HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 26 kol 2019, 5:43. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 20 svi 2005, 8:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izabrao si dobro Merkat! To te je uĆØinilo Božjim djetetom. To te je stavilo na Božji put i On je uz tebe. Bar ja tako mislim.

Sjeti se Mojsija i izlaska iz Egipta. Bog je bio uz njih, vodio ih je jer su Njegovi. Dao im je manu u pustinji i vodu za piƦe... Meni to puno govori. Bez Njega mi doista ne možemo niÅ”ta.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
petra

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 14 lip 2005, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bebaĆØ napisa:
Za mene oprost nema veze sa vjerskom ili nacionalnom pripadnoÅ”Ć¦u... Ali ima jedna "sitnica vezana uz oprost koja mi nije jasna... Da li oprostiti znaĆØi i zaboraviti, praviti se da se niÅ”ta nije dogodilo? Ili bi nakon Å”to nekome oprostimo trebali biti oprezniji, ne ukazivati viÅ”e jednako povjerenje? Ako bi mi netko mogao odgovoriti, bila bi mu zahvalana... sunce moje malo

Dogodilo mi se da sam doživjela uvredu...posljedice sam dugo osjeƦala...u poĆØetku sam bila na granici mržnje, zatim sam poĆØela moliti za osobu koja me uvrijedila - da se ona promijeni, ali promjene nije bilo. Zatim sam poĆØela moliti za sebe - da poĆØnem ljubiti tu osobu onako kako nas je Isus uĆØio. Uskoro se sve poĆØelo mijenjati. Iz mene je nestajala mržnja. Zatim sam poĆØela osjeƦati ljubav. Kod te osobe je najprije nastupila Å”utnja, zatim polagano približavanje, zatim razumijevanje i napokon ljubav. KrÅ”Ć¦anska, sestrinska ljubav. Nakon toga nisam zaboravila Å”to mi je ta osoba uĆØinila - postala sam svjesna Å”to sam ja njoj uĆØinila. I tako sjeƦanje ne optereƦuje naÅ” sadaÅ”nji odnos, naprotiv, ukazuje koliko treba biti pažljiv u svojim postupcima. Ono Å”to nam se ĆØini bezazleno, drugoga može slomiti.

sol zemlje
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: uto 14 lip 2005, 22:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

petra napisa:

Dogodilo mi se da sam doživjela uvredu...posljedice sam dugo osjeƦala...u poĆØetku sam bila na granici mržnje, zatim sam poĆØela moliti za osobu koja me uvrijedila - da se ona promijeni, ali promjene nije bilo. Zatim sam poĆØela moliti za sebe - da poĆØnem ljubiti tu osobu onako kako nas je Isus uĆØio. Uskoro se sve poĆØelo mijenjati. Iz mene je nestajala mržnja. Zatim sam poĆØela osjeƦati ljubav. Kod te osobe je najprije nastupila Å”utnja, zatim polagano približavanje, zatim razumijevanje i napokon ljubav. KrÅ”Ć¦anska, sestrinska ljubav. Nakon toga nisam zaboravila Å”to mi je ta osoba uĆØinila - postala sam svjesna Å”to sam ja njoj uĆØinila. I tako sjeƦanje ne optereƦuje naÅ” sadaÅ”nji odnos, naprotiv, ukazuje koliko treba biti pažljiv u svojim postupcima. Ono Å”to nam se ĆØini bezazleno, drugoga može slomiti.

I kak da se ja skinem s foruma kad me svaki put netko iznenadi dubinom napisanoga... Confused

Danas je svecenik na misi citirao Isusa da trebamo ljubiti svoje neprijetelje. Kako me zivcira kad to kaze. Evil or Very Mad
Volio bi kad bi dosao pred Sv. Petra da mnoge stvari nisam znao pa da analogno tome i nisam kriv. Ali kad ides cesto na misu puno toga doznas. Pa imas i obvezu. Grrrrrrrrrrrrrrr !!!!!!!!!!

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 14 lip 2005, 23:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Volio bi kad bi dosao pred Sv. Petra da mnoge stvari nisam znao pa da analogno tome i nisam kriv. Ali kad ides cesto na misu puno toga doznas. Pa imas i obvezu. Grrrrrrrrrrrrrrr !!!!!!!!!!

Hehe, nezgodno jelda? Wink

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
petra

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 6:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

I kak da se ja skinem s foruma kad me svaki put netko iznenadi dubinom napisanoga... Confused

Danas je svecenik na misi citirao Isusa da trebamo ljubiti svoje neprijetelje. Kako me zivcira kad to kaze. Evil or Very Mad

Koliko je duboko napisano, uh Embarassed

Moj primjer, a imam ih takvih joÅ” par, primjena je zapovijedi "ljubite svoje neprijatelje" u svakodnevnom životu. A takoĆ°er i savjeta: odreci se samog sebe. Nije nimalo lako odreƦi se samog sebe, svojeg prava, svojeg dobra...Ni kad je rijeĆØ o onima koje mislimo da ljubimo, a kamoli kad su u pitanju neprijatelji. Niti bismo to mogli sami uĆØiniti, bez božje pomoƦi. Tek sa spoznajom da je Bog u svakom trenutku uz mene mogla sam oprostiti i shvatiti koliki je moj udio u obostranoj mržnji.
Ali moram joŔ spomenuti, ovaj proces prerastanja mržnje u ljubav nije trajao par dana, tjedana, mjeseci...trajao je punih deset godina svakodnevnog odricanja od same sebe...
frajer
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zabavno mi je kad proĆØitam: "I onda me jedna osoba uvrijedila pa sam ja poĆØela moliti za nju ... i onda se dogodila promjena u toj osobi ..."

Naime, taj je pristup i logiĆØan, ĆØiniti Å”to je Isus ĆØinio, opraÅ”tati i moliti za one koji nas vrijeĆ°aju, ... Ali, postoji bitna razlika izmeĆ°u Isusa i nas, pa onda i prioriteti. Isus nije mogao biti povrijeĆ°en, osoba koja bi željela Isusu zlo se nije imala za Å”to "uhvatiti". Kako povrijediti Isusa? Kako uĆØiniti da bude povrijeĆ°en, uvrijeĆ°en, da oboli od uĆØinjenog zla? Nikako, tuĆ°i grijeh se na Isusa ne "lijepi" i ne ĆØini mu zlo.

Kod nas ljudi to nije sluĆØaj. Meni neko kaže da sam glupan i mene to povrijedi, a povrijedi me ne zato Å”to je ovaj rekao neÅ”to loÅ”e, nego Å”to u meni ima dovoljno greÅ”ne naravi da prihvati taj udarac. I umjesto da slabiĆØki molimo za druge kako nas taj ne bi viÅ”e povrijedio jer mi smo takvi kakvi smo, bolje bi bilo dobro promisliti o sebi, poĆØeti od sebe i postaviti si neka pitanja: zaÅ”to me to povrijedilo? Negdje u meni je "sigurnosna rupa" kroz koju Ɛavao djeluje na mene.
Pa onda treba za sebe moliti! Da nam Bog pokaže gdje nas želi uĆØiniti viÅ”e nalik sebi.
sike

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

frajer napisa:
Ali, postoji bitna razlika izmeĆ°u Isusa i nas, pa onda i prioriteti. Isus nije mogao biti povrijeĆ°en, osoba koja bi željela Isusu zlo se nije imala za Å”to "uhvatiti". Kako povrijediti Isusa? Kako uĆØiniti da bude povrijeĆ°en, uvrijeĆ°en, da oboli od uĆØinjenog zla? Nikako, tuĆ°i grijeh se na Isusa ne "lijepi" i ne ĆØini mu zlo.

Ne bih rekao da smo razliĆØiti u biti od Isusa.Ta,stvoreni smo na Božju sliku kao i On.Razlika izmeĆ°u nas i Njega su naÅ”i grijesi ali pozvani smo ugledati se u Isusa, slijediti Ga,pa se ta razlika onda smanjuje i svijet u nama prepoznaje Njegov lik.Možda je to nama teÅ”ko vidjeti ako u svemu gledamo crno..
I Isus je itekako bio povrijeĆ°en i i dan danas ga vrijeĆ°a svaki naÅ” grijeh,psovka,propust,oholost..Zato ga je križ toliko pritiskao da je On,Sin Božji padao pod križem,pa svaki onaj biĆØ,pljuvaĆØka,pogrda..
Ali po LJUBAVI je sve to pobjedio i oprostio.Zar to i nama nije recept?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a mi Ʀemo oprostit zvekiju jer nije vratio temu na vrijeme ... Cool

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
smjeŔko

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma naravno,ko bi njemu Å”to mogo zamjerit,bar na ovoj temi,na drugoj Ʀemo veƦ razmisliti Wink Wink Wink

LJUBAV UVIJEK POBJEƐUJE!!!!
klara

PostanoPostano: sri 22 lip 2005, 23:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PokuŔati zaboraviti,
oprostiti uvredu i ljubiti neprijatelja -
to su uzviŔene vrline.
Ali, Ŕto ako otkrijem da se
drznik nalazi u meni,
i da je meni potreban dar vlastite dobrote;
da sam ja sam neprijatelj kojega valja ljubiti - Ŕto tada?

kako oprostiti sebi... kako dalje kad te iz dana u dan pritiÅ”Ć¦u greÅ”ke u koracima...
i ne pomažu priĆØe tipa "ako želiÅ” oprostiti drugima, trebaÅ” najprije sebi oprostiti"...
ne pomaže to Å”to je proÅ”lost i Å”to po proÅ”losti ne treba ĆØeprkati
jer se ionako niÅ”ta promijeniti ne može (možeÅ” eventualno izvuƦi
pouke za dalje)...
kako dalje kad si rastrgan dubokim proturjeĆØjima...

Confused tuzan

smjeŔko

PostanoPostano: čet 23 lip 2005, 4:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

....

LJUBAV UVIJEK POBJEƐUJE!!!!
Natty

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 10:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U naÅ”oj proÅ”losti je mnogo toga Å”to ne možemo obrisati, ni promijeniti, ali možemo se vratiti s Isusom. Možemo na Njegovom ramenu isplakati se, on Ʀe otvorenu ranu zatvoriti, ali ožiljci Ʀe uvijek ostati.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sike

PostanoPostano: uto 13 pro 2005, 9:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljubav sve praŔta,sve podnosi..Zato je sv.Franjo i plakao Ŕto Ljubav nije ljubljena.
Kako možemo oprostiti ako nismo usmjereni na Ljubav?Kako oprostiti ako iz Ljubavi ne crpimo ljubav za bližnje?
Ako smo usmjereni na sebe,na svoje jade i probleme a ne na Ljubav,onda i ne možemo ni ljubiti ni istinski oprostiti drugima..pa ni sami sebi,Å”to je ĆØesto i najteže

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

frajer

Postano: sri stu 03, 2004 14:34

--------------------------------------------------------------------------------

Vezano za oproŔtenje ...
Moram reƦi da mi se ĆØini da je ono u nas krÅ”Ć¦ana ĆØesto banalizirano.
Molim oproÅ”tenje za ovo pa za ono, a najĆØeÅ”Ć¦e je to tek naĆØelno ... Mislim, svi mi želimo biti sa svima dobri i imati sa svima dobre odnose, ali zar u previÅ”e sluĆØajeva nepotrebno dramatiziramo.
Primjerice, izmjene se teže rijeĆØi, jerbo, ljudima je stalo do onoga u ĆØemu se spore, pokuÅ”avaju naƦi istinu. ƈemu onda ispriĆØavanje?!

Pa, ispriĆØavanje je potrebno ne iz razloga Å”to sam nekoga uvrijedio, jer tu su uvijek dvije strane, jedna koja neÅ”to govori s namjerom da uvrijedi (tada je isprika bitna i nužna) i drugi koji se vrijeĆ°a iz nekog razloga, primjerice iz oholosti. I sad, netko je uvrijeĆ°en ne zato Å”to je netko sagrijeÅ”io dok mu je neÅ”to ĆØinio, nego iz razloga Å”to se ovaj uvrijedio praktiĆØki bez razloga (meni se to ĆØesto recimo dogaĆ°a). To zaÅ”to se netko uvrijedio nije u meni, nego u onome tko je "namjeÅ”ten" tako da se uvrijedi.

ƈesto se to dogaĆ°a kad ljudi poĆØnu graditi interesne klanove, jedni zastupaju jedno, a drugi drugo i kad je u pitanju tko je u pravu, jer ako ja nisam u pravu to umanjuje moju vrijednost (tako ljudi misle), odnosno, ti koji si možda upravu to ĆØiniÅ” i zato je potrebno da mi se ispriĆØavaÅ” kako bi mir bio vraƦen.

Ne znam da li sam dobro naciljao Å”to sam htio reƦi, ali volio bih da malo produbimo temu opraÅ”tanja. Mene boli kad se opraÅ”tanje banalizira, kad se Å”irokim hvatom, "prekrÅ”Ć¦anski" i naĆØelno obavlja.

OpraÅ”tanje mora biti neÅ”to nakon ĆØega se osjeƦa kako zemlja podrhtava, a ne da je kao neka rijeĆØ koja doĆ°e i brzo je nema ...

Srki

PostanoPostano: uto 07 vel 2006, 23:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OpraÅ”tanje je težak postupak,ali pokazuje veliĆØinu Isusa utjelovljenog u ĆØovjeku.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
ŽandarRi

PostanoPostano: sri 08 vel 2006, 7:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti Å”ta ta rijeĆØ znaĆØi za nas?
Trebamo stati i razmisliti
Å ta za nas znaĆØi rijeĆØ OPROSTITI?
Za mene je to znak pomirenja mene sa onom sa kojom sam bio u svaĆ°i.
Nadalje bez te rijeĆØi ne bi mogli "Normalno" živjeti,
npr. situacija U autobusu ste a ljeto je i gužva, svi jedva ĆØekaju da izaĆ°u iz busa i doĆ°u do željenog odrediÅ”ta, a pogotovo bus koji nema klimu (gradski)
I doĆ°e do situacije da ste se porjeĆØkali i nastala je svaĆ°a izmeĆ°u Vas i starije gospoĆ°e ili gospodina, u tom trenutku je najbolje oprostiti takvoj osobi ĆØak i onda kada vas dobro izvrijeĆ°a. Jer ako ne pokuÅ”ate Oprostiti i nastavite svaĆ°u može doƦi do joÅ” jaĆØih sukoba a i veƦih svaĆ°a.ƈak može iz verbalnog prijeƦi i na fiziĆØki sukob.

Bog nas uĆØi da moramo Oprostiti jedni drugima kao Å”to on nama opraÅ”ta.
Bog je jedna velika ljubav.
Marinica-Ri

PostanoPostano: sri 08 vel 2006, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OpraÅ”tam ti..........je neki puta teÅ”ko reƦi,ali ako skupimo snage i u svome srcu oprostimo nekome tko nam je nanio zlo kada se izdignemo i pokažemo da smo spremni oprostiti svome bratu svojoj sestri,mami tati,prijateljima možemo radosno kroĆØiti dalje životom.............. Wink
little_angel

PostanoPostano: ned 19 vel 2006, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PraÅ”tanje je jedan od najveƦih darova koje nam je Gospodin dao. Zamislite samo kakav bi svijet bio da na svijetu nema praÅ”tanja. Vjerojatno svijet ne bi ni postojao. Jer oprostiti znaĆØi prihvatiti neĆØiju pogreÅ”ku te mu pokloniti priliku za novi poĆØetak, a kada na svijetu ne bi bilo novih poĆØetaka, postojali bi samo svrÅ”eci koji bi doveli do onog konaĆØnog svrÅ”etka... Zato je velika Njegova nada uložena u praÅ”tanje. Svaki ĆØovjek ima taj dar, samo ga treba znati prepoznati u sebi.
Znamo kako nam je teÅ”ko kada nas netko povrijedi reƦi prvi - opraÅ”tam ti, a kako nam je tek teÅ”ko reƦi - oprosti, pogrijeÅ”ila sam. Ali trebamo zamoliti Isusa da nam poda snage da to uspijemo, jer kada nekome praÅ”tamo, to On govori kroz naÅ”e rijeĆØi. Tako bi u svakoj rijeĆØi oprosti koju nam netko pokloni trebali prepoznati Isusa. Tek tada bi bili svjesni velike važnosti tog predivnog dara, i vrijednosti koju nosi za svakoga od nas........A koliko bismo tek bili radosniji, i mi i On jako sretan

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 19 vel 2006, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svaki put kad nam je teŔko nekome neŔto oprostiti,
valjalo bi pogledati na Križ ...
i prisjetiti se koliko smo Ga puta i mi sami iznova razapeli,
a On nam svaki puta iznova opraŔta ...
i nastavlja nas ljubiti ...

a tko sam onda ja da ne oprostim drugome?

sike

PostanoPostano: ned 19 vel 2006, 23:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kjako je sveƦenik danas rekao na propovijedi,ne treba ĆØekati da nas netko drugi moli za oprost veƦ hitati tom drugom ususret dajuƦi svoj oprost..

Daniel

PostanoPostano: pon 20 vel 2006, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod opraÅ”tanja se uvijek lomim na jednoj stvari. Stvarno mi nije teÅ”ko oprostiti, ali ne znam koliko moj oprost ima smisla kada vidim da usprkos svemu ta osoba ne mijenja sebe, dapaĆØe stavovi i ponaÅ”anje nisu se pomaknuli ni za pedalj. Ako niÅ”ta nastojim, zbog svoga duhovnog mira, da se pred Bogom izmirim s tom osobom, ako niÅ”ta drugo da niÅ”ta ne zamjeram toj osobi.
sike

PostanoPostano: pon 20 vel 2006, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog od nas ne traži da mi moramo biti akteri u oproÅ”tenju drugih nama veƦ da mi oprostimo.Time smo napravili svoj dio posla a Bog Ʀe se veƦ pobrinuti kako do možda i zatvorenog srca drugog pronaƦi put,ubrizgati dozu ljubavi i dati joj svijest i spoznaju da je i ta osoba pozvana oprostiti..

Ljuda Baba

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joooj...to je bas ponekad tesko...a i to ponekad bas sad doslo!!
Pomagajte ljudi molitvom
Mara

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 15:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam kako je to, 4 godine sam molila da mogu oprostiti, mislit Ʀu na tebe!

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da bi mogao nekome iskreno oprostiti, moraÅ” ga zamrziti do kraja izbaciti ga iz srca. A onda kad toj osobi onemoguƦiÅ” da te ranjava možeÅ” mu oprostiti i s tom osobom izgraditi novi odnos koji te vioÅ”e neƦe vrijeĆ°ati. Vrlo težak i bolan put. Tko ga nije proÅ”ao ne vjerujem da iskreno može oprostiti. (možda si pustio da te žerava peĆØe samo si ju prekrio pepelom).
"gdje su oni koji su te osuĆ°ivali" "nema ih" žena ih je morala izbaciti iz srca - da je viÅ”e ne ranjavaju a onda je slijedilo "Ni ja te ne osuĆ°ujem idi i ne grijeÅ”i viÅ”e."
Smatram da je to jedini put oproŔtenja.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.