HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 23 kol 2019, 5:34. Pogledaj neodgovorene postove
Rad nedjeljom
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Traba li RH zakonski regulirati rad nedjeljom?

a) da 
51%
 51%  [ 21 ]
b) da, ali samo nekima 
21%
 21%  [ 9 ]
c) ne 
21%
 21%  [ 9 ]
d) to je privatna stvar pojedinca 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 41

Autor Poruka
Gogi

Spol: muško
PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 17:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se sa Chiarom tj. nevidim razliku izmeðu trgovine i kafica.
Dapace konobari i prodavacice najslabije su zasticeni meðu radnicima. tuzan

Sto se tice zakona: Prvo moram reci da je Zakon po meni cak i dobar
Vecina prodavacica dobila je zasluzeni dan odmora nakon sest dana rada a mi ostali opet nismo ostali bez svjezeg kruha.
S druge strane, drzavi je bilo lakse zabranit rad nedjeljom nego
natjerat poslodavce da taj rad plate.

I na kraju uloga Crkve je da siri Radosnu vijest, i normalno je da zeli
omoguciti sto vecem broju ljudi da doðu na Nedjeljnju misu.
Problem je sto ni ja koji vec idem na misu ne dozivljavam Boga na pravi nacin. Pa mi je tako donedavno bilo normalno ici poslje mise u trgovinu ili na kavu. I ni na kraj pameti mi nije bilo da ta prodavacica ili konobar na tu misu nisu imali mogucnosti otici.
Al` kad malo bolje razmislim "treba li mi kafic da se naðem s prijateljima Question ", zasto ih nebi pozva da popijemo kavu kod mene doma. Idea
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: ned 11 tra 2004, 20:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najžalosnija je stvar u svemu tome Å”to se te ljude uopƦe ne pita za njihovo miÅ”ljenje, o pitanju zabrane rada nedjeljom u medijima uvijek najviÅ”e raspravaljaju poslodavci i politiĆØari dokse one zbog kojih je taj zakon i donesen sustavno ignorira. Moramo uzeti i u obzir da je veƦina tih ljudi i uplaÅ”ena za svoje radno mijesto s obzirom da danaÅ”nji hrvatski zakoni o radu ne Å”tite radnika veƦ idu na ruku poslodavcu. Za mene kao vjernika nedjelja je blagdan, ali za one koji nisu vjernici ona to nije, ali je u europskoj tisuƦljetnoj tradiciji nedjelja bila i ostala neradni dan. Jedan od najliberalnijih i po nekima možda najboljih ustava ikada donesenih na tlu Europe bio je ustav NjemaĆØke republike tzv. Weimarske republike (1918-1933.) koji je izmeĆ°u ostalog ostao zabilježen kao jedan od sekularnih dokumenata koji je možda najbolje definirao nedjelju kao neradni dan.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 20 tra 2004, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pratim ovih dana malo novine, koliko stignem, i ĆØesto mi za oko zapinje naslov da Ʀe se o ustavnosti zakona o zabrani rada nedjeljom raspravljati pred Vrhovnim sudom. Zar to nije žalosno, svimja su puna usta ljudskih prava, a kada ih treba primjeniti onda se mora pred Vrhovni sud, ne da bi se za nij borilo nego da ih se dokine. Koje licemjerje, svi su veliki "humanisti" kada njima odgovara.
Srki

PostanoPostano: čet 22 tra 2004, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se da se zabranio rad nedjeljom jer, valjda ljudi imaju pravo na jedan slobodan dan u tjednu,a najbolje je da to bude nedjelja. Žao mi je ljudi u malim duƦanima koji rade od 7 ujutro do 8 naveĆØer,a imaju slab promet. Ipak se ne može cijeli dan radit za niÅ”. A oni koji samo mrdnu guzicom,sa oproÅ”tenjem,dobiju silne novce,jer se prenemažu.Mislim da je u redu da se ne radi nedjeljom ili samo u jutarnjoj smjeni da ljudi mogu kupiti kruh i novine.
sike

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 14:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo sam cuo da ce mozda vec sutra Ustavni sud dokinuti Zakon o radu nedjeljom,sto znaci da sav trud Crkve u zadnje vrijeme pada u vodu a ljudi se vracaju na staro - medju roblje. Ta vijest mi je sad pokvarila dane(e)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izgleda Sike da je i ukinut, naÅ”a taja mi je neÅ”to takvo rekla. Jeste li primjetili koliko malo pažnje mediji tome posveĆØuju, volio bih vidjeti da je odluka drugaĆØija koliko bi se o tome raspisali.
davorseljan

PostanoPostano: sri 28 tra 2004, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ustavni sud ukinuo je zakon o radu nedjeljom trgovina. JoÅ” samo da se objavi u Narodnim novinama i to je to.
Mislim da je zakon bio ne doreƦen sa puno rupa i rupica.
S jedne strane se slažem sa ustavnim sudom a sa druge strane ne.
Da za ukidanje i donoÅ”enje novog u koje bi trebao ubrajati i ugostiteljstvo koje isto tako radi nedjeljom i ne plaƦa radnike kako treba. Sada su barem zadovoljni i radnici u ugostiteljstvu i svi oni koji rade nedjeljom.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam ja takoĆ°er mislim da je zakon bio pun rupa, ali ga zato nije trebalo dokidati veƦ upotpuniti i poboljÅ”ati. žalosno je Å”to je Ustavni sud to presudio na temelju tužbe velikih trgovaĆØkih lanaca a ne iz nekih drugih razloga. na žalost krupni kapital je opet pobjedio ljudska prava.
majuska

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma idu mi svi na zivce! Igraju se Boga i to je jaaaako glupo! Prvo donesu zakon i onda ga vrlo brzo ukinu! Halo!? Ko je tu normalan?!
Daniel

PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 17:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To je pitanje koje si postavlja svaki prosjeĆØni Hrvat. To ti je demokracija na hrvatski naĆØin, glavno da je jednima dobro a za druge lako. Zaradimo po svaku cijenu, to je divlji kapitalizam na djelu.
davorseljan

PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Helena napisa:
jespis, u pravu si! ProĆØitala sam pismo "Nedjelja radi ĆØovjeka" i nigdje se ne spominje zabrana rada kafiƦa.

Meni je žao Å”to Ʀu sada napisati ali
Ne podržam pismo 'Nedjelja radi ĆØovjeka' skroz dok se tamo ne spominje ugostiteljstvo. Mislim da je ugostiteljstvo na veĆØem udaru nego trgovina. Tko pita njih kako im je raditi svaki dan pa i nedjeljom. Zar oni nisu u istom položaju. Siguran sam da ih vlasnici ne plaĆØaju kako treba ali to nikoga ne brine.
Gospodo. Malo se osvrnimo i na te radnike.
davorseljan

PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naj noviji primjer.
SlastiĆØarnica i pekara zajedno. Otvaraju se masovno.
Jeli to normalno?
nata

PostanoPostano: čet 29 tra 2004, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa svi volimo bureke, peciva i krafne Laughing

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
zole

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 11:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanima me vase misljenje:

Kako su radnici ponovno prisiljeni na unistavanje obitelji i nedjelje, sto mislite o tome, tko je tome kriv? Da li velike korporacije ili ljudi koji idu kupovati nedjeljom? U svakom slucaju su krivi ljudi koji idu kupovati nedjeljom, jer da ne idu korporacije ne bi imale razloga raditi nedjeljom! Stoga je dosla jedna ideja o tome da organiziramo "prosvjede" u kojima ne bi prosvjedovali protiv korporacija, nego bi jednostavno moto bio: "Zasto prisiljavate ljude da rade nedjeljom?" To bi bilo upuceno svima koji bi dosli kupovati nesto!

Sto mislite???

ps. bila bi potrebna i inicijativa unutar Crkve da svecenici pocnu govoriti svojim vjernicima kako je zapravo grijeh ici nedjeljom kupovati. Razlog: prisiljavanje drugih ljudi da moraju raditi nedjeljom!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
gostic

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ugostiteljstvo i trgovina (i pekare) nisu isto, jer ovi u kafiƦima su redovito mladi ljudi koji to rade dok su na faksu ili dok si ne naĆ°u bolji posao. Pod broj dva, ti konobari imaju i tringelta redovito ĆØist poÅ”teno i smatram da oni svojom zaradom itekako uspjevaju sebi olakÅ”ati život.

Danas sam inaĆØe bio u kauflandu (sjetili smo se da bi mogli bacit roÅ”tilj) i bilo mi je tako neugodno, gledao sam ljude koji su tamo radili i osjeƦao sam se tako jadno ...

Podržavam zabranu rada nedjeljom, jer nijedan poslodavac nece privuƦi radnika svojom posebnom satnicom za rad nedjeljom na posao
Daniel

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole ja ti mislim da su za povlaĆØenje zakona o zabrani rada nedjeljom prvenstveno krivi graĆ°ani naÅ”e zemlje, ako pogledaÅ” kako je javnost reagirala na ovu odluku onda Ʀe ti sve biti jasno. Nažalost velika veƦina graĆ°ana podržala je ponovno otvaranje trgovina nedjeljom, a na danaÅ”njem Dnevniku to je prikazano u stilu "napokon opet rade trgovine nedjeljom". Jedna zanimljiva stvar ti se dogodila kod mene u muzeju kada su ti predlagali da muzej radi i nedjeljom, tj. da budu odreĆ°ena dežurstva na Å”to smo svi mi kao Å”to je i nornmalno graknuli i oÅ”tro se tome usprotivili, na naÅ”u sreƦu taj prijedlog nije proÅ”ao. Par dana kasnije moji kolege su žestoko napadali zakon o zabrani rada nedjeljom koristeƦi pritom veƦ poznate argumente. I Å”to onda da ti kažem, nažalost veƦina graĆ°ana naÅ”e zemlje razmiÅ”lja u stilu "Dok je meni dobro briga me za druge."
Chiara

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da bi moto bio bolji "ZaŔto prisiljavate ljude da kupuju nedjeljom?" Laughing

Zezam se, oprostite ozbiljna je tema, slažem se sa svime Å”to kažete Wink osim onoga da je ugostiteljstvo druga stvar, ali rekla sam veƦ svoje razloge. Bez obzira na sve, ipak Ʀu ostati dovoljno bezobrezna i nebojkotirati trgovine koje rade nedjeljom, to radnicima neƦe niÅ”ta pomoƦi, a o tome dali Ʀe me biti sram jer sam se u zadnji ĆØas sjetila da mi treba materijala za kolaĆØe, pa skoĆØila u duƦan, ni sluĆØajno, nisam ih ja netjerala da rade, nego država s glupim donoÅ”enjem, mijenjanjem i ukidanjem zakona.

Sve mogu u Onome koji me jaĆØa!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
igor

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

moje misljenje je da bi radnje nedjeljom trebale raditi... zasto?

dakle, male prodavnice bi trebale raditi, jer ljudima uvijek nesto treba.. a gdje ce otici kupiti ako ne u prodavnici...

dok sam uvijek bio za zatvarenje velikih hipermarketa... tamo ima jako puno zaposlenih, i ti bi ljudi trebali imati slobodan dan... a i zbog toga da nedjelja ne postane dan u kojem se ide u shopping. to bi bilo totalno pogresno..

...
zole

PostanoPostano: ned 02 svi 2004, 23:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

igore, sve sto je ljudima potrebno u nedjelju, mogu kupiti i u subotu!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
bubimir miner

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Zole ja ti mislim da su za povlaĆØenje zakona o zabrani rada nedjeljom prvenstveno krivi graĆ°ani naÅ”e zemlje, ako pogledaÅ” kako je javnost reagirala na ovu odluku onda Ʀe ti sve biti jasno. Nažalost velika veƦina graĆ°ana podržala je ponovno otvaranje trgovina nedjeljom, a na danaÅ”njem Dnevniku to je prikazano u stilu "napokon opet rade trgovine nedjeljom". Jedna zanimljiva stvar ti se dogodila kod mene u muzeju kada su ti predlagali da muzej radi i nedjeljom, tj. da budu odreĆ°ena dežurstva na Å”to smo svi mi kao Å”to je i nornmalno graknuli i oÅ”tro se tome usprotivili, na naÅ”u sreƦu taj prijedlog nije proÅ”ao. Par dana kasnije moji kolege su žestoko napadali zakon o zabrani rada nedjeljom koristeƦi pritom veƦ poznate argumente. I Å”to onda da ti kažem, nažalost veƦina graĆ°ana naÅ”e zemlje razmiÅ”lja u stilu "Dok je meni dobro briga me za druge."

A turizam? Zar Rijeka nije veliki tranzitni grad?
Prijedlog Hajmo uniÅ”titi turizam, na naÅ” naĆØin'
NE RADOM
bubimir miner

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole napisa:
igore, sve sto je ljudima potrebno u nedjelju, mogu kupiti i u subotu!

Koliko poduzeƦa rade i subotum. Ako niste znali mnoga!!!
Hajmo malo misliti i na te ljude. Znam mnoge koji rade u firmama i subotom do kasno i nedjelja im je jedini dan kad se mogu oskrbiti za slijedeƦi tjedan
SjeĆØam se dok sam joÅ” bio mali u mom kvartu radila je trgovina nedjeljom. (70, 80, godine proÅ”log stoljeƦa). U to vrijeme nije bilo demokracije. Vlado je komunizam. Mnogi od vas joÅ” se niste ni rodili. SjeĆØam se da su bile velike gužve tamo.
Svako mjesto imalo je dežurnu trgovinu u kojoj se moglo kupovat. Zagreb je imao puno takvih trgovina koji su bili smjeÅ”teni kraj placeva ili veĆØih gradskih trgova.
Na kraju pitanje. Dali ste možda razmiÅ”ljali kako zbiniti i zaposliti sve te ljude iz trgovina koji bi dobili ili Ʀe dobiti otkaz radi ne rada nedjeljom?
majuska

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 15:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Igore, ono sta si rekao da je u hipermarketima zaposleno puno ljudi i da je tim ljudima potreban slobodan dan... Al, po cemu su ti ljudi zasluzili slobodan dan, a svi ostali iz malih ducana nisu?!?

I, drugo, kazes da bi male prodavaonice trebale raditi, jer uvijek trebas po nesto otici u ducan... ok, istina je da se zna desit da ti bas nesto fali (tipa, nenadano saznas da ti navecer dolaze gosti, a frizider ti je pustopasan...), al zato je i bio dogovor da svake nedjelje u kvartu radi 1 ducan, a ne svih 15. Dakle, ak ti fakat nesto treba, prosetat ces se do ducana koji je tu nedjelju dezuran! Vrlo jednostavno!
majuska

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 15:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E, da i jos nesto... Dobila sam ovaj vikend u postanski sanducic katalog od Ipercoop-a (?) i na zadnjoj stranici pise radno vrijeme- "od ponedjeljka do subote, od tad do tad; uskoro i nedjeljom otvoreno". E, sad, postavih si pitanje... Ako sam ja to dobila ovaj vikend, a zakon je ukinut krajem proslog tjedna, ocito je da su hipermarketi znali i racunali na to da ce zakon biti ukinut pa su dali stampati te kataloge sa "uskorom i nedjeljom otvoreno". Da, znam, reci cete tiskara to moze stampat u 1 danu... Ali, mislim da Coop nije jedini koji je to napravio, dakle, tiskare su morale stampati danonocno... Ako uracunamo da se to ubacivalo po cijelom Zagrebu... Uglavnom, po svemu sudeci, sve je to bilo isplanirano! Odvratno!
zole

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 19:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joj, sad smo na MEPu imali priliku malo vise popricat o tome zakonu tj. o njegovu ukidanju i procitati i komentirati tekst koji je izasao na katolickom radiju... uglavnom sad se necu vracati na to. Mozda negdje na netu se moze u cijelosti procitati, ali u potpunosti odgovara istini! Mediji su opet prenijeli dio koji odgovara onima koji drze ekonomsku moc... ne vrijedi trositi rijeci o tome...

E sto se tice otkaza zbog ne rada nedjeljom, kako sam rekao na MEPu smo pricali o svemu, tako je i to doslo na red. Jedan od nas radi u jednoj od korporacija i prilicno je upucen u stanje u nekim drugim firmama. Nitko nije dobio otkaz zbog nerada nedjeljom! Samo za tvoju informaciju!

igor

PostanoPostano: pon 03 svi 2004, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naravno da nitko nije dobio otkaz... to je sasvim normalno, to je bio blef...

a sto se tice toga da ostane otvorena samo jedna prodavnica u jednom kvartu.. tko ce to odrediti koja ce prodavnica biti otvorena??? hajde mi reci samo to? nije li to prostor za mito i korupciju.. dakle, tko ponudi vise... meni se to ne svidja...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.