HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 svi 2020, 3:01. Pogledaj neodgovorene postove
[duhovni] Kutak za umorne
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
smjeŔko

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 11 srp 2005, 19:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne mogu živjeti na mrvicama kruha Å”to sam ih dobila prije tjedan dana. Ponekad se zbunim te ne znam prepoznati niti vlastiti tijek misli. Poznajem li se? DopuÅ”tam li Tebi da me upoznaÅ” sa skrivenim i nejasnim predjelima moga biƦa? Ne mogu i ne želim lagati. DuÅ”a mi žeĆ°a za Tvojom RijeĆØju. A opet ne znam ispijam li ju dovoljno ĆØesto. Može li ĆØovjek toliko malo znati?

Gospodine, nalažeÅ” mi da o Radosnoj vijesti ā€“ Tebi ā€“ propovijedam svima koji imaju uÅ”i sposobne da ĆØuju poruku iz dubine srca. Istina, moram biti radosna pri tom ĆØinu, jer ako djelo nije u skladu s govorom uzaludan biva i sam pokuÅ”aj da neÅ”to kažem. No, Ti ĆØiniÅ” sve u svima, pa tako i u meni.

Nisi Ti nametljiv i ne viĆØeÅ” ljudima u uÅ”i prijeteƦim glasom. Ne, Ti si tih. Kao svijeƦa. Dok vosak izgara ostaje beÅ”ĆØujan. Kada bismo mi bili drvo Å”to ga Tvoja ljubav žeže, bili bismo ĆØujni. Pucketali bismo u naÅ”em kaminu. Tiho, nenametljivo. I opet bi drugi mogli ne htjeti sluÅ”ati ove životne note i mogli bi vodom ili drugim zvucima pokuÅ”ati istjerati nas iz svojega svijeta. Da, mogli bi. A Ti bi uĆØinio da ostanemo tamo gdje smo i bili ā€“ u naÅ”em kaminu. Tihi, nenametljivi.

Oganj Å”to u meni bukti ognjeno se smije. ƈitava mi stvarnost biva zahvaƦena Tvojim tihim plamom. Ti, koji si tih kao svijeƦa, nastavljaÅ” gorjeti iz mene. DajeÅ” mi nove mrvice kruha i ostavljaÅ” me u mome kaminu.

Nenametljivo i tiho.

LJUBAV UVIJEK POBJEƐUJE!!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: uto 12 srp 2005, 23:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

beskrajno dugo... ali - vrijedi proĆØitati...

Slobodan za ...

Sloboda u koju vodi duhovni život nije sloboda od svih vanjskih utjecaja, nije samo sloboda od strasti i ljudske moƦi. To je istovremeno sloboda predanja. Nije to samo sloboda od neĆØega nego i sloboda za neÅ”to. ƈovjek koji je sam po sebi postao slobodan, postaje takoĆ°er slobodan predati se drugima, tako kako je Isus rekao za samog sebe: ''VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje'' (Iv 15,13).

Biti slobodan od tuĆ°ih oĆØekivanja i isto tako od kruženja oko samog sebe ā€“ to je pretpostavka za ljubav. Samo tko je slobodan od samog sebe, može se potpuno založiti za drugoga. On svom zalaganju neƦe dodati i svoje sebiĆØne motive, kako se to ĆØesto ĆØini. Bit Ʀe slobodan od toga da u svom zalaganju misli na svoj vlastiti dobar glas, na nagradu ili priznanje ljudi. NeƦe misliti na to da se tada kad ĆØini dobro bolje osjeƦa nego drugi, da ga Bog tada nagraĆ°uje itd. On je slobodan za ĆØovjeka, za ljude koji ga trebaju. On je slobodan da se u ljubavi predaje drugima.

Svakako, naÅ”a je sloboda uvijek ograniĆØena. Mi nismo Bog koji sve ima u izobilju. Mi se ne možemo potpuno slobodno pozabaviti svakim ĆØovjekom, jer smo inaĆØe ubrzo na kraju svojih snaga, sami smo sebe pretovarili. Moramo u svojoj poniznosti priznati svoje granice unutar koji se možemo drugima bezuvjetno posvetiti. Ima, doduÅ”e, danas dovoljno ljudi koji stalno ograniĆØavaju sebe i žive u strahu da bi jednom mogli prebrzo reƦi da kad ih netko zatreba, da bi se mogli preopteretiti, da bi ih ljudi mogli izrabiti i da bi tako naprosto izgorjeli.

Tko je zaista slobodan, uƦi Ʀe u svoj slobodi u tuĆ°u situaciju bez stalnog straha da Ʀe sam biti zakinut, ostati kratkih rukava i da neƦe imati dovoljno snage pomagati do kraja. Stvarna me nutarnja sloboda oslobaĆ°a u zalaganju za druge. U svakom sluĆØaju stalno sam u napetosti izmeĆ°u slobode i granica, izmeĆ°u slobode i prolaznosti. Ako pomažem drugima samo zato da me ne progoni neĆØista savjest, zato Å”to to Bog od mene traži i ljudi to od mene oĆØekuju, tada nisam slobodan. Kad pomažem zato Å”to se bojim da bih druge mogao povrijediti ako kažem ne, tada je takva pomoƦ bez vrijednosti. Ako samo pomažem jer mi to godi Å”to me trebaju, tada je to stupica u koju sam upao. Tada moja pomoƦ neƦe biti stvarna i neƦu moƦi stvarno ljubiti. U drugome ĆØovjeku ljubim tada svoju vlastitu oholost.

Kad ljubim bližnjega zato Å”to bih htio umiriti svoju savjest ili zato Å”to se bojim da bih inaĆØe mogao iskusiti odbijanje i da bih se tada mogao osjeƦati osamljenim, tada to nije stvarna ljubav. Tada sam mnogo viÅ”e rob vlastitog straha i rob zakona u smislu sv.Pavla. Isto tako nisam slobodan kad samo na to mislim Å”to mi ta pomoƦ donosi. Tada opet kružim oko samoga sebe.

Stvarna sloboda ne traži vlastite koristi i ne ide za tim da sve bude dobro rijeÅ”eno. Kad se u slobodi udubim u tuĆ°u duÅ”u, nisam nikad preoptereƦen. ne osjeƦam se pretovarenim ni pritjeÅ”njenim. Mnogo sam viÅ”e uživjeti se u taj ĆØas. U njemu je drugi važan, onaj s kim razgovaram, koga sam susreo. A tog drugog smijem pustiti i da ode, mogu ga sa svim njegovim problemima prepustiti Bogu jer nisam ja njegov lijeĆØnik, nego je to sam Bog.

'Putovi k slobodi', Anselm Gruen

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 15 srp 2005, 23:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljubiti znaĆØi dati sve i dati samoga sebe.

Da bih Te mogla ljubiti kao Å”to ti mene ljubiÅ”, moram uzajmiti Tvoju vlastitu ljubav. Samo tada mogu naƦi odmora.

O kako je lijepa naÅ”a vjera! Umjesto da nam stisne srca kao Å”to to misli svijet, ona ih uzdiže i osposobljava da ljube, ljube skoro beskonaĆØnom ljubavlju, jer se ona mora nastaviti i poslije ovoga života.

Ja ne želim skupljati zasluge za nebo, hoƦu raditi samo za tvoju ljubav, s jednim ciljem da tebe razveselim, da tjeÅ”im tvoje presveto Srce i da spasavam duÅ”e koje Ʀe te vjeĆØno ljubiti.

Moja trpljenja sastojala su se u svladavanju moje volje, koja je uvijek bila spremna da se nametne, u ustezanju od prigovaranja, u iskazivanju malih usluga ne tražeƦi koristi od njih.

Evo, tako Ʀe se istroÅ”iti moj život... Ja nemam drugoga sredstva da ti dokažem svoju ljubav, nego da bacam cvijeƦe, to jest, da ne propustim nijednu malu žrtvu, nijedan pogled, nijednu rijeĆØ, da iskoristim sva najmanja djela i da ih ĆØinim iz ljubavi...

Svi najsavrŔeniji darovi nisu niŔta bez ljubavi...

Isus ne gleda toliko na veliĆØinu djela niti na njihovu teÅ”koƦu koliko na ljubav koja potiĆØe na ova djela.

Å to se mene tiĆØe, ja ne poznajem drugoga sredstva da se doĆ°e do savrÅ”enstva osim ljubavi...Ljubiti, kako nam je srce za to stvoreno!

(sv.Mala Terezija)

klara

PostanoPostano: sub 16 srp 2005, 15:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Duh molitve

Jedne veĆØeri dosta kasno primjeti neki siromaÅ”ni seljak, na putu kuƦi s tržnice, da nema kod sebe svog molitvenika. Tada usred Å”ume mu se raspukne kotaĆØ kola na dva dijela. I bio je vrlo žalostan da taj dan zavrÅ”ava, a da nije izrekao svoje omiljene molitve.

Molio je: "Gospodine, uĆØinio sam neÅ”to Å”aÅ”avo. Jutros rano sam izaÅ”ao iz kuƦe a da nisam uzeo svoj molitvenik, a pamƦenje mi je tako loÅ”e, da ne znam ni jednu molitvu na pamet. I zato Ʀu ovo uĆØiniti: Sasvim polagano Ʀu izrecitirati cijelu abecedu pet puta, i ti, koji poznaÅ” sve molitve, možeÅ” slova tako složiti da možeÅ” napraviti molitve, kojih se ja ne mogu sjetiti.Ā»

I Gospodin reĆØe anĆ°elu: Ā«Od svih molitava koje sam danas ĆØuo, ova je najljepÅ”a, jer dolazi iz jednostavnog i iskrenog srca.Ā»

klara

PostanoPostano: uto 19 srp 2005, 7:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OÅ”teƦena posuda

Jedan je nosaĆØ vode imao dvije velike glinene posude za vodu koje su visile na Å”tapu kojeg je nosio na ramenima. Jedna je posuda bila oÅ”teƦena, a druga je bila cijela. Iz oÅ”teƦene posude voda je curila cijelim putem prema kuƦi.

Cijela posuda bila je ponosna svojim radom jer je u njoj nosaĆØ donosio kuƦi mnogo viÅ”e vode nego u oÅ”teƦenoj, a oÅ”teƦena se posuda zbog toga sramila.

Jednog je dana oÅ”teƦena posuda rekla svom nosaĆØu: "Sramim se jer ti ne mogu služiti onako kako bih željela."

NosaĆØ joj odgovori: "Jesi li primijetila da cvijeƦe cvate samo na tvojoj strani, ali ne i na strani cijele posude? To je zato Å”to sam znao za tvoj nedostatak i posijao sam cvijeƦe na tvojoj strani puta.

Svaki si dan ti to cvijeƦe zalijevala. VeƦ dvije godine berem to ĆØudesno cvijeƦe koje mi donosi radost. Kada ti ne bi bila takva kakva jesi, to me cvijeƦe ne bi radovalo iz dana u dan."

Coje

Spol: muško
PostanoPostano: uto 19 srp 2005, 10:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh, ova je baÅ” usklaĆ°ena s nedjeljnim evanĆ°eljem,... Svaka ĆØast, Klara,... Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: uto 19 srp 2005, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10 PRAVILA SAVRÅ ENE KRÅ Ć†NSKE MOLITVE

1. Uzmi si svaki dan nekoliko minuta vremena da bi bio sam u tiŔini... Opusti tijelo, razum i srce.
2. Razgovaraj s Bogom jednostavno i prirodno. IspriĆØaj mu sve Å”to imaÅ” u smo srcu. Za to ti nisu potrebne nikakve formule, molitvenici ni tuĆ°i naĆØin govora. Govori mu svojim vlastitim rijeĆØima. On te sigurno razumije.
3. Vježbaj se u razgovoru s Bogom za vrijeme svakodnevnog posla. Ti znaÅ” da je Bog svugdje prisutan. Dosta je na par sekundi zatvoriti oĆØi. Gdjegod se nalazio : u trgovini, u autobusu, u vlaku, za pisaƦim stolom,... NauĆØit ƦeÅ” tako živjeti u Božjoj prisutnosti.
4. Polazi od uvjerenja da te Bog uvijek prati, da je On kod tebe i da te stalno pomaže. Zato nije potrebno da Boga stalno oblijeƦeÅ” molitvom za njegov blagoslov, nego da mu stalno zahvaljujeÅ” je On te uistinu stalno prati svojom ljubavlju i blagoslovom.
5. Moli s uvjerenjem da tvoja molitva leti iznad polja i planina, iznad rijeka i mora i da u trenu dostiže one za koje moliŔ, kao Ŕto u istom trenu dopire do Božjeg srca koji ih stalno blagoslivlja i pomaže.
6. Kad moliÅ” moraÅ” uvijek imati u srcu pozitivne misli, a nikako negativne.
7. Uvijek moraÅ” u molitvi biti spreman prihvatiti Božju volju, pa kakva god ona bila:"OĆØe, ne moja nego tvoja volja neka bude."
8. Kad moliÅ”, stavi sve naprosto u Božje ruke. Moli za snagu da možeÅ” sa svoje strane uĆØiniti Å”to je najbolje, a sve ostalo prepusti s apsolutnim pouzdanjem dragom Bogu.
9. Izmoli svaki dan jednu molitvu za one koji te ne vole, pa i za one koji su loÅ”e prema tebi postupali. To Ʀe ti dati neopisivu snagu , odnosno Bog Ʀe te obdariti tom snagom zbog takve molitve.
10. Svaki dan moraÅ” se pomoliti za svoju domovinu, kao i za oĆØuvanje opƦeg mira. Mir je najveƦi Božji dar.

A kad sabereÅ” svih ovih 10 pravila u jedno, onda kad moliÅ”, ponaÅ”aj se kao dijete, koje netom Å”to se otac ili majka vrate kuƦi, poleti k njemu ili njoj i sjene na krilo, pa ispriĆØa sve Å”to ima na srcu.

Theodor Bovet

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
smjeŔko

PostanoPostano: pet 22 srp 2005, 21:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

LJILJANI U POLJU
Isus je svoje uĆØenike pozvao da ā€œpromotre ā€œ ljiljane u polju.
I mi bismo to trebali uĆØiniti.
Ljiljan ne može birati u kojem Ʀe polju rasti. Bilo da raste iz sjemena ili presaĆ°en, iz tvrde ilovaĆØe ili na mekom humusu, nalazi se na jednom polju. Tako i ja živim u jednom ā€œpoljuā€- 21. stoljeƦe, Hrvatska, grad, susjedstvo. Koliko od moga životnog okruženja je moje djelo, a koliko Božje?
Ljiljan ne može odluĆØivati Å”to Ʀe oko njega rasti. Kad poĆØne rasti možda Ʀe se za svoj život morati boriti protiv trnja ili spletova korova. Možda Ʀe ga zasjeniti visoki suncokreti. Tako i ja jedva da mogu imalo kontrolirati Å”to je ono Å”to me okružuje. Dio sam zajedniĆØkih struktura, politiĆØkih procesa. Ja moram zaraĆ°ivati za život, uplaƦivati osiguranje, pripremati se za bolest i starost. Ne mogu promijeniti burzu, bankovne procedure ili poreze. Ne mogu uĆØiniti da nestanu sirotinjske ĆØetvrti ili prestanu kisele kiÅ”e. Koliko od svijeta u kojem živim je moje djelo, a koliko Božje?
Ljiljan u polju nema apsolutno nikakve kontrole nad vremenskim prilikama - bila kiÅ”a ili suÅ”a, on jednostavno mora stajati i podnositi. Tako ni ja ne mogu utjecati na zaraƦene narode, ili na meĆ°unarodne tvrtke koje zagaĆ°uju zrak. Ne mogu kontrolirati da li se ljudi oko mene drogiraju ili ispunjavaju ovaj svijet u kojem živim strahom i nasiljem. Ne mogu kontrolirati predrasude koje ljudi mogu osjeƦati prema meni i meni sliĆØnima. Ne mogu ukoniti muÅ”ki Å”ovinizam ni žestoki feminizam, ne mogu sprijeĆØiti abortuse ni zlostavljanje djece. Koliko od svijeta u kojem živim je moje djelo, a koliko Božje?
Ljiljan je izrastao u jedan odreĆ°eni ljiljan - odreĆ°ene boje i oblika, a njegova ljepota i zdravlje ovisili su o proljeƦu i o ljetu i o tome da li ga je stoka popasla ili ga je pustila da raste. Tako sam i ja postao odreĆ°ena osoba, odreĆ°ene boje i tjelesne graĆ°e. Na moje moje psihiĆØko zravlje i fiziĆØki izgled uvelike su utjecale sile koje su djelovale oko mene dok sam odrastao. I sve do sada, sve stvoreno dopustilo mi je da živim i da bujam iako me mnogo toga ugrožavalo i joÅ” uvijek mi mnogo toga prijeti. Koliko od mog životnog rasta je moje djelo, a koliko je Božje?
I unatoĆØ svemu tome, ni sam Solomon, odjeven u zlatom izvezeni brokat, nije bio ljepÅ”i od tog ljiljana. Isto tako, unatoĆØ svemu Å”to me formiralo i deformiralo, svemu Å”to mi je dalo zdravlje ili mi ga je oduzelo, u oĆØima Gospodnjim ja sam dragocjen i poÅ”tovan, Bog me ljubi onakvog kakav jesam. InaĆØe to ne bih bio ja, iako Bog bi volio da odbacim svoje sebiĆØne grijehe. No moji su grijesi neznatni u usporedbi s Božjom stvaralaĆØkom ljubavi u meni koja Ʀe ih spaliti poput ljuske na kori goruƦeg drveta. Koliko mene je moje, koliko mene može pripadati Bogu?

Joseph A. Tetlow, S.J.

fratar

PostanoPostano: sub 23 srp 2005, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve Å”to ti se dogaĆ°a je Božja ljubav za tebe!

Da su svi anĆ°eli, svi geniji svijeta prouĆØavali Å”to bi bilo na korist baÅ” u ovoj ili onoj situaciji, ova ili ona patnja, ovo iskuÅ”enje ili onaj bolni gubitak, oni ne bi bili u stanju pronaƦi neÅ”to Å”to bi ti bolje odgovaralo od onoga Å”to te je zadesilo.
Božja je vjeĆØna providnost joÅ” u poĆØetku naumila da ti daruje ovaj križ kao skupocjeni poklon svoga srca. Ali prije nego Ʀe ti ga poslati Bog ga je promotrio svojim svemoguƦim oĆØima, razmislio o njemu svojim božanskim umom, ispitao ga svojom mudrom pravednoÅ”Ć¦u i zagrijao ga svojim ljubaznim smilovanjem.
Odmjerivao ga je obima svojim rukama da ne bi sluĆØajno bio milimetar prevelik ili miligram pretežak. A zatim ga je blagoslovio svojim svetim Imenom, pomazao ga svojom miloÅ”Ć¦u i prodahnuo svojom utjehom pa joÅ” jednom pogledao Tebe i tvoju hrabrost. Tako ti on(križ) stiže iz samog neba kao Božji poziv i kao dar Njegove milosrdne ljubavi da bi ti doista postao ono Å”to jesi i naÅ”ao u Bogu svoje ispunjenje!

Sv. Franjo SaleŔki
jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: sub 23 srp 2005, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

po želji jaaaako mi drage osobe, ali i za sve vas...

Bog je moj spasitelj, Njemu se utjeĆØem,
u ruku Njegovu ja svoju polažem.
PuŔtam da vodi me, u vjeri slijedim Ga,
od smrti vjeĆØne On mi duÅ”u izbavlja.
Dovijeka hvalit Ʀu Ga.

Bog je razbio moj strah
i svjetlom odagnao moj mrak
dovijeka hvalit Ʀu Ga, da dovijeka,
dovijeka hvalit Ʀu Ga.

DuŔa mi bijeŔe sva okovom sputana,
korak moj posta umoran i besciljan.
Al Bog me pogleda, blag i milosrdan
miloÅ”Ć¦u svojom nov mi život darova.
Dovijeka hvalit Ʀu Ga...

Bog je razbio moj strah
i svjetlom odagnao moj mrak
dovijeka hvalit Ʀu Ga, da dovijeka,
dovijeka hvalit Ʀu Ga.

jako sretan

smjeŔko

PostanoPostano: ned 24 srp 2005, 13:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratre jer te rijeĆØi ove pjesme podsjeƦaju Å”to bi ovo moglo biti????

Trnovom te krunom krunili,na te pljuvali.
Zdravo kralju židovski,tebi se rugali
Molim te daj da se toga sjetim
Kada me stignu nevolje
Kada neƦu biti svjestan volje OĆØeve

Težak križ za mene si nosio
Na njemu me otkupio
Sve si mi oprostio,a kakav sam ja
Toliko toga ti želim dati i kad god krenem neŔto me vrati
To moje tvrdo srce prijeĆØi put do Tebe
Toliko toga ti želim dati i kad god krenem neŔto me vrati
Na kraju opet molim,oprosti mi

Za Tvoje haljine kocku su bacili
Do kraja te ponizili
A Ti dao si nam Majku milostivu i Duha Svetoga
Krvlju svojom oprao si, naŔe krsne haljine
Tijelom svojim Ti si nahranio Boga gladne
Tebi hvala,tebi slava,moj dobri Isuse
Sad te molim samo jedno,Ocu vodi me 2x

fratar

PostanoPostano: ned 24 srp 2005, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joj to je ona divna pjesma, svi smo plakali kad ju je danijel odsvirao jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
merkat

PostanoPostano: ned 24 srp 2005, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Valjda sam jedini ja tu koji nikada ne place.
Debelokozac, tja.

PriĆØa o putniku koji je s Bogom iÅ”ao morskom obalom

Putnik se obazreo i pogledao tragove svoga životnog putovanja s Bogom. U pijesku je otkrio dva para tragova. Jedan njegovih, drugi Božjih. Ali, onda, za najtamnijih i najžalosnijih životnih ĆØasova bio je samo jedan trag. Pitao je Boga: "Gdje si bio u mojoj patnji? ZaÅ”to si me ostavio sama kad si mi bio najpotrebniji?" Gospodin odgovori: "Dijete moje, volim te i nikad te neƦu ostaviti sama, pa ni u ĆØasovima boli. Kad si vidio samo jedan par otisaka nogu, bilo je to zato Å”to sam te ja tada nosio
- kao Å”to otac nosi svoga sinĆØiƦa na ramenima" (usp. Pnz 1,31).

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
klara

PostanoPostano: pon 25 srp 2005, 16:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

o predanju, ljubavi i strahuā€¦

Toplim dahom proljeƦe je otapalo posljednji snijeg s livade. U jednoj od posljednjih gomilica snijega nicao je neobiĆØan cvijet. DrugaĆØiji od drugih. Kao da se u njemu sabrala sva zimska ĆØežnja livade za novim cvjetanjem života, za bogatstvom mirisa i boja koje pjevaju o radosti postojanja. Ali, cvijet sam nije mogao pobijediti snijeg.

Nije se predavao.
NježnoÅ”Ć¦u je prkosio okrutnoj hladnoƦi.
Vjerovao je životu.

A onda je kraj njega zastala jedna mala sunĆØeva zraka. DrugaĆØija od drugih. Kao da je bila stvorena da svojom toplinom oslobodi zarobljeni cvijet.

Divila se hrabrosti cvijeta.
Osvajala ju je lagano njegova neobiĆØnost i ljepota.
Ali oklijevala je predati se cvijetu.
Plesala je oko njega ne dopuÅ”tajuƦi ni životu ni smrti dodirnuti ga.

Ni sebi.

Cvijet je postajao sve ljepŔi,
a sunĆØeva je zraka sve radosnija plesala oko njega.
Zaslijepljena vlastitom radoÅ”Ć¦u, nije vidjela Å”to se dogaĆ°a s cvijetom. Vidjela je samo sebe.

A cvijet je umirao od hladnoƦe pružajuƦi na dar sunĆØevoj zraci sve ono Å”to je u sebi nosio. Predivna cvjetanja, ĆØarobne boje i beskrajnu nježnost latica. Å to je bio bliže smrti, bivao je sve ljepÅ”i.

Bilo je kasno kad je sunĆØeva zraka shvatila Å”to se dogaĆ°a.
Uzalud je privijala cvijet na svoje grudi.
Uzalud rukama grijala njegove latice.
Uzalud suzama molila život da prostruji
smrznutim tijelom cvijeta.

Cvijet je umro zaleĆ°en i sam.

Kažu da se u predveĆØerje toga dana
samo Sunce spustilo na zemlju i da je na dlanovima svojih ruku
odnijelo smrznuti cvijet na nebo.

A sudbina ohole sunĆØeve zrake svima je ostala tajnom,
mada kažu da od tada na livadi raste neobiĆØan cvijet.
Bez mirisa.

Cvjeta samo kad pada snijeg
a niz lice mu teku suze koje lede i boleā€¦

fratar

PostanoPostano: pon 25 srp 2005, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molitva u svetoj noƦi

NoƦas se vraƦam svom poĆØetku,
a ipak znam da nastavljam koraĆØati
tamo gdje sam stala.
NoƦas , u ovoj sveopƦoj tiÅ”ini,
osjeƦam snagu za ponovni pokuÅ”aj
i slutim Tvoju prisutnost.
Ne opirem se Tvom zovu i Tvojoj blizini.
NoƦas shvaƦam da bez njih ne mogu.
ƈini mi se prilazim Ti,
a znam da si ipak Ti prvi priŔao.
Pružam Ti malo,
a Ti mi stostruko vraƦaÅ”
i ne bojiÅ” se da neƦeÅ” imati dosta.
Molim Te samo,
nauĆØi me davat sve Å”to imam
i ne oĆØekivati niÅ”ta.
NauĆØi me noƦas
da unatoĆØ svemu
zauvijek pripadam Tebiā€¦
ā€¦potpuno.

Gordana

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: pon 25 srp 2005, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedan je stari hodoĆØasnik
usred zime
prelazio preko mosta u podnožju visoke planine.

Padao je gust snijeg.

ƈuvar, zabrinut za uspjeh starĆØeva putovanja, upita:

Kako ƦeÅ”, dobri ĆØovjeĆØe,
stiƦi na vrh planine po ovakvu vremenu?

Starac mu veselim glasom odgovori:
Ne brini, moje srce je veƦ tamo,
a ostatku mene lako je da ga prati.

klara

PostanoPostano: sri 27 srp 2005, 16:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nova snaga u ĆØovjeku

NemoguƦe je u životu ne biti slab. NemoguƦe se uvijek održati na nogama, ne proplakati, ne osjetiti samosažaljenje i muku, ne upasti u depresiju, nemoguƦe je ne naljutiti se, ponekad ne baciti koplje u trnje, ne doživjeti mraĆØne trenutke, kad ti se ĆØini da su ti svi ljudi neprijatelji i da život nema smisla.

No, ne samo da doĆ°u takvi trenuci, nego ti smijeÅ” biti slab. Slabost je trenutak kad te Bog zove da podigneÅ” ruke k Njemu i vikneÅ”: OĆØe bez tebe dalje ne mogu. Pad je trenutak milosti. Pokleknuo si možda ne samo na poslu, ne samo u svaĆ°i s braĆØnim drugom, ne samo da si izgubio najboljeg prijatelja, nego si možda pokleknuo i u teÅ”kom grijehu protiv kojega se veƦ dugo boriÅ”, opet si napravio greÅ”ku za koju si rekao da je nikad viÅ”e neƦeÅ” uĆØiniti.

Da, na tebi je da odluĆØiÅ” ne pasti, ali nije uvijek u tvojoj moƦi, da zaista ne padneÅ”. Ako je Bog dopustio da padneÅ”, On ima neki veƦi cilj, veƦi razlog zbog kojeg je to dopustio. Na tebi je da ga upitaÅ” zaÅ”to i kreneÅ” u ono novo prema kojemu ti je otvorio vrata.

Padovi dokazuju da si samo ĆØovjek. A ĆØovjek je ograniĆØeno biƦe, ovisno o Bogu. Padovi ti dokazuju da je realnost života da možeÅ” pasti. Važno je, meĆ°utim, ne ostati ležati nego se dignuti i iƦi naprijed. Padovi se tako popravljaju da im se nasmijeÅ”iÅ”, oprostiÅ” sebi i drugima i kreneÅ” joÅ” odluĆØnije naprijed.

T.IvanĆØiƦ, 'Povratak nade'

klara

PostanoPostano: sub 30 srp 2005, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ocean života

Ocean. Izvor života. Golema prostranstva. Snaga, i iznad svega - ljepota. Tolika neistražena vodena prostranstva.
I onda, doĆ°em na njegove obale. ƈuĆØnem u pijesku i zagrabim koliko mogu primiti u otvorene dlanove.
Je li ocean ostao isti sa svom svojom ljepotom, životom i snagom? NiŔta se promijenilo nije.
Možda nekoliko metara dalje druga osoba ĆØini isto i može ih ĆØiniti stotine, tisuƦe na obalama diljem svijeta.
Zagrabe u svoje dlanove koliko primaju i koliko im je potrebno da osjete. Opet, ocean ostaje jedan, velik, lijep, snažan, sveprisutan.
Dovoljan da namiri sve dlanove svijeta, a da ostane nepromijenjen.
On je stvorio ocean. Nije li veƦi od te vode?! A opet, tako su sliĆØni.
Svi ljudi svijeta mogu priƦi, tražiti i u dlanove primiti koliko im treba.
Svi istovremeno. A On opet ostaje velik, snažan, pun života...

klara

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Dok idem putovima koje moja duÅ”a prepoznaje kao svoje, moje se srce sve ĆØeÅ”Ć¦e lomi i kida.
Sve ĆØeÅ”Ć¦e se osjeƦam samotan i slab.
Ne znam dokle Ʀu moƦi tako" - potuži se ĆØovjek svojem anĆ°elu.

"Razumijem te" - reĆØe anĆ°eo suƦutnim glasom.
"ƈovjeku katkada treba mnogo vremena da nove blizine nauĆØi razlikovati od samoƦe. I kada se prestane oslanjati o privid,
može mu se uĆØiniti da je izgubio oslonac, premda je tek tada stao na ĆØvrsto tlo.
A za svoje srce ne brini. Ono se ne lomi. Ne kida.
Vjeruj, ti u njega sve dublje ulaziŔ. I Ŕto si dublje u njemu, ono biva sve prostranije.
Svaku rijeĆØ, sve Å”to ti se zbiva, svakoga na koga pomisliÅ”, ono tada bez napora umije udomiti."

- "Ali shvati" - primakne se ĆØovjek svojem anĆ°elu.
"ƈovjek sam i neizmjerno mi mnogo znaĆØi dodir i blizina onih koje Ʀutim u svojoj duÅ”i."

"DoƦi Ʀe vrijeme" - toplo Ʀe anĆ°eo - "kada Ʀe ti biti dovoljno Å”to netko, do koga ti je svom duÅ”om stalo, negdje diÅ”e, bilo to ma tko zna gdje.
Svojim dahom vazda Ʀete se meưusobno doticati.
To je obilje od kojega veƦe ĆØovjeku nije moguƦe ponijeti."

i Bogu hvala da mi je sve ĆØeÅ”Ć¦e dovoljno to Å”to znam da i ti diÅ”eÅ” negdje ispod ovog neba...

klara

PostanoPostano: sri 03 kol 2005, 9:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mali katekizam ljubavi

Želim te voljeti,
a da te ne ograniĆØavam;
cijeniti te,
a da te ne obescijenim;
prihvaƦati te ozbiljno,
a da te za neŔto ne privežem,
doƦi k tebi,
a da te na to ne prisiljavam.

Želim te pozvati,
a da ti ne postavljam zahtjeve;
neŔto ti darovati,
a da time ne postavim neka oĆØekivanja:
odijeliti se od tebe,
a da bitno nisam zaboravio;
iskazati ti moje osjeƦaje,
a da te ne ĆØinim za njih odgovornim,
informirati te,
a da te ne pouĆØavam;
pomoƦi ti,
a da te ne povrijedim;
brinuti se za tebe,
a da te ne želim skuĆØiti,
da se veselim zbog tebe,
onakav kakav jesi.

klara

PostanoPostano: sub 20 kol 2005, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Palma

U jednoj pustinji je rasla mala, kržljava palma. Mogla se opisati svakim atributom osim onim da je ā€œlijepaā€ i ā€œsnažnaā€. Ipak, borila se.
Jednoga dana je na svom putu pustinjom do nje je stigao beduin. Prvo Å”to mu je palo na pamet bilo je zgražanje nad ružnoƦom naÅ”e palme.
ā€œKad je ovako ružna, nije joj potrebno dalje rasti.ā€- rekao je te stavio na nju jedan veliki kamen i otiÅ”ao dalje svojim putem.
Vrijeme je nastavilo teƦi, a s njime i palma koja se nije prestala boriti za opstanak. Bila je svjesna nemoguƦnosti rasta u visinu, i zato je sve svoje snage uložila u jaĆØanje i rast korijenja. Time je palma zadobila moguƦnost rasta u visinu. Novom snagom iz dubine je uspjela zbaciti kamen i izrasti u predivno stablo kojem bi zavidjele najljepÅ”e plaže.
Nakon mnogo godina pustinjm je prolazio beduin, izmoren vruƦinom i zagledao se u palmu. OdluĆØio se odmoriti u njenom hladu. Nije ju prepoznaoā€¦

merkat

PostanoPostano: sub 20 kol 2005, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znakovito... Wink ...ojacati korjen zivota, vjeru....i onda je samo nebo granica...ili nit ono... Wink

Coje

PostanoPostano: ned 21 kol 2005, 0:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo, treba imati upornost te palme,... Lako je otme filozofirati, ali kad se u životu pojavi kamenĆØina koja je toliko velika da nemaÅ” nikakve nade da ƦeÅ” je ikada maknuti sa sebe, onda treba vjerovati i živjeti bez nade,... To je ono Å”to ĆØini veliĆØinu te palme, ali to se straÅ”no teÅ”ko postiže,... Lijepo je za ĆØuti, divimo se tomu, ali naslijedovati to je opako teÅ”ko,... Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Natty

PostanoPostano: uto 23 kol 2005, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da kutak, ovo je postao WTC za umorne Smile

Moram si sve na miru proĆØitati, imam puno za nadoknaditi. Vidim da nisu svi kao ja spavali ljetni san Embarassed

SviĆ°a mi se Mali katekizam ljubavi. Tako nastojim voljeti svoje dijete, a tako treba voljeti i cijeli svijet.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
merkat

PostanoPostano: uto 23 kol 2005, 12:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Šta može nadmaŔiti ljubav majke prema djetetu ?
Ljubav Boga prema djetetu, nama !

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.