HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 13 stu 2019, 8:12. Pogledaj neodgovorene postove
Vjerski simboli u javnim ustanovima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Vjerske simbole

bih isticao/isticala svugdje i svagdje 
75%
 75%  [ 21 ]
samo u crkvama, hramovima, džamijama i inim bogomoljama 
25%
 25%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
fat drummer

Spol: muško
PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

okej lazem, poljaci su ultramega vezani uz crkvu
znam da je bio incident tammo negdje 1980 i neke (mislim 84) kada je "onaj poljak" doso u poljsku pa je partija trazila skidanje svih krizeva sa javnih ustanova. izbilo je ludilo i to sve (student koji vicu: vratite na vjeru ili nesto tome slicno, nitko se nije spalio, to je bilo kasnije)
kasnije su uspjeli progurat neke simbole, biblija u skolama
vjerujem da u poljskoj krizevi se mogu vidjet na javnim ustanovama

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
logica

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Mislim da je ipak jedno staviti sliku obitelji na radni stol u uredu
(makar, iskreno - pomalo bi mi bila smijeŔna ista situacija npr. u Ŕkoli),
a neÅ”to sasvim drugo je uvoĆ°enje vjerskih obilježja u javne ustanove...
Za sada je u npr. Å”kolama križ jedino na zidu vjeronauĆØne uĆØionice,
a u svim ostalima je državni grb ...

Pod ovim sam mislila da bi mi bilo ok da u neĆØijem uredu u državnoj službi vidim križ (kod doktora, ravnatelja Å”kole), ali ne i u javnim prostorijama.. Mislim da nije dobro forsirati
fat drummer

PostanoPostano: uto 11 lis 2005, 6:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a gle klara, otvori svoju bolnicu/kliniku
ovisis iskljucivo o pacijentima, nema hebranga koji ce ti pokrit 120 milijuna kuna duga
pacijenti placaju oko 400 kuna za neki pregled
sjede na udobnim stolicama u ugodnom ambijentu s puno biljaka
e sad, zelis li otjerat potencijalne klijente prekrasnim krizem od mahagonija?
ako da, dobro
ako ne isto dobro

privatne klinike, to je stvar vlasnika, a ne drzave.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Natty

PostanoPostano: uto 11 lis 2005, 8:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dotoresa moje kƦeri ima jasno istaknut križ u ĆØekaonici, u ordinaciji i kod sestre i meni je to ok. ƈak Å”toviÅ”e... pljesak - meni je to great !

Isto tako ja u svojoj sobi na poslu imam sliku Trsatskog hodoĆØasnika (baÅ” sam ponosna!!! jako sretan ) i svi su se složili da ju stavim na zid i nikom ne smeta, pa kad mi zna bit teÅ”ko ili sam umorna bacim oko na sliku i to mi je prava okrijepa.

No, kako sam ja jedini vjernik u firmi, pitala sam da li to kome smeta jer nije u redu da ikome nameƦem iÅ”ta, a kamoli vjeru jer je to kontraproduktivno... Nadam se da Ʀu danas sutra i križ staviti u sobu, no za to ima vremena.

Htjedoh cijelom priĆØom reƦi kako u državnim institucijama, bolnicama i drugom Å”to služi svakom graĆ°aninu RH, a ne nužno i katoliku ne treba isticati vjerske simbole, jer to može dovesti do frustracija, a isto tako i do ismijavanja Å”to bi bilo joÅ” gore...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: uto 11 lis 2005, 13:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam jel ovo dobra usporedba ali nema veze
mislim da je stavljanje krizeva na javne ustanove kao da od crkve trazimo da u kapelice, katedrale i crkve stavi sliku grba i predsjednika (ok, moze i sandera, on je nekako malo zgodniji i visi)
niti su svi katolici u hrvatskoj hrvatskog drzavljanstva ili hrvati, niti su svi hrvatski drzavljani katolici

zole

PostanoPostano: uto 11 lis 2005, 15:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja cu sad onako ko malo offtopic postaviti stvari u neka davnija vremena... jos prije nekoliko stotina godina za vrijeme vladanja kuge, hr se narod po pojedinim mjestima ili regijama utjecao Bogu ili nekome svecu za zastitu! Cesto su tako nastala i danasnja svetista. Od onoga vremena ljudi hodocaste ili jednostavno se zrtvuju kako bi ostvarili davne zavjete koje su njihovi preci zavjetovali!

pitam vas ovako: ako bi se (hipoteticki naravno haha) vratili u to vrijeme i rekli tim istim ljudima da im uopce nije pametno drzat vjerske simbole na trgovima, praviti spomenike svecima na nekim javnim mjestima, sto bi vam oni rekli?

ps. jako dobro znam da sam uzeo jedan jako, jako nereprezentativan primjer, no ludo me zanima sto cete odg na to!
jer, nekako mi se cini da se priblizavaju vremena novih kuga (ne aludiram na apokalipsu i smak svijeta. kuga, guba... su i prije postojale pa je svijet prezivio, a opet, dosta se ljudi i obratilo!)
E sad vise nitko ne konta povezanost teme i mog posta, pa da zakljucim: uskoro bi se mogli pronaci usred epidemije neke gripe il bilo cega drugoga... ako cemo prema nasim starima (i prezivjelima), cak mozemo reci da 'znamo' i lijek... no, kome cemo se uteci, ako Boga otjeramo u crkvu i dobrano ga zakljucamo?

A svi jako dobro znamo pljuvati politicare, no jesmo li se kad pomolili za kojega? Jesmo li kojega stavili pod zastitu nekog sveca? e da, to je neka druga prica... a ti Boze: mars van iz naseg Sabora i bolnice, al da se nisi usudio da nam drzava krene u krivom smjeru ili da koji bolesnik jadan i neduzan umre! pa ajmo jadni i mi zavapit:'o Boze, pa zasto se to moralo dogodit?!!?!?!' pritom naravno spaljujuci krizeve i ostale religiozne predmete koje su se neki drznici usudili staviti u bolnicu ili koje drugo javno mjesto!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: sri 12 lis 2005, 7:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

je, Zole, u pravu si sa svime Å”to se mene tiĆØe i vjerujem svakog vjernika, no ne smijemo zaboraviti da nismo svi vjernici i trebali bi poÅ”tivati i tuĆ°e osjeƦaje i uvjerenja.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Gogi

PostanoPostano: sri 12 lis 2005, 22:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mozete li zamislit da kriz postane nekakav hit-proizvod, da se npr. reklamira na best-seler-tv.

...Konacno!!! Nesto sto bi svaka ustanova trebala imati, stiti vas i vasu ustanovu od svih stetnih utjecaja sotone, ...naj noviji model lako se cisti i odrzava... ako nazovete odmah, ugradnja besplatna... i to nije sve...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 12 lis 2005, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam ĆØesto dojam kako se u nekim trenucima sramimo Å”to smo katolici.I ovdje Ʀu povuƦi paralelu sa Saudijskom Arabijom gdje je zabranjeno i na ulici nositi tuĆ°a vjerska obilježja a da nije vezano uz islam. To je sigurno ekstremizam ali u tome mi se krije ono neÅ”to:vrednovanje svojeg. A niti su sve te muslimanske zemlje ĆØisto muslimanske, ima i tamo ljudi koji nisu muslimani pa zar da zbog njih oni ne istiĆØu da je Saudijska Arabija veƦinom islamska?
Jesam za to i da Hrvatska ima Ć°amije, ali ako nas je 90 i viÅ”e posto (bar na papiru)katolika onda je po tome hrvatska i viÅ”e nego katoliĆØka zemlja.

I lijepo je Zole rekao, kad frka nastane, kome se onda utjecati?
Možete reƦi da nisams e skroz držao teme,ali itekako je sve to usko povezano
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 4:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, ali muslimanske zemlje ala saudijska arabija su jednako prijetvorne bas kaoi bilo koja krscanska zemlja iz npr 15 stoljeca jer imas javna smaknuca, smaknuca maloljetnika i tome slicno... nekako imam fil da se alah bas ne veseli takvim stvarima
saud arabija, iran itd koriste serijat ako izvor svog prava, to nisu sekularne drzave vec vjerske. imami, uleme ili tko vec komotno sjede u nazovi parlamentima i pozivaju na razne gluposti (fetva protiv rushdija), rade sto zele. onaj ahmedjijedjad je bio militantni vjerski fanatik kako student , a danas je militantni vjerski fanatik kao predsjednik
ne muslimani nemaju neko pravo glasa sto se tice polumjeseca na sudovima osim ako ne zele zaglibit u nekom corsokaku
citat iz kurana na zastavi, drzava jednako vjera

to nije cuvanje svojeg, niti vrednovanje svojeg, to je jednostavno cisti i nepatvoreni idiotizam. to sto se velik broj hrvata naziva katolicma ne znaci nista, 51 posto su zene pa necemo uvodit matrijarhat. katolicka drzava smo mozda duhom, ali ne i pravno

Mala Truba

PostanoPostano: sub 15 lis 2005, 13:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da ste ovdje malo popili novinarsku podvalu! Naime papa nije tražio da se u javne ustanove pravnim aktom uvedu vjerska obiljažja (križ ili veƦ...) veƦ je samo istakao kako je Božja prisutnost potrebna u veƦoj mjeri u javnim ustanovama aludirajuƦi na to da bi takva svjest zasigurno doprinjela odgovornijem i pravednijem radu tih za sve nas važnih insitiucija. Naravno naÅ”im medijima (velikoj veƦini) nije ni palo na pamet prenijete papine rijeĆØi u onom smislu u kojem ih je rekao veƦ su ih parafrazirali i dali im svoj novi smisao te tako dali do znanja na kojem su stupnju odgovornosti.

No unatoĆØ svemu jedna stvar mi je zanimljiva, gotovo u svim bolnicama u Lijepoj naÅ”oj sam primjetio da je izvjeÅ”en križ, mise su barem jednom tjedno, organizirane su molitve, neke imaju male kapelice, sveƦenike na dažurstvu, u sobama možete pronaƦi Novi zavjet... oĆØito da u Bolnicama Bog daje potrebnima joÅ” pokoju priliku za Život... i ono Å”to mi je neopisivo drago je da ljudi tu priliku shvaƦaju i prihvaƦaju. ƈak je i Tito pred kraj života u bolnici tražio sveƦenika koji je nedugo nakon Å”to ga je ispovijedio poginuo sliĆØno kao i Dražen PetroviƦ u sumnjivoj prometnoj nesreƦi...

No opet postoji pak i druga strana a to je Sabor, mjesto za koje Papina poruka itekako stoji, no u naÅ”em Saboru oĆØito mjesta za Boga nema, neÅ”to su se politiĆØari uzbahatili, ta tko je kao oni, ali valjda Ʀe i oni jednom dobiti neku jaĆØu prehladu pa da na kratko ugledaju vrata bolnice,... Možda budu i ponizniji i shvate da im je sve od Oca dano... i ĆØast i vlast,... Ti znaÅ”...

Mala Truba svira dalje...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: sub 15 lis 2005, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ah da tito i svecenik

anegdota: james joyce na samrtnoj postelji
svecenik ga pita: odrices li se sotone
james joyce: mislim da sad nije vrijeme da stjecem neprijatelje
ah taj james....

Dibidus

PostanoPostano: ned 16 lis 2005, 15:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledo MerliƦev kontraplan.
I bio biskup PrenĆ°a. Lijepo je govorio. I bio je i Kajin, Damir Kajin.
Pitanje nije bilo da li da se vjerski simboli službeno stavljaju u državnim institucijama (jer pravo je pravo, a Hrvatska je sekularna država i nemožemo priĆØati o postavljanju vjerskih simbola jer jednostavno ne možemo).
Pitanje je bilo o vlastitoj inicijativi. Dolazimo doktoru, a doktor ima na stolu islamski simbol (nebitno koji). I obojica su se složili kako misle da nikome to ne bi trebalo smetati.

I da se dotaknem posta Male Trube.
Doista, nije Vatikan rekao stavite vjerske simbole na sve strane.
Nego to su novinari preveli.
Jer njima je isticanje Božje prisutnosti križ i krunica. I zakljuĆØili su da se o simbolima radi. A to misle i mnogi vjernici, da napravim malu digreciju. Mnogi misle, Å”to viÅ”e krunica, križeva, svetih sliĆØica, to smo bliže Bogu

A s Fatom bih se složio po pitanju dijagnoze islamskih vjerskih država. Nevjerojatno mi je da itko može u bilokojem kontekstu njih izvuĆØi ko pozitivan primjer.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: čet 20 lis 2005, 11:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije svega, mislim da svima izlazi na uÅ”i teza da smo katoliĆØka zemlja; ima nas 4,5 milijuna a sve vrvi od kriminala, korupcije, mita...i to baÅ” u državnim službama; i zato Papina poruka odgovara naÅ”oj situaciji...
Je li važno imati simbol na zidu, ako je sama institucija u srži iskvarena...
Smatram da u u državnim ustanovama ne treba stavljati vjrske simbole, upravo radi jednakosti. ili svima, ili nikome...
klara

PostanoPostano: čet 20 lis 2005, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prva sam za to da me negdje doĆØeka križ...
ali, ljudovi - vejk ap & bek tu rialiti...
na žalost, moram se složiti sa svime Ŕto je Dubravko napisao i dodati:

zato Å”to nekolicina nas na ovom forumu razmiÅ”lja na isti naĆØin,
ne daje nam za pravo da generaliziramo kako devedeset posto Hrvata
razmiŔlja kao i mi ...
ma kojih devedest ili ne znam veƦ posto katolika? Shocked Rolling Eyes
iznenadili biste se, i to vrlo neugodno, koje stavove imaju deklarirani vjernici...
i to ne samo po pitanju postavljanja križa u javne ustanove... place

ako je devedeset posto katolika - zaÅ”to onda gotovo veƦina roditelja
Å”kolske djece gunĆ°a na pohaĆ°anje župnog i Å”kolskog vjeronauka kao
uvjet za primanje sakramenata Prve sv. PriĆØesti i sv. Potvrde?
zaÅ”to veƦina roditelja gunĆ°a jer je od ove godine u nižim razredima
osnovne Ŕkole uvedeno 2 sata vjeronauka tjedno... Shocked place

ne generaliziram ni ja da je u svim sredinama tako - govorim
samo o sredini u kojoj živim i u kojoj se svakodnevno
susreƦem s navedenim

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sike

PostanoPostano: čet 20 lis 2005, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali to mene onda smeta Å”to se ti deklarirani katolici ne deklariraju kao jehovini,protestanti ili dr.pa da onda napokon znamo kakva je Hrvatska zemlja-veƦinski katoliĆØka ili neka druga.Ako bude veƦinski od Jehovinih svjedoka onda nemam niÅ”ta protiv da se u Saboru i svim Å”kolama na police stave Probudite se i Kula stražara
Do tada,smatram da se imamo razloga boriti za ono svoje,ono Å”to nama pripada i Å”to nas veƦ stoljeƦima gradi i odražava kao Hrvatima-a to je katoliĆØka vjera
A dajem pravo i drugima da se bore i izbore pa ako uspiju onda im treba ĆØestitati i to poÅ”tovati.
Helena

PostanoPostano: čet 20 lis 2005, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad se i ja moram ukljuĆØiti.
Slažem se sa Siketom... ako su se izjasnili kao katolici, neka onda to i budu, a ne 'ja katolik jer moram krstiti, priĆØestiti i krizmat dijete da me ne bi drugi drugaĆØije gledali', a okolo govore 'Crkva ovo ili ono...'... Ma daaaaaaaaaaj... Ta prijetvornost mi ide na živce!
Istina, ja bih voljela da me doĆØeka križ, ali ukoliko bi to veƦini smetalo tj. ako bi živjela u zemlji koja nije veƦinski katoliĆØka, ne bih imala niÅ”ta protiv niti da ga nema....

Helena
logica

PostanoPostano: pet 21 lis 2005, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dibidus napisa:
Gledo MerliƦev kontraplan.
I bio biskup PrenĆ°a. Lijepo je govorio. I bio je i Kajin, Damir Kajin.
Pitanje nije bilo da li da se vjerski simboli službeno stavljaju u državnim institucijama (jer pravo je pravo, a Hrvatska je sekularna država i nemožemo priĆØati o postavljanju vjerskih simbola jer jednostavno ne možemo).

PrenĆ°a je rekao da Crkva ne misli nikome nametati neÅ”to. Slažem se s onim Å”to je govorio i baÅ” mi je drago. Trudio se ublažiti situaciju, pa je govorio tako duge reĆØenice, da se izgubiÅ”.
Ni Isus nije nikome nametao da vjeruje u njega i ide za njim, nego je bio princip "ako hoƦeÅ”..."

Dibidus napisa:

Doista, nije Vatikan rekao stavite vjerske simbole na sve strane.
Nego to su novinari preveli.
Jer njima je isticanje Božje prisutnosti križ i krunica. I zakljuĆØili su da se o simbolima radi. A to misle i mnogi vjernici, da napravim malu digreciju. Mnogi misle, Å”to viÅ”e krunica, križeva, svetih sliĆØica, to smo bliže Bogu

Mi smo oni koji trebamo biti znakovi!

Kao Ŕto se vidi po stanju u naŔoj državi, i po zadnjim postovima... pitamo se: Tko danas svijetli? Tko je znak?
klara

PostanoPostano: pet 21 lis 2005, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

logoreja napisa:

Kao Ŕto se vidi po stanju u naŔoj državi, i po zadnjim postovima... pitamo se: Tko danas svijetli? Tko je znak?

nije baÅ” da sam shvatila ovaj komentar o zadnjim postovima... Embarassed Embarassed Embarassed

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
logica

PostanoPostano: pet 21 lis 2005, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To Ŕto se roditelji bune, pa korupcija itd.
Radilo se o sadržaju zadnjih postova, tj. iskustvima ljudi koji su ih napisali.
sike

PostanoPostano: sub 22 lis 2005, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole napisa:
jer, nekako mi se cini da se priblizavaju vremena novih kuga (ne aludiram na apokalipsu i smak svijeta. kuga, guba... su i prije postojale pa je svijet prezivio, a opet, dosta se ljudi i obratilo!)
uskoro bi se mogli pronaci usred epidemije neke gripe il bilo cega drugoga... ako cemo prema nasim starima (i prezivjelima), cak mozemo reci da 'znamo' i lijek... no, kome cemo se uteci, ako Boga otjeramo u crkvu i dobrano ga zakljucamo?

Ovaj Zoletov proroĆØki govor me je bocnuo sad kad se i nas dotakla epidemija priĆØje gripe(makar za sad samo u medijima i na onih 10-ak krepanih labudova koje se joÅ” ispituje)
Ali vrlo se lako to može proÅ”iriti,nastane panika,ljubi izgube glavu jer ĆØuju za prve smrtne sluĆØajeve..
Pa i ja se onda pitam ako križ otjeramo daleko od oĆØiju,kome Ʀemo onda vapiti? jer nama ljudima sve Å”to nije blizu,pred oĆØima automatski je uglavnom i daleko. ƈast pravim vjernicima ali nisu svi vjernici toliko ĆØvrsti
Srki

PostanoPostano: sub 22 lis 2005, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije o temi,ali veƦ kad se govori o ptiĆØjoj gripi,to je užas!

Pa di da se sakrijemo od svega Ŕto nas bombardira. Jadne ptice!
Dibidus

PostanoPostano: sub 22 lis 2005, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da Srki uistinu!
Jadne ptice, oko nas sve gore i gore, Sodoma i Gomora (dobro, možda sam malo pretjerao).
Ljudi umiru od ptiĆØje gripe. VeƦ ih je preko sto umrlo u zadnjih par godina, to je zbilja grozno ...
BaÅ” sluÅ”am da se i kod nas pojavila ptiĆØja gripa i to baÅ” na labudovima, tim divnim pticama.
Gledao sam na TV-u kako se ĆØiste peradarske farme, samo im zakrenu vratom, užas!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: sub 22 lis 2005, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi, mislim da ste malo skrenuli s teme....
pocahontas

PostanoPostano: sub 22 lis 2005, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjera je slobodan izbor. Hrvati su u dobroj veĆØini odabrali biti katolici. zato smatram da se nitko ne bi smio buniti protiv križa u, npr. Å”koli. to ne znaĆØi da on mora visiti u svakoj uĆØionici! a dok smo joÅ” daleko od toga moramo krenuti od sebe. mnogi se kite križevima radi mode. mi sami moramo pokazati kako ga ponosno nositi!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.