogne, utjeÅ”i te, da ti dadne znak, pokaže rjeÅ”enje, sve svoje molitve namijeni za tebe ā€¦ Tama se rasvjetljava, brige polako nestaju, život postaje svjetliji.
Susreo sam veƦ mnogo anĆ°ela. Katkad nasred ulice, u ljudskoj vrevi. Odjednom su se pojavili, pružili mi ruku i opet iÅ”ĆØeznuli, ne ĆØekajuƦi zahvalnost. Ima joÅ” anĆ°ela u svijetu. Ali, oni neƦe doƦi za plaƦu ni po narudžbi.
Svi mi imamo svoje anĆ°ele, i one znane i one neznane koji nam stave osmijeh na lice i nestanu ā€¦ i one koji tako lako i brzo ne nestaju i uvijek su uz nas, a ĆØesto ni ne razmiÅ”ljamo na taj naĆØin o njima ā€“ o prijateljima ā€¦

bvb jako sretan

logica

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 13:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neuspjeh

Možemo poĆØiniti brojne pogreÅ”ke u životu, osim jedne; osim one koja nas uniÅ”tava...

Neuspjeh ne znaĆØi da smo oĆØajni i izgubljeni (neuspjeÅ”ni).

ZnaĆØi da joÅ” nismo imali dobar uspjeh.

Neuspjeh ne znaĆØi da nismo postigli niÅ”ta.

ZnaĆØi da smo nauĆØili neÅ”to.

Neuspjeh ne znaĆØi da smo djelovali kao nerazumni ili budale.

ZnaĆØi da smo bili puni vjere.

Neuspjeh ne znaĆØi da smo pretrpjeli nepovjerenje.

ZnaĆØi da smo bili spremni pokuÅ”ati.

Neuspjeh ne znaĆØi manjak sposobnosti.

ZnaĆØi da moramo ĆØiniti stvari na drugaĆØiji naĆØin.

Neuspjeh ne znaĆØi da smo inferiorni.

ZnaĆØi da nismo savrÅ”eni.

Neuspjeh ne znaĆØi da smo izgubili svoj život.

ZnaĆØi da imamo dobre razloge da zapoĆØnemo iznova.

Neuspjeh ne znaĆØi da se moramo vratiti natrag.

ZnaĆØi da se moramo joÅ” upornije boriti.

Neuspjeh ne znaĆØi da nikada neƦemo ostvariti svoje ciljeve.

ZnaĆØi da malo kasnimo u njihovom ostvarenju.

Neuspjeh ne znaĆØi da nas je Bog napustio.

ZnaĆØi da Bog ima bolju ideju!
zvonĆØica

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 18:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈETIRI SVIJEƆE

ƈETIRI SU SVIJEƆE POLAGANO GORJELE.
Bila je tiÅ”ina i mogao se ĆØuti njihov razgovor.

Prva je svijeƦa rekla:
"JA SAM MIR.
NAŽALOST, LJUDI ME NE USPIJEVAJU SAƈUVATI, MISLIM DA ƆU SE UGASITI."
I odmah se ugasila.

Druga je svijeƦa rekla:
"JA SAM VJERA.
NAŽALOST, MNOGI LJUDI IMAJU POVRŠNU VJERU I JA IH NE ZANIMAM. NEMA SMISLA
DA I DALJE GORIM."
Tek Ŕto je to izgovorila, puhnuo je lagani povjetarac i ugasio ju.

TreƦa je svijeƦa žalosno progovorila:
"JA SAM LJUBAV.
NEMAM VIÅ E SNAGE. LJUDI ZABORAVLJAJU NA MENE, I TO KOLIKO SAM IM POTREBNA.
ONI NE LJUBE NI SVOJE NAJBLIŽE."
I bez oklijevanja se ugasila.

ODJEDNOM JE UÅ LO JEDNO DIJETE I UGLEDALO TRI UGAÅ ENE SVIJEƆE.
"Å TO JE TO?" upitalo je dijete.
"VI STE TREBALE SVIJETLITI DO KRAJA."
I rekavÅ”i to, poĆØelo je plakati.

Uto je progovorila ĆØetvrta svijeƦa:
"NE BOJ SE, DOK JA GORIM MOƆI CEMO UPALITI UGAÅ ENE SVIJEƆE. JA SAM NADA."

Djetetu su zablistale oĆØi od radosti dok je s upaljenom svijeƦom vraƦalo
svjetlo ugaÅ”enim svijeƦama..

NEKA NIKAD NE PONESTANE NADE U SRCIMA NAÅ IM!

BVB jako sretan

klara

PostanoPostano: pet 29 tra 2005, 8:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pravila sv. Pavla za neprekidan život u Bogu

Da bi neprekidno živio u Bogu, moraÅ” živjeti prema ĆØvrstim i prokuÅ”anim pravilima koja odiÅ”u njegovim duhom.
Prvo pravilo je pravilo sv. Pavla: "Onima koji Boga ljube, sve se okreƦe na dobro." I doista, jer Bog posjeduje moƦ i mudrost da zlo okrene na dobro, za koga bi On to trebao ĆØiniti ako ne za one koji mu se daruju bez pridržaja? ƈak grijesi, od kojih neka nas Bog saĆØuva u svojoj dobroti, postat Ʀe božanskom ProvidnoÅ”Ć¦u na spasenje onima koji su Božja svojina. Nikada David ne bi dosegnuo dubinu svoje poniznosti da nije pao u grijeh, niti bi se Magdalena ikada uzdigla prema visini svoje ljubavi prema Bogu da joj nije tako mnogo oproÅ”teno i nikada joj ne bi bilo oproÅ”teno da nije sagrijeÅ”ila.

Smijem li Boga nazvati velikim umjetnikom milosrĆ°a? NaÅ”u bijedu On pretvara u ljupkost, a sama zmija, od koje strahujemo, mora služiti po Njemu na spasenje naÅ”ih duÅ”a. Kaži mi, Å”to neƦe Njegovom rukom postati iz patnje koja te zadesi? Ako ti ikada patnja pogodi duÅ”u, ooda reci svojoj duÅ”i da je sve dobro ako ljubi Boga svoga. Baci li ti Bog neĆØistoƦu sramote na oĆØi, neka tvoje oko baÅ” po tome zadobije ĆØist pogled. A baci li te On na pod kao nekad sv. Pavla, neka tvoj pad postane uskrsnuƦe.

Drugo pravilo: On je tvoj Otac. InaĆØe ti ne bi bio zapovijedio da moliÅ”: "OĆØe naÅ”, koji jesi na nebesima". ƈega se bojiÅ” ako si dijete Oca bez ĆØije volje ne pada ĆØak ni vlas s tvoje glave? OĆØita je ĆØinjenica da mi, koji smo djeca takva Oca, zadajemo sebi tolike brige. A jedno je samo potrebno: ljubiti ga i služiti mu. "SjeƦaj me se," reĆØe On Katarini Sienskoj, "i Ja Ʀu se sjeƦati tebe."

TreƦe pravilo neka bude ono koje je naÅ” Gospodin dao svojim apostolima: "Å to vam je nedostajalo?". Gospodin je poslao svoje apostole u svijet bez novca, Å”tapa, cipela, torbe, odjeƦe, a rekao im je opominjujuƦi ih: "Kad sam vas poslao u svijet, je li vam Å”to nedostajalo?. I morali su odgovoriti: "Ne." A ti - ako tvoju duÅ”u obuzima gorĆØina života, pritiÅ”Ć¦e li te onda teret nepravde? I ti moraÅ” odgovoriti: Ne. ZaÅ”to nisi odvažan pobijediti onda i svaku drugu žalost? Bog te do sada nije napustio. HoƦe li te napustiti ubuduƦe kad joÅ” viÅ”e nego dosad želiÅ” biti Njegovo vlasniÅ”tvo? Ne boj se zla koje ti svijet može uĆØiniti. A ako ti uĆØini - Bog tvoj je s tobom? Svetom Petru je zapovijedio da hoda po valovima, a kad se on zanjihao na olujnom vjetru, spopao ga je strah zbog kojega je poĆØeo tonuti i on je zazvao UĆØitelja u pomoƦ. A On mu reĆØe: "Malovjerni, zaÅ”to si posumnjao?" Onda mu je pružio ruku i Petar je bio spaÅ”en. Ako ti Gospodin dopuÅ”ta da hodaÅ” po valovlju zla - ne oĆØajavaj i ne boj se, Bog je tvoj s tobom! Imaj hrabrosti biti slobodan i bit ƦeÅ” slobodan.

sv. Franjo SaleŔki

klara

PostanoPostano: ned 01 svi 2005, 8:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TAKO JE LIJEPA MARIJA

Tako je lijepa Marija u stalnoj sabranosti u kojoj nam je prikazuje EvanĆ°elje: "U sebi pohranjivaÅ”e sve te dogaĆ°aje i prebiraÅ”e ih u svome srcu" (Lk 2,51)
Ta potpuna Å”utnja oĆØarava duÅ”u koja ljubi. Kako bih ja mogla živjeti Mariju u njezinoj tajanstvenoj Å”utnji, kad naÅ” poziv nerijetko znaĆØi govoriti navjeÅ”Ć¦ujuƦi EvanĆ°elje, te smo stalno i svugdje na udaru meĆ°u bogatima i siromaÅ”nima, od podrumskih stanova do ulica, Å”kola, posvuda?
Marija je i govorila. I dala je Isusa. Nikad u svijetu ne bijaÅ”e veƦeg apostola. I nikad nitko nije imao rijeĆØi kao Ona koja je dala RijeĆØ.
Marija je uistinu i po zasluzi Kraljica apostola. A ona je Å”utjela. Å utjela, jer udvoje nisu mogli govoriti. Uvijek se rijeĆØ oslanja na Å”utnju, kao slika na pozadinu.
Å utjela je, jer je stvorenje. BuduƦi da ono Å”to je niÅ”ta, ne govori. Ali nad tim niÅ”ta govorio je Isus i izrekao sebe sama. Bog, Stvoritelj i Sve, govorio je nad niÅ”tavilom stvora.
Kako onda živjeti Mariju, kako prožeti svoj život njenim ĆØarom? Da uÅ”utkam stvorenje u sebi i pustim da nad tom Å”utnjom govori Duh Gospodnji.
Tako živim Mariju i živim Isusa. Živim Isusa nad Marijom. Živim Isusa živeƦi Mariju.

Chiara Lubich, "Vez svjetla"

klara

PostanoPostano: ned 01 svi 2005, 9:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaŔto je Bog stvorio majke?

Å estoga je dana Bog je stvarao majke i toga je dana ostao raditi prekovremenoā€¦
Tada se pojavio AnĆ°eo i upitao: ā€œZaÅ”to toliko vremena troÅ”iÅ” da bi stvorio majku?ā€
Gospodin je uzvratio:
ā€œJesi li vidio karakteristike koje ona mora imati: mora biti potpuno otporna ali ne od željeza, mora imati 200 pokretnih elemenata za koje treba osigurati rezervne dijelove u sluĆØaju preoptereƦenosti ili kvara, mora živjeti na crnoj kavi i ostacima hrane, veliko udobno krilo u kojem ima mjesta za troje djece odjednom, poljubac koji može izljeĆØiti sve: od rane na koljenu do slomljenog srca, i mora imati Å”est pari ruku...ā€
AnĆ°eo je bio Å”okiran ovim posljednjim: ā€Å est pari ruku!! Kako ƦeÅ” to izvesti?ā€
Gospodin je zamiÅ”ljeno odgovorio:ā€Nije problem napraviti Å”est pari ruku, nego tri para oĆØiju koje majke trebaju imati: jedan par da vidi duÅ”u svoje djece kako bi mogla znati sve njihove tajne i pomoƦi im na vrijeme ako bi to bilo potrebno, drugi par na ledjima jer bi tako mogla vidjeti sve ono Å”to drugi misle da ne može, a treƦi par naprijed. Tim bi oĆØima uvijek mogla paziti na svoje dijete, milovati ga pogledom koji Ʀe mu reƦi koliko ga voli, ili ga samo milosrdno promatrati bez ijedne rijeĆØi.
AnĆ°eo je pokuÅ”ao upozoriti Gospodina:
ā€Ovo je prenaporno za jedan dan. PriĆØekaj do sutra pa onda dovrÅ”i posao.
ā€œAli ne moguā€ ā€“protestirao je Bog- ā€œOvaj mi je zadatak sada toliko prirasao srcu da ga jedino ovako mogu dovrÅ”iti, a usput je zadovoljstvo stvarati nesebiĆØno biƦe koje nikada ne dopuÅ”ta da se razboli, može svakoga dana nahraniti obitelj od pet ĆØlanova raznovrsnim jelima, može se s ljubavlju posvetiti svakom djetetu i biti mu na raspolaganju u svakom trenutkuā€
AnĆ°eo se približio i dotaknuo ā€œÅ¾enuā€ uzviknuvÅ”i:
ā€œAli, uĆØinio si ju od tako meke graĆ°e, ne ĆØini ti se da je previÅ”e ranjiva, Gospodine?ā€
ā€œOna je nježnaā€, slažem se, ā€œali to je poseban materijal koji je istovremeno neuniÅ”tiv. Ne možeÅ” ni zamisliti kolika Ʀe joj to biti prednost, jer je njezina uloga zaista vrlo zahtjevna.ā€
ā€œHoƦe li ona biti u stanju misliti pored svih tih obveza?ā€- nastavio je s pitanjima AnĆ°eo, a Bog je spremno odgovorio: ā€œNe samo da Ʀe biti u stanju razmiÅ”ljati, nego i pregovaratiā€
Tada se AnĆ°eo joÅ” viÅ”e približio ženi i dotaknuvÅ”i njene obraze uskliknuo:
ā€ Kažem ti, toliko se brineÅ” za njezinu duÅ”u da si gotovo zanemario tijelo. Gle, ovdje ti model žene ima greÅ”ku i po licu joj onekud istjeĆØe voda.ā€
ā€œTo nije greÅ”kaā€, rekao je Bog, ā€œTo su suze!ā€
ā€œA ĆØemu one služe, Gospodine?ā€, znatiželjno je ĆØekao odgovor AnĆ°eo.
ā€œSuze pokazuju da li je radosna, tužna, ili razoĆØarana. Suze znaĆØe i da je osamljena. One su izraz bola, jada ili ponosa.ā€
AnĆ°eo se oduÅ”evljeno i s poÅ”tovanjem poklonio:
ā€Ti si, Gospodine genije. Na sve misliÅ” dok stvaraÅ”ā€¦ā€

klara

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 10:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mala svijeƦa

Jedna gotovo zaboravljena priĆØa govori o maloj svijeƦi koja nije htjela gorjeti.
- Tko gori, uskoro izgori - tužila se - i onda je gotovo. Želim ostati ovakva kakva jesam.
Jedna veƦa svijeƦa odgovori joj opuÅ”teno: - Ako ne goriÅ”, mrtva si i prije nego Å”to si živjela. Ostat ƦeÅ” vjeĆØno vosak i stijenj. Tek kad se zapaliÅ”, postajeÅ” ono Å”to zaista jesi.
Ali, maloj svijeƦi to nije bilo uvjerljivo. Htjela je i dalje ostati kakva je bila.
- Ne može se to rijeĆØima objasniti, to se mora doživjeti - nastavila je druga svijeƦa zagonetno. - Samo onaj tko se predaje, preobrazuje svijet i time Å”to preobrazuje svijet postaje svijet. Ne smijeÅ” se žaliti na tamu i hladnoƦu ako sebe ne predaÅ”!
Mala svijeƦa iznenada shvati. Obuzdala je otpor i dala da je zapale. I Å”to je viÅ”e plamsala, to se viÅ”e pretvarala u svjetlo i žarila i svijetlila, kao da Ʀe obasjati sve noƦi svijeta. Njezin je odraz bio najljepÅ”i u oĆØima i u srcima ljudi...

sad me to podsjetilo na jednu drugu misao:
Osobe koje Bog izabire da budu svjetlo za druge, negdje duboko u sebi moraju podnositi tjeskobu izgaranja... pa makar to s radoÅ”Ć¦u ĆØinili...

klara

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KAKO SAƈUVATI LJUBAV

Majka i djeĆØak hodaju plažom. U jednom trenutku djeĆØak upita: - Mama, kako se ĆØuva ljubav?
Mama ga pogleda i odgovori: - Zgrabi malo pijeska i stisni Ŕaku...
DjeĆØak stisne Å”aku i Å”to je viÅ”e stiskao, to je viÅ”e pijeska curilo iz nje. - Ali mama, pijesak mi bježi!!!
- Znam, a sada otvori potpuno Ŕaku...
DjeĆØak posluÅ”a, ali uto zapuhne vjetar i odnese sav pijesak s dlana.
- Ni ovako ne uspijevam zadržati pijesak!
Na to majka, sa smjeÅ”kom na licu, reĆØe: - Sada uzmi opet malo pijeska u ruku i drži dlan kao da je u obliku žlice, dovoljno zatvoren da ga saĆØuvaÅ” i dovoljno otvoren da bude slobodan...
DjeĆØak uĆØini kako mu je reĆØeno i pijesak mu ostane na dlanu, zaÅ”tiƦen od vjetra i slobodan da ne klizi kroz prste.
- Eto, tako se ĆØuva ljubav...

sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bogu hvala na vama i ovom kutku..zadnja 3 dana je ovo mjesto kao stvoreno za mene..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PriĆØa jedne svijeƦe

Zapalili ste me i gledate moje svjetlo,
Radujete se jasnoƦi i toplini koju darivam.
Veselim se da smijem gorjeti za vas,
da nije tako, ležala bih možda negdje u staroj
kutiji bez ikakve koristi.

Smisao dobivam tek po tome Ŕto gorim.
Ali, dobro znam, Ŕto dulje gorim,
to kraƦa postajem, to se viÅ”e bližim svojem kraju.

- Izgorjela je! ā€“ reƦi Ʀete,
a ono Å”to je od mene ostalo, bacit Ʀete.

Znam, za mene postoje uvijek ove dvije
moguƦnosti: ili ostajem u kutiji nedirnuta,
zaboravljena u tami,
ili gorim, postajem sve kraƦa, ali dajem sve Å”to imam.
U korist svjetla i topline dovodim sebe kraju.

Ipak mislim da je ljepŔe i pametnije
ako smijem neÅ”to dati od sebe nego ostati hladna i ležati u mraĆØnoj kutijiā€¦

- Gledaj, isto je tako s vama ljudima:

ili se povuĆØete, ostanete sami za sebe
i sve je hladno i prazno,
ili se približite ljudima
i darujete im od svoje topline i ljubavi
i tek onda dobiva vaŔ život smisao: On je ispunjen.

Ali znajte i to da za ovo morate dati
neŔto od sebe samih, neŔto od svoje radosti,
od svoje srĆØanosti, od svojega smijeha,
možda i neŔto od svoje tuge.

I ne treba bojažljivo razmiŔljati o tome
kako Ʀete saĆØuvati sami sebe.

Mislim da samo onaj koji druge veseli,
postaje joÅ” veseliji.

Samo onaj koji je svjetlo drugima,
sam Ʀe primati svjetlo.

Što viŔe gorite za druge,
to Ʀe svjetlije biti u vama samima.

Mislim da su mnogi ljudi samo zato tmurni i
neraspoloženi jer se plaŔe biti ovdje za druge,
donositi drugima svjetlo.
Tuže se i neprestano mrmljaju na teŔka vremena.

JoÅ” nisu shvatili: ovo jedno jedino svjetlo koje gori
viŔe je vrijedno nego sva tama svijeta.

Dopustite, dakle, da vas malo
Ohrabrim ja, sitna, mala svijeƦa.

A. L. BALLING

klara

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 11:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko se zauzima za druge, riskira da bude odbaĆØen.
Tko se oslanja na druge, riskira da bude izigran.
Tko se povjerava drugima, riskira da bude izdan.
Tko pomaže drugima, riskira da doživi nezahvalnost.
Tko ljubi, riskira da bude ostavljen.
A tko niÅ”ta ne riskiraā€¦

merkat

Spol: muško
PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 18:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lakse malo Klarise, tesko mi je sve to pohvatat, za jednu pricu mi treba pol vure da shvatim Embarassed ...pola da dozivim Shocked ...a jos pola da se ohladim od dojma... Wink

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.