HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 19 kol 2019, 14:36. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Ljuda Baba

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 7:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se u svemu s tobom...osim s zamrziti. Ma joj...to i nas odvodi u grijeh Sneni. Ili si mislio drugacije?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Coje

Spol: muško
PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti nakon Å”to nekoga iskreno i od srca mrzimo - možemo samo uz pomoƦ samoga Boga. Ne govorim hipotetski, nego iskustveno. Ne vjerujem da itko rado nekoga mrzi, ali kad se to jednom dogodi teÅ”ko u sebi možemo pronaƦi dovoljno snage za praÅ”tanje.

Zato, put mržnje sasvim sigurno nije dobar put. To je nužno zlo - kad se dogodi, ali nije potrebno proƦi tim putem ako se može iƦi nekim drugim putem.

Bolji put od toga je ovo: nikome ne suditi kako i sami ne bismo bili suĆ°eni - te u ljudima gledati ono Å”to je u njima dobro. Težak je to put - i dalje nas ĆØini ranjivima - ali je ipak blaži od puta mržnje (s kojeg se neki nikada ne izvuku). Dokle god vjerujemo u dobro u ljudima, možemo ponovo pronaƦi u sebi (Božjom pomoƦi) snagu za praÅ”tanje i kretanje iz poĆØetka. Znam to jer su i meni mnogi oprostili - a nisu me prije toga zamrzili. Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 15:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemojmo biti poloviĆØni.
ZaÅ”to ja moram nekome oprostiti?Zato Å”to me je povrijedio. I Å”to je osoba bliža to je rana dublja. Da bi ja tu ranu iscijelio i ne dopustio da me rana peĆØe i boli ja moram najprije onoga koji me je povrijedio izbaciti iz srca da me viÅ”e ne vrijeĆ°a. Ako ga ne zamrzim (obratite pažnju na glagolski oblik - zamrziti je trenutno) pa kad nekoga zamrzim ja ga mogu izbaciti iz srca da me viÅ”e ne ranjava i tada rana može zarasti ili dobiti koru.
Onaj koga sam izbacio iz srca sada dobiva sasvim druge dimenzije prema meni, viÅ”e me ne ranjava i ja mogu prihvatiti tu osobu, ali joj viÅ”e ne dopuÅ”tam pristup srcu da me opet ranjava. Tada viÅ”e ne mrzim tu osobu ali onda Ʀu graditi prema njoj odnos koji neƦe dopuÅ”tati da me ranjava.

I dok ja ne izbacim onoga koji me ranjava iz srca nema oproÅ”tenja niti pomirenja. Kad ja napravim svoj dio posla onda Ʀe mi Bog dati snage da izgradim novi odnos.
Da bi poptpuno ozdravili traži se naÅ”e uĆØeÅ”Ć¦Å¾e, a ono je vrlo bolno i teÅ”ko, zato mnogi nikada nisu sposobni niti oprostiti, pa koliko god govorili da im je Bog dao milost da oproste a uvijek govore o uvredi koju im je ta odreĆ°ena osoba nanijela, jer je ta osoba uvijek u njihovu srcu.
I ovo je redoviti put oproŔtenja.
Izvanredni put oproÅ”tenja je da nam Bog dade posebne milosti koje Ʀe nas "pebaciti" preko ovog puta oproÅ”tenja i pomirenja. No Bog redovito ne ĆØini iznimke, a u mojoj sveƦeniĆØkoj praksi ne sjeƦam se da sam naiÅ”ao na takav sluĆØaj.
A i sam sam proÅ”ao taj muĆØnio put pa znam koliko je bolan i težak, ali kakvu mi radost donosi.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Coje

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

UÅ”ao bih u polemiku, ali ĆØini mi se da je naÅ”e neslaganje - neslaganje na razini termina koje koristimo.

Ono Å”to je u gornjem postu mržnja - to je ĆØisto ravnoduÅ”je. Osoba mi je ravnoduÅ”na - ne treba mi viÅ”e u mom životu. Izbacujem je i viÅ”e me neƦe moƦi raniti.
No, s mržnjom je drugaĆØije. Mržnja je odnos - suprotan od ljubavi. Kad nekog mrzite u tome postoji strast. Vi ne možete živjeti bez te osobe. Treba vam jer mržnja se hrani nazoĆØnoÅ”Ć¦u osobe koju mrzite. Osobu koju mrzite želite uniÅ”titi, pomalo, sustavno i potpuno bez imalo tragova milosti ili neĆØeg tomu sliĆØnoga. To je mržnja. Takvu mržnju poznajem i susreƦem.
Ako ljudi trebaju prvo poĆØeti tako mrziti nekoga da bi toj osobi potpuno oprostili - onda mi se ipak boljim rjeÅ”enjem ĆØini poloviĆØno praÅ”tanje.

Ljubav ne osjeƦamo ni prema ljudima koji nas nikada nisu uvrijedili. Nju poklanjamo rijetkima - iako nas Isus uĆØi da ljubimo sve. Ako onima koji nam nikada nisu niÅ”ta zlo uĆØinili ne poklanjamo ljubav i povjerenje kako Ʀemo to uĆØiniti osobama koje su nas gadno povrijedile, osobama koje mrzimo? Ako im poklonimo poÅ”tovanje, pozdrav kad ih negdje sretnemo - to je veƦ mnogo. Nije idealistiĆØno - ali je postignuƦe.

Å to se zaboravljanja tiĆØe - to može samo Bog. Mi ljudi uvijek Ʀemo pamtiti. Rane koje su duboko usjeĆØene mogu ozdraviti, ali uvijek ostaju ožiljci koji su nijemi svjedoci životne priĆØe. MeĆ°utim, možemo zauzeti takav stav da ne živimo u proÅ”losti nego da svoj pogled usmjeravamo buduƦnosti. Tada nam pamƦenje neƦe stvarati probleme. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 22 vel 2006, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

[quote="Coje"]
Citat:
Ono Å”to je u gornjem postu mržnja - to je ĆØisto ravnoduÅ”je. Osoba mi je ravnoduÅ”na - ne treba mi viÅ”e u mom životu. Izbacujem je i viÅ”e me neƦe moƦi raniti.

Ako ja izbacujem iz srca osobu koja mi ne može biti bliža onda to nije ravnoduÅ”je, bolilo je puno puno i dansa sam miran. Toj osobi želim sreƦu blagoslov blagostanje, ona me pokuÅ”ava i dalje ranjavati ali ja sam slobodan od te osobe, ona mene daleko viÅ”e treba njego ja nju (osobu)

Citat:
No, s mržnjom je drugaĆØije. Mržnja je odnos - suprotan od ljubavi.

Samo u definiciji - u životu je stvar sasvim druga. Uspomene ne mogu izbrisati. Sve ono lijepo je ostalo, ono ružno Å”to me bolilo sam ostavio, izbacio iz sebe sa tom osobom. O ružnim stvarima mogu priĆØati ali me viÅ”e ne bole. Ako sam rekao da sam mrzio osobu onda nisam rekao da joj želim nanijeti bol. Zamrziti nekoga u smislu o kojem govorim jest da raskidam sve veze sa tom osobom, ne želim s njom imati nikakvog kontakta pa ni onog da bude u mom srcu. One ljubavi koju sam imao doista viÅ”e nema (niti bih je uspostavljao) ali kad bi naiÅ”ao na cesti da je u nekoj nevolji pomogao bi toj osobi kao Å”to bi pomogao nekom strancu a u meni se ne bi probudili niakvi osjeƦaji a najmanje radost da se toj osobi neÅ”to zla dogodilo.

Citat:
Kad nekog mrzite u tome postoji strast. Vi ne možete živjeti bez te osobe. Treba vam jer mržnja se hrani nazoĆØnoÅ”Ć¦u osobe koju mrzite. Osobu koju mrzite želite uniÅ”titi, pomalo, sustavno i potpuno bez imalo tragova milosti ili neĆØeg tomu sliĆØnoga. To je mržnja.

Sasvim suprotno od onga Å”to sam gore opisao. Ja živim i mogu živjeti bez te osobe. Ja nju viÅ”e ne mrzim dapaĆØe spreman sam joj pomoƦi kao svakom drugom ĆØovjeku bez ikakvih emocija. Mržnju o kojoj govoriÅ” ne poznajem. A dok nisam doÅ”ao do ove faze nisam želio o toj osobi niÅ”ta misliti.
Možda Ʀu se nezgrapno izraziti "nisam ubio osobu, ali ubio sam emocije ljubavi prema toj osobi", kad sam to uĆØinio onda sam je mogao izbaciti iz srca. I sada sam slobodan.

Citat:
Ako ljudi trebaju prvo poĆØeti tako mrziti nekoga da bi toj osobi potpuno oprostili - onda mi se ipak boljim rjeÅ”enjem ĆØini poloviĆØno praÅ”tanje.

Niakvo poloviĆØno rjeÅ”enje ne vodi rjeÅ”enju problema. I to optereƦuje ljude.
Ljudi koji su pokuÅ”ali iƦi mojim putem i postigli odreĆ°ene ciljeve zahvaljuju mi da sam ih spasio.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 15:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat
"Možda Ʀu se nezgrapno izraziti "nisam ubio osobu, ali ubio sam emocije ljubavi prema toj osobi", kad sam to uĆØinio onda sam je mogao izbaciti iz srca. I sada sam slobodan."

E da...meni se to isto desilo i to mi je bio jedini nacin da se oslobodim.
Sam...imam pitanje - kako to uciniti kad zivis s osobom? Kad i pokusavas - al te podbada, provocira? Kako se distancirati?

Pozorno procitah vase e-mailove i nekak si mislim da oboje govorite na temelju vrlo zivih i jakih iskustava koja su ipak pomalo razlicita.
Jesu jesu!!

Didi[/quote]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: čet 23 vel 2006, 16:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljuda Baba napisa:
E da...meni se to isto desilo i to mi je bio jedini nacin da se oslobodim.
Sam...imam pitanje - kako to uciniti kad zivis s osobom? Kad i pokusavas - al te podbada, provocira? Kako se distancirati?

Ja se zadubim u posao - radio svira, ponekad i TV ali sam totalno zahvaƦen poslom da viÅ”e muziku ne ĆØujem pa niti porognozu vremena radi koje sam radio "upalio"

Kad ovo napraviÅ” da si izbacila osobu iz srca, onda nije viÅ”e problem ne ĆØuti je. VidiÅ” meni su se kolege rugale da sam "pupĆØanom vrpcom" povezan sa nekim dogaĆ°ajima i mjestima. I stvarno sam bio. I zbog toga sam strahovito trpio. Jednog dana sam "uzeo Å”kare presjekao pupĆØanu vrpcu" - izbacio iz srca te dogaĆ°aje i mjesta i danas mogu savrÅ”eno biti bez njih i bez mjesta i bez dogaĆ°aja da se sam sebi ĆØudim kako me niÅ”ta ne boli.
Nije lagano, ali nakon napora trud se isplati.

klara

PostanoPostano: sub 11 ožu 2006, 9:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈovjek koji zna moliti za oproÅ”tenje ulazi u zrelost života i u svjetlo.
Roditelji koji znaju svoju djecu moliti za oproŔtenje najbolje ih odgajaju i
osposobljavaju ih da se sami mijenjaju i rastu u dobroti i Božjoj blizini.
NiÅ”ta nas ne može razveseliti kao ĆØovjek koji, kad nas je povrijedio,
doĆ°e moliti da mu oprostimo.
Ta gesta zna navuƦi suze na oĆØi i produbiti prijateljstva
i meĆ°uljudske odnose!

Isus je rekao: Komu se malo opraŔta, malo ljubi.
Zato je dobro neprestano moliti Boga da oprosti jer
u praŔtanju raste ljubav prema Bogu.
Moliti, dakle, da Bog otpusti dugove, znaĆØi rasti u ljubavi.
Tako sve viŔe vjerujemo da nas Bog ljubi i da nam praŔta,
a tako i raste naŔa ljubav prema njemu i prema ljudima.

dr. Tomislav IvanĆØiƦ

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 13 ožu 2006, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OproŔtenje se može dobiti ako se ispuni jedan uvjet: oprostiti drugima.
NemoguƦe je dobiti oproÅ”tenje od drugoga ako sami ne praÅ”tamo.
ƈovjek koji ne želi otpustiti dugove drugom ĆØovjeku mrzi.
PraŔtanje je uvjet za ljubav. Tko ne praŔta, ne ljubi; u mraku je, u mržnji.
A Bog je ljubav. Zato se bez praŔtanja ne može primiti Božje oproŔtenje.
Ne zato Ŕto Bog ne bi htio oprostiti. Naprotiv, Bog uvijek opraŔta.
No, ĆØovjek ne može primiti oproÅ”tenje jer je u njemu mržnja, osvetoljubivost, traženje da se onaj drugi sam opravda.
Potrebno je, dakle, oprostiti drugome da bi se moglo od Boga primiti oproŔtenje.
To su vrata za oproŔtenje. To je posuda u koju mogu primiti oproŔtenje koje mi Bog daje.
Oprostiti drugima znaĆØi otvoriti put kojim meni može doƦi oproÅ”tenje, ruÅ”iti
zid zbog kojega nisam mogao primiti oproŔtenje od Boga i od ljudi.

dr. Tomislav IvanĆØiƦ

sike

PostanoPostano: uto 25 tra 2006, 16:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna bliža osoba nikako da uspostavi ravnotežu u svojoj obitelji i postavis e tako prema mužu i kƦeri da ne mrze njezine roditelje. Vidljivo je koliko se ta žena trudi u vjeri i ĆØini velike stvari ali time Å”to ne može oprostiti svojima neke stvari,a viÅ”e Å”to dopuÅ”ta da taj osjeƦaj mržnje razara blagoslov u njezinoj obitelji,ne dopuÅ”ta joj da uĆØini joÅ” veƦe korake u vjeri i stalno se vraƦa na isto..

Uostalom,tko smo mi da ne opraŔtamo drugima?
Ako Gospodin sam to traži od nas,tko smo mi da kažemo ne?

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Natty

PostanoPostano: sri 26 tra 2006, 6:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Uostalom,tko smo mi da ne opraŔtamo drugima?
Ako Gospodin sam to traži od nas,tko smo mi da kažemo ne?

Definitivno se slažem za to. Mada za to treba vremena. Ovisi koliko je rana duboka.

Mogu samo iz iskustva reƦi kako sam ja nedavno neÅ”to dosta veliko oprostila. A trebale su mi godine za to. I tek sada mogu mirno priĆØati o tome. Bez suza. HoƦu reƦi, oprost definitivno nosi mir, ali nemoguƦe je to uĆØiniti odmah. Treba vremena, razmiÅ”ljanja, molitve i suza...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 12 svi 2006, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti... Upravo po tome možeÅ” znat koliko je netko velik! A ta veliĆØina rezultat je vlastitog predanja Bogu... Kad sĆ¢m Isus kaže da nam je dao primjer kako ĆØiniti, kad je pokazao Å”to znaĆØi praÅ”tati i koja je plaƦa toga, kako onda ne praÅ”tati ako želimo biti Njegovi?? PraÅ”tanje je izraz ljubavi. A Ljubav je ta koja nas neprestano diže i vraƦa u krilo Oca naÅ”ega... Po ljubavi se prepoznaju Isusovi uĆØenici... A opraÅ”tati znaĆØi prigrliti tu Ljubav! Ne može to svatko... I ja zato zahvaljujem iz dubine svog srca na svakom Božjem srcu koje je osjetilo i ĆØulo moje slabosti i molbu za oprostom...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Chico

PostanoPostano: pet 12 svi 2006, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da,nekad je jako teÅ”ko reći oprosti,ali nakon Å”to kažeÅ” bude ti lakÅ”e(većinu slučajeva)

lijepo je oprostiti
ali ne treba zaboraviti Evil or Very Mad Evil or Very Mad

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Daniel

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa sam Isus je s križa oprostio i izdajici Judi, i svim sveƦenicima i cijeloj onoj svjetini koja ga je pljuvala i izrugivala mu se dok je nosio križ. Ako oprostimo onda Ʀemo moƦi otvoriti put Gospodinu da tu osobu poĆØnemo i ljubiti, a sve njegove pogreÅ”ke i grijesi stvar su Boga i samo njega i za njih Ʀe odgovarati, ma koliko nas oÅ”tetio. Zato se trebamo osloboditi toga otpora prema ljudima koji su nam nanijeli zlo i oprostiti im da možemo otvoriti put Gospodinu da djeluje, ovako samo zarobljavamo sebe i tu osobu.

Bog moj i sve moje.
Mara

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo Å”to piÅ”ete zvuĆØi krasno, no koliko je u tome stvarnosti. Osobi koja mi je nanijela teÅ”ku nepravdu i umrla, oprostila sam nakon 4 godine svakodnevne molitve. ƈitajuƦi ovo Å”to piÅ”ete stvari djeluju jednostavno i lako. Meni je to bilo beskrajno teÅ”ko

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
klara

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mare, možeŔ li generalizirati? ...
i reƦi da je to daleko od stvarnosti ...
ako je tebi bilo teÅ”ko, ne znaĆØi da je i drugima tako ... Wink

sike

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nitko nije rako ovdje da je to jednostavno Wink I tvoj primjer Maro pokazuje kako je to teÅ”ko, jer prihvatiti nekoga tko nam ĆØini Å”tetu i sl.je jako teÅ”ko,svi to znamo, ali to nam je ĆØiniti i ustrajati u tome cjelog života

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Mara

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 16:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
mare, možeŔ li generalizirati? ...
i reƦi da je to daleko od stvarnosti ...
ako je tebi bilo teÅ”ko, ne znaĆØi da je i drugima tako ... Wink

Rado bih srela nekoga tko lako praÅ”ta i ne mora sebe lomiti da bi to uĆØinio. I da se razumijemo, ne govorim o svakodnevnom praÅ”tanju, ni onome izvana, kad u srcu ostane grĆØ koji ĆØovjeka izjeda. Nego da tu osobu možeÅ” susresti, a da ti utroba ostane mirna i pružiti mu ljudsku i krÅ”Ć¦ansku pomoƦ ako mu je potrebna. Nisam malo godina na svijetu, ali takvog nisam srela a da to nije bila gluma.

rijeĆØ
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 18:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ĆØuj Maro znam da sam možda zadnja osoba s kojom želiÅ” komunicirati ,
ali osjeƦam da moram intervenirati, pod hitno moraÅ” izbaciti gorĆØinu iz sebe , koja se stvorila prema tom ĆØovjeku, morala bi je sasjeĆØ u korjenu i oprostiti jer nemožeÅ” primiti oprost dokle got ne oprostiÅ”, nije jednostavno, ali uz pomoƦ Božju je , to netrebaÅ” napraviti licem u lice s tom osobom veƦ u kutu svoje sobe pred Isusom, jednostavno kaži ja opraÅ”tam Exclamation ja opraÅ”tam Exclamation jer je Isus meni prije oprostio Exclamation Smile
Ispovjedaj to nad svojim životom Smile i vidjet ĆØeÅ”
i neka Kristov mir bude na tebi Wink
Mara

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne filozofiraj, molim te lijepo i ĆØitaj Å”to piÅ”em

Daniel

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Ovo Å”to piÅ”ete zvuĆØi krasno, no koliko je u tome stvarnosti. Osobi koja mi je nanijela teÅ”ku nepravdu i umrla, oprostila sam nakon 4 godine svakodnevne molitve. ƈitajuƦi ovo Å”to piÅ”ete stvari djeluju jednostavno i lako. Meni je to bilo beskrajno teÅ”ko

Ne Maro, nikako to nije lako, dapaĆØe jako je teÅ”ko i ĆØovjek prolazi kroz velike lomove i krize, ali uvijek mora ostati svjestan Å”to mu je ĆØiniti. Vidim, a i sama si o tome posvjedoĆØila koliko je to teÅ”ko, ali si ujedno pokazala da je to i moguƦe samo molitvom koja dovodi do opraÅ”tanja. ƈetiri godine je puno ali ako je potrebno treba ustrajati na tome putu. Stvarno stoji to Å”to si rekla da kada to piÅ”emo zvuĆØi jednostavno ali svatko od nas zna koliko je to u stvarnosti i praksi jako teÅ”ko. Ja se osobno straÅ”no lomim oko toga kako Ʀu oprostiti jednoj osobi koja je nanjela straÅ”nu nepravdu i meni i ljudima koji su mi dragi, ali znam Å”to mi je ĆØiniti. Ono Å”to ti mogu sigurno reĆØi da joÅ” nisam potpuno oprostio toj osobi ali znam da sam svaki dan svakom molitvom sve bliže tome.

Bog moj i sve moje.
heartsong

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 6:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kako je lijepo oprostiti... JoÅ” kad bi mogli i zaboraviti! al kad nam i to uspije, dooista nema lijepÅ”eg osjeƦaja... Zapravo to je i viÅ”e od osjeƦaja, tu Gospodin oslobaĆ°a u potpunosti.

Svatko od nas ima neka svoja iskustva. Ja sam imala jedno takvo. Morala sam opraÅ”tati i opraÅ”tati. Oprostim, ali ne zaboravim. Pa opet oprostim, ali ne zaboravim. Cijelo vrijeme sam opraÅ”talo jednu te istu stvar jednom te istom ĆØovjeku. Jako naporno.

Moram li i reƦi da zapravo nisam nikada ni oprostila toj osobi! Nema oproÅ”tenja bez zaborava. Tu ne govorim o nekom fiziĆØkom zaboravu, kao da si mi toga viÅ”e ne sjeƦamo, veƦ neÅ”to puno dublje od toga.

Kad sam napokon oprostila i zaboravila, tek sam se tada oslobodila. Rane su ostale, ali Bog ih je zalijeĆØio. Takvim oproÅ”tenjem sam mu dala dovolu da to i uĆØini.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 15:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniel napisa:
Citat:

Ne Maro, nikako to nije lako, dapaĆØe jako je teÅ”ko i ĆØovjek prolazi kroz velike lomove i krize, ali uvijek mora ostati svjestan Å”to mu je ĆØiniti. Vidim, a i sama si o tome posvjedoĆØila koliko je to teÅ”ko, ali si ujedno pokazala da je to i moguƦe samo molitvom koja dovodi do opraÅ”tanja. ƈetiri godine je puno ali ako je potrebno treba ustrajati na tome putu. Stvarno stoji to Å”to si rekla da kada to piÅ”emo zvuĆØi jednostavno ali svatko od nas zna koliko je to u stvarnosti i praksi jako teÅ”ko. Ja se osobno straÅ”no lomim oko toga kako Ʀu oprostiti jednoj osobi koja je nanjela straÅ”nu nepravdu i meni i ljudima koji su mi dragi, ali znam Å”to mi je ĆØiniti. Ono Å”to ti mogu sigurno reĆØi da joÅ” nisam potpuno oprostio toj osobi ali znam da sam svaki dan svakom molitvom sve bliže tome.

Ovo potpisujem. Jasno da ako želiÅ” biti krÅ”Ć¦anin druge nema. Ali to je stvar volje. Uz put ja u tome nemam baÅ” nekih osjeƦaja osim olakÅ”anja da sam izvrÅ”ila Božju volju.

Ljuda Baba

PostanoPostano: uto 16 svi 2006, 13:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja potpisujem Danijela...tu nema viŔe ali!!
Hvala vam
little_angel

PostanoPostano: ned 17 pro 2006, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈesto nam je teÅ”ko iƦi preko ponosa, dati nekome ruku pomirenja praÅ”tajuƦi.
Ali ostalo mi je u uhu neÅ”to Å”to mi je rekla jedna prijateljica. Jedna od stvari koja joj se u katoliĆØkoj vjeri najmanje sviĆ°a jest to Å”to se jedna prostitutka, drogeraÅ” itd. mogu nakon svega Å”to su ĆØinili pokajati i vratiti Bogu i kao da se niÅ”ta nije dogodilo. To je bila jedna od stvari Å”to ju je odvukla od katoliĆØke vjere, od Boga... Confused
Ali kako? Kako te velika Božja ljubav koja praÅ”ta može udaljiti od vjere? Zar nismo svjesni da Ʀe nam to praÅ”tanje trebati, da je to most koji Ʀemo morati prijeƦi i mi sami kad stignemo gore? Koji Ʀe naposljetku trebati prijeƦi i ta djevojka... Ne znam, nekad kao da mi ljudi zaboravimo koliko milosti, mira, ljubavi nosi praÅ”tanje. Kad najvrjednija spoznaja vjere nekoga može udaljiti od Boga...Shocked place

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.